Невъзможност за пенсиониране

  • 6 455
  • 129
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 38
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Социалната пенсия не е ли за хора без стаж? Човек може да се пенсионира и с 15 години действителен стаж, който от вашите думи разбирам, че има. Минималната пенсия в момента е около 500 лв. Социалната е за хора БЕЗ НИКАКЪВ СТАЖ, под 15 години и е много малка сума, не знам колко.

# 76
  • Мнения: 777
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Социалната пенсия не е ли за хора без стаж? Човек може да се пенсионира и с 15 години действителен стаж, който от вашите думи разбирам, че има. Минималната пенсия в момента е около 500 лв. Социалната е за хора БЕЗ НИКАКЪВ СТАЖ, под 15 години и е много малка сума, не знам колко.

Това не ми звучи вярно, но нека по-запознатите да се изкажат

# 77
  • Мнения: 1 031
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .

# 78
  • Мнения: 2 030
Да, написаното от ее123456 е вярно.

# 79
  • Мнения: 520
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .
Добър  ден на всички,
Темата ми е интересна, защото неочаквано се приближих до пенсионна възраст.
Моля само да допълните, има ли разлика в сумата за пенсия при двата вида пенсиониране

При навършени изискуеми години и стаж е ясно - Според направените вноски през годините.
И си избираш дали да взимаш една цяла пенсия от държавата или две   части / от държавата и от ДЗПО.

Но ако нямаш необходимия стаж / както е при мен и много други предполагам - 90-те бяха трудни години /
но имаш 15 години, на 67 г. каква пенсия ще се вземе като варианти
Вариант А - Пак цяла пенсия
Вариант Б - Процент от полагаемата се пенсия спрямо направените вноски. И как се определя този процент евентуално.

Благодаря предварително за отговорите

# 80
  • Мнения: 1 031
Но ако нямаш необходимия стаж / както е при мен и много други предполагам - 90-те бяха трудни години /
но имаш 15 години, на 67 г. каква пенсия ще се вземе като варианти
Вариант А - Пак цяла пенсия
Вариант Б - Процент от полагаемата се пенсия спрямо направените вноски. И как се определя този процент евентуално.
Пенсионирането в Бг, както много други неща, е енигма и силно променлива величина. Може да говорим как е само към настоящия момент. Майка ми се пенсионира на 55 г при изискуем стаж 25 г, ако не ме лъже паметта. До преди 10-ина години системата беше точкова възраст + стаж = 100 т за мъжете и 90 т за жените.
Сега възрастта плавно се повишава от 62 г за жените докато се изравни за няколко години с 65 г на мъжете. Аз, понеже съм родена в крайната четвъртина на година ще стигна пенсиониране на 65 г. Изискуемият стаж е 37 г жени и 40 мъже.
Пенсията при недостигащ стаж се изчислява като редовната пенсия - % от дохода върху който са направени вноските с коефициент спрямо средния осигурителен доход в страната (имаше много изменения, може да съм неточна). Получава се следния парадокс -  пенсия върху 42 г трудов стаж може да се окаже по-ниска от пенсия изчислена върху 37 г от същия стаж. За мен няма логика, но е така. Laughing
Това с получаването от НОИ на втория стълб осигуряване беше до едно време. Мисля, че вече на можеш да си прехвърлиш партидата в НОИ и да получаваш от там.
При недостигащ стаж до 5 г е разумно да се плати и да получаваш пенсия от 65 г.

# 81
  • Мнения: 2 030
И двата вида пенсии, за пълен стаж (по чл.68, ал.1 от КСО)и за непълен стаж, но поне 15 години (по пл.б8, ал.3) се изчисляват по дълга формула. Зависят и от осигурителния доход.
Но имат определен минимум. Първата не може да е по-малка от 467 лв., а втората - от 396 лв. в момента. (85 % от минималната пенсия за стаж и възраст в България).
Всичко това е описано в сайта на НОИ.

# 82
  • Мнения: 1 574
Майка ми се пенсионира на 67 преди няколко години с непълен стаж и схемата за изчисление беше доста абсурдна. От определени периоди трябваше сам да посочиш три години мисля, върху които да изчисляват по някаква неизвестна формула. Но и годините не беше много ясно как трябва да се изберат, та съветите тогава бяха да се плати на фирма да пресметне кои биха били най-благоприятните, за да не се ощетиш сам. После приеха и друг начин на изчисление и можеше да се избира между двата.

Гледам, че НОИ са пуснали и някакъв калкулатор сега:
https://reps.nssi.bg/PensionsCalc/

# 83
  • Мнения: 2 030
Изборът на трите години отпреди 1997 отпадна.
  Което е голямо улеснение, и е много по-благоприятно, поне за мен.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 616
Да, формулата за изчисляване е пълна загадка. Преди 7 години колега се пенсионира като отговаряше напълно на изискванията и получи пенсия с 11 лв по-малко от заплатата която получаваше. Преди месеци се пенсионира колежка, която отговаряше на възраст за пенсиониране и стаж с 2 години повече от изискването и получи пенсия 60% от заплатата която получаваше. И двамата  колеги имат стаж предимно  / около 20 години/при един и същи работодател и са били на една и съща позиция. Тя очакваше, пенсия приблизително равна на заплатата.

# 85
  • Мнения: 54 421
Да, формулата за изчисляване е пълна загадка. Преди 7 години колега се пенсионира като отговаряше напълно на изискванията и получи пенсия с 11 лв по-малко от заплатата която получаваше. Преди месеци се пенсионира колежка, която отговаряше на възраст за пенсиониране и стаж с 2 години повече от изискването и получи пенсия 60% от заплатата която получаваше. И двамата  колеги имат стаж предимно  / около 20 години/при един и същи работодател и са били на една и съща позиция. Тя очакваше, пенсия приблизително равна на заплатата.

Разликата идва от различната методика за изчисление. При първия случай е по старото правило за златните 3 години, което е много несправедливо. То отпадна за родени след 1959г. Сега се гледа общата сума на внесените осигуровки през целия трудов стаж.

# 86
  • София
  • Мнения: 16 035
Защо да е несправедливо?
Преди 1997 г. няма данни за тр. стаж. Само каквото пише в тр. книжка, а там такива фалшификати могат да станат. Отделно, че и доста ведомости на предприятия се унищожиха от немарливост в зората на демокрацията. След 1960 г. съм родена, но хванах последните месеци на правилото. В началото на трудовия ми стаж имах години с доста големи заплати. А тогава осигуровките бяха реални, нямаше на МРЗ, на 4 часа.

# 87
  • Мнения: 54 421
Защото не е обвързано с общия принос, а само за 3 години, което е нищожна част.
Несправедливо по принцип, изгодно за ползващите го.

# 88
  • Мнения: 38
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .
Едно и също казваме. Точно така - социалната е при 70 год и 247 лв.
Другата е 67 год и се иска минимум 15 год стаж - минималният размер е 480-490... Нещо такова, ще го погледна с точност и ще Ви кажа. Тоест - човек на 67 год със 15/15+ години, ще взима със сигурност над 450 лв.

# 89
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Сигурни ли сте, че здравословните проблеми, които има майка Ви , не са за поне 50% инвалидност? Пишете, че има  много здравословни проблеми, най добре е да се посъветвате с личния й лекар и да подаде документи в ТЕЛК.

Тези проценти инвалидност да не мислиш, че ще донесат някаква прилична пенсия?

Общи условия

Активация на акаунт