САЧ

  • 45 837
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 386
Момичета,много отдавна исках да си купя сач и днес го направих.Искам да ви попитам има ли някаква специфична обработка преди първото ползване или не?
И ако знаете изпитани рецепти да споделите с мен.  bouquet

# 1
  • Мнения: 386
И друго исках да попитам,става ли за газов котлон или не?

# 2
  • Мнения: 32
Интересни спомени имам от баба и нейните вкусни катми на сач. Какъв  е твоя (глинн, метален) и от къде се купува в днесшно време сач?

# 3
  • Мнения: 386
Ами моя е глинен и го купих от Метро и то за 5,39лв.Мисля че е добра цената.

# 4
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
pep_4o знае - потарси я непременно да не си го развали6 - тук е дала рецепта за катми http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=825.msg13864#msg13864

# 5
  • Мнения: 5 462
Аз моя го развалих и го хвърлих

# 6
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
Сача става за газов котлон-ние така ходим н а пикници със сач и газова бутилка  Mr. Green

Като рецептамога да ти дам едно пиленце-аз даже вчер аго правих.

едно пиле си го нарязвам на хапки,като и по кокалчетата оставям  месце малко че да гризкаме после  Mr. Green

После си сложих чесън на прах,черен пипер,червен пипер,малко бира.Аз понеже нямах вчера бира сложих газирана вода Mr. Green ,сол,олио и сух Девисил.
Това го обърках едно хубаво.Като бирата или газираната вода е около 100/150 мл.някъде.

Слагаш сача на газта,или може и тиган/аз вчера в тиган го правих  Mr. Green
наливаш мааалко олио и почваш да си ги пържиш парчетата .до златисто.

Става просто превъзходно пиленцето.А и за гости също е много добро.
Аз Девисилът много го обожавам като подправка и го ползвам постоянно-просто пиленцето стана много сочно и крехко.Не е сухо....

дано ви хареса

# 7
  • София
  • Мнения: 3 789
Мама прави страхотни катми на сач!
Мммммм, страхотни са и много вкусни!
Всички ги обожаваме, особено с ягодово сладко! bowuu

# 8
Преди да го ползваш  за първи път го намажи обилно с олио. Аз готвя на газова фурна и котлон, така че няма проблеми и при теб. Ползвам го от около година.И аз го купих от "Метро".Страхотни вкусотий стават, много е ефектен за гости.
 Преди всяко готвене  го напълвай с вода и го оставяй да се "напие " за няколко часа, след това мажеш с олио, зехтин или каквото искаш и действаш.  chef  chef

# 9
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За стъклокерамика вероятно не става- или може би на 1 ако се пусне да загрее бавничко ? не ми убивайте надеждите- и аз го гледах в Метро, 5и нещо и стойката за него-10 лева и нещо.

# 10
  • Мнения: 9 120
Аз знам, че не трябва да е на много силен огън/котлон, а също така и дъното на сача да е съразмерно с котлона.
Защото до тук ми отидоха 2, като гледах, че на село правят катмите на огън и реших, че е доста силен. Последния го ползвам вече 3 години и не е мръднал, но котлона повече от 3 не засилвам (обикновен е, не стъклокерамика). До колкото знам са по-силни, така че пробвайте с по-слаба степен.
Преди първото ползване се намазва обилно с олио/или каква да е мазнина и се оставя така да обгори около 20-до 30 мин.  Много дими, но така знам.
И после при ползване - или месото направо вътре с малко мазнина, или катмите, но предварително намазвам всеки път сача с парче ябълка/лук потопени в оило.

Джемма,  не се ядосвай - поне няколко пъти ще успееш да го ползваш, преди да се спука.
Освен това е от голямо значение как е направен самия сач (майсторлъка де) - ако не е хубаво изпечен, както и да го пазиш, ще се спука.

# 11
  • Мнения: 386
Благодаря на всички ви!  bouquetЩе го слагам на газовия котлон пък каквото сабя покаже.Мисля утре или вдругиден да го сефтосам и ще пиша отзиви.

# 12
  • Мнения: 1 283
mchi Здравей? Всичко което ми е готово или останало от месото го правя на сач.Например:
Свинско филе,шунка,лук,чушка,гъби,кашкавал,подправки.
Пресна наденица  с гъби.
Пилешко филе,зеленчуци,сметанов сос, кашкавал,подправки.
Задушени зеленчуци със сметана,синьо сирене, и кашкавал.
Това  се сещам в момента,което съм го правила.

# 13
  • Мнения: 386
Е сега го подготвям за първата употреба.Взела съм пилешко филе,пушено пилешко,гъби,кашкавал,топено сирене.Ще пиша по-късно какво се е получило.БЛАГОДАРЯ на всички който се включиха в темата!  bouquet

# 14
  • Мнения: 386
Добре де,момичета едно не ми стана ясно,сачът не се ли мие въобще newsm78,как така че не мога да схвана??????? newsm78 newsm12 #Crazy

# 15
  • Мнения: 239
Тъкали не знаех newsm78 newsm78 newsm78

# 16
Разбира се, че го миеш.   Peace Аз го мия в миялната машина. Това е като тава, но от глина. Naughty

# 17
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ауу, пепчо, ти ме разби. То ще стане като сач за еднократна употреба, ако ще го ползвам по веднъж -два преди да се спука. В Метро ще ме питат какво ги правя тия сач/ета (ове?)  hahaha

Аз наистина не съм се сблъсквала с такова нещо, макар че имам отдавна мерак. ТА чакам някой стъпка по стъпка да каже как точно се готви- зепържва ли се, течност налива ли се някаква.  newsm78
pepikaе изброила някакви продукти, но какво точно се правят ? Embarassed

Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 14:44 от Джемма

# 18
  • Мнения: 386
Аз го направих така:
-първоначално сложих олио и го оставих 30мин.да си попие
-беше ме страх веднага да го лепна на газовия котлон и го мушнах във фурната на 50 градуса,след това на 100 и на 150 градуса и след това на газта
-оставих го да си изстине
-минах го целия с кромид
-много малко олио и го сложих на котлона
-пилешко месо се позапържи
-гъби
-сметана,течна
-бях изпържила и картофи cook
-от едната страна събрах месото и му настъргах кашкавал,а от другата пържените картофи и им настъргах сирене cook
Стана вкусотия,голяма.И поднасянето е много ефектно,запазва се доста дълго време топло.
За сега нямам и пукнатини,поне видимо.Измих го,то не можеше по друг начин да се отстрани мръсотията.По развалих си малко диетата с този сач,но си заслужаваше. newsm10

# 19
  • Мнения: 38
Да споделя и аз как използвам сача. Първо /това се прави в самото начало/ го изпекох в фурната на около 150градуса около 1час/така ми препоръча жената от която го купих/, след което намазах обилно с олио около 1кафена чаша, оставих го хубаво да попие и след това дейставах. Лично аз моят го използвам и на керамичен котлон. Всичко става супер.

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
gani-albi , а керамичния котлон на колко го включваш, първо на 1 и постепенно засилваш ли ? Загряваш ли го първо във фурната или направо студен го слагаш на плота ?

# 21
  • Мнения: 1 283

pepikaе изброила някакви продукти, но какво точно се правят ? Embarassed
[/quote]

 Всичко го правя по реда,който съм го писала,като първо слагам олио и включвам котлона на 3.Предварително си запържвам пилето в тефлонов тиган,защото става по бързо и все нямам време.Иначе ако не бързате,слагайте в сача става невероятно вкусно.

# 22
  • Мнения: 38
Джема, първо включвам котлона на 1 и след това постепенно увеличвам. В рамките на 5минути увеличавам но най много на 3. Не го загрявам предварително във фурната.

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Леле, момичета, потекоха ми лигите като ви чета.....  Sad

# 24
  • Мнения: 1 818
Момичета,да знаете от кога търся сач да си купя.Още докато бях в България обикалях по всички пазари...няма и няма.Сега вече ще знам,че в Метро има и ще поръчам на мама да ми купи.От малка обичам катми...леля ми живее в Любимец и редовно ни правеше като и отидем на гости.Сега и моите синове ги обожават.Купих си една голяма планча/така и викаме тук/ на ток.Правя ги в нея...след всяка направена катма слагам да се запече колбас някакъв ...завивам катмата ,предварително намазана с масло с плънка от запечения колбас ,качкавал или сирене и салата според сезона.Така приготвени катмите могат да заменят яденето за обед или вечеря bouquet

# 25
Ето една от рецептите ми
пилешки филенца,сурова наденица,бекон, свински пържоли (количеството на месото зависи от броя на консуматорите  Simple Smileза 5 човека по една тарелка), две сурови зелени чушки.
Всичко нарязвам на едри парчета (на хардамаци Laughing)Предварително напълвам сача с вода за няколко часа. Намазвам го с мн. малко олио докато попие , подреждам бекона и суровата наденица и го слагам във фурната най -долу  (мойта е газова)и тогава я включвам на 4 (степените са ми от 1-10).Докато си цвърчи във фурната правим салатки пийваме ракийка и си говорим сладко Wink.Като се зачервят слагам пилешките филенца и чушките нарязани на кръгчета.От време на време разбърквам.Слагам на котлона тиган и нареждам свинските пържоли ,предварително овкусени със сол и черен пипер и нарязани на едри парчета. Леко ги запичам на тигана  от двете страни и ги добавям във сачето.Оставям да си по цвърчи още 5-10 мин. Сервирам на поставката. След сервирането на масата продължава да си се готви на масата и трябва да се разбърква от време на време. Всеки си сервира каквото си избере.За гарнитура правя салата от  зелен фасул и задушени гъби в масло.Много калорично и ефектно.
Добър апетит  chef

# 26
  • Мнения: 261
Ооооо,ето ме и мен newsm10Привет на всички!
И аз голям мерак имах за сач и вчера вече си купих.Веднага го сефтосах-направо им взех акъла като го плеснах цвърчащ на масата и с тия вкусотий в него newsm09 smile3501
Та да ви кажа аз какво направих:
Първо го сложих във фурната на 180 гр. да се пече 1час и половина.Без да го мажа,без нищо!Това го направих еднократно-повече няма да го глезя.
После като поизстина го сложих на керамичния котлон,който на всичко отгоре е доста по-малък от него.Намазах го с доста олио и забелязах,че сача го изпи Rolling EyesПосле даже доливах по малко.
От начало се притеснявах да не се пръсне на керамичния котлон,но тъй като месото не ми цвърчеше -увеличих котлона до край и това е!До 12 -та степен е моя.
Е,нищо не му стана!Сача си ми е жив и здрав Grinning
Ето и рецептата ми:
Нарязах свинско и пилешко месо на хапки.Овкусих със сол и къри.
Изпържих или изпекох ,не знам как да се изразя,то по-скоро се пече на сача.
Като се зачерви хубаво го отделих настрани.
После сложих на сача нарязани на филийки гъби и лук на шайби.Посолих.
Като станаха готови и тях махнах.
Изсипах един пакет зеленчуци''Президент''.От замразените в плик,има ги навсякъде.
Осолих и като станаха готови ги залях със течна сметана за готвене.
Върнах върху тях гъбите и месото.Настъргах кашкавал и оставих сача да поседи на котлона,докато се разтече кашкавала.
Украсих с кръгче домат и магданос и цвърчащ го поднесох на масата.
Ефекта в домашна обстановка е невероятен и вкуса му също няма аналог.На тиган това не става.Усещам,че  ще го ползвам често smile3521Ще се възползвам и от вашите рецепти  chef  Всичко хубаво от мен и ''вкусно''  лято ви желая!  bouquet

# 27
  • Кърджали
  • Мнения: 30
 Мога ли да попитам как махате сача от керамичния плот?/Извинявам се за тъпия въпрос/

# 28
  • Мнения: 261
Хващам го отстрани с две ръкавици и го слагам на неговата си стойка,която съм си приготвила до самия котлон.

# 29
  • Мнения: 261
Да ви кажа,снощи готвих на сача във фурната Grinning
Включих да пече само отдолу ,увеличавах я постепенно,загрях сача и метнах по групи отгоре всичко,което намерих във хладилника.
Наденица,луканка,гъби,чушки,домати и една групичка сирене.
Сиренето става разкошно.Ей така, импровизирано стана интересна и вкусна вечеря.
Та мисълта ми е,че става да се ползва и въвъ фурна.  chef

# 30
  • Мнения: 624
Ами моя е глинен и го купих от Метро и то за 5,39лв.Мисля че е добра цената.


mchj-можеш ли да кажеш колко е голям сача?Аз също гледах в магазини за керамика малки-3.50лв и големи-5.50лв,предполагам,че твоят ще да е от втория вид.!Върху него беше залепена лепенка как да се приготвя храната и избрани рецепти.

# 31
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Най-после и аз си купих сач, взех и на сестра ми. Така че тези дни очаквайте резултатите. Laughing

# 32
  • Мнения: 791
 Аз  си нямам и на идея какво представлява сач-а  Embarassed   Embarassed   Embarassed  Може ли снимка?

# 33
  • Мнения: 3 478
Мдааа, и на мен ще ми е от полза такава. Заинтригувахте ме много с този сач.

# 34
  • Мнения: 9 120
Сач (но пълен)  Laughing



Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 16:16 от pep-4o

# 35
  • Мнения: 696
Да ви кажа,снощи готвих на сача във фурната Grinning
...

Тъкмо щях да питам става ли във фурна - направо или върху решетка? А когато е на котлон пуши ли много?

# 36
  • под тепетата
  • Мнения: 9 364
Моят сач е направо в пенсионна възраст -купувала съм го от централни хали (когато работиха), това ще рече поне 15г. За разлика от вашите е чугунен, с дълга дървена дръжка и доста тежи. Служи ми вярно и си го обичам  Wink  , но за фурна не става. ( заради дръжката)

# 37
  • Мнения: 9 120
Биляна, и аз имах от чугунените сачове, но разликата във вкуса на приготвеното на него и на глинен сач е голяма.  Дори като си счупих първия глинен си взех нов, пак такъв, а чугунения стои някъде на тавана почти неизползван.

# 38
  • Мнения: 791
pep-4o благодаря за снимката   bouquet
Чак ми замириса
Четох че в Метро ги има, ама керамични ли са? И на какви парички са? А съм голям фен на керамичните съдове за готвене, в тях всяка манжа е различна!

# 39
  • Мнения: 9 120
Има ги, керамични са и големи, но не запомних цената.

# 40
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Цената в Метро е 5 лв и някакви стотинки. Ето нашата вкусотия. Снимката стана размазана, но сачът е невероятен. Утре ще пробвам катмите.

# 41
  • Мнения: 3 478
Въх, въх и вкусотии сте показали. Наистина не бях виждала такова чудо до сега. Благодаря за фотото  Mr. Green.

# 42
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето и на сестра ми сача, нейнийте снимки са стъпка по стъпка и са качествени:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=155940

И тя е регистрирана тук- lina6.3, но още не е публикувала снимки, та затова ги пускам аз.

# 43
  • Мнения: 460
е-е-е-е момичета страшни сте!!! Partyаз в петък си купих!!!давайте рецептите за кътми и пърленки -бързо-о-о-о-о--о!!
може и да има тук ,ама аз като видях темета и се развихрих!направо -кеф!!! Hug

# 44
  • Мнения: 460
Ето и на сестра ми сача, нейнийте снимки са стъпка по стъпка и са качествени:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=155940

И тя е регистрирана тук- lina6.3, но още не е публикувала снимки, та затова ги пускам аз.
джема изстекоха ми лигите!! Crazy нали стават за керамичен котлон?давай рецептите!! Hug

# 45
  • Мнения: 3 211
Ето и на сестра ми сача, нейнийте снимки са стъпка по стъпка и са качествени:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=155940

И тя е регистрирана тук- lina6.3, но още не е публикувала снимки, та затова ги пускам аз.
пусни и рецептата, де
а това нещо трябва ли да се бърка, че ми се струва препълнен сача, няма ли да излязат продуктите навън
аз съм виждала само да правят кътми на сач и сачът е един плитък, не мога да си представя как стават такива яденета

# 46
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Рецептата? Ами прочетете предните страници. Някъде от там е- свинско, пилешко, пресен пипер, гъби, сметана, кашкавал, лук,черен пипер. Много са нещата, леко се разбърква, аз лично първо запържих месото. След това го извадих, запържих зеленчуците, върнах пак месото и залях със сметаната, соев сос, подправки и оставих да покъкри, накрая наръсих с кашкавал. на сестра ми е същото, но само със свинско месо. Долу-горе готвихме колективно с консултация на кю. hahaha Joy

# 47
  • Мнения: 261
Моя пък се спука SadЗащо ли го похвалих ooooh!Много ме е яд!Загрях го ,както предните пъти ,не го използвам за сефте ама ейго на!Спука се!
Пфу ,много ме е яд! 

# 48
  • Мнения: 1 807
Момичета, извинете ме за тъпия въпрос, ама каква е разликата между приготвеното ястие на сач и на тиган?

# 49
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Много по-вкусно е. За мен лично е загадка  защо е така - но е факт.

# 50
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ей ви още една рецепта за пиле на сач. Сестра ми тази вечер го направила и току що ми прати снимка.



А ето и самата рецепта, малко в шеговит тон:
Отиваш в Пикадили, намираш рафта с изстудените овкусени работи, избираш си, прибираш се, загряваш сачя и пльос отгоре му. Бон Апети.  chef

# 51
  • Мнения: 262
От кога се каня на тези сачове, но сега вече ще се купува, някакви страшни вкусотии сте показали, не се издържа ....... Давайте рецепти и за пърленки,/че ги обожавам/ мисля че има пуснати на Пепчо, но нищо пак  Mr. Green

# 52
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, някой даде рецепта за пърленки. Peace

# 53
  • Мнения: 491
И аз съм в клуба. Сестричката ми ми подари такова чудо преди два дни, но още не съм го сефтосала, че в тия жеги само салати ни се ядат.
Как преценявате кога да го свалите от котлона/фурната, че като съм си поръчвала в заведения после още много време се пече?

# 54
  • Мнения: 182
И аз от скоро имам сач - купихме си го от почивката ни в Троян - но все още не съм го изпробвала. Обаче въобще не се усъмних, че във форума ще намеря вкусни рецепти Wink
Наистина ли стават пърленки на сача newsm78

# 55
  • Мнения: 9 120
Катми



Пърленките на vens  (гледайте пърленките, не шишчетата  Laughing)




Тези пърленки бяха успешно изпробвани и с пълнеж от сирене и с пълнеж от пиле. Печени и на скара, и на сача, и на дебелия чугунен тиган. Мнение: На скара са най-вкусни.

Сега за тези, които го слагат във фурната да готвят - момичета, така месото се пече отвсякъде, включително и отгоре, като остава едва наполовина обработката му в сача. Сача е глинен съд, бавно се нагрява, от там и материала идва вкуса на приготвеното в него ядене.

А се преценява, че трябва да се свали, като се опита от яденето - ако е омекнало месо/зеленчука, значи е готово. Няма какво повече да се пече

# 56
  • Мнения: 1 807
А с пръскането как стоят нещата? Знам как цвърчи при поднасянето. Предполагам, че при пърженето не се покрива и доста пръска?

# 57
  • Кърджали
  • Мнения: 30
Сача ми се разпадна! #Cussing out
Купих го сача и както прочетох в темата го мушнах във фурната за един час да се изпече на 180 гр.
Снощи  се престраших да го използвам за първи път.Сложих месце, лук, чушки и домати.Хареса ни, стана много вкусно.След вечеря го сложих в мивката и напълних с малко вада за да може малко да се накисне, защото домата беше пуснал вода и беше като загоряло на дъното.Докато изпуша една цигара/горе долу 7 минути/и реших да го мия.Още като го хванах и той се разпадна в ръцете ми! ooooh!
Кажете ми къде сгреших? newsm78

# 58
  • Мнения: 3 211
и аз вече се снабдих със сач, мъжът ми го е купил, но май е взел много голям, диаметър 30см
сега почвам да търся рецепти за сач.
имам върос: за колко врем горе-долу става яденето, разбрах, че трябва да е на бавен огън, например пил.месо, защото смятам довечера след работа да готвя, да не готвя до нощите, все пак трябва да вечеряме Grinning

# 59
  • Мнения: 491
Аз вчера готвих за първи път в сача. Стана моооого бавно, изтекоха ни лигите докато се изпече всичко, но беше много вкусно.
Сложих го на керамичния котлон, но не прилегна много добре, защото моя е с кант. Предполагам, че това беше причината и да не се изпече всичко равномерно, въпреки, че почти непрекъснато го бърках.
но май е взел много голям, диаметър 30см
 за колко врем горе-долу става яденето, разбрах, че трябва да е на бавен огън, например пил.месо, защото смятам довечера след работа да готвя, да не готвя до нощите, все пак трябва да вечеряме Grinning
На втория въпрос май вече ти отговорих - при нас първо сложихме само месото, после и зеленчуците - общо около час и половина и накрая пак имаше неща, които хрупаха. Не посмях да увелича котлона на повече от 3 (от 6 възможни)

А за първото - за диаметъра - не е толкова голям, защото е плитък и за да можеш да го разбъркваш не бива да го пълниш много. (Аз я направих тази грешка и ми се наложи да отсипя почти половината за втори сач.

# 60
  • Мнения: 491
Сача ми се разпадна! #Cussing out
Купих го сача и както прочетох в темата го мушнах във фурната за един час да се изпече на 180 гр.
Снощи  се престраших да го използвам за първи път.Сложих месце, лук, чушки и домати.Хареса ни, стана много вкусно.След вечеря го сложих в мивката и напълних с малко вада за да може малко да се накисне, защото домата беше пуснал вода и беше като загоряло на дъното.Докато изпуша една цигара/горе долу 7 минути/и реших да го мия.Още като го хванах и той се разпадна в ръцете ми! ooooh!
Кажете ми къде сгреших? newsm78

Като чета статистиката на темата - май грешката е, че първо си го пекла.
На моя на етикета пишеше само да се напои с олио първия път, аз така и процедирах. За първото готвене не се счупи, ама то не е гаранция де, да не викам дявола.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 775
Аз моя сач го ползвам само за фурната. Нищо не съм правила, само гледам да няма рязка смяна на температурата и да не е по- висока от 180 гр. Мия го, когато вече е изстинал, пак от съображения за сигурност. Слагам го в студена фурна и чакам постепенно да се затопли. Друго не се сещам  newsm78. Не съм го пекла първоначално, не съм слагала олио, ябълки и т.н. Слагам месото, след 1 час зеленчуците и е готово след още час.

# 62
  • Мнения: 1 818
Момичета,кажете ми сача във всички магазини на Метро ли го има.Мама и тати ходят до Стара Загора.Там дали има и на кой щанд ...Искам да им поръчам и децата да ми го донесат като си идват.

# 63
  • Мнения: 261
Сача ми се разпадна! #Cussing out
Купих го сача и както прочетох в темата го мушнах във фурната за един час да се изпече на 180 гр.
Снощи  се престраших да го използвам за първи път.Сложих месце, лук, чушки и домати.Хареса ни, стана много вкусно.След вечеря го сложих в мивката и напълних с малко вада за да може малко да се накисне, защото домата беше пуснал вода и беше като загоряло на дъното.Докато изпуша една цигара/горе долу 7 минути/и реших да го мия.Още като го хванах и той се разпадна в ръцете ми! ooooh!
Кажете ми къде сгреших? newsm78
Да не си му пуснала студена вода.Другия,ако си купуваш -не го кисни!Колкото и да е загоряло го изтържи с дървена лъжица и ще падне!Измий си го нормално и това е.
Моя пък се спука на четвъртото готване -шантава работа.
Явно си е до късмет-да случиш на добър сач Peace

# 64
  • Мнения: 172
Eх, изкушихте ме с този сач. Ще се купува при следващото пазаруване в Метро  Grinning.
Сега искам да ви споделя една многократно изпитана рецепта за катми (научих я от технолог от ВИХВП - Пловдив)
1л. прясно мляко
4 яйца
4 ч.ч. брашно
мая - кибритена кутийка или суха (според упътването)
Разбиват се съставките и се оставя да втаса (трябва поне 2 пъти да увеличи обема си)
Пекат се без мазнина и след това се намазват с масло.

# 65
  • Мнения: 3 211
ето една рецепта, която беше залепена на моя сач. звучи ми добре и смятам да я пробвам.
Пиле съм сметанов сос и зеленчуци
Продукти:
пил.филе-300г
моркови-3бр.
чушки-2бр.
царевица-50г
броколи-50г
бекон-100г
гъби-100г
кашкавал-100г
топено сирене-50г
сметана готварска-50г
соев сос, къри, джинджифил
Приготовление:
Нарязаното пилешко филе се слага в предварително загрятия сач с малко слъчогледово олио. След неговото запичане се прибавят морковите и чушките. Когато станат готови се прибаваят и др.зеленчуци. Ястието се разбърква непрекъснато. Прибавяме бекона нарязан на лентички, разбъркваме. Накрая се прибава сметаната, соевия сос и подправките с топеното сирене. на вече готовото ястие по желание може да се настърже кашкавал. Желателно е горещия сач да се постави на метална поставка.

# 66
  • Кърджали
  • Мнения: 30
Да не си му пуснала студена вода.Другия,ако си купуваш -не го кисни!Колкото и да е загоряло го изтържи с дървена лъжица и ще падне!Измий си го нормално и това е.
Моя пък се спука на четвъртото готване -шантава работа.
Явно си е до късмет-да случиш на добър сач Peace
[/quote]
Да пуснах студена вода върху топъл сач. Сигурно там съм сгрешила.Здраве да е, вече ми мина.Ще си купя нов и дай боже той да оцелее поне за няколко яденета.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 775
Ще оцелее, ако няма рязка смяна на Т. и е направен качествено, разбира се.

# 68
  • Мнения: 1 269
Имаме съвсем нов сач и още не съм го пробвала. Смятам да направя катми. Първо трябва да го напоя с олио и след колко време е готов да го сложа на горещия котлон?

# 69
  • Мнения: 286
А пилешки дробчета по селски дали ще станат на сач?

# 70
  • Мнения: X
момичета, а какъв сач е по-добре да се вземе - гледжосан (с покритие) или негледжосан (само глинен)?

видях и двата вида и не ми е ясно за катми и гозби разни кой вид е по-подходящ

мерси и лека вечер

# 71
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
момичета, а какъв сач е по-добре да се вземе - гледжосан (с покритие) или негледжосан (само глинен)?

видях и двата вида и не ми е ясно за катми и гозби разни кой вид е по-подходящ

мерси и лека вечер
да ти кажа честно аз гледжосан не съм виждала.

купих си един на Троянска керамика.
обясниха ми, че троянските били по-хубави, защото са глинени и са изпечени по технология.
имало отделно други (те не са червеникаво-кафяви, а са едни по-тъмни), произведени в Димитровград и те били направени от кал  Confused и не можели да се мият с вода, защото се разпадали...

аз моят сач го сложих на котлона, ама май беше на много висока степен и се пукна  Cry, сега си правя катмите в тигана...

за гледжосаните нищо не мога да кажа... но знам, че някои глазури съдържат олово и не се препоръчват.

# 72
  • Мнения: 6 027
в крайна сметка да имаш сач май не е работа  newsm78

# 73
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 521
Момичета,кажете ми сача във всички магазини на Метро ли го има.Мама и тати ходят до Стара Загора.Там дали има и на кой щанд ...Искам да им поръчам и децата да ми го донесат като си идват.


Има сачове в Старозагорското метро. Ама на кой щанд?  Thinking Абе там при чиниите някъде май бяха.  Laughing

в крайна сметка да имаш сач май не е работа  newsm78

Това от личен опит ли го реши?

# 74
  • Мнения: 6 027
Ами - случайно прочетох ОПЛАКВАНИЯТА Лалка ако не си обърнала внимание(или ни си прочела) всяка втора си оплакваше.... Naughty

# 75
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 521
От повече от 20 души писали по темата, на 3 момичета им се е счупил сача. Това всяка втора ли е?

За сведение - сача ми е на повече от 20 години, досега фал не съм имала. Майка ми е готвила в него, сега готвя аз, ползвам го на газов котлон, мия го както всичко останало.

# 76
  • Мнения: 3 410
От повече от 20 души писали по темата, на 3 момичета им се е счупил сача. Това всяка втора ли е?

За сведение - сача ми е на повече от 20 години, досега фал не съм имала. Майка ми е готвила в него, сега готвя аз, ползвам го на газов котлон, мия го както всичко останало.
Явно старите сачове са по-качествени от сегашните. И аз имам един отбаба ми, и аз го използвам много често и нямам проблеми.

# 77
  • Мнения: 3 211
ами пускайте рецепти, де
аз ще пусна довечера със снимки

# 78
  • Мнения: 491
Мъжо най го обича със сурова наденица и зеленчуци на котлон ( във фурната не го хареса).
Толкова го харесва, че не ми дава да го правя по друг начин.

Катмите не ми се получават много хубави, защото сача ми идва голям за котлона и не се изпичат много равномерно. Май и с рецептата все бъркам нещо ( рецептата на pep_4o ), стават жилави, но съм сигурна, че проблема е в мен. Все не измервам много точно брашното.

# 79
  • Мнения: 9 120
smiling увеличи или намали брашното, смени марката, не изпълвай сача до ръбчетата, щом е по-голям от котлона. Факторите за да не сават може да са някои от горните. Или пробвай друга рецепта пък.

# 80
  • Мнения: 491
А, не ща да я сменям. Ще прозвучи като четка, ама съм ти голям фен и съм сигурна, че нещо аз бъркам. Магаре съм аз - ще пробвам докато стане.

# 81
  • Мнения: 9 120
Хехе, то и в къщи имам 4-ма фена,  на работа още 5  Laughing И аз не бих я сменила тази рецепта, щото съм я *хванала* вече. Значи ти остава да смениш брашното; и да променяш гъстотата на кашата. Оставяш да втасва, нали?

# 82
# 83
  • Мнения: 9 120
Hug pep-4o,и у дома имаш фенове  Heart Eyes


Аз, или катмите ми  Laughing

Габи, много добре изглеждат (за вкус не се и съмнявам   bouquet

Последна редакция: чт, 09 авг 2007, 22:29 от pep-4o

# 84
  • Мнения: 1 818

Синовете като искат катми викат...ама по рецептата на Пепчо ...така че сме фенове както на катмите ,така и на теб   Peace

# 85
  • Мнения: 2 849
Спомен от детските години ми е сача .Баба ми правеше  катми и гюзлюми  WinkЗа катмите гледам имате рецептата вече .Ще се постарая да намеря за гюзлюмите .По-голяма играчка е но......остават трайни спомени .След като ви е готово тестото се разделя на малки топки ,всяка се точи ,много тънко ,може и да се накъса на места кората .Поръсва се със сиренце и се сгъва като плик ,пече се от двете страни на сач и се намазва обилно с масло.Ммммммм.


ей сега го копнах от друг форум -за гюзлюмите тестото е с оцет,вода,брашно -
 "разточва се лист от вода, щипка сол, брашно и лъжичка оцет, в средата се слага сирене, сгъва се на квадрат и се слага върху намазнения сач. "


Някъде му казват карталаци-(пак копнато от друг форум)
"> Карталаци
> Един пакет готово маяно тесто се разделя на равни
> топки.
> Всяка топка се разточва и се маже с мазнина/масло
> или мас/, а може да се поръси и със сирене/но не
> обилно/, след което се навива кората. Двата и
> края/на навитата кора/ се навиват на колелца
> докато се съберат, след което се слагат едно върху
> друго и пак се разточва до големината на сача.
> Сача се намазва с мазнина и карталака се пече от
> двете страни. По желание след като е готов може да
> се намаже с масло. "


Последна редакция: пт, 10 авг 2007, 04:35 от radi-t

# 86
  • Мнения: 3 211
ето е от мен рецепта за пил.филе с лук, бекон, сметана и кашкавал






# 87
  • Мнения: 9 120
Ето го моето пилешко саче

# 88
  • Мнения: 191
pep-40 чак ми се дояде,а моя си седи непипнат,забутан някъде по шкафовете  Laughing Laughing

# 89
  • Мнения: 9 120
 Hug И аз не бях ползвала поне 10 години сач, но го извадих и сефтосах с едни пържолки преди около 2 години. Сега обаче се ползва що годе редовно и този ми е третия за тези 2 години.

# 90
  • Мнения: 154
Благодаря ви на всички за идеите и съветите   bouquet. Темата се появи точно, когато и аз се чудех какво се прави със сач, а бях купила един за подарък на родителите си. Купих негледжосан (чувала съм, че в негледжосани глинени съдове храната става по-вкусна), светъл, червеникав от Женски пазар. Точно тогава излезе и темата, та разбрах как се подготвя за готвене. Сега съм твърдо решена да си купя и за мен! И задължително ще пробвам някои от вашите рецепти.  Hug

# 91
  • Мнения: 399
Да се похваля - днес и аз се сдъбих със сач. Но се оказа, че е по-голям от диаметъра на котлона ми - не съм преценила добре. Жената на пазара ми каза, че трябва сача и котлона да са с един размер, че иначе имало опасност да се спука. Някой от вас имал ли е този проблем? Как да действам?
Моля, давайте съвети, че мерака е много голям!

# 92
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
мисля че не е вярно това за сача и котлона.Ние като ходим на пикник си носим газова бутилка и сача отгоре.Е сача излиза от котлона все пак така че проблем не  е имало  Peace

Общи условия

Активация на акаунт