Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните - 2

  • 22 676
  • 306
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 761
Знаех си аз,4е има не6то гнило в маята Grinning
http://www.jivdom.info/forum/index.php?showtopic=563&st=0

Доколкото знам и ведите не6то не са я та4или.

# 91
  • Мнения: 1 771
Записвам се да я следя.

# 92
  • Мнения: 1 771
Моля някой да систематизира - какво масло, хляб, бисквити и пр. да си купуваме... Моля! Hug

Препоръчвам - бисквити чисти и неопетнени, само дето не са точно бисквити .... ами сплескани зърна. Не знам защо, но Зори ги обожава

в момента имам само Съдържание на смесените -последната картинка (тях най-уважаваме): Пшеница 60%, ориз 25%, царевица 5%, овес 5%, ръж 5%, сол 0,75%

Един единствен път успях да намеря и сухари на същата фирма но беше във Видин ... а някой да е виждал други техни продукти http://www.racio.cz/CZ/s_bio_ryze.htm

И Крис е голям фен на тези бисквити.

# 93
  • Мнения: 4 700
И аz се zаписвам да следя. Много ингтересна тема.   chef

# 94
  • Мнения: 3 647
Вредните мазнини
За транс-изомерите, холестерола и затлъстяването


Списание Пудриера 2005, Автор: Асен Ненов

Транс изомерите на висшите мастни киселини са мазнини, които се получават при нагряване до висока температура на течни растителни масла в присъствието на катализатори и водород. Този процес в химията се нарича хидрогениране. Колкото по-хидрогенирано е едно масло, толкова по-твърдо ще е на стайна температура. Например течните маргарини са по-малко хидрогенирани и имат по-малко транс изомери от твърдите маргарини.

Повечето от транс-мазнините на пазара за хранителни продукти се намират в недомашно приготвените печени изделия като бисквити, кексове, пасти и торти, както и във вафли, маргарини и хамбургери. Приготвените в заведенията за бързо хранене пържени картофи, тиквички и др. също съдържат сериозни дози транс изомери.

Транс изомерите на висшите мастни киселини са по-вредни за нивата на холестерола от наситените мастни киселини, защото повишават нивата на LDL-холестерола, който е известен като "лош", а понижават тези на HDL-холестерола, който е известен като "добър". За здравословната диета е важно да се намали приема на наситени мазнини, но транс изомерите и частично хидрогенираните масла трябва да се елиминират изцяло.

За какво са вредни транс изомерите?

Има данни, че транс изомерите на мастните киселини могат да причинят запушвания по кръвоносните съдове, да причинят диабет от тип 2, да увеличат трайно кръвното налягане, както и да увеличат сериозно риска от сърдечнo-съдови проблеми.

Тогава защо се ползват в храните?

Много от компаниите производителки на храни ползват хидрогенирани мазнини, вместо олио, поради намаляването на разходите, увеличаването на срока на годност, обогатяването на аромата и вкуса на продуктите.
Принципно употребата на вредни мазнини се толерира от държавата, защото големите производители са големи данъкоплатци. В същото време Food and Drug Administration (САЩ) препоръчва да не се консумират продукти в чието производство са ползвани транс изомери или хидрогенирани мазнини.

Докато за някои храни простата логика или вида им показват, че биха могли да съдържат хидрогенирани мазнини, то за други това не е толкова ясно. Примери са шоколадовите вафли, детските храни от типа "corn flakes" и дори популярните кроасани с пълнеж. За да разберете дали в някоя храна има транс изомери на мастни киселини търсете: "хидрогенирани мазнини", "хидрогенирано растително масло", "частично хидрогенирани мазнини". Друг съвет е да гледате реда на изписване: колкото по-напред стои надписа за текива мазнини, толкова повече вредни мазнини има в продукта.

Колко и в кои храни се съдържат транс изомери на мастните киселини?

Две пролетни ролца в китайски ресторант съдържат около 1,7 грама.
Макдоналдс: Малки картофки - 2,5 грама, средни - 4 и големи - 6 грама.
Макдоналдс: 6 парчета Chicken McNuggets, съдържат 1,5 грама.
Макдоналдс: Big Breakfast - 7 грама, Deluxe Breakfast - 11 грама. (цитираните данни са от сайта на Макдоналдс)

Има ли надежда въобще?

В световен мащаб компанията Нестле има директива да намали и изключи от продуктите си транс изомерите на висшите мастни киселини. За целта в тяхната фабрика за хидрогениране на мазнини в Чили, концерна Нестле в кооперация с Novozymes провеждат тестове от март месец 2005 за хидрогениране на мазнини с помощта на ензима Lipozyme TL IM по начин, който елиминира вредните мазнини.

Какво ни остава тогава?

Намалете приема на транс изомери на мастните киселини, следете за съдържанието на купуваните от вас продукти. Ако забележите надписа "хидрогенирани мазнини" - просто не купувайте.

Ако още не сте убедени, гледайте документалния филм на Морган Спърлок, който надебеля с 12 кг за месец, правейки експеримент с ежедневно консумиране на храна в Макдоналдс. Филмът се казва "Supersize me".

 

# 95
  • Мнения: 1 170
Някой се интересуваше в предната тема от флуорната профилактика-в книгата на д-р Гълъбов за конспирацията с/у здравето на човека има специална тема, ако желаете,ще се разровя и ще публикувам.А иначе на бебето ми изписаха профилактично флуор,но избрах да му го спестя.Аз съм от пиещите водорасли Crazy

Аз се интересувах Blush . Интересно ми беше дали все още я има по училищата (това беше първото, което си помислих, като прочетох тук за флуора Shocked ). А като си спомня с какъв кеф ги ядях тези хапченца... Sick

Записче Peace

# 96
# 97
  • Мнения: 2 242
Оцветителите влияят непосредствено на психиката

Изкуствените оцветители в детските лакомства ­ ярки бонбонки и напитки ­ могат да направят децата прекалено активни и неуправляеми. До този извод стигнаха британски учени след проведени експерименти. В техните заключения се вслушаха дори чиновниците от британската Агенция по стандартите на храните и е възможно скоро в страната да бъде забранено използването на "химия" в детските храни, съобщи Нюз.ру.

Предположения, че някои изкуствени хранителни оцветители и консерванти може да влияят негативно върху поведението на децата бяха изказвани многократно досега, но специалистите не успяваха да представят научни доказателства. Със задачата се справиха учени от университета в Саутхемптън, с помощта на родители, които се съгласиха поведението на децата им да бъде наблюдавано в продължение на четири седмици.

През цялото това време 277 деца на възраст от 3 до 4 години бяха под контрола на лекари и родители. Първата седмица малчуганите се хранели без оцветители и организмът им започнал да се изчиства от натрупаните по-рано хранителни "бои". През втората седмица децата били разделени на две групи ­ на едните давали сок с разтворени в него 20 мг оцветители и 45 мг консерванти. Това, всъщност, са съвсем незначителни количества, тъй като разрешените дози са много по-големи. На втората група деца давали сок със същия вид и вкус, но без "химия". Третата седмица отново "изчистили" децата от изкуствените оцветители, а четвъртата на някои дали сок с "химия", а на други без. Тази оплетена схема на изследване свежда влиянието на случайността до нула.

През четирите седмици на експеримента родителите водели дневник за поведението на децата си, без да знаят дали са пили чист или оцветен сок. В края на изследването се оказало, че малчуганите, пили сок с хранителни добавки, са станали прекалено активни, невнимателни и много импулсивни.
Учените считат, че оцветителите влияят непосредствено на психиката, по същия начин като много лекарства. Това означава, че податливи на влиянието им не са само алергичните, а абсолютно всички деца.

# 98
  • Мнения: 1 357
Запис Simple Smile   bouquet

# 99
  • Мнения: 4 700
Някой се интересуваше в предната тема от флуорната профилактика-в книгата на д-р Гълъбов за конспирацията с/у здравето на човека има специална тема, ако желаете,ще се разровя и ще публикувам.

Аз се интересувах Blush . Интересно ми беше дали все още я има по училищата (това беше първото, което си помислих, като прочетох тук за флуора Shocked ). А като си спомня с какъв кеф ги ядях тези хапченца... Sick


Аz ходя двапати в годината при моита zъболекарка и тя ми маже zъбите с флуор zа профилактика. Има много приятен вкус и тя каzа 4е е много подходя6т и zа деца, но касата не го поема. Ама тя какво ли поема  Close

# 100
  • Мнения: X
Първо флуорът е изключително вреден за организма - в момента информацията не е у мен, но ако те интересува  poliwoli, мога да ти я изпратя - не е нужно да се тровиш!
Второ - момичета, само аз ли забелязвам, че във форума почти във всяка рецепта присъства вегета, пикантина, бульон или нещо с натриев глутамат?! Затварят ли си очите хората и нарочно ли рискуват здравето си, само заради вкуса? #Crazy

# 101
  • Мнения: 2 242
Някой се интересуваше в предната тема от флуорната профилактика-в книгата на д-р Гълъбов за конспирацията с/у здравето на човека има специална тема, ако желаете,ще се разровя и ще публикувам.
Аз се интересувах Blush . Интересно ми беше дали все още я има по училищата (това беше първото, което си помислих, като прочетох тук за флуора Shocked ). А като си спомня с какъв кеф ги ядях тези хапченца... Sick
Аz ходя двапати в годината при моита zъболекарка и тя ми маже zъбите с флуор zа профилактика. Има много приятен вкус и тя каzа 4е е много подходя6т и zа деца, но касата не го поема. Ама тя какво ли поема  Close
Питах нашата зъболекарка (по специалност детски зъболекар) за тази метода. Да уточна че Зори не приема допълнително флуор, даже пастата й за зъби е безфлуорна. Та жената ми каза че е още малка за ...забравих как му се казва на това ...някакво полиране на зъбите...
Питах и в един зъболекарски форум - познай  hahaha там всички се намятаха да ме агитират. Никой! така и не се сети да пита аджаба каква вода пие, каква й и е пастата за зъби.... абе блъскай там и не му мисли

В детските градини дават флуорно мляко (аз даже наскоро научих от форума, да не мислите че някой ме е питал) и до колкото разбрах дават дневната доза (та ми е интересно ако и майката дава флуорна паста + зимафл. + някоя и друг обогатена с флуор храна/напитка.... че и направи едно флуорно полиране.... какво ще се получи като теглим чертата на сбора ...?

Ето на Гълъбов за флуора http://www.bg.yosif.net/med/index19.htm

Последна редакция: вт, 03 апр 2007, 14:47 от Slavi

# 102
  • Мнения: 531
Ей сега с дъщеря ми ядохме сладолед Фамилия на Делта с хидрогенирани мазнини и Е150.Колко ли неврона сме убили?Но съм сигурна, че са умрели в екстаз. Twisted Evil

# 103
  • Мнения: 4 150
Цитат
Но съм сигурна, че са умрели в екстаз.

Много сте остроумни,толкова се смях.... Laughing

# 104
  • Мнения: 6 315
Стана ми интересно за маята и ето какво открих:
Хлябът на българина

Общи условия

Активация на акаунт