Думи, които "излизат" от употреба

  • 83 110
  • 3 387
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 484
"Прекрасница" и "сладкишка" - побърква ме тази мода по Фейсбук глупости!

Първата дума я чух заедно с грозница преди повече от 15г. от слабообразовани българи, които живееха в Италия.

И за двете има отдавна утвърдени-красавица и сладуранка.

Във фейса май вече тиретата почти изчезнаха! Като неграмотни се проявяват хора от всякакви възрасти за мое учудване! Дори и над 70г.! А някои упрекват само младежта в това........Явно, че преди години не е имало начин да се разбере каква е грамотността на населението.
През 70-те начална учителка е поправила в детско съчинение "диригент" и е написала "деригент"! Веднага родителите я атакували с речници и как е завършила историята не зная.
Моята учителка по математика в прогимназията се учудваше, че нейна ученичка отишла в музикалното у-ще специалност "ударни инструменти". Явно е смятала, че ги удрят без ноти наизуст!

# 76
  • Мнения: 25 824
Децата отдавна не разбират езика на Вазов и Йовков. Не е проблем само на това поколение.
Но за следващата ти мисъл съм напълно съгласна.

Част от думите се заменят с чужди от парвенющина и комлекси .

# 77
  • Мнения: 11 213
Но за следващата ти мисъл съм напълно съгласна.

Част от думите се заменят с чужди от парвенющина и комлекси .

Но това е било така и по времето на Вазов, Каравелов, Войников - добре документирано е от тях самите. Нищо чудно и на Йовков, макар че той, като по-талантлив, се е занимавал с други теми и сюжети.

# 78
# 79
  • София
  • Мнения: 574
Сещам се за "сетне". Колежка я използва и ми харесва думата.

# 80
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 597
Не е проблем някой да не знае дума на български и да използва директно чуждицата от текст прочетен в интернет, но е проблем когато няма кой да го коригира. Като вървим така в един момент ще си римейнем с бейби езика, мама, баба, гугу, гага и останалото ще е на инглиш.

# 81
  • Мнения: 10 450
Нашата учителка по математика казваше "тръгнИ се", вместо "дръпни се". Като попитах баща ми защо, той по завоалиран начин ми каза, че е простачка.
Въпреки че съм на възраст никога не са могли да ме развълнуват произведенията на Вазов, според мен постепенно ще отпаднат от изучаване. Йовков е друга бира.

# 82
  • Мнения: 20 215
От Вазов по-скучен автор няма. Не е нужно да се чете Вазов, за да имат богат речник децата.

# 83
  • Мнения: 41 676
От Вазов по-скучен автор няма. Не е нужно да се чете Вазов, за да имат богат речник децата.

Щерка ми твърдеше, че след "До Чикаго и назад" " Под игото" и се е сторило супер екшън Simple Smile

# 84
  • Мнения: 10 450
Според мен и не е задължително да знаят значението на думи като "хурка" и "кобилица". Тези предмети вече изобщо не се използват. Интересно е, ако четат приказки, защото тия думи присъстват, но за мен не е голяма беда, ако не ги знаят. Който се интересува, ще ги научи.

# 85
  • Мнения: 20 215
Алеко не е скучен. Не знам, Станцийке. Simple Smile
///
Старателен.
Сега всички са креативни.

# 86
  • Мнения: 41 676
Нали става дума за възприемането на произведенията от децата все пак. А и този пътепис е доста различен  от другите произведения на Алеко. Някога, когато хората не са имали интернет, телевизия, списания и книги, сигурно им е било интересно да четат пътеписи, но днес...

# 87
  • Мнения: 20 215
Като цяло за мен повечето автори са мега скучни, но аз се занимавам с писане и не съм коректив.
Ако трябва да съм искрена, много малко български автори са дотам вълнуващи, за да ги четеш. Примерно, Валери Петров, Константин Павлов, но не е това темата.

# 88
  • Мнения: 6 805
Ако става въпрос за български автори - на мен като ученичка ми бяха доста интересни Алеко Константинов, Елин Пелин и Йордан Йовков. Изключително много не понасях драматични и депресиращи произведения. Не харесвах Яворов.

# 89
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 597
Едно е да не знаеш какво е хурка, защото предметът не се ползва повече, друго е да мислиш, че като напишеш "адженда" вместо "дневен ред" и офисът ти ще се пренесе в Манхатън.

Общи условия

Активация на акаунт