Седмокласна изпитна тема - 22.06 - 28.06 - НВО приключи, адреналинът още не

  • 47 691
  • 1 229
  •   82
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 17 404
Аз съм майката, бе. Joy

# 256
  • у дома
  • Мнения: 8 404
Аз за това не съм фен на ПИ на Междучасие/те са супер за деца математици/, но по принцип са доста по-трудни от реалното НВО и децата  ,виждайки лесното НВО се чудят къде е уловката.Плюс,че ги проверяват много бавно и докато излезе резултата детето вече е забравило какво е решавало.

# 257
  • Мнения: 9 653
Мецане, виж някой стар изпит за прием в МГ. Да, бяха по 3 задачи, но сложността е значителна по-висока.

# 258
  • София
  • Мнения: 7 430
ох, вярно 🤣 … аз реших, че Мишленце е майката - ами така е с тези цитати (стара съм вече 😁)

# 259
  • у дома
  • Мнения: 8 404
Мецане, виж някой стар изпит за прием в МГ. Да, бяха по 3 задачи, но сложността е значителна по-висока.
До 1992г може би да/изпитите за МГ и ЕГ по мат бяха различни/.След това ги направиха единни и сложността отиде на кино...



Последна редакция: вт, 23 юни 2026, 15:19 от svetlaem

# 260
  • Мнения: 473
Да, но масово се налага мнението колко лесни и елементарни са НВО.

Детето ( вече 8 клас, реши задачите без грешка от 2- ри модул, от таз година) и каза, че не са му били трудни. Да, но миналата година точно там загуби едни 3 точки, за подусловието на задачата за движение, защото търсил уловки. Решил, че да ползва ,,просто" тройно правило, на втори модул, на НВО е невъзможно🤣

И наистина стресът и големият залог си оказват влияние.

Допълвам се: Не поставям под съмнение сложността, а форматът и важността. Сега една нула, може да ти изяде главата...И в буквален и в преносен смисъл.

# 261
  • Мнения: 2 131
5-6 по-труднички задачи, с разписване и оценяване на всяка стъпка, както беше навремето или какъвто е сега форматът на олимиадите - със сигурност са много по-добър вариант за проверка на уменията и знанията.
С тестовия формат и многото задачи, всичко е въпрос на здрави нерви, психика и упражняване на формата до откат. И реално това се и оценява.
Но пък тестовата форма много по-лесно се проверява, особено при такъв мащаб.

# 262
  • София
  • Мнения: 2 025
Аз за това не съм фен на ПИ на Междучасие/те са супер за деца математици/, но по принцип са доста по-трудни от реалното НВО и децата  ,виждайки лесното НВО се чудят къде е уловката.Плюс,че ги проверяват много бавно и докато излезе резултата детето вече е забравило какво е решавало.
Баш пък в Междучасие е по-зле и от МОН, прилагам една подточка от последния пробен изпит.
Две граматически грешки в две изречения и така и не става ясно този танкер с 15км/ч собствена скорост ли се движи или това е скорост спрямо брега. Очаквах поне от файла с отговори да го разбера, уви, там отговори нямаше, а само метод на оценяване за втори модул.

# 263
  • София
  • Мнения: 7 430
Аз за това не съм фен на ПИ на Междучасие/те са супер за деца математици/, но по принцип са доста по-трудни от реалното НВО и децата  ,виждайки лесното НВО се чудят къде е уловката.Плюс,че ги проверяват много бавно и докато излезе резултата детето вече е забравило какво е решавало.
Баш пък в Междучасие е по-зле и от МОН, прилагам една подточка от последния пробен изпит.
Две граматически грешки в две изречения и така и не става ясно този танкер с 15км/ч собствена скорост ли се движи или това е скорост спрямо брега. Очаквах поне от файла с отговори да го разбера, уви, там отговори нямаше, а само метод на оценяване за втори модул.
аз пак да се включа с пояснение на задачата (явно съм в такава лунна фаза на матосъзерцание) - скоростта на танкера от 15 км/ч е собствената му скорост плюс скоростта на течението 🤔

# 264
  • София
  • Мнения: 2 025
Аш, така е, но какво пречи да е малко по-културно написано. Е, там поне нямаше "клопки".

# 265
  • София
  • Мнения: 20 521
Скоростта  каква  е се  разбира  недвусмислено от  условието.  Има ли течение и  щом се  движиш  по него, значи е  сбор  от  тази в  спокойна  вода и  тази на  течението.  Щом има   догонване и след това задминаване, значи и  двете  плавателни  средства  се движат  в една  посока. Но,  да,  грешките  с  движел/движил и неправилното членуване на  единия  плавателен  съд  са неуместни в  изпит на  школа, която готви ученици и  по  БЕЛ. Да дадат на  колегите  си да им  проверят  правописа.

# 266
  • София
  • Мнения: 7 430
Дължината на корабЪТ ме довърши Sad

# 267
  • Мнения: 705
Имам и аз входящ номер. Да ми се обадят, както съм им набрала, и ще си поговорим Grinning
Оценки само по музика има. Върна си учебниците. В училище е нищо правене. Госпожите по английски и БЕЛ се възмущавали и те за 21ва задача по математика и коментирали с децата. За резултати залагам на 1.07 19:00 часа.

# 268
  • Мнения: 3 649
Пробните на Междучасие са по-трудни, но така трябва да бъде при подготовка. Готвиш се с по-трудното, няма как да премериш точно дозата, а трябва да има и някакво предизвикателство, за да се поддържа интереса към задачите. Не може цяла година да въртят само едни и същи елементаризми, писва

Последна редакция: вт, 23 юни 2026, 16:02 от Априлски душ

# 269
  • София
  • Мнения: 20 521
Пробните на Междучадие са по-трудни, но така трябва да бъде при подготовка. Готвиш се с по-трудното, няма как да премериш точно дозата, а трябва да има и някакво предизвикателство, за да се поддържа интересът към задачите.
Те нека  са по-трудни,  лошо няма, ама  и да са  грамотно написани.

Макар че  трудността  доста различно  влияе на   различни  деца.  Едни,  явили се на  пробен в  СМГ  или Междучасие и  докарали относително слабичък  сбор  от  двата  модула  общо,   се  мотивират, работят по-старателно и интензивно  до  следващия пробен, имат стимул и хъс  за  по-добро  предтставяне.  Но  това са  деца, на  които мат общо  взето им  върви и най-вече  я харесват.Други се сриват и не желаят  повече там да  стъпят,  вменяват  си на база  справянето там, че и на реалното  НВО  ще се "провалят".  А не е  винаги така,  понеже двете нива  на  сложност  не са съвсем сравними.

Последна редакция: вт, 23 юни 2026, 15:58 от Просто русалка

Общи условия

Активация на акаунт