Всичко за гел лаковете - тема 57

  • 11 910
  • 270
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 145
Базова информация за маникюра с гел лак за начинаещи – какво е необходимо да знаем, на кое да обърнем внимание и какво да купим, за да започнем да си правим гел лак вкъщи

При съмнение за алергия или каквато и да е, дори и минимална реакция, появила се около ноктите и по пръстите/ръцете, посетете лекар, преди да предприемате на своя глава каквото и да било! Не си купувайте кремове и мазила, не киснете ноктите в нищо, не приемайте лекарства, добавки или витамини, без да сте се консултирали с алерголог или дерматолог!
Алергична реакция към гелове или други продукти за маникюр може да се изразява в зачервяване около нокътя, парене, сърбеж, подпухналост, сълзене на очите и дразнене, белене на кожата, цепене, мехури. Списъкът не е изчерпателен и е добре да бъдете наблюдателни, особено ако за пръв път се докосвате до такива продукти!
След установяване на алергия, лекарят ще ви назначи лечение и ще се наложи да свалите всичко от ноктите си и да преустановите лакирането за неопределен период от време. Може да опитате отново след време, но само след разрешение от лекуващия алергията лекар.

*  *  *
UV Лампи и техните характеристики
Геловете за нокти са продукти, които се втвърдяват при досега им с УВ светлина. Те съдържат фотоинициатори, които активират процеса на полимеризация, когато бъдат изложени на светлина с подходяща дължина. Лампите за полимеризиране на геловете претърпяха своето развитие и днес на пазара можем да срещнем почти само такива с ЛЕД диоди.
Погрешно е схващането, че УВ и ЛЕД са два вида светлина. Това са два вида ИЗТОЧНИК на светлина: всъщност, това което сме свикнали да наричаме УВ лампа с пури или със спирала, всъщност се нарича CFL – Compact Fluorescent Lamp, а другият вид източник на светлина е познатите LED – Light Emitting Diode. Светлината и в двата случая е ултравиолетова и виолетова – в спектъра на светлината 365-405 нанометра. Това е и диапазона, в който обичайно работят повечето лампи за маникюр.


Какво да гледаме, когато избираме лампа?
Обикновено лампите за маникюр се рекламират с гръмки надписи за мощността във ватове, което невинаги е първият фактор, на който трябва да обърнем внимание. По-важен е броя лампички вътре в самата лампа – те трябва да са поне 30 броя, и задължително да са равномерно разпределени по тавана и по стените на лампата.
Ето нагледно:

В първия пример имаме добро разпределение на диодите и достатъчен брой диоди, което ще осигури равномерно изпичане на гел лака и ще намали риска от разтичане на неизпечен лак. Във втория пример има малко на брой диоди, които са само по страничната част на лампата и е възможно някои продукти да не се изпекат добре.

Цвета на вътрешността на лампата също е от значение. Черният цвят поглъща светлина, което намалява нейния интензитет и е възможно изпичането да става по-бавно. За предпочитане е белият цвят, а най-добре отразяват и разпръскват светлината във всички посоки лампите с огледална вътрешна повърхност, което допринася за равномерно изпичане и намаляване на риска от мъртви зони.

Удобство е ако лампата има сензор и се включва автоматично при поставяне на ръката в нея. Дисплеят с отброяване на секундите също е предимство, както и ако има бутон за low heat mode – той се използва в случай че имаме голямо количество продукт (например при изравняване) върху нокътя и изпичането му предизвиква силна екзотермична реакция, т.е. когато пари. Използва се и при по-тънки и чувствителни нокти за по-комфортно изпичане. Обикновено този бутон е или с таймер от 120 секунди, или с обозначението 99. Иначе стандартно бутоните за секундите са с разпределение 30-60-90-120 секунди, но може да срещнете и други конфигурации.


Други фактори при избора на лампа:
- Лампите, които са отворени и отпред, и отзад разпръскват голямо количество светлина извън самата лампа и освен, че така се губи ефективност, може неволно да си изпечете и безвъзвратно да си повредите четките на гел лаковете и самите гел лакове. По-добре купете лампа, на която отворът е само отпред.
- Не ви е необходима лампа, която побира две ръце. Така или иначе с едната лакирате, а другата печете и после обратно.
- Лампите със свалящо се дъно са по-удобни за педикюр, както и при почистване на самата лампа.
- Вече има и хубави лампи на батерия. Правилата за избор са същите, като гледате и капацитета на батерията, а предимството е, че не трябва да се лакирате до контакта или да останете с половин лакирана ръка, ако спре тока.


Лампи, които сме тествали и са добри:
SunONE:
https://nailsbg.com/produkt/sunone-uvled-lampa-2448-w/


Sun Х5 MAX:
https://www.emag.bg/profesionalna-lampa-za-manikjur-i-pedikjur-s … 50w/pd/DGPRXFMBM/         


Sun X26 MAX:
https://www.aliexpress.com/item/1005007160728048.html?spm=a2g0o. … h%7Cquery_from%3A

Sun 2C, SUN 4, SUN 11MAX също са добри. Която и да изберете, гледайте я първо отвътре.

И една много добра лампа на батерия с огледално дъно:
https://www.aliexpress.com/item/1005005505696780.html?spm=a2g0o. … r%7Cquery_from%3A


Търсете по имената и снимките на лампите, в случай, че даден линк не работи или е невалиден и гледайте и цената - понякога има големи разлики.

Всякакви „минита“ НЕ се препоръчват. С 1, 3, 6 или 9 лампички няма как да изпечете цялостно маникюр добре. Единствено вършат работа за фиксиране на декорации или при поставяне на горни форми, но след това задължително доизпичаме в голямата лампа.



Защо пари?
Паренето при изпичане само по себе си е вследствие на екзотермична реакция, тоест втвърдяването на гела отделя топлина. Колкото повече е количеството (по-плътен/дебел слой) гел, толкова повече топлина се отделя. Колкото по-близо до нокътя е нанесено, толкова повече се усеща, тоест много по-вероятно е да пари базата, която е директно върху нокътя, отколкото топа, който е на още поне 3-4 слоя разстояние от самия нокът. В повечето случаи паренето не опира до лампата, а до състоянието на ноктите и до продукта. Тънки нокти (или изтънени от неправилен маникюр) усещат паренето много повече от плътни и здрави такива.

Колко време да печем?
Добре е да спазваме препоръките на производителя, написани на всеки продукт.
За по-сигурно обаче можем да направим следния тест, за да видим как се изпича даден продукт, за колко време, както и какъв е вида на материала след изпичане:
Вземаме си нещо с гладка повърхност - може да е форма за изграждане, капак от пластмасова кутия за храна, целофан, найлонова опаковка от някакъв продукт, парче алуминиево фолио. Слагаме от гела върху него и изпичаме толкова секунди, колкото е препоръчал производителя. Като извадим от лампата отлепяме изпечения гел и „изследваме“ дали е добре изпечен. Пипаме парчето изпечен гел само с ръкавици! (латексови, нитрилови, найлонови – без талк) Проверяваме дали има неизпечен продукт и от горе, и от долу. Би следвало долната страна на парчето (която е била в контакт с повърхността, върху която е поставен), при добро изпичане, да няма остатъчен лепкав слой, независимо от вида на продукта, а горната му страна да има лепкав слой (освен ако не тествате топ без лепкав слой).
Ако продукта е добре изпечен, значи всичко е наред. Ако има течен или леко „желиран“ продукт, както и ако пуска твърде много цвят, повтаряме теста като увеличаваме времето докато постигнем задоволителен резултат.
Опипвайки парчето изпечен гел между пръстите си (както казах, с ръкавици задължително!), можем да разберем и друго негово свойство – дали е пластичен или твърд. За масовия потребител и особено за домашна употреба при начинаещи дами по-подходящи са пластичните и гъвкави гелове – т.е. тези, които можем да огънем/навием буквално на фуния, без да се счупят. Трошливите продукти си имат своя пазар, но според мен не са особено подходящи за начинаещи.

Ориентировъчни времена за изпичане:
- Прозрачна база, нанесена тънко – 30 секунди
- Цветна база, особено ако правим изравняване – 60 секунди
- Цветен гел лак – 60 секунди.
- Топ лак – 60 секунди.
Дадените примери далеч не са правило и не важат за всички марки. Числата са съобразени с принципа better safe than sorry и са леко завишени, ако работим със силна лампа и некитайски марки. Има обаче и продукти, които се изпичат изключително трудно и дори 90 секунди понякога не стигат. В никакъв случай обаче не е валидно правилото на Мечо Пух – колкото повече, толкова по-добре. Както лесно може да се окажем с недопечен гел, така съществува и възможност да прекалим с времето на изпичане и да препечем и буквално изгорим гела. Възможно е в този случай гела да пожълтее и/или да стане трошлив и да ви се напука след ден-два – особено лесно си личи при по-светли цветове. Така че не дръжте ръката в лампата 3-4-5 минути. Най-добре тествайте, особено по-бюджетните марки.
За по-добро изпичане е хубаво да печем палеца отделно от другите 4 пръста. Така намаляваме шанса да се разтече гел по кожичките. Някои момичета дори предпочитат да пекат пръст по пръст, именно за да се избегне разтичането на материал по кожичките, особено при изравняване – в случаите, когато правим обем трябва да втвърдим гела веднага след поставянето му, защото ако директно започнем да си нанасяме на следващия пръст и да въртим и кривим ръката в разнообразни посоки, то неминуемо гела на предходния пръст ще се разтече. Това е т.нар. техника flash cure или замразяване – нанасяме продукт на един пръст, вкарваме в лампата за около 10 секунди, колкото да се застопори и да не се разтича и продължаваме със следващия пръст. Когато са готови и петте пръста вкарваме в лампата за 30 или 60 секунди, за да изпечем напълно. А може и на всеки пръст да си правим директно пълно изпичане – въпрос на предпочитания.

*  *  *
Електрическа пила
В последните години стана все по-популярно да се работи с електрическа пила. С това се разрастна и пазара и разнообразието от видове и модели е огромно.
Както и при лампите, ще изброя най-важните правила и параметри, на които задължително трябва да отговаря една електрическа пила, както и примери какво да купим и какво да не купуваме.
- Пилата да е с поне 35 000 оборота.
- Да се върти в двете посоки
- Ръкохватката да има механизъм за заключване на накрайника
Това са абсолютно задължителните неща за електрическата пила и нещата, с които не правим компромиси.
Други характеристики, които можем да обмислим, когато избираме пила:
- Гледайте самата пила да е удобна – ръкохватката да е по-фина и да не е тежка и неудобна в ръката, тялото също не е необходимо да е тежко и огромно.
- Удобство е ако има бутон за пауза
- Удобство е ако е безжична

Какво да НЕ купуваме:


Горните пили са морално остарели, слаби като обороти, тромави, тежки, а част от тях дори нямат механизъм за заключване на накрайника.

Примери за хубави пили в различни ценови диапазони:
https://www.aliexpress.com/item/1005003297219042.html?businessTy … 0acb85ffc20d25604

https://www.aliexpress.com/item/1005003478233025.html?businessTy … 0acb85ffc20d25604


https://www.aliexpress.com/item/1005005859400759.html?spm=a2g0o. … r%7Cquery_from%3A


https://nailsbg.com/produkt/elektricheska-pila-strong-210-65w/
Марките Стронг и Маратон се водят професионални, съответно са и по-скъпи. Мрежово захранване.


https://www.aliexpress.com/item/1005004894618541.html?aff_fcid=4 … afSmartRedirect=y
Единствената писалка (без захранващ блок/тяло) от всички тествани, която отговаря на критериите за безопасност и работи достатъчно добре. За тези, които търсят нещо наистина компактно.


https://www.aliexpress.com/item/1005003293372353.html?spm=a2g0o. … h%7Cquery_from%3A
Безчетков мотор, изключително тиха, никакви вибрации, много мощна, пили гладко. Най-добрата, която съм ползвала някога. Мрежово захранване – не е безжична.


*  *  *
Накрайници
Каквато и пила да си вземете задължително е да си купите отделно накрайници. Тези, които идват в комплект с пилите, дори и по-скъпите, не стават за нищо.
Накрайниците различаваме по материала, от който са изработени, и по цвета, който индикира грубостта им.
Твърдосплавните (първата снимка) и керамичните накрайници се използват за сваляне на гел. На втората снимка са „диамантени“ накрайници, които използваме за обработка на кожичките.
И двата вида имат цветови обозначения – от фин към груб – жълт, червен, син, зелен, черен.
И двата вида идват в разнообразни форми и размери и е въпрос на свикване и лично предпочитание. Повечето момичета тук използват за сваляне форма „царевица“, и „пламък“ за кожичките.

Освен показаните на снимките има и керамични накрайници за сваляне на гел лак (обикновено бели), които са малко по-меки при свалянето и по мои наблюдения са по-предпочитани от по-начинаещите. Има и едни фини светло розови, тип пемза, които според мен лично не са добри нито за обработка на кожа, нито за сваляне на покритие. Все още се продават и картонените сменяеми шлайф шапки, които загравят и парят ужасно върху нокътя. Има и гумени полиращи накрайници, които се ползват след обработка на кожичките.

Ето няколко клипа за сваляне на гел лак:
https://www.youtube.com/watch?v=VCOIiREGmzY&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=ddZFMxBMOHQ
https://www.youtube.com/watch?v=2WMDLmFeE34&t=333s
https://www.youtube.com/watch?v=jXE7gEeReIM

И едно много изчерпателно видео за обработка на кожички с електрическа пила:
https://www.youtube.com/watch?v=hl4Qw1kVG8g

*  *  *
Инструменти
Пила за  оформяне – стандартните пили за нокти са в разнообразни цветове, форми и размери, като това е въпрос на лично предпочитание. Грубостта на пилата е обозначена с числа (грит 100/180 означава, че от едната страна грубостта е 100, а от другата 180) и най-общо казано, колкото по-малко е числото, толкова по-груба е пилата. Обикновено за естествени нокти подходящи са пилите с грит 180, като при по-тънки и чувствителни нокти може би е по-добре дори 220-240. Пили с грит 150 и надолу се използват при изпиляване на по-голямо количество изкуствен материал, при драстично скъсяване на дължината или при много твърди и здрави нокти.
Буфер пили – за да се задържи гел лак или каквото и да е друго покритие върху нокътя, е хубаво той да бъде матиран. Грубостта на буфер пилите е сходна на тази на пилите за оформяне и обикновено буфер пила с грубост около 150-180 ще ви свърши добра работа за хубаво матиране на нокътя, без да го наранява и изтънява ненужно. Числата варират между различните марки, разбира се – трябва да пробвате. За предпочитане са т.нар. sponge buffers, избягвайте блок пили, които са с номерирани стъпки – обикновено не стават.

  
Ноктите можем да оформим по наш вкус, като е много важно да НЕ препиляваме точките на растеж, което е особено лесно при по-стеснените форми бадем, балерина и стилето.


Избутвач, клещи и ножички
Темата за обработка на кожичките и кожната гънка от край време поражда спорове и всеки може да прецени състоянието на ноктите и кожичките си и да реши дали иска или не иска да избутва и/или изрязва кожичките.
От професионална гледна точка обаче, за красив, изчистен и със завършена визия маникюр, както и за добра издръжливост на последващото покритие, почистените и обработени кожички са важна стъпка.

Избутвач:
Избутването на кожичките и почистването на нокътната плочка от кутикули допринася за две неща:
1)по-чисто, гладко и близко до кожата лакиране;
2)когато нокътната плочка е добре почистена и по нея няма остатъци от мъртва кожа, гелът ще има по-добро сцепление и ще прилепне много по-добре, което ще му помогне да се задържи на нокътя и ще намали шанса за отлепвания впоследствие.


Избутване може да изберете да направите със скосена дървена пръчица или с метален инструмент.
Дървените пръчици от хигиенни съображения е хубаво да изхвърляте след всяка употреба и да не се използват повторно. Металният избутвач от качествена неръждаема стомана търпи всякакви видове дезинфекция и стерилизация. Ако се спрете на метален избутвач търсете такъв с хубава извивка и тънък профил. Предимство е, ако в другия му край има „стъргалка“:


Клещи и ножички:
Качествените, фино заточени режещи инструменти могат да са малко по-скъпи, но по-добре е изобщо да не ползваме такива, отколкото да купим евтини и некачествени, с които само ще надъвчем кожата и има опасност от разраняване и инфекции. Не ползвайте нокторезачка, за да си изрязвате кожичките, нито пък онзи инструмент с виличка отпред – шанса да се порежете е огромен.
Клещите можем да разделим по два критерия – дължина на острието (в милиметри – 3мм, 5мм, 7мм…) и вид на рамената (с едно и с две рамена, или с пружина). И двете са въпрос на лични предпочитания. Ако за пръв път купувате клещи заложете на среден размер острие, например 5 милиметра, и две рамена.
Аналогично и ножичките варират според дължината на острието, дължината на рамото, както и извивката на самото острие. Отново е въпрос на лично предпочитание и вероятно проба-грешка.


Марки инструменти, които използваме и препоръчваме:
Сталекс –
https://elenaartnails.com/store/izbutvach-s-nakrainic-za-pochist … ane-50-2-smart-1/
https://elenaartnails.com/store/kleshti-za-kozhichki12-3/

Солинген –
https://2styrkela.com/instrument-76-530.html
https://2styrkela.com/kleshti-za-kojichki-erlinda-solingen-12-ostrie-13-235.html

Mr.Green –
https://www.aliexpress.com/item/10000399157709.html?spm=a2g0o.st … 20.10000399157709

*  *  *
Същинските продукти за направата на гел лак у дома

1.Обезмаслител, дехидратор, праймер, фрешер, бондер, ултрабонд и прочие, или как да не се загубим в превода.
Всяка марка предлага свои продукти и обикновено наблягат на това, че за най-добри резултати трябва да се използва цялата система на марката т.е. да си купите всичките им продукти. Макар да има малко истина в това, нещата не стоят точно по този начин.
Гореизброените продукти могат да се обобщят като „подготвителни“ и въпреки разнообразието от наименования, обичайно става въпрос само за два вида продукт:
- Продукт (да го наречем условно обезмаслител) за изсушаване на нокътната плочка – тези продукти са на спиртна основа и тяхната цел е да обезмаслят/изсушат/дехидратират нокътя. Миришат силно алкохолно и често са в прозрачни или прозиращи шишенца. Течни са като спирт и се изпаряват напълно секунди след нанасянето, т.е. не можете да познаете дали е или не е нанесен такъв продукт. Ако преди това сте си почистили добре ноктите от прах и сте ги обтрили с безвлакнест тампон, напоен с течност за почистване, или спирт, или чист ацетон, то този допълнителен продукт в шишенце с четчица не е задължителен. Относително безвредни са и не е страшно, ако случайно попадне върху кожата. Такива продукти са например Нейл фрешерът на Коди, PH бонда на Гелиш, Клареса и много от по-евтините марки също имат такъв продукт в системите си.
- Праймер или бондер (въпреки, че се среща и с други наименования) – делят се на два вида – acid и acid free. Целта на този продукт е да осигури по-добро слепване на гел лака с нокътя. Безкиселинния праймер се води по-безвреден и работи образно казано като двойнозалепващо тиксо. След като го нанесем и изсъхне, се вижда, че върху нокътя има тънък лепкав филм. Киселинния праймер е по-агресивен, използва се изключително пестеливо и по възможност само в краен случай, ако нищо друго не успява да задържи гел върху ноктите. Според описанията на някои производители киселинният праймер, образно казано, „разяжда“ микроскопични дупчици по повърхността на нокътя и по този начин спомага гела да прилепне по-добре. Праймерите, и киселинните, и безкиселинните, са агресивни и причиняващи алергии продукти и трябва да се внимава изключително много при използването им и да не се докосва кожата. Добър и бюджетен ултрабонд има на марката SNB (Star Nails Bulgaria). На Коди също е хубав.

2.База
Базата е може би най-важният продукт, който трябва да изберете, за да направите маникюр, който да се задържи на ноктите ви и в същото време да сте спокойни, че няма да имате проблеми. Базата е най-сложния продукт и с най-много вариации, от които да избираме.
- Прозрачна база – винаги препоръчваме ползването на прозрачна база като първи слой, който ще е в контакт с нокътя, без значение какво слагате по-нагоре.
- Цветна каучукова/изравняваща база – с изравняваща база можем да направим укрепване/апекс на ноктите. Правилната архитектура е от ключово значение за здравината на нокътя, като къде ще поставим апекса и колко ще бъде висок той зависи от дължината на самия нокът, както и от формата му:


Ако правим изравняване/апекс с базата, е по-лесно да нанесем първо тънък слой, и преди да сме го изпекли да поставим и разнесем по-голяма капка. Помага и обръщането на нокътя надолу – гравитацията ще разпредели материала равномерно.

- Бази с фибростъкло/линт бази – имат вътре малки власинки, което ги прави по-здрави и подходящи при проблемни нокти

3.Цвят
Що се отнася до цветните гел лакове, изборът е неограничен. Ако имате хубава база и качествен топ лак, посредата между тях може да сложите всичко.
Ето някои марки гел лакове, които момичетата в темата ползват:
- Китайски лакове: Venalisa, GDCoco, Mad doll, Beautilux, Elite 99, Born pretty, Michey и Monasi, Canni, Mshare, Art lalic, Meet across, Azure.
- Полски и украински лакове, от които сме доволни: Kodi, Hi Hybrid, Palu, Claresa, Silcare, Neonail, Semilac, Sunone, Molekula, Valerie, Adore cosmetics, Neess, Rocks, Moon, PNB, Reforma, Indigo, Patrisa Nail, komilfo, HD Hollywood.
Нови марки се появяват всеки ден и изборът е огромен. Най-добре е да тествате няколко от ценовия клас, който ви устройва и да прецените кои ви допадат като консистенция, плътност, пигментация и т.н.

4.Топ лак
Топ лакът е също е много важен за визията и издръжливостта на маникюра. Обикновено под „хубав топ“ се има предвид такъв, който не се драска, стои лъскав дълго време и разбира се да е здрав и да не се получават отчупвания. Има стандартни гланцови топове с лепкав слой, топове без лепкав слой, матови топове с лепкав и без лепкав слой, топове с частички или модерните напоследък арт топове, както и такива с лек цвят или оттенък.

5.Други материали и консумативи:
- Тампончета за почистване и обезмасляване на нокътната плочка – трябва да са такива, които не пускат власинки. Кръглите тампончета за премахване на грим няма да ви свършат работа.
- За почистване и обезмасляване на нокътната плочка най-евтиният вариант е 95% етилов спирт от аптеката. Може да използвате и 100% чист ацетон, който обаче е малко по-агресивен към кожата.
- Етилов спирт 95% върши страхотна работа и за почистване на лепкавия слой на топ лака, ако ползвате топ с лепкав слой. Не почиствайте лепкав слой с ацетон или ацетон-съдържащи продукти!
- Ако сваляте гел лака с накисване в ацетон или ацетонов лакочистител, може да използвате късчета памук, като ги увиете с обикновено домакинско алуминиево фолио, или силиконови „шапчици“, или пък пластмасови щипки.
- Не е лошо да ползвате масло да кожички, въпреки че много момичета го смятат за маловажно и нямат този навик. Води се, че маслото от жожоба подхранва много добре ноктите и попива лесно, но каквото и масло да вземете ще ви свърши работа. Има най-различни вариации на пазара, а можете да си направите и ваша комбинация.
Ето една сполучлива комбинация от Почти безобидна:
в стъклено шише от 50 мл. слагам 20 мл. масло от жожоба, 20 мл. арганово масло и 10 мл. бадемово масло; добавям 3-4 капки лимоново масло, 2-3 капки иланг-иланг и 2 капсули витамин Е

Сайтове, в които можете да намерите всичко за маникюра:
http://www.aliexpress.com/
https://elenaartnails.com/
https://www.mynails.bg/
https://manicurezone.com/
https://beautymall.bg/manikiur-pedikiur/gel-lak-za-nokti
https://liklakshop.com/
https://optima-trade.eu/ - зъболекарски сайт, където може да намерите фрези и накрайници за ел. пила
https://nailmastershop.com/bg
https://blueskyshop.bg
https://makeup.bg/categorys/23440/
https://nailstore.bg/
https://www.ebay.com/itm/400779263324?hash=item&campid=533780808 … fes_redirect=true - Gelish топ лак, който е фаворит сред момичетата тук (от ползвалите го)
http://goldenshop.bg/
https://www.amazon.com
https://kodi.pro/

*  *  *
Последователност:
1.Сваляне на старото покритие – тук вариантите са много и зависи какво точно е въпросното старо покритие. Обикновен лак сваляме по стандартния начин с лакочистител. Гел лак и разтворими продукти можем да свалим чрез накисване или чрез частично или пълно изпиляване, а твърди гел продукти – само с изпиляване.
2.Оформяне на ноктите
3.Буфериране/матиране на повърхността на ноктите
4.Обработка на кожичките – избутване, обработка с електрическа пила по желание, изрязване ако е необходимо. Можем да използваме и продукт за омекотяване преди избутването, особено ако няма да ползваме електрическа пила след това.
5.Почистване на ноктите с течност за обезмасляване. Обръщаме специално внимание на зоната около кожичките. Всички остатъци от прах и от продукта за омекотяване (ако сме ползвали такъв), трябва да бъдат изрядно почистени.
6.Дехидратор и/или ултрабонд, ако ползваме такива. Може да не се слага по целия нокът, а само по свободния край и ръбчето на ноктите.
7.Тънък слой прозрачна база – по-добра издръжливост се постига, ако този първи слой е втрит  хубаво в нокътя. Винаги и на всеки слой гел лак много внимаваме да не докосваме кожичките. Ако попадне продукт върху тях почистваме с дървена пръчица преди да изпечем, а ако изцапаното е прекалено много и трудно за почистване може направо да изтрием целия нокът и да нанесем наново този слой.
8.Изравняване, ако правим такова
9.Цветен гел лак в два или три тънки слоя
10.Декорации, ако правим такива
11.Топ лак. При по-начинаещи е добре с всеки слой гел лак да се запечатва свободния край и цялото ръбче на нокътя.
12.Почистване на лепкавия слой – винаги в посока от кожичките към свободния край – не връщаме в обратната посока. Натискаме умерено и минаваме хубаво целия нокът.
13.Масло за кожички и/или крем за ръце

*  *  *
Допълнителни съвети:
- Хубави клипове с базови инструкции за направа на маникюр има главно в каналите на руски и украински влогърки из Ютуб. Част от харесваните от нас канали са: Nailcou, Sakramel, Masha Create, Alena Lavrenteva, Tatiana Bugrij. В каналите Light elegance nail products и The Nail Hub пък можете да намерите много видеа с изключително много детайли и подробности за алергии, химичните и физичните свойства на гел продуктите, както и всякакви научни подробности за лампи и т.н. Хубави видеа на български език в Ютуб качва Полина Василева – polinailsgel.
- Никога не дръжте гелове, гел лакове, четки и т.н. пред работеща лампа. Светлината, която частично излиза от отвора на лампата дори и в малки количества може да ви втвърди или сгъсти геловите продукти и да ви изпече четките, което ги прави неизползваеми.
- Не се лакирайте на директна слънчева светлина, например пред прозореца при силно слънце или пък на терасата. УВ лъчите на слънцето имат същия ефект върху гела, както и УВ светлината от лампата за маникюр – ще ви изпече четките.
- Цветен гел лак (който НЕ Е база) нанасяйте тънко, за да предотвратите набръчкване.
- Добре е цветните гел лакове да се разклатят преди употреба, особено ако са по-силно пигментирани.
- Допустимо е почистването на лепкав слой и междинно (между слоевете), а при някои видове декорации дори е необходимо.
- Може да си направите маникюра от край до край първо на едната ръка, а след това на другата. Пипането на инструменти, тампончета и лакове, както и маневрирането с полуготов лак и прехвърлянето лява-дясна ръка бавят, неудобно е и може да доведе до неволно разваляне на постигнатото до момента.
- Нашумелите напоследък цветни бази понякога са капризни и е възможно да се изпичат трудно, не само ако лампата е по-слаба, но и ако е прекалено силна. За да се втвърди продукта е необходимо до него да достигне светлината от лампата, а при плътен изравняващ слой цветна база понякога това не е възможно. Получава се така, че светлината прониква в гела, но само донякъде – не успява да достигне цялата дълбочина/дебелина и имаме гел с изпечена повърхност и течна сърцевина, което е предпоставка за алергии. Тук добър пример е препратката към океаните и как водата уж е прозрачна, но на дъното на океана е пълен мрак и светлина там не достига. Цветните бази не са 100% плътни и през тях преминава някаква светлина, но ако гела е прекалено много няма да успее да се изпече в дълбочина. Когато правите изравняване винаги се уверявайте, че гела е добре изпечен. Може да проверите като натиснете върху нокътя с избутвач или друг инструмент. Ако потъне дори минимално – сваляте покритието от нокътя и започвате отначало.
- След като приключите с маникюра и сте нанесли и изпекли топ лака, изчакайте да „изстине“ няколко секунди, преди да почистите лепкавия слой.
-  Обикновено ръбовете на пилите за оформяне, когато са нови, са доста остри и може да се порежете неприятно, докато оформяте ноктите (като порязване на лист хартия). За да избегнете това може да минете (изпилите леко) ръбовете на новата пила по цялата й дължина със старата пила.
- Дръжте гърлата на шишенцата с гел чисти. При разливане на гел по гърлото на бутилката почиствайте с тампонче със спирт. В идеалния случай е хубаво геловете да се съхраняват прави, а не легнали. Задължително е да са на място, където няма пряка слънчева светлина, а най-добре на тъмно (в шкаф, чекмедже, или непрозрачна кутия).
- Околната температура влияе на геловите продукти и колкото по-топло е в стаята, толкова по-течен става гела. Това може да е търсен ефект за някои, но в случай, че гела ви се струва прекалено течен, може да го сложите за половин час в хладилника преди да се лакирате. Обратно, ако ви е прекалено гъст и труден за работа пък може да се затопли малко – има мини usb нагревателчета из алиекспрес.


*  *  *
И последно, за стартовите комплекти:
Стартовите комплекти за маникюр обикновено са пълни с ненужни продукти със съмнително качество, с цел да изглежда, че получавате много неща в комплекта. Лампите към тези комплекти обикновено са с малко лампички (диоди) и ниска мощност; база, цвят и топ лак от съмнителни, обикновено китайски марки, и са пълни с удължители с лепило, стикерчета, камъчета, четки с лошо качество, ваничка за накисване, готови фолиа за сваляне и още куп други абсолютно ненужни неща. В същото време, същите тези комплекти са на космическа цена именно заради усещането, че съдържат безброй „ценни“ консумативи за маникюр. Най-добре е да си закупите всичко поотделно.
Ето пример за много, ама много кофти комплект за маникюр, на цена „само“ 95 лева:
 

На пазара има едва няколко такива стартови комплекта, които според нас си заслужават и съдържат продукти с добро качество, които наистина са нужни при направата на базов маникюр и които наистина ще използвате:
https://elenaartnails.com/store/komplekt-gel-lak-vk-schi/?attrib … D0%25BF%25D0%25B0

https://www.notino.bg/semilac-paris/uv-hybrid-love-me-komplekt-z … e836100440a18b8f9

С купуването на стартов комплект, макар и хубав, си подсигурявате обаче едва абсолютния минимум. Най-добре е да си набавите всичко поотделно според вашите предпочитания.

*  *  *

Надявам се с това (не особено) кратко ръководство да съм успяла да отговоря на повечето въпроси на всеки, който се интересува от маникюр с гел лак вкъщи. Постарах се да бъда максимално изчерпателна и да обхвана най-важното от всички стъпки в направата на маникюра, както и да дам нагледни примери с необходимите материали и уреди, за да не си давате парите на вятъра.
Надявам се да напълним темата с красиви снимки на нашите маникюри, които да можем да включим в следващата тема.
Пишете, ако смятате че е необходима редакция на поста и ще коригирам ако имам възможност. Relaxed

Последна редакция: чт, 31 окт 2024, 16:00 от HoneyBee33

# 1
  • Мнения: 1 195
Запис и благодаря за новата тема Simple Smile

# 2
  • Мнения: 269
HoneyBee33, супер изчерпателно и прегледно! Благодаря за труда!
Издирвам течен розов гел със флаш частици. Намирам само лакове такива...

Последна редакция: чт, 31 окт 2024, 15:44 от Prime

# 3
  • Мнения: 248
Honey Bee, благодаря за новата тема! Чудесна е!

# 4
  • Мнения: 216
За гел мога да препоръчам тези: https://luxnails.bg/produkt-kategoriya/gel-lakove/gel-lak-de-la- … gel/bright-flash/
Имам един от друга тяхна серия и съм доста доволна. Код mery10 дава 10% отстъпка. Също съм виждала от геловете в бутилка на dnka с флаш частици, или може би се водиха акригел в бутилка.. Обаче само съм ги виждала по клипчета, не знам в България доколко е навлязла тази марка.

HoneyBee33, супер изчерпателно и прегледно! Благодаря за труда!
Издирвам течен розов гел със флаш частици. Намирам само лакове такива...

# 5
  • Шумен
  • Мнения: 359
Записвам се и аз в новата тема!Благодарности за старанието!

# 6
  • Мнения: 269
Гледах ги De la ro, но нещо не ми харесват цветовете. A DNKA вчера ги гледах в Nailmastershop, а днес ги няма като марка изобщо 😳 Ще търся в Елена арт, ама тук са на тройна цена...
За гел мога да препоръчам тези: https://luxnails.bg/produkt-kategoriya/gel-lakove/gel-lak-de-la- … gel/bright-flash/
Имам един от друга тяхна серия и съм доста доволна. Код mery10 дава 10% отстъпка. Също съм виждала от геловете в бутилка на dnka с флаш частици, или може би се водиха акригел в бутилка.. Обаче само съм ги виждала по клипчета, не знам в България доколко е навлязла тази марка.

HoneyBee33, супер изчерпателно и прегледно! Благодаря за труда!
Издирвам течен розов гел със флаш частици. Намирам само лакове такива...

# 7
  • Мнения: 21
Гледах ги De la ro, но нещо не ми харесват цветовете. A DNKA вчера ги гледах в Nailmastershop, а днес ги няма като марка изобщо 😳 Ще търся в Елена арт, ама тук са на тройна цена...
За гел мога да препоръчам тези: https://luxnails.bg/produkt-kategoriya/gel-lakove/gel-lak-de-la- … gel/bright-flash/
Имам един от друга тяхна серия и съм доста доволна. Код mery10 дава 10% отстъпка. Също съм виждала от геловете в бутилка на dnka с флаш частици, или може би се водиха акригел в бутилка.. Обаче само съм ги виждала по клипчета, не знам в България доколко е навлязла тази марка.

HoneyBee33, супер изчерпателно и прегледно! Благодаря за труда!
Издирвам течен розов гел със флаш частици. Намирам само лакове такива...
В Nailmastershop няколко пъти като съм влизала специално DNKa не ми ги показва и след няколко дни се оправя. Не знам какво им се случва със сайта, но само с тази марка така става, изчакай няколко дни и проверявай, трябва да ти се появят отново. Аз сега влязох и на мен ми ги показва.

# 8
  • Мнения: 3
Здравейте! Съвсем начинаеща съм и едва 2 пъти си правих гел лак вкъщи, но преди да си закупя основните неща прочетох много в темите тук и информацията ми беше много полезна. Реших да публикувам нещата, които си купих, ако някой тепърва започва да му бъда от полза. Изключително съм доволна от нещата, наистина са идеални за напълно начинаещи като мен.
Печката, която си купих е SunX26 Max, поръчах ето тази:  https://share.temu.com/u7cPUHThYiA
Ел. пила отново от тему:
 https://share.temu.com/FhJWxNrjlOA
Ел.пила идва с червени накрайници, има и за кожичките, но аз си поръчах ето този накрайник за кожички и само него съм ползвала, много съм доволна :  https://share.temu.com/PvljiYZxqcA
Взех си и пила 240, за да надрасквам плочката преди всичко, ето тази:
 https://share.temu.com/tEwKNlNyIdA
А относно лаковете, всичко си взех на Kodi Professional: Nail Fresher, Ultrabond, Rubber base, Build it up gel, Rubber top и ги ползвам в последователността, в която съм ги написала. А за цвят слагам едни стари лакове, които бях поръчвала от алиекспрес. Слагам снимки на 2рия ми опит за гел лак, аз съм доволна от резултата😊😊😊

# 9
  • Мнения: 248
Maguttaa, чудесно си се справила!
Явно темата наистина е полезна и мотивираща, защото все по-добри маникюри се появяват и то дори от начинаещи.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 408
Здравейте! Съвсем начинаеща съм и едва 2 пъти си правих гел лак вкъщи, но преди да си закупя основните неща прочетох много в темите тук и информацията ми беше много полезна. Реших да публикувам нещата, които си купих, ако някой тепърва започва да му бъда от полза. Изключително съм доволна от нещата, наистина са идеални за напълно начинаещи като мен.
Печката, която си купих е SunX26 Max, поръчах ето тази:  https://share.temu.com/u7cPUHThYiA
Ел. пила отново от тему:
 https://share.temu.com/FhJWxNrjlOA
Ел.пила идва с червени накрайници, има и за кожичките, но аз си поръчах ето този накрайник за кожички и само него съм ползвала, много съм доволна :  https://share.temu.com/PvljiYZxqcA
Взех си и пила 240, за да надрасквам плочката преди всичко, ето тази:
 https://share.temu.com/tEwKNlNyIdA
А относно лаковете, всичко си взех на Kodi Professional: Nail Fresher, Ultrabond, Rubber base, Build it up gel, Rubber top и ги ползвам в последователността, в която съм ги написала. А за цвят слагам едни стари лакове, които бях поръчвала от алиекспрес. Слагам снимки на 2рия ми опит за гел лак, аз съм доволна от резултата😊😊😊

Ако лаковете са стари по-добре не ги ползвайте за да не си докарате проблеми. Една идея по-тънък слой пробвайте тел лак и ще стои дори по-добре.

# 11
  • Мнения: 508
Включвам се и аз с моят втори опит. Всичко ми е на Claresa - безкиселинен праймер, ultra base, diamond top, а цвета е от колекцията за френски маникюр номер 2.

# 12
  • Мнения: 216
Браво момичета, на мен първите ми 10 опита бяха трагични, вие сте се справили много добре! Simple Smile
Идвам с нещо ново от днес. Златното фолио ми е винаги първи избор, когато грам не ми се занимава, но и не искам само цвят.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 835
Откакто си правя гел лака вкъщи сама, не съм носила френски както се оплаках и обмислях да си запиша час за един френски маникюр и тъй като салона, в който ходех преди, няма час, който да ми е удобен в деня, в който искам и започнах да гледам други салони и да чета отзиви и да гледам снимки на работата им.

Бързо си припомних защо взех решението да си правя ноктите сама и ще пропусна френския засега 😃

# 14
  • Мнения: 259
Аз от 3 дена се чудя дали да снимам,защото и друг път съм правила,но подобен,не същият...

Общи условия

Активация на акаунт