Когато психологът нанесе повече вреди, отколкото да помогне

  • 7 925
  • 102
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 36 145
има ли някаква отговорност психолога, ако при него отиде човек със самоубийствени мисли и по-късно ги реализира? а ако човекът е дете, отишло при училищен психолог или при друг, избран от родителите? особено ако детето е малолетно? или всичко е " просто така се получи"?

# 76
  • Мнения: 5 566
Ако е дете, психологът трябва да се свърже с родителите. Ако е възрастен човек, психологът няма какво да направи.

# 77
  • София
  • Мнения: 39 035
Бубанка ме подсети. Мъжът ми беше отишъл при оня тиквеник баш със самоубийствени мисли. После си посегна. Та така.
Като тегля чертата от тогава, сега е една идея по-добре.

# 78
  • Мнения: 1 849
Самоубийствените мисли са цяла отделна тема. Дори самите психолози разграничават самоуб. мисли от самоуб. намерения.
В първия случай може да е вид обсесивно мислене и определено психологът помага.
При намерението имаме също самоубийството като вик за помощ или като непоносимост към обстоятелствата. Много е трудно да се работи с намерение, дори да помогне терапевта, човекът може да си изпълни намерението/да се самоубие напр 2 години по-късно.
Извинявам се, че лаишки го обяснявам, но темата наистина е огромна и причините са още много.

# 79
  • Мнения: 17 643
ако на човек му се загнездят натрапчиви мисли за самоубийство си е време за психиатър и медикаменти а не за психолог. психолог може в последствие

# 80
  • Мнения: 474
Днес ми попадна един виц по темата:
Разликата между немския и българския психолог:
"Заповядайте, сега се отпуснете!"
"Кво си се отпуснал, я се стегни!"

# 81
  • Мнения: 2 223
Реално никой не може да гарантира, че терапията е успешна, едва ли ги държат отговорни.
Чудя се, какво толкова може да каже някой, че да те подтикне към самоубийство.

# 82
  • Мнения: 2 507
Реално никой не може да гарантира, че терапията е успешна, едва ли ги държат отговорни.
Чудя се, какво толкова може да каже някой, че да те подтикне към самоубийство.
Много неща може да каже. В САЩ подтикването към самоубийство се води престъпно деяние и е наказуемо.

# 83
  • Мнения: 36 145
здрав психически човек едва ли може да бъде подтикнат с няколко думи или сеанса, но за човек с проблеми/мисли/намерения - би могло да бъде доста лесно

# 84
  • Мнения: 2 507
здрав психически човек едва ли може да бъде подтикнат с няколко думи или сеанса, но за човек с проблеми/мисли/намерения - би могло да бъде доста лесно
И това не е съвсем вярно. Всеки човек има свои лични тревоги - и ако някой, който се води професионалист, го удари точно там, е много възможно да го разклати. И после - здрави психически хора на психиатър не ходят. Ходят хора с проблеми.

# 85
  • Мнения: 5 748
Психолог не е = на психиатър.

Защо някои би желал да навреди като подтикне към самоубийство, това е патология и няма общо с професията.

Задълбахте с тези самоубийства.

# 86
  • Мнения: 1 902
Психологът не може да бъде заместен от приятели, това звучи типично невежо по балкански - за какво ми е психологическа помощ, ще отида да ударя по едно с приятели.
Първо, трябва да се осъзнае, че някои хора нямат близки приятели, някои нямат приятели въобще, а само познати, на които абсурд да разкажеш проблемите в живота си. Аз имам няколко близки приятелки, още цяла банда скъпи приятели от повече от 15 години, които са ми като семейство. Въпреки това виждам по-далеч от носа си и знам, че не всички хора имат такива.
Второ, хората имат какви ли не черни мисли и проблеми - самоубийствени мисли, сексуални смущения, извратени фантазии, семейна история с домашно насилие, кофти детство. Трябва ли всичко да се споделя с приятели? Какъв съвет биха дали приятелите на сексуалния маниак от историята на потребителката по-горе, чиято фантазия е да изнасили примерно?
Естествено някои психолози са си баш врачки и мотиватори, ходят на йога сред природата и си пречистват чакрите. Тях не ги броя, въпреки че сигурно също помагат на някои хора с житейски проблеми.

# 87
  • Мнения: 502
Към тези от вас с успешен опит с психолозите:
Как се избира добър психолог? По какво разбирате, че е компетентен? Как ви помогна на вас? С това, че ви изслушва? С анализ на житейската ви ситуация? С друго? Какви техники използва, за да ви накара да се почувствате по-добре? Колко време отне терапията ви? Какви са ползите според вас от добрия психолог, освен да ви изслуша и да не разглася тайните ви?

# 88
  • Мнения: 1 587
Аз просто имах късмет. Иначе терапията ми продължи интензивно може би 6-8 месеца. По какво съдех, че ми помага - усещах се по-спокойна след срещите с нея, пъзела в главата ми се подреждаше, тя ме научи да си задавам правилните въпроси и да не се вкарвам във филми. От време на време пак се чуваме, когато имам нужда.

# 89
  • Мнения: 12 923
... В САЩ подтикването към самоубийство се води престъпно деяние и е наказуемо.
И тук също е наказуемо.
Наказателен кодекс, чл. 127. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) Който по какъвто и да е начин подпомогне или склони другиго към самоубийство и последва такова или само опит, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години.

Според мен ползата от добрия психолог (психотерапевт) е, че ти дава с въпросите си различна гледна точка към твоите проблеми и по този начин ти помага да се дистанцираш от някои неща и хора, които ти вредят.

Общи условия

Активация на акаунт