Ингвинална херния -грижа за нея и за операцията

  • 125 714
  • 406
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 286
Нашето бебе е на 2 месеца и има херниа колкото лешник . Доцент Петришки от Пирогов иска да го оперираме . Незнам какво да правим - да приемем или да чакаме ?!  Прочетох повечето коментари и съм склонна да приема . А после ....? Притеснявам се много . Моля ви - кажете ми нещо .

Не знам какво да те посъветвам, защото да решиш дали да оперират малкото ти бебе е голяма отговорност. При нас нямаше място за дилеми, защото хернията се беше заклещила и се наложи спешна операция, благодарение на която пък спасиха единия тестис на бебо.

Според мен, попитай доцента защо препоръчва операция точно сега, ако не се оперира сега какво може да стане. Или се консултирай с още някой - например шефа на детска хирургия в Пирогов пише във форума (под псевдоним д-р Оги).

Успех, мила, и пиши какво е станало. Hug

# 31
  • Мнения: 1 044
Аз ще се повторя, като пиша, че някои хирурзи препоръчватда се изчака до навършване на 6 месеца поне. Според мен ще си проличи от самосебе си-ако често се подува и през ден-два тичате до Пирогов, няма смисъл да се отлага операцията. Но ако нещата стоят като при нас, да се подуе два пъти в живота до сега - не се налага. Аз изпитвах ужас при мисълта за операция на такова малко бебе. приятели ми казваха-оперирай го като малък, де не се травмира и да няма спомен. Но аз мисля, че операцията си е операция и такова малко същество по-трудно би я понесло от един 20 г. младеж.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 198
Момичета, толкова много сме разговаряли за хернията, ала сега започваме отново.
Има ли херния, трябва да се оперира. Момичетата може след 2-месечна възраст, момчетата след 4 - 6 месеца.
Заклещва ли се често, или е двустранна и силно издута - при първи удобен случай.
Доктор Пенушлиев е част от моя екип в Детска хирургия на "Пирогов". С него работи д-р Георгиев. И двамата са много добри.
Изобщо ние сме едва ли не единствената такава хирургия в България. Hug
Може да ни търсите на 91 54 284 (приемен кабинет - там са дежурните хирурзи), 91 54 250 (кърмаческо отделение),
или 952 21 37 - това е директния телефон в моя кабинет. bowuu

Посетет нашия сайт www.pedsurg.net   bouquet

Професор д-р Огнян Бранков

# 33
  • Мнения: 4 617
а в случай че не се показва често и не се заклещва , защо да не се изчака ?
аз всички доктори които съм питала казват да оперираме, но още не сме го направили
все ми се иска малко да поотрасне за да е по лесно
дано не греша

# 34
  • София
  • Мнения: 3 198
Разбира се, че ако няма проблеми с хернията може да се изчака.
Зависи от Вашите семейни планове, сезона и много неща.
Но не се надявайте това да зарастне от само себе си. Нито прилагайте притискащи колани, както при възрастните.

# 35
  • Мнения: 1 044
С риск да покажа пълно не разбиране на материята, бих искала да попитам, защо при някои хора хернията от бебешка възраст повече не се появява? Ето например съпругът ми е имал ингвинална херния и тя доста често се е излизала в бебешка възраст. Свекърва ми казва, че е имало случеи и два пъти седмично да излиза. Но след навършване на 6-7 месеца, излизане повече не е имало досега. Той през март ще навърши 36 години и изобщо не се е пазил. Не е тренирал вдигане на тежести, но пък е спортувал, работил е тежка физическа работа, вдигал е доста тежко. Знам и други подобни случеи, но понеже не съм запозната с подробности, няма да ги цитирам.
Извинявам се за лаическия въпрос, по принцип мразя непрофесионалните изказвания, но наистина ми е интересно, има ли някакво обяснение моя пример. 

# 36
  • София
  • Мнения: 3 198
Макар и рядко, възможни са спонтанни изчезвания на ингвинална херния.
Това става, когато хернията е в начален стадий и всъщност повече се проявява като слабост на коремната стена.
След като поотраснат, мускулите на бебетата се стягат и ингвиналният отвор укрепва, така че при напъване повече нищо не се вижда.
Но в големия брой случаи херниалната торбичка слиза до тестиса и нищо не е в състояние да ликвидира проблема, освен операция.

# 37
  • Мнения: 10
Нашето бебе е на 2 месеца с ингвинална херния , колкото лешник , няма болка , но не се прибира .
Бебчо има нисък хемоглобин ( 98 ) .
Можем ли да оперираме в такова състояние ?

# 38
  • София
  • Мнения: 3 198
Нашето бебе е на 2 месеца с ингвинална херния , колкото лешник , няма болка , но не се прибира .
Бебчо има нисък хемоглобин ( 98 ) .

Бебчо момче ли е? Хернията колкото лешник постоянно ли стои така, не е ли киста на семенния проход?
За 2 месеца е рано за операция (освен ако няма спешни показания), но защо този хемоглобин - какво казват педиатрите?

# 39
  • Мнения: 97
Колкото и нескромно да звучи напълно подкрепям Doktor Ogi. В повечето случай нищо не е в състояние да ликвидира проблема, освен операция. А децата много бързо се възстановяват. Особено, ако хернията е без усложнения. И разбира се не бива на се стига до тях. Имам предвид заклещване и още много други, с които не ми се ще да Ви плаша. Разбира се, много от Вас ще кажат: "Хирурзи - дай им само да режат", но има ситуации, когато по-добре това да се направи, когато е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО, за да не стане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
 Аз също съм майка, и също ме боли когато имам пациент на възрастта на сина ми. И плача заедно с техните майки, и точно затова пациентите ми получават най-добрите грижи, на които съм способна.
Не отлагайте! Изживяването няма да бъде по-добро и когато поотрасне.

# 40
  • Мнения: 1 044
Добре де, но при условие че в следващите 36 години от живота ти не ти се появи хернията, просто невиждам смисъл да се оперираш, ей така за всеки случей. Може да се появи пробблем на 40, на 50 години, но може и да не се появи изобщо. Аз бих отишла на операция, когато се появи проблема, не по-рано просто, за да се застраховам. Масово е явлението при което хернията на бебешка възраст повече не се появява.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 198
Масово е явлението при което хернията на бебешка възраст повече не се появява.

От професионална гледна точка това твърдение е абсурдно. Вродената херния засяга приблизително 20 - 40 % от децата. Тя наистина може да се прояви по-късно, така че всеки има право да изчака. Но всяка по-късна проява е свързана с рязко издуване при физическо усилие и заклещване. Понякога то е опасно.

П.С. Не говоря за хернията при възрастните, която е съвсем друго нещо и по правило не е вродена.

# 42
  • Мнения: 4 617
ох аз направо се подлудих с тази херния - много е трудно да се вземе решение когато касае детето
100 пъти съм ви писала , благодаря за търпението че ми отговаряте
ние когато е открихме  тя излизаше много често  по 1-2 -3 пъти на семица , но бързо се прибираше и нищо не си личеше , но аз много се плашех и ходих да насрочвам дата , която е отменихме че детето беше изтинало
сега  обаче от дълго време може би има  2 месеца не се е показала и аз си мисля че щом не излиза и не създава проблеми значи може да се отложи всеки месец е от значение когато е за дете , организма  е по укрепнал ,друго си е когато повече разбира какво му се говори  по лесно ще стане възтановяването после
д-р оги правилно ли мисля?

# 43
  • София
  • Мнения: 3 198
Това са излишни тревоги за нещо, което не е сериозен проблем, а след краткотрайната операция детето ще се възстанови така бързо, че просто няма да повярвате. Но аз съм се убедил, че родителите се стресират за дребни неща, а при страшните болести са мобилизирани и стегнати, което правят в името на детето.
Не отлагайте повече - може разбира се да изчакате пролетта, ако искате, но това че "не създава проблем" не означава, че проблемът го няма.

# 44
  • Мнения: 4 617
благодяря д-р оги   bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт