Те ти булка, Спасовден!

  • 14 195
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Днес е много светъл църковен празник, но нали знаете приказката за булката и Спасовден.Реших да видя от къде идва този израз и видях, че идва от стара еротична българска народна приказка.Толкова срамна, че бабите от село, не искали изобщо да я разказват.Но нали ние тук сме си освободени в сексуално отношение и не сме като бабите моралистки, ви предлагам да я прочетете.Предварително се извинявам за някои думи в нея, но това е фолклор.Ето я и приказката.........

Имало едно време една мома с голема кукувица (кукувица – диал. - вагина). Толко й била голема кукувицата, че одила да пика на Шърбановата воденица и млела брашно за цел Лом. Докъде била по-мънинка, добре… Ама като поотрасла, се молила на баща си да оди да й дири мъж да се жени. Рекла му:
- Ако да ми не намериш мъж да се оженим, че да си откинем едно влакно от кукувицата и че се обесим на ньего!
И бащата й, като всеки баща, се много наскърбил и тръгнал по света да дири за дъщерата си курец. Тръгнал е от Сирната неделя и е одил през целите пости. Навръх Великден стигнал до един мост нади Дунава. Ама не било мост, ами било на един овчар кураца. Като пасъл овците, пущил си го напреко Дунава – да се не издават като одат да пасат трева у Влашко. И млого му се молил бащата и му казал:

Ей, момче, така и така, - ела да ми отървеш чедото, що инак че си откине едно влакно от кукувицата и че се обеси.
Оня, овчара, се съгласил и рекъл:
- Щом е такава работата, нема к’во!
Отишли они и на третия ден на Великден почнала сватбата. У четвъртък правили Замески (обред, при който се замесва тестото за сватбения хляб), като кво си му е адета, месили леб и готвили гозби за сватбарете. У петък почнали да викат: „Их-ху-ху-ууу!“ - из цел Лом и най-много у Боруна, що момата била борунчанка. У събота почнали да играят ръченица у момчето и „на ситно“ (местен танц, известен с името „ситната“) стигнали у неделя у момата, та посленке ги водили у черква да ги венчаат. Венчали ги и седнали на момчето у двора сватбарете да се веселат. Ама момчето било сиромах и немало маса и си пущило кураца като трапеза, да турат отозгоре гозбите и лебовете. Нали требвало сватбарите да гулеят и да ядят. Седнали они като кво си требва, а на челото на трапезата - на главата на куреца демек, седнал попа.

Докъде момата с големата кукуля си седела скришно – сичко било без никакъв проблем. Обаче като довели булката и младоженека като погледнал и като му рипнал куреца – и трапезата се дигнала у небесата. А на върха бил попа и се молел: „Господи, спаси ме!“ И се носил у небеси и се кръстел, и се реял, и све се на Бога молел да го отърве. Четиресе дена! На четиресетия ден Господ дал благослов момчето да си узапти силата и попа се спасил. В памет на това, че Господ му дал спасение, попът кръстил тоя ден „Спасовден“ и оттогава у Лом си е останало адет тоя ден много да се тачи. И понеже попът като паднал бил казал на момата с големата кукуля: “Те ти булка, Спасовден!“ - оттогава останало да се вика тая дума кога некой се отърве от големо премеждие, кое Господ му дава изневиделица. Оттогава е останало като памет и закон хората да се не женат по Велики пости, що тогава бил одил бащата на момата с големата кукуля да си дири зет. Великден е останало да бъде дена велик, кога тъстът си е намерил зет. Апа Спасовден се тачи, за да се помни кога четиресе дена попът се е носил у небесата нади Лом и кога с Божия сила се е спасил. Големи празници, памет голема“.

Надявам се вече сте наясно за етимологията на този израз, дано темата ви се стори интересна.






# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 10 367
Вече ще внимавам, когато ползвам този израз.

Ей, какви мъже е имало едно време-е-е!  Flutter

# 3
# 4
  • в баира
  • Мнения: 861
Много благодаря!   bouquet
Нямах си идея от къде идва израза.

# 5
  • Мнения: 5 539
Дотук със свенливия реализъм на българския фолклор. Laughing

# 6
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Искаме още! Искаме още! newsm62
П.П. Сетих се за една автентична история от Шопско, пак за млада булка и овчар.  Embarassed

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ами, Василисо, припомни ни я, де Mr. Green

# 8
# 9
  • Мнения: 2 978
Цитат
че си откине едно влакно от кукувицата и че се обеси
Joy



Благодаря ти  bouquet

# 10
  • Мнения: X
аз съм чувала това:
Според ентографа Ангел Гоев за всяка беда народът е измислил обряд, чрез който по магичен начин се търси изход от проблема. Безплодието например, се смята, че може да бъде излекувано само в нощта срещу Спасовден. Ялова жена трябва да преспи тогава под растението росен, което се смята за самодивско цвете. Но не сама, а с придружител, с когото няма кръвна връзка. Росенът цъфти само през нощта срещу Спасовден, за кратко време и листата му бързо опадат. Те трябва да попаднат върху двойката. Но преди това двамата поставят върху червен месал спасова пита, варена кокошка, бъклица вино. Хапват, пийват под росена. Какво друго се случва, етнографията не уточнява. Знае се само, че към полунощ те трябва да легнат под росена и да мълчат. Малко преди първи петли, около 2 часа през нощта, те трябва да оставят храната там и да хукнат към селото, без да се обръщат назад. Смята се, че безплодието остава под росена. Ако жената зачене, то става по магичен начин, по божия промисъл. И не се тълкува като прелюбодеяние.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 23 773
Дотук със свенливия реализъм на българския фолклор. Laughing
Българския фолклор въобще не е свенлив. Ама еротичната му част не се учи в училище Laughing

# 12
  • Варна
  • Мнения: 138
Чувала съм, че вечерта преди спасов ден излизан спасиите. Те са същества еквивалентни на русалките в мъжки вариант. Цяла нощ те танцуват голи из тревите и затова е израза "те ти булка спасов ден" Кого друг път ще ти се случи - голи спасии  Simple Smile
А всъщност , както всичко в нашия фолклор си има и смисъла. Вечерта срещу този ден, съпругът в домовете на бездетните семейства  излиза от къщи и отсъства цяла нощ. При жената идват някой "спасия" от селото. И така "хем вълкът сит, хем агнето цяло" - семейството се сдобива с рожба, без да е одумвана жената- все пак я е посетило митично същество  Sunglasses. А съпруга - той е бил спасия в някоя друга къща  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 447
Велешки мрсни песни за Вас, многоуважаема и прелюбезна  bouquet

# 14
  • Мнения: 229
  bouquet Благодаря за интересната история!

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 231
На Спасов ден мъжете не бива да отказват нищо на жените, особено секс.  smile3521
Та оттам е израза...

# 16
  • София
  • Мнения: 4 867
Ей сега е моментът да споменем и видните съфорумки, празнуващи днес: Спаска и Ламята Неспаска.
Те ви булки, ....!

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Аааааа много се смях  Joy Joy Joy
Давайте още!
Само не разбрах, дали зарад таз история и до днес много мъжове (че и жЕни) мислят, че жените пикат с кукулята?



# 18
  • Мнения: 3 371
Де ги тез мъже, бре  Laughing Laughing Laughing
Сега са останали само метросексуални... Rolling Eyes

# 19
# 20
  • Мнения: 768
Ей сега разбирам смисъла на "да ти изпие кукувица акъла"...пък аз го приемах буквално newsm78

# 21
  • Мнения: 118
Фиорела ме изпревари! Laughing

# 22
# 23
# 24
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Grinning Peace , супер е темата! Е те ти булка Спасов ден - де го де!?

# 25
# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455

Искаме още Велешки  newsm18 newsm18 newsm18

# 27
  • Мнения: 17 546
Ей сега разбирам смисъла на "да ти изпие кукувица акъла"...пък аз го приемах буквално newsm78
Joy Joy Joy Точно! Ама май важи само за мъжете. Значи няма жени с "изпит" акъл Mr. Green

Dona, много се смях, особено на последното! Уникално фолклорно творчество Joy Joy Joy

Последна редакция: чт, 05 юни 2008, 11:50 от Балу

# 28
  • Мнения: 2 070
Дотук със свенливия реализъм на българския фолклор. Laughing
Българския фолклор въобще не е свенлив. Ама еротичната му част не се учи в училище Laughing

И в университета не обърнахме особено внимание да ти кажа, на заден план го оставят малко. Викат му блажен фолклор.

# 29
  • Мнения: 278
И аз знам от мъжа ми еротични, народни песни, ама не са за казване, че админа ще ме банне.

# 30
  • Мнения: 1 517
Напика ми се кукулята от смях  Grinning

# 31
  • Мнения: 3 091
Честит ми имен ден!  Laughing

# 32
# 33
  • Мнения: 1 447
До сега нищо не знаех за този ден.Сега вече знам,знам Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 34
  • Мнения: 1 117
gitadam, невероятна история, смях се с глас и сълзи чак. Joy
ти ли си автора?

# 35
  • Мнения: 4 586
Ама не е упоменато, дека овчарчето с големио курец е от нашту селу.
И да, забележете, красавици, кукулята е със вси вълма.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 302
Тъкмо се чудехме с колегите от къде идва този израз. И сега като им прочетох, че мъжете не бивало на този ден да отказват нищо на жените, особено секс.... двамата мъже бързо-бързо излязоха от стаята, а ние с колежката си умряхме от смях.  Joy

# 37
  • Мнения: 3 675
това не съм го измислила аз.просто си помислих, че мога да открия нещо по въпроса за булката в нета и попаднах на тази история.Радвам се, че ви е харесала.

# 38
  • Банкя
  • Мнения: 823
 hahaha hahaha hahaha
Аз днес наред питах, какво значи "Те ти булка, Спасовден!", но никой не знаеше. Поне така казваха. Като чета тук, може и да са знаели, ама да ги е било срам да кажат Joy

# 39
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Те ви те, как най-убаво се лекуе млада булка.
Откъс от "Шутаранга" Симеон Спиридонов (изд."Весела Люцканова", всички права запазени  Laughing):
"...За баткото на Стояна, разправят, че все на егрека седял. И кога го оженили, той още на другио ден се върнал в планината, при овцете. Рекох  “оженили”, защото на овчарите им избирали невести старите хора, дето си седат у селото, че нали момите са там. Моми у гората нема. Как Лазе да си намери невеста сам, като е все на егрек. Та намерили му невеста, научили го какво да й работи, он се изширил еднаж, дваж и хванал балкана.
Веднъж, требе да е било по Петков ден, дошло запъхтяно едно дете от селото и отдалеко крещяло като приклещено:
-Бате Лазе, вика, старите ме пратиа да ти кажем, дека жена ти е много болна и до сабале може да се откине, да си дойдеш, да се простите, оти оно знае ли се.
Бре, ами сега. Оставил Лазе брато си Стоенчо, он вече бил пораснал, да пази стадото и заедно с детето слезнали у селото. Влиза дома Лазе и що да види. Невеста Нифтора се тръшнала у дрехи и бере душа. Нагледал й се Лазе, подсмръкнал от жал, па си рекъл:
- Така и така ще мре, барем да не си ойде зян, да взема да я сайдисам, доде е още топла.
Примъкнал се той под чергите и хванал, та я онодел. Невеста Нифтора отворила едно оче и се поусмихнала. Онодел я Лазе още еднаж, она продумала и руменина избила по бузите й.
- Бре, рекъл си Лазе, она комай се сафереса...
И фанал та я потретил. От третия път невестата живнала съвсем, станала от постелята, позамила се, па взела точилката да точи баница. Докато точила, Лазе се превъртел заднешката и я онодел още еднаж. Невеста Нифтора запояла кръшна песен. Нагостила Лазе с баница, сипала по ракия, пийнали они и Лазе още еднаж я онодел.
На сабалето он се застегал па да оди на егреко, оти стоката требе да се чува и рани. Невеста Нифтора му турила баница за по път, наточила му оканица ракия, изпратила го до накрай селото по живо по здраво.
Върви по пато Лазе и реве. Върви, реве, та си глава кине. На егреко брато Стоенчо го пита:
-Що стана бате, изпратихте ли невеста Нифтора?
- Какво да ревем за Нифтора, дума Лазе хълцайки, Нифтора се оправи, я и намерих церо. Ревем за тата, дека лани го отървахме, та умре, да съм знаел..."

# 40
# 41
  • Мнения: 3 447
Ох, Василисо  Joy

# 42
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
 hahaha hahaha hahaha hahaha
Василиса, не е истина как се хиля.

# 43
  • Мнения: 3 675
Историята е разказана от реална баба и поместена в книга, запазен е оригиналния правоговор /т.е. диалект/, ако искате да видите откъде съм я копнала и кой я публикувал - http://e-vestnik.bg/3980

# 44
  • Мнения: 3 675
Нещо линка не е се отваря, но историята е взета от днешния брой на електронен в-к.Там пише, къде е поместена приказката, бабата която е разказала.

# 45
  • Мнения: 2 379
На Спасов ден мъжете не бива да отказват нищо на жените, особено секс.  smile3521
Та оттам е израза...

Mисля, че днешният празник трябва да се обяви за неработен ден. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Или, както се казва във вица за зайчето, "полов полуден".

# 46
  • Мнения: 4 586
- Така и така ще мре, барем да не си ойде зян, да взема да я сайдисам, доде е още топла.
Яко садо.  Shocked

# 47
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Още едно ще ви пусна, за енергията на селската даскалица.  Joy Нов фолклор. Пак от същия източник ("Шутаранга"). Те го те:
"БАЕ МИЛЕ ТАМДЕКАТРЕБЕ
Така му думаха дренци, защото за щяло и нещяло казваше “там дека требе”. Той се водеше разсилен в кметството. Навремето разсилният бил нещо като заместник на кмета. Той биел барабана на кметството. Той четял съобщенията за населението.
Имало към кметството едно кабриолетче, нещо като малък файтон, с едно дръгливо конче. Това бил дренският правителствен “мерцедес” . С него, ако дойдел гост от окръга или от община Радомир, разсилният бай Миле Тамдекатребе, го посрещал на гара Делян и го карал до селото.
Един ден дошла в кметството телеграма. Трябвало да се посрещне на гара Делян новата учителка, която идвала по разпределение от института направо в Дрен. Щом требе, че се посреща, мъдро разсъдил бай Миле и там дека требе, отишъл на гарата на Делян да я чака.
Не чакал кой знае колко, и ей ти го на, влакът дошъл. От него кипро, кипро слязла новата даскалица. Убава, завързана от секаде, та знае ли се... (Това го пиша на дренски, който не го разбира да се напъне, да го разбере.) Посрещнал я бае, натоварил и багажо отзади на кабриолето, она седнала до него и поели за Дрен. Таман завили зад гаричката, гледат баба Темянка тътри гуменяци към перона на гарата.
-Дека, бабо Темяно, си пошла? - дума й бае Миле.
-Е па, за Дупница съм се наканила.
-Убаво си се наканила, ама си закъснела, оти влако се изниза преди пет минути.
-А, само преди пет минути, рекла баба Темянка, значи не съм закъсняла много.
Е , това е положението...
Бае Миле и даскаличката продължили за Дрен. По пътя, ей така, лав да се дроби, бай Миле Тамдекатребе попитал:
- Е, даскалице, ти омъжена ли си или си мома, там дека требе?
- А даскалицата му отговаря:
- Не съм омъжена, дедо, ама и не съм мома, там дека требе.
- Разбрал бае Миле каква е работата и кротко си продължили пътя към Дрен. Пред кметството спрели и даскалицата рипнала от кабриолето, чевръсто, ама в старанието да се покаже, взела, че паднала. Навирила краци даскалицата и нали още заплата не била вземала, немала си долни гащи. Лъснал и голио газ на дренското слънце, а тя нали е учена жена, рекла да замаже положението.
- Е, дедо, рекла, виде ли каква енергия имам.
- Видох, рекал бай Миле, само че на това ние не му думаме енергия, ние му путка думаме, там дека требе."

# 48
# 49
Искрено се забавлявах с тази тема!
 Joy

Последна редакция: чт, 05 юни 2008, 15:15 от Две хубави очи

# 50
  • Мнения: 3 405
Вечерта срещу този ден, съпругът в домовете на бездетните семейства  излиза от къщи и отсъства цяла нощ. При жената идват някой "спасия" от селото. И така "хем вълкът сит, хем агнето цяло" - семейството се сдобива с рожба, без да е одумвана жената- все пак я е посетило митично същество  Sunglasses. А съпруга - той е бил спасия в някоя друга къща  Laughing

И аз знам това. Но разказът е чудесен  Laughing Сега ще прочета и василисиния  Laughing

# 51
  • Мнения: 3 405
Остави го, де Simple Smile Детето спи сега и не мога да го пусна.
Василиса, знайш как цвиля тихомълком, за да не го събудя  Joy

# 52
# 53
  • Мнения: 2 386
Василисаааа..  Joy Joy Joy

# 54
  • София
  • Мнения: 273

- Какво да ревем за Нифтора, дума Лазе хълцайки, Нифтора се оправи, я и намерих церо. Ревем за тата, дека лани го отървахме, та умре, да съм знаел..."



Хахахаха  Joy Joy Joy Joy Ох, леле ще падна от смях  Joy Joy Joy Много е якоооо!

# 55
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
 Party Joy Много яко.

# 56
 newsm10 newsm10
Това хубаво...ама те днешните попове май пак сядат на "челното" място на трапезата newsm78Смелчаци! Grinning

# 57
# 58
  • Мнения: 3 782
До сега нищо не знаех за този ден.Сега вече знам,знам
Интересна история, жалко че вече такива мъже няма.

# 59
  • София
  • Мнения: 3 099
Снимкииииииииииииии!  tooth

# 60
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Снимкииииииииииииии!  tooth
А те това е за Ивонска - снимка Laughing. Пак от "Шутаранга", за същио Лазе (с болната Нифторка):
"За вас лъжа, за мене иначе, ама и друго хората говорят за Лазе. Млад, кога бил, нали бил много надарен от Природата, там дека требе. Веднаж като се загледал в големия си израстък, държейки го като тояга, мило му заговорил:
- Каков си голем и цвръст, каков си убав и сгоден, чудим се, защо Бог те е скрил у потури, а не те е турил на челото ми, та като минем през село, да ти се радва мало и големо!
Така му хортувал Лазе, ама кога одъртел, почнал друго да говори:
- Господи, рекъл, тизе явно си работата знаеш, на много верно место си турил това месо, оти ако ме беше послушал и го беше натопорчил на челото ми, сегинка от устата ми глупава немаше да излази.
Покаял се по този начин, човекът, значи."

# 61
  • Мнения: X
 Joy хихи,чак на глас си го прочетох,да се порадвам да диалекто Hug

# 62
  • Мнения: 604
Епа убав си е тоа нашиа фолклор и те това си е!
Браво на момата че са посмехме от сърце Joy Joy Joy!
Ха сега наздраве на празнуващите! beer

# 63
  • Мнения: 7 914
Ей сега разбирам смисъла на "да ти изпие кукувица акъла"...пък аз го приемах буквално newsm78
Цитат

 Mr. Green Mr. Green

# 64
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Велико!

# 65
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Ей,посмях се от сърце Joy Joy

Браво за "темата"  bouquet  bouquet

Ай честит Спасов ден - дет се вика - а де късмет де Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 66
  • Мнения: 1 058
Страхотни истории Joy Joy Joy.

# 67
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Темата е трепач hahaha

Да използвам момента и да попитам нещо. В прослувутата тема на Дона за ш....те някой беше пуснал линк с едно стихотворение на Пеньо Пенев, ако не се лъжа Thinking. Много се смях тогава, ама сега не го откривам, някой сеща ли се за какво говоря?

# 68
  • Мнения: 17 546
някой сеща ли се за какво говоря?
Сещам се, това е цяла поема от Пеньо Пенев за това как сме се пръкнали на този свят и че цялата култура се върти около к*ра.
Ето ти я http://slacker.hit.bg/putkoderov.html

Последна редакция: чт, 05 юни 2008, 23:21 от Балу

# 69
  • Мнения: 481
Ами дайте линк и ние да прочетем и да разберем  Joy.

# 70
  • Мнения: 3 034
много се развеселих, благодаря ви  Laughing  bouquet българският фолклор е един път  Mr. Green ние бяхме събрали такива народни песни от университета, но сега помня малко само от една за дренките и на момите ненките  Laughing

# 71
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Балу, мерси  bouquet

# 72
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
 rotfImbo

ей с глас се смях  Grinning

# 73
  • Мнения: 1 312
Много сладка тема Laughing
Искам ощееееее Laughing
Василиса,поствай,не се свени Wink

# 74
# 75
  • Мнения: 1 312
Василиса,не те ли вдигнаха вече троловете newsm78Б
Бъркай мюсли и пиши Crazy

# 76
  • Мнения: 98
Не знам кое ви е смешно, ама аз имам роднини от Лом (първата история) и щях да умра от смях докато им я чета по тел.-а, а баба ми само вика ' оно тая история е верна, шо мислиш, че тука стоиме'  Mr. Green

# 77
# 78
  • Мнения: 3 675
За тази история споменаха в новините, но не я разказаха.Само споменаха, че въпросният господин бил много надарен.Разказаха другата история за булката, която трябва да спи под росена.Много хора не бяха наясно какво значи въпросния идиом.

# 79
  • Мнения: 17 546
За тази история споменаха в новините, но не я разказаха.
Пак са плагиатствали... от тук! Crossing Arms Laughing

# 80
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Цялата книга всъщност не е за шопския фолклор, само част от нея - "Дренци". Ето още малко ("Шутаранга", изд."Весела Люцканова", да не стават грешки, нали Бу? Laughing):
За дедо Веле:
"Веднъж го срещнала една палава дренска бабичка,  рекла да го подкачи нещо и му казала:
- Дедо Веле, я каков си бел и цръвен и мустако ти нагоре пърчи, може и куро да ти става още.
- Може, рекъл дедо Веле, за можене може, ама нече.
И гордо отминал."


# 81
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
"ПЕТРЕ ПУМПАЛОТО И КАКА МУ ПАРА
Петре Пумпалото, така му думаха, защото не заставаше на едно място, като човек, а се въртеше като пумпал и все не намираше сгода. Лани, по Петровден, ходили с кака му Парка (кръщелното й име е Параскева, но в Дрен имат адет да именуват по своему), на сбор в село Горна Диканя. Там какво поминали, се разбрало в Дрен и на другата година, когато пак дошло време за “диканскио собор”. Дренските ергенаши подкачили Петре, като му задали следния тактичен въпрос:
- Абе, Петре, рекли, че одите ли тая година на соборо у Диканите?    
Петре Пумпалото се почесал там, дека не го апе, и отговорил:
- Е па лани нали одихме, кака я онодиха два пъти, а мене ме биха. Тая година, кака далдисуе па да одиме, а язе се двуомим...
Двоуми се, човека, защото едно е да те онодят, а съвсем друго е да ядеш бой."

# 82
  • Мнения: 310
 newsm10

много добра тема - смях се от сърце

# 83
  • Мнения: 7 122
 hahaha hahaha
Майтапчии сме, а!?  Crazy
Василисо,  Joy

# 84
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз пък ще гледам тази година да не пропусна дренскио собор. Дали не беше в началото на юли? Току виж, събудя интерес и се напълни с весели форумки.  Whistling
hahaha Знае ли човек?

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
 smile3501 smile3501 rotfImao rotfImao #Shocked newsm62 newsm62 rotfImbo

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
В прослувутата тема на Дона за ш....те
Много моля,някой ако може да даде линк към тази култова и прославила форума ни тема!
Не съм я чела,а ми се иска да се посмея! Flutter
Плийз!!!!!! Hug

# 87
  • Мнения: 3 405
Няма я темата, изтрита е, изгубена, тотално, съвсем ...
Някой да я е копирал?

# 88
  • Мнения: 11 747
Ла Бомба беше споменавала веднъж, че я е копирала. Имаше и други, но кои бяха...  Thinking

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Анджелина,що бе мила?
Айде де,дано се намери отнякъде.
Само съм чувала за нея,но не съм я чела. Praynig

# 90
  • Мнения: 3 447
Аз пък ще гледам тази година да не пропусна дренскио собор.
Нема да те бият, нали?  Laughing

# 91
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=146414

Тук са копирали началото на темата.

# 92
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз пък ще гледам тази година да не пропусна дренскио собор.
Нема да те бият, нали?  Laughing
Знае ли човек?  Blush То като минеш една възраст, за друго вече не ставаш.  Mr. Green
Те, за:
"ДИМЧО ДУНКОВ И КАМИЧЕТАТА
Димчо Дунков беше бакалин. Едър мъж, хубав и много палав. Задирял Димчо една млада булка и всеки път когато си пазарувала при него я халвица, я сол или оливия, Димчо се облизва и си дрънчи:
- Булче, мазно хортува Димчо,мераклия съм ти ного да станеш каил да се кандардишеш да се катурнем еднаж, за алвата пари нема да ти сакам.
- У, бре бате Димчо, каков си. Трай сега, па като дойде ред, я сама че ти кажем...
Днес така, утре така, един ден невестата издебнала мъжът и да отиде в Радомир за нещо си и булката, хоп право на вълка в устата.
- Бате Димчо, те сега може, дойде сгода.
Димчо свалил престилката, ударил ключа на бакалията и двамата прелюбодейци поели към могилата баш до гората. Там има една скрита полянка, дето вечер ергените си водят изгорите. Денем там няма жива душа.
Стигнали двамата полянката, Димчо свалил сетрето от гърба и чевръсто го постлал на тревата. Тръшнала се младата невеста на земята, вирнала краци и промецала:
- Айде, бате Димчо, зафатай, че време нема.   
Тръшнал се Димчо отсгоре й, разгащил се, ама мараманкята му се свила, като на рибар кога гази студена вода. Неще пущината и неще. Какво не се мъчил човекът, какво не пробвал, не и не. И нали е стар гявол, вземе едно камиче, хвърли го, оно изтрополи и он рече:
- Иде некой!
Невестето спушти футата, прибере краци и се оглежда уплашено. Димчо използва паузата да му се примоли, а он още по-манечок стае. Бре, ами сега. Димчо па земе камиче,  па го бишне и па:
- Иде некой!
Булчето върти очи, от никъде никой, па се усети и му дума на Димчоте:
- Ако иде, ега са два, та единио тебе да сайдиса, а другио мене, дека се подлъгах да тръгнем с такоф нефелник...
Скокнало невестето и си бегало, а Димчо, горкия, затътрил гуменяци каде село."

# 93
  • Мнения: 3 405
Тук е подходящо място да се обясня във вечно приятелство на Василиса  Grinning Ще ме вземеш ли? Още не съм достигнала онази възраст  Flutter

# 94
  • в баира
  • Мнения: 861
Василиса Умница : Ако рачеш още да ни похортуваш такова мазанко.....
 smile3501 smile3558

# 95
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Ех, браво за темата, отдавна не е имало толкова забавна! Василисо, давай в същия дух! Петък е вече, все пак!  Mr. Green

# 96
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Тук е подходящо място да се обясня във вечно приятелство на Василиса  Grinning Ще ме вземеш ли? Още не съм достигнала онази възраст  Flutter
Че те вземем и на дренскио собор че те заведем, дано не ни бият много!  Heart Eyes
П.П. Комплиментите не са за мен, аз само преписвам от "Шутаранга".  Grinning
Пък и то, пиперливите дренски истории са само част от нея и тази комай е последната. Те са разказани на автора от художника Павел Хаджийски (родом от Дрен). Те какво разказва Павката:
"Ако пък започна да разказвам веселите дренски истории, които ми е разказал Павката, няма да има място за друго в тази книга. Но няма да лиша моите драги читатели от удоволствието да прочетат някои от тези лакърдии.
Попитали едно дренче:
- Дека се е дянал бате ти?
- Епа ойде да се баня...
- За оти, че оди на баня?
- Епа, че оди на баня, като го мързи да се чеше.
Нямам думи.
Друга Павкина история гласи следното:
Отишла една дренска мома у Радомир на доктор гинеколог да я прегледа, оти некакво не й било сгодно. Повръщало й се, виело й се свет и все на кавга я избивало. Прегледал я гинеколого, поразпитал я, па й казал:
- Тизе, моме, рекал, не си болна, ами си бременна, че раждаш!
- Не думай, докторе, какво че съм бременна, като съм мома още...
- Бременна си, рекал докторо, ако си мома, ами се сети от кого е бебето -  та да го гониш да те земе.
- Какво да се сетим, докторе, от кого е. Ти като ядеш боб, знаеш ли от кое зърно си пръднал? - му отговорила дренската мома и въпросо бил приключен.
Веднъж Павле покарал по работа колата си за Радомир. Както си кара, гледа една дренска баба едва тътри гуменяци по асфалто. Рекъл Павле хаир да и стори и спрел колата. Отворил вратата и рекал:
- Хайде, бабе, качуй се да те повозим, да не одиш пеши по жегата.
- Па да се качим, чедо, рекла бабата, оти да се не качим, щом си рекал.   
Качило се дъртото у колата, разположило се, като пет пари в кесия и потеглили за Радомир. Когато излезли на главнио път, Павле като знаел, че е задължително да се сложат коланите, понеже инак полицаите глобяват за пусти колани, рекъл на бабата:
- Бабе, рекал, че се наложи да те вържем с колано, оти така требе.
Бабата го погледнала мазно, нежно му се ухилила с безъба уста, па му рекла:
- Нема защо да ме връзваш, чедо, я като съм се качила, съм си сметката направила - и почнала да запрята фуста."
Последната история е поздрав за неувяхващите бабиейроси по кубинския бряг.  Joy

# 97
  • Мнения: 3 447
 Joy
Василиндо, тая книга може ли да се намери нейде, чедо?

# 98
  • Мнения: 3 405
Тенкю, сестро, смях се със сълзи  Joy

# 99
  • София
  • Мнения: 4 867
Василиске, твоят художник много сладкодумен се оказа. Чак завист предизвикваш....
Веднъж ти предложих илюстратор за едни книги, ама отсега да ти кажа - за тези истории илюстраторчето не го давам  Mr. Green

# 100
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ето тук: http://www.book.store.bg/c/p-p/m-343/id-2543/shutaranga-simeon-spiridonov.html
П.П. Янита, илюстраторът ти си го пазя за мен и не го давам на други колеги, ама ха.  Crossing Arms

# 101
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
лелееее! Попиках се от смях! Ще си я набавя книжката! Страшна находка е! Heart Eyes

# 102
  • Мнения: 4 586
   Вълкът вървял из гората на гърба с кабелотърсач, в ръката с антена, а на ушите с хай-фи слушалки. Но не слушал АББА или Битълс, а слушал един кабел, който лъкътушел под земята. Изведнъж излязъл на малка полянка. На полянката имало пънче, а на пънчето - два трола - Голям и Малък. Троловете държали глинени пъници и ровели в тях с дървени лъжици мюсли.
  - Здравейте, тролове! - казал Вълкът, - какво не му харесвате на това мюсли, мюслито е сладка манджа.
  - Щяхме да го харесваме, ако го ядяхме за закуска както всеки трол понеделник, сряда и петък, но ние го ядем вече втори ден за закуска, обяд и вечеря. - казал Големия трол.
  - Дайте аз да го изям, - казал Вълкът, който бил гладен по подразбиране.
  - Че каква ни е далаверанта? - попитал Малкия трол.
  - Ами майка ви ще ви похвали.
  - Добре! - възкликнали троловете, след като се спогледали.
 Вълкът седнал до тях и набързо омахал две пъници мюсли.
  - Вашта мама тролска - рекъл вълкът, но се усетил, че говори на деца - ъъъъ, такова, не може ли да готви друго?
  - Може, но е заета. Задоволява незадоволени съфорумки в BG-Mammma точка ком.
Вълкът станал, сбогувал се и тръгнал по кабела, като си повтарял:  BG-Mammma точка ком,  BG-Mammma точка ком,  BG-Mammma точка ком, трябва дя посети тази страна.

# 103
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чиста измислица.  Laughing Готвя всеки ден, щото моите тролове са много капризни.  bowuu
П.П. Пък и постването на чужд текст не ми коства кой знае какви усилия.  Party

# 104
  • Мнения: 17 546
Ветаро - Ел.Пелин


         Наше село е на баир. От връо се види доло, от доло връо се не види. У доло е реката, у реката дядо поп лови риба. У благ ден си я руча сам, а у пости я пръжат у меаната с даскало. Едно време дядо поп и даскало се караа, караа - щеа очи да си изповадят, а сега от них по-големи приятели и у околията нема. Караа се они по две причини, да кажем: даскало мразеше попо, че не пие, попо мразеше даскало, че блажи. Па като зафана попо да пие, и они се сдобриа, та зеа заедно да блажат. Нали рекъл некой: "Сговорна дружина и у петок блажно руча" - те и они така.
         У селото има три кметове, двамата са у затворо - третио че иде, като дойдат они да го заместят.
         На баиро на връо живеят Дудини, а у доло на крайо - Вутови. Дуда е най-личнаа мома у село. Нема кръст, нема половина - от врато до доле равна като бадън за ракия. Сал един кусур има, че като говори, подсмърча и си бърка с язико у носо, ама кой това ти гледа. Човек без кусур не може! Вуте е па дълго, тънко и високо - магаре му под четало минува. Я сал чакам да се вземат с Дуда, да видим каков Крали Марко че се пръкне из них!
          Зашнал се е акъло на Вуте по Дуда. Он у доло живее, а мислите му се по връо одат, като овци по каменяк. Она на връо живее, ама чак у доло грее. Като месечинка над вир - и отгоре свети и отдоле свети. То убаво, ама на Дуда баща й каков е. . . Лелее!
          Еднаж улезнал Вуте на Дудини в градината, па се скрил в търняко. Согледал го баща й, па му окне:

- Чекай, сине, да те питам, що тражиш у овесо!

- Ветаро ми дууна капата, та влезох да я зема - отговори Вуте.

- Я тоя ветър, така и така, декато може да ти земе капата от доло, та да я фърли на връо!?

- У, тате, оти да не може - обади се Дуда. - Мене оня ден ми грабна шамията, та чак у Вутови на колата на климията!

- Е, па? - запита люто Дудин баща.

- Па слезем язе да я земем, а ветаро дууне пак, та ме събори на Вутови зад плевнико, па ми дигне дрехите чак до главата.

- Мълчи мари! - окна баща й. - Те тоа ветар едно време ме ожени за макя ти!

# 105
  • Мнения: 2 386
Шапкосвалям   bouquet

# 106
# 107
  • Мнения: 17 546
.................
- Какво да се сетим, докторе, от кого е. Ти като ядеш боб, знаеш ли от кое зърно си пръднал? - му отговорила дренската мома и въпросо бил приключен.
.................
По този повод да спомена, че това са си баш балкан … 72;ви, които се придържат към фолклора! Joy Joy

# 108
  • София
  • Мнения: 2 132
 Joy Joy Joy
Аз много съм се смяла на това http://www.severozapad.org/content/view/57/42/

# 109
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 382
Ето още една история за произхода на фразата "Те ти булка Спасов ден":
    По Великден се взели двама млади,но им казали че 40 дни (до Спасов ден)не трябва да си лягат заедно.Булката,явно доста нетърпелива,всяка сутрин питала свекър си:Тате,днес ли е Спасов ден,тате,днес ли е Спасов ден.На 40-тия ден той я посрешнал с думите-те ти булка Спасов ден.
    Другото ,което съм чувала за този светъл празник е че на този ден всички бездетни семейства се събират да пренощуват на някакъв връх(не помня кой точно).Какво става там-историята(и участниците)мълчат,но след 9 месеца на повечето се раждат рожби.Де да знам,може да са се молели усърдно Laughing

# 110
  • Мнения: 2 478
Дами,темата е велика.
Досега не съм смяла така на нищо във форума.
Ако имате откъде,давайте още.
Само дето бебо спи,а аз се хиля с глас Laughing

# 111
  • Мнения: 539
... Ревем за тата, дека лани го отървахме, та умре, да съм знаел..."

Joy Laughing Joy
 rotfImao

Общи условия

Активация на акаунт