Изследване на ХОРМОНИ – 26 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 421
  • 737
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 35 948
Добре дошли в новата тема Hug

Стари теми:
Тема 25
Хормоналните изследвания са с давност 6 месеца (най-общо).
При отклонения, се правят контролни или назначени от специалист, повторни изследвания


Когато искате коментар, моля посочвайте:
- на кой ден от МЦ са правени изследванията
 - някакъв ориентир за годините

Полови хормони на 3 ден от МЦ
LH   Лутеинизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2   Естрадиол

Пролактин * -  на чист ден  /след М./, най-добре в периода от О. до 7-ми ден, след нея.  
Изследването на Пролактин трябва да се прави при пълно спокойствие.
Почивка в лабораторията 30 мин. преди вземането на кръв.
Да не се масажират гърдите и да не се прави секс 1-2 дни преди теста


Прогестерон  -   на 7-ми ден, след доказана Овулация
с Фоликулометрия (ФМ) или с тестове за овулация, плюс измерване на Базалната температура (БТ)
(тълкува се по-точно, ако се изследва заедно с Е2)

Тиреоидни хормони  - на  Щитовидна жлеза (ЩЖ)
Не трябва да се консумира кафе, кола и други напитки и храни съдържащи кофеин /или теин и др. стимуланти/ преди изследването.
 -  на чист ден:
TSH или Тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон
T4  или Тироксин / или Free Т4/ 
T3 или Трийодтиронин /или Free Т3/
- без значение на деня от МЦ:
TAT /Anti-TG/  - Анти - Тиреоглобулин 
MAT /Аnti-TPO/ - Анти - Тироидно-специфична пероксидаза
При отклонения - УЗ (ехография) на Щитовидна жлеза

Надбъбречна жлеза
DHEA-S  /няма значение деня от МЦ/
17ОН Прогестерон  /на 3 ден от МЦ/

Андрогени
Андростендион  / няма значение деня от МЦ /
Тестостерон       / няма значение деня от МЦ /

Яйчников резерв
АМХ /Антимюлеров хормон/ + Инхибин В -  на 3 ден от МЦ
тълкуват се заедно

Тест за ИР (или обременяване с глюкоза) - няма значение деня от МЦ
- трикратно изследване на Инсулин и Кръвна захар, на 0, 60 и 120 мин.
- желателно е тестът да започне възможно най-рано сутринта 8-8:30ч.
- как точно се провежда теста, попитайте в избраната от вас лаборатория

Базови изследвания за дефицити на витамини и минерали, които имат влияние върху репр. с-ма и евентуална бременност:
- вит. Д, Желязо, Феритин, ЖСК, Трансферин, Хемоглобин (тълкуват се заедно) , В12, ФК, В6, Хомоцистеин ( ако там има проблем да се коригира), цинк, мед, селен...


Взема се: Венозна кръв
Условия за вземане: Сутрин до 9:30ч., на гладно, без кафе, може да се пие само вода
* за някои хормони се спазват определени условия

Графики:




Изследвания на промоционални цени:
За Жената -  общи, вкл. и хормони
Ин Витро

# 1
  • Мнения: 82
Здравей, denis. Ще помоля за коментар на резултатите от изследванията ми, направени в чист ден след М. На 34 години съм. Приемам Еутирокс 100 мкг веднъж седмично и през останалите дни - по 75 мкг, сутрин, 40-60 мин преди закуска. Взех си на BetterYou D3000+K2 и почнах с по 3 впръсквания вечер, след като установих, че отново съм с дефицит на ВитД. Благодаря

# 2
  • София
  • Мнения: 35 948
Здравей, denis. Ще помоля за коментар на резултатите от изследванията ми, направени в чист ден след М. На 34
Скрит текст:
години съм. Приемам Еутирокс 100 мкг веднъж седмично и през останалите дни - по 75 мкг, сутрин, 40-60 мин преди закуска. Взех си на BetterYou D3000+K2 и почнах с по 3 впръсквания вечер, след като установих, че отново съм с дефицит на ВитД. Благодаря
Здравей и Благодаря за информацията, която ми помага, да се ориентирам Simple Smile
ТСХ е висок, Т3 и Т4 ниски, показват Хипофункция на ЩЖ
Т4 е нисък и показва, че дозата ти е ниска... но, е възможно, да не приемаш медикамента правилно - трябва да е сутрин рано, поне 2 часа преди хранене и кафе
Не е добре да се редува прием на различни дози - това стресира ЩЖ и тя реагира неадекватно ...т.е. ти и подаваш висока доза, а ефект - няма, все едно, че не се приема медикамент. Последните 2-3 год. това (редуване на дози) стана нещо като "мода" при БГ лекарите.
Моя много близка, дори получи, тези дни  такъв съвет от кардиолог(клиника Щерев) , не Ендокринолог Simple Smile ... а тя започна да вдига кръвно точно защото и бяха назначили редуване на дози ( 100 и 50мкг)... но както и да е ........... споменавам го защото има много такива случаи и бременните да си следят редовно и кръвното налягане, защото не винаги има симптоми ... че кръвното е високо.
Опитай по моя начин на прием - напр. в 3-4 часа сутринта, изпиваш го и продължаваш да спиш до 7-8.00ч... в колкото ставаш сутрин  ... проверено, доказано, обсъдено с много лекари ... а ефекта се вижда и от контролните изследвания, които момичетата правят.
Моята логика, за този начин на прием,който много улеснява,  е че Т4 нормално се синтезира през нощта (12 до 3ч) и се отделя в по-големи кол-ва рано сутрин... с по-ранния прием, дори се доближаваме много до това, което нормално се случва в тялото.
Малко си дехидратирана - пий повече вода ( поне 2-3л.... а лятото 3-4л.)
Трябва да приемаш Желязо - Феритинът да е над 150... той е много важен за нормалната функция на ЩЖ и за това Т3 да достига до всяка клетка... посочвам само една полза... другата е за Хемоглобина и достигане на кислород до всяка клетка ... нормалното функциониране на органи и системи ( репродуктивна напр.) ... за косата, кожата ( и нейния тен... не че това е най-важно), за повече сила, енергия, за Белите дробове, ССС-ма, СЧТ.. и т.н.
Имаш много сериозен дефицит на вит. Д - трябва да го приемаш ( Д3 6-7000IU + К2(МК-7) 150-180мкг)
В12 да е на горна граница, В6 да е по-висок... трябва да ги приемаш, заедно с ФК ... това ще понижи Хомоцистеина, който е висок при  теб - трябва да е около 5 ( при опити и желание за бебе) ... над 7 показва че има вече риск, а над 9.0 че е вече висок и трябва задължително да се вземат мерки ( риск, най-вече за ССС-ма)
За вит. Д ....BETTERYOU Витамин D3 + K2
 в 3 впръсквания има 3000IU D3 + К2 (МК-7)  75μg ... което е ниска доза за попълване на дефицит
- направи ги 6-7 впръсквания... за 1-2 месеца прием+ 20 дни почивка => контрола
- след по-мазно хранене ( защото е възможно и там да е проблема)

Най-общо, нищо страшно, нищо притеснително - всичко това лесно се контролира/коригира.

Последна редакция: пт, 16 юни 2023, 08:49 от denis©

# 3
  • Мнения: 221
Здравейте дами, denis,
може ли отново да помоля за мнението ти върху тези резултати.
Цикъла ми е с продължителност около 30-35-40 дни (но като цяло нередовен, усещам, че има подобрение от както следя темата с добавките, покачих значително нивата на вит.Д,, приемам също инозитол, фолиева киселина, вит.Д, вит.Е), имах 1 спонтанна биохимична бременност, след нея цикъл, след това засякох овулация с лентички на 29-30ти май, на 13ти юни (точно 14 дни след предполагаемата овулация) ми дойде, а на третия ден са тези изследвания. На 28год съм.
Възможно ли е естрадиола да е толкова нисък заради по-дълъг цикъл и по-късна овулация? Също така къде трябва да търся причината за този нисък естрадиол?
Пролактина също виждам, че е висок, но до колкото мога да се ориентирам той се изследва на чист ден в спокойно състояние (не съм сигурна, че съм спазила тези условия, със сигурност не съм била в спокойно състояние 30 мин преди пробата, изследвах го защото беше в пакет с другите хормони и ги закупих заедно)

Благодаря ти предварително! Flowers Hibiscus

Последна редакция: пт, 16 юни 2023, 11:47 от Sweet_Dreams19

# 4
  • Мнения: 1 050
Здравейте, може ли мнение и за моите резултати? Направени са на чист ден. На 31 години съм и опитвам да забременея от година и половина без успех.

TSH   2.88 µIU/ml     0.40 - 4.00
fT4       13.3 pmol/l     12.0 - 22.0
fT3       5.7 pmol/l     2.8 - 6.4

anti-Tg /TAT/       <20 lU/ml     < 40
anti-TPO /MAT/       43.7 lU/ml     < 35

Има ли шанс да стане и какво друго ще ме посъветвате да изследвам?

# 5
  • София
  • Мнения: 35 948
Здравейте дами, denis,
може ли отново да помоля за мнението ти върху тези резултати.
Скрит текст:
Цикъла ми е с продължителност около 30-35-40 дни (но като цяло нередовен, усещам, че има подобрение от както следя темата с добавките, покачих значително нивата на вит.Д,, приемам също инозитол, фолиева киселина, вит.Д, вит.Е), имах 1 спонтанна биохимична бременност, след нея цикъл, след това засякох овулация с лентички на 29-30ти май, на 13ти юни (точно 14 дни след предполагаемата овулация) ми дойде, а на третия ден са тези изследвания. На 28год съм.
Възможно ли е естрадиола да е толкова нисък заради по-дълъг цикъл и по-късна овулация? Също така къде трябва да търся причината за този нисък естрадиол?
Пролактина също виждам, че е висок, но до колкото мога да се ориентирам той се изследва на чист ден в спокойно състояние (не съм сигурна, че съм спазила тези условия, със сигурност не съм била в спокойно състояние 30 мин преди пробата, изследвах го защото беше в пакет с другите хормони и ги закупих заедно)

Благодаря ти предварително! Flowers Hibiscus

Здравей!
ТСХ е добре, но трябва да се проверят също Т3 и Т4... пускат се заедно, на чист ден.
В момента ( за този МЦ) ЛХ и ФСХ са добре, не показват проблем, т.е. вероятността да има О. е в границите на нормалното.
Е2 е нисък - може да показва по-късна О. (респ. по-дълъг МЦ ) или МЦ да е ановулаторен. Възможно е и да е някакъв инцидент.
Малко е висок Пролактина... не е проблем, просто го следи.. в случая идеални граници са 12-15, нещо такова. Той,  се повишава при ИР, проблем с ЩЖ, високи нива на някои андрогени ( напр. Андростендион...)
Високият Пролактин не е пречка за зачеване, но е пречка за имплантация и развитие на бременността в най-ранна степен ( първите седмици).
Докато чакаш чудото да се случи, може да провериш всички останали хормони ( посочени в нулевия пост) + за дефицити на витамини и минерали и да коригираш отклоненията.
Идеята е, да се елиминира и най-малкия риск, който намалява шанса за зачеване и да се създадат едни оптимални условия за зачеване, имплантация и износване.... така и чакането, чудото да стане, не е толкова стресиращо ... защото, с откриването и коригирането на всеки един проблем и надеждата се повишава.
Колкото и да са страшни и стресиращи "нещата" които коментираме в тази тема, за някои, всичко се коригира и /или може да се контролира.... и то по най-лесния начин.
За добавките които приемаш Ок. - важни за формите, дозите и начина на прием.
Най-общо, не виждам нищо притеснително и реп. пречка за незачеване Simple Smile
Пожелавам ти, следващия път да е успешен и да си имате здраво и хубаво бебе.

Здравейте, може ли мнение и за моите резултати? Направени са на чист ден. На 31 години съм и опитвам да забременея от година и половина без успех.
Скрит текст:
TSH   2.88 µIU/ml     0.40 - 4.00
fT4       13.3 pmol/l     12.0 - 22.0
fT3       5.7 pmol/l     2.8 - 6.4

anti-Tg /TAT/       <20 lU/ml     < 40
anti-TPO /MAT/       43.7 lU/ml     < 35

Има ли шанс да стане и какво друго ще ме посъветвате да изследвам?
Здравей!
Изследванията показват Хипофункция на ЩЖ.
МАТ ( антителата) са малко високи - ако скоро си била болна ( преди по-малко от 3 седмици, напр.), е възможна причина за тези отклонения. Трябва да те види и лекар (Ендокринолог) на УЗ.
При опити и желание за бебе - идеалните граници на ТСХ са 0,5-1,0 ... дали ще ги поддържаш, решението си е твое.
Тези стойности ( в момента при теб), не са пречка за зачеване, но може да са пречка за износване... защото при бременност ТСХ се повишава още, а Т4 ще падне още ( защото той се използва и от ембриона) ... твоя сега ( без бременност) е вече на долна граница, а трябва да е в горните 25% ... трябва да поне 17-18, нещо такова.
При неуспешни опити над 1 година, е препоръчително да се направи:
-  Спермограма (СГ),
- изследване за проходимост на тръбите...
-  изследвания на базовите хормони, посочени в нулевия пост), вкл. за дефицити на витамини и минерали.
От мен - Успех! Скоро да ни се похвалиш с най-прекрасната новина.

Последна редакция: сб, 17 юни 2023, 08:06 от denis©

# 6
  • Мнения: 1 050

Здравейте, може ли мнение и за моите резултати? Направени са на чист ден. На 31 години съм и опитвам да забременея от година и половина без успех.
Скрит текст:
TSH   2.88 µIU/ml     0.40 - 4.00
fT4       13.3 pmol/l     12.0 - 22.0
fT3       5.7 pmol/l     2.8 - 6.4

anti-Tg /TAT/       <20 lU/ml     < 40
anti-TPO /MAT/       43.7 lU/ml     < 35

Има ли шанс да стане и какво друго ще ме посъветвате да изследвам?
Здравей!
Изследванията показват Хипофункция на ЩЖ.
МАТ ( антителата) са малко високи - ако скоро си била болна ( преди по-малко от 3 седмици, напр.), е възможна причина за тези отклонения. Трябва да те види и лекар (Ендокринолог) на УЗ.
При опити и желание за бебе - идеалните граници на ТСХ са 0,5-1,0 ... дали ще ги поддържаш, решението си е твое.
Тези стойности ( в момента при теб), не са пречка за зачеване, но може да са пречка за износване... защото при бременност ТСХ се повишава още, а Т4 ще падне още ( защото той се използва и от ембриона) ... твоя сега ( без бременност) е вече на долна граница, а трябва да е в горните 25% ... трябва да поне 17-18, нещо такова.
При неуспешни опити над 1 година, е препоръчително да се направи:
-  Спермограма (СГ),
- изследване за проходимост на тръбите...
-  изследвания на базовите хормони, посочени в нулевия пост), вкл. за дефицити на витамини и минерали.
От мен - Успех! Скоро да ни се похвалиш с най-прекрасната новина.
Благодаря! Доста се стреснах, като видях, че са завишени антителата. Иначе, спермограма направихме, според ембриолога, който я е изготвил е много добра.

# 7
  • Мнения: 90
Здравейте. Бих искала да помоля за коментар на тези изследвания на полови хормони, правени на 3ти ден на МЦ (на 36 години съм).

LH - 8.63 mUI/mL

FSH - 7.35 mUI/mL

Estradiol 154 pmol/L

# 8
  • Мнения: 8
Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР? На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 9
  • Мнения: 454
Здравейте Simple Smile
Бих искала да помоля за коментар на резултатите от изследванията ми от вчера. Направени са на 3 ден от МЦ, очаквам след седмица и резултат на Инхибин. На 40 г. съм и виждам, че нещата показват изчерпан ЯР. Запазила съм си час чак след месец за репродуктивен лекар и дотогава ми се иска да имам някаква представа какво предстои.

Пускани са ми и изследвания на 19 ден от МЦ, където и резултата от прогестерона ми беше извън нормите: рез. 113 от реф.гр.лутеална фаза- 5.82-75.9; ТСХ - 4.04, като за него ми изписаха най-ниската доза на Еутироксин. Вит Д - малко се покачи и в момента е 42.
Ще съм много благодарна на вашите мнения.


# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 534
Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР? На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Не

# 11
  • София
  • Мнения: 35 948
Здравейте. Бих искала да помоля за коментар на тези изследвания на полови хормони, правени на 3ти ден на МЦ
Скрит текст:
(на 36 години съм).

LH - 8.63 mUI/mL

FSH - 7.35 mUI/mL

Estradiol 154 pmol/L
Здравей!
ЛХ е висок и показва ПКЯ... проявена или не, вижда се на УЗ.
Не е страшно - трябва да се следи дали всеки МЦ има О., да се търси причината/-те за СПКЯ ( ПКЯ е само проява, симптом на СПКЯ) и да се коригира.
По принцип, ПКЯ не е пречка за зачеване, но самия хормонален дисбаланс, който съществува при нея, може да създаде известен риск при износване.


Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР?
Скрит текст:
На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Здравей!
Според мен си с ИР ... защото, Инсулин на гладно е висок и защото отиваш в Хипогликемия ( на 180 мин... и Браво! на лекаря, че е поискал и изследване на 180 мин).
Спазено ли е условието за покой, между отделните пробовземания?!,... защото има известно несъответствие  при приема на глюкоза и КЗ.


Здравейте Simple Smile
Бих искала да помоля за коментар на резултатите от изследванията ми от вчера. Направени са на 3 ден от МЦ,
Скрит текст:
очаквам след седмица и резултат на Инхибин. На 40 г. съм и виждам, че нещата показват изчерпан ЯР. Запазила съм си час чак след месец за репродуктивен лекар и дотогава ми се иска да имам някаква представа какво предстои.

Пускани са ми и изследвания на 19 ден от МЦ, където и резултата от прогестерона ми беше извън нормите: рез. 113 от реф.гр.лутеална фаза- 5.82-75.9; ТСХ - 4.04, като за него ми изписаха най-ниската доза на Еутироксин. Вит Д - малко се покачи и в момента е 42.
Ще съм много благодарна на вашите мнения.


Здравей!
Да, изследванията показват НЯР, но шанс винаги има. Дано Инхибин В да е по-висок.
Пролактинът е висок, много вероятно да е от по-високия ТСХ... ТСХ трябва да е в границите 0,5-1,0. Винаги го изследвай заедно с Т3 и Т4.
Вит. Д - трябва да е 50-60ng/ml.
В12 да е около 550... и след като попълниш дефицитите ( провери и за други) това може да повлияе положително АМХ и Инхибин В (... и влияе добре и на кач-вото на яйцеклетките, а това е особено важно, в случая, при НЯР)
За високия прогестерон - не е проблем, понякога се случва... може да е изследван (улучен) по-голям (висок) пик ... той се синтезира пулсово.

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 16:44 от denis©

# 12
  • Мнения: 8
Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР?
Скрит текст:
На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Здравей!
Според мен си с ИР ... защото, Инсулин на гладно е висок и защото отиваш в Хипогликемия ( на 180 мин... и Браво! на лекаря, че е поискал и изследване на 180 мин).
Спазено ли е условието за покой, между отделните пробовземания?!,... защото има известно несъответствие  при приема на глюкоза и КЗ.
[/quote]

Здравейте,
да лекарят ме накара да направя четирикратно изследване на инсулин и глюкоза точно заради високия инсулин на гладно. Спазила съм условията за покой между взиманията на кръв, но и на мен ми се стори странно, че на 180 минута е толкова ниско нивото на инсулин. Според лекаря трябва приемам Глюкофаж, но ще се свържа с него да ми определи дозата.
Много благодаря за коментара Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 35 948
Скрит текст:
Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР?
Скрит текст:
На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Цитат
Здравей!
Според мен си с ИР ... защото, Инсулин на гладно е висок и защото отиваш в Хипогликемия ( на 180 мин... и Браво! на лекаря, че е поискал и изследване на 180 мин).
Спазено ли е условието за покой, между отделните пробовземания?!,... защото има известно несъответствие  при приема на глюкоза и КЗ.

Здравейте,
да лекарят ме накара да направя четирикратно изследване на инсулин и глюкоза точно заради високия инсулин на гладно. Спазила съм условията за покой между взиманията на кръв, но и на мен ми се стори странно, че на 180 минута е толкова ниско нивото на инсулин. Според лекаря трябва приемам Глюкофаж, но ще се свържа с него да ми определи дозата.
Много благодаря за коментара Simple Smile
Инсулинът е нисък, защото и КЗ е ниска... той се повишава за да държи КЗ в нормални граници...т.е. проблема е по-ниската КЗ на 180 мин. , а не ниския Инсулин.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря.
Глюкофаж е добро решение... започни с ниска доза ( че това някои лекари го пропускат, а високата доза може да ти създаде СЧДискомфорт... а това, отказва много момичетата, да го приемат редовно Simple Smile
И само да вметна, че при ИР, най-важно е храненето Simple Smile ... след това спорт (гори КЗ и на тялото не му се налага постоянно да отделя много инсулин... грубо казано) и едва след тях, медикамент и добавки.

# 14
  • Мнения: 8
Скрит текст:
Скрит текст:
Здравейте,
ще бъда благодарна на коментар на моите изследвания. Дали съм с ИР?
Скрит текст:
На 31 години съм и се боря да забременея.

Благодаря ви предварително и желая успех на всички момичета да получат това, за което мечтаят Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Цитат
Здравей!
Според мен си с ИР ... защото, Инсулин на гладно е висок и защото отиваш в Хипогликемия ( на 180 мин... и Браво! на лекаря, че е поискал и изследване на 180 мин).
Спазено ли е условието за покой, между отделните пробовземания?!,... защото има известно несъответствие  при приема на глюкоза и КЗ.
Здравейте,
да лекарят ме накара да направя четирикратно изследване на инсулин и глюкоза точно заради високия инсулин на гладно. Спазила съм условията за покой между взиманията на кръв, но и на мен ми се стори странно, че на 180 минута е толкова ниско нивото на инсулин. Според лекаря трябва приемам Глюкофаж, но ще се свържа с него да ми определи дозата.
Много благодаря за коментара Simple Smile
[/quote]
Инсулинът е нисък, защото и КЗ е ниска... той се повишава за да държи КЗ в нормални граници...т.е. проблема е по-ниската КЗ на 180 мин. , а не ниския Инсулин.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря.
Глюкофаж е добро решение... започни с ниска доза ( че това някои лекари го пропускат, а високата доза може да ти създаде СЧДискомфорт... а това, отказва много момичетата, да го приемат редовно Simple Smile
И само да вметна, че при ИР, най-важно е храненето Simple Smile ... след това спорт (гори КЗ и на тялото не му се налага постоянно да отделя много инсулин... грубо казано) и едва след тях, медикамент и добавки.
[/quote]
Много ти благодаря за мнението. Ще споделя какво ми е препоръчал лекарят. Опитвам се да се храня възможно най-чисто, но явно ще трябва да спазвам режим за ИР и да включа тренировки.
Хубав и усмихнат ден ти желая Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт