Отново за бебешкото дупе

  • 7 321
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 762
Дъщеря ми сега прохожда.Пиша това,защото рекламите с ходещи руси деца с памперси никога не са ме умилявали,а още когато бях девойка ме караха да се смущавам от шумолящото, видимо неудобно и неестетично средство,което е поредната полза на родителя.За това са и следващите редове.

Беше приятна лятна сутрин,която никога няма да забравя.Калина ставаше точно на 40 дни.Бях организирала подобаващо празненство за едно мечтано,чакано и специално бебе.Храната и украсата ме чакаха в просторния апартамент на майка ми,а Калина подремваше с красива бяла рокличка в скута ми.Докато чакахме да дойдат да ни вземат и откарат на празненството седнах да прочета линк,който една приятелка ми прати.Статията беше за естествено раждане,но беше толкова дълга че просто почнах да я разглеждам без да чета.Спрях се на заглавие „бебета без памперси”.Бях чела по време на бременността си за това,но сега изведнъж ме осени вдъхновението-скокнах,взех едно легенче и подканих дъщеря си:”пиш”.Бях много плаха,защото се опасявах от провала,но тя дори не се напъна-просто бебето ми се изпишка точно както аз правя това.В този момент целия свят се промени за мен.Цялото усещане за бебето като за незавършено болно същество,което ми създава купища допълнителна работа, изведнъж се пукна като балон и аз ужасно се засрамих,защото държах в ръцете си разумно създание, заслужаващо моите уважение и внимание.
Не замених веднага памперсите, първо от несигурност, второ,защото бях убедена, че при миг невнимание от мен, ще изпомокри целия апартамент.Някак естествено, обаче, памперсите намаляха,а аз разбирах колко глупави са били страховете ми.Надраснах стереотипа водена от моето бебе.Така постепенно парите за памперси ги вместих за по-скъпи бебешки роклички, при вида на които всеки въздишаше.Моята принцеса ставаше все по-специална,лъчезарна и самоуверена.След около 5ти месец започна да плаче ако се опитам да и сложа памперс.На 6 месеца (от раз) вече се отнасяше коректно към гърнето си,а на 7 се научи да си маха памперса, веднага щом го сложа, и да го захвърля.Някъде там се научи и да се опитва да си вдига гащичките след като приключи дейноста си.
Много е неловко да си различен.Но най-неловко ми ставаше,когато жени в майчинство ме питаха как се справям и с ЕБХ (естествена бебешка хигиена) и със студентството си.Случвало ми се е да се уплаша, че няма да се справя и да се наканя да върна памперсите,но щом махнех първия и видех запареното дупе на дъщеричката си, ми  минаваше и спираше да ми пука тотално за дюшека,паркета,килима и дрехите.Понякога за всеобщ смях напишкваше я татко си,я мен,я кревата си,но вината си е в мен,защото почти винаги разбирам кога това ще се случи,а и никак не може да се сравни с гледката на наакан памперс. Както и напълно се компенсираше от удоволствието да наблючаваш връткащото се голо прохождащо дупенце.

Не ме разбирайте поглешно-аз не агитирам,не рекламирам,не моля.Просто споделям.Моята дъшеря не е нещо необикновено,но ме дарява с усмивка и поглед пълен с облекчение и благодарност след поредната спечелена точка над легенчето,защото съм там с нея,за да споделя победата и.

*Моля за извинение,но използвам жаргонно думата „памперс” вместо пелени за еднократна употеба.Използваните от мен пелени са от друга по-евтина марка.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 23:40 от dimitriana

# 1
  • Мнения: 3 376
Браво!!!!
 bowuu

Благодаря ти,че сподели,надявам се много от бъдещите майчета да го прочетат.

# 2
  • Мнения: 541
И аз се радвам че сподели. Hug

Само как красиво си го написала.  bouquet

Радвам се че и ние с бебетата вече вървим по вашия път. Toilet

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Браво  Hug Ние все още сме с памперси.Велизар стои на гърне, но в повечето случаи не прави нищо в него.Дано скоро и аз мога да се похваля със твоя успех  Peace

# 4
  • Мнения: 485
Благодаря за разказа  Hug Даваш ми кураж да продължавам  Grinning

# 5
  • Мнения: 5 940
Хубав разказ. Взела съм гърне на сина ми, но според него това е супер забавна играчка. Рита го, слага го на главата, но не го използва по предназначение.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Много хубав разказ  Hug
Поздравления   bouquet
Дъщеря ми е малка, но и аз опитавам да я изпишвам и изаквам в легена.
Имам няколко успешни опита и наистина усещането, че улавям нуждите е много приятно.
Да става по-топличко, че да хвърляме дрехите  Wink и задръжките  Laughing
Тогава ще е по-лесно Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2 090
Поздравления smile3525
За съжаление ние късно започнахме и не се получава толкова лесно,а начина по който си постъпила ти звучи толкова хубаво и естествено Simple Smile Simple Smile Simple Smile.Малко майки могат да се похвалят с това.Браво smile3501

# 8
  • Мнения: 2 757
Не мога да кажа браво, защото не мисля, че си направила нещо кой знае кво. Аз пробвах същото, ама със синът ми не се получи - до ден днешен не иска гърне, а до скоро ревеше като го сложа там. Имаш късмет с бебе явно, но не всички сме късметлийки като теб. Баба ми също е слагала пелени на бебетата си ама ти явно си решила да се върнеш по-назад, някъде към пещерната епоха, когато не е имало проблем да се пишка из цялата пещера  Wink Или си взаимствала от циганите идеята  Laughing
Не виждам нищо лошо в пелените, съвсем нормално е да се ползват. Запарващи памперси не са полезни, това е ясно, но има разни дишащи и т.н. и моите деца никога не са имли проблем от памперси. В крайна сметка има памучни перящи се пелени, мисля, че са по-добрият избор - не замърсяват толкова околната среда и като че ли бебетата по-лесно ги отказват, защото съвременните памперси са им прекалено удобни. Но те са хора, които могат да си позволят да перат повечко и такива, които не могат да си позволят да си купят памперси.
Аз предпочитам да сменям памперси, дори да пера пелени ако трябва всеки ден, отколкото килими, чаршафи и одеала и да сменям мокети - пак всеки ден  Wink

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
NikiFin, а ако синът ти беше харесал гърнето и махнете памперса, то тогава откъде ще си взаимствала идеята?  newsm78

# 10
  • Мнения: 1 089
Радвам се че има хора с такива успехи в ЕБХ. Аз лично първо не знаех за този подход, второ надали щях да започна толкова рано - много ми беше натоварено в началото и постоянно бях недоспала...Исках да започна със слагане на гърне някъде след 6 месечна възраст, обаче се замотах с избора на гърне и така започнахме на 10 - обаче със страхотен успех. Истината е обаче, че не умее да си казва.Затова го слагам след сън и хранене и почти не се случва да имаме наакан памперс, пишкането също е предимно в гърнето.
Но лятото определно ще сваля памперса, хем ще усеща когато се намокри, хем ще е по-голям и надявам се ще може по-адекватно да ми показва.
Успех!

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 10:02 от Lenyto

# 11
  • Варна
  • Мнения: 841
БРАВО  за куража и търпението, абе за всичко   bouquet, само имам питане, как се справяте, когато сте навън, ние сме в количката по 5-6 часа  Rolling Eyes

# 12
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
И аз се опитвам, засега безуспешно, но не се отказвам.Браво на вас.  bouquet

# 13
  • Мнения: 1 065
Страхотни сте вие двечките! Благодаря за споделения опит!  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 568
Мисля, че преигравате с тези признателни бебешки погледи, заприличва на латиносериал.
Бебета, които акат в леген и гледат с поглед изпълнен с любов Laughing

# 15
  • Мнения: 762
Хората са с различна чувствителност,in.Аз съм отрастнала почти без родители и нямаше кой да се радва на успехите ми.Сигурно за това на мен този сериал ми е любим и се надявам да си го гледам до края на живота.

Иначе,момичета,нямаше да се справя без форума и най-вече темата за изхождането,където се взаимоподкрепяхме.Препоръчвам ви да поразгледате линковете там,както и сайта Естествено,към който съм сложила линк в подписа си.
Наистина в България е трудно да си различен,защото всеки живее в собствения си филм.Независимо дали е шедьовър на филмовото изкуство или има още какво да понаучи за занаята.

# 16
  • Мнения: 2 757
NikiFin, а ако синът ти беше харесал гърнето и махнете памперса, то тогава откъде ще си взаимствала идеята?  newsm78

И аз не знам от къде съм я взаимствала - от как се помня си знам, че в един момент децата трябва да се научат на гърне и се пробва периодично докато се окаже, че е дошъл моментът и се получи желания резултат. За мен не е повод за хвалба, че детето си е природно по-осъзнато и научава нещата по-бързо и лесно

# 17
  • Мнения: 523
На първо място искам да кажа БРАВО НА ВАС!!! На второ място , обаче ще кажа , че такива бебета са едно на 1000 , така че това си е чист късмет . Просто се радвай , че детето ти не пищи когато го слагаш на гърнето илипък да стои с часове там и с празен поглед да те пита : " Защо съм тук ? " . Повечето майки ще ме подкрепят , надявам се , защото са го изпитали или в момента го изпитват .
П.П.Много красиво и поетично пишеш . Моите поздравления за това ! Хареса ми . Peace Peace Peace

# 18
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Поздравления! И не мисля, че тук е мястото да се напада авторката. Връзката на бебето с майката е много интимна. Моят Шошо пиша и ака в памперса ( еднократната пелена), но аз винаги усещам когато има нужда да се облекчи и не виждам нищо измислено в твърденията за благодарния поглед - така гледа едно доволно и спокойно бебче. Все не ми достига кураж, за да започна да прилагам ЕБХ, но като се постопли, за да съхнат дрешките по-бързичко ще започнем и ние да го оставяме по голо дупче.

# 19
  • Мнения: 2 757
Поздравления! И не мисля, че тук е мястото да се напада авторката. Връзката на бебето с майката е много интимна. Моят Шошо пиша и ака в памперса ( еднократната пелена), но аз винаги усещам когато има нужда да се облекчи и не виждам нищо измислено в твърденията за благодарния поглед - така гледа едно доволно и спокойно бебче. Все не ми достига кураж, за да започна да прилагам ЕБХ, но като се постопли, за да съхнат дрешките по-бързичко ще започнем и ние да го оставяме по голо дупче.

Интимна връзка бла бла. Още малко и сексуална ще я наречеш  Joy Нямам никаква представа как трябва да изглежда детето ми когато пишка. До ден днешен не съм забелязала на нито едно от децата ми да им личи по нещо. Иначе за акането ги виждам като се надуват, ама тогава вече е късно да им прекъсвам облекчителния процес за да ги слагам на гърне или да ги издържам. На твоето бебе ако му личи по нещо че му се пишка или ака направо ти се чудя защо още го държиш с памперс

# 20
  • Мнения: 4 784
Поздравявам ви за успеха. Аз лично още не съм пробвала сина ми на гърне. Чакам да дойде по-топло време, да махнем голяма част от дрехите и тогава ще се учим. За сега си използваме памперси и се чувстваме добре. А и по принцип, пътуваме доста и така ми е по-удобно, като се свърши работата, спирам, сменяме и пордължаваме, че и в движение сме го правили. Намирам го за по-практично, щом не пречи на мен и на бебето.

# 21
  • на плажа
  • Мнения: 1 866


Интимна връзка бла бла. Още малко и сексуална ще я наречеш  Joy Нямам никаква представа как трябва да изглежда детето ми когато пишка. До ден днешен не съм забелязала на нито едно от децата ми да им личи по нещо.
Явно или не виждаш или не те интересува. Бебето не е бездушен предмет, който обличаме и храним, или поне моето за мен не е. Може би трябва да помислиш върху това  Wink.

# 22
  • Мнения: 1 477
Поздравления за търпението и успеха.

# 23
  • Мнения: 2 757


Интимна връзка бла бла. Още малко и сексуална ще я наречеш  Joy Нямам никаква представа как трябва да изглежда детето ми когато пишка. До ден днешен не съм забелязала на нито едно от децата ми да им личи по нещо.
Явно или не виждаш или не те интересува. Бебето не е бездушен предмет, който обличаме и храним, или поне моето за мен не е. Може би трябва да помислиш върху това  Wink.

Да бе да, само ти си помислила и си осъзнала, че бебето не е бездушен предмет.  Joy Не знам от къде направи този тотално погрешен извод за мен. И още по-малко разбирам защо реши, че всички деца са еднакви и показват явно когато пишкат. Пак ти казвам, винаги съм си наблюдавала внимателно децата и продължавам да го правя и изобщо не им личи. Когато ги преобувам понякога дори може да си ме гледкат с широка усмивка и в същото време да пишкат върху преобувалника. Бебетата имам предвид, не големият ми син. Така че по-скоро ти трябва да помислиш, че децата не са еднакви. Ако имаш едно е до някъде разбираемо, че не го знаеш. Но аз имам 3 и са тотално различни, така че го знам не само от четене на теория ами и от личен опит

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Добре де, NikiFin, на твоите бебета не им личи кога им се пишка.
На други - им личи.
На трети пък майките са им по-наблюдателни.

# 25
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Ники, не съм искала да те обидя или пък да твърдя, че не се грижиш за децата си. Подразни ме забележката за сексуалната връзка. Интимно не винаги значи сексуално.  Основното значение е съкровено. Peace

# 26
  • Мнения: 762
И на моята дъщеря не и личи когато и се пишка.Изписала съм бая по темата,стига да ви се чете...
Просто имаме тренинг,виждала съм я горе-долу на какви интервали и се пишка,а и имам интуитивно усещане,което рядко ме подвежда.За това става дума по-скоро за здравословна комуникация,която е доста по-финна,когато насреща си имаш бебе.
Иначе това с пишкането с умивка на повивалника е често срещано.Моята дъщеря, например, пишка ако не и обръщам внимание,ако ме е нямало дълго време (радва се да ме види).Ако и подухва топло на интимните места,ако и е студено или просто ако е седнала да си играе и е решила че и е скучно.
NikiFin,самият факт,че имаш 3 деца, те праща в една по-друга категория майки.Тук има и други майки с близнаци,които използват ЕБХ (например estrella и Aila,които сигурно познаваш от близнашката ви тема) и аз мога само да подозирам колко ви е трудно.Писах за своя опит,защото,ако може ЕБХ да има цел,то моята беше да ми бъде по-лесно и прятно на мен.А разказчето е,за да споделя,че нито е трудно,нито се изисква някакви свъх обстоятелства.

Иначе благодаря на всички ви за милите думи.Надявам се повече жени да го преживеят,за да осъзнаят връзката с детето си по нов начин.Наистина не е трудно,нито досадно.

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 16:20 от dimitriana

# 27
  • Мнения: 814
Поздравления  Peace!
Обаче честно казано не го разбирам много добре този патос  newsm78 Не мисля, че синът ми е нещастен или недоизявен в памперсите си...

# 28
  • Мнения: 762
И аз не го разбирах (очаквах)...докато не пробвах...
Виж в темата за ЕБХ...всеки втори постинг е с патос...направо е като наркотик. Wink

# 29
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ники Фин, свий перките, моля.
Няма да допусна темата да се изроди и да се превърне в "Ники vs. ЕБХ".

Някои го могат други не.
Какво толкова?
не ми отговаряй

# 30
  • Мнения: 2 587
На първо място искам да кажа БРАВО НА ВАС!!! На второ място , обаче ще кажа , че такива бебета са едно на 1000 , така че това си е чист късмет . Просто се радвай , че детето ти не пищи когато го слагаш на гърнето илипък да стои с часове там и с празен поглед да те пита : " Защо съм тук ? " . Повечето майки ще ме подкрепят , надявам се , защото са го изпитали или в момента го изпитват .
П.П.Много красиво и поетично пишеш . Моите поздравления за това ! Хареса ми . Peace Peace Peace

И аз искам да кажа БРАВО!Благодаря че го сподели!Аз тоя занаят не го могаи много си обичам памперсите.

# 31
  • Мнения: 2 757
Ако модераторката я дразни фактът, че като ме нападат, че не си гледам децата аз в отговор се защитавам, да не ми чете постовете. Верно, че съм зодия Риби, ама това все пак не значи че и с перки съм се обзавела  Joy
Аз си споделих опита със собствените деца, не съм казала че ЕБХ не работи и с другите. Обаче усещам как много майки ще се вдъхновят да я практикуват, и в резултат ще им се наложи да правят голямо пролетно почистване посред зима (не знам как е при вас ама тук е сняг и -4 градуса напоследък). Защото виждам, че много хора тук си мислят, че децата едва ли не са еднакви и ако нещо работи при други деца, а при тяхното не почват да се чудят къде те самите бъркат и да продължават да насилват детето да бъде като комшийчето, и за миг не им хрумва, че ДЕЦАТА СА РАЗЛИЧНИ. Всяка нормална майка може да си усети дали детето и има шанс да се поддаде на ЕБХ. Ама много се дразня като при няколко деца нещо се получи и веднага се пише книга колко хубаво и естествено било това ЕБХ и как едва ли не всички бебета са природно пригодени за него, само дето майките им лошите, не им дават възможност да си изявят естествените способности  Close И в крайна сметка не живеем на екватора в къщурки от кал и слама и 26 градуса целогодишно и покрай нас всички бебета да се разхождат с голи дупета

# 32
  • Мнения: 568
Niki Fin, симпатична си ми, защото не се стараеш да се харесаш на другите и си откровена.
Браво! И защото не твърдиш, че отгатваш по телепатичен начин кога детето ти пръцка, а вместо това вероятно се занимаваш с по-смислени неща Simple Smile
Страстните последователи на теорията за ЕБХ, преди 20 години щяха да са също толково страстни последователи на ранното захранване ...Това да си последовател на нещо модерно не е кой знае колко похвално.

# 33
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Помолих те да не ми отговаряш, Фин.
Достатъчно ще е да бъдеш малко по-сдържана и да не се опитваш да обясняваш на всички, че успехите им не са общовалидни.
Вярвам, че и сами го разбират прекрасно.

Не бих нарекла ЕБХ "модерно", "неестествено" или пък "ново".
Както  казах - има хора, които го могат и такива, които не искат дори да опитат и това е съвсем нормално и логично.
С три деца, наистина не разбирам защо трябва да се тревожиш за пролетното почистване на чуждите домове.

Темата е за майка, която е опитала, успяла е и се чуства добре.
Какво по-хубаво от това?

# 34
  • Мнения: 1 947
   Димитриана, ето, аз виждам кой ще напише книга за естествената бебешка грижа
(така е в немския вариант и ми харесва повече)! Моята би излязла поучителна и ще ме намразят
прочелите я, хахаха!
   Ще кажа само, че който не е опитал, на него не му е харесало и не е успял. За другия
път няма да се моткам 4 месеца, ами ще започна още по-рано - сигурно вече няма да ми
носи онази дива емоция и вълнение, защото ще знам какво да очаквам, но мисълта, че
на всички ще ни е добре - на бебето, на цялото семейство и на горката болна природа
ще и е поне мааалко по-леко, ще ме радва.
   И още нещо - не съм прала килими, защото нямаме у дома; забърсването на една
локвичка от паркета изисква по-малко от минута; чаршафите ги переше пералнята и
съвсем не всеки ден; сигурно и друго има, но не се сещам - отдавна беше. Wink
   
   п.п. Децата искат да говорят с нас от първия си миг, само трябва да си отворим сетивата за тях! Grinning

# 35
  • Мнения: 1 089
Интимна връзка бла бла. Още малко и сексуална ще я наречеш  Joy
NikiFin,
за каквото и да става дума, дори да е най-нелепото от твоя гледна точка, това което си позволяваш чрез горния цитат е грубо и е проява на лошо възпитание.

# 36
  • Мнения: 762
Niki Fin, симпатична си ми, защото не се стараеш да се харесаш на другите и си откровена.
Браво! И защото не твърдиш, че отгатваш по телепатичен начин кога детето ти пръцка, а вместо това вероятно се занимаваш с по-смислени неща Simple Smile
Предполагам,че не си искала да ме обидиш,но искам да знаеш,че първо и аз съм откровена,въпреки че,нетипично за България,изказвам позитивна гледна точка.И второ-аз съм студентка по архитектура в 5ти курс.Не мисля че си губя времето,дори напротив-знам колко струва всяка минута от денонощието.И все пак,ако съм в заблуда,ще съм ти благодарна да ми споделиш с какво по-смислено мога да се занимавам.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 15:59 от dimitriana

# 37
  • Мнения: 762
Самия факт че се налага да се отучават бебетата от памперсите и да се приучават към гърне не е естествен.Отново съдя по своята дъщеря,въпреки че,както вие твърдите,тя е манна небесна.Никога не съм я "учила" на нещо конкретно-просто забелязвам когато е готова на нещо ново.Нямам дори безкрайно много време да чета за развитието на бебетата,за да знам дали сме в крак с нормалното или не.Просто хвърлям по едно око и се доверявам на интуицията си или ако тази дума не ви хресва-на ситуацията.Единственото нещо,на което съм се постарала да я науча е да заспива в 8 часа,защото след това сядам да си правя проектите.Не винаги имам сили,но това не е заради липсата на памперси.
Не че е по темата,но абсолютно не съм съгласна,че бих била прърженик (когато и да е било) на ранното захранване,защото съм доста мързелива,а и освен насилието на масата,мразя кочината в кухнята.С което се сблъскват повечето "захранващи".Ето за това моята дъщеря си е все още предимно на кърма,а се захранва от моята храна.Но какви умения придоби така е тема на друго есе.
И както Ана спомена,единствените хора (около мен),които са против,са майките,които никога не са опитвали да се доверят на себе си,а се смятат за по-малко важни от схемите на педиатрите си.В изхождането на дъщеря ми се включиха всички-съпругът ми,двете и баби и дори дядо и,които с извинителна усмивка ми казват"тя се напишка" при провал,а не "тя ми намокри килима".Само че провалите са рядкост и точно за това си направих труда да пиша тази тема.За да има по-малко невежество и повече вяра на майките в собствените им сили.
Съжалявам че ми се прищя да се защитавам,но трябва да призная,че да ме третирате като селянка,която по цял ден се чуди дали да прекопае доматите или пипера,малко ме нарани и подразни.

# 38
  • Мнения: 2 757
dimitriana, нито съм искала да те обидя, нито мисля, че съм го направила. Явно си от късметлийките, че при теб се е получило без проблем. Аз съм от другите. Не само затова, че имам 3 деца. Дори с едно ми беше невъзможно. За мен за да се получи номера с ЕБХ трябва да са налице няколко условия. 1. Да имаш само едно бебе, и никакви други деца наоколо. 2. Да имаш кой да ти върши всичко в къщи, за да може цялото ти внимание да е в детето. 3. Детето ти да е подадливо на ЕБХ, което значи да показва, когато му се пишка или ака, да пишка и ака в сравнително едно и също време. Това автоматично означава, че и не трябва да боледува, да го хваща диария и т.н. защото тогава режимът и всичко е съвсен мормално да се развали. 4. Ако не ака и пишка горе долу по едно и също време трябва да си седиш цял ден в къщи, защото няма да ти казвам какво става когато се опишка навън в количката и няма памперс и това нещо се случва посред зима.
Втора, трета и четвърта точка  при мен никога не са били налице, никога детето ми не е правило нищо под режим, не е яло под режим щото беше и злоядо на вс отгоре и следователно,  никога не е пишкало и акало под час. За 3 деца да не говорим, че няма как да храниш едното, докато друготе реве от глад, а третото вече ака в ъгъла. И понеже условията, които изброих са трудно реализуеми според мен, затова мисля, че ЕБХ изобщо не е естествена и нормална. Това е фанатизъм, промиване на мозъци от хора, имали късмет с лесни предсказуеми деца и отговарящи в общи линии на горните условия. Дори в миналото това не е било възможно, защото хората са били адски заети с прежижяването и изкарването на прехраната, не са имали време да се занимават единствено със следене на бебето кога ше пишка или ака, освен това са имали и по много деца, които не са имали по 20 ката дрехи за да могат да си позволят да ги преобличат по 20 пъти на ден, не са имали и перални за да перат толкова дрехи и т.н. и т.н. Само ограничен и немислещ човек може да каже, че съществува т.нар. естествена бебешка хигиена. Изобщо не е естествена, да не говорим, че за мнозинството хора не е и приложима.
Има много майки пробвали по 10 пъти да махнат памерса на детето си и след осиране и препикаване на къщата са го връщали обратно. В крайна сметка го махат, когато на детето си му дойде времето.

# 39
  • Мнения: 1 065
И аз съжалявам, че ти се наложи да се защитаваш. И понеже споделям възгледите ти- вероятно и на мен. С Анна обаче съм съгласна- невероятен ти е изказа и всичко звучи много меко и ненатрапчиво  Heart Eyes
Свекърва ми продължава да гледа дребната все едно е някакво чудо в природата, въпреки моето твърдение, че не е по- различна от другите деца. И е факт, че през повечето време също не подава сигнали. Преди да опитам нямах големи очаквания, а и си представях една безкрайна робия. По- лесно е, отколкото си представях, но не знам дали бих се справила с повече от едно дете  Simple Smile.
Да допълня, че не се смятам за ограничен и немислещ човек  Naughty

# 40
  • Мнения: 804
Нямам баби, дядовци, стринки, лели или каквато и да е рода около мен. Мъжа ми ходи на работа. Аз съм един средностатистически българин. Отворена съм за всичко ново. Не мога да си представя как може някой като мен да се пробва дори с ЕБХ. Дъщеря ми не обича да си играе сама. Представям си следното - опикава си шезлонга, не мога да я оставя да отида да го изпера, дори да заспи и да го направя, къде да я оставя после newsm78 Тя легнала в кошарата си не стой. И наистина защо никой практикуващ ЕБХ не споделя как разхожда бебето си в по-студените дни. Не правя разходки в квартала и за да се приберем ако се напишка и е студено да я преобличам навън ще ми отнеме поне час - ще простудя детето. А ако усетя че му се пишка навън и го събуя при 1-2 градуса, мисля, че пак ще настине. Не се заяждам, но наистина акъла ми не го побира това с ЕБХ, при нашите климатични особенности.

# 41
  • Мнения: 2 757
dimitriana, поне аз не те третирам като селянка. И точно това казах, всеки си усеща кога бебето му е готово за нещо. По принцип съм съгласна с това, което пишеш, също и за захранването - много по-лесно е на кърма и педагогическо захранване и по-смислено ако щеш. Аз също между другото волю неволю го прилагам на сина ми, който отказва бебешка храна. Можеш само да се радваш, че детето ти се развива бързо.

# 42
  • Мнения: 762
И на мен започваш да ми ставаш симпатична,Ники,защото си умна и явно си взела разумно решение за нещо,с което другите дори не са запознати.Само за ритъма-той е много точен,просто не е по часовник,а в главата ти.Например-сега се кърмихме и след 5-10 минути ще и се допишка,но ще ме изчака,така че ако не забравя-няма да се напишка.После след 20-30 мин и после-когато я сложа има капка-две.А когато в един момент пак "е време",а тя няма пиш,значи просто е време за ново хранене.В едно,мисля,всички сме съгласни-всяко бебе,както и майка,са уникални и ако твоите се нуждаят от специално внимание,то с моето вече сме в ритъм и се примири,че не получава такова (или поне аз го смятам за рутинно).
madchen ,в началото бебето беше изцяло с мен и нито познаваше креватчето си,нито бабите си.Така е много по-добре,защото така хем си вършиш работата,хем то опознава света-наблюдавайки те.На шезлонга бях сложила едно поларено одеалце,което не пускаше до него влага и перях само него.По това време също беше доста студено,но не и в апартамента.Доколкото за 1-2 градуса (предполагам имаш предвид навън)-аз не съм любител на разходки в студено време и особено с количка.Специално в Младост е ветровито,а това ми се струва доста опасно за кожата на лицето ми (да не кажем за бебешката кожа).Не вярвам в този тип каляване.Ако детето е пригодено да стои дълго време навън в студен период-то то трябва да е активно,а не затрупано с одеала.Но не виждам проблем да сложиш памперс по време на разходка.В къщи (дори пак с памперс) е наясно че може да удовлетвори нуждите си благодарение на теб.Това е достатъчно.Махането на памперса е по-скоро за удобство на майката,за да може да опознае "режима" на бебето.Иначе е доста по-объркващо,но не е невъзможно.При нас така се и получи-скоро вече не искаше да пишка в памперс,а дори сега се научи да си го маха.Но моето дете вече е голямо.Та и за това "ползвам" баби,дядовци и подобни.Просто аз нямам майчинство (защото не съм работила) и всеки ден ми се налага да излизам за по няколко часа на лекции,а през почивните дни,вместо да се насладим на семейно щастие-използвам съпруга си,за да наваксам с работата.Също така,ако не ти е дошло в повече,съпругът ми освен че работи по 9-10 часа на ден е и музикант и често нощем има концерти.
Много дълго стана,а исках да кажа само две думи:"получава се". Wink

# 43
  • Мнения: 762
Уф,не исках да се тупам толкова в гърдите.Тая тема стана по-сполучлива от автобиографията ми.
madchen ,исках да те поканя в темата ни,където можеш да прочетеш колкото успееш от статиите (защото те стават все повече) и ако се решиш да пробваш-да споделиш там,защото нищо чудно без "помощ" от роднини да станеш доста по-добра от мен в ЕБХ.Наистина няма нищо общо с хамалогията,която си представяш сега.

# 44
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
dimitriana, чудесен ти е разказът. Браво на вас, за постигнатия синхрон. Надявам се да вдъхновиш повече майки да опитат - не е страшно, вижда се.

А за коментарите, просто няма как да не се изкажа. Първо - не бъркайте ЕБХ със слагане на гърне - съвсем различни неща са  Peace

Това е фанатизъм, промиване на мозъци от хора, имали късмет с лесни предсказуеми деца и отговарящи в общи линии на горните условия. Дори в миналото това не е било възможно, защото хората са били адски заети с прежижяването и изкарването на прехраната, не са имали време да се занимават единствено със следене на бебето кога ше пишка или ака, освен това са имали и по много деца, които не са имали по 20 ката дрехи за да могат да си позволят да ги преобличат по 20 пъти на ден, не са имали и перални за да перат толкова дрехи и т.н. и т.н. Само ограничен и немислещ човек може да каже, че съществува т.нар. естествена бебешка хигиена. Изобщо не е естествена, да не говорим, че за мнозинството хора не е и приложима.
Да, сигруно сме фанатички - на тема "да се опитаме да направим най-доброто за децата ни, според нас". Вероятно фанатици са били и хората преди 100 години, когато е нямало пелени за еднократна употреба или пък перални за прането на пелени за многократна употреба. Всъщност те със сигурност са прилагали ЕБХ. Има едно мноооого просто решение на проблемите, които излагаш с преобличания и пране. Нарича се НОСЕНЕ НА БЕБЕТО - преди 100 години в цедилки, сега в слинг. Тогава усещаш абсолютно бебето ти, когато има нужда да се облекчи.
Мога категорично да заявя - бебетата си приличат най-малко по едно нещо - искат да са чисти. Е това ако не е естествена бебешка хигиена ...
И нещо персонално към теб - може би наистина не искаш да обидиш никого, но го правиш. Доста си крайна и рязка в изказванията си.

madchen, аз също гледам дъщеря ни почти сама, тъй като мъжът ми е много често в командировки, а и да не е работи до 8-9 часа, както и събота (освен това продължавам да работя, макар и от вкъщи). Но това не ми попречи да ПРОБВАМ да я разбирам, когато беше на 20 дена. Е от както навърши 7 месеца дъщеря ми е без пелени, каквито и да било - вкъщи, навън, нощем. Да, има тук там локвички - това е съвсем нормално и не ме притеснява. Предпочитам да я избърша, от колкото дъщеря ми да седи в нея, пък макар и попита от пелената. Ела в темата ни и ще получиш информация и подкрепа. Стига да искаш.

dimitriana, благодаря ти.   bouquet Вдъхнови ме да напиша и аз нашата история (като ми остане време). Така ще покажем, че това не е случаен успех.

# 45
  • Мнения: 485
Аз гледам сама двете си деца, мъжът ми помага само вечер. Големият е на 2 г. и 7 м. и все още не е напълно самостоятелен - налага се да му помагам за обличането, за храненето, за много други неща. Бебето пък е на 1 месец. Нося го непрекъснато - с него върша домакинската работа, с мен е в кухнята, в банята, в игрите с голямото ми дете. Прилагам ЕБХ без да се вманиачавам - просто когато мога, когато е удобно и всички сме спокойни изпишквам бебето. В повечето случаи се получава, а усещането е много приятно. През останалото време - памучни пелени.
Искам да кажа, че когато децата са повече от едно, пак не пречи да се пробва. Не си мислете, че тези, които практикуват ЕБХ, го превръщат в единствена цел и смисъл на живота си. За мен е най-важно децата ми да са спокойни, а покрай тях и аз  Simple Smile
А че всички деца са различни подкрепям на 100%.

# 46
  • Мнения: 804
dimitriana, mimsat, последно четох за ЕБХ преди да родя. Сигурно от тогава се е изписало много по-въпроса. Дъщеря ми скоро прави 5 месеца и мож би съм позъкасняла с ЕБХ, но така или иначе сме по цял ден заедно, защото още се кърмим (дори вода не иска това маймунче ooooh!). Няма да ми коства много след като прочета още по въпроса да опитам, но съм скептично настроена  newsm78 Все пак определено ми стана любопитно, а локвичките ако са основно по пода не ме тревожат. Свикнала съм, имам куче, което докато му минат ваксините използваше дома ми за тоалетна Embarassed Това беше доста преди бебето, но щом съм изтраяла кучето, ще е справедливо да дам шанс и на бебето. След време се надявам да пусна тема и да кажа от собствен опит дали ЕБХ е мит или реалност Peace

# 47
  • Мнения: 3 929
Браво! Искрено ти завиждам. Моят син е на 2 год. и 5 месеца, ака и пишка в гърнето, но когато той пожелае. В повечето случаи обаче върши работата в памперса.

# 48
  • Мнения: 2 674
Димитриана ,добре доша в клуба.Аз не мога да обясня на околните ,че детето е акало в пелена по-малко от осем(Sunglasses пъти.Ние почнахме от две седмици.

# 49
  • Мнения: 2 674
dimitriana, mimsat, последно четох за ЕБХ преди да родя. Сигурно от тогава се е изписало много по-въпроса. Дъщеря ми скоро прави 5 месеца и мож би съм позъкасняла с ЕБХ, но така или иначе сме по цял ден заедно, защото още се кърмим (дори вода не иска това маймунче ooooh!). Няма да ми коства много след като прочета още по въпроса да опитам, но съм скептично настроена  newsm78 Все пак определено ми стана любопитно, а локвичките ако са основно по пода не ме тревожат. Свикнала съм, имам куче, което докато му минат ваксините използваше дома ми за тоалетна Embarassed Това беше доста преди бебето, но щом съм изтраяла кучето, ще е справедливо да дам шанс и на бебето. След време се надявам да пусна тема и да кажа от собствен опит дали ЕБХ е мит или реалност Peace

 Реалност,реалност.
 Трябва да опиташ.

# 50
  • Мнения: 2 757
mimsat, продължавам да недоумявам как като си носиш бебето на гръб (щото ако говорим за навремето така са си ги носели, за да не им пречат докато копат на нивата), как са усещали аджаба, че им се ака или пишка да ги изакат или изпишкат съответно. Вече си мисля, че вие феновете на ЕБХ си имате тайни методи за разпознаване на тези "интимни" знаци  Grinning. Никой не оспорва правото им да са чисти. И те си имат начин да покажат, кога трябва да се преобуят - с рев. С памучни пелени, понеже държат мокро и бебетата след всяко подмокряне сигурно реват щото ги дразни. Със съвременните памперси е по-различно, не усещат особено, само когато се наакат. Затова сигурно им е по-трудно да се разделят с памперсите, отколкото с обикновените пелени. Аз лично нямам против да ползвам пелени за многократна употреба, но тук не са ми попадали. А за големият ми син, който до ден днешен не иска да каже кога му се ака, а чак след като го е направил, за пишкането да не говорим, няма как топръв да го свиквам с памучни пелени, щото на яслата така или иначе го искат с памперс. Верно, че живеем в гората, ама все пак се възползваме от съвременните улеснения на живота като памперси, ясли, интернет и т.н. Наистина не знам от къде си толкова сигурна, че бабите ни са си гледали децата по метода ЕБХ. Мисля, че някой те е метнал по гръб много майсторски  hahaha
Съжалявам ако някой се е почувствал обиден от мнението ми. Не бива да сте толкова чувствителни и раними Wink. По-скоро аз трябва да се засегна, че ме изкараха едва ли не че не мога да си гледам децата. Ама аз съм дебелокожо магаре, което на всичкото отгоре си има и собствена глава и държи да си я ползва по предназначение

# 51
  • Мнения: 2 131
Първо, поздравления към това, което е постигнала авторката. Сметнала е, че така е добре, направила го е.
Без да искам да обидя никого, нито пък да критикувам или да адресирам до някого конкретно, искам да изразя мнението си. Според мен, прекаленото втренчване и вманиачаване в бебето, съответно детето, е вредно както за него /на първо място/, така и за останалите членове на семейството и въобще за атмосферата в семейството като цяло.

# 52
  • Мнения: 1 947
...прекаленото втренчване и вманиачаване в бебето, съответно детето, е вредно както за него /на първо място/, така и за останалите членове на семейството и въобще за атмосферата в семейството като цяло.
   Абсолютно си права! Simple Smile Затова го мятаме на корем, на гръб, кой както може и го вадим от слинга, само за да пишка и суче. Simple SmileSimple Smile
Сериозно говоря.

# 53
  • Мнения: 2 757
...прекаленото втренчване и вманиачаване в бебето, съответно детето, е вредно както за него /на първо място/, така и за останалите членове на семейството и въобще за атмосферата в семейството като цяло.
   Абсолютно си права! Simple Smile Затова го мятаме на корем, на гръб, кой както може и го вадим от слинга, само за да пишка и суче. Simple SmileSimple Smile
Сериозно говоря.

И на каква възраст го вадите от слинга? И ако не го вадите докато вече натежи толкова, че да не можете да го влачите това дете кога се научава да се обръща, да седи, да лази, да ходи, да си играе с играчки или кухненски съдове и изобщо да опознава света и т.н. естесвени стадии от развитието му?  Wink
Не се заяждам изобщо. Моят голям син до към 3 месеца прекарваше доста голяма част от времето си в слинг на врата ми, по което майка ми се изказа, че именно затова после му било забавено развитието, бавно започна да прави гореизброените неща според нея, така ми било лесно  да си го нося и съм пречела на естественото развитие и т.н. Близнаците не съм ги носила в слинг щото са 2, а и щото не го долюбваха нито него нито кенгурото, малкото пъти, когато ги слагах там. Те и количка недолюбват, искат да са пуснати на свобода, така са си от малки, направо не виждам как мога да ги вържа в слинг и да седят там. Брат им седеше с голям кеф, по цял ден спеше в слинг. Децата са различни

# 54
  • Мнения: 568
 прекаленото втренчване и вманиачаване в бебето, съответно детето, е вредно както за него /на първо място/, така и за останалите членове на семейството и въобще за атмосферата в семейството като цяло.
[/quote] - абсолютно правилно. Точно това исках да кажа, извинявам се ако съм го направила по груб начин.
Прекалената жертвоготовност, собствените манийки, които уж били за доброто на бебето, плюс патос някак си не са моят начин, но ги приемам щом са приятни за майката.

# 55
  • Мнения: 762
...а локвичките ако са основно по пода не ме тревожат. Свикнала съм, имам куче...
Ми аз имам котка и да ти призная животинските локвички са доста по-неприятни от бебешките.Точно по този повод се замислих дълбоко защо ли бебетата се гнусят от изпражненията си,но не и от урината си.Точно това поведение от съвсем невинно същество,каквото е бебето,ме наведе на мисъл,че в уринотерапията наистина има нещо правдоподобно.А и бебешкото пиш е почти без цвят и аромат (защото ако има такъв,значи е добре да зачестят кърменията).Най-хубавото е че така се следи състоянието на организма на бебето и особено захранването,защото от това колко пъти пишка и какво ака,можеш да разбереш дали е понастинало и какво от храната преработва.
Ами,zonka,добре заварила.Заповядай да обменим опит и в нашия клуб за бебеманиачки. Wink
NikiFin,моята баба не е носила на гръб,щото е била софиянка по брак.Но като родих ми сподели опит.Та слагала на майка ми и леля ми пелени (за многократна употреба).Леля ми плачела неистово преди да се напишка (баба ми каза че и скъсвала нервите),но баба ми така и не е светнала, че може да я изхожда.Майка ми била кротка (като моята щерка) и се примирявала с мокрото.Когато и демонтрирах ЕБХ бая се замисли.Иначе майка ми сама си е стигнала до ЕБХ с мен,но постепенно.
Доколкото за правото им да са чисти-те го определят.За мен честно казано дали ще махам памперс с акано или ще хвърлям гърне не е кой знае каква разликата (долкото помня де),но щом за бебето е важно,щом я има онази усмивка над гърнето (наскоро сама се научи да си пляска като свърши,защото аз не съм я поощрявала),щом ми излиза по-евтино,щом мога да спестя по 1-2 торби памперси на ден на Столична Община.Що да не си направя труда?При все че това наистина не ми е по-важно от която и да е друга битова дейност,просто ми носи повече удоволствие и ме прави малко по-богата.Така си внасям малко фекална романтика.Сигурно и с памперс може да се постигне.Само че не се навивам вече да опитвам.Simple Smile
Иначе за ваденето от слинга-аз не я държа много в слинг,защото просто по цял ден съм на компютъра и няма как да я разнасям,но тя пак бавно се понаучи на това-онова.И мен ме "обвиниха" в бавното и развитие,ама тя на 7 месеца се научи да се обръща,а сега почти ходи.Най-големият грях на нас възрастните е да слагаме децата в калъп.Особено когато самите ние има какво да научим от тях.Но ти си богата-имаш си три броя,аз си имам едно и му отдавам (може би излишно) голямо значение.
 in,villiana,повярвайте ми,децата (дори бебетата) са човешки същества и всяко "прекаленото втренчване и вманиачаване" ни се връща тъпкано.Ние си го наричме стачка.Тя може да се прояви,когато никнат зъбки,когато има нещо нетипично,или когато ... сме се роботизирали в ЕБХто и бебето ни прави един рестарт,за да се сепнем малко и да се позамислим кой камилата и кой камиларя.

# 56
  • Мнения: 2 131
Вярно ли бебетата са човешки същества?  newsm78
Извинявай за сарказма, ама... Може би, според теб, ние си третираме децата като предмети.

# 57
простете за невежеството,аз сащо искам да науча сина си на това ходене  в легенче ,но....
за пишането -грешка няма или поне 95% от случаите като му сваля памперса и се е изпишкал с или без пиш-пиш звуци-рефлекс или инстинкт мъжка му работа:) ама след 10-15 мин. го проверявам и пак се е напишал.немога да го чишкам всеки 30 минути за по-сигурно....ами какво става с акото???ами той ака повреме на кърменето  newsm78 как да го изхождам в леген4е и да го кърмя едновременно?някакви идеи и съвети?а има и нещо друго което ме тревожи-малко ме е страх да го държа в  седнала позиция-не е ли малък още,чувала съм че не е хубаво преди 6 месеца....

# 58
  • Мнения: 2 757
kriss1103, имаше един образ, който проповядваше май беше акане докато бебето се кърми. Четох ама така и не успях да си представя позата на кърмачката и бебето. Но жена му го била правела, значи не е невъзможно. Ама явно ние не сме от богоизбраните за такива подвизи или просто нямаме късмет с бебета. Дай да пием по една студена вода и да пробаме да го преживеем. Аз се чудя как съм жива при все че ползвам улеснението памперс най-рационално. Ако реша да го махам направо имам чувство, че ще лиша децата си от майка, или поне от нормална такава. Не че сега съм съвсем нормална, ама все още се справям криво лево с основните майчински задължения.
Аз от как едва не уморих детето си от глад по акъл от "специалисти" и вече слушам само себе си и децата си. Пък и не съм усетила някой да си гледа детето според мой опит и инструкции

# 59
  • Мнения: 762
Сарказмът винаги ме е впечатлявал.Но е хубаво да четеш цялата информация,защото когато вадиш от контекста,се налага да се перефразират вече написани неща.Това,което съм написала и явно не е станало ясно, е че човешките същества не обичат да бъдат обект на вманиачаване.За това бебетата (специално по този повод) правят така наречените "стачки",което представлява умишлен отказ да се пишка на определеното им от родителя място,въпреки наличието на нужда у детето.Забележи-съвсем съзнателни откази,което е просто едно от много доказателства за възможността им да се контролират (при нас се случи след 4ти месец).
Бих искала да ти кажа,че това вие как си гледате децата не е важно за мен,но не е съвсем така и за да бъда напълно откровена-мисля че повечето майки (изключвам хора като НикиФин) си гледат децата така,както майките им и педиатрите им са ги научили.А те са били научени да ги научат така по политически причини.Защото навремето на майката не се е гледало като на човек,който е нагърбен със задачата да отгледа,възпита и образова децата си,а като на неквалифицирана работна ръка,която трябва да се върне максимално бързо в завода.Не ме разбирай погрешно-не заемам политическа позиция,просто казвам,че за детето комуникацията с майката е много по-важна от това колко му струва количката,кошарката или бънджито.А ЕБХ е именно комуникация,която спестява много стрес на майката и бебето.
Да,интересува ме дали си гледаш детето като предмет,защото ако не е така-това е поредната причина да съм горда,че съм българка.Но дори при вас щастието да включва памперси-представи си че 50 % от бебетата в страните,където памперсът е познат,се окажат като моето дете.Няма ли да е добре тези жени да научат за ЕБХ и да опитат?Представи си колко по-малко боклук,колко спестени пари,които могат да отидат за други не така привилегировани деца.Представи ли си?Сега разбираш ли защо си направих труда да споделя нещо толкова интимно с недотам благодарния форум?
Пиша ти това съвсем от душа,защото сарказмът ти ме кара да мисля че си разсъждаващ човек.

kriss1103 ,съжалявам но не успях да разбера колко е голямо детето ти.Предлагам ти да ни посетиш и да си зададеш въпросите отново.Там ще ти дадем линкове на позите,в които е добре да се изхождат бебенца под 6 месеца,както и начин да разбереш на колко време твоето човече има нужди.Въпросът е да ме се обвиняваш, че не се справяш или не го разбираш.Особено ако е малко-то се радва дори на факта че му сваляш памперса,защото това е милувка за него.

Ами,Ники,ти си от нашата секта щом слушаш децата и себе си! Wink

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 22:49 от dimitriana

# 60
  • Мнения: 686
Това за ЕБХ е много интересно,но нямам никакво време да следя,кога ще пиша или ака.

# 61
  • Мнения: 2 131
dimitriana, аз вече те поздравих за това, което си постигнала, вероятно си прочела. Не те познавам лично и нямам наблюдения върху това как си гледаш детето, нито пък ми е работа.
Не съм вадила от контекста, по-скоро това е нещо, което съм прочела между редовете. Цялостният тон на написаното от теб дотук ме накара да употребя думите "вманиачаване" и "втренчване". Ако те не се отнасят до теб, приеми моите извинения. Но при всички случаи си стоя зад думите, че, когато ги има, те се отразяват зле на детето.
Нали не си очаквала, че, споделяйки тук във форума, няма да получиш мнения, различни от твоето?!
Аз се оттеглям, защото не желая да ти развалям темата. Пък и в никакъв случай не смятам, че това, което си постигнала по отношение на ЕБХ е лошо.

# 62
  • Мнения: 1 947
   Филмът е "Шоколад". Всички, начело с кмета не града, заклеймиха сладкарката
и имаше забрана за взлизане в магазина и. После всички, тайно и от себе си, един
по един, откриха божествения вкус на изделията и. Последен беше кметът - той
осъмна заспал във витрината на магазина, преял с шоколад. И всички бяха щастливи!
   Исках да кажа - говорете лошо за шоколада, ако не ви е харесал, след като сте
го опитали.
   Или нещо такова... Wink

# 63
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Мисля, че темата  не е За или Против ЕБХ или се лъжа? newsm78

# 64
  • Мнения: 2 829
Искам да благодаря на Димитриана за хубавия разказ. Когато аз започвах с ЕБХ много ми липсваше споделен личен опит на истински майки, такива, които живеят тук и сега като мен. Надявам се този разказ, както и другите разкази, които надявам се ще последват да помогнат и да дадат кураж на други майки, които инстинктивно усещат, че това е верния път за тях Grinning
Вилиана, твоята забележка е много смислена, погледнато отстрани наистина изглежда, че майката по цял ден се занимава само с дебнене на бебето. Всъщност на практика е мноооого по-лесно. За мен ЕБХ е по-мързеливия начин за гледане на бебе. Първия месец, когато започвах наистина за няколко дни отделях доста време и усилия да вляза в ритъм с детето си. Освен това трябваше да променя начина по който го обличах, начина покойто приготвях леглото... Но веднъж като си създадохме навици всичко тръгна лесно и без усилия. Така както без непрекъснатода се чудя дали детето ми е гладно или жадно усещам че скоро ще иска да суче, така усещах и кога да му предложа да се изпишка. Освен това и той доста ме изчакваше. Моето дете започна да си казва че му се пишка чак след годинката, но и преди това се справяхме добре с ЕБХ.
 Спестих си мнооого слагане и махане на памперси (което си е трудно, особено с по-голямо и мърдащо дете), миене на напишкано и наакано дупе, при моето дете всяко акане в памперс означаваше смяна на всички дрехи и къпане- винаги отнякъде пропускаше памперса. А откакто навърши годинка моя палавник и напишкванията станаха олямо изключение ми е още по-лесно отколкото ако бешес памперс-т.е. в сравнение със стандартното махане на памперс на 2 г. аз имам 1 година бонус Grinning

# 65
  • Мнения: 2 757
yanast, от памперсите е било. Има ниско качество, които пропускат. Др вариант е да не си ги сменяла навреме или да не са седяли плътно на дупето. Аз съм си избрала пасващи  и ми вършат перфектна работа. Веднъж на 2 седмици да изпусне някой и то е ако не съм го сменила навреме. Яд ме е като всеки ден изхвърлям по една торба боклук, понеже е много антиекологично. Ама и аз съм човек и трябва да съм жива. Който може да си позволи да кара без памерс, нека го прави, мога само да му завиждам, че има шанс да направи това добро на детето си и околната среда. Btw опитвам се напоследък да предвидя нуждите на бебетата ама не става и не става.

# 66
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Ники, не съм специалист по въпроса, но на теб ще ти е доста по-трудно, защото бебоците ти вече са големки. ЕБХ се започва рано, защото те все още тогава дават някаква индикация, а после свикват с пампата и спират.

# 67
  • Мнения: 762
NikiFin ,плюс това мисля че близнаците се научават по-бързо,защото гледат един от друг.Да не говорим че си имат брат,който може да им демонстрира за какво служи гърнето.Пожелавам ти успех и не се кахъри за торбите с памперси-ти си дала на замята достатъчно-цели три здрави дечица.

# 68
  • Мнения: 2 757
ИраМира, не възнамерявам да ми е трудно, защото мисля а ги оставя с памперси докато сами не решат да ги махнат. Не че няма да им покажа гърнето и да им обяснявам къде се ака и пишка. Това правя със сина ми всеки ден, и на яслата ги учат. Повече от това не виждам, като изключим да ги оставя да опикаят и осерат къщата, но това няма да стане. Все някога ще откажат памперса.
dimitriana, по-скоро аз ще седна на гърнето да им покажа, отколкото брат им, който изобщо не иска да върши нищо там. Проявява интерес, знае за какво е, но когато трябва да ака или пишка държи да си го направи в памперса, дори се усамотява като ака и като го птам ака ли отрича да го прави  Laughing

# 69
  • Мнения: 762
Ами аз наистина нямам такъв опит и не мога да ти дам акъл,щото хем си с две бебета,хем са големи.Ето тук съм срещала събрана информация по темата.Но ако решиш лекичко да има открехваш офертата "гърне"-можеш да пробваш след сън.А за акото-пробвай сутрин с някакъв сигнал имитиращ напрежение-нищо чудно скоро да забравиш за нааканите памперси поне на малките.
И съвсем извън темата-пресмятах им рождените дни-на 9ти и 10ти юни ли са родени или да забравя за математиката?И как така са родени в различни дни?Извинявай че такива тъпи въпроси задавам,но ме преследва едно непреодолимо любопитство,а не посмях да те питам до сега.

# 70
  • Мнения: 2 829
NikiFin, не знам дали е било от качеството на памперса (опитвала съм с Памперс и Либеро), дали е размера (опитах с по-големи и по-малки) или може би устройството за слагане на памперси е било калпаво, ама факт е, че след проведени доста опити доказахме хипотезата че при всяко наакване произведенията намират път извън пелената Laughing
исках да споделя, че майките, които се занимават с ЕБХ са дори по-мързеливи, защото някакси излезе, че полагаме някакви страхотни усилия и сме едва ли не за медал. Не знам задругите, но аз си признавам, че съм много мързелива и много държа на личния си комфорт (но държа и на комфорта на детето в същото време) и ако ЕБХ изискваше някакви големи усилия да се полагат-отдавна да съм се отказала Grinning

# 71
  • Мнения: 9 814
Браво на всички. Особено на авторката. Аз не съм започнала да приучвам дъщеря си към ЕБХ на 40 дневна възраст, но в края на 6-ия месец я сложих на гърне ей така, от раз. И тя ей така, от раз се научи. Памперсите махнахме изцяло на 1 г. и 4 м. Е, сигурно не съм разбрала до 7-ия месец, че бебето ми е човешко същество Mr. Green, знам ли  newsm78.
Не ми става ясно обаче какво правя, когато кърмя детето си, а то се изхожда?!

# 72
  • Мнения: X
Даааам, хубаво е, ма да си по цял ден сама с бебето и да имаш, като ангажимент само нбего. Ако децата са две обаче какво става? Не ми казвай, че кърмиш на поискване, прилагаш ЕБХ и отделяш нужното внимание на по-голямото дете и мъжа си. Twisted Evil

# 73
  • Мнения: 2 829
Пандора, на мен лично ЕБХ ми отнема по-малко време отколкото сменянето на памперси. Понеже аз ходя на работа с изпишкването ми помагат и свекърва ми, мъжа ми, зълва ми. Изобщо не съм им обяснявала нищо, нито съм ги карала, те просто ме гледат какво правя и сами решиха да пробват. Наистина си признавам, че преди да се върна на работа живота ми беше изключително лесен и приятен, по цял ден се разхождах, пиех кафета, говорех си с приятелки, четях книги и списания, пишех във форума и успявах и да си отговарям на служебната поща. Надявам се скоро да имаме и второ дете (правим "опити" отдавна) да да ти отговоря на въпроса. На мен лично ми се струва, че съм избрала най-лесния начин за гледане на бебета.
Много ми се иска всяка една майка да се чувства така, както аз, независимо как е избрала да си гледа детето Hug

# 74
  • Мнения: 762
Пандора,аз вече писах, че съм студентка и денем я съм вкъщи,я летя до университета и обратно,но задължително нощем съм пред компютъра.Изобщо не съм човек,който може да живее в някакъв ритъм.То и поради тази причина понякога от мненията на много от майките в този форум ми настръхва козината.Те имат толкова много време,че чак забравят какво да правят по цял ден.Истински заетите хора умеят да ценят всяка минута и най-вече да цепят на две минутата прекарана със семейството.
Искам да имам второ дете,за да ти отговоря,но сега е просто невъзможно и това да вкарам в ежедневието си.
Хората прекалено много се доверяват на улесненията и започват понякога да им робуват.Разликата между памперсите и ЕБХ е като това да имаш и да нямаш телевизор (телефон,миялна и т н).Ако нямаш-няма да гледаш.Simple Smile

# 75
  • Мнения: 762
И честно казано ми писна да ме наричат безделница...
Айде питайте някой завършил ВИАС с прилично високи оценки какво му е било и тогава ми се обадете пак.

# 76
  • Pb
  • Мнения: 1 183
ЕБХ наистина работи! Не съм вманиачена да дебна сина си, не съм махнала пелените все още, но броят им на денонощие е минимален (2-3 бр.). Доволна съм всеки път, когато го усетя. Започнах от 2я му месец.

Децата наистина са щастливи, когато майката ги усеща - по прекрасен начин го изразят - чрез поглед, доволно гукане и т.н. 

Анна в., аналогията с шоколада ми хареса  Laughing

# 77
  • Мнения: 2 757
И съвсем извън темата-пресмятах им рождените дни-на 9ти и 10ти юни ли са родени или да забравя за математиката?И как така са родени в различни дни?Извинявай че такива тъпи въпроси задавам,но ме преследва едно непреодолимо любопитство,а не посмях да те питам до сега.
Много са ме питали, и все съм отговаряла. Всъщност не се ли сещаш - Ева се роди 1 мин преди 12, на 9ти и решиха така да я запишат без да ме питат. А Теди 20 мин след нея на др ден.
То и аз имах много време и киснех тук нон стоп почти, чак ми беше писнало, като се беше родил Давид. Той спеше по цял ден, и аз кво да правя - не че не ми се спеше де, щото е близко до ума че щом спи по цял ден нощем прави серенади, ама колкото пъти реших да си легна заедно с него, толкова пъти точно тогава той пък решаваше да се събуди. Та се отказах от опитите и кибичех тук. Сега пак намирам време, и то пак е за сметка на съня ми щото съм тук само когато спят. А те не са от най-добрите спящи бебета. А като и спят по различно време и все си имам по едно в ръцете. Но не е само до бройка, въпреки, че тя допълнително утежнява ситуацията. Давид нямаше проблем дори да не спи да си лежи в креватчето и да си гледка висящите играчки.  Не само това ами и сам си седеше в стая и нямах проблем с това. Докато тия не щат една секунда сами да останат. Само да видят че се отдалечавам, дори и да не излизам от стаята и надуват гайдата и тръгват след мен. Че и рано пролазиха и само тичам след тях - цялата къща обикалят - тъкно вкарам едното в стаята и другото вече е в коридора и препуска. А не смея да затворя вратата да не излиза, че като ревне и после едва го успокоявам. Искам да кажа, че си е до деца, има си лесни има си и трудни. Напълно възможно е с бебе да си живееш живота, дори с 2. Тук срещам близнаци, майките им свежарки подскачат след  количката, а тия в количката си спят или си гледкат кротко. А само аз влача едното, като преплитам крака и спя с едното око,щото не седи в количка, а бавачката ми съответно бута количката с другото. На мен ми е невъзможно сама да изляза на разходка с двете, щото Ева като ревне, трябва да се вземе, иначе ще увреди слуха на брат си. Давид и той ревеше, ама не ми пукаше, щото нямаше на кой да пречи, а и той се уморяваше и заспиваше. Докато Ева ако не я вземат млъкване нема. Направо завиждам на майките със спящи или кротко гледкащи бебчета (то тук май само такива срещам, не помня да съм виждала някой да носи бебе и да бута празна количка. Имаше само един случай, ама носеше бебето в кенгуро, явно защото количката беше препълнена с покупки).
За ЕБХ не съм се отказала да пробвам, само чакам удобен случай, че за сега не ми пада. Може пък близнаците да са по-податливи на приучване към гърне от брат си.

# 78
  • Мнения: 485
Ники, и мен ме гложди любопитството - колко е голям големият ти син?  Grinning

# 79
  • Мнения: 762
Ники,сетих се,но те питах,защото ми се стори че може би си ги родила вагинално и за това така са се забавили.Не ми беше удобно направо това да питам.
А иначе за датите питах,защото моята щерка също е зодия близнак и напълно ми съвпадна картинката с празната количка и бебе на ръце.Тя не само че реве неутешимо ако не стане нейната,ами е и ужасно гръмогласна.Гледам да не реве никак,защото може да повреди слуха на всеки (остави моя).Ами и ако се направя че не и обръщам внимание е стигала до повръщане от рев и то без кой знае каква причина за истерията...само не и дадох една запалка да си играе с нея.Наистина не мога да си представя какво е да имам 2 като нея,но поне е по-разсъдлива от повечето бебета.Ние с нея си говорим,аз и обяснявам внимателно с думи и жестове какво искам и тя ме разбира.За това гърнето го прие от раз.Обясних и-показах и го,опипахме го,седнаме,дадох знак и тя се позамисли дали няма да се нацапа,но реши да ми се довери.Такава комуникация е много голяма работа.Трябва да си призная,че не само ЕБХто помага,но е и до бебето,защото тя просто е ужасно умна.Не съм сигурна дали е възможно,но се научи да ми отговаря с "да"(въпреки че мълчанието е по-често) и "ньо" (което означава не и е задължително ако не иска да я притеснявам),когато посочвам гърнето.
Та исках да кажа-нищо чудно да са по близнашки доста съобразителни твоите човечета.А за насилване-с тяхната природа това просто няма как да стане. Wink

# 80
  • Мнения: 762
ЕБХ наистина работи! Не съм вманиачена да дебна сина си, не съм махнала пелените все още, но броят им на денонощие е минимален (2-3 бр.). Доволна съм всеки път, когато го усетя. Започнах от 2я му месец.

Децата наистина са щастливи, когато майката ги усеща - по прекрасен начин го изразят - чрез поглед, доволно гукане и т.н. 
Ей,проста ти е наистина супер.Браво на теб за успехите.Точно сега правим нещо като опити да събрем наш си опит в темичката ни,за да направим нещо като наръчник с улеснения (хитрости).Щом си започнала толкова рано и ти е било приятно-ще ни бъде приятно да се включиш.

# 81
  • Мнения: 2 757
Duol, синът ми е на 2г и 8 месеца.
dimitriana, не знам дали е от зодията, ама наистина бебоците гледат доста умно, любознателни и любопитни са, за разлика от брат им, който е зодия рак ако има зна4ение и е по белите и правене на обратното видидимо за удоволствие

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 16:04 от Марулка

# 82
  • Мнения: 352
dimitriana ,
Прекрасен разказ - истинско художествено произведение! Едва сега го прочетох!  
Моите поздравления!
Личи си с, че е написан с много любов и старание!
 Hug

# 83
  • Мнения: 4 447
Страхотно си го написала. Много ми хареса!
Чудесно е, че споделяш своят опит тук!
Пожелавам ти още много усмивки!

 Hug Hug Hug

# 84
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
dimitriana ,
Прекрасен разказ - истинско художествено произведение! Едва сега го прочетох!  
Моите поздравления!
Личи си с, че е написан с много любов и старание!
 Hug


Поздравления и от мен Peace

# 85
  • Мнения: 756
Разказа е прекрасен , постиженията на майката и детето са прекрасни също , само че защо усещам че по някакъв начин тази ЕБХ се опитва да се пропангандира по  всякакъв начин - има си теми , мисля че са шест , който се интересува ще ги прочете , досега беше постоянно приканване под различен начин ела в темичката , или при майките бебеманиачки и т.н. . Аз също се интересувам от ЕБХ , пробвах и то доста дълго време и упорито , продължавам да правя опити , но не се получава - досега съм уловила две пишкания / чист късмет / , като му издавах звук или сигнал както го наричат не се получаваше нищо , за изхождане по- голяма нужда -ами той се изхожда , докато го храня - какво се очаква да направя , за да осъществя тази божествена интимна връзка с детето си , която явно аз нямам - да започна да го премятам бързо през каишки на столче , да му свалям панталонки и т.н. .... е не знам колко благодарно ще ме гледа след това.Нямам време и постоянно да го наблюдавам за сигнали , другото което съм чела е че пишкането на гърне става , когато детето е готово само затова и прибързването може да доведе до неблагоприятни резултати. Казвате че ЕБХ е различна от ходене на гърне - обяснете ми по какъв начин , но обяснения по отношение връзка с майката са нереални и на възраст от 5 месеца е нормално да плачат при преобуване просто защото им е некомфортно , а не осъзнато че им се слага памперс , който да предотврати естественото им изхождане / то е сложно за изписване , а камо ли бебето да го разбере/ , на 7 месеца бебето още не може да балансира само както да стои  право , така и при седене - е как си вдигна гащичките... моля обяснете ми ги тези неща . Сега го слагам на гърне, само за да има идея какво е гърне и да не ми плаче по -късно .И Nikifin  и In са напълно прави в техните си изказвания и нпрекъснатот втренчване в бебето е неестествено . Другото , което искам да ви попитам , как след като се овладели изкуството да разпознавате знаци е съвсем нормално за вас те да се изхождат ,където им падане , носите ли със себе си портативно гърне когато излизате на разходка.
П.ПV Не съм писала с цел да се заяждам , имам желание да махна пелената на сина ми по -скоро , въпросите , които съм задала са съвсем сериозни и очаквам отговори и последно отново повтарям чела съм темите за ЕБХ , но при мен не се получи ...ако имате предположения защо дайте ми съвет. Благодаря  bouquet

# 86
  • Мнения: 2 829
axel_chiara, при ЕБХ целта не е за възможно най-кратък срок да обучиш детето да ходи на гърне. Целта е постепенно да започнете да се разбирате с него, майката да се научи да разбира кога детето иска да пишка/ака а детето да се научи да и показва нуждите си. Затова и както си забелязала доста дълго време дечицата се напишкват в гащите, понякога е имало периоди, когато повечето пишкания при нас са били в пелената/ в гащите/ на пода....
Аз започнах просто с идеята (май също като теб) да покажа на детето си, че може да се пишка/ака извън памперса, и че това е хубаво. Започнах, като го оставях голичък за по няколко часа и го наблюдавах, и за мое учудване на малкия му харесваше да пишка над легена. Пак да повторя, че между 4.5 месеца и година и 2-3 месеца почти всеки ден съм изпускала по 1-2 пишкания. Понякога мнооого повече, имало е и няколко поредни дни без "авария". Това го пиша за да не помислиш, че съм някаква супер-майка или че имам телепатична връзка със детето ми. Просто в един момент свикнах да се сещам за неговото пишкане така както се сещах да му предложа ядене. Понякога той мрънкаше и от нищо друго не се успокояваше освен да го изпишкам/изакам. Понякога пък се дразнеше от това че се занимавам с неговите нужди и просто си пишкаше в гащите.
Пак да напиша-когато съм била прекалено вторачена в нуждите му синът ми стачкуваше и изобщо не желаеше да го изпишквам. Най-успешно се справях когато изобщо не ми дремеше дали ще успея.
Когато излизаме на разходка го изпишквам на най-близката полянка. Ака само в къщи, но 2-3 пъти се е случвало да се изака и навън-тогава взимам акото с найлоново пликче (както и собствениците на кучета би трябвало да правят) и го изхвърлям в най-близкия кош.
Като навърши година и 2-3 месеца дребния започна да си казва (почти) всеки път като има нужди и неусетно от миналата есен аз вече не нося резервни дрехи където и да ходим. Да добавя, че откакто стана на 8 месеца детето ми аз работя. Доскоро само по 4 часа на ден, а от април-на пълен работен ден. Гледа го свекърва ми, понякога свекър ми и мъжа ми. Всички те не са изобщо запалени по ЕБХ, но без никакви усилия се справят.
Ако имаш още въпроси питай. Съжалявам ако те дразнят опитите на нашата група за пропаганда.
Наистина аз лично се опитвам да пропагандирам ЕБХ-защото лично за мен това е улеснение и ми се иска да помогна на други майки да имат лесен и приятен живот с бебетата си. Също както се опитвам да пропагандирам кърменето и педагогическото захранване, т.нер. "привързано родителство" и позитивното възпитание. Защото съм доволна от избора си, но ако не бях попаднала на подходящата информация в подходящ момент едва ли щях да разбера че има и такъв вариант за гледане на деца.
Ясно е, че има повече от 1 "правилни" начини за отглеждане на деца. Ясно е, че това, което е добро за един не е добро за друг. Ако на теб например ЕБХ не ти звучи логично, ако усещаш че ти е трудно, ако те изнервя-явно този метод не е за теб. Моята цел е да помогна на такива майки, които като прочетат ще им хареса и на които ще им бъде лесно и приятно да го практикуват.
Не мога да ти търся "грешки" и да ти кажа защо не се получава. Възможно е и твоето дете да има мнение по въпроса  Grinning Според мен, както има майки, които не харесват ЕБХ, така може и да има бебета, които не желаят да го практикуват. Но ако все пак искаш да направиш още един опит-опитай да изхождаш детето в различна поза, на различно място, опитвай непосредствено след сън, остави го за няколко дни без памперс за да видиш горе-долу през колко време пишка... За акането по време на хранене-това е период, през който доста от бебетата на пишещите в темата ни писаха. И моя син акаше по време на вечерята. Продължи 2-3 седмици и после сам спря да го прави. Сега, понякога спира да яде и казва, че му се ака. Но най-често ака само сутрин.

Надявам се дългия роман, който написах да ти е от полза, също така се надявам да не го приемаш като заяждане.

# 87
  • Мнения: 1 089
Струва ми се, че при ЕБХ е много ключово за успеха да има значителна толерантност - към другите и себе си. Ако си прекалено амбициозен и критичен (включително към себе си), е по-вероятно да не се справиш поради неизбежните "провали" и естествено последващия отказ от идеята.

# 88
  • Мнения: 762
Благодаря ти за интереса,Алекс.
Ми добре де,признавам си-пропагандираме ЕБХ,но не го правим с лоши чувства.Просто не е редно да ни се натрапват памперсите и какви ли не още постулати за гледане на бебе,които служат за да заменят майката и да я отдалечат от бебето.Все пак ако не беше пропагандата на ЕБХ и аз нямаше да знам за това и щях много да съжалявам ако един ден прочета...
За това го правя,не защото искам да покажа че съм нещо повече от другите...
Та така:
Разликата между ЕБХ и приучаване към гърне е в това,че в ЕБХ няма приучаване-майката помага на детето да се изхожда (когато тя може) и детето свиква с това,както свиква с това,че когато е гладно-майка му ще го нахрани.Когато става по-голямо то само изисква да бъде обслужено.Оказва се (по мои наблюдения),че повечето деца не дават знаци,но за това пък всички от тях стискат още от толкова ранна възраст,че твърденията че бебетата не контролират естествените си нужди безспорно са неоснователни.
От друга страна травмата от "ранно поставяне на гърне" (използвам популярен израз без много ясно съдържание) е по-скоро от амбицията на майката.Настойчивото желание детето ти да направи нещо би го травмирало за каквото и да става дума.Дългото стоене на гърнето е просто вид изтезание и е много далеч от ЕБХ,комуникация или положителен майчински похват.
За уменията на бебетата-те са индивидуални.Не съм се грижила за други деца преди дъщеря ми и нямам наблюдения,но моята дъщеря седна дни преди 6 месечна възраст (без възглавници) и тогава я сложих и на гърне,защото реших да разнообразя изхождането и.На 7 месеца вече стоеше права.На 9 месеца се научи да се обръща от корем по гръб и обратно и месец след това да пълзи.За това ЕБХ е общуване с бебето,защото ако твоето бебе не стои стабилно на гърне-то ти няма да го сложиш там дори целия свят да ти се подиграва.В ЕБХ няма закони,а само трикове на майките,с които сме си улеснили живота и сме го внедрили в ежедневието ни,но тези трикове са пожелателни и те може да не се отнасят за твоето бебе.
Мога да се пообидя малко като поставяш под съмнение твърдението ми,че Калина отказа да носи памперс.Не знам твоето дете как се изразява,но ти разбираш,че то не харесва определена храна нали?Така и аз го разбрах-жестовете на тялото и бяха категорични и насочени против памперса.А и тя не е ревливо бебе:не плаче нито когато е гладна,нито когато се удари и никога не е плакала докато я преобувам...с гащи.Тя дори не плаче,когато се напишка в гащите,а по-скоро демонстрира притеснението си,което е отново красноречив език на тялото,които само аз бих разбрала.
Изхождането по голяма нужда е най-лесното за преодоляване и ние в темите си дори не го обсъждаме,та за това и няма кой знае какво да ти споделя.Дори бебета на месец се въздържат да го правят в памперса и вдигат бая шум,за да им се зачетат нуждите.Твоето бебе няма да има проблем да те изчака да го обслужиш дали ще е след хранене,след сутрешния сън или по време на кърмене-вие ще намерите начина.
За втренчване в бебето стана дума и не мисля да се повтарям.Аз не съм психопат и моля отново да не бъркате ЕБХ с приучване към гърне.
Отговорът за локвичките по паркета също се съдържа в горното изречение.Ние сме хора и понякога забравяме да предложим на детето,понякога то не желае да го занимаваме с гърнето (ако се е заиграло),понякога то експериментира с нас,понякога проявява характер,за да покаже кой е шефа,понякога е сърдито (бебето),че не му се обръща внимание и т.н...
Причините за поведението на детето са много и ако майката не ги възприема за естествени-значи не са.Ето ти,например, не усещаш какво е ЕБХ,но искаш да махнеш пелените-значи ЕБХ е естествена алтернатива,просто на теб не ти е ясно как да я приложиш.
И най-накрая моят отговор за теб е довери се на бебето си и го остави то да те научи на ЕБХ.Това,което ние знаем за ЕБХ може да не важи за вас двамата.Възможно е дори той да не иска да маха памперса,независимо от твоето желание...

Съжалявам че трябва да четеш толкова,но наистина имам какво да споделя...

# 89
  • Мнения: 756
добре , изчетох постовете и на yanast i na dimitriana  много внимателно , благодаря за труда ви момичета -наистина много сте писали  и има логика в написаното от вас. Не съм се обиждала от нищо , защото и аз мисля ,че колкото по -рано махна памперса е по - добре , но кажете как да започна , как да уловя сигнали - сериозно ви питам , не знам кога иска да пишка . Моля ви Кажете ми просто какво да правя сутрин и за какви сигнали да се оглеждам- чела съм ви темите , не мога да се оправя.
Не се заяждам , моля ви за помощ!
Благодаря!  bouquet  bouquet

# 90
  • Мнения: 485
Axel_chiara

Може би ще сме ти по-полезни ако разкажеш повече за своя опит - какво си опитала, кое не се е получило? Оставяла ли си го без памперс за известно време или сваляш памперса за да му предложиш, а после отново слагаш? Защото ако е постоянно с памперс няма как да научиш сигналите. След сън опитваш ли? Бебетата почти винаги пишкат веднага след сън. А след кърмене? А по време на кърмене? Кога си започнала (защото ако е след 6 мес. нещата са малко по-различни)

Не е много удобно да държиш бебето над леген докато кърмиш, но ако го кърмиш с пелена между крачетата, виждаш какво прави и издаваш съответните звуци - това също е ЕБХ, защото ЕБХ е комуникация с бебето. Щом ака в столчето за хранене и ти виждаш, че го прави - просто издавай звука за акането. Когато порасне още малко, ще се научи да изчаква. Не трябва да го прекъсваш, бързо да сваляш панталонки и т.н. - няма смисъл.

# 91
  • Мнения: 762
Ами,Алекс,наистина нямам опит с големи деца.За това бих те посъветвала да прочетеш тук и да се обърнеш към Duol,Анна В.,yanast  и другите главни героини с много стаж в темите ни.Ти си добре дошла и там да питаш и споделяш,защото вече си една от нас.
Мога да ти кажа аз какво бих направила на твое място:бих си освободила 1-2 (или повече) дни само за бебето.Махаш памперса и слагаш гащи с някаква подложка вътре (пелена сгъната).Наблюдаваш кога пишка-какво прави,играете си,смеете се,предлагаш гърне-обясняваш му на ваш си език...абе да го наречем "опитваш се да си наваксаш".След сън предлагаш гърне и казваш ключова дума (примерно "пиш"),която имитира вода или при възможност пускаш такава.После когато се сетиш.Може да се опиташ да го изпишкаш хванала го за крачетата над вана или канала в банята,за да ви е по-ясна комуникацията.
За акане аз използвам езика на тялото като от малка и казвам "ъ-ъ" с видимо напрягане на корема,защото моята дъщеря е малко разсейка и не ми обръща внимание.
Не знам колко дълго трябва да опитваш,но според мен,важното е да се гледате в очите,да си обяснявате с бебо-той на теб,ти на него.
Според мен децата на тази възраст са някак по-трезви от малките бебета и не мога дори да си представя как биха възприели смяната на нещо познато.Пожелавам ти да е приятна емоция и за двамата и дори да не успееш поне 1-2 дни ще си наясно какво щастие е да си майка. Wink

Аз наистина импровизирам (това бих опитала,но в моя си случай) ,за това моля ако нещо неправилно съветвам да бъда поправена,защото може някоя по-свенлива мама да чете това и да и навредим вместо да и помогнем.

# 92
  • София
  • Мнения: 17 592
 Sick

# 93
  • Мнения: 1 947
Ей такава ми беше физиономията, когато се наложи да сменям наакан памперс на племенника ни,
тогава на 18 месеца. Ей оттогава си рекох, че това не може да е нормалният начин да се изхожда бебе.
В три торби го вързахме памперса и пак миришеше, докато не отиде в контейнера.

# 94
  • Мнения: 352
Ей такава ми беше физиономията, когато се наложи да сменям наакан памперс на племенника ни,
тогава на 18 месеца. Ей оттогава си рекох, че това не може да е нормалният начин да се изхожда бебе.
В три торби го вързахме памперса и пак миришеше, докато не отиде в контейнера.

 Joy  hahaha
При нас пък изражението на щерката е подобно,когато й запремятам памперс пред очите...Как ли ще реагира,ако се опитам да й го сложа!?  newsm78  Wink

# 95
  • Мнения: 485
katiABV, следиш темите ни, знаем  Laughing

Да кажа и тук: Ще има среща на тема "Естествена бебешка хигиена" на 30 май (петък) от 11:00
в конферентната зала на Тенис клуб "Малееви", бул. Никола Вапцаров 57.
Присъствието е възможно само с предварително записване на estestveno@gmail.com.

# 96
  • Мнения: 756
ами и моята физиономия е такава от няколко дни , докато се опитвам да я практикувам тази ЕБХ , а на мъжа ми е тази Sick и тази #2gunfire и като разбара какво правиме Joy hahaha ... какво да му обяснявам сега

# 97
  • Мнения: 1 947
   Може би трябва да си промените нагласата и тогава ще се получи. Ако има недоверие и липсва синхрон, трудно ще стане.

# 98
  • Мнения: 762
Щом смяташ,че не ти харесва ЕБХ значи е редно да спреш.Предполагам бебето ти разбира,че ти е неприятно и можеш да си представиш как се чувства то.
Смятам,че ЕБХ е нещо повече от хигиена-то е въпрос на комуникация и би трябвало да е лесно и приятно.Ако не е-значи е по-добре да го забравите.
Иначе и моят мъж беше леко скептичен,защото преди да забеменея беше гледал двете си племеници (по стандартни методи) и подобно нещо му се струваше повече от странно.Но щом опита...сега е един от най-големите привърженици на ЕБХ.Мъжете са хората,на които им харесва да гледат на децата като на интелигентни същества-иначе като бесни,гладни,диви и недоспали топки с проблеми са специалност на майката. Grinning

# 99
  • Мнения: 8
Аз мисля, че са пълни глупости това за ЕБХ и бебе,което на 7 месеца може да си дига и сваля гащичките. На тази възраст бебетата още не могат да се държат здраво на краченцата си, та какво остава да си вдигат гащите. А пък и то едва ли знае значението на думата "пиш", че като му го кажеш димитриана и то веднага като по чудо се изпишква. Вярно, има деца, които се развиват по-бързо от други, но хайде малко по-скромно все пак. Колко сте различни в БГ и тн. Че децата,които живеят в чужбина какви са, според теб? Защо просто не оставим децата си да се развиват нормално и всяко нещо да идва с времето си. Аз виждам около себе си деца, които на 2-3 години още са с памперси и с биберони в устата, но това не означава, че те са по-глупави, нито по-увредени от останалите. А и никога не сам чувала за дете, което на 5-6 години да ходи с памерси или да се напикава в гащите си, което показва, че рано или късно то само ще се научи.
А и не мога да те разбера като искаш да се покажеш колко добра мака си, как може да казваш, че си гледала на бебето си като на " незавършено болно същество,което ми създава купища допълнителна работа" . Ако ужасно се беше засрамила от тези свои мисли едва ли щеше да го напишеш във форума, та всички да го прочетат.Срамно е също така да пишеш, че в погледа на онова момченце в парка,Калин, имало нещо смущаващо тъпо.Помисли си, че неговата мака може да е написала някъде за твоята дъщеря същото нещо. А и няма грозни или тъпи деца на тази възраст. Всички те заслужават уважение и внимание, не забравяй, че и ти си била на 1-2-3 годинки.Много внимание от страна на родителите си. Никое дете не е "дете помежду другото". Всички родители се грижат за децата си и дават наи-доброто от себе си. Кои колкото има възможност, някои работят и дават децата си на градина, учат ги по стечение на обстоятелствата да ходят в гърне  и тн, други пък имат възможност и си позволяват да си останат вкъщи да си гледат децата, разхождат ги, глезят ги, купуват им скопи роклички. Но това не означава , че 1вите обичат децата си по-малко от вторите.
А за жените, които нямат нито кои знае каква кариера, нито кои знае какво семейно щастие, говори тогава , когато сама ти си направила кариера. Да си и майка и студентка не е геройство, знам го от личен опит, нито си 1вата , нито си последната . Това е просто въпрос на личен избор и приоритети.

# 100
  • Мнения: 756
"Мъжете са хората,на които им харесва да гледат на децата като на интелигентни същества-иначе като бесни,гладни,диви и недоспали топки с проблеми са специалност на майката.  "
 
 
dimitriana  внимавай с тона , който използваш по отношение на квалификации обобщаващи бащите на децата - имай предвид , че това е форум с определени правила , които засягат елементарната  култура на общуване и такива оценки на мен не ми се нравят , нито пък ще ти позволя да коментираш по какъв начин съпруга ми възприема детето ни.Емотиконите в този пост стоят абсолютно нелепо и по скоро придават ирония и сарказъм .
Отнасям се с уважение към методите на ЕБХ , към хората които я практикуват , помолих ви за съвет и  когато ви съобщих , че не се получава при нас ти започна да се подиграваш отявлено - би ли обяснила причината си за това поведение или то е просто нещо естествено , а според твоите виждания трябва да се следва всичко естествено .
Ами ще ти кажа защо може би при нас не се получава -може би на моето дете му е прекалено тъпо и досадно да стои на гърне или аз да го износвам като му присвивам стомаха пред алтернативата да му разказвам приказка или да му пея нещо , докато си играе с майка си , която е намерила време за общуване с него , както и баща му който дори като го види във вида , който описваш ти / много цинично и грозно е описан , за да го изпиша сама/ прави всичко възможно да го накара да се усмихва , забавлява и да е чист .
А извинявай , но как така реши че родителите , които не практикуват ЕБХ си гледат "децата помежду другото" , нямат кариера и семейството не им е наред , как си позволи да коментираш че детето понеже било с памперс имало нещо странно глуповато в погледа , докато децата без памперс са друга категория.
Въобще не си ли даваш сметка за какво говориш и под какъв знаменател слагаш родителите и децата им.
П.П. Въпреки поста на авторката на темата желая да подчертая , че толерирам изцяло родителите практикуващи ЕБХ и се радвам на успехите им.Пожелавам им лек ден и успехи в начинанието им.

# 101
  • Мнения: 2 829
axel_chiara, моля те за извинение от името на Dimitriana, поста, който pandichka коментира е в другата тема за ЕБХ-ако погледнеш там ще видиш, че почти всички пишещи направихме забележка и мисля, че тя си взе поука. Аз самата съм от майките, които много държат на личния си комфорт, в този смисъл се причислявам към тези, на които децата им са между другото  Grinning И си мисля, че това е за доброто на децата-те не бива да са центъра на вселената. Иначе, за цитираното изречение-разбрала си погрешно, Димитриана казва, че бащите обичат да гледат на децата като на интелигентни същества. Аз бих го формулирала по-различно-обикновено майката се грижи за хилядите малки и големи проблеми свързани с едно дете-майката мисли кога ще огладнее детето и има ли какво да яде, дали и кога трябва да се изпишка/преобуе, кога ще му се доспи и къде ще спи детето. Вероятно и затова Димитриана понякога вижда детето си като "бесни,гладни,диви и недоспали топки с проблеми"
Наистина, както ти писах и преди ЕБХ трябва да е лесно и приятно. Ако по някаква причина имаш колебания, неприятно ти е или ти е неудобно да го практикуваш-спри! Най-важното за едно дете е да получава любов, сигурност, спокойствие, усмивки, хармония и приятни мигове със семейството си. И това е по-важно от това дали кърмиш или даваш АМ, с какво захранваш, дали практикуваш ЕБХ и т.н. Аз лично бих се отказала от ЕБХ ако аз или близките ми се отвращават. Защото това означава да наруша семейната хармония и следователно да навредя на детето си.
pandichka, ако искаш прочети пак темата, за да се увериш, че няколко пъти сме повторили-всеки родител има право да направи собствен избор как да си гледа децата. Има повече от 1 правилен начин за отглеждане на дете. Разбирам какво те е подразнило в поста на Димитриана, но е хубаво да го коментираш в темата, в която е публикувано, а не да го пренасяш в друга тема (защото там, където е публикуван тя вече се извини).
Моля те и ти да бъдеш по-толерантна и също да приемеш, че и ние имаме право на нашия си избор.

# 102
  • Мнения: 352
Аз мисля, че са пълни глупости това за ЕБХ и бебе,което на 7 месеца може да си дига и сваля гащичките. На тази възраст бебетата още не могат да се държат здраво на краченцата си, та какво остава да си вдигат гащите. А пък и то едва ли знае значението на думата "пиш", че като му го кажеш димитриана и то веднага като по чудо се изпишква.

Вярно, има деца, които се развиват по-бързо от други, но хайде малко по-скромно все пак. Колко сте различни в БГ и тн. Че децата,които живеят в чужбина какви са, според теб? Защо просто не оставим децата си да се развиват нормално и всяко нещо да идва с времето си. Аз виждам около себе си деца, които на 2-3 години още са с памперси и с биберони в устата, но това не означава, че те са по-глупави, нито по-увредени от останалите. А и никога не сам чувала за дете, което на 5-6 години да ходи с памерси или да се напикава в гащите си, което показва, че рано или късно то само ще се научи.

pandichka,
Препоръчвам ти първо да се информираш какво точно е ЕБХ и тогава да се включиш отново да изкажеш мнение!  

Относно продължителното носене на памперс и степента на умствено развитие при децата,вече има немалко направени изследвания-потърси из нета!  Същото важи и за биберона,като "храна за мозъка"!А случаи на напикаващи се големи деца,вкл. тийнейджъри-дори няма да коментирам!
Иначе от личен опит твърдя,че в деня в който пробно свалих памперса на дъщера си-тя се обърна от корем по гръб, и си захапа палеца на крака,на 4.5 месеца,с което се обедих колко памперсът й е ограничавал движенията!  Simple Smile

Всички родители се грижат за децата си и дават наи-доброто от себе си. Кои колкото има възможност, някои работят и дават децата си на градина, учат ги по стечение на обстоятелствата да ходят в гърне  и тн, други пък имат възможност и си позволяват да си останат вкъщи да си гледат децата, разхождат ги, глезят ги, купуват им скопи роклички. Но това не означава , че 1вите обичат децата си по-малко от вторите.
Това безспорно е така,и не смятам,че някой е твърдял обратното!  Peace


dimitriana  внимавай с тона , който използваш по отношение на квалификации обобщаващи бащите на децата ...

axel_chiara ,
Според мен Димитриана искаше да похвали бащите,че много повече дори се отнасят към децата си,като към равни, а майките-са тези които ги подценяват понякога!  newsm78

Относно ЕБХ-важното е, че си проявила интерес и желание да опиташ!Ако не се получава-здраве да е!  Simple Smile
Ако все пак не си се отказала напълно-Пожелавам ти успех и търпение!  Hug

Яна, ме изпревари!   Mr. Green

# 103
  • Мнения: 762
Единственото,което ми идва на ум е,че е по-добре да не пиша повече в темите за ЕБХ.
Явно това е по-сериозна тема от моят вкус и никой не разбира шеговитите ми настроения.
Странно е,но ми стана наистина неудобно и обидно.Ако някой се е почувствал също така обиден-наистина не съм искала.
И все пак,Алекс,си мисля,че проблемът ти не съм точно аз...
Ако изобщо имам право да мисля и да изразявам мнение.

# 104
  • Мнения: 4 753
Всъщност аз не разбрах защо всички се разскачахте такива...  newsm78 Вярно, че и аз понякога правя така, но когато някой ме засегне лично, а тука dimitriana си говори общо... Това е нейното мнение и не виждам нищо лошо да го каже... И аз съм на мнение, че измишлъотините на цивилизацията вредят, но нещата са по скоро комплексни... Като започнем от водата и храната, които пием и ядем, та стигнем до дрехите, които носим.... Сега пак започна истерията с опасните бебешки играчки и шишета... И не защото преди години ги е нямало, а защото е нямало интернет и разни други удобства и майките са били заети да си гледат децата, а не да се карат по форумите....

# 105
  • Мнения: 1 089
Единственото,което ми идва на ум е,че е по-добре да не пиша повече в темите за ЕБХ.
 
Глупости пък ти!  newsm50
И все пак,Алекс,си мисля,че проблемът ти не съм точно аз...
yes

# 106
  • Мнения: 756
 Благодаря ти yanast  за извинението , имам изградена представа за теб и се радвам , че човек като теб ми поднася извинения - това може само да ме ласкае!  bouquet Да, така е ,проблема ми въобще не е dimitriana -проблемът ми е отношението , което е изразено по отношение на бащите , които излиза че въобще не могат да осъзнаят какво е да гледаш бебе и факта , че има такова  отношение към останалите родители и деца.
Pandichka  е абсолютно права  в коментара си за отношението , което трябва да проявяваме към останалите , които са по - различни от нас.....извинявайте момичета , но ти  си е с мирис на дискриминация .
Dimitriana  ти от какво точно се почувства обидена ? Както искаш постъпвай - дали ще пишеш или не в темите за ЕБХ си е абсолютно твой проблем и мен това не ме вълнува , но ме вълнува много момента , в който разбера че някоя майка дели детето си от моето ....това е тъжното и тревожното .
Изборът ми за ЕБХ няма да бъде повлиян от горното, а отношението на детето ми към него.

# 107
  • Мнения: 756
stelt77  проблема е именно ,че се говори общо - преполагам че сега разбра защо .
Ленито  newsm50 е много подходяща емотикона за  това какво може да се очаква като последствие , от хора които се отнасят по този начин с по- различните - цял свят се мъчи да избегне  именно това .

Дано има ЕБХ и няма драми по повод ЕБХ , което казвам съвсем сериозно и отговорно!

# 108
  • Мнения: 762
Ми хубаво- нека съм памперс-расистка.Написала съм го и в темата:
...защото рекламите с ходещи руси деца с памперси никога не са ме умилявали,а още когато бях девойка ме караха да се смущавам от шумолящото, видимо неудобно и неестетично средство...
Щом всеки си има право на избор,значи и за мен има някакъв шанс,нали?
А доколкото за бащите - има един единствен,за когото имам лошо мнение и един единствен,за когото имам добро.Другите не ги познавам като такива.

# 109
  • Мнения: 4 753
stelt77  проблема е именно ,че се говори общо - преполагам че сега разбра защо.

Ами да ти кажа честно не разбрах....  newsm78 Четох, четох и пак не ми стана ясно за какво се разсърди толкова... Не стига, че обвиняваш dimitriana за нещо, което въобще не е казала (това за бащите и конкретно твоя мъж), ами и излиза, че в темата, която тя е пуснала за ЕБХ не може да каже собственото си мнение... Не мисля, че някой ти дължи извинение за нещо, никой не ти се е подигравал, нещо си въобразяваш...
Относно дискриминацията - никъде не видях такава.... Не можеш да дискриминираш майка, която слага памперси на децата си, както и не можеш да дискриминираш хора, които пият витамини... Това са пълни глупости... И всеки има право да смята едно или друго нещо за правилно или неправилно... Аз съм на мнение, че ваксините вредят и не слагам такива, dimitriana е убедена, че памперсите вредят и също не слага такива... Споделяме си ги тези неща, въпреки че не сме съгласни с всичко... Не виждам какъв е проблема...

# 110
  • Мнения: 2 829
Момичета, хайде да спрем, да броим до 10 и да започнем пак, а?
Всъщност, Димитриана, понеже аз също имам изградено отношение към теб (много те харесвам и уважавам) да си призная кое е единственото нещо, което не ми хареса-онова изказване за погледа на детенцето, в другата тема. Затова и предложих ако някой се е обидил-да пише там, където се е обидил.
Аксел, прочети пак изречението на Димитриана-разбрала си го по обратен начин. Димитриана всъщност искаше да похвали бащите  Grinning
Изобщо не разбрах защо стана караницата? Всъщност от един пост, който имаше за цел само да покаже подкрепа, не да обиди! Аксел, моля те, прочети пак "обидния" пост!
Много ще ми бъде тъжно ако заради 1 малко шеговит пост и един лигав лозунг загубим един от членовете на нашата малка ЕБХ общност и Димитриана, надявам се да не съм те обидила аз!

Общи условия

Активация на акаунт