Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 76

  • 30 251
  • 749
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Както обичам да казвам всеки си има глава на раменете и сам решава.

Но това е форум и всеки може да напише кво мисли по въпроса нали?

Мен пък ме кефи да чета всякакви гледни точки Wink

Ами по въпроса, имотите ми се струват лично за мен доста скъпи в момента и не бих купил, но хората купуват, също не мога да кажа дали ще падат цени или ще се катерят, но както казах кефи ме да чета различни  виждания

Като има кой да дава,ще поскъпва.Явно богаташи са останали или такива, които разчитат на банките.Гледам едни обяви ,300,400,500 хиляди къщи .Това не е сериозно вече.Пълна пародия.И не говорим за луксозни къщи.За щастие от жилища не може да се оплача,има винаги къде да живея,3 апартамента в областен град,ама ако трябваше сега да се купува не ми се мисли,това не е нормално.За София да не коментирам,там съвсем.За ремонти също.Не знам какви пари трябва да изкарва човек да си позволи мухлясала панелка или къща съборетина.
Аз пак се питам, когато ти е тясно при мама и при тате, имаш вече семейство и виждаш, че или трябва да отидеш под наем в София, или да купиш апартамент, какво би предпочел? Питам конкретно вас двете Simple Smile
Отделно виждаш обява за точно "твоя" имот, допада ти обявата, отговаря за повечето ти критерии и особено на най-важните.... а знаем колко "често" изпада нещо подходящо и като изисквания, и в твоя ценови диапазон ( дори и леко по-скъпо). Под наем ли ще отидеш?
Питам от любопитство. Може и другите да отговорят. Ще ми е интересно да чуя различни мнения за такъв казус в този момент на цените Simple Smile
Не ,няма да отида под наем,въпроса е че са много завишени цените.А ремонт ако трябва?Ако мога да изплащам ще взема ще взема ,но в момента не подходящо.Цените са супер нереални.

# 16
  • Мнения: 3 949
Няма човек в момента, на когото да му харесват цените, но това е положението, какво да се прави. Преценява се риск и възможности, аз за себе си включвам и различни кофти хипотези, други не го правят. Предпочитам да съм обмислила и най-лошото, но истината е, че човек ако няма къде да живее, то в повечето случаи купува. Да, в крайни квартали, в панелки, в по-тесни апартаменти, но купува.

# 17
  • Мнения: 4 712
Както обичам да казвам всеки си има глава на раменете и сам решава.

Но това е форум и всеки може да напише кво мисли по въпроса нали?

Мен пък ме кефи да чета всякакви гледни точки Wink

Ами по въпроса, имотите ми се струват лично за мен доста скъпи в момента и не бих купил, но хората купуват, също не мога да кажа дали ще падат цени или ще се катерят, но както казах кефи ме да чета различни  виждания

Като има кой да дава,ще поскъпва.Явно богаташи са останали или такива, които разчитат на банките.Гледам едни обяви ,300,400,500 хиляди къщи .Това не е сериозно вече.Пълна пародия.И не говорим за луксозни къщи.За щастие от жилища не може да се оплача,има винаги къде да живея,3 апартамента в областен град,ама ако трябваше сега да се купува не ми се мисли,това не е нормално.За София да не коментирам,там съвсем.За ремонти също.Не знам какви пари трябва да изкарва човек да си позволи мухлясала панелка или къща съборетина.
Аз пак се питам, когато ти е тясно при мама и при тате, имаш вече семейство и виждаш, че или трябва да отидеш под наем в София, или да купиш апартамент, какво би предпочел? Питам конкретно вас двете Simple Smile
Отделно виждаш обява за точно "твоя" имот, допада ти обявата, отговаря за повечето ти критерии и особено на най-важните.... а знаем колко "често" изпада нещо подходящо и като изисквания, и в твоя ценови диапазон ( дори и леко по-скъпо). Под наем ли ще отидеш?
Питам от любопитство. Може и другите да отговорят. Ще ми е интересно да чуя различни мнения за такъв казус в този момент на цените Simple Smile
Не ,няма да отида под наем,въпроса е че са много завишени цените.А ремонт ако трябва?Ако мога да изплащам ще взема ще взема ,но в момента не подходящо.Цените са супер нереални.
И щом няма да е под наем, отговорът е: ще се бутате с твоето семейство при някоя майка и баща, или ще купите? Пак не разбрах. Blush

А никой не видях да споменава, че са ниски цените. Едва ли някой мисли така, но ако няма къде другаде да живееш и вариантите са само 3: при нечии родители, под наем, и да се купи собствен, не виждам какво друго може да се направи.

# 18
  • Мнения: X
Не се бутам и не съм под наем.Имаюе си жилища.Да,под наем ако се наложи да отида в друг град бих била.В моя град се пуска под наем,с парите се плаща другия чиста работа.Или хайде поне някаква част.В тази ситуация,иначе да се загробвам с нереални кредити.Както между другото съм правила.В моя град под наем,плащам в другия.Защо не съм живяла в моя-са угодя на мъж.

# 19
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 714
Крис, казах да сравняваш с лихви по депозити, защото за огромна част от хората това е сравнението.
Най-лесно, достъпно, без да се иска задълбочени познания за други финансови инструменти, към които са и в пъти по-мнителни, недоверчиви и т.н. Приказката: Око да види, ръка да пипне  е все още мнооогооо актуална.

# 20
  • Мнения: 2 436
Да, така е, имам лични познати, които така правят.
Ако обаче се появят оферти за депозити на 5%, както имаше преди (то и 7-8% имаше, но в мутренските банки) чудно ми е какво ще стане тогава - ще купува ли някой апартамент за инвестиция? Наемът ли ще трябва да се вдигне, или цената на имота да падне, за да излиза сметката?

# 21
  • Мнения: 3 949
То май, май започнаха да се появяват, поне при банките, на които очевидно им трябват пари. ТБИ гледам е пуснала на 3.2%. Вярно, заключени за 3г., но процентът е приличен.

# 22
  • Мнения: 6 318
Статия от днес:

общо взето пише че за София съотношението е 1,1 заплата за 1кв.м към момента. за сравнение дават че през 2008 година за 1 кв е трябвало да се извадят 3,4 заплати.

https://m.economy.bg/realestate/view/56574/Eto-kolko-zaplati-sa- … dFQpygg5jKO12iBdo

# 23
  • Мнения: 1 010
Tomeva, виждам както каза и ти, че ти се е поразредила работата, но това хубаво, защото често отговаряш и тук. По назад прочетох един пост (в пред. тема) и се подсетих, каква точно ценност е да притежаваш част от имота (идеална като собственик или право на строеж). Аз лично не виждам никакво предимство освен малък недостатък, че плащаш и данък върху тази част от имота, ако е идеална част). На един имот 1000 кв.м., застроен на Кинт 4-5 - от един имот ще има 5000 кв. м. по средно 100 кв. за апартамент (с общи части) - това са 50 ап. Т.е. имат горе долу по 20 кв. м. ид. части или отст. право на строеж от имота. Нито е да ги продадеш, че не струват кой знае колко, няма да купиш цял апартамент ако погине сградата, нито е да ти дадат обезщетение, защото строителят трябва а построи същата сграда, ако е погинала. Аз не зная да има случай, с такива големи многофамилни сгради, които са погинали и да се възползват от 5 годишния срок да се съберат и да си построят собствениците същата сграда. А и как се събират 50 различни семейства, с пари да си построят същата сграда?  Вие знаете ли такива случаи?

# 24
  • Мнения: 23
Статия от днес:

общо взето пише че за София съотношението е 1,1 заплата за 1кв.м към момента. за сравнение дават че през 2008 година за 1 кв е трябвало да се извадят 3,4 заплати.

https://m.economy.bg/realestate/view/56574/Eto-kolko-zaplati-sa- … dFQpygg5jKO12iBdo

Тази сметка, въпреки вярна, не е толкова показателна за достъпността на имотите. Това е защото те масово се купуват на изплащане и истинския фактор за достъпност се определя от съотношението вноска цена. Сега тя наистина е много ниска, но с едно покачване на лихвите това бързо може да се промени

# 25
  • Мнения: 2 114
Сейко,

Има океан разлика между идеална част от имот, идеални части от общите части на сградата и право на строеж. Каша в представите имате.


А по въпроса за правото на строеж Илит беше описала като за широка публика възгледите на близкия си адвоакт. Професионално съвпада с моите виждания. Май в темата за кварталите беше.

Последна редакция: пт, 27 окт 2023, 11:12 от Deborana

# 26
  • Мнения: 1 010
Сейко,

Има океан разлика между идеална част от имот и право на строеж. Каша в представите имате.


А по въпроса за правото на строеж Илит беше описала като за широка публика възгледите на близкия си адвоакт. Професионално съвпада с моите виждания. Май в темата за кварталите беше.

Ами аз не правя разлика, поне в рамките на един човешки живот. Ще оставя на правнуците си 20 кв. ид. части от някакъв имот, който няма да знаят точно какво да правят, освен да го продадат по актуални цени, на някой окрупняващ инвеститор, който би се занимавал да купува от останалите 49 съкооператори ...
Аз лично не познавам нито един проектант, който би се навил по съвременните изисквания (Пожарни наредби, достъпна среда) , да проектира сграда, със същите квадратури (каквото е изискването) спрямо идеалните части, независимо дали са собственост или отст. право на строеж. Единствен изход виждам някой да изкупи тези части и да строи наново. Предимство виждам в отстъпеното право на строеж в това, че имат 5 год. да се организират и да построят нещо или после - чао. Ще имат някакъв срок и амбиция. Премахването на останките от сградата са за сметка на собственика на имота. Със собствени идеални части - все някой ще е кентра, може да се влачат десетилетия, докато усвоят наново имота. Освен това са длъжни да си премахнат останките за тяхна сметка, като собственици на имота. 

Последна редакция: чт, 26 окт 2023, 17:01 от Seiko7075

# 27
  • София
  • Мнения: 330
Nimerya, скъпи са цените, наистина. Но както и ЧС показа с една статистика по-напред, дългосрочно и за напред ще има недостъпност до жилищата, включително и тук във България. Въпреки, че част от потребителите се опитват да убедят всички други в обратното. Че е евтино, как винаги и на всяка цена покупката е плюс. Хубаво е, че в последните страници най-накрая сложихме едни граници, че не всеки кредит и не на всяка цена Simple Smile Защото преди това все се отиваше в един друг уклон. Но да, във БГ е трудно без собствено жилище от един момент и съответно такава покупка рано или късно е наложителна, ако нямаш наследство или вече собствено жилище. Просто идеята, която се наслагва, че хората имат доходи за кредит, ама предпочитат да дават по 1500лв за наем....
       И все се дават едни примери, които не са ок- човек с доходи 3к на месец може да си позволи жилище 100к евро, с надеждата, че има пари за такси и ремонт- демек нещо, като самоучастие, за да има вноска само 1000лв. И ако е така, разбира се, че ще го направи. Но ако намери нещо за тези пари... И така става за всеки следващ бюджет. А хората, с големи бюдежети често имат друго финансиране, което не казвам, че е лошо. Но, че всеки тегли кредит за 3000- 4000 и 5к е абсурдно. От всички апартаменти,които гледахме се продадоха 3. За два от тях знам лично от собствениците, че им трябваха пари за друг по-скъп имот(супер, да им е честито). Ние също продадохме със същата цел...Но за единия предложената цена от нас с 10к евро надолу беше голям проблем. Собственика и брокерите му бяха убедени, че ще го продадат на обявената цена, накрая го продаде с тези 10 надолу, но не на нас. Но мисълта ми е, че докато и за нас като купувачи, и за него като продавач 10к са пари и се пазарим за тях, значи положението не е розово Sweat Smile Да не говорим, че хората, които го купиха едва се навиха, ама и те вече чакали и така, тяхната оферта беше с 20 к надолу.....Другия апартамент се продаде с 15 к надолу, защото хората го продават 6 месеца, а искат вече друго да купуват.
      Почти всичко, на което ние сме ходили на оглед се продава за да се купи ново строителство или по-голямо или къща ИЗВЪН София или да се дофинасира кредит. До сега не сме ходили на оглед на имот наследство, може би, защото нямаме бюджет за тези трофейни имоти. Но е факт, че от няколко седмици се наводни с обяви в центъра и наоколо, основно стара тухла Thinking. И далеч не само около Женския пазар. Има страхотни, централни локации(макар, че не на всяка бих живяла, но пак избор има и то голям). И на мен по-скоро ми се виждат по-евтини цените от преди.
     Тук някой каза, че следи имоти, които са поскъпнали с 50к. Направо ми е нереално. Ако не можеш нещо да продадеш няколко месеца, как ще го увеличиш. Може би просто нямат зор за продаване....Но който иска да продава и му трябват пари прави някакви корекции. Не говорим огромни, но все пак ги прави. Който няма зор, може да чака на каквато си иска цена. И все някога сигурно ще продаде Simple Smile

Последна редакция: чт, 26 окт 2023, 18:37 от chriss

# 28
  • Мнения: 3 949
Аз бях, аз следя в центъра. Идеята ни е нещо за тотален ремонт около 250к, но в прилична сграда. Няма такова. Тези над 300 са кутии, а приличните са над 400. Изключили сме единствено района около Женски пазар, Лъвов мост, т.е. не следя Докторски, разбира се. И понеже харесах някои над бюджета, та ги бутнах в следени, ами качват се и то се качват стабилно. Единият го чаках от 280 да стане 250, той стана 355 Grinning Но то същото е и в сградата, в която живеем, в по-краен квартал. Преди време бяха качили един на 250, в момента е 350, а той виси на пазара от години и не е фалшива обява, познавам собственика. Дава си го под наем, не е на зор и така, все ще се окачи някой.

# 29
  • София
  • Мнения: 330
Дава си го под наем, не е на зор и така, все ще се окачи някой.
Явно да. Просто не са на зор. Ако иска да продаде логика не виждам - да виси 1 година, а ти да го увеличаваш.....Макар че се чудя тогава и защо изобщо продаваш. Или ти трябват пари за нещо или го пускаш под наем и имаш добър доход!? Нещо не разбирам Thinking Бтв, едни наши приятели на мега топ локация в София не продадоха, защото нямаше кой да им го купи на желаната цена. Просто го свалиха от продажба и сега си седи така. В никакъв случай не са на загуба. Имота все така си е скъп, че сега даже повече. Просто не се намериха желаещи за онази цена, а беше преди 2 години и беше по-евтино...Може би ако си упорит и изчакаш достатъчно дълго се намира кой да купи жилището Simple Smile Което отново опира до горното, защо аджеба ще продаваш, ако не ти трябват парите?

Общи условия

Активация на акаунт