За шума в жилищните сгради

  • 9 064
  • 185
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте.

Търсих, но не намерих тема за тоеа какво кога е позволено в жилищните кооперации. Например над мен има семейство, което почти всяка вечер пуска пералня късно вечер - в  11, в 12, стигало се е до 1 през нощта,  бученето от която при пълната нощна тишина се чува оглушително. Та ме интересува какви са правилата за подобен шум.

Благодатя предварително за насоките.

# 1
  • Мнения: 1 700
Правилата са да не се шуми след 22ч. Първо човешки разговор. Ако няма промяна, полиция. Намерете си наредбата за шума за Вашия град, там ще е описано.

П.п Искрено Ви съчувствам. При родителите ми е същото. Ясно ми е, че се прави с цел пестене на пари, но всичко си има граници.

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 07:51 от Бг-леля

# 2
  • София
  • Мнения: 28 565
Търси Наредба за обществения ред на сайта на съответната община.

# 3
  • Мнения: 14
За София става дума. Единственото, което намерих по темата, е това:

"На територията на СО се забранява създаването на шум, предизвикан от домашни дейности и от съседи в жилищни сгради в работни дни в периода от 22.00 до 08.00 часа и от 14.00 до 16.00 часа. В почивните дни такива дейности могат да се извършват със съгласието на засегнатите обитатели."

Източник: https://sofia.obshtini.bg/doc/3792691

Предполагам, че не го правят нарочно, а именно за пестене на пари, но след месеци разбиране и не повдигане на темата, вече някак идва в повече - трудно ще се намери човек с нервна система, с която да изтрае почти всяка късна вечер подобен шум без в един момент да му писне... Дано всичко се размине кротко и разбрано.

Благодаря за отговорите и успешен ден на всички.

# 4
  • Мнения: 1 700
Аз направо бих ги поканила по време на центрофугата и бързо ще им се изясни.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 565
Кажи на домоуправителя. Такива проблеми са негово задължение.

# 6
  • Мнения: 2 352
Говорете с хората. Аз често пускам пералня късно вечер, не заради икономия. Тогава успявам да се набутам да я пусна Grinning В коридора срещу спалнята се намира пералнята, затварям вратата и изобщо не ми прави впечатление, че работи.
Не мислих, че би създавала проблем на някой комшия.

# 7
  • Мнения: 14
Говорете с хората. Аз често пускам пералня късно вечер, не заради икономия. Тогава успявам да се набутам да я пусна Grinning В коридора срещу спалнята се намира пералнята, затварям вратата и изобщо не ми прави впечатление, че работи.
Не мислих, че би създавала проблем на някой комшия.

Така мислите, защото сте настроена да пуснете в този момент пералня. Но я попитайте който иска да почива дали не му е проблем Simple Smile  Отделно когато пералнята работи, вибрациите се поемат от плочата и таваните на жилищата отдолу направо гърмят при центрофуги. Разбире се, може да има някакви супер безшумни модели и при тях да не се чува силно бучене, но в конкретния казус това определено не е факт. Не са случайни часовите пояси, в които подобни дейности не са позволени.

# 8
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
Говорете с хората. Аз често пускам пералня късно вечер, не заради икономия. Тогава успявам да се набутам да я пусна Grinning В коридора срещу спалнята се намира пералнята, затварям вратата и изобщо не ми прави впечатление, че работи.
Не мислих, че би създавала проблем на някой комшия.
Всъщност е ужасно. Почти всяка нощ слушам пералнята и сушилнята на съседите от съседния вход над нас, по диагонал се падат. Понякога до 1-2 часа през нощта е бученето. Доста е затормозяващо.

# 9
  • Мнения: 29 341
Хора сме, създаваме шумове. Мен примерно повече ми пречи климатиците, които вибрират. Дори пералните не са ми толкова дразнещи. Обаче, това е положението.

Една съседка ми звъня на вратата, понеже капела батерията в банята и това ѝ пречи. Айде сега, дай и да не дишаме.....

# 10
  • Мнения: 2 352
Определено вече ще го имам предвид и ще се съобразявам. Не ми е била идеята нито да пестят, нито да тормозя съседите.
Живеем в тухлен блок, само един вход. С паркет сме и сложихме шумоизолираща подложка. Редовно се засичаме с комшийката под нас, говорили сме че сме с малки деца и сигурно много ги тормозим, че постоянно нещо се изтърва, шумни са децата, случвало се е реване през ноща. Казва, че не ни чуват. Те пък са 2-ма тинейджъри и ние също много рядко сме ги чували като се карат Grinning Евентуално в банята се чува. Пък тя казва, че всеки ден имали спорове за нещо. Те имат изолация и на тавана. Тя по принцип е много устата, като не е доволна от нещо много мрънка. За това си мисля, че ако имаше нещо щеше да ми го каже. Пералнята ни всъщност е доста тиха, но все пак си издава шум. Апартамента който е до нас не се обитава постоянно, повечето време са си на село семейството. Реално няма на кой друг да пречим освен на тези под нас.

# 11
  • INFJ
  • Мнения: 9 358
Едва чувам моята пералня, какво остава за тази на съседите..? Някои оплаквания ми идват прекалено измислени, освен, ако пералнята не е на 30 години.

# 12
  • Мнения: 12 770
Предполагам, че този шум от домашни дейности, който е забранен от 22 до 8, е къртачни работи, циклене на паркет, чукане с чук (не другото чукане Wink), такива неща, които са наистина шумни.
Да не си пускаш миялната или пералнята, ми се струва прекалено. Ние ги пускаме на нощна тарифа винаги, даже специално нагласяваме таймера. Никога никой не се е оплакал, а кога и дали други пускат такива уреди, нямам идея - не ги чувам нито денем, нито нощем.

Предполагам, че някои сгради са по-неизолирани срещу шум, или има разминаване на помещенията - ако над спалнята ни е помещението с миялната и пералнята, сигурно ще го чуваме.

Та, поговорете с тях доброжелателно по съседски, те няма как да знаят, че ви пречат. Едва ли ще им е приятно да знаят, че вие се будите.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 565
Предполагам, че този шум от домашни дейности, който е забранен от 22 до 8, е къртачни работи, циклене на паркет, чукане с чук (не другото чукане Wink), такива неща, които са наистина шумни.
Скрит текст:
Да не си пускаш миялната или пералнята, ми се струва прекалено. Ние ги пускаме на нощна тарифа винаги, даже специално нагласяваме таймера. Никога никой не се е оплакал, а кога и дали други пускат такива уреди, нямам идея - не ги чувам нито денем, нито нощем.

Предполагам, че някои сгради са по-неизолирани срещу шум, или има разминаване на помещенията - ако над спалнята ни е помещението с миялната и пералнята, сигурно ще го чуваме.

Та, поговорете с тях доброжелателно по съседски, те няма как да знаят, че ви пречат. Едва ли ще им е приятно да знаят, че вие се будите.
Не, за всякакъв шум е.
Цитат
На територията на СО се забранява създаването на шум, предизвикан от домашни дейности и от съседи в жилищни сгради в работни дни в периода от 22.00 до 08.00 часа и от 14.00 до 16.00 часа.
Отделно, в отделен абзац, са забранени и ремонтите по това време, но това е отделно. В цитирания абзац са забранени всякакви шумове.
Ето линк всъщност – https://sofia.obshtini.bg/doc/3792691?searchText=%D0%BE%D0%B1%D1 … D1%80%D0%B5%D0%B4
Веднъж забраняват ремонти в определенето време, отделно забраняват всякакъв шум по това време.

# 14
  • Мнения: 29 341
Може да се сложат подложки под крачетата на пералнята, за да обират вибрациите и шума. Ние също пускаме миялна и пералня нощем, основно за удобство, сутрин да е готово и да се приберат нещата. Почти всички съседи около нас правят същото.

Под нас живее една кисела баба, на която всичко ѝ пречи. Преди време беше казала, че стъпваме много шумно. Е, дай да не ходим вкъщи, щото на нея ѝ пречи. Няколко години не е живял никой над нея (в нашия апартамент) и тя явно е свикнала на тишина. Изведнъж ѝ дойде шокиращо, като се нанесохме с дете на 3 г.

Общи условия

Активация на акаунт