Ингвинална херния -грижа за нея и за операцията

  • 125 710
  • 406
  •   1
Отговори
# 45
  • Linz
  • Мнения: 11 619
yasmina, преди 2 год. имах същите тревоги като теб. Тогава в темата се появи проф. Бранков (поздравления за по-високата научна степен!), след което имах удоволствието и честта да се запозная с него. Той направи операцията на дъщеря ми и всичко мина перфектно. Още същият ден се движеше сама, а към днешна дата дори белега се е скрил (едвам се вижда една чертичка). Сега с усмивка си спомням всичките ми притеснения. Моят съвет е да му се довериш.

# 46
  • Мнения: 4 617
от чисто любопитство да попитам: в редки случай сама изчезва хернията особено при деца до 1г, но как се установява че вече е няма ?
д-р оги поздравления и от мен за  новата титла   smile3501 още по големи успехи да ви носи  newsm10

# 47
  • Мнения: 1 685
синът ми е на 9 месеца и също е с херния,и аз си задавах същия въпрос -дали има случаи в ,които хернията изчезва сама?

# 48
  • София
  • Мнения: 3 198
Една ингвинална херния при малко дете се установява със 100 % само когато се види, че изпъква.
При момченцата може при опипване да се намерят косвени признаци за херния.
Може вродената херния дълго време да не се проявява, особено от лявата страна - там има дебело черво, което
запушва донякъде отвора. 
Но все някой ден, рано или късно, хернията ще излезе наяве.

Благодаря за поздравленията bowuu. Една титла е само повод за празнуване, иначе човекът прави професията  chef

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 15:42 от Doktor Ogi

# 49
  • Мнения: 4 617
добре но нека да поговорим за тези редки случай в които е възможно  херниялния сак  да се затвори сам без оперция (незнам дали правилно го написах това)
това само при деца до 1 г. възраст ли е възможно?
и как се установява че проблем вече няма ?
наличието на херния влияе ли  на изхожданията в смисъл да ги затруднява?

# 50
  • Мнения: 4 617
вдигам темата за да я  види д-р оги Hug
аз вече взех решение, но са ми интересни отговорите на горните въпроси
възможно ли е да имаш херния и тя да не се  подуе  с години ?

# 51
  • Мнения: 1 044
възможно ли е да имаш херния и тя да не се  подуе  с години ?
С риск да покажа пълно не разбиране на материята, бих искала да попитам, защо при някои хора хернията от бебешка възраст повече не се появява? Ето например съпругът ми е имал ингвинална херния и тя доста често се е излизала в бебешка възраст. Свекърва ми казва, че е имало случеи и два пъти седмично да излиза. Но след навършване на 6-7 месеца, излизане повече не е имало досега. Той през март ще навърши 36 години и изобщо не се е пазил. Не е тренирал вдигане на тежести, но пък е спортувал, работил е тежка физическа работа, вдигал е доста тежко. Знам и други подобни случеи, но понеже не съм запозната с подробности, няма да ги цитирам.
Извинявам се за лаическия въпрос, по принцип мразя непрофесионалните изказвания, но наистина ми е интересно, има ли някакво обяснение моя пример. 
Макар и рядко, възможни са спонтанни изчезвания на ингвинална херния.
Това става, когато хернията е в начален стадий и всъщност повече се проявява като слабост на коремната стена.
След като поотраснат, мускулите на бебетата се стягат и ингвиналният отвор укрепва, така че при напъване повече нищо не се вижда.
Но в големия брой случаи херниалната торбичка слиза до тестиса и нищо не е в състояние да ликвидира проблема, освен операция.
Копирах от предишните страници. По-ясно не може да се каже

# 52
  • Мнения: 4 617
аз съм задала конкретни въпроси , така че  мила за разлика от теб 10000 пъти съм я прочела тази тема

# 53
  • София
  • Мнения: 3 198
възможно ли е да имаш херния и тя да не се  подуе  с години ?

Възможно е, но това са единични случаи.
Освен това те са по разкази на приближени, а не по обективно проследяване от лекар.
Виждал съм момченца, на които е казано че имат херния, а това е вдигнатият нагоре тестис при задръжка.
Или момиченца, които има изразени тлъстинки в пубисната област, но с известна асиметрия, което е вземано за херния.
Или малки кистички при двата пола, които са се разнасяли впоследствие.

Има съвременен подход в медицината - evidence based medicine - тоест всички доказателства се базират на научно доказани обективни факти. Всички други преразкази не се приемат за точна наука newsm78.
Впрочем в някои отношения здравните форуми са замъгляване на обективността, но те пък имат психологичното предимство на комуникацията и катарзиса Hug.

# 54
  • Мнения: 4 617
  bouquet  bouquet  bouquet

това само при деца до 1 г. възраст ли е възможно?
и как се установява че проблем вече няма ?
наличието на херния влияе ли  на изхожданията в смисъл да ги затруднява?

# 55
  • София
  • Мнения: 3 198
  bouquet  bouquet  bouquet

това само при деца до 1 г. възраст ли е възможно?
и как се установява че проблем вече няма ?
наличието на херния влияе ли  на изхожданията в смисъл да ги затруднява?

Най-често при деца до 1 година.
По принцип на прегледа с опипване трудно може да се разбере дали има херния.
Във всеки случай тя не влияе на изхожданията, но напъните при запек могат да провокират хернията да се покаже.

# 56
  • Мнения: 4 617
д-р оги благодаря за търпението
не само мен ме вълнуват тези въпроси
аз лично съм ви много признателна

а какво изследване се прави(в тези редки случаи) за да се разбере дали херниялния сак се е затворил от самосебе си ?

# 57
# 58
  • София
  • Мнения: 3 198
Една начална и доста скрита херния не може да се докаже с палпация - тя може да се види само ако детето силно се напъне или разплаче. Може да се прави лапароскопия (т.н.безкръвна операция), при която се вижда има ли или няма херния. Но това не може да бъде самоцелна диагностика. Така че понякога нищата са на късмет - щом хернията вече не се вижда, дано повече не се прояви.

# 59
  • Мнения: 219
Аз съм майка на недоносено дете, при което на около 3 м. се прояви ингвинална херния. След преглед при д-р Оги, той направи операция на сина ми. Оказа се, че ингвиналната херния е двустранна, а освен това имаше и вода в единия тестист. Не знам той дали беше видял предварително всички тези усложнения или ги установи в деня на операцията. Аз не ги знаех, но искам да кажа, че в клиниката направиха всичко възможно операцията да протече максимално стегнато, професионално и щадящо за малко ми недоносено детенце. Имах и предварителен разговор, около 1 час, с анестезиоложката. Бях разпитана най-подробно буквално за всичко около бременността и раждането, за да се направи правилна преценка за вида и дозата на упойката. Мога да потвърдя, че операцията мина перфектно. Д-р Оги ни оперира и после се грижи за малкото ми момченце още известно време, докато не заздравее раната, като дори лично сменяше превръзките на раничките му. Малчо се възстанови бързо и днес, вече на близо 3 г., нямаме никакви проблеми относно тези хернии.
Искам да ви кажа, че и аз като вас съм имала същия хиляди притеснения дали да се прави операцията или да се остави хернията да се "израсте", ужасявах се от упойката, от сезона на операцията - м. юли и от всичко, за което се сетите. Но ако има някой на когото да се доверите, това е д-р Оги. Ще допълня, че през тези 3 дни от престоя ни в болницата, бяхте достатъчно добре обгрижвани, не съм почувствала пренебрежение, заради това, че детенцето е с "лека" операция, заради по-сложните случаи, които без съмнение е имало в отделението. Освен това, д-р Оги има страхотно отношение към бебчовците. Това е рядко срещано съчетание на човечност и професионализъм в наше време.
Моля постингът ми да не ви звучи като венцеславене. Всяка дума е 100%, че и повече вярна. Чувствам се задължена да споделя доброто и хубавото, за да ви помогна поне мъничко при вземане на трудните решения. На д-р Оги пожелавам да е здрав и по възможност да си запази човещината и доброта при "общуването" с малките пациенти, и търпение към техните притеснени родители. Дали операцията е "лека" или "тежка", тя в очите на майките е краят на света.
На всички пожелавам успешен изход при вземане на решенията.

Общи условия

Активация на акаунт