Виновни ли са жертвите на сексуално насилие?

  • 25 265
  • 912
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 13 622
Юристките във форума какво казват - без значение ли е за делото дали секса е бил със съгласието на момичето?

# 286
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 365
Под 14 е престъпление без да е нужно да има липса на съгласие/принуда/сила и т.н.

# 287
  • Мнения: 13 622
Нека бъдем малко по-конкретни!
За какво наказание говорим в закона и има или няма значение, че секса е бил със съгласието на момичето при определяне на наказанието от съда?

Аха намерих си го - по Член 151 от НК - полово сношение или действие за полово удовлетворяване с лице, ненавършило 14 години, се наказва с лишаване от свобода от 2 до 6 години. Законодателят е категоричен: дете под 14 години няма правоспособност да дава съгласие за сексуален акт. Затова престъплението се счита за т.нар. „безвиновно“ – т.е. дори ако детето изглежда е съгласно, това няма правно значение.

Да видим ще има ли осъдителна присъда.

# 288
  • Мнения: 5 765
Дорис, тя няма законно право да се съгласява. Не е изнасилване, но е престъпление секс с малолетна. Да не говорим, че има и злоупотреба със зависимост, предвид ролите им в обществото.

# 289
  • Мнения: 53 373
Юристките във форума какво казват - без значение ли е за делото дали секса е бил със съгласието на момичето?

Има значение, разбира се, но само в едната посока. Тоест съгласието на момичето не го оневинява за престъплението "секс с малолетна" по член 151 от НК (благодаря на Дорис), но ако е имало насилие или принуда ще се добавят и други обвинения по друг член.

# 290
  • Пловдив
  • Мнения: 20 770
От значение е съгласието, разбира се. Без съгласие е изнасилване, което би било квалифициран (по-тежък) състав заради възрастта, но иначе изнасилването си е престъпление, което по един и същ начин може да се извърши по отношение на всяка жена.
Доброволен секс с момиче под 14 не е изнасилване, а друго, отделно престъпление.

Доброволен секс със собствената сестра, дъщеря или майка например е трето престъпление (и за двамата участници, ако са над 14). Все е доброволен секс с някакъв непозволен елемент.

# 291
  • Мнения: 13 622
Имаме нужда от едно сериозно медийно и строго наказателно дело, което да покаже, че децата са деца и не може чичаци на 31 /да чичак е/ да си лъскат фетишите и извращенията с поизпуснатите граници в свободията на обществото ни!

И ние сме хората, които трябва да натискаме и следим дали този ще получи година или 6 редовно или условно!

Това, че е учител утежнява положението и трябва да прибави към наказанието му допълнителна строгост.

В момента на 12 изглеждат като каки! Като ги чуеш какво говорят и видиш как се държат те втриса. Повечето деца са татуирани, което мен ме шокира! Та след 10 години тия черепи и кости ще са безкрайно нелепи по телата им! Та имаме нужда от дело, което малко да стресне родители, деца и чичаци, които си търсят малки пеперуди! И не смятам, че въпросния учител ще е невинен агнец в подобно наказателно и отрезвяващо обществото дело.

Малко известен факт е, че от страната ни се бълва детска порнография. Трябва сериозно да се подходи към педофилията и да се покаже ясно, че сме непримирими с подобни престъпления!

П.П. Маркон започва връзката с жена си, когато е на 15 години!!!! Бриджит е с 24 години по-голяма от него! И това е елитна двойка с приемане в обществото на случилото се спокойно! Не разбирам на къде отива този свят!

Последна редакция: пн, 01 сеп 2025, 23:21 от the Дорис

# 292
  • Пловдив
  • Мнения: 20 770
Установено ли е насилие или тепърва ще се разследва?

Всеки секс с дете е насилие. За пореден път - доброволен секс с 13 годишно според закона и всички здраво мислещи не съществува.
Не е така. Забранен е, но не защото не се счита за доброволен или защото е насилие.
Насилието е винаги принудително, нещо, което не си го искал.

# 293
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 365
Установено ли е насилие или тепърва ще се разследва?

Всеки секс с дете е насилие. За пореден път - доброволен секс с 13 годишно според закона и всички здраво мислещи не съществува.
Не е така. Забранен е, но не защото не се счита за доброволен или защото е насилие.
Насилието е винаги принудително, нещо, което не си го искал.

Забранен е защото е дете под 14 т.е. във всяка форма е престъпление, било то и доброволен. Останалите елементи утежняват характера на престъплението, но секс с дете винаги е престъпление.

# 294
  • Мнения: 2 451
Според мен под отговорност трябва да бъде подведен и адвоката, или поне да има някакви санкции за изказването му.

# 295
  • Пловдив
  • Мнения: 20 770
Не разбрах какво искаш да ми кажеш.
Забраната е в НК - самото му "въздигане" в престъпление е в същото време забрана, друга няма.
Не е насилие и няма пряко отношение към възрастта за изразяване на правно валидна воля (дееспособността).
Ако вместо 14 в НК пише 13 или 15, ще е забранен сексът с лице до 13 или 15, без това да има връзка с дееспособността.

# 296
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 365
Казвам единствено, че дали има насилие или е доброволно няма значение, щом е под 14 е престъпление.

# 297
  • Пловдив
  • Мнения: 20 770
Ама как да няма значение? Ако има насилие (сила, заплаха или състояние, в което не може да се изрази нежелание, примерно безсъзнание), се казва изнасилване и е друго престъпление, по-тежко наказуемо.
Ако под "няма значение" имаш предвид, че и двете са престъпления - да, така е, и двете са, но различни.

# 298
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 365
Ама как да няма значение? Ако има насилие (сила, заплаха или състояние, в което не може да се изрази нежелание, примерно безсъзнание), се казва изнасилване и е друго престъпление, по-тежко наказуемо.
Ако под "няма значение" имаш предвид, че и двете са престъпления - да, така е, и двете са, но различни.

Беше отговор на въпрос “установено ли е насилие”, в контекста на “ако не е, значи е доброволно и е ок”. Естествено, че има значение. Да, имах предвид, че и двете са престъпления.

# 299
  • Мнения: 12 249
За пореден път да питам и аз къде някой написа, че е ок 13 годишна да си ляга с 31 годишен? Joy Дрънкате си на килограм, като развалена плоча...

А 14-15 ок ли е според теб? Че ти беше една от няколкото, които призовахте да се съобразяваме с реалността във връзка с ниската възраст у нас.

Ами не е ок, ама това са фактите. На 13-14-15 правят секс, с връстници, с по-големи, с много по-големи. Този даскал "не е имал късмет" да го хванат.

Общо взето съм сигурна, че тука има списващи, легнали си рано рано с някой батко навремето, ама сега ох ужас, ох деца...

Общи условия

Активация на акаунт