Някой знае ли повече за азооспермията???

  • 17 696
  • 101
  •   1
Отговори
  • BG
  • Мнения: 793
Направо съм в шок, след година и половина бебеправене сама реших, че трябва съпругът да направи спермограма. Все си знаех, че резултатър няма да е прекрасен, но чак пък азооспермия  newsm45
Моля, ако някой знае нещо повече за тази диагноза да ми помогне с нещо, докато не съм се побъркала от четене в нета   atwork

# 1
  • Мнения: 8
Това означава, че в еякулата няма живи сперматозоиди и практически от този мъж не може да забременнете!

# 2
  • Мнения: 7 716
Трябва да се потърси причината за това.

# 3
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Съжалявам за лошия резултат  Sad Потърсете съвет от уролог-андролог. Ще са необходими някои изследвания - хормонални, генетични. Направете и още една спермограма, за всеки случай - да се изключи евентуална лабораторна грешка, особено ако спермограмата не е направена в клиника по стерилитет. Мъжете с азооспермия могат да стават бащи, но за целта ще трябва да се провери има ли сперматозоиди в тестисите /не се сещам как се казваше манипулацията/ и ако има може да се прибегне до ИКСИ.

Разгледай и тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=7.0

# 4
  • BG
  • Мнения: 793
 smile3511
тръгваме по лекари от днес, стискайте ни палци. дано да има шанс Praynig

# 5
  • Мнения: 7 716
Къде правихте спермограмата?

# 6
  • Мнения: 4 306
Съжалявам за лошия резултат  Sad Потърсете съвет от уролог-андролог. Ще са необходими някои изследвания - хормонални, генетични. Направете и още една спермограма, за всеки случай - да се изключи евентуална лабораторна грешка, особено ако спермограмата не е направена в клиника по стерилитет. Мъжете с азооспермия могат да стават бащи, но за целта ще трябва да се провери има ли сперматозоиди в тестисите /не се сещам как се казваше манипулацията/ и ако има може да се прибегне до ИКСИ.

Разгледай и тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=7.0

Първо трябва да се повтори спермограмата. Да се види след центрофугиране има ли дори единични сперамтозоиди. Без значение живи или не. Да се направи план за действие, който включва изброените от Жабче неща:
1/ генетични изследвания : кариотип и микроделеции на Y хромозомата;
2/ хормонални изследвания FSH, LH, тестостерон и други по преценка на лекаря;
3/ Микробиология на еякулат и посявка от простатен и уретрален секрет;
4/Биопсия на тестис и оперативна диагностика на каналите
Няма да ви е лесно, но не е невъзможно да имате дете! Бъди до мъжа си, подкрепяй го и ще успеете!

# 7
  • BG
  • Мнения: 793
благодаря ви момичета за бързите отговори, страхотни сте   bouquet
направихме спермограмата вчера при биолог, в поликлиниката, мисля, че на друго място не се прави. сега събирам информация и ще пътуваме до софия, но още незнам на кой лекар да се доверим. запазила съм час за гинеколог довечера  Praynig

# 8
  • Мнения: 90
Съжалявам за лошия резултат, но не се отчайвай, защото не е невъзможно да си имате детенце. Казвам го от личен опит - и моят мъж е с тази диагноза /установиха му я преди 3 год./ Момичетата правилно са те посъветвали какви изследвания да направите. Пътят е труден, но не губи надежда, че има изход.
Успех и бъди силна!

# 9
  • BG
  • Мнения: 793
Ох, всичко ми се стовари така изведнъж, толкова съм объркана  ooooh!
започвам да асимилирам какво ни очаква  #Crazy

# 10
# 11
  • BG
  • Мнения: 793
благодаря ви момичета, от 3 дена само чета, чета, чета  ooooh!    сега трябва да решим на кой лекар да се доверим, а това никак няма да е лесно Thinking

# 12
  • BG
  • Мнения: 793
Ох, пак съм аз. след ровенето в нета записах час при д-р Владимиров за другата седмица. Ако някой ще ме разубехдава сега му е времето  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 4 306
Добър избор си направила!
Освен консултациите в клиника по стерилитет е важно и съпругът ти да отиде на преглед при андролог. Препоръчвам ти д-р Милен Кацаров.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Вера ме е изпреварила, но и аз да си кажа Wink - подкрепям избора ти; след година обикаляне по лекари /вкл. и специалисти по стерилитет/, открих своя лекар в негово лице. Не успях да разбера дали спермограмата е правена в клиника по стерилитет, но ако не е, бих ти препоръчала да направите спермограма и в клиниката; мисля, че той самият ще ви насочи към Кацаров, след като коментира спермограмата - при нас поне беше така. Желая ви успех!

# 15
  • Мнения: 3 376
Никой няма намерение да направи подобно нещо  Hug Вярвам, че с д-р Владимиров ще намерите правилната стратегия за действие. Желая ви огромен късмет   bouquet

# 16
  • BG
  • Мнения: 793
благодаря ви за подкепата, обещавам да разкажа какъв е резултата от прегледа.
Моля се за всички  Praynig    Praynig     Praynig

# 17
Здравейте,
понеже и аз се сблъсках със същия проблем с приятеля си /азоспермия/ бих искала да попитам какво значи "лабораторна грешка" и тя не е ли възможна в специализирана клиника също?!! И вторият ми въпрос, някой знае ли за някакъв случай, в който е провокирана от нещо в последствие или подобрена от лекарства?!!
Иначе всичко, което е изписано в български сайтове и форуми го изчетох, но все пак ще съм благодарна за мнения ! Blush Embarassed

# 18
  • Мнения: 7 716
Едва ли става дума за лабораторна грешка. Спермазотоидите или ги има, или ги няма.
Обаче трябва да се търси причината. Понякога има помощ. Възможно е да има спермогенеза.

# 19
  • Мнения: 4 306
Макар и с малка вероятност е възможна лабораторна грешка.
Става дума за следното: Възможно е анализът да е правен от лаборант, не от лекар. Втора възможност е, а и много важно е да се знае как е обработвана пробата. Дали след центрофугиране на материала не се откриват дори единични, живи или не сперматозоиди.
Важно е и да се направи изследване за ретроградна еякулация.

# 20
Благодаря, и понеже нашата е правена в клиника Щерев вероятно е достоверна Sad
Да, пише, че след центрофугиране при някакви там обороти не се изолират сперматозоиди.
А какво значи вискозитет 0 ?

# 21
  • Мнения: 4 324
Нормата за вискозитет е до 2. Предполагам че 0 е добре.

# 22
  • Мнения: 4 306
Вискозитет 0 е нормален.
Спермограмата е достоверна. Оттук нататък трябва да търсите причината. Азооспермията е показател, не е диагноза. Причините може да са различни.
По-горе сме изброили важните стъпки. Има момчета, при които след лечение са се появили сперматозоиди в еякулата.

# 23
Дайте моля инфо за случаи повлияли се от лечение...къде може да се прочете или сподели?!!

# 24
  • Мнения: 4 324
Погледни този подфорум http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=7.0
Специално за мъжките проблеми е.

# 25
  • BG
  • Мнения: 793
Ние не можем да се надяваме на лабораторна грешка, защото съпругът ми е с двустранен крипторхизъм и 4 операции на 2 годишна възраст. Но сега все още гадаем, преди да сме посетили специалистите. Ще бъда благодарна, ако някой, ей така, за кураж, сподели за това, как са се преборили с тази дигноза. Ако има такива де  Rolling Eyes

# 26
При нас е същото, криптохизъм в детска възраст и операция на 8 г. , което сега е недопустимо, но тогава до колкото разбрах са правели операциите преди пубертета, което е било пагубно за развитието на тестисите Sad Cry
Ами....съсипани са много, много момченца....
За съжаление повечето от нас сигурно нямат и финансовата възможност да се борят с това и отнема страшно много време май...

# 27
  • BG
  • Мнения: 793
Dummy, много е важно, крипторхизмът двустранен ли е. Ще споделиш ли досега къде сте ходили и какво ви казаха. Ние сега тръгваме по лекари, много се надявам да има възможност и да се радвате на бебче Praynig  Аз след четенето из форумите сега правя на моят мъж чай от магарешки трън и бабини зъби, както и бърканицата с мед, както тук я наричат. И се надявам на чудеса  Praynig но знам че билките и меда няма как да ни излекуват за две седмици. Та като говорим с лекар другата седмица, дано не ни прекършат всички мечти  smile3518

# 28
Ами след като видяхме резултата от спермограмата преди 1 г. аз въпреки това бях доста обнадеждена и настроена за борба, но се оказа, че той психически не е готов и се надява вероятно на чудо...По принцип е много притеснителен и когато повдигнах въпрос за лекари се "сви" и до ден днешен не ми дава отговор, но около 4 мес. пи комбинации от витамини, антиоксиданти, трибестан и т.н.
Малко бях престанала да мисля за тези неща, защото имаше вероятност да изперкам #Crazy от мисли, но сега съм със закъснение на цикъла около 9-10 дена и пак се размислих на тази тема....Изпитвам ужас да направя тест, защото ми се струва невъзможно да е бременност, а какво е....ще видим newsm78

# 29
Забравих да ти кажа, че е опериран двустранно, а единия тестис е останал асансьорен, но размера на този, който си е вътре е доста малък....

# 30
  • BG
  • Мнения: 793
Мила, направи си тест. От все сърце се надявам чудото при вас да е станало, стискам ти палци. Аз ако бях нямаше да издържа толкова време без да си направя тест. Ще чакаме добра новина  Hug

# 31
Толкова е ужасна тази азооспермия като перспектива, че не се надявам особено, но може би довечера ще направя тест пък каквото стане....Най-много и аз да се окажа с някакъв проблем Laughing....Абе каквото е писано, вече по-философски ще гледам на нещата... Rolling Eyes

# 32
  • BG
  • Мнения: 793
Да разбирам ли, че не сте ходили по лекари? Кой изписа витамините и антиоксидантите, защото моят мъж се притеснява, когато аз му предписвам лекарствата  Cry

# 33
Не сме ходили на лекар, а за витамини и антиоксиданти изчетох много в zachatie.org и не зная колко са помогнали, но първо той се чувстваше много добре като общо състояние, също и аз, защото и аз пих известно време и второ, ги прие с готовност пред перспективата да иде на лекар.... Confused Смешничко, ама това е положението...
Щом твоят човек е скептично настроен може да е по-добрият вариант, защото пък може с готовност да иде на лекар тогава...Grinning

# 34
  • Мнения: 4 306
Не сме ходили на лекар,
Момичета, за да се стигне до азооспермия положението е сериозно. Не си правете експерименти. Губите ценно време така! Витамините и антиоксидантите биха подпомогнали сперматогенезата,  ако има такава. Не изземвайте функцията на лекаря.

# 35
  • BG
  • Мнения: 793
DUMMI, направи ли тестче?

# 36
  • BG
  • Мнения: 793
Момичета, помогнете ми Praynig
Ходихме при д- р Кацаров. Каза да направим хормонално изследване- на ФСХ и ако е над нормата, че не може да ни помогне. Помощ, направихме изследването- то е 21 при норма да 12  #Crazy   
И ега какво да правим???

# 37
  • Мнения: 939
идете при проф. Цветков. Все си мисля, че може да измисли нещо. Лекарите, които познавам, го представят като "светило" в областта на андрологията

# 38
  • BG
  • Мнения: 793
А координати на професора?

# 39
  • Мнения: 939
София Проф. д-р Димитър Цветков, д.м.н. Уролог-андролог. Прием: ул. "Христо Ковачев" 13 - от понеделник до четвъртък 15-17 ч. Тел. 843-90-00, GSM: 0888-419032
Човекът има клиника и в Ружинци (Видинско). Пробвай на мобилния - скоро говорих с него по този номер - значи още е актуален и успех!

# 40
  • BG
  • Мнения: 793
Благодаря Мишинка, ще си запишем час.

# 41
  • Мнения: 2 422
При д-р.Владимиров за кога сте си записали час нека и той да си каже мнението. Ние лекувахме същия проблем като вашия 1 година но без успех. Не се отчайвайте има изход. УСПЕХ   bouquet  bouquet  bouquet

# 42
  • BG
  • Мнения: 793
Днес бяхме на преглед, направихме спермограма- втора- със същия резултат. След центрафугиране няма открити сперматозоиди  Sad   И високо FSH- 26 при норма до 12. Хормона е изследван в лаборатория Кандиларов. Мая, кажи през какви перипетии сте минали?

# 43
  • Мнения: 1 950
rozaly, съжалявам за резултата Sad
На прегледа какво казаха? Не предложиха ли биопсия на тестис? Да се види дали поне там има нещо?
Консултация с ендокринолог направили ли сте?

# 44
  • BG
  • Мнения: 793
Още не сме ходили на ендокринолог. Според д- р Кацаров  няма нужда да правим биопсия, но аз се чудя дали да не настоявам за такава  newsm78   Просто защото не мога да измисля друго  Confused  А за мен- другата седмица тест за проходимост на тръбите, от страх сигурно няма да мога да спя дотогава.

# 45
  • Мнения: 2 422
Здравей Розали първото ни лечение беше 3 месеца 18 вида билки и хапове Money което даде нулев резултат даже спермограмата беше още по-лоша Sick. Отидохме в София при Кацаров според мен е добър лекър Peace макар, че и неговото лечение не даде резултат 3 месеца на оксибор и прегнил инжекции при което разбрахме , че нама смисъл вече от хапове и други излишни мъчения. Диагнозата Му беше ИКСИ нама друг начин сега действаме Tired. На мене ми направиха лапароскопия за сега нямам проблем да видим какво ще стане Embarassed.
УСПЕХ    bouquet  bouquet  bouquet

# 46
  • Мнения: 2 422
Защо ти трябва да го измисляш това е глеупаво човека си разбира от работата щом е казал????Пожелавам ти теста да мине добре да имаш най-хубавите трабички

# 47
  • Мнения: 290
Rozaly проблемите ви ми са до болка познати.Ние сме също с тази диагноза/по-точно съпруга ми/.Опитахме лечение при проф.Цветков,за съжаление неуспешно.Не помня точно през какви процедури минахме,но със сигурност имаше биопсия.
Не знам какъв съвет да ти дам - мога само да споделя опит, но ще стискам палци всичко да е наред за ИКСИ и тръбите ти да са отлични.
  bouquet

# 48
  • BG
  • Мнения: 793
Момичета, стискали сте палци, тръбите ми са проходими  дпктора каза, че мже да говорим за инсеминация още този месец  Grinning

# 49
  • Мнения: 939
Браво! И на мен така, ама ще се наложи, май този месец да пропусна, че по мои сметки точно, когато ще ми е най-необходим - той ще отсъства.

# 50
  • Мнения: 1 441
Момичета, стискали сте палци, тръбите ми са проходими  дпктора каза, че мже да говорим за инсеминация още този месец  Grinning
Розали, донорска инсеминация ли?
Защо не видите дали няма сперматогенеза в тестисите и да пробвате с ИКСИ? Възможно е да си заченете свое биологично дете.

# 51
  • BG
  • Мнения: 793
BAN, донорска инсеминация. При мъжът ми няма и един открит смерматозоид дори и след центрафугиране  Cry  ФСХ му е двойно увеличен. Последно ни дадоха шанс 15 % да открият нещо при биопсия, но от там пък не се знае колко добър и на какво ниво ще е материала. Ще се запишем и за биопсия, но ни препоръчаха да не пропускаме този месец, защото вероятността да стане е по- голяма след цветната снимка. А пък и аз съм на 30 и не съм в перфектното състояние, цяло щастие за мен е, че тръбите ми са проходими. Утре сутринта съм пак на преглед и незнам какво да правя  ooooh! А пък и изобщо не е сигурно, че ще стане от тази инсеминация, така че да пробвам май, а ?  newsm78

# 52
  • Мнения: 4 306
rozaly , успех ви пожелавам!  Зная колко ви е било трудно да го приемете. Дано имаш късмет и да стане от първия път!

# 53
  • Мнения: 1 950
rozaly, аз също пожелавам успех и браво и на двамата за бързо взетото решение. Има хора, на които им трябват години за да узреят за това  bouquet.
Силно, силно стискам палци да стане от първия път Hug Praynig

# 54
  • BG
  • Мнения: 793
И ние решихме да не изпускаме никакви шансове. Имам подкрепата на половинката, сега остава да се молим  Praynig

# 55
Здравей rozaly, аз не пиша тук, но чета постоянно. Тъй като, при нас е същият проблем искам да те посъветвам да направите и генетична консултация в Майчин дом. Една от причините за азооспермия е наличието на генетичен проблем, а именно носителство на муковисцидоза. Генетиците ще ви насочат за конкретното изследване. Те ще изчислят и каква е вероятността за раждане на бебе с такова носителство, ако резултата е положителен. Дано не е!!!! Тогава вземете решение дали да направите донорска инсеминация или ИКСИ. И все пак, довери се на специалист по репродуктивна гинекология за това решение, което да вземете заедно. Напълно е възможно да има живи сперматозоиди при биопсия.  При мъжа ми е така. Ние направихме досега едно ИКСИ - успешно!, но поради други причини направих спонтанен аборт в 14 седмица. Сега ще правим друго... Радвам се на факта, че мъжа ти е съгласен на донорска инсеминация. Все пак чакането да се сбъдне общата ни мечта е важен фактор.  Пожелавам ти успех каквото и решение да вземете!

# 56
  • BG
  • Мнения: 793
Инсеминацията е за утре. Честно казано и аз съм объркана. Незнам дали има нещо общо, но първият му братовчед е със същият проблем  Sad  Та към кого да се обърнем за тези генетични изследвания?

# 57
След като вече е настрочена инсеминацията просто действайте  и успех!!! Пък нищо не пречи след време, когато решите да имате второ дете да направите тези изследвания. Генетичната лаборатория се намира на 13 и 14 етаж на Майчин дом - София. Обади се на телефоните там, може директно и на ръководителя - проф. Кременски. Страхотен човек! Негови координати има тук и в дир-а. А за първия братовчед на мъжа ти само мога да кажа да си направи този тест. По майчина или бащина линия са братовчеди? Мъжа ти има ли брат или сестра?

# 58
  • Мнения: 4 306
Само да допълня, дори да се докаже че мъжа ти е носител на мутация, водеща до муковисцидоза, то той най-вероятно е хетерозиготен носител. Което от своя страна значи, че най-важно за вашето дете е дали ти си носител на такава мутация. Сравнително често се среща такова носителство, в порядъка на 1:25. Болестта е тежка, но се проявава при положение, че и двамата родители са носители.
Изследването в МД на ДНК съпруга ти струва около 100 лв, отнема около месец.
Вие някакви генетични изследвания правихте ли: микроделеции на У хромозомата, цитогенетичен анализ за кариотип?

# 59
  • BG
  • Мнения: 793
не, никой досега нищо не ни е казвал, икакви изследвания не сме му правили освен ФСХ. Просто доктора ни каза, че няма шанс, каза да не спазва никакви диети, да си пие алкохол, никакви лекарства нямало да му помогнат  Cry

# 60
  • BG
  • Мнения: 793
по майчина линия са братовчеди, мъжът ми има сестра. Братовчед му е на 3 годинки, скоро му правиха операциите.

# 61
  • Мнения: 4 306
rozaly, възможно е да е така, защото при вас водещата диагноза е двустранния криптохизъм. Той обяснява положението в момента. Д-ра е бил скептичен, поради високия ФСХ защото се предполага, че сперматогенезата е подтисната. Ако се навиете на биопсия след време и да даде Господ да имате качествени плувци, направете и споменатите генетични изследвания. Лекарите не са много опимистични понякога, но  си заслужава да пробвате!
Успех ти желая за утре и скоро други бебешорски теми да те вълнуват Heart Eyes

# 62
  • BG
  • Мнения: 793
Аз всъщност не тая огромно надежди, че ще стане от първата инсеминациа, ина4е другиа месец 6те направим биопсията на мъжът ми и тогава ще видим Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 262
здравейте моми4ета.като чета  направо ми се къса сърцето.по отчаяна не сам била никога в живота си Tiredнашия проблем е горе долу същия като този на rozaly.след направена спермограма не са открити сперматозоиди,след центрофуга са открити единични броики,като следва да се направи и морфология.незнам дали мога да се надявам да имаме шанс за инвитро или икси.много съм отчаяна и незнам дали имаме шансове за наше бебче.при мен за сега няма нищо обезпокояващо,само дано не изперкам.

# 64
  • BG
  • Мнения: 793
syni, горе главата, борете се заедно и се радвай, че имате на какво да направите морфология  Rolling Eyes при нас досега каквото и да изследваме е било най- лошото. Само се успокой, защото тези нерви ще ти трябват, бебчето ви трябва да си има здрава майка. Мисли положително. Станалото- станало, приемаш неизбежното, и търсиш начини за да се подобрят нещата. Успех ви желаем, стискаме ви палци и да кажеш как се развиват нещата при вас  Hug

# 65
  • Мнения: 4 306
здравейте моми4ета.като чета  направо ми се къса сърцето.по отчаяна не сам била никога в живота си Tiredнашия проблем е горе долу същия като този на rozaly.след направена спермограма не са открити сперматозоиди,след центрофуга са открити единични броики,като следва да се направи и морфология.незнам дали мога да се надявам да имаме шанс за инвитро или икси.много съм отчаяна и незнам дали имаме шансове за наше бебче.при мен за сега няма нищо обезпокояващо,само дано не изперкам.
Имате шанс разбира се Simple Smile! Бъдете силни!
Направете хормонални изследвания, микробиология, както и консултация с андролог. Ако имаш нужда от друга информация - питай. Но не се отчайвай! Отчаянието е лош съветник!

# 66
  • Мнения: 262
много ви благодаря за подкрепата момичета.разбирасе,че ще споделя за резултатите по нататък,но това ще стане по късно,защото в момента не можем да направим кои знае какво.в италия сме и се чувствам като с вързани ръце.относно изследванията,който успяхме да направим в бг.мога да кажа,че минахме уролог,той не откри нищо от рода на варикоцеле, или на проблеми с простатата,  което чесно да си кажа много се надявах. Cryпуснах ме генетични,но резултатите от тях ще излезнат чак след месец.хормоналните са почти в нормата с изкл.на fsh ,който е с една десета по-висок от нормата.LH и тестостерона  също малко се разминават.за съжаление не успяхме да минем през ендокринолог да си каже профес.мнение.чесно казано незнам какво да си мисля,само се надявам да не излезе нещо генно,защото ми казаха ,че там вече нямало спасение Praynigискам да ви пожелая и на двете ви много ама много вяра ,късмет ,да попаднем на точните за нас лекари и щастието да станем майки на здрави бебчета. Hug

# 67
  • BG
  • Мнения: 793
Ние записахме час за биопсия на мъжът ми. Ще кажа после какво е станало, дадоха ни 15 % шанс  Praynig

# 68
  • Мнения: 4 306
Малък, но го има  Praynig Praynig Praynig

# 69
  • Мнения: 262
успех rozaly Praynigстискам палци.и един въпрос ,извинете за неграмотността ми ,но има меща който още не са ми ясни.какво е биопсия?

# 70
  • BG
  • Мнения: 793
syni, води се операция, но ни обясниха, че трае около 15 мин. Прави се разрез на тестиса и се взима тъкан, в която се търси наличие на сперматогенеза. След като мине ще знаем повече  Simple Smile  Иначе не се притеснявай да питаш, аз също не знаех нищо в началото. С каквото можем ще ти помогнем  Hug

# 71
  • Мнения: 4 306
Розали правилно е обяснила. По-скоро е манипулация, прави се с упойка местна, но мъжът наистина нищо не усеща. Възстановяването е бързо.

# 72
  • Мнения: 262
благодаря ви.много сте мили.желая успех на вси4ки в този форум от сърце. Hug

# 73
Здравейте, аз съм нова тук, но реших и аз да споделя моя проблем. Приятелят ми има същата диагноза Азоспермия и най-лошото е, че е наследствено  и според мен е носител на Муковисцидоза. Искам да попитам Вера, понеже видях, че е компетента, има ли някакъв шанс за забременяване и дедето да не е носител, при положение, че на мен за сега ми няма нищо. Ще съм благодарна ако ми отговориш. newsm78

# 74
  • BG
  • Мнения: 793
а как установихте, че е наследствено?

# 75
ами правиха му редица изследвания, хормонални, генетични и какво ли още не, сега му предписаха витамини и хормони един месец да пие и после пак на изследвания. Това ни дойде като гръм от ясно небе, въобще не сме предполагали Shocked

# 76
  • Мнения: 4 306
sweetdream , носителството на муковисцидоза може да се установи само след генетично изследване. Давате копие от спермограмата и кръв. Прави се само в МД в катедрата на доц.Кременски /14-ти етаж/. Струва около 100 лв и става за близо месец. В повечето случаи става дума за хетерозиготно носителство на мутация. Важно е ако при него се докаже /не предполага/ носителство, да се изследваш и ти. Ако ти нямаш същата мутация, тогава рискът за бебето е средностатистически. То може да е хетерозиготен носител на мутация, но да си е здраво. Тежкото протичане на муковисцидоза е характерно за хомозиготно носителство /т.е когато и двамата родители са носители/. Относно притесненията ти за детето и репродуктивните му способности, мисля че няма нужда да се притесняваш излишно. Първо нищо при вас не е доказано, второ - всеки близо 30-ти бял мъж е носител на тази мутация, без да има репродуктивни проблеми.
Какви генетични изследвания сте правили?
А и дори да пие един месеци витамини и антиоксиданти, хормони няма смисъл да правите контролна спермограма след месец. Цикъла на сперматогенезата е около 100 дни, тогава може да видите има ли ефект лечението.
Биопсия правена ли е и кой уролог ви консултира? Оперативна диагностика на канали?
Не се плаши, дори ти да имаш носителство на мутация - решение има!

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 14:05 от *vera

# 77
Вера, благодаря ти много за информацията. Изследвания правихме в Клиниката на д-р Щерев 1 път, после и във Военна болница 2-пъти, резултатите и трите пъти бяха категорични, Азоспермия, там му правиха генетични изследвания които подтвърдиха че е генетично, но проблема е в това, че той има много близък кръвен роднина с много дълбока развита Муск. И заради това се притесних. Биопсия не е правена. Лекарите казаха след месец пак да отиде на изследвания и тогава може би са има ли предвид Биопсия, незнам, не съм запозната подробно, защото виждам, че и приятелят ми се притеснява много и не искам да го разпитвам постоянно. Просто ме е страх. Но сега като чета подробната информация от теб, виждам че има шансове всичко да потръгне в положителна насока.

# 78
  • Мнения: 4 306
Говори с него за консултация с д-р Кацаров. Обикновено първоначално генетично изследват за микроделеции на У хромозомата, носителството на муковисцидоза е по-специфично като изследване. Дори да е така и той да е носител, шансове има. Обезателно отидете в МД при доц.Кременски или д-р Алекс Савов, те ще ви консултират и ще ви обяснят вариантите за унаследяване.
Подкрепя го, говори му, не му позволявай да се затваря!  Hug Hug Hug

# 79
Вера, Още веднъж ти благодаря искрено. А какво е МД? И с направление става ли да се отиде там?

# 80
  • Мнения: 4 306
Извинявай МД = на Майчин дом. Ще се качите на 14-ти етаж и ще търсите доц.Кременски или д-р Савов.
Ето координати:
Лаборатория по молекулярна патология
СБАЛАГ “Майчин дом” 14-ти етаж
ул. “Здраве” 2, София 1431
тел. 9172 268
9172 476
факс. 9172 469
Електронна поща: kremensk@medfac.acad.bg
Успех, пиши до къде сте!

# 81
Vera, благодаря ти, ще го имаме в предвид. Приятелят ми в момента е в командировка в чужбина ще се върне средата на Май и тогава ще си запишем час. Много се радвам, че успях да споделя този проблем защото до сега не съм го споделяла с никой и съответно нямам почти никаква странична информация. Сега виждам, че все пак няма невъзможни неща и съм изълнена с много надежда и оптимизъм. Радвам се, че има хора като теб Вера, че веднага ми отговори и вдъхна нови сили в мен. След време ще се радвам отново да ви пиша и да имам много хубави новини. Пожелавам успех на всички които са тук заради някакъв проблем. Praynig

# 82
  • BG
  • Мнения: 793
Резултат от ТЕСЕ- има сперматозоиди  Joy
Момичета, трябва да я преборим тази азооспермия  newsm17

# 83
  • Мнения: 90
Резултат от ТЕСЕ- има сперматозоиди  Joy
Момичета, трябва да я преборим тази азооспермия  newsm17
Поздрави за положителния резултат! Това е най-важното в случая, че има годни за оплождане сперматозоиди при евентуално ICSI.
Желая ти много късмет каквото и да предприемете отсега нататък. Пътят не е лек, но нека ви крепи мисълта, че можете да имате свое биологично дете. Пожелавам ви го от сърце! Hug

# 84
  • Мнения: 30
момичета моляви,пи6ете ако има някоя от вас която е забременяла,след като мъжът и има азоооспермия.
И ние сме с този проблем,много бих се зарадвала ако видя че поне едно моми4е е забременяло. Joy

# 85
  • Мнения: 1 950
anikalin има такива момичета Laughing. Пиши в Зачатие, там със сигурност ще намериш.
Късмет и успех на вас  bouquet

# 86
  • BG
  • Мнения: 793
Аникалин, ние се борим  още, наесен ще правим първо ИКСИ. Вие до къде стигнахте с изследванията?

# 87
  • Мнения: 30
ние правихме доста изследваня ,
микробиология
изследвахме хормони
днк анализ
генетични изследваня
преглед при андролог
и всичко до тук е добре,но никои не ни е посъветвал да направим биопсия.
Аз и мъжа ми взехме решение да правим биопсията,септември  ,защото сега се лекувам от киста Embarassed
ОХ МИЛИЧКИ ПОЧВАМ ДА ГУБЯ НАДЕЖДА Cry Cry Cry

# 88
  • BG
  • Мнения: 793
Мила, и аз изпадам в някакви дупки, но това трябва да е само временно  Naughty Значи всички изследвания са наред? А какво каза андролога като ходихте при него, според него каква е причината за азооспермията? И при кой лекар ходи, аконе е тайна

# 89
  • Мнения: 1 950
anikalin, задължително направете биопсия.
Не бива да губиш надежда, решение винаги има  bouquetHug

# 90
  • Мнения: 30
ходихме при Бъчваров, в клиниката на Щерев,тои ни каза че има запушване на каналите,няма варикоцеле,тестисите са нормални
Всичко ще се изясни когато направим биопсичта,ох дано намерят сперматозоиди Praynig

# 91
  • BG
  • Мнения: 793
А как установиха, че има запушване на каналите без биопсия  #Crazy
Ние също сме със запушени канали, но при биопсията, която прави д- р Кацаров има сперматозоиди.

# 92
  • Мнения: 30
ами незнам просто така ни каза 4е има запушване Embarassed.

# 93
  • BG
  • Мнения: 793
Аникалин, вече и аз взех да се обърквам какво знам и какво не, но мисля, че никой не може да ти каже дали има запушване или не, ако не е направена биопсия  newsm78
Е такова чудо за първи път чувам.  Shocked
И след като е убеден доктора, че са запушени тръбите защо не е решил, че трябва и биопсия?

# 94
  • Мнения: 30
ох незнам ,но със сигурност смятам да сменим лекаря.
Ще потарся Кацаров да видим какво ще ни посъветва,да правим ли биопсия или не Embarassed, но със сигурност няма да се откажем,ще пробваме до краи Rolling Eyes

# 95
  • BG
  • Мнения: 793
Ами разбира се, че ще пробвате докрай  Hug

# 96
  • Мнения: 2 022
момичета моляви,пи6ете ако има някоя от вас която е забременяла,след като мъжът и има азоооспермия.
И ние сме с този проблем,много бих се зарадвала ако видя че поне едно моми4е е забременяло. Joy
Ние бяхме така. Няколко спермограми показаха липса на подвижни сперматозоиди, а само единични акинетични на зрително поле, с концентрация много по-ниска от милион, а на някои от спермограмите пишеше липса на сперматозоиди. Правихме биопсия и оперативна диагностика, но не се откри причина за ареста при сперматогенезата. Премина през хормонално тестостероново лечение 3 месеца, но резултат нямаше, поне не и веднага. Спря цигарите, пи билки и антиоксиданти след няколко месеца и се появиха сперматозоиди, но в много малка концентрация (1- 3,6 млн), но достатъчна за ИКСИ. От третия опит се получи. Направете биопсия, а посещението при андролог просто е задължително! Много е важно да се открие причината и оттам подходящото лечение. И в никакъв случай не губи надежда, няма такива филми!
Успех!

Последна редакция: чт, 02 авг 2007, 23:21 от Cygnus

# 97
Здравейте момичета, при нас също беше възможно най-лошото, но какво да се прави мислим за други варианти. Розали, при теб как са нещата, има ли вече хубави новини? Пожелавам успех на всички  Praynig

# 98
  • BG
  • Мнения: 793
Sweetdream, днес ми е трети ден от стимулацията и започвам да изпадам в паника- ами ако няма сперматозоиди в биопсията  #Crazy Само въпроси, въпроси...... но се нядавам скоро да имаме отговори Praynig

# 99
  • Мнения: 4 324
ей, ей rozaly не така!!!! Ще има, как няма да има - нали стискаме палци.
Успех от сърце ти пожелавам мила!

# 100
# 101
  • Мнения: 4 306
Sweetdream, днес ми е трети ден от стимулацията и започвам да изпадам в паника- ами ако няма сперматозоиди в биопсията  #Crazy Само въпроси, въпроси...... но се нядавам скоро да имаме отговори Praynig
Ей, как така няма да има? Спри се малко да четеш и да попиваш историите при другите. Няма да ти е от полза. Имало е и има!
Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт