Как се борите с компютрите?

  • 10 128
  • 173
  •   1
Отговори
  • Мнения: 163
 Синът ми е 4 -ти клас и всяка свободна минута е пред компютъра, въпреки ограниченията които му налагаме.Все нещо да види и докато гледа забравя да се отлепи от там докато не му се направи забележка.Единствения шанс да не припарва е като е наказан,но пък тогава ни преследва по цял ден с молитви и обещания,докато му разрешим да играе и се почва отначало!Просто мозъкът му е промит вече само игри са му в главата. Най - лошото е че и малкия е на 1 год.и само на там го влече.
Как да се борим с това? newsm78

# 1
  • Мнения: 3 740
Не мога да се похваля с големи успехи в тази посока при моя шестокласник, но забелязах, че единственото, което помага, е повече различни от компютъра занимания - спорт, разходки, игри навън с приятели, книги (ако трябва - задължителни страници, а после се увлича от сюжета). Важното е да си припомня, че светът извън компютъра също е интересен.
И, колкото и да е странно - курс по информатика. Сега му е по-интересно да прави игри, отколкото да ги играе.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 211
Мииииии Turn off  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Другият вариант е да постановиш време за сдяне на компютъра. Ако си го пуска като е сам една парола върши добра работа  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 1 847
И моята госпожица е същата - голяма е хакерка. Беше на три години, когато започна да праща лични съобщения на разни непознати мами или да "пише" в разни теми. Голям срам брах, все трябваше да се извинявам. Само да види, че правя нещо и веднага го е запомнила. Сега покрай бебетата е на тема бебешки сайтове, може по цял ден да се рови и да ги гледа, честно ви казвам знае ги наизуст. По игри не си пада много. Има ограничение по пет минути на ден, но сега постоянно се чува "Мамо, може ли за пет минути да седна?"

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не се боря с компютрите, нито с желанието на децата да играят. За мен е напълно нормално, защото компютърът е неразделна част от техниката вкъщи. Акосега за тях е забавление, утре ще бъде оръдие на труда.
Вярно, понякога прекаляват, но през други дни изобщо нямат време да седнат да играят. Нещата се компенсират от самосебе си.

# 5
  • Мнения: 2 401
Моя младеж е от три годишен с този проблем, чудех се какво да правя. Едва тази година (сега е на 7) предприех някои мерки, които проработиха. Записах го да тренира два вида спорт и започнахме да каним деца в къщи.  Часовете пред компютъра чувствително намаляха.

# 6
  • Мнения: 1 479
Карах се,ядосвах се и накрая вдигнах ръце.Баткото(този месец навьршва 3)сам си пуска музика,клипове и филми на компютьра и DVD-то.Никой не го е учил на тези неща.Не знам да се ядосвам ли,да се радвам ли?

# 7
  • Мнения: 2 567
Карах се,ядосвах се и накрая вдигнах ръце.Баткото(този месец навьршва 3)сам си пуска музика,клипове и филми на компютьра и DVD-то.Никой не го е учил на тези неща.Не знам да се ядосвам ли,да се радвам ли?

Защо да се ядосваш. Няма лошо детето да е технически грамотно, още повече, че и времето е такова. По скоро трябва да преценяваш колко време да го оставяш да стои на компютъра. Все пак има много други неща, които ще развиват в него пък други, не по малко важни умения.

# 8
  • Мнения: 59
дъщеря ми преди да започне училище висеше нон стоп на компютъра,но сега вече е втори клас и покрай ангажиментите си в училище и народните танци на които ходи този проблем отпадна от самосебеси Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 9 530
Единствения шанс да не припарва е като е наказан.

На никого не искам да се меся и да съветвам, защото всеки знае, как да се оправя с неговите си деца, но съм разбрала от себе си, че забраната е най-сигурното нещо за увеличаване на апетита.  Wink

Моят син, някъде от към 5-6 годишен започна да проявява огромен интерес към компютърните игри и пр.
Сам си влизаше в cartoonnetwork  и kefche.com- игрите. А бе, той отдавна се оправя с компютъра по начало.
Никога не съм го спирала да играе, напротив- даваше ми повече време за малкото, само поставях рамка на времето, в което му е разрешено да стои пред компютъра. Заради натоварване на очите и пр.
Започна да ме дразни, обаче и мен постоянното му зависване пред компютъра по едно време. Thinking
Купихме му Буквенката -за да се упражнява с нея, намерих 10-на сайта за учебни игри, голяма част, от които за начален немски език.
Така започнах аз да го карам сега да слуша и упражнява с компютъра. Да ама вече загуби интерес.
Освен това, на 2 х компютъра заби, в следствите на бърничкането му из рекламните надписи в cartoon-а. Twisted Evil
Аз продължавам и сега да го подканям да седне и да играе и учи немски в интернет, но сега той, пък, изобщо не ще да сяда на компютъра. Та май сама го отказах с обратното. Grinning

# 10
  • Мнения: X
Не се борая! Вкъщи всеки си има компютър. За тяхното поколение компютрите ще са това, което за нашето беше телевизията, че и повече. Не виждам защо трябва да я ограничавам. Ако трябва да се свърши нещо друго - свършва се нещото и после да прави, каквото ще.

# 11
  • Мнения: 1 640
Дъщеря ми е на 3 г. и гледа доста филми на ДВД или компютър,освен това си търси и нейните игри/пак на комп-ра/,оправя се сама, ,минимална е помощта ми,но се налага с увещания и молби да се откъсва от монитора или екрана.На практика трябва да измислям интересни забавления,за да я откъсна,сама не може да разбере ,че прекалява.А 2-3 часа без прекъсване пред ком-ра за мен си е прекалено.

# 12
  • Мнения: 163
Записах го да тренира два вида спорт и започнахме да каним деца в къщи.  Часовете пред компютъра чувствително намаляха.
[/color

И ние тренираме,и каним деца,но когато се съберат вместо да си играят на нещо (имаме доста занимателни игри)те се нареждат около компа и  се почва - даже и график си правят кой по колко минути да играе.Не ме дразни друго,но той до такава степен се вглъбява,че ако ще камъни да падат около него едва ли ще му направи впечатление, и като му кажа нещо отговора е "А така ли - не съм чул или разбрал?" и направо ти идва не знам какво да направиш!

# 13
  • Мнения: 8 999
За сега ми е още рано да се боря с компютрите. В момента се боря с телевизора. И безкрайните детски предавания по някои от каналите.

# 14
  • Мнения: 2 567
И ние тренираме,и каним деца,но когато се съберат вместо да си играят на нещо (имаме доста занимателни игри)те се нареждат около компа и  се почва - даже и график си правят кой по колко минути да играе.Не ме дразни друго,но той до такава степен се вглъбява,че ако ще камъни да падат около него едва ли ще му направи впечатление, и като му кажа нещо отговора е "А така ли - не съм чул или разбрал?" и направо ти идва не знам какво да направиш!

Може би трябва да си по твърда. Моята също от много малка борави с компа, но винаги е имало някакви макар и не точно определени правила. Не съм казвала никога от колко до колко или по колко точно минути да стои на него. Просто е знаела, че ще седне на компа само след като е свършила другите си неща и ще стои толкова, колкото аз преценя, че може. Някога може 15 минути да е било, друг път и 2 часа.
Ето, преди малко беше на компа. Поигра и си поприказва с една приятелка. Само и казах, че е време да става и да си прочете малко и от книгата и веднага стана.
Племенникът ми обаче е като сина ти. Като зомби е. Не знам защо е така. Сестра ми ли не му казва нищо, защото по късно се сдоби с компютър и не може да му се нарадва ли или защото играе от тези игри дето са в мрежа, но просто е ужасно. Дори и не си учи уроците, а само на компа стои.

# 15
  • Мнения: 3 622
Компютъра в стаята на сина ми има парола и той не може да си го пусне сам, но и не се сърди

# 16
Компютрите са бъдещето. Позезно е детето да се учи да борави с тях свободно наистина. Незнам обаче дали повечето мами тук знаят за наличието на едни такива абсолютно антисоциални игри като World of Warcraft например, които са с такава висока степен на пристрастеност, че БУКВАЛНО изолират детето (че и възрастните) от околния реален свят.  По моите наблюдения това са огромни по мащабите си игри с абсолютен реализъм, които се развиват в реално време, във всеки един момент има най-малко 10-15 хиляди играещи от цял свят, които играят и комуникират заедно и просто изчерпват целия свят на детето, като го пренасят виртуално в компютъра и така го откъсват за околните.  Единственото решение е да не се стига до там! Затова както казаха мамите по-горе - спорт, танци, всякакви курсове и каквото ви доиде на ум Simple Smile))

И още веднъж - ДАЛЕЧ ОТ World Of Worcraft както и подобни онлайн ролеви игри в реално време.
Отнася се както за децата Ви така и за татковците им!!! Simple Smile))

# 17
  • Мнения: 2 567
Моят девер я играеше тази игра World Of Warcraft.
Беше точно като обсебен. Живееше все едно само във виртуалния свят. Нищо от реалния свят не го интересуваше. Добре се отърва от това чудо и вече е нормален  Simple Smile
Но то да беше само тази игра. Тази Counter-Strike, която моят племенник играе в мрежа е също така обсебваща. Там пък се стрелят на поразия.
На моята не и позволявам да играе такива игри(не че и тя толкова е искала) и ще забранявам докато имам тази възможност  Sunglasses

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Първо, изобщо не предполага какви възможности предлага компа Mr. Green Намира се в стаята, в която пушим и достапът й поради втората причина е ограничен. До сега единствените игри, на които е играла са Цифренка и Буквенка и след като й поомръзнаха, не й предложих нови.
Второ - непрекъснато е заета. На целодневно обучение е, ходи на два вида спорт, старая се през почивните дни да сме повечко навън, измислям й интересни занимания. Няма време да се сети за филмчета, камо ли за игри Wink Ще разбере що е нет, когато ще може да го използва при подготовката си за училище /то и сега може, де, но не е наложително/. Не мисля, че е пропуснала нещо важно или е изостанала от другите.
Трето - компа е един /и втори не се предвижда/ и е почти непрекъснато зает Embarassed

# 19
  • Мнения: 25 700
Компютъра в стаята на сина ми има парола и той не може да си го пусне сам, но и не се сърди

Хехе, на колко години е?  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 2 700
Компютърът е в нашата стая и се пуска ако някой от нас има работа (временно и дъщеря ми имаше в своята, но го "зазимихме" засега). Разрешено й е да сяда на него, след като ние сме свършили работа, т.е. специално за нейни нужди не се включва.
Не мисля, че съм я ограничила откъм технологично развитие. Играе на игрите от детските сайтове и си приказва с приятели - това май е и съществената част от интереса й на този етап. Ако не я огранича във времето е в състояние да прекара часове в безмислено чатене. На тази възраст мисля, че все още не е толкова необходимо. 
Факт е, че и ангажираността на детето играе роля. През учебната година нямаме проблеми, защото времето й е разчетено до минути, но през тази дълга ваканция възникнаха търкания. Mr. Green

Сетих се и за личния пример. Както казах по-горе, ние ползваме компютър предимно работно. Рядко сваляме музика или филми. Ако ние бяхме денонощно на РС, надали бихме могли да обясним защо за нея не е желателно.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
При нас РС е изключен само докато спим, защото все се намира някой да го ползва.
Разрешено им е да играят каквото е качено, да ходят по определени сайтове за игри (miniclip и някои друго), но им е абсолютно забранено да използват форуми, чатове и др. подобни.
Последното, което измислиха беше да използват грида на ексела като мрежа за правене на мозайки. Покрай това научиха някои елементарни неща за работа с ексела, но още смеят да го ползват много активно за училище, защото сме им забранили да смятат така (все пак трябва да смятат наум). Grinning

# 22
  • Мнения: 1 426
Не ми е и хрумвало, че трябва да се боря: аз съм компютърен програмист и за мене да правиш нещо на компютъра си е напълно в реда на нещата... Даже имаме и два компютъра вкъщи... Само че моите определено не проявяват особен интерес - е, свалят филми и музика, разбира се, използват он-лайн речници, когато четат нещо на английски или немски, търсят из гугъла готови есета, за да си спестят някое и друго домашно, но на игрички най-вече аз играя... По-често репликата "Хайде, стига с тоя компютър!" у нас е отправена към мене, а не към децата  Laughing

# 23
  • Мнения: 385
И моя хулиганин (3-ти клас) неможеш го отлепи от компютъра,допреди месец не му правех много забележки,но откакто му откриха мързеливо око направо откачам като висне с часове.
Сега му взехме защитни очила и така.Почнат ли училище няма да има толкова свободно време,а и ходим двамата на фитнес, така че ще има по-малко свободно време за игрите.

# 24
  • В офиса
  • Мнения: 4 027
Подкрепям Радостина и Пандора.
Честно казано много повече се плаша от безкрайното гледане на филмчета, хеле пък тези, давани по кабеларките.

Има страхотни сайтове с образователни игри. Много пъти сме ги писали тук.

Тя за сега си няма собствено ПС, но аз се надявам Дядо Коледа да ми донесе лаптоп и така настолния компютър ще остане за нея, в нейната стая и изцяло на нейно разположение. Тя влиза като юзър с ограничени права, така че съм спокойна за целостта на файловете.

Разбира се всеки знае сам как иска да си възпита децата. И после всеки ще си руча жабетата.

# 25
  • Видин
  • Мнения: 961
Сложихме парола. Flutter

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Моят е на 1,6г. и вече е пристрастен. Ако е изключен си го пуска и обратно. Ще видим, може парола да сложим.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 783
Не се боря, въвели сме правила, а в нашата къща правилата се спазват.... Mr. Green

# 28
  • Мнения: 339
Ограничила съм го само с 1 час на ден.Понякога съм благосклонна и на 2. Но съм против да си губи времето с безмислени игри, като през това време може да прочете някоя книга. Компютърът е хубаво нещо, но ако се използва за образователна цел. Телевизията и компютърните игри водят до затъпяване на децата. А и не само на децата.

# 29
  • Мнения: 172
И моя хулиганин (3-ти клас) неможеш го отлепи от компютъра,допреди месец не му правех много забележки,но откакто му откриха мързеливо око направо откачам като висне с часове.
Сега му взехме защитни очила и така.Почнат ли училище няма да има толкова свободно време,а и ходим двамата на фитнес, така че ще има по-малко свободно време за игрите.
Висенето пред компютъра може да бъде превърнато в полза при мързеливото око. Моята дъщеря има същия проблем и постигнахме най-добри резултати като закривахме здравото око и тя играеше на пс - игри с коли, пъзели и други натоварващи окото. Хем приятно, хем полезно. Намерихме доста инфо в нета потвърждаващо това и лекарката също подкрепи.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 867
Не се борим.
Габриела не проявява абсолютно никакъв интерес към компютрите - сякаш не съществуват. Ако някой й покаже нещо на екрана, поглежда, но никога не се задържа там. Тя всъщност като цяло трудно седи на едно място  Laughing

Виктория има компютър на бюрото си. Понякога с часове не се откъсва от него - пише по форуми, бърбори си в скайпа, обработва снимки... Когато й кажем да стане от компютъра, става на минутата (не винаги е доволна, но гаси компютъра). Когато има да върши нещо друго, компютърът остава на заден план. Без аз да се боря, очаквам от утре домашните й да се преборят с компютъра. Не виждам нужда от ограниченията като самоцел.

Нашият компютър е включен почти непрекъснато - сваляме музика и филми; рядко някой се заседява дълго пред него.

# 31
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Щерката проявява интерес когато аз съм на компютъра. За това, аз самия вече не сядам толкова често.
Като се приберем от ясла започваме да си играем, за да и отвлека вниманието от телвизора и компютъра.
Когато порасне, ще си има свой потребител и парола и лимитирани часове за игра след които компютъра се изключва.
Има програми които могат да свършат тази задача .... а и отделен потребител е задължително с оглед на това колко поразии могат да направят мъниците.

# 32
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Синът ми от бебе е запленен по компютрите. На прощрапулника си хвана компютърната мишка... Притеснявам се най-много за очичките, че ги натоварва. И телевизия гледа много  ooooh! Но стане ли въпрос за излизане навън е "първа писта". При нас това е изходът за сега, много разходки на въздух през свободното време.
Като порасне, ще се мислят други варианти...

# 33
  • София
  • Мнения: 312
Трудно се боря. А и как иначе. Личен пример даваме, ама много лош. В къщи всеки си е на неговия компютър. Аз съм по над 12 часа на компютър (такава ми е работата), баткото - запален геймър, таткото и той - форуми по интереси. И дребния (11 год.) все на компа - игри, Интернет, Скайп...Обаче, а развали успеха, а му скриваме кабелите докато се вземе в ръце. Мрънка, нервничи, ама... Не вярвам, че пълната забрана няма да има отрицателни последици. Имам пример от моя близка, дето синът й правеше-струваше и все по интернет клубове висеше. А там всякакви се навъртат. А пари едно дете как може да си набави - сещайте се. Ако тръгнем с лошо, мисля, че това само ще го отблъсне от дома. А оттам следват лоши компании, алкохол, наркотици, педофили. Това разбира се в по-далечен план. Възрастта в която ще се осмелите вече да оставяте детето си само в къщи. Когато миналата година му пуснахме на малкия син за пръв път и на неговия комп Интернет, такова конско му дръпнах за опасностите от ICQ съобщения и прочее гадости, че едвам не го разревах. Та компютъра според мен е по-малкото зло от всичките злини дето дебнат децата в този лош свят. 

# 34
  • Мнения: 17 546
Мииииии Turn off  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Другият вариант е да постановиш време за сдяне на компютъра. Ако си го пуска като е сам една парола върши добра работа  Grinning
Ох и това не си е работа. ooooh!  Представете си бясна майка на три деца, която от зор да въдвори ред, слага парола на компютъра, но във всичкия този бяс я написва грешно и то два пъти. После сещане нямаше какво съм написала по никакъв начин! Има що годе някакъв ред у дома, ама има какво да се желае. Общо взето е трудно, защото аз съм един лош пример в това отношение... Embarassed

# 35
  • Мнения: 1 044
Моето момче е още малко, засега е супер доволен, като успее да пусне музика, почти сам и да пъхне дискета във флопито. Но аз помня какво беше, когато за първи път ми купиха компютър. Хем бях и по-голяма-в гимназията и игрите бяха супер тъпи в сравнение със сегашните. Но аз бях като обсебена, направо не ставах от компютъра! Рекордът ми е  17 часа - бях 10 клас, майка ми и баща ми не бяха в града и аз като му седнах - то рали, то "Анито в беда",  стрелях по Хитлер и т.н. 17 часа играх и то на тъпи игри, а при сегашните игри, сигурно нямаше изобщо да стана. Много добре разбирам детето и аз бях като него - всяка свободна минута бях пред компютъра. Страдах често от главоболие, очите ми сълзяха, веднъж вдигнах температура без други симптоми и участъковата лекарка тогава обвини компютъра-незнам дали е възможно, но за майка ми тогава преля чашата!Продаде компютъра ми-беше жестоко, скандалът бе страхотен и аз не й говорих седмици. Но тя се бе уплашила направо за мен и за бъдещето ми / щото не учех кой знае колко много, нали трябваше и да спя все пак Grinning/ и бе непреклонна. И за съжаление следващия компютър, който имах само за себе си, се появи чак като се омъжих...Ако не ходех на работа и нямах малко дете в къщи, щях да съм отново по цял ден пред компютъра, няма какво да си кривя душата Embarassed
Майка ми тогава реши по този драстичен начин проблема, не знам дали е била права, тогава много страдах... Траен ефект е видно, че няма, ама поне за тогава нещата бяха овладяни...

# 36
  • Мнения: 455
Малкия от преди половин година се е научил да си пуска разни игри на компютъра. Нарича ги "моите игрички" и от време на време се присеща и иска да играе на тях. Не му забранявам, но пък му казвам, че ще му се разреши да играе само ако обещае когато му кажа да стане и загаси игрите да го направи и да не води преговори. Да не му уруки - в момента в който му кажа, че времето му е свършило и сам си загася игрите и става от стола. Веднъж-два пъти в седмица му позволяваме да си играе в нета, дори се е случвало ние да го поканим сами защото той не се сеща. От друга страна предпочитам да играе у дома вместо в някой мръсен клуб незнайно къде и с кого /е, след време разбира се/. Забраненото е най-сладко!

# 37
  • Мнения: 467
Не знам за БГ, но тук има специални лаптопи за деца. Хем си штракат по клавиатурата хем у4ат букви цифри, езици,и какво ли не още игри. Така освен 4е навлизат в света на компютрите, не се занимнават с глупости или непрепоръ4ителни игри. Аз сама свалям игри на племениците ми от интернет,но не и такива с войни и подобни жестокости.

# 38
  • Мнения: 494
 Лелееее, болен въпрос... с баткото имаме правила-час и половина на ден, а през уикенндите по 2 часа, след упражненията за училище(аз съм от майките-терористки и го "товаря" с допълнителни упражнения, извън домашните, само за събота и неделя). 2 часа може да са много, но той като изгледа едно филмче и поиграе малко на някоя игра и то станали 2 часа. Реших, че 2 часа не е чак пък толкова много време.И без това после полудяват с брат си и вдигат къщата на главата си Laughing
 И айде, с баткото се разбираме-той на 7 и разбира от дума, а и е вече научен да спазва малкото, но неотменими правила в нашата къща.
Обаче с малкия....Още сме на етап "не пипай тук"(той е на 2), това обаче не му пречи да натиска по кутията, което копче му хареса и по 100 пъти да слага и маха дискове...А когато говорим по скайп със сестра ми в Англия, дъвче микрофона и крещи на него, колкото му глас държи, залепен за монитора(, което прави разговорите, когато е буден, една лудница Laughing, най-често). На всичкото отгоре, два пъти разваля копчето за стартиране на компа, а един път изгори захранването, защото докато го отлепя от кутията, той успя да рестартира компютъра поне 20 пъти...и пр.  Какво да се прави....аз съм упорита-ще го науча и него да пази тая "играчка", както научих батко му, но си трябва време...Засега гледам да му отвличам вниманието с други играчки, но работата не е лесна, знаете как е Laughing Laughing

# 39
  • Мнения: 14 133
Засега нямам този проблем. Повече го влече да си пуска филмчета на DVD-то.

# 40
Паролите не вършат абсолютно никаква работа на 13 години съм и майка ми прави отчаяни опити да ме откъсне от компютъра със все възможни мерки но нищо не върши работа всяко дете над 12 години знае как да влезе във компютъра като избягва паролите Simple Smile така че
просто не забранявайте на децата си да сядат на компютъра купете им един хубав екран който да не пречи на очите и са готови Simple Smile

# 41
  • Мнения: 7 821
Паролите не вършат абсолютно никаква работа на 13 години съм и майка ми прави отчаяни опити да ме откъсне от компютъра със все възможни мерки но нищо не върши работа всяко дете над 12 години знае как да влезе във компютъра като избягва паролите Simple Smile така че
просто не забранявайте на децата си да сядат на компютъра купете им един хубав екран който да не пречи на очите и са готови Simple Smile
Може би, защото майка ти не е достатъчно изобретателна  Wink.

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ох, още успявам да налагам ограничения, но дъщеря ми е много малка  и е постоянно под контрола ми. Но по големите деца не знам как трябва да се контролират. може би както е казало детето по горе- един добър екран поне. А що се отнася
leonidis, майка ти не знае може би всички начини за да те лиши, но ще я научим. Тогава наистина ще си ограничен с достъпа.

# 43
  • Мнения: 441
Ситуацията в къщи е абсолютно същата.За сега слава богу малкият не е успял да счупи компа,но никога не е късно.Постоянно му обяснявам да не пипа там,но кой ли ме слуша  ooooh!Любимо занимание му е да отваря и затваря CD-то.За какта съм въвела същите часове за достъп до компютура,за сега ме слуша  Rolling Eyes

# 44
  • София
  • Мнения: 6 999
Мислех, че темата е за големи деца, но видях и доста на възрастта на дъщеря ми с проблеми.  Shocked

Моята работа е основно с компютър, у дома имаме два, но рядко ги включвам ако дъщеря ми е будна. Работя или вися във форума само докато тя спи /както в момента/. 3-4 пъти месечно й пускам някое филмче на 'нейния' лаптоп -както нарича стария ми и толкова.

В бъдеще не бих имала против да стои на комп., но с достатъчен брой допълнителни занимания, с това, че ще се връща от училище в 5 и ще продължи да си ляга към 9-9 и 30 не виждам кога пък ще го има това време да виси часове.  newsm78

# 45
  • София
  • Мнения: 3 688
Записвам се ,темата ми е интересна

# 46
  • Варна
  • Мнения: 640
Спорт, танци, скоро ще мисли и за накое гадже, ще има какво да го разсейва.

# 47
У нас има часове в които може да седи на компютъра.Ако часът изтече, трябва да става!Голяма мърморене става, но не намерих по-подходяща форма.

И спорт - сега времето е хубаво и играта навън го забавлява много.

# 48
  • Мнения: 5 760
Много трудно се справям с ограничаването достъпа до компютъра и почти не успявам.Чакам да дадете някаква идея,защото до тук изброените не дават резултат при нас.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 702
При нас времето, прекарано на  компютъра също е проблем. Занимава се предимно с чат, сваля музика, влиза в 2-3 форума и най-вече влиза в един сайт за фотография, разцъква Фотошоп, администратор е на сайта на техния клас. Като погледнеш - все безобидни, че даже и полезни неща. Но ме тревожи многото време, което прекарва на компютъра. За да има време за компа си претупва уроците, отнесена е, често не ме чува като й говоря и освен това заема ужасно крива стойка (не седи, а почти лежи на стола).


................
Когато порасне, ще си има свой потребител и парола и лимитирани часове за игра след които компютъра се изключва.
Има програми които могат да свършат тази задача .... а и отделен потребител е задължително с оглед на това колко поразии могат да направят мъниците.

Лабрадор, би ли споделил?

# 50
  • Мнения: 24 467
Парола и работа на компа не повече от час на ден, в мое присъствие. Все още държа да знам с кого си комуникира и на какви игри играе.
След поставяне на паролата работата му в училище процъфтя видимо.  Laughing Ограничението намирам за жизненоважно, не мога да завържа по един възрастен нон стоп за дете, което е вече втори клас. Не е и нужно. Има начини.

# 51
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не се боря, въвели сме правила, а в нашата къща правилата се спазват.... Mr. Green

 И ри нас е така,не си позволяват да нарушават правилата. Peace

# 52
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Заключвам

# 53
  • Мнения: 24 467
А да попитам, тъй като считам е във връзка с темата- по колко време, като количество, според вас е допустимо такова занимание и контролирате ли обектът на заниманията- сайтовете, в които се влиза, хората, с които се контактува?

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
С хора не контактуват в никакъв случай, не влизат в чатове и други подобни сайтове. Имат 2-3 сайта за игри и там ходят, но сравнително рядко, защото имат качени любими игри на диска.
Мисля, че около час на ден средно се пада на дете, но не винаги играят (дори с дни), а понякога се случва и да играят по 2 часа, ако е голяма играта. Кофти е  да спрат по средата на някоя мисия, затова им казваме да се ориентират към приключване на играта.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 783
Един час дневно им е ограничението. Има два- три детски сайта, в които си играят под мой контрол, но в по-голямата си част игрите им са качени на диска.

# 56
  • Майничка
  • Мнения: 12 618
И двата компютъра са с администраторски и юзърски пароли. Сяда само когато е приключила с уроците и домашните, в наше присъствие.
Вече не се интересува много от игрите, а си търси разни информации в гугъла, влиза и в два-три детски сайта, но не и в чатовете и форумите.
Гледаме да сме 2-3 стъпки пред нея, освен това не спираме да обясняваме и показваме.

# 57
  • Мнения: 2 674

ха ха , аз си помислих че заключват темата...тъкмо  ми беше станало  много интерeсно

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 05:18 от zonka

# 58
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
При нас времето, прекарано на  компютъра също е проблем. Занимава се предимно с чат, сваля музика, влиза в 2-3 форума и най-вече влиза в един сайт за фотография, разцъква Фотошоп, администратор е на сайта на техния клас. Като погледнеш - все безобидни, че даже и полезни неща. Но ме тревожи многото време, което прекарва на компютъра. За да има време за компа си претупва уроците, отнесена е, често не ме чува като й говоря и освен това заема ужасно крива стойка (не седи, а почти лежи на стола).


................
Когато порасне, ще си има свой потребител и парола и лимитирани часове за игра след които компютъра се изключва.
Има програми които могат да свършат тази задача .... а и отделен потребител е задължително с оглед на това колко поразии могат да направят мъниците.
Лабрадор, би ли споделил?

нещо ей такова имам в предвид
http://www.cybersitter.com/cybdefault.htm
http://www.pchomesoft.com/
http://www.iwantsoft.com/tutorials/ChiControl.htm
разбира се някои елементарни неща, като парола на биоса, забрана за зареждане от CD, криптиране на системния дял ......

# 59
  • Мнения: 15 263
Които сте с по големи деца, как се аргументирате за забраната в неподходящи сайтове - еротични примерно? newsm78
За форуми, чатове, скайп ми е ясно, но за останалите аргумента "още си малък" застана срещу "големите с това ли се забавляват?".

За сега те сами си определят кога и колко да са на комп.. Проблема е, че са с един комп. за двамата. Далеч съм от мисълта за категорична забрана, заключване и др. подобни. Това ги амбицира и пак ще намерят начин, а и ще започват да крият от мен, което пък води до лъжи.

 

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Моите са на 8 и 9. За чатовете и еротичните и порносайтове им говорим направо и им разясняваме опасностите. Изобщо не им спестяваме последиците. Казваме им, че в чатовете и дори във форумите за деца може да влезе и да се регистрира всеки, да се прави на какъвто си и ска и там ходят много откаченяци, че много деца се подлъгват и после има големи проблеми. Затова сега им е забранено.  Същото е и за останалите сайтове. Но те са ми казвали, че имат съученици, които са с доста неконтролируемо поведение в мрежата и ходят по сайтове, които не са за деца. Отиват уж да играят игрички, но попадат на неподходящи неща. Предполагам, че се получава така, защото след цял ден на училище децата сядат да играят, а родителите се занимават с други неща и не са говорили достатъчно с децата на тази тема.

# 61
  • Мнения: 15 263
Radostina,

Аз също не спестявам нищо, казвам директно и абсолютно ясно. Проблема ми идва от това, че случайно кликване води до такива сайтове, албумчета разни .... Реално те просто ги разглеждат и обсъждат двамата. ooooh! Имат и инф. от вън - съученици и по големи деца. Не казвам, че интереса им е насочен само натам, но много ми се иска изобщо да не припарват в такива.
Моите са на 8г. - нито малки, нито големи.
 

# 62
  • Мнения: 24 467
В такива сайтове моят син, беше 7 годишен, се зарози с другарчета през лятото.
Децата са хора, хората са любопитни. Нормално е. Разбира се, че обяснявам истината, не спестявам. Това не значи, че любопитството няма да надделее у едно нормално дете. Бих се очудила на обратното- ако не го загложди.
Това ме накара да обясня и да поставя паролата, за да може в изключително мое присъствие да се провеждат компютърните занимания.

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
баща им обикаля по сайтове за игри и после им ги показва. Така децата ходят само на тези сайтове. Имат право и да ходят във Уикипедията. Засега спазват забраните, но и на тях не им е много интересно да се шматкат из мрежата.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 702
Които сте с по големи деца, как се аргументирате за забраната в неподходящи сайтове - еротични примерно? newsm78
За форуми, чатове, скайп ми е ясно, но за останалите аргумента "още си малък" застана срещу "големите с това ли се забавляват?".

.....
 


Аз съм обяснила, че порносайтовете дават погрешна представа за секса и че е гадно първите впечатления да са ти оттам. Между другото, в момента по Фокслайф в аноснсите към Бъфи, убийцата на вампири има един израз, в който тя казва "трябва да убия едикойси ". Аз изразих възмущение, че ако някое сравнително малко дете гледа и слуша това, би си изградило представата, че да се убива е нормално, ежедневие е, с една дума, съвсем в реда на нещата. Щерката се съгласи с мен и дори сама направи паралел със секса и порното.

# 65
  • Карлово
  • Мнения: 4 666
Ето какво ми идва на ум като ви чета. На вашите компютри контролирате, но у приятели като ходят, можете ли да наблюдавате и съответно да сте в час със сърфирането на детето?

# 66
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ето какво ми идва на ум като ви чета. На вашите компютри контролирате, но у приятели като ходят, можете ли да наблюдавате и съответно да сте в час със сърфирането на детето?

Моят казва - Как може само на мен да ми спирате компютъра? .............

Е да ама аз съм от тези майки, които си говорят с родителите на другите деца и се оказа, че на единици не им е спрян компютъра.

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
моите досега са ходиили само при едно дете с компютър и с родителите сме на едно мнение по въпроса. В повечето случаи се срещат с деца без да играят на РС-та.

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
Аз съм от тези, които не забраняват да се седи пред компютъра и не засичам време. Обаче държа да си свърши задълженията за деня, уроци, домашни, спорт, допълнителни занимания по мое усмотрение, дали ще са свързани с учене или помощ в домакинството, зависи от конкретната ситуация. Та, ако остане време след това, няма проблем  Twisted Evil

# 69
  • Мнения: 553
Моя сега е първокласник, но лудна по компютъра и по игрите още на 4-5г.
Извадих късмет че получих правилния съве навреме.
пуснахме му само ЕДНА ИГРА и отказвах да купя друга.. докато не мина всички нива и не му втръсна от тази игра, защото е заучил всички комбинаци, подобрил си е рекорда няклко пъти..
ами дотам му беше хъса да ти кажа. сега им няколко игри, но може и с днида не сесети за компютъра, а и когато играе, сам става за да поиграе и на нещо друго, да гледа телевизия...
Децата се настъпрвяват защото още неотминал интереса им към 1 игра идва втора, трета, не успяват да преживеят това да ти е станала скучна и ясна една игра...

Дано така и да си остане

# 70
  • Мнения: 2 708
А интернет клубовете? Аз повече се страхувам, да не им скимне там да решат да ходят.

# 71
  • Мнения: 27
Мисля, че не можем да водим война с компютрите - по-скоро да се съюзим с тях...
Тако са проникнали в съзнанието на малки и големи, че не може без тях... като не го пускаме голимея известно време, ако е наказан става още по-лош.

# 72
  • Мнения: 27
Аз съм от тези, които не забраняват да се седи пред компютъра и не засичам време. Обаче държа да си свърши задълженията за деня, уроци, домашни, спорт, допълнителни занимания по мое усмотрение, дали ще са свързани с учене или помощ в домакинството, зависи от конкретната ситуация. Та, ако остане време след това, няма проблем  Twisted Evil

и при нас е така - първо уроците, после удоволствията

# 73
  • Мнения: 751
При нас няма разправии за компютъра,моя като се сети сяда да изиграе една игра набързо и следмалко вече му е омръзнало.Определено не е от тези деца дето се ровят да търсят сайтове.Той си има няколко негови детски и само с тях се занимава. Peace

# 74
  • Мнения: 3 164
Налагам им забрана,защото ина4е няма да се сети да мръдне от там TiredБаткото след като нау4и,но бърза да претупа и все нямал домашно Thinking(г-жата им нищо извънкласно не им дава newsm78)А малкия се нау4и от преди 1год. и той сега си играе на картун Crazy

# 75
  • Мнения: 515
При моите деца всичко е много премерено-не ги спирам да стоят на компютъра,но след като си научат ,но за щастие моите деца имат и приятели и квартална градинка в която когато си играят съм спокоина.Вечер са на скйпа с риятели,но всичко е много премерено и не се притеснявам.Почти не ровят в сайтове и знаят ,че компютъра не е само забавление(аз работя с него)

# 76
  • Мнения: 156
Това е като да се бориш с всичко ново, което навлиза в живота ни за добро или зло. Просто е безсмислено. Да погледнем на компютрите от добрата им страна. Имат безпределна информация и то по достъпен начин; синът ми не обича много-много да чете книги, но с удоволствие чете вицове в интернет; може да пише и на латиница и на кирилица на клавиатурата по-добре от мен; гледа през Гугъл улици в Ню Йорк - кога иначе аз бих го завела там наистина; речникът му не престава да се обогатява, независимо,  че чете само задължителните за училище тектове. Мога да продължа още, но вероятно рак ще има мами, които няма да ме подкрепят напълно. Истината е, че компютрите вече са много голяма част от живота ни и ние трябва да извличаме възможно най-доброто от тях. Peace

# 77
  • Мнения: 24 467
nature, при даване отговор по теми препоръчвам прочит на писаното преди. Така щеше да се убедиш, че никой не е срещу компютрите като цяло, а срещу прекомерното им, вредно и безсмислено използване от децата, за които /пък и за възрастните/ е крайно неблагоприятно и за физическото развитие, както и за психиката и интелекта дори взиране в тях по цял ден и липса на други интереси и занимания, както се получава при много деца. А съвременните родителри не висят в къщи до децата си, за да ги наблюдават през целия ден, което налага откриване на начин за ограничаване достъпа до тях при децата.

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое е прекомерно, нормално и малко е съвсем субективна оценка. За един родител, който прекарва работния си ден пред компютъра 1-2 часа на ден за детето може да са приемливи. Също така за друг родител, прекарващ цял ден пред компютъра същите тези 1-2 часа на ден за детето може да са много.
Ако изобщо трябва да даваме оценка за това би трябвало да изразяваме собственото си мнение за нашите си деца, а не за чуждите.

Напоследък по-внимателно наблюдавам колко време моите са пред РС-то и установих, че има дни, в които изобщо не се сещат. Има и различия между децата - едното дете сяда да играе само игри за двамата, докато другото понякога иска да играе самичко. Така че ето ви 2 деца в едно и също семейство без поставени ограничения за използване на РС и с абсолютно различно поведение.

# 79
  • Мнения: 156
Judy, обикновено чета написаното по-горе, но според мен темата е "Как се БОРИТЕ с компютрите?" и аз отговорих, че не се боря с тях. Не визирах никого от форума конкретно, нито се опитвам да поучавам. Peace
RadostinaHZ е права в голяма степен. Ако не налагам забрана, детето не се сеща понякога с дни за компютъра. А и все още е във възрастта, в която като се обадя по телефона и му кажа " ставай вече от компютъра", ме слуша. Все още. Praynig

# 80
  • Мнения: 24 467
Не съм налагала забрани преди- резултатът беше плачевен. Ако вися по цял ден над главата на детето няма да го науча да се въздържа само, а просто аз ще му бъда спирачката.
Тук, в тази тема, има и конкретни виждания по отношение това, кое родители намират за "прекомерно". За мен- повече от час за осемгодишно дете  попада в тази квалификация.

# 81
  • Мнения: 310
Въведохме ограничения и пускане на компютъра само след разрешение от мама или татко-и това за сега работи.

# 82
  • Мнения: 171
Аз отдавна съм се отказала ....
Моят тийнейджър е на 13, от тригодишен седи на компа...
Страст му е , какво да се прави.

# 83
  • Мнения: 30
Според мен всяко нещо си минава с времето си.Синът ми е на 13 години и от 3-годишен е на компа.Имаше период,в който не се отделяше от там.Слагах пароли-без успех!Той разбира доста повече от мен,въпреки че и аз си мисля че зная доста неща.Юзърската парола просто я заобикаляше като си прави нов акаунт,а паролата на БИОС-а се маха като извадиш батерията на компа за няколко секунди/това го научих от сина ми/.С две думи резултатът от опита ми да го огранича беше меко казано плачевен.Отказах се...нямаше смисъл.И след време той сам започна да губи интерес.Започнаха да го вълнуват други неща.Сега сяда за малко,колкото да свърши нещо свързано с уроците или да си поговори с приятели ...и толкова.Така че,забраните при мен не проработиха.

# 84
  • Мнения: 2 641
дъщеря ми от 3 месечна зяпа в компа. има си лаптоп и откак е навършила 1 година зяпа филми, рисува, пуска си песни, сега се занимава с Буквенката. много и е интересно и невиждам причина да я спирам. това я успокоява. на 6 години ще знае повече от мен  Wink всеки ден излизаме, имаме си занимяния с четене и писане, игра на пода, т.е. много неща са и интересни...

# 85
  • Мнения: 27
при моите тиинове(на 12 и на17 са)се получават от време на време ''леки''недоразумения  Grinning относно компа.когато единия е на него на другия много спешно му трябва да седне и тои.от забрани се убедих че няма полза.но тази година има напредък.сядат предимно вечер или към 5-6 часа за да се чуят с приятели или да намерят нещо за училище.през другото време излизат навън Praynig това обаче не пречи като се върнат да се скарат кой пръв ще седне

# 86
  • Мнения: 1 142
Моите синковци за сега все още успявам да ги контролирам.Играят на компютъра след 17.00часа,а в почивните дни може и повече,ако слушат.Хубавото е,че баткото /11г./ все още ни пита дали може да го включи,не го прави без разрешение.Но май проблема съм аз,защото мога да стоя пред компютъра с часове и на мен няма кой да ми прави забележка. Party Party Party

# 87
  • Мнения: 156
На мен вече ми правят забележка hahaha

# 88
  • София
  • Мнения: 749
Не се боря изобщо. И за двете ми деца има по компютър и много им се кефя как се оправят.

# 89
Компютрите са бъдещето. Позезно е детето да се учи да борави с тях свободно наистина. Незнам обаче дали повечето мами тук знаят за наличието на едни такива абсолютно антисоциални игри като World of Warcraft например, които са с такава висока степен на пристрастеност, че БУКВАЛНО изолират детето (че и възрастните) от околния реален свят.  По моите наблюдения това са огромни по мащабите си игри с абсолютен реализъм, които се развиват в реално време, във всеки един момент има най-малко 10-15 хиляди играещи от цял свят, които играят и комуникират заедно и просто изчерпват целия свят на детето, като го пренасят виртуално в компютъра и така го откъсват за околните.  Единственото решение е да не се стига до там! Затова както казаха мамите по-горе - спорт, танци, всякакви курсове и каквото ви доиде на ум Simple Smile))

И още веднъж - ДАЛЕЧ ОТ World Of Worcraft както и подобни онлайн ролеви игри в реално време.
Отнася се както за децата Ви така и за татковците им!!! Simple Smile))

Моят син е 7-ми клас, кандидатстващ и в същото време страшно зарибен с тази игра. Как ли не пробвах да намалим сяданията на компютъра - и не, и не. Всяка свободна минута е на компютъра. Като му казах за самата игра какви последици носи, че се изолира от външния свят, той ми отговаря , че и това щяло да премине - това било временно. Не си учи уроците, готви се само за изпитите и то много бързо , за да има време да играе. Носих със себе си кабела на работата, той ме чака само да се върна и да почва да играе. Приятелите го викат навън да излиза, той им казва сега не мога и продължава. Не знам това дали ще премине, дано да е по-скоро, че само като го видя ,че е пак на компютъра и започват да ми врат нервите. Не искам да го продавам, защото ,ако го продам ,ще ходи на зала и става още по-зле. Добре, че братчето му е на 2 години, и ходи доста често да му досажда и да не е само на него.

# 90
  • Мнения: 24 467
Точно World of Warcraft  у нас официално е забранена със закона, говоря за семейното ни законодателство.  Laughing Написаното е напълно вярно за тази и подобни на нея игри. Същото важи за Rakion- пълно отделяне от всичко заобикалящо. Синът ми е втори клас, но ги знаем и съм напълно съгласна, че не бива да се допускат, имам реален поглед от въздействието им. 

# 91
  • Мнения: 1 142
Мерси за информацията,защото не съм много на ти с компютрите,но е хубаво когато получаваш добра информация.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Все още овладявам положението. Разрешавам рядко да сяда за половин час.

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Пък  моя син (на 6 и половина) е споходен от някаква  страст, че трябва заедно с мама да играе разни игри, повечето не зная как се играят. За всяко мероприятие, свършена работа от негова страна, мизата или пазарлъка е да поиграя 2-3 минутки с него. Даже понякога заявява: " Мамо ще пазарувам цяла седмица за съвместна игра в кефче или Сириоз, Хироус". Видяла съм се в ужас, бе хора. Вярно е, че и аз си падам по разните игри, и доста съм ги играла и то заедно с него, но как да седна да разприпквам някакво си зайче или мишоче, при положение че ме чакат десетки задължения. Не искам да си призная, но понякога ненужно го наказвам откъм достъп до компютъра, само защото иска и аз да вися при него....От друга страна пък ми е коз; или ще си събере играчките или няма да ме смята за партньор. Компютъра му е с парола, която за сега владея.
Детския тарикатлък надвива: за секунди да си оставя лаптопа включен, без наблюдение и се е забил на шаха...с думите: " Забраната нали важи само за моя компютър?". Общо взето борбата при нас е на момента и е жестока.

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 02:53 от AlexaS

# 94
  • Бургас
  • Мнения: 702
... " Забраната нали важи само за моя компютър?".
...

 hahaha

Много е готин!

# 95
замилила съм се дали не е най-добре да купим мини ПС на малкия първокласник ... идеята е на мъжа ми, твърди че така щял да се научи по-бързо да пише, намерил е някакви образователни програми и т.н.... а пък аз съм скептична...

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
и правилно си скептична, споредмен. На първокласника работата му е да се научи да пише ръкописно, а не да търси буквите  на клавиатурата. Изобщо, мисля за неподходящо и ненужно да се купува компютър на дете на 7 години - нито има да пише реферати и есета, нито да търси много информация в мрежата. Ще го употребява единствено за игра, пък дори и обучителна.

# 97
  • Мнения: 248
Имаше правила, времето пред РС-то беше ясно регламентирано. Ако се случи с татко му да се поддадем на врънкане от сорта: "още 5 мин., моля ти се!", то за всички е ясно, че минутите ще са точно 5. Твърдо смятам, че игрите, които масово се играят промиват мозъците им, но не мислех, че мога да го лиша от това.
През ваканцията си позволихме малко либералност и правилото беше - като се приключи с планираните ангажименти (оправена стая, четене на книга - 50 стр.) - може РС. Веднага беше злоупотребено. Говорихме си, показвахме си, доказвахме си, повтаряхме си, че "за да правя каквото искам, трябва да направя това, което трябва" ... е, не и не! Кима с глава, клепа с големите очи, казва, че от утре ще е друго. Да, ама не.

Ами още не беше свършила ваканцията, злоупотребите станаха системни и просто разкачихме РС-то и го махнахме от бюрото - да не му пречи  Wink. Уговорката е: като прецени, че се справя с "правя каквото трябва, за да мога да правя каквото искам" - веднага го закачаме пак. Не се е обадил още   newsm78

# 98
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Не се боря. Нямам причина.
Игри на компютъра има само образователни на английски език. Играят се само през уикенда. През седмицата се прибира в 6ч, вечеря и си ляга.
С телевизорът също няма проблем, защото е винаги изключен. Гледа се само "Сънчо" , къпят се и си лягат. После аз гледам ако имам време и желание.
Компютърът ми е включен денонощно, използвам го за работа, пускам им музика и за разговори по скайп с баща им.

# 99
  • Мнения: 38
за съжаление в днешно време децата нямат нормално детство или по-точно е пълно с много иновации.
сестра ми е по-голяма от преобладаващите тук деца,но след няколко провинения сложихме парола на компютъра
не че не гледа филми на DVD-то,но всякаш е по-контролируемо
а и е с червен картон и за DVD-то  Naughty

# 100
  • Мнения: 80
 С въвеждането на твърди правила, съставени и от двете страни/дете и родители, с превес на родителите/ и без никакво отстъпване от тях. Ако се наложи с нещо да го мотивирам не използвам компютъра като мотивация. Засега е приел, но непрекъснато повтаря, че на другите деца им дават повече да играят на компютъра.   

# 101
  • Мнения: 552
Когато са готови за училище и с останалите си задължения, имат по 1 час време да са пред компютъра. Доста често има дни, вкоито не сядат изобщо.

# 102
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 606
Не и ограничавам времето, но тя съвестно си учи, пише домашните и след това сяда на компютъра. Когато няма за учене, виси доста, но тази година е доста натоварена, няма много време.

# 103
  • Мнения: 36
При нас всичко е на етапи. Като вида, че се прекалява - намесвам се, но истината е че на децата като им е скучно сядат пред компа. Ако имат примерно ходене на танци, тенис или някакъв др.спорт - просто да са ангажирани с нещо разтоварващо различно от училището и уроците времето се скъсява от самосебе си.

# 104
Всички създадени правила са за да се пазарим и уговаряме как точно сега ни е необходимо да сме на компа,
но не за нещо полезно, а за игри.Поне да си чатеше по скайпа .
Ужасно се притеснявам ,че не мога да се преборя с това, Защото видях мои близки деца как се промениха с това киснене пред компютъра, забравиха или по-точно не се научиха да общуват с останалите си връстници .И досега са така ,а вече са на 20-24 г.
Имам чувството, че е като наркоман за компа.
Винаги е ограничаван.Не знам затова ли има такава нужда от компютър.
Лятото го оставях  свободно ,но ефект нямаше .Всъщност имаше ,че пак не ставаше от него
ИЗОБЩО НЕ СЕ СПРАВЯМ С ТОВА  smile3511

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако мислиш, че се е пристрастил говори с психолог по зависимостите. А може би трябва да изхвърлиш компютъра. Но сигурно и това няма да е решение, защото ще наваксва навън и ефекът ще е, че ще кисне по клубове и приятели.

# 106
Наистина съм се замислила за психолог и за него и за мен
иначе само крясъци и викове в къщи.По-добре у нас на компа отколкото незнайно къде навън
въпреки,че още е малък за свободно излизане.
А по-малкият му брат не е така слава богу и не защото не му харесва да виси на компютъра . а защото не си играе толкова на игрички а предпочита да излиза навън с приятели.

# 107
  • София
  • Мнения: 320
Когато взех за пръв път кабела на компа на дъщеря ми 12г,тя се засмя и каза- е ,пак съм на далавера с един месец,моите съученици нямат кабели от 15 септември.
Тази година се постарах да бъда в крак със останалите и на 15 септември заедно с нея свалихме кабела .
Изненадана бях ,че пристрастеността и беше много намаляла когато и го върнах лятото. Бързо се свиква и отвиква.
При нас  случаят е ,щом повечето и съученици нямат кабел тя е доволна и не протестира.

Друг е въпроса ,че съм скрила кабела и от себеси,но като му дойде времето ще го мисля...Simple Smile

# 108
  • Мнения: 171
Нещо не мога да ви разбера..... Thinking
Защо купувате на децата си компютър, след като после им взимате кабела и те не могат да го ползват? Трябва да има ред при ползването му, но пък съвсем да не се използва...не смятам, че е логично. Вярно е, че компютърът отнема време на детето, но пък му дава различни неща.

# 109
  • София
  • Мнения: 320
При нас компютърът е за ваканциите. Тогава е една радост всеки път като на нов:). Компютърът ни е от много отдавна,но се убедих ,че и 30 мин вечер на него е загуба на време .Всяка вечер се прибира след 18ч в къщи от училище,спорт и допълнителни занимания.Съответно остават 3ч за учене,вечеря и баня.

Между другото ,откакто няма кабел ,уикендите детето излиза и играе навън,което време преди беше запулнено с скайп или безсмислени игри на компютъра.

# 110
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Осигурете на децата си извънкласни занимания вместо да им криете кабелите.
 Тенис,плуване,танци,музикален инструмент.Проблема е,че се обездвижват,тъпчат се с боклуци докато седят пред компа и се зомбират.На наши познат сина /в 7 клас/ не знае какво трябва да прави,когато е навън.Излязохме на пикник и той беше безкрайно сърдит,че не му позволили да си вземе лаптопа.Всички други играха футбол,федербал,гониха се-той седя намусен отстрани и питаше какво да прави.Скучно му било.

# 111
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Ами на дъщеря ми не и остава време,все на нещо ходи от първи клас та до сега,вече е 11-и,учи,играе баскетбол професионално и тренира всеки ден,вечер се прибира скапана,но предпочита да излезе за малко с приятели на кафенце вместо да се пули пред компа,сина ми е 7-и клас,курсове разни,всеки ден,пускам го съботно-неделно за по един час и то ако се е държал добре през седмицата и ми е помагал  прилично,бебата е на 2 години и малко,изобщо не припарва до него,откакто и пусках бейби Айнщаййн и реши,че ще реве и ще се тръшка да седи и да гледа Mr. Green и отрязах квитанциите,по-добре да играе на двора. И още нещо сложила съм парола,само аз решавам кога ще  го включа ,дори и голямата ми дъщеря не си позволява своеволия Peace За телевизията се отнася същото,няма малки,няма големи Mr. Green

# 112
  • На село
  • Мнения: 873
Времето за компютър е 30-40 минути вечер след като си е научила и си е свършила задълженията. Има дни, в които не сяда пред компютъра, но и други, в които нарушава това правило #2gunfire. Има периоди, в които е много пристрастена и такива, в които не е. Като прави нещо във Фотошоп (той й е страст) съм по-склонна на компромиси, но като започне да си чати в Скайп или да гледа някоя глупост във В-бокса по хиляда пъти - бяс ме хваща.

# 113
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Голямата е наказана да сяда на компа заради оценките си -намали си успеха малко.Малкия  играе малко само когато аз му разреша и ако е научил.казах им че училището е по важно

# 114
Нещо не мога да ви разбера..... Thinking
Защо купувате на децата си компютър, след като после им взимате кабела и те не могат да го ползват? Трябва да има ред при ползването му, но пък съвсем да не се използва...не смятам, че е логично. Вярно е, че компютърът отнема време на детето, но пък му дава различни неща.
И аз така мисля. Peace
У нас пред компютър се сяда само с образователна цел за сега:
-ровене в енциклопедии или търсене на теми по даден въпрос.
-писане в Word,и изобщо работа с приложението...шрифтове,форматиране ,запаметяване на работата,принтиране и пр.
-в интернет го пускам само в определени сайтове:детски,за смятане,писане,оцветяване.Показвам му също как се работи с търсачки,как се добавя във фейвъритс и други подобни.
В общи линии му се събират по около 3 часа седмично,и мисля че като за ''старт'' му е добре.Все пак сме само втори клас.
За безразборно ровене в сайтове за игри и дума не може да става.Повечето съм ги сложила във forbidden sites,и не могат да се отворят.
Аз лично съм голям почитател на компютърните игри,и знам какво е денонощно висене на компа докато ти мине ''крастата'' Mr. Green
Плюс това смятам,че повечето от игрите в нета не са подходящи за деца,и че наистина водят до поява на агресия.

 
 

# 115
  • Мнения: 148
Това за дъщеря ми е като някакъв вид дрога и не мога да се справя ст това...  #Crazy #Crazy #Crazy  bouquet

# 116
  • Мнения: 651
При нас компютърът е за ваканциите. 
 ... и 30 мин вечер на него е загуба на време 
#Crazy  #Crazy  #Crazy
Това не го разбирам...
Сина ми беше много горд с първата си 6 изкарана благодарение на ровенето в нета.

Самата аз не мога да си представя, че като изникне нещо интересно (и в работата ми също) и няма да вляза в нета да поровя за повече инфо. Същото се отнася и за детето.
...или пък че няма да си качи нова музика на мп4 или да прехвърли снимките от апарата и ще чака другата ваканция за това  Shocked

# 117
  • София
  • Мнения: 62 595
Вече всички свикнахме като не знаем нещо "да питаме Гугъла". МИсля, че колкото по-разнообразни дейности могат да се извършват с компютъра, толкова по-малко децата го възприемат само като средство за игра, а може би и се избягва пристрастяването.

# 118
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Това за дъщеря ми е като някакъв вид дрога и не мога да се справя ст това...  #Crazy #Crazy #Crazy  bouquet
На същия хал сме Sad
Сега е наказан и компа отива в килера.

# 119
  • Варна
  • Мнения: 2 942
И аз съм изключила захранващия кабел, момъкът е само на 2,9 години. Има завидни компютърни умения, включва, изключва, отваря прозорци, намира си играта и гърми по цял ден #Cussing out Кой го научи ли?! Баща му още от бебе, много ревял, докато ме няма, разбирайте 30 минути и давай да играем и така.. Сега ние не ползваме и той също.
Снощи пак се тръшка, но вече не ми прави впечетление.

# 120
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Моя беше на 3 г. като го перна тази компютърна болест и сега му сърбам попарката. Blush
То по-скоро ние сме виновни... Blush

# 121
  • Мнения: 123
Нямаме такъв проблем като зависимост от компютъра.
На девойката и е разрешено да бъде пред него 1 час на ден.Е,понякога го надминава... Mr. Green.Но винаги след като е свършила с другите си ангажиминти.
Дори напоследък наблюдавам друга тенденция - предпочита да си играе с куклите /нищо,че е почти 10 магарица hahaha/.

# 122
Не се боря. Имаме правила вкъщи за работата с компютър и девойката ги спазва. Правим много неща заедно и си намираме общи интереси.

# 123
  • Мнения: 38
Не се боря. Имаме правила вкъщи за работата с компютър и девойката ги спазва. Правим много неща заедно и си намираме общи интереси.
Напълно подкрепям мнението на мърморана. Защо да се боря с нещо, което му е интересно. Още повече, че ние не ползваме компютъра само за игри, скайп и ровене из торентите. Определено има интереси в областта на ИТ и информатиката. С баща си учат програмиране. Важното е да създадеш интерес в детето си към нещо, а това става като си говорим по между си. Май проблем с компютрите имат деца, които са самотни, с които никой не говори.

# 124
  • Мнения: 148
И аз съм изключила захранващия кабел, момъкът е само на 2,9 години. Има завидни компютърни умения, включва, изключва, отваря прозорци, намира си играта и гърми по цял ден #Cussing out Кой го научи ли?! Баща му още от бебе, много ревял, докато ме няма, разбирайте 30 минути и давай да играем и така.. Сега ние не ползваме и той също.
Снощи пак се тръшка, но вече не ми правиа и тка... впечетление.
   И аз имам малък син, слава Богу, той гледа само филчета, но имам позната, чието дете и знае паролата на компютъра. Детето е на 3, 5 г. Пуска си сам игри... Знае къде е паузата, къде се спира... Въобще... Приятелката ми не може да му вземе компютъръра... и тка...

# 125
  • Мнения: 651
А какво лошо има едно 3-4 годишно дете да умее да управлява само елементаните си компютърни нужди?

# 126
  • Мнения: 148
А какво лошо има едно 3-4 годишно дете да умее да управлява само елементаните си компютърни нужди?
Просто детето почва да се пристрастява и може да стана като онези дебели  чичковци, които прекарват доста голяма част от живота си пред тези компютри...

# 127
# 128
# 129
  • Мнения: 292
Здравейте майчета,
не успях да изчета цялата тема и затова предварително се извинявам ако повтарям нечие мнение, но искам да ви предложа една книга, която преди години ми подариха. Много ми помогна и ми даде добри идеи за интересни занимания без комп и телевизор. Повечето идейки са с подръчни средства и ги има във всеки дом, така че са така да се каже общо достъпни. Книгата се казва: "501 занимания за деца" с автор Дай Ходжис.

Искам да ви цитирам част от предговора:
"Най-новите изследвания сочат, че гледането на телевизия заема челно място  сред извънучилищните занимания на децата. Благодарение на това днес ни се налага да решаваме различни проблеми, свързани с прекомерното затлъстяване на децата, които часове наред седят пред телевизира, вместо да ритат топка или да участват в други активни дейности. Резултатите от изследванията също сочат, че децата, които гледат най-много телевизия, имат и слаби резултати в училище."

# 130
  • вкъщи
  • Мнения: 704
поставам ограничение колко часа може да играят на ден и от какво зависи това

# 131
  • София
  • Мнения: 74
На мен ми писна да се боря! Бори се да има добри оценки, бори се да прочете някоя книга, бори се да спортува, бори се да не виси по цял ден пред компютъра ... - нещо ми омръзна този безкраен напън.
Таза ваканция особено по цял ден е пред компютъра, добре че учителката им е дала доста домашни … ама като ги напише пак сяда. Не ми се вижда нормално един тинейджър да играе толкова много време, защото така се изолира в един измислен свят, с измислени герои и измислени проблеми – но не знам какво да правя, предала съм се вече.

# 132
  • Мнения: 25 700
Не ми се вижда нормално един тинейджър да играе толкова много време, защото така се изолира в един измислен свят, с измислени герои и измислени проблеми – но не знам какво да правя, предала съм се вече.

Покажи му, че на компютъра могат да се правят куп други неща, освен да се играят игри.

# 133
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Докато беше студено и моята дъщеря прекарваше всяка свободна минута пред компютъра. Сега когато е топло повече е на вън с приятелите си.

# 134
Просто казвам стига и толкова. Те са свикнали, че не бива да се прекалява. Макар че аз като бях малък колко съм джиткал....

# 135
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
На мен ми писна да се боря! Бори се да има добри оценки, бори се да прочете някоя книга, бори се да спортува, бори се да не виси по цял ден пред компютъра ... - нещо ми омръзна този безкраен напън.
Таза ваканция особено по цял ден е пред компютъра, добре че учителката им е дала доста домашни … ама като ги напише пак сяда. Не ми се вижда нормално един тинейджър да играе толкова много време, защото така се изолира в един измислен свят, с измислени герои и измислени проблеми – но не знам какво да правя, предала съм се вече.


същата работа и при нас  #2gunfire

# 136
  • на майната си
  • Мнения: 425
Дъщеря ми е на 8. Скоро сложихме в нейната стая, иначе знаеше че на мама компа не се пипа Simple Smile.
Използва го вечер да си поговори с някоя приятелка по скайп-а и почна да рови за игрички. Засега, като кажа спирай го прави, ако по-нататък видя проблеми съм обещала парола и тотално спиране на нет-а. Игрите извън нет-а засега не я влекат, може би защото у нас и двамата не играем /само мъжо мноооого рядко/. Надявам се да успея да се справя.

# 137
  • Мнения: 2 011
Моя младеж е от три годишен с този проблем, чудех се какво да правя. Едва тази година (сега е на 7) предприех някои мерки, които проработиха. Записах го да тренира два вида спорт и започнахме да каним деца в къщи.  Часовете пред компютъра чувствително намаляха.
И моя е така, компютрите завладяха децата. Сега  поне времето се стопли и отделяме повече време за разходка на вън  с  колело , за футбол и разни там други игри.
Но иначе съм се замисляла сериозно да  сложа парола защото тази есен ще е първокласник и ще отделяме много повече време за друг вид дейност!  newsm78 Peace

# 138
Имаме разписание за  седен пре компютъра

# 139
  • Мнения: 2 013
Аз съм пред голяма дилема дали да им купя личен компютър или не.

# 140
  • София
  • Мнения: 62 595
Скоро моите личнен компютър няма да имат. Все още не им трябва за друго, освен за игри и чат-пат да потърсят нещо за училище. НИто са ги юрнали да пишат доклади, нито някаква сериозна работа ги е скъсала, че да им купуваме компютри. Нямат скайп и др. подобни съвсем умишлено от съображения за безопасност.

# 141
  • Карлово
  • Мнения: 4 666
Аз пък и купих личен компютър. Всъщност, тя си събира пари, вместо коледни подаръци и такива за рождения и ден. На нейната машина се учи да си разархивира, да ползва Демон тулс, да си прави презентации. Ще се научи и да го преинсталира като се забатачи. Не съжалявам. Времето и на компютъра не се е удължило, като знае, че може винаги, когато е свободна да си се занимава, намира време и за други неща. Интернет, обаче на него няма. Чатът е загубено време в моите очи. Ако иска да ползва мрежата на моя компютър позволявам до час.
ПП. Сега събра за принтер, Grinning но не сме избрали.

# 142
  • Мнения: 300
В началото когато го купихме все се карахме кой кога и по колко да стои на компа но в последствие и особенно като се стопли времето прекарва повече време навън.Може би защото има много приятели от блока.Но зимата беше ужас....За сега успяваму да удър Peaceжаме положението.

# 143
  • Мнения: 12
Ох мисля,че на този проблем няма решение Cry

# 144
  • Мнения: 245
Сложила съм парола на компютъра. Но когато му кажа да стане от него, става. За сега ме слуша, но знае, че прекали ли, няма да седне после на него дълго време.

# 145
  • Мнения: 1 159
Не се боря,според мен е нормално,всеки си има някакъв интерес,и на мен едно време ми ограничаваха четенето на книги,че имам проблеми с очите!Ама знаете ли аз какво правех?Четях си с фенерче под одеалото,да не види родителското тяло,че свети в детската стая!Така де,7 диоптъра не се правят лесно Rolling Eyes!Така че,нека си играе детето!


# 146
  • вкъщи
  • Мнения: 704
ограничавам времето повече игри навън

# 147
  • Мнения: 18
Нашето момиче вече е на 12, а мрази да играе игри ( на компютъра ) тя виси по форуми, борави доста добре с фотошоп-а, даже прави и сайтове. Така че, като продължава да се учи и трупа опит нямам нищо против да седи на компютъра, но трябва да спазва графика - 1час ако седи час и половина / два играе навън и така  Hug

# 148
  • Мнения: 310
Сечил браво само така. И ние се опитваме да въдворим ред и сега като се оправи времето излизат навън с приятелчета така че се редуват малко единия е на компютъра другия е на вън после обратното, но наистина се пристрастяват и е трудно да ги откъснеш.

Последна редакция: вт, 19 май 2009, 15:01 от suni4ka

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
Покрай поста на Сечил реших да попитам нещо. Как се отнасяте към това децата да посещават чатове, форуми, да имат акаунти в Скайп и Кю-то и да говорят с непознати?
Аз съм много скептична. Това, че детето е вкъщи не означава, че някой не се е лепнал за него в скайпа или някой форум. С две думи у дома им е забранено. За да си говорят със съученици използват нашите акаунти.

# 150
  • Мнения: 24 467
Ползва нашата пощенска кутия и скайп адрес засега, не предявява мераци да има свои още. Не ми се рискува.

# 151
  • Мнения: 310
Говориме си непрекъснато за опасностите на които могат да се натъкнат там. При положение, че всички съученици и приятелчета са там /примерно скайп/ трудно можеш да ги спреш. По-добре да са запознати какво може да се случи и да се учат да се пазят.

# 152
  • Мнения: 10
Аз съм 4 клас и майка ми ми обясни, че трябва много да се пазя когато съм на компютъра и от всички нейни обяснения аз вече се много каде влизам  Grinning

# 153
  • Мнения: 651
Ползва нашата пощенска кутия и скайп адрес засега
Всъщност на мен ми е интересно точно това.
Какво значи "ползва"...
Моя син е доста оправен  Mr. Green и си има свои...не желея да ми ползва моите имейл и скайп.

# 154
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи това, че няма свой акаунт, в който да пише някаква лична информация. Една съученичка на дъщеря ми си беше сложила доста фриволно име, години и др. От тези, дето първо се набиват на очи на неподходящи хора. Също така имам контрол върху това с кого си говори. Някой влиза в контакт-листа само с мое разрешение.

# 155
  • Мнения: 24 467
Да, това значи. И не изпитва нужда, писах, да променя статуквото. Аз си имам и друга пощенска кутия, не ползвам само една, освен това не крия нещо тайно, отдавна минах тази вързаст. Той също не крие, може да не му се наложи. Децата са различни, отношенията им с родителите- също. Има си възраст, която още смятам не е достигнал, за самостоятелни реения из нета.

# 156
  • София
  • Мнения: 1
Всякакъв вид изкуство и спорт са за предпочитане.От опит мога да кажа че децата които свирят на инструмент придобиват някакъв вид благородност,дори и да не са супер талантливи.Често акордирам пиана в София и страната и разликата е осезаема.Аз самият прекарвм доста часове пред компютър и мисля че е нещо като наркотик дори за и по-възрастното поколение Simple Smile .....

# 157
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Как се боря, накои битки ги губя, други печеля, като цяло войната
все още не е приключила...Пресен пример от вчера, конферентна връзка
по Скайп ... наду ми се главата, след като направих, стотина пъти
забележки, с репликата "по- тихо" и резултат нямаше, дръпнах шалтера на нет-а.

# 158
  • Мнения: 148
Не се боря,според мен е нормално,всеки си има някакъв интерес,и на мен едно време ми ограничаваха четенето на книги,че имам проблеми с очите!Ама знаете ли аз какво правех?Четях си с фенерче под одеалото,да не види родителското тяло,че свети в детската стая!Така де,7 диоптъра не се правят лесно Rolling Eyes!Така че,нека си играе детето!



ограничавам времето повече игри навън
Ами как игри навън за дете на 14 години...? :С...

# 159
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не се борим. Компютърът е безкраен източник на забавления и информация. Естествено, не единственият Peace

# 160
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Войната е без изход и в полза на компютъра  #2gunfire
Няма отърване, ама то и ние, родителите все на компа висим.
Сестра ми беше поставила парола на компютъра на племенника, за да контролира времепрестоя пред него, но малкия хакер (8 годишен!!!) разбил паролата  bash и си сложил негова парола, младежът !!! И сега е поел контрола в свои ръце. Да се смееш ли, да плачеш ли?  newsm78

# 161
  • Мнения: 1 674
Не се боря с компютрите   Peace
Тази борба е предварително решена.
Надявам се, че ще имаме и полза от това.
На 5г малкият прописа , благодарение на това Зло. Wink

# 162
  • Мнения: 1 849
За сега при нас компютъра се заключва при всяко ставане от него. Детето играе точно в определено време под час. Мрънка, но виждам, че започва да става мания и малкото време което прекарва пред него и мисля още да го огранича. Не мисля, че е добре дете на тази възраст да се пристрастява към каквото и да е. Информация има и в книгите и в енциклопедиите и най-вече в общуването с хора. Иначе мисля, че ще отгледаме емоционални инвалиди. (това е мое мнение, не ангажирам никого с него)


Исках да ви помоля, преди имаше теми как да се защити детето от ходенето си в Интернет, да не попада на порно сайтове и да не му се отварят разни банери с разсъблечени каки, както и сатаниски сайтове... Пусках търсачка, но явно или не подбирам правилните ключови думи или тя нещо се е скапала. Ако някой може да ми даде линк към старите теми ще съм ви много благодарна.

# 163
  • София
  • Мнения: 66
запис

# 164
  • София
  • Мнения: 1 444
Любимият е програмист и у нас всеки има свой компютър.Не забранявам, защото и двете са разумни и не влизат в порно сайтове, нито си пишат с непознати.Малката все на скайпа виси, но контактува със съучениците си, при това на микрофон и конферентни връзки и се чуват разговорите и хихиканията им.
Справям се като не давам да включва компа докато не е научила.Ако ме преметне и получи слаба оценка, не давам да сяда пред компа известно време и докато не поправи оценката.Така тя сама си прави сметката да виси само пред него или първо да приключи със задълженията си.На 13 е почти и не е малка, та да и вися на главата нон стоп-нека сама си поема отговорностите и т.н.

# 165
  • Мнения: 651
... започва да става мания и малкото време което прекарва пред него и мисля още да го огранича. Не мисля, че е добре дете на тази възраст да се пристрастява към каквото и да е.
Мания е ако прекарва с часове пред компютъра и играе само на 1-2 игри ...
Но ако има по половин час на ден и е наотварял 100 прозореца и снове като побъркан ту тук ту там и се чуди къде по-напред да влезе...отстрани изглежда като вманиачен - ДА.

# 166
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Запис и от мен. Борбата ни с компютрите включва ограничение във времето- по 1-1,5 през делнични дни и по 2 през почивните дни.  NaughtyИначе няма ставане от стола

# 167
  • Мнения: 7 161
Борбата напоследък е кой ще седне първи Joy
Понеже и аз скоро се запалих...по компютрите Joy

# 168
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Има час за спиране на компютъра/а това автоматично прави и ограничение на времето на ден пред компа/ и дни , в които не се пуска. Други ограничения няма.
Същото е с телевизора - с нищо не трябва да се прекалява.

# 169
  • Мнения: 2 992
А опитвали ли сте да ги оставите сами да решават или да го ползват с образователна цел, или да предложите по-нтересно занимание.

Забраната много често води до търсене на ответна реакция и начини за прескачането на забраната

# 170
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Независимо за какво се ползва има лимит.
В къщи се ползва  за образователни и развиващи занимания, но това не значи, че може да се стои до късно /превъзбуждат се децата/ или дълго /пак така става Simple Smile/, а ако мониторът не е плосък има и други есктри.

# 171
  • Мнения: 1 849
А опитвали ли сте да ги оставите сами да решават или да го ползват с образователна цел, или да предложите по-нтересно занимание.

Не можеш да очакваш, че дете може да се отнася отговорно, винаги ще прави това което му е най-интересно. Говоря за деца до 15 години, а някои и след това... За това са родителите, за да контролират нещата. Не говорим за забрани, а за спазване на правилата. Wink

# 172
  • Мнения: X
А опитвали ли сте да ги оставите сами да решават или да го ползват с образователна цел, или да предложите по-нтересно занимание.

Забраната много често води до търсене на ответна реакция и начини за прескачането на забраната
   На мен дори не ми се наложи да предлагам. Синът ми е на 9, за пръв път хвана мишката на три. Още в самото начало с баща му решихме да обясняваме, а не да забраняваме и така той постепенно разбра, че не бива да прекалява със стоенето пред компютъра.
По-късно сам реши да го използва  главно, за да си търси интересна информация в мрежата. Естествено все още играе по малко( вкл. и образователни игри, осигурени с любезното ми съдействие). Заниманията му не надвишават един час дневно и през последните няколко години не помня да ми се е налагало повече от 2-3 пъти да го " отлепям" от монитора.
   Може би не бива да пропускаме и факта, че ежедневието му е пълно с куп други занимания, които сам си е избрал - ходи на математика, английски и футбол, обожава да чете, да кара колело и да играе с приятели, ако прибавим и училището - не му остава много време да скучае.  Laughing

# 173
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
А опитвали ли сте да ги оставите сами да решават или да го ползват с образователна цел, или да предложите по-нтересно занимание.

Забраната много често води до търсене на ответна реакция и начини за прескачането на забраната
Как да не сме опитвали! Полза - нула.

Общи условия

Активация на акаунт