Ожени ме мамо надaлече, че да се хваля повече.

  • 8 895
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Онзи ден го прочетох това. Много е свежо. Има ли нещо вярно според вас?
Аз ще се включа по-късно, че шофьора ме чака и трябва да излизам tooth

Последна редакция: чт, 16 окт 2008, 14:01 от 10cent's

# 1
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Да ви кажа мойта майка ама хич не е щастлива за това че ще се женя в Израел.То бяха обещания да си идвам колкото си може по-често,то бяха сълзи абе лудница...Ама съдба не се уредих в Бг,любовта ме доведе тук(не че се оплаквам)  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 786
Винце  Joy
Да ти кажа, че си пада по сърмичките с лозови листа, миналия месец ми беше на гости и много ги хареса  Flutter hahaha

Иначе всичко си зависи от човека, 10cent's   Hug
Аз лично нямам против хората, които са щастливи и демонстрират щастието си  bowuu
Завистливците обаче имат проблем   hahaha

# 3
  • Мнения: 868
Не е свежо. Отразява доста продължителен социално-икономически феномен в България, Румъния, и Русия. Вече започват да се появяват научни статии на тая тема, но засега са за Русия главно.

Искам да подчертая, че не всички българки, които живеят "надалече"  са там заради мъже, чрез мъже,  или защото са се "оженили."  Техният глас тука може би много не се чува, но ги има.




# 4
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Pixie,съгласна съм с теб поради простата причина,че дълго бях извън България заради работата ми а не заради съпруг...

# 5
  • Мнения: 2 786
Не е свежо. Отразява доста продължителен социално-икономически феномен в България, Румъния, и Русия. Вече започват да се появяват научни статии на тая тема, но засега са за Русия главно.

Искам да подчертая, че не всички българки, които живеят "надалече"  са там заради мъже, чрез мъже,  или защото са се "оженили."  Техният глас тука може би много не се чува, но ги има.


Да, Пикси, така е.
Но и омъжените за чужденци се делят на две основни групи - омъжени по любов и по сметка.
Представителки и от двата вида има навсякъде, лично аз се дразня, когато някои българи в България ревнат с пълно гърло, че видите ли щом е омъжена за чужденец, значи се е продала и прочие, или че щом живее с мъж в чужбина, значи е там по сметка.
Такива обобщения са направо нелепи, най-малкото защото не може да се обобщава така за непознати.

# 6
  • Мнения: 977
Винце, незнаех, че така старателно се подготвяш да ме посрещнеш.  Wink


По темата:

Ами има... Как да няма...
Както и в: "Омъжи ме мамо в чужбина та да забравя своята Родина".

Разбира се, не всички са на кантара.
Просто... Някои тежат на мястото си.

Пък било то и навън...

# 7
  • Мнения: 1 436
Хвалете си се вие  Whistling. Аз съм от другата партия: "Ти пък толкова ли не можа да си намериш американец  Crossing ArmsMr. Green

# 8
  • Норвегия
  • Мнения: 115

Ами има... Как да няма...
Както и в: "Омъжи ме мамо в чужбина та да забравя своята Родина".

Разбира се, не всички са на кантара.
Просто... Някои тежат на мястото си.

Пък било то и навън...

Мишелка, подкрепям с две ръце!  Hug
За мен въпросът е в ценностната система, да, има и такива, които са постигнали нирвана, омъжвайки се в чужбина. Опияняват се да хвалят живота си навън - ок. Но аз като човек живеещ далеч от Родината съм запазила критичния си поглед към нещата тук и приемам снизходително поведението на хвалещите се булки. А в същност, поведението им зависи и от какво са избягали, спасявайки се с брак в чужбина... но въпреки това ми е нелепа декларацията от заглавието на темата.

За протокола: моята половинка е българин! И да, гордея се с него, без да се хваля наляво и надясно! Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 563
Нямам нищо против да виждам и чувам влюбени птички. Чудесно е.

Гади ми се от ненужна демонстрация на статут - пари, класа, знания - и от самоизтъкване.

# 10
  • Мнения: 868
Хиър, аз пък бих се радвала да видя/чуя повече жени, които изтъкват статут, който са изградили сами. Говоря по принцип, не за отделни националности или държави.

За съжаление, много често наблюдавам явлението, когато жените изтъкват статута на друг, не своя собствен, и така тяхната самоличност е самоличността на друг.  Бих искала децата ни да имат силни и независими модели на поведение, та затова, жени, ако имате с какво да се изтъквате, правете го по-често Simple Smile

# 11
  • USA
  • Мнения: 559
Хвалете си се вие  Whistling. Аз съм от другата партия: "Ти пък толкова ли не можа да си намериш американец  Crossing ArmsMr. Green

 Joy И аз съм така.

# 12
  • Мнения: 4 399
Не е свежо, ама никак. Еснафско е. И за съжаление хора с такова поведение не са рядкост. Дори няма значение дали са омъжени за Чужденци или за българи, важното е да са надалеч, това само по себе си ги изпълва с гордост.

Последна редакция: чт, 16 окт 2008, 23:38 от Vjara

# 13
  • Мнения: 2 563
За съжаление, много често наблюдавам явлението, когато жените изтъкват статута на друг, не своя собствен, и така тяхната самоличност е самоличността на друг.  Бих искала децата ни да имат силни и независими модели на поведение, та затова, жени, ако имате с какво да се изтъквате, правете го по-често Simple Smile

Така е. Едно е да се ожениш за богат мъж и да се пъчиш, казвайки "ние какво сме постигнали", друго е сама да забогатееш.

# 14
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
А ако мъжа не е богат и стар и се борите двамата за всичко...Можеш ли да се хвалиш?Аз не се хваля ( не че има и за какво) защото веднага изкачат хиените да искат пари.Най-мразех като се върна от плаване веднага се намира на същия ден някой да иска пари назаем та за това и сега си мълча и кротувам Simple Smile

# 15
  • Мнения: 1 169
За съжаление, много често наблюдавам явлението, когато жените изтъкват статута на друг, не своя собствен, и така тяхната самоличност е самоличността на друг.  Бих искала децата ни да имат силни и независими модели на поведение, та затова, жени, ако имате с какво да се изтъквате, правете го по-често Simple Smile

Така е. Едно е да се ожениш за богат мъж и да се пъчиш, казвайки "ние какво сме постигнали", друго е сама да забогатееш.

 newsm10 Хора, които са го постигнали със собствени усиля и знания обикновено не парадират. Отново опираме до култура и интелект.
Не знам за БГ, но за Филипините съм чувала много. Там е като традиция. Пожеланията им винаги започват с "да се омъжиш за американец". Дори имах колега женен за филипинка. Тя го биеше, посиняваше (не че той е цвете за мирисане) и в яда си си купуваше билет до Филипините. Никога не го осведомяваше кога ще се върне и той горкия едва се оправяше с децата. Голям смях.

# 16
  • Мнения: 1 216

Не знам за БГ, но за Филипините съм чувала много. Там е като традиция. Пожеланията им винаги започват с "да се омъжиш за американец". Дори имах колега женен за филипинка. Тя го биеше, посиняваше (не че той е цвете за мирисане) и в яда си си купуваше билет до Филипините. Никога не го осведомяваше кога ще се върне и той горкия едва се оправяше с децата. Голям смях.
Това е по-скоро изключение... Съдбата на повечето от тези жени е много тъжна. За да се измъкнат от мизерията и да подпомогнат близките си, се оказват в капана на съюз без топлина, уважение и зачитане. Мъжете, които избират такива жени са особена категория.  МИналата година в парка се заприказвах с една филипинка, женена от години за канадец. Имаха 3 деца. Същият ден майка и беше починала и тя ми каза- толкова ми е тъжно и болно за всичко, съзнанието ми отказва да приеме тази новина, дори не мога да изплача и една сълза.
Имах и друга позната филипинка като живеех във Финландия, тя свободно разказваше как мъжът и я купил от семейството и, бил моряк. Имаха три момчета. Но като по - да вървяха нещата там. Изпращала пари на семейството си всеки месец- нещо като закон.

Последна редакция: пт, 17 окт 2008, 02:31 от Г-жа Броненосец

# 17
  • Мнения: 3 674
Зависи кой как измерва щастието... newsm78  Аз пък си мисля, че истински  щастливия човек не е задължително да е богат.  hahaha Аз не съм се оженила за милионерче... ама  това не ми пречи да съм много щастлива  жена Laughing

# 18
  • usa
  • Мнения: 2 113
Хвалете си се вие  Whistling. Аз съм от другата партия: "Ти пък толкова ли не можа да си намериш американец  Crossing ArmsMr. Green

ти верно ли не можа поне един американец да намериш??? изключително ми падна в очите  ooooh!!
аз не се хваля. предимно се оплаквам, но пак не им харесва.

# 19
  • Мнения: 613
Това е по-скоро изключение... Съдбата на повечето от тези жени е много тъжна....

Това е по-скоро изключение... Съдбата на повечето от тези жени е много тъжна....

Да..., за съжаление и моите лични срещи/наблюдения са такива.

Преди години, докато чаках виза, бях доброволка в една детска ясла за бебета до 1г. В стаята имахме едно много сладко бебче, момиченце, с баща американец и майка филипинка. Още при първото ми появяване там, самият баща ме уведоми, че той специално е искал азиатка за съпруга (в частност филипинка), защото те са послушни, изпълнителни, буквално изпълняват всички желания на мъжа и не проявяват стремеж за независимост, както американките. Предупреди ме също, че с абсолютно всичко свързано с дъщеря им, да се уведомява само той.
...Видяхме и майката в последствие - никога не съм виждала по-нещастен и по-отчаяно празен поглед в живота ми. Той винаги идваше с нея и при оставяне и при взимане на бебето. Когато то стана на няколко месеца я накара насила да започне работа, въпреки здравословни проблеми. Впоследствие я принуди да започне да учи за мед.сестра. И преди бебето да навърши годинка я "забремени" с второ.
Жената беше на края на силите си. В един момент спряхме да виждаме и отчаяние в нея, виждахме само тяло без дух.
В единиците случаи, когато можехме да поговорим с нея без мъжа й, сме я съветвали, че би могла да се бори за правата си. Няколкото думи от нея са били, че няма избор, ако направи подобно нещо би било катастрофално, както за нея самата, така и за близките й във Филипините.

Имам и други примери, но този няма да забравя никога през живота си.

# 20
  • Мнения: 3 098


Разбира се, не всички са на кантара.
Просто... Някои тежат на мястото си.

Пък било то и навън...
Хареса ми написаното от теб.




  newsm10 Хора, които са го постигнали със собствени усиля и знания обикновено не парадират. Отново опираме до култура и интелект.

Абсолютно вярно!

# 21
  • Мнения: 5 710
Не предполагах, че ще приемете темата толкова буквално.  Обикновено контекста на такива сентенцийки е по-широк.
Както и да е.

Моето мнение е, че живеещите в чужбина са доста наплашени ( по-скоро от стигматизиране, като самохвалци, отколкото като страх от използване) и рядко демонстрират успехи и възможности.
Обратната тенденция наблюдавам масово у сънародниците ми в Бг.  Високата репутация задължително премиава през максимална демонстрация на консуматорско отношение към всичко. Хвалбите много често ми напомнят на една незабравима сцена от Вилна зона. Поднасянето на ястията на масата.

Всичко това с респект към многото изключения.

# 22
  • Мнения: 523
Аз приемам тази поговорка като нещо от рода "Посмали Манго, посмали..... Може би се отнася не само за живеещите в чужбина, а по-скоро за всички, които обичат да парадират, демонстрират и да се хвалят. Ако примерно си някъде от Русе и се омъжиш в Ямбол, никой от родното ти място няма да те знае как си в новия си дом и ще можеш да се хвалиш на воля. По презумпция всички живеещи в чужбина са заклеймени по този начин, но такива екземпляри може изобщо и да не са излизали от България.
Наистина много филипинки, тайландки и разни други имат тъжна съдба тук. Особено тези, които са се омъжили за категорията мъже описани от г-жа Броненосец и Дистант. Аз оприличавам тези мъже нещо като прототип на българския Бай Ганьо. От друга страна знам и за много американци пострадали от бракове с чужденки, които като дойдат тук ги зарязват и изчезват безследно.

# 23
  • Мнения: 3 932
Принципът принципно е ясен: колкото по-надалече, толкова повече  Money

Нещо като да се снимаш в ИКЕА на всеки 6 месеца и да разправяш в Бг как си актуализираш обзавеждането на всеки 6 месеца съответно  Shocked
Наблюдавали и сме и случаи, когато "преуспелите надаЛЕчЕ" се снимат пред някоя скъпа кола и разправят как ще шашнат родата... Outta Joint, а и на приказки от рода:"вадя аз в Б-я КЕшА..."

Така че, разни хора, разни идеали!

# 24
  • Мнения: 868
Слушах скоро един доклад за трафикиране на хора. Това с филипинките много се доближава до дефиницията...  Страшно....


Ха, коментарът за АЙКИА искрено ме разсмя. Бях чела книга от една млада руска имигрантка, която описва стереотипи за руснаците в Ню Йорк. Един от тези стереотипи беше, че мечтата на руските имигранти е да си обзаведат апартамента с АЙКИА! Ами и българите ли правят така?

# 25
  • Мнения: 1 178

За съжаление, много често наблюдавам явлението, когато жените изтъкват статута на друг, не своя собствен, и така тяхната самоличност е самоличността на друг.  Бих искала децата ни да имат силни и независими модели на поведение, та затова, жени, ако имате с какво да се изтъквате, правете го по-често Simple Smile

ако искаш да кажеш, че само работещите жени са силни и само те са достойни модели zа поведение на бъдещото поколение направо ме обиждаш  Mr. Green
Да прекъснеш кариерата си и да последваш мъжа на животата си с ясното съzнание, че дванайсетчасовия работен ден ще ти липсва болеzнено е нещо zа което също е нужна сила  Wink
След време ще уча моите деца да следват сърцето си и ще се самоиzтъквам като пример zа поведение   Hug

# 26
  • Мнения: 3 932
Да, ама само преуспелите  Mr. Green

Ха, коментарът за АЙКИА искрено ме разсмя. Бях чела книга от една млада руска имигрантка, която описва стереотипи за руснаците в Ню Йорк. Един от тези стереотипи беше, че мечтата на руските имигранти е да си обзаведат апартамента с АЙКИА! Ами и българите ли правят така?

# 27
  • Мнения: 868
Nah, Котарана, нямах това предвид.  Вярвам, че всеки трябва да прави това, което му носи удовлетворение. Но ето, това би било истински свежо, ако мъжете започнат да изоставят мечтите и кариерите си, за да последват жените си... 

Щях да споделя и една цинична адвокатска шега, която моя близка цитира по тоя повод, но се отказах...

# 28
  • Мнения: 2 563

Обратната тенденция наблюдавам масово у сънародниците ми в Бг.  Високата репутация задължително премиава през максимална демонстрация на консуматорско отношение към всичко. Хвалбите много често ми напомнят на една незабравима сцена от Вилна зона. Поднасянето на ястията на масата.

Точно. И въобще не съм съгласна, че който сам си е направил, въобще не се хвали. Всякакви съм виждала.

# 29
  • Мнения: 1 169
Това е по-скоро изключение... Съдбата на повечето от тези жени е много тъжна....

Това е по-скоро изключение... Съдбата на повечето от тези жени е много тъжна....

Да..., за съжаление и моите лични срещи/наблюдения са такива.

Преди години, докато чаках виза, бях доброволка в една детска ясла за бебета до 1г. В стаята имахме едно много сладко бебче, момиченце, с баща американец и майка филипинка. Още при първото ми появяване там, самият баща ме уведоми, че той специално е искал азиатка за съпруга (в частност филипинка), защото те са послушни, изпълнителни, буквално изпълняват всички желания на мъжа и не проявяват стремеж за независимост, както американките. Предупреди ме също, че с абсолютно всичко свързано с дъщеря им, да се уведомява само той.
...Видяхме и майката в последствие - никога не съм виждала по-нещастен и по-отчаяно празен поглед в живота ми. Той винаги идваше с нея и при оставяне и при взимане на бебето. Когато то стана на няколко месеца я накара насила да започне работа, въпреки здравословни проблеми. Впоследствие я принуди да започне да учи за мед.сестра. И преди бебето да навърши годинка я "забремени" с второ.
Жената беше на края на силите си. В един момент спряхме да виждаме и отчаяние в нея, виждахме само тяло без дух.
В единиците случаи, когато можехме да поговорим с нея без мъжа й, сме я съветвали, че би могла да се бори за правата си. Няколкото думи от нея са били, че няма избор, ако направи подобно нещо би било катастрофално, както за нея самата, така и за близките й във Филипините.

Имам и други примери, но този няма да забравя никога през живота си.

Наистина разказа ти звучи много тъжно... Може би е просто случайност, но тези, които аз познавам са - огън мадами.

# 30
  • Мнения: 723
Принципът принципно е ясен: колкото по-надалече, толкова повече  Money

Нещо като да се снимаш в ИКЕА на всеки 6 месеца и да разправяш в Бг как си актуализираш обзавеждането на всеки 6 месеца съответно  Shocked
Наблюдавали и сме и случаи, когато "преуспелите надаЛЕчЕ" се снимат пред някоя скъпа кола и разправят как ще шашнат родата... Outta Joint, а и на приказки от рода:"вадя аз в Б-я КЕшА..."

Така че, разни хора, разни идеали!

Ха ха  Simple Smile Преди няколко дни станах свидел на разговор, на който наш сънародник се хвалеше с "дизайнерските" си мебели от ИКЕА, с които си е обзавел целия (представи си!) апартамент в София. Май успя да шашне аудиторията Simple Smile Wink

# 31
  • Мнения: 3 098

Нещо като да се снимаш в ИКЕА на всеки 6 месеца и да разправяш в Бг как си актуализираш обзавеждането на всеки 6 месеца съответно  Shocked

Laughing Наистина ли 4ак дотам?  Tired
4е и да се шашка и аудиторията? ooooh!

# 32
  • Мнения: 1 178
Nah, Котарана, нямах това предвид.  Вярвам, че всеки трябва да прави това, което му носи удовлетворение. Но ето, това би било истински свежо, ако мъжете започнат да изоставят мечтите и кариерите си, за да последват жените си... 

Щях да споделя и една цинична адвокатска шега, която моя близка цитира по тоя повод, но се отказах...


о има и такива случаи, zависи от финансовата равносметка. ако стандарта в България беше по_висок от тоzи в Германия сигурно съпруга ми щеше да zареже кариерата си и да ме последва, но не би.

# 33
  • Мнения: 515
Ей, гордея се, че списвам в една тема с Mishelle и Bittersweet! Мъдри девойки, ей! Hug
И понеже съм почнала да се хваля: Нали знаеше, че и госпожа Червеновинцева е в нашата тема!  bowuu

За съжаление и аз наблюдавах (от близо) това явление - "живея в чужбина и за това съм голямата работа"  Sad  И както някой тук писа, когато живеенето си го постигнал със собствен труд си е за гордост (да речем). Но когато си го постигнал с изгоден брак е меко казано смешно!

За протокола: Няма лошо да се ожениш за чужденец, любовта прегради няма. Но не мисля, че е гордост само по себе си.
Ма аз даже живеенето в чужбината не го смятам за гордост! Какво ли разбирам аз!

# 34
  • Мнения: 4 399

За съжаление и аз наблюдавах (от близо) това явление - "живея в чужбина и за това съм голямата работа"  Sad  И както някой тук писа, когато живеенето си го постигнал със собствен труд си е за гордост (да речем). Но когато си го постигнал с изгоден брак е меко казано смешно!


Аз бих се гордяла повеЧе ако живеенето съм го постигнала в България защото там е по-трудно да го постигнеш. Но много хора се гордеят просто с факта Че живеят в Чужбина, без знаЧение колко им е изгоден брака и колко са постигнали от живеенето.

А по темата за ИКЕА, ако не знаете ИКЕА е марка, както и С&А и много други народни магазини. Важното е да Чужбинско.  Rolling Eyes
Скоро и в Бг...http://international.ibox.bg/news/id_255843127

Разбира се, че всички (айде, повечето  Wink) имаме неща, купени от Икеа, ма чак да си е за хвалене Whistling

И аз да се похваля: едно хаванЧе си купих от там... Mr. Green

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Пазаруване от Икеа в Солун е голямо преживяване за много българи и с дни се говори какво се продава, на какви цени и т.н.
Да, и в БГ ще го откриват, но се говори, че хич няма да е евтино.

По темата: никога не се хваля, а май трябва.... ( за някои работи, не точно за този израз).

# 36
  • Мнения: 1 572
според мен хваленето от чужбината и отричането на вс.българско е вид злоба затова че не си постигнал нищо в собствената си страна както много българи са го направили и са щастливи от това, нека да си признаем че на всеки му липсва родното място , на мен ми е ужасно тежко тук , а на майка ми още повече

# 37
  • Мнения: 7 914
аз пък защо усетих по време на престоя си в Родината, че времената да се хвалиш, че вече не живееш в БГ отминаха? Thinking

# 38
  • Мнения: 1 550
аз пък защо усетих по време на престоя си в Родината, че времената да се хвалиш, че вече не живееш в БГ отминаха? Thinking
И аз останах със същото впечатление Thinking Аз не можах да се вредя да кажа една приказка от хвалбите на другите за новата къща, баня, кухня или там за каквото имаше да се хвалят Crazy Не че аз имам с какво да се похваля newsm78

# 39
  • Мнения: 2 567
Не съм от типа хвалещи се наляво и надясно, но ако изтъквам нещо, то е задоволство от по-добрия стандарт и спокойствието, което аз и цялото ми семейство имаме.

# 40
  • Мнения: 2 786
Не съм от типа хвалещи се наляво и надясно, но ако изтъквам нещо, то е задоволство от по-добрия стандарт и спокойствието, което аз и цялото ми семейство имаме.

 newsm10

# 41
  • Мнения: 3 932
Темата сте я изчерпали вече. Има ги разни и разнообразни.

То темата може и да сме я поизчерпали, ма не сме я оспамили максимално  Mr. Green

Спокойствието, чистотата, логиката при професионално развитие и израстване в йерархията, екологичното съзнание и детските площадки ми бяха основниТЕ хвалебствия.

Етажерката от Икея мама много я хареса Party...

# 42
  • Мнения: 780
В България сме си. През първата седмица се видяхме с някои мои добри приятели (поне такива ги чувствах). Питаха, а ние отговаряхме. Забелязах, че спряха да питат. От тогава не са се и обаждали да пием по едно кафе поне. Все едно, че ни няма. Не знам какво стана. Може би не чуха това, което очакваха или чуха прекалено много.. не знам. Но нямам и намерение да се опитвам да разнищвам. Здрави да сме!

# 43
  • Мнения: 1 178
То темата може и да сме я поизчерпали, ма не сме я оспамили максимално  Mr. Green

Спокойствието, чистотата, логиката при професионално развитие и израстване в йерархията, екологичното съзнание и детските площадки ми бяха основниТЕ хвалебствия.

ми да я оспамим и да я zаключваме  Mr. Green тя и беz това води до обобщения, а както всички zнаем обобщението е иzвънбрачното на неzнанието.

ако zнаеш какви хубави детски площадки има в България. Това лято бяхме на такава в Бургас /морската градина/ до Флората.С хубави прясно боядисани пърzалки, комбинирани със стена zа катерене, кръгове zа промушване, плочките около тях от теzи меките, люлки и много пейки и всичкото това чисто. Немските такива ряпа да ядат.
При последните местни иzбори кандидат кметовете се надпреварваха кой коя детска площадка да оправи, така че фукането с детските площадки вече не е вървежно  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 3 988
МИНЕрВАта, никъде не съм писала за спам.  Naughty  Crossing Arms

Не обичам да се хваля. В нормален разговор с нормални хора всичко може да се каже, те да си правят изводи.

Честно казано, предпочитам да скривам някои неща от определени хора, защото тяхната логика и сметка често не отговаря на истината. Повечето виждат само хубавото и пропускат проблемите. В тоя ред на мисли за някои всичко, което кажа е било хвалба.

И обратния случай имам пред очите си - нищо не постигнали, живеят ден за ден и си броят стотинките за храна, но в България са "ние в Америка, знаеш ли, еди какво си...".

Та затова казах, че има разни и разнообразни.

така че фукането с детските площадки вече не е вървежно  Mr. Green

 Peace Според мен и фукането със спокойствието не е, нито с чистотата (в Ню Йорк например е мръсно та дрънка. Но пък има много други неща, с които да се похвали човек.)... Както и да е, всичко е индивидуално.

# 45
  • Мнения: 3 932
Цитат на: Котарана link=topic=339028.msg8933372#msg8933372 date=1224349548
[size=7pt
ми да я оспамим и да я zаключваме  Mr. Green тя и беz това води до обобщения, а както всички zнаем обобщението е иzвънбрачното на неzнанието.[/size]
..............

Котаранке, Мацко,
точно, защото не обобщавам си позволих да напиша цитираните от теб два реда "хвалебствия", или по-скоро отзлики, между двете картинки-близката и далечната.
Ето сега почвам да се червя и обяснявам като ученичка, за да аргументирам тези си твърдения Embarassed Mr. Green

Примерът е конкретен, градът напълно законен и регистиран по всички правила, съответно и мой роден, където прекарах почти един месец това лято. Фактите: от съществуващи две детски градини и две ясли, никъде нямаше нормална детска площадка-тревата неокосена, люлките ръждясали и изпотрошени. Нормално някак си ми се струва в разговор със бивши съученици и приятели да подчертая, че това някак си не е нормално, да приложа и снимков материал...за големите градове сигурно не е така щом казвате Thinking, за Варна и Кърджали потвърждавам, за Надежда (СФ) мога да поспоря.
За чистотата-синът ми в два магазина започна да събира боклуците от земята...разликата може и той да ви я обясни...

Постингът ми може и да звучи като по темата какво не ви харесва в Б-я, но всъщност не  е!

# 46
  • Мнения: 1 199
за големите градове сигурно не е така щом казвате Thinking, за Варна и Кърджали потвърждавам, за Надежда (СФ) мога да поспоря.


Ами, не е така в големите градове ooooh! Това лято бях в престижния Изток, ами за да си поиграе детето ти на нормална площадка, трябва да отидеш в центъра Tired
Иначе аз специално се старая да премълчавам доколкото мога за хубавите неща тук и да подчертавам особено хубавите неща, които намирам в България. Обаче един факт много ме озадачи. В началото на имиграцията си съм имала 6-7 месеца стаж като общ работник, разпределени на 3 периода, включително през ваканцията докато съм следвала в университет. Ама оттогава мина доста време. И съм имала доста повече стаж като професионалист. Миналия път като си бях там и се срещнах с колежките от университета, бях изумена че смятаха че още работя във фабрика Shocked Обясних аз преди колко време и за колко време е било това и с какво се занимавам в момента. Какво беше учудването ми когато и при тазгодишното ми посещение разбрах че те още ме броят за работеща във фабрика Laughing Честно казано, вече нямам желание да разубеждавам никого. Просто гледам и анализирам. Щом така се чувстват по-добре, надявам се това по някакъв начин да им помогне. А иначе са доста свестни момичета, държат се напълно естествено, което ми харесва Peace

# 47
  • Мнения: 780
за големите градове сигурно не е така щом казвате Thinking, за Варна и Кърджали потвърждавам, за Надежда (СФ) мога да поспоря.


Ами, не е така в големите градове ooooh! Това лято бях в престижния Изток, ами за да си поиграе детето ти на нормална площадка, трябва да отидеш в центъра Tired
Иначе аз специално се старая да премълчавам доколкото мога за хубавите неща тук и да подчертавам особено хубавите неща, които намирам в България. .....

Ако това е начинът да запазим "добрите" си приятелства и отношения в БГ, е, не, благодаря! (не ме разбирай погрешно, не критикувам твоето поведение).

Иначе и ние имахме разговор на тема: "кои са положителните промени, които забелязваме в БГ". Коментари от сорта на: "повече ново и красиво строителство в малкия ни град, повече хубави коли и повече жени шоф!орки" не бяха възприети като положителен коментар. Може би, защото не касаеше директно присъстващите.

# 48
  • Мнения: 27 524
Не е свежо. Безкрайно тъжно е.
От друга страна - зависи от толкова много неща. Почти няма черно-бели неща на света, та така и в този случаи.
За мен е тъжно, когато се оставят родители или родител сам/и далече. Приятелите не са незаменими. Децата и родителите - не. От друга страна е тъжно да сънуваш града си, улиците, къщата.... всичко, което си оставил зад теб.
До човек е, до характер, до чувства, до разбирания... Не може да се каже еднозначно.
И конкретно за заглавието на темата - всяко хвалене е признак на много неща и нито едно от тях - положително  Wink

# 49
  • Мнения: 289

Vanhorne, просто не разбрах, какво лошо има филипинката да рапочне работа,
освен ако не е на смъртно легло.Никой не е длъжен да я издържа все пак и какво лошо има в това да учи за мед. сестра, прекрасно , мъжа й мисли за нея, иска да се чувства и тя полезна,
като носи доходи и има професия. Тук при нас всички майки се връщат на работа на 3 месеца като стане бебето и забременяват бързо с второ , за мен е нормална тази ситуация с въпросната жена. За другите подробности, незнам ,но за това да работи , учи и т.н.
Съжелявям, че се отплеснах, но ми стана много чудно...

# 50
  • Мнения: 3 932
Ако хваленето е отрицателно, то тогава просто сме споделяли....разликите.

И конкретно за заглавието на темата - всяко хвалене е признак на много неща и нито едно от тях - положително  Wink

# 51
  • Мнения: 27 524
Ако хваленето е отрицателно, то тогава просто сме споделяли....разликите.

И конкретно за заглавието на темата - всяко хвалене е признак на много неща и нито едно от тях - положително  Wink


Отговарям конкретно на заглавието на темата и на първото изречение от постинга на авторката  Peace И да, хваленето не е споделяне на разлики определено  Simple Smile

# 52
  • Мнения: 613

Vanhorne, просто не разбрах, какво лошо има филипинката да рапочне работа,
освен ако не е на смъртно легло.Никой не е длъжен да я издържа все пак и какво лошо има в това да учи за мед. сестра, прекрасно , мъжа й мисли за нея, иска да се чувства и тя полезна,
като носи доходи и има професия. Тук при нас всички майки се връщат на работа на 3 месеца като стане бебето и забременяват бързо с второ , за мен е нормална тази ситуация с въпросната жена. За другите подробности, незнам ,но за това да работи , учи и т.н.
Съжелявям, че се отплеснах, но ми стана много чудно...

Аз дадох този пример, затова си позволявам да доотговоря. Да, няма нищо лошо и да се учи и да се работи и да има независимост.
Лошото е, когато това става под упражнение на пълен контрол, незачитане на твоите желания и нужди, незачитане изобщо на личността в теб.

(има голяма разлика, например ако ти искаш да учиш и станеш графичен дизайнер, а някой ти нарежда, че ще бъдеш мед.сестра. За детето също. Не всеки иска да забременее и роди (ако изобщо иска) второ дете веднага.)

Това е с две думи по случая :  (

# 53
  • Мнения: 934
Аз дадох този пример, затова си позволявам да доотговоря. Да, няма нищо лошо и да се учи и да се работи и да има независимост.
Лошото е, когато това става под упражнение на пълен контрол, незачитане на твоите желания и нужди, незачитане изобщо на личността в теб.

(има голяма разлика, например ако ти искаш да учиш и станеш графичен дизайнер, а някой ти нарежда, че ще бъдеш мед.сестра. За детето също. Не всеки иска да забременее и роди (ако изобщо иска) второ дете веднага.)

Това е с две думи по случая :  (
Това са си бели кахъри в сравнение с това, на което голяма част от сънародничките и са подложени тук и в други арабски страни... ама айде.

Иначе по темата нямам какво толкова да кажа  newsm78
На мен лично не ми е присъщо да се хваля, та не знам... Не мисля, че хваленето е право пропорционално на отстоянието от родния град/село. Ако си от тези, дето обичат да се хвалят, ще го правиш и от близо и от далеч, стига да има кой да те слуша Laughing

# 54
  • Мнения: 515
Не съм от типа хвалещи се наляво и надясно, но ако изтъквам нещо, то е задоволство от по-добрия стандарт и спокойствието, което аз и цялото ми семейство имаме.

С риск да обидя (пак) Щастлива ще кажа: То и Косьо Самоковеца беше богат и никой не смееше да пипне нищо по двора му, ама ако всяка вечер се появява по телевизията и казва " Аз имам много пари, хубава кола, па къщата ми колко е по-голяма от вашата.... И никой не смее нищо от двора ми да открадне! Пък колко пари имам повече от вас. Пък и никой никога не крадял у нас..." ми накрая ще ти писне Grinning
Та темата беше, че ако се ожениш "у чужбина" не е повод за хвалене!

# 55
  • Мнения: 200
Не съм от типа хвалещи се наляво и надясно, но ако изтъквам нещо, то е задоволство от по-добрия стандарт и спокойствието, което аз и цялото ми семейство имаме.

С риск да обидя (пак) Щастлива ще кажа: То и Косьо Самоковеца беше богат и никой не смееше да пипне нищо по двора му, ама ако всяка вечер се появява по телевизията и казва " Аз имам много пари, хубава кола, па къщата ми колко е по-голяма от вашата.... И никой не смее нищо от двора ми да открадне! Пък колко пари имам повече от вас. Пък и никой никога не крадял у нас..." ми накрая ще ти писне Grinning
Та темата беше, че ако се ожениш "у чужбина" не е повод за хвалене!




                              newsm10 съгласна съм с теб,Мarjo.. Hug Hug Hug

# 56
  • Мнения: X
на мен темата ми напомня едно далечно лято - първото ни прибиране в БГ
за голяма изненада на познати и приятели си бяхме ние, същите, непроменени и надути

а аз лично винаги се хваля с постиженията на съпруга ми - все пак в сянка е моят съпорт

# 57
  • Мнения: 2 567
Marjo, нищо не разбрах от поста ти ooooh!Цитираш мен, обръщаш се към Щастлива?! За какво става дума всъщност? Rolling Eyes

# 58
  • Мнения: 2 907
Не ми се задълбава в темата, но този феномен на хвалене за естествени неща, но само защото са в чужбина, го има. И особено се практикува от нашенци. Щем не щем, трябва да си го признаем.

Познавам една жена (българка ), която се ожени чрез обява за германец. В България беше такава хвалба, такова изтъкване, такива басни се разказваха от семейството и, че бяха станали за сеир, подигравахме им се.
Един ден въпросната жена, която вече беше женена от две години, ми сподели, че мъжът и бил перверзен, карал я да ходи само с къси поли и с без гащи отдолу. Зима и лято. Винаги с мини пола и без гащи. Щях да умра от смях.
На третата година се разведе и сега си ходи с панталон. Ама идея нямате какво фукане падаше в родния и град, всеки с по-ниска интелигентност и завиждаше  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 1 550
Не ми се задълбава в темата, но този феномен на хвалене за естествени неща, но само защото са в чужбина, го има.
Това важи не само за нашенци Thinking Аз познавам холандци, които живеят в чужбина. Като се върнат в Холандия първо се чудят как още не е под морето Crazy и се почват едни приказки как е там, където са и колко мизерно е в Холандия Rolling Eyes
Явно е по скоро някакъв феномен, засягащ тези изнесли се от страната си по една или друга причина.

# 60
  • Мнения: 2 907
Милена, може да си права.
Понеже аз не познавам тукашни, които да се хвалят за елементарни неща, все свързвам този тип поведение с България.
Но това не трябва да звучи пежоративно, според мен това ни е нравът.

# 61
  • Мнения: 1 572
Явно е по скоро някакъв феномен, засягащ тези изнесли се от страната си по една или друга причина.
или с по-прости думи - комплекси

# 62
  • Мнения: 1 550
Явно е по скоро някакъв феномен, засягащ тези изнесли се от страната си по една или друга причина.
или с по-прости думи - комплекси
Не е задължително Thinking Неизбежно в новата страна се забелязват всички положителни разлики. Но това, което повечето правят е едно пълно отричане на всичко "наше" и този начин на генерализиране, мен специално ме дразни. Дали става дума за България или коя да е д руга страна, няма значение.

# 63
  • Мнения: 1 572
и мен ме дразни определено  Peace

# 64
  • Мнения: 2 379
Като се върнат в Холандия първо се чудят как още не е под морето Crazy
Това ве4е е наистина много свежо! Joy
ПриЩя ми се да се обадя на някой познат в БГ да попитам дали България е оЩе под небето? Mr. Green Laughing Laughing Wink

# 65
  • Мнения: 3 423
Превод от български на български:

Ожени ме, мамо, надалече, за да не ми
търпиш оплакванията и проблемите, но
и да не ми се мотаеш из краката, всъщност.

# 66
  • Мнения: 7 914
Превод от български на български:

Ожени ме, мамо, надалече, за да не ми
търпиш оплакванията и проблемите, но
и да не ми се мотаеш из краката, всъщност.
и да допълня:

 и да имаш да мрънкаш, как няма кой да те гледа и колко са добре поне в това отношение приятелките съседките Mr. Green

# 67
  • Мнения: 1 909
Аз пък не разбрах как и на кого можеш да се хвали човек, след като не живее в България newsm78
Виж,  мъжа ми  да се хвали с мен на сънародниците си, че поне се разбира наживо за какво става въпрос newsm03

# 68
  • Мнения: 1 169
Превод от български на български:

Ожени ме, мамо, надалече, за да не ми
търпиш оплакванията и проблемите, но
и да не ми се мотаеш из краката, всъщност.
и да допълня:

 и да имаш да мрънкаш, как няма кой да те гледа и колко са добре поне в това отношение приятелките съседките Mr. Green


и аз ще допълня(нещо ново за мен):

И тези комшийки и приятелки все да ме питат "И сега, какво вие абсолютно сами - синът ви почина, дъщеря ви на хиляди километри. Вие, какво ще правите? Поне в Европа да беше, като моите деца..."
Ей, много ми стана "драго".
Сори за оффа.

# 69
няма нищо похвално зощото всеки втори българин е ходил в чужбина то не е Живковия режим Grinning

# 70
  • Spain
  • Мнения: 3 750
незнам аз 4есно казано не познавам българки които така да са се заженили " по сметка" . знам една която просто от скука се овеси на врата на едно мом4е ... мисля 4е още тогава се беше привързала към него . подробности за живото и семеиното и щастие незнам . но може би не се движа сред много българи (защото просто няма много тук ). виж за една прослойка рускини и украинки мисля 4е е като цел в живота или болест ... те задължително са дошли в Испания с цел брак . накрая "принца " съвсем не е това,  което те си мислят . ... но вси4ко е ве4е факт .. брака ..детето ..децата ....  и те се хвалят в страните си и им "завиждат" ..а като ги гледаш как живеят ти става тъжно .....да не говорим 4е обикновено тези мъже са 20-на години по възрастни от тях

# 71
  • Мнения: 467
Превод от български на български:

Ожени ме, мамо, надалече, за да не ми
търпиш оплакванията и проблемите, но
и да не ми се мотаеш из краката, всъщност.
и да допълня:

 и да имаш да мрънкаш, как няма кой да те гледа и колко са добре поне в това отношение приятелките съседките Mr. Green


 Joy Не е лъжа. Моята например ще е на седмото небе, ако я взема тук, да си почива целогодишно. Mr. Green

# 72
  • Мнения: 801
 Ожених се надалече, но си взех половинката от България и сега и двамата се хвалим, ама и има с какво да си хвалим втората родина. Ние и по Живковото време си шарехме из Европата, че аз и до Африка прескочих, но съвсем друго е да шариш, друго е да поживееш там поне 3-4 месеца и да се почувстваш човек и се отнасят навсякъде като с такъв. Някои си мислят, че изкарваме всичко в БГ черно, истината е че положението в България е безнадеждно и нетърпимо.

# 73
  • Мнения: 131
Аз също съм омъжена в САЩ по любов и да ви кажа много пъти ми се е искало мъжа ми да си беше българин, ама каквото ми било писано....той е половин бразилец,половин американец и като ме питат какъв е винаги казвам бразилец....да кажа и защо-вярно е, че има много българи живеещи в чужбина, които се хвалят, но има и българи в Бг, които идеализират другите страни(например САЩ).Мислят си, че тук е най-прекрасно и хората нямат трудности....ама не е така.Та по темата- като съм си в Бг винаги говоря за плюсовете на САЩ като ме питат приятелки, но не спестявам и минусите, за да осъзнаят, че и тук не е толкова перфктно.Даже има неща, които в Бг са по-добре колкото и невероятно да звучи....
Иначе съм се нагледала и на много българи тук, които имат един сравнително нисък стандарт на живот тук, а като си идат в Бг и разправят големи истории, а бабите на село се кокорят и вярват......

# 74
  • Мнения: 57
Да ви кажа, аз никога не съм си мислела, че половинката ми няма да е българин. Дори лично за себе си съм била против смесените бракове. Но .. то май в живота се случва това, което най-малко очакваш. А иначе по повод на хваленето, аз не се хваля,дори честно казано БГ ми липсва много, та може и да се преместим там, но определено ме дразнят хора, които просто им се иска да докажат, че ти като живееш в чужбина не си по-добре от тях, които са в БГ, а просто се хвалиш повече, защото няма как да се провери как са действотелно нещата при теб. Истината е, че навсякъде по света трябва да се трудиш, ако искаш да постигнеш нещо. За съжаление в БГ това съвсем не е достатъчно.

# 75
  • Мнения: 269
Nah, Котарана, нямах това предвид.  Вярвам, че всеки трябва да прави това, което му носи удовлетворение. Но ето, това би било истински свежо, ако мъжете започнат да изоставят мечтите и кариерите си, за да последват жените си...  

Щях да споделя и една цинична адвокатска шега, която моя близка цитира по тоя повод, но се отказах...


Тук просто не можех да не вметна, че моят мъж направи точно това  Heart Eyes Малко беше страшничка мисълта, че един мъж е готов да те последва надалеч, оставяйки всичко зад себе си, но това определено се оказа най-хубавото нещо, което някога ми се е случвало  Blush

Стана ми любопитно за адвокатската шегичка  Laughing

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 03:13 от TuKBu4Ka

# 76
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз не съм се натъквала на хора, които се хвалят с чужбинския си брак.

Натъквала съм се на хора, които се хвалят с материалните им придобивки (не с мъжа си точно  Laughing), но и сред живеещите в България, и сред тези в чужбина с български брак и т.н., не мога да кажа, че хвалещите се от едната страна на границата преобладават  Thinking

В България изобщо не споменавам за какъв се омъжила, ако нещо не е станало на въпрос  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт