Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 30 009
  • 848
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 449
Авансово плащате данъка на тримесечие. На края на годината подавате ГДД, в която си нанасяте всички вече доходи за годината.

И физическите лица (наемодатели) ли плащат авансово на всеки три месеца?

# 826
# 827
# 828
  • Бургас
  • Мнения: 6 246
Освен ако не вземат наема накуп в последното тримесечие и не го декларират само веднъж в годишната декларация.
За улеснение може да се оформи и така, особено ако наемът се плаща в брой.

# 829
  • Мнения: 42 049
Аз всъщност не знам има ли наказание ако се декларира само в края на годината наведнъж?

# 830
  • София
  • Мнения: 16 220
Теоретично може да са ти изплатили сумата в края на годината.

# 831
  • Бургас
  • Мнения: 6 246
Сигурно ако се захванат, все ще измислят наказание. Ама едва ли им се занимава с това. На практика няма как да докажат, че не си получила наема наведнъж. Освен ако не е проследимо по банков път.
Веднъж ме наказаха за декларация, подадена с ден закъснение след срока. Парите бяха внесени също с ден закъснение. Ставаше дума за осигуровки, не за данък. Наложиха ми глоба, обжалвах в съда, съдът я отмени с мотив, че след като няма щети за фиска, това е маловажен случай и глобата е твърде тежко наказание за такъв тип грешка.
ММ получава наем, декларира го веднъж годишно. Пише, че е получен в последно тримесечие и така.

# 832
  • Мнения: 826
Авансово плащате данъка на тримесечие. На края на годината подавате ГДД, в която си нанасяте всички вече доходи за годината.

И физическите лица (наемодатели) ли плащат авансово на всеки три месеца?
Да, благодарение на Симеон Дянков.

# 833
  • Мнения: 46 650
Моля, пуснете нова тема.

# 834
  • Мнения: 2 700
И в САЩ е така, и в много други държави - Обявява личен фалит и кредиторите могат да си сложат ИЛ в рамка. Вече и в България. Не че досега се събираше лесно. В 99% от случаите бившият наемател няма секвестируемо имущество.
За България това е нещо ново, та ще видим как ще се развият нещата.
В САЩ обаче никой не бърза да обявява личен фалит, само за да се измъкне от 2-3 неплатени наема.
Като кандидатстваш да наемеш жилище, собственикът му (независимо дали е фирма или частно лице) задължително ти прави проверка на кредитната история. Като види, че си закъснявал често и имаш неплатени сметки - може да ти откаже. Ако ли пък види фалит в близките Х години - забрави да наемеш жилище. Трябва някой да ти гарантира, ама ти ако си непрокопсаник и серийно фалираш, и майка ти няма да ти гарантира, защото ще гонят нея за неплатени наеми после.
Така че с новите законови уредби тук нека не бързаме да съдим, по-добре ли ще е, по-зле ли ще е. Да, може някой кредитор да не успее да си събере някое вземане поради обявен личен фалит от длъжника, но пък после ще можеш да проверяваш дали е бил редовен в миналото, обявявал ли е фалит и т.н.
Идея за наемодателите: като алтернатива на все по-големи депозити, не може ли да проверявате кредитната история на потенциалния наемател? Ако се види, че не си плаща телефона даже навреме, и последните 12 месеца 5 пъти е закъснявал със сметката, то сигурно няма и наема да си плаща навреме. И обратното - ако от години наред плаща всичките си сметки навреме, вероятно и наема си ще плаща редовно.
По света хората си ценят кредитното досие и си го изграждат с години. Никой не би го развалил само за да се измъкне от 1-2 сметки.
Нямам много понятие какво точно се съдържа в българския ЦКР и кой може да поиска достъп до досието на даден човек, с неговото съгласие разбира се, но ето върху какво може да работи бранша, за да даде повече сигурност и на двете страни при отдаването на имоти.

# 835
  • Мнения: 9 939
Теоретично изглежда перфектно.
На практика - не толкова.
За GDPR и ЗЗЛД да сте чували?
В протоколите от съдебни заседания заличават дори имената на юрисконсултите или оставят първата буква на фамилията, а на страните оставят само инициалите.

# 836
  • Мнения: 2 700
То по цял свят си имат еквивалента на ЗЗЛД, но пробвай да наемеш апартамент в развита държава, без да си дадеш достъп до кредната история.
Нали се подписваш, че даваш съгласие. Потенциален наемодател е в правото си да изисква да го види. Той си е де факто твой кредитор, тъй като се задъжлаваш да му плащаш поне 12 месеца, подписвайки договор за наем.
Явно има как да се уреди въпроса.

# 837
  • Мнения: 69 318
Абе момче, ти си прави справките където искаш.
Остави ни нас, мен поне, да си вземам депозита, защото пари в джоба ми дават малко повече спокойствие отколкото листче със справчица или препоръка, която няма как да ме защити и да ми погаси вредите.
Айде като станем като белите държави, тогава да минаваме на техните методи.

Не знам занимавал ли си се с отдаване, и изгарял ли си от наематели, или просто си дращиш тук за спорта....

# 838
  • Мнения: 2 700
Туше! Щом има кой да ти ги дава - вземай.
За мен по-логично е да се провери кредитния рейтинг на потенциалния наемател и ако е бил изряден в миналото, може да му се иска минимален депозит, а ако е бил 2 пъти на ЧСИ за 2 години - да не се пуска в имота ако ще и срещу 3 депозита.

# 839
  • Мнения: 69 318
Ти сигурно така процедираш..сподели реално...

Общи условия

Активация на акаунт