Теглене на кредит в момента?

  • 9 035
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 541
Има ли някой, който да тегли ипотечен кредит в момента?
Кои банки отпускат пари?
Ползвате ли кредитен консултант?

# 1
  • Мнения: 1 897
В момента банките са доста предпазливи по отношение отпускането на кредити.
Наш приятел, кредитен инспектор казва, че в банката за която работи напоследък отказват болшинството от исканията за отпускане на ипотечни кредити-затегнали са доста изискванията към кредитополучателите. Освен това чувам, че някои банки са спрели изобщо кредитирането за панелни жилища или пък времменно отказват да предоговарят превалутиране на отпуснатите вече кредити.

# 2
  • Мнения: 46 518
Не става дума за мен, но е прясна информация от последните 2 седмици - ДСК (панел) и Булбанк (търг. обект). За първото без консултант, второто със.
За панел отпускат без проблем, за търговските - в повечето е спряно изцяло кредитирането, в другите е доста трудно и с голямо самоучастие.

Успех!

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Ужасен е моментът за теглене на кредит Sad Ние търсим да рефинансираме нашия, че ни вдигат лихвата зверски и най-доброто, което успяха да ни предложат кредитните консултанти, е 7.9 Shocked А сме теглили на 5.55 ooooh! А и освен лихвата, другите условия са гадни, защото банките са в по-изгодната позиция и си пишат каквото си искат. Отказват клауза за фиксиране на лихвения процент за опредлен период. Искат 5 % при предсрочно погасяване или рефинансиране с друга банка.  Такса усвояване 2% Shocked Абе майка си и баща си искат в общи линии, но туй то  Confused

# 4
  • София
  • Мнения: 7 992
Повечето банки все още кредитират, но при консервативна кредитна политика. Режима на отпускане на кредити е затегнат, гони се по-високо самоучастие, стабилни доходи и т.н. Преди този риск се компенсираше от оценката на имота, но в момента оценките са гадаене. По тази причина се набляга предимно на възможността на клиента да си погасява кредита в срок.
Ако не ви е належащо, по-добре изчакайте малко, за да се успокоят страстите и да се види накъде ще тръгне пазара. Причината банките да се дърпат от фиксиран процент е, че самите те ползват плаващ ресурс и съответно и те не знаят следващия месец колко ще им струва банковия ресурс. В момента и цените на недвижимите имоти са доста волатилни и общо-взето всичко е като да се лови риба в мътна вода...
belinda, навсякъде се вдигат лихвените проценти, така че няма особен смисъл от рефинансиране. Това също е своеобразна рестриктивна мярка към кредитирането. нДори и 8% е добро лихвено ниво, защото повечето са от 10% и нагоре. В момента цялата кредитна експанция от преди 3-4 години е насочена в обратната посока - всички са се сурнали да набират депозити, защото се притесняват от ликвидна криза. При клоновете на чужди банки е реално притеснението, защото се чуха тук-таме слухове за централи с много влошена ликвидност, в няколко случая имаше и държавна намеса.

# 5
# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
belinda, навсякъде се вдигат лихвените проценти, така че няма особен смисъл от рефинансиране.
Оу, при мене има голям смисъл, защото след изтичането на периода на фиксираната лихва, с вдигнатия блп на банката, лихвата ми излиза към 12 %. Къде е 7.9, къде е 12...

# 7
  • Мнения: 917
В момента в Бургас отпускат само за ново строителство в града, с минимум Акт 15, и в единични случаи за панел.
На зелено или Акт 14 - не, ваканционни имоти - също не  Sad

# 8
  • Мнения: 1 425
Добре че са банките, та да спасят някои хора от собствената им глупост. Специално с ваканционните имоти, много хора ще си бият главата в стената следващите няколко години. Лично мнение, не е препоръка за никой и нищо.

# 9
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Хм, аз за една седмица имам телефонно обаждане от една банка и писмо от друга банка, в които молят да тегля ипотечен кредит от тях. Simple Smile И то в едната на доста изгодни лихви. Вече идея си нямам какво става у нас. #Crazy А днес ми казаха за един познат, че бил учтиво поканен от неговият кредитен агент, ако можел да си погаси предсрочно отпуснатия заем, че доста клиенти не си погасявали вноските.

# 10
  • Мнения: 1 541
Хм, аз за една седмица имам телефонно обаждане от една банка и писмо от друга банка, в които молят да тегля ипотечен кредит от тях. Simple Smile И то в едната на доста изгодни лихви. Вече идея си нямам какво става у нас. #Crazy А днес ми казаха за един познат, че бил учтиво поканен от неговият кредитен агент, ако можел да си погаси предсрочно отпуснатия заем, че доста клиенти не си погасявали вноските.

Доста странно, предвид ситуацията в момента.
И кои са банките ако не е тайна?

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Хм, аз за една седмица имам телефонно обаждане от една банка и писмо от друга банка, в които молят да тегля ипотечен кредит от тях. Simple Smile И то в едната на доста изгодни лихви. Вече идея си нямам какво става у нас. #Crazy А днес ми казаха за един познат, че бил учтиво поканен от неговият кредитен агент, ако можел да си погаси предсрочно отпуснатия заем, че доста клиенти не си погасявали вноските.

Доста странно, предвид ситуацията в момента.
И кои са банките ако не е тайна?
И аз се интересувам. Може и на лични.

# 12
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Писмото е от Експресбанк, а обаждането не помня от коя точно, защото ние вече си имаме ипотека и не сме заинтерисовани.

# 13
  • Мнения: 81
Дано само не е търговски трик. Има вероятност да се стартира на добри лихвени нива, които след една година да са всичко друго, но не и добри.  Wink

# 14
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Ние трябва да теглим ипотечен заем този месец. Ще ползваме Уникредит Булбанк. Лихвата в момента за заем в лева е 9,88%. Случва ни се в най-наподходящия момент, но строителя чак сега взе Акт 14 Whistling

# 15
  • Мнения: 1 541
Ние трябва да теглим ипотечен заем този месец. Ще ползваме Уникредит Булбанк. Лихвата в момента за заем в лева е 9,88%. Случва ни се в най-наподходящия момент, но строителя чак сега взе Акт 14 Whistling

А имате ли одобрение вече? Какви доходи признават? Акт 14 се води Кота било, нали? На нас ще ни го забавят до март, април.... Преди одобренията важаха от 3 - 6 месеца в зависимост от банката, но сега ме съмнява да ми важи дотогава, ако кандидтсвам сега. А пък сега ми е добре дохода назад. Излизам в майчинство от декември и или трявба сега да кандидатствам или чак март... Много ми е притеснено, тк не знам какво ще е положението с кредитирането тогава....

# 16
  • София
  • Мнения: 18 679
За кредита не знам, но да купувате жилище точно сега...когато цените тъкмо тръгнаха надолу и тепърва още ще слизат Rolling Eyes

# 17
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Уффф голяма каръщина ме гони. Сега се обади строителя. Уникредит са спряли отпускането на заеми на Акт 14..Само на акт 16..Сега ще трябва да търся друга банка..Можели и да отпуснат на Акт 14, но ако се ипотекира и нещо друго..
Naneto, ние имаме доходи, ходих няколко пъти до банката. За сумата, която искахме да вземем, кредитната инспекторка ми каза, че няма да има проблем. Бяхме събрали всички документи и само чакахме строителя да предостави всички необходими документи в банката и сега - ядец  ooooh!
Ние сключихме договор на 650 Е квадратния метър.. сега продават на 930 Е..докато стигнат тази цена кой знае колко трябва да се чака..

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Ние сключихме договор на 650 Е квадратния метър
А, тъй може Grinning

# 19
  • Мнения: 86
Доколкото знам в момента много банки не отпускат на акт14.Със сигурност обаче СЖ Експресбанк дават но само при доказан доход.Т.е взимат като доход само това на което те осигуряват и дават до 80%.Пробвай там.

# 20
  • Мнения: 1 796
На нас ни отпуснаха ипотечен кредит от СЖ Експресбанк, условията не бяха най-изгодните, но пък в другите банки недвусмислено ни казаха, че ще ни отпуснат заем, ама друг път Tired
И ние сега купуваме жилище, че е най-неподходящият момент е вярно, обаче ние нямаме друг избор Thinking

# 21
  • Мнения: 45
Това, което се случва в България, трябваше да стане рано или късно, с или без криза. Иначе то какво беше? Даваха кредит, консумативен или ипотечен, на "куцо и сакато", без да се отдава необходимото голямо внимание на бонитета на кредитовземащия. Българите живееха на "пъмп", т.е. с чужди пари и с надеждата да могат да ги върнат. Жилищният пазар се развиваше противно на всички закони, икономически и финансови.

Край, до тук беше.  Wink

Иначе по света е криза, да. Банките са иликвидни, нямат пари, поради което не ги и дават лесно. Падат и лихвите за спестявания, защото от друга страна икономиките нямат нужда от "затворени" пари, а от свободни такива, които консуматорите харчат.

Заредете се със здрави нерви и оптимизъм, граничещ с лудост. Друг лек няма. Следващите една до две години ще има голямо преразпределение и корекции в досегашните ипотечни практики. Много хора, за съжаление, ще си загубят имотите, или ще трябва да ги продадат на безценица. Отдавна, за всеки нормален човек това беше предвидимо, но упорито се създаваше мнението, че пазара ще расте, печалбите също. Хаха! Кой продаде, продаде... кой купи, да пие една студена вода, защото имота му ще поевтинее и то драстично. Малко ще са тези имоти, които ще си запазят цените, само такива с определен стандарт и местонахождение. Тези които са купили за собственна нужда и могат да плащат и нарастващи лихви са добре, тези които са купили на "честна дума" и с надеждата, че ще се справят каквото и да стане, както и спекулантите, очакващи печалби при по-късна продажба, са губещите.

Това е пазарната икономика, на теория прекрасна, на практика често кошмарна. Ще трябва да се научите да живеете и по нейните правила и закони.  Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 3 989
Това, което се случва в България, трябваше да стане рано или късно, с или без криза. Иначе то какво беше? Даваха кредит, консумативен или ипотечен, на "куцо и сакато", без да се отдава необходимото голямо внимание на бонитета на кредитовземащия. Българите живееха на "пъмп", т.е. с чужди пари и с надеждата да могат да ги върнат. Жилищният пазар се развиваше противно на всички закони, икономически и финансови.

Край, до тук беше.  Wink

Иначе по света е криза, да. Банките са иликвидни, нямат пари, поради което не ги и дават лесно. Падат и лихвите за спестявания, защото от друга страна икономиките нямат нужда от "затворени" пари, а от свободни такива, които консуматорите харчат.

Заредете се със здрави нерви и оптимизъм, граничещ с лудост. Друг лек няма. Следващите една до две години ще има голямо преразпределение и корекции в досегашните ипотечни практики. Много хора, за съжаление, ще си загубят имотите, или ще трябва да ги продадат на безценица. Отдавна, за всеки нормален човек това беше предвидимо, но упорито се създаваше мнението, че пазара ще расте, печалбите също. Хаха! Кой продаде, продаде... кой купи, да пие една студена вода, защото имота му ще поевтинее и то драстично. Малко ще са тези имоти, които ще си запазят цените, само такива с определен стандарт и местонахождение. Тези които са купили за собственна нужда и могат да плащат и нарастващи лихви са добре, тези които са купили на "честна дума" и с надеждата, че ще се справят каквото и да стане, както и спекулантите, очакващи печалби при по-късна продажба, са губещите.

Това е пазарната икономика, на теория прекрасна, на практика често кошмарна. Ще трябва да се научите да живеете и по нейните правила и закони.  Peace



 newsm10 newsm12

# 23
  • Мнения: 917
радвам се, че има хора, които не се заблуждават за реалността !
Браво!  thumbsup

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Доколкото знам в момента много банки не отпускат на акт14.Със сигурност обаче СЖ Експресбанк дават но само при доказан доход.Т.е взимат като доход само това на което те осигуряват и дават до 80%.Пробвай там.
А защо се приравняват доказан на осигурителен Shocked Каква е тази глупост...Максималният осигурителен е около 2000 лева или малко отгоре, аз ако имам доход 5000, съвсем легален, с бележка от работодателя и с платени данъци, какво - няма да ми го признаят, щото осигуровките са само върху половината newsm78 Това е мегапростотия, ако изобщо е вярно.

# 25
  • Мнения: 45
Доколкото знам в момента много банки не отпускат на акт14.Със сигурност обаче СЖ Експресбанк дават но само при доказан доход.Т.е взимат като доход само това на което те осигуряват и дават до 80%.Пробвай там.
А защо се приравняват доказан на осигурителен Shocked Каква е тази глупост...Максималният осигурителен е около 2000 лева или малко отгоре, аз ако имам доход 5000, съвсем легален, с бележка от работодателя и с платени данъци, какво - няма да ми го признаят, щото осигуровките са само върху половината newsm78 Това е мегапростотия, ако изобщо е вярно.

А де?  newsm78 Я да помислим? Как мислиш ти, сигурна клиентка ли ще си за банката, ако нещо на теб ти се случи, и останеш с доходи покрити само от осигуровките? Дали и тогава ще можеш да си "позволиш" покрива над главата си?

Не, "това" не е "мегапростотия", а свръх-простотия е, че се се подпомага беззаконието в България с тези споразумения: Ще ти плащам толкова, ама ще те осигурявам на еди колко си, разбира се, далеч по-малко. Колко хора не се замислят какъв огромен риск крие това, за тях самите!  ooooh!

Банката е права, късно влизат в пътя, но по-добре късно, отколкото никога! Разбира се, че ще ти признае дохода само дотолкова, доколкото е деклариран и осигурен. Всичко друго е измама, към държавата, към банката, към теб самата.

# 26
  • София
  • Мнения: 18 679
Дона Бонбона, защо пишеш, като не разбираш, да си чешеш клавиатурата ли? Максималният осигурителен доход в България е около 2000 лв. по закон. Дори и да вземаш повече, се осигуряваш максимум на този доход, и да искаш, не можеш на реалния. Плащаш данъци на 5, но се осигуряваш на 2. Сега по-ясна ли ти е картинката Laughing

# 27
  • Мнения: 45
Дона Бонбона, защо пишеш, като не разбираш, да си чешеш клавиатурата ли? Максималният осигурителен доход в България е около 2000 лв. по закон. Дори и да вземаш повече, се осигуряваш максимум на този доход, и да искаш, не можеш на реалния. Плащаш данъци на 5, но се осигуряваш на 2. Сега по-ясна ли ти е картинката Laughing

Ами обясни ми де, като не разбирам. Сега пък не разбирам къде ти е точно проблема, с доход 2000 лв. Повече от ясно е, че не си от застрашените, или искаше да си споделиш дохода?  Joy
А иначе написаното от мен се отнася до 98% от кредитираното население, със заплата еди колко си, но осигурена минимална. Ти не се смятай за засегната  Hug

# 28
  • Мнения: 1 541
И ппри нас договора е сключен преди 1 година, тоест на съвсем различни цени, има марж за падане. ако това ще успокои някой. Мен това в случая не ме касае - жилището е за живеене, в квартал, в които искам да живея и с квадратура, която ми е достатъчна ( не че не може повече , естесвено) - не това обаче ми е целта на темата.
Изида, на акт 16 казваш... това е кофти и то доста, аз в такъв случай няма какво да се пъна да кандидатсвам сега.
Вариантът  с ипотеката на друго жилище, не ми е по сърце ама хич, но ако трябва ще се използва, няма как...
 

# 29
  • Мнения: 1 541
Доходи от наем приемат ли?

# 30
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами обясни ми де, като не разбирам. Сега пък не разбирам къде ти е точно проблема, с доход 2000 лв.
Обясних ти повече от ясно, пак ли не разбра?
Всъщност не съм посочвала никъде, че въпросният доход е именно моят, примерът беше хипотетичен, а целта  - да посоча разликата между доказан и осигурителен доход, но щом смяташ, че не съм от застрашените - ох, успокоих се Grinning
Спирам да спамя темата. Други потребители, които също нямат какво да кажат, а и очевидно не са особено компетентни, могат да направят услуга на авторката и също да спрат със спама Peace

# 31
  • Мнения: 1 541
Ами обясни ми де, като не разбирам. Сега пък не разбирам къде ти е точно проблема, с доход 2000 лв.
Обясних ти повече от ясно, пак ли не разбра?
Всъщност не съм посочвала никъде, че въпросният доход е именно моят, примерът беше хипотетичен, а целта  - да посоча разликата между доказан и осигурителен доход, но щом смяташ, че не съм от застрашените - ох, успокоих се Grinning
Спирам да спамя темата. Други потребители, които също нямат какво да кажат, а и очевидно не са особено компетентни, могат да направят услуга на авторката и също да спрат със спама Peace

да не говорим пък, че каквото доказваш пред банката като доказан доход може да няма нищо общо с реалността.
Аз по принцип нямам нищо против  да си говорим  по въпроса кой как взе кредит, какво доведе до кризата и как ще ни се отрази , "кой застарашен и кой не", ама нека да се отвори отделна тема,  защото на мен са ми нужни конктерни факти, а не чесане на езиците.   bouquet

# 32
  • Мнения: 86
Доколкото знам в момента много банки не отпускат на акт14.Със сигурност обаче СЖ Експресбанк дават но само при доказан доход.Т.е взимат като доход само това на което те осигуряват и дават до 80%.Пробвай там.
А защо се приравняват доказан на осигурителен Shocked Каква е тази глупост...Максималният осигурителен е около 2000 лева или малко отгоре, аз ако имам доход 5000, съвсем легален, с бележка от работодателя и с платени данъци, какво - няма да ми го признаят, щото осигуровките са само върху половината newsm78 Това е мегапростотия, ако изобщо е вярно.
Под доказан доход имам предвид че ако те осигуряват на 400лв. а им занесеш бележка от работодателя за 1500лв.заплата няма да ти приемат дохода от 1500лв. а този от 400лв.Защото преди масово приемаха такива бележки банките и много хора злоупотребяваха по този начин за да изтеглят кредит.

# 33
  • Мнения: 45

да не говорим пък, че каквото доказваш пред банката като доказан доход може да няма нищо общо с реалността.
Аз по принцип нямам нищо против  да си говорим  по въпроса кой как взе кредит, какво доведе до кризата и как ще ни се отрази , "кой застарашен и кой не", ама нека да се отвори отделна тема,  защото на мен са ми нужни конктерни факти, а не чесане на езиците.   bouquet

Тя темата ти е така озаглавена, а и въпросите ти така поставени, че е подходяща за "чесане на езиците".  Peace Какво точно искаш да чуеш и от, или за коя, банка след като нещата са строго индивидуални. Ето стана ясно например, че не се дават вече жилищни кредити "на кило". Второ стана ясно, че банките искат повече и реално подсигуряване. Трето, че не ги интересува хипотетичният доход, а този, който е осигурен. Четвърто, че лихвите се вдигат. Пето, че ако имаш малко търпение, цените на имотите ще паднат.

И това ако не е информация, здраве му кажи. А "конкретни факти", само в разговор със съответната банка.  bowuu

# 34
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Доходи от наем приемат ли?
Ако са им платени данъците- да.
А писмата от Еткспресбанк и обажданията им- и  аз получих такива, Но освен относително ниската лихва, трябва да се има предви д че става въпрос за кредит за 10 години и ред други ограничения, но за съжаление не запазих писмото, а това за жилищно кредитиране във всички случай е доста малко и трудно ще се докажат такива доходи.

# 35
  • Мнения: 4 068
Винаги има възможност да се тегли гредит без доказване на дохода, но тогава лихвите са драстично по-високи. Сибанк например дават такива кредити при лихва от около 12%. Ние лично сме решили да изчакаме до януари и да теглим от там. Пак се иска поне 3-6 месеца осигурителен стаж на последното работно място както и постоянен договор, но не разглеждат дохода и това се компенсира с високата лихва.

# 36
  • Мнения: 1 541
Renci,  това, което ме притеснява е , че те всички банки имат оферти, извадили са нови лихви, като отидеш при тях, ти казват да, ок си, подавай и кандидатствай, но РЕАЛНО до усвояване на пари малко трудно се стига. Засега ме убеждават, че само две банки РЕАЛНО биха ми дали пари в момента.
Обзела ме е паниката, че другата година съвсем няма да дават. От друга страна е ясно как печелят банките и едва ли ще спрат да кредитират, просто на по - висока цена.

# 37
  • Мнения: 4 068
Нане, ние в Сибанк бяхме съвсем скоро и ситуацията ни е следната-искам да рефинансирам стара ипотека на жилището, което в момента давам под наем. Аз нямам доказани доходи, а съпруга ми е студент и кредита ще трябва да е на името на майка ми/на мен ми трябва за бизнес/. Тя обаче съвсем скоро си смени работата и все още няма 3 месеца на новото място. Та в Сибанк като обяснихме всичко това ни казаха, че януари/като направи 3 месеца/ дори и да е на изпитателен трудов договор, ще ни отпуснат кредит без доказан доход, защото нея я осигуряват на минималната естествено при 12% лихва, което нас ни устройва без проблем. Бих го взела и веднага, но заради осигуровките ще трябва да изчакаме. Кредитната консултантка се обади и до София да ги пита ще ни отпуснат ли кредит при тези обстоятелства и те отговориха отвърдително.

# 38
  • Мнения: 1 541
Благодаря ти, Ренци, за изчерпателния отговор. Това целях с темата, чисти факти и ситуации, като  всеки сам да си прави изводите, а не да празнословим. Още веднъж мерси.  bouquet

# 39
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Днес ще ходя в Пиреос Банк и ДСК. Naneto, какво имаш в предвид с това, че до усвояване на парите трудно се стига? Ако банка си отпуска ипотечни заеми и те одобрят, какъв е смисъла да не ти дадат парите? newsm78

# 40
  • Мнения: 412
нас ни бяха одобрили преди месец от пиреус но после когато се стигна до реално усвояване на кредита се оказа че сиуацията е вече променена и условията са други - и ни отказаха набързичко;
сега чакаме отговор от алианц

# 41
  • Мнения: 4 068
Добре де ама какво става с разходите по оценка и нотариус ако в един момент ти откажат усвояване на кредита?

# 42
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
victress, разкажи малко повече за Пиреос - какви са им условията в момента. Отпускат ли кредити в лева?

# 43
  • Мнения: 4 668
Добре де ама какво става с разходите по оценка и нотариус ако в един момент ти откажат усвояване на кредита?
Нищо не става , губиш ги  Confused И то не точно за нотариус , защото нотариалната такса и местния данък се плащат в деня на окончателната сделка , а щом е отказан кредит , такава реално няма как да се състои . Гадното е , че хората си губят капарото , както и другите такси , които са платили на банката - разглеждане , оценка и т.н.

# 44
  • Мнения: 50
Сега не е момента за теглене на кредит , просто изчакайте да се нормализират нещата . Банките са вдигнали свой те изисквания и се презастраховат . Това е моето скромно мнение . Отделен е въпроса , че голяма час от банките са прекратили отпускането на ипотечни и потребителски кредити . Същото е и положението и със стоковите кредити т.н. лизинг .

# 45
  • Мнения: 1 541
нас ни бяха одобрили преди месец от пиреус но после когато се стигна до реално усвояване на кредита се оказа че сиуацията е вече променена и условията са други - и ни отказаха набързичко;
сега чакаме отговор от алианц

Точно това може да се случи и затова съм пуснала темата. Имам познати с удобрение, но после им казват, че в момента не финансират и че няма да отпуснат парите. Губиш разходите за момента, разбира се...
Сега не е момента за теглене на кредит , просто изчакайте да се нормализират нещата .
Това е ясно на всички ни, само че когато си планирал нещо преди 1 година, няма измъкване сега - просто лош късмет.

# 46
  • София
  • Мнения: 38 515
Сега не е момента за теглене на кредит , просто изчакайте да се нормализират нещата . Банките са вдигнали свой те изисквания и се презастраховат . Това е моето скромно мнение . Отделен е въпроса , че голяма час от банките са прекратили отпускането на ипотечни и потребителски кредити . Същото е и положението и със стоковите кредити т.н. лизинг .

Така е. Една приятелка е поискала само лизингова схема и не са и пратили! Просто всички банки изчакват да видят какво ще стане. И вдигат лихвите по старите кредити.

А ако почнете процедура по теглене на кредит в момента, не се знае дори как ще завърши!
Така че няма смисъл да трошите нерви, време и пари за документи!

# 47
  • Мнения: 1 541
Булбанк не отпуска на акт 14 , както беше писал някой по - нагоре. Аз пък ще имам инфо и от Райфайзен довечера.
Алианц уж отпускат....

# 48
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Булбанк отпускат на Акт 14, но искат освен ипотеката на жилището и друг имот като залог..При мен този вариант не върви. Ходих до Пиреос. За мой късмет инспекторката отговаряща за ипотечните кредити не беше днес на работа, та нейна колежка ми обясни основните неща. Отпускали кредити в лева при лихва 9,5 % . Месечната вноска по кредита не трябвало да надвишава 30 % от сумата на общия нетен доход. Беше сигурна, че ако ни дадат одобрение на база доходи, нямало причина да не се стигне до отпускане на кредита..За по-сигурно утре ще звъня в банката пак. За ДСК не ми се говори - попаднах на едно девойче, което нищо не отбираше, гледа в компютъра, писа, бриса и на края ми вика : Ако решите да взимате от нас креди, отидете в кредитния център до Окръжна болница.. Crazy

# 49
  • София
  • Мнения: 38 515
Прясно-прясно. ДСК ми вдигнаха лихвата по ипотеката от 8 и нещо на 10,8. Честито! #Cussing out

# 50
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Добре де , а защо на мен девойчето от ДСК ми обяви 9,78 за лихва в лева и ако сключиш договор за ДСК Уют - плащането на две комунални услуги да минават през  разплащателна сметка в тяхната банка, лихвата в лева ставала 9,2 и нещо си.. newsm78

# 51
  • Мнения: 1 541
Булбанк отпускат на Акт 14, но искат освен ипотеката на жилището и друг имот като залог..При мен този вариант не върви. Ходих до Пиреос. За мой късмет инспекторката отговаряща за ипотечните кредити не беше днес на работа, та нейна колежка ми обясни основните неща. Отпускали кредити в лева при лихва 9,5 % . Месечната вноска по кредита не трябвало да надвишава 30 % от сумата на общия нетен доход. Беше сигурна, че ако ни дадат одобрение на база доходи, нямало причина да не се стигне до отпускане на кредита..За по-сигурно утре ще звъня в банката пак. За ДСК не ми се говори - попаднах на едно девойче, което нищо не отбираше, гледа в компютъра, писа, бриса и на края ми вика : Ако решите да взимате от нас креди, отидете в кредитния център до Окръжна болница.. Crazy
Булбанк отпускат на Акт 14, но искат освен ипотеката на жилището и друг имот като залог..
Да, права си, добро уточнение. А за Пиреос, аз знам, че засега не са вдигали лихвите по старите ипотеки... Все пак е важно как се държат банките в тази ситуация. Човек може да си направи изводи за банковата политика - то с тия кредити все едно се женим за тях.  LaughingНапример и Пощенска са направили големи простотии, особено при шв. франк.

# 52
  • Мнения: 1 541
Добре де , а защо на мен девойчето от ДСК ми обяви 9,78 за лихва в лева и ако сключиш договор за ДСК Уют - плащането на две комунални услуги да минават през  разплащателна сметка в тяхната банка, лихвата в лева ставала 9,2 и нещо си.. newsm78
Ами защото по този начин те карат да си откриеш разпл. сметка в тяхната банка, която има такса обслужване.  Simple Smile, тоест те ти дават по - ниска лихва, ама ти пак им плащаш де факто.

# 53
  • София
  • Мнения: 38 515
Добре де , а защо на мен девойчето от ДСК ми обяви 9,78 за лихва в лева и ако сключиш договор за ДСК Уют - плащането на две комунални услуги да минават през  разплащателна сметка в тяхната банка, лихвата в лева ставала 9,2 и нещо си.. newsm78
Ами защото по този начин те карат да си откриеш разпл. сметка в тяхната банка, която има такса обслужване.  Simple Smile, тоест те ти дават по - ниска лихва, ама ти пак им плащаш де факто.

Е, аз съм стар клиент. Новите ги зарибяват с "ниски" лихви! И сигурно ще ги вдигнат след 6 месеца -таман Април месец е време за вдигане на лихви!

# 54
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Дилянка ме е разбрала  Laughing Най-накрая ще се прежаля и ще теглим кредит в евро, колкото и да не ми се иска.. ooooh! Мисля в следващата банка да задам сложния въпрос - ако изтеглим ипотечен кредит в Евро, е ли е възможна след 2-3 год да речем да го превалутираме в лева..

# 55
  • Мнения: 1 541
Дилянка ме е разбрала  Laughing
Да, сори, не разбрах, че това си имала в предвид, а и така съм се надъхала срещу банките...
Да, и аз си забравих вечния въпрос за лева или евро

# 56
  • София
  • Мнения: 38 515
Дилянка ме е разбрала  Laughing
Да, сори, не разбрах, че това си имала в предвид, а и така съм се надъхала срещу банките...
Да, и аз си забравих вечния въпрос за лева или евро

В лева! Може лихвата да ми е 11%, ама инфлацията отдавна прехвърли 21%, така че съм на далавера!

# 57
  • Мнения: 90
Мен ме одобриха от Пощенска за ипотечен на акт 14 . След представянето на всички документи от строителя и тн и тн , ми поискаха 120 лв за оценка на апартамента . След като беше направена оценката , ми казаха че остава окончателното прехвърляне и не щеш ли оня ден , 3 дни след оценката ми се обадиха и казаха , еми сори вече не ни отоговаряте на условията #Crazy #Crazy #Crazy

# 58
  • София
  • Мнения: 38 515
Доколкото чувам навсякъде е така - променят условията по лизинги и кредити в последния момент.

# 59
  • Мнения: 497
ХА-ХА. Явно това е  най-новия банков продукт-взимат ти такси за оценка, за документи, за това и онова и после не отпускат кредита и си задържат таксите. Ма понеже не го рекламират, рекламирайте го вие, момичета, за да стане достояние на повече хора.

# 60
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Ужас.. какви са тези тотални простотии #Cussing out Нали за това правят предварително одобрение на доходите..Ние ще се пробваме в Пиреос..
N-VIA, а казаха ли ти поне на какви нови техни условия не отговаряш??

# 61
  • София
  • Мнения: 407
Кредитният консултант е голяма работа - свършва всичко около отпускането на кредита - прави ти сравнителен анализ на банките, изважда всички необходими документи (без тези, които се вадят лично, тях само ги подготвя) и накрая не взима никакви пари от теб, а само комисионна от банката. Голямо удобство е и пести много нерви и време. Аз без консултант не знам как щях да се справя.

# 62
  • Мнения: 1 541
Мен ме одобриха от Пощенска за ипотечен на акт 14 . След представянето на всички документи от строителя и тн и тн , ми поискаха 120 лв за оценка на апартамента . След като беше направена оценката , ми казаха че остава окончателното прехвърляне и не щеш ли оня ден , 3 дни след оценката ми се обадиха и казаха , еми сори вече не ни отоговаряте на условията #Crazy #Crazy #Crazy

Именно затова отворих тази тема, за да се предпазим от простотиите на банките. Моят съвет е наистина да отидете при кредитен консултант.
При нас нещата се променят тотално - не знам за добро или лошо, но каквото и да е, ние трябва да изчакаме с кредита - ще теглим юни/юли. Дано условията и ситуацията да не са така истерични тогава...
Успех на всички, на които им се налага да се борят сега.

# 63
  • София
  • Мнения: 7 992
Мен ме одобриха от Пощенска за ипотечен на акт 14 . След представянето на всички документи от строителя и тн и тн , ми поискаха 120 лв за оценка на апартамента . След като беше направена оценката , ми казаха че остава окончателното прехвърляне и не щеш ли оня ден , 3 дни след оценката ми се обадиха и казаха , еми сори вече не ни отоговаряте на условията #Crazy #Crazy #Crazy
В момента в банките батаците са големи...Сменят се кредитни политики, пускат се нови условия и всичкото това се прави в последните няколко седмици. Ако нямаш други обезпечения освен това жилище, нищо чудно да са се подплашили от свилия се пазар и да са решили да го откажат кредита в последния момент. Вариантите за отказ са: 1. в последния момент са им спуснали отгоре нова политика и условия, на които действително не отговаряш и няма заварено положение; 2. решили са, че в момента не искат да финансират на акт 14, поради което са ти отказали в последния момент; 3. изровили са някакво инфо, поради което ти отказват кредита.

Izida, не се заблуждавай, такова животно като "предварително одобрение" няма. Особено пък при ипотечни кредити... Предварителното одобрение беше измислено в период, в който банките се конкурираха за клиенти и се чудеха как да спечелят повече от по-бързата обработка. Да си предварително одобрен означава, че някой мушмурок те е погледнал, видал доход от 100 лв., вноска от 20лв. и си казал "Ммм, тоя май бива, не е директно за отказ".

Казабланка, събирането на такси от банката по никакъв начин не я обвързва с одобрението на кредита. Те я събират, за да се компенсират за времето, което ще изгубят да ти разглеждат документите, както и да се застраховат от такива клиенти, които обикалят по 10 места накуп и след това нищо не правят. Парите за оценителя са даденост, тъй като повечето банки работят с външни оценители.

Последна редакция: ср, 26 ное 2008, 18:36 от милинка

# 64
  • Мнения: 81
Съгласен с милинка. Най-вероятно са преизчислили риска и при очакваното свиване на цените на имотите стойността на ипотеката спрямо отпусканата сума не им се е сторила достатъчна да покрие риска. Той от своя страна е доста неопределен към днешна дата и следователно изкуствено го завишават. И излизаш извън рамката.
Жалко, че няма кой да върне набутването покрай цялата процедура с кандидатстването...  Confused

# 65
  • София
  • Мнения: 7 992
Не е само до свиването на цените... През последния месец на практика пазар на недвижими имоти почти няма... Оценката на недвижимия имот се прави с пръст в небето и същевременно трябва да е достатъчно прецизна, че да покрие риска от неплащане на клиента. Да не говорим за сгради на акт 14, които са си един груб строеж и нищо повече. Там освен риска на клиента, се набърква и пазарния риск от неликвиден имот и не на последно място - строителния риск, защото строителят, започнал сградата, може и да не я довърши. В момента е бъкано със строители, които са си правели сметка да си направят довършителните работи за сметка на продажби на зелено и на груб строеж, пазарът се срива, банките орязват финансирането и тия строители увисват като прани гащи.

# 66
  • Мнения: 81
Ахъм, за едно и също говорим - само че ти си разбила риска по пера, така да се изкажа, а пък аз говорех обобщено... абе все тая...  Peace

# 67
  • Мнения: 497
Милинка, естествено, че банката не е  длъжна да ти отпусне кредит само защото си й платил такса за разгрлеждане на документите.   bouquet
Просто се пошегувах, че в сегашната ситуация това е удобен повод да те омаят, за да ти приберат такси, с ясното съзнание, че няма да ти оптуснат кредит в крайна сметка накрая.

# 68
  • София
  • Мнения: 18 679
Относно кредитните консултанти искам да направя едно уточнение. Ние се обърнахме към такива и бяхме страшно доволни - много коректни, симпатични хора, предложиха да свършат цялата работа вместо нас, ориентираха ни в пазара, но....голямото но идва от това, че те работят само с определени банки. Има ги на сайта - банките, с които имат договор. И ти предлагат най-добрата оферта измежду офертите на тези банки, наистина. Обаче това не винаги е най-добрата оферта на пазара, както се оказа Confused Така че - да, ползвайте консултанти, но и не спирайте да ровите в нета, винаги може да изскочи нещо добро в последния момент Peace

# 69
  • Мнения: 90
Това за кредитните консултанти , да , подкрепям го . Аз също съм с кредитен консултант , но пак ме направиха на луда . Кредитната ми каза , че такова чудо не е виждала . Смисъл ок , ако не отговарям на условията , ма тея условия как така за 3 дни ги смениха не ми стана ясно ? Като за тая криза се говори от 3 месеца , явно просто събират такси ли де да знам какво . А това за оценката и свиването на пазара при мене не влияе , защото аз съм с 50 % самоучастие и кандидатствам за малък кредит .

# 70
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Някой по-горе е писал за СИ банк. На наш познат единствено там са му взели документите за разглеждане, в много други банки директно са му отказали. Искали са му някакви бележки за доход извън осигурителният, доста прилична сума е изкарал, но.... след няколко дни му се обадили и му казали, че не отговаря на условията. А той им набави точно документите , които искаха и почти му бяха обещали.
Искам да питам - има ли фирми, които могат да разглеждат стари ипотечни договори и да преценят дали банката наистина спазва първоначалните условия ? Ние сме с ипотечен кредит и 2 пъти тази година ни вдигаха лихвата, отделно миналата година внесохме наведнъж по-голяма сума и предоговорихме срока за издължаване. Но нещо като си смятам сама нещата , вноските са ми по-големи отколкото трябва. Да не говорим, че като подписвахме изрично питахме дали има такса за предсрочно погасяване и уж нямаше. Последният път като ни вдигнаха лихвата, мъжът ми ходи да преподписва за новите вноски и там пише че има такса за предсрочно погасяване. Така, че много ми се ще нашите договори да ги види специалист и да разбера коректна ли е банката към нас.

# 71
  • Мнения: 17 987
Izida, от този Уют ми побеля главата от ДСК Разград. 3 месеца парите ми стоят по една сметка и няма кой да ги разбие по заема и сметките, лихвата така и не падна, сметките неплатени, не можем  в брой, защото сме подали молба за директен дебит, кошмар. Изтеглих в Райфайзен и погасихме в ДСК, не ща да ги чуя

# 72
  • Мнения: 223
Някой по-горе е писал за СИ банк. На наш познат единствено там са му взели документите за разглеждане, в много други банки директно са му отказали. Искали са му някакви бележки за доход извън осигурителният, доста прилична сума е изкарал, но.... след няколко дни му се обадили и му казали, че не отговаря на условията. А той им набави точно документите , които искаха и почти му бяха обещали.
Искам да питам - има ли фирми, които могат да разглеждат стари ипотечни договори и да преценят дали банката наистина спазва първоначалните условия ? Ние сме с ипотечен кредит и 2 пъти тази година ни вдигаха лихвата, отделно миналата година внесохме наведнъж по-голяма сума и предоговорихме срока за издължаване. Но нещо като си смятам сама нещата , вноските са ми по-големи отколкото трябва. Да не говорим, че като подписвахме изрично питахме дали има такса за предсрочно погасяване и уж нямаше. Последният път като ни вдигнаха лихвата, мъжът ми ходи да преподписва за новите вноски и там пише че има такса за предсрочно погасяване. Така, че много ми се ще нашите договори да ги види специалист и да разбера коректна ли е банката към нас.


здравей, бих искала да попитам теб понеже спомена за пока4ването на лихвата (как ви уведомиха) или изобщо някой който знае...

по какъв на4ин банката ви уведомява 4е е пока4ена лихвата и съответно от утре например вноската няма да е както до в4ера Х а ще е Х+Y??? скоро теглих кредит. в договора пише 4е банката може да увели4ава по всяко време по нейна преценка в заисимост от инфлация и т.н. проблеми които възникнат по време на издължаването. освен да ми се обадят по телефона, но това ми се струва много несигурно ?
 Tired

# 73
  • Мнения: 1 897
Изпращат ти уведомително писмо с новия погасителен план по пощата.

# 74
  • Мнения: 223
Изпращат ти уведомително писмо с новия погасителен план по пощата.

благодаря   bouquet

# 75
И аз се присъединявам към одобрението на кредитните консултанти. Много ми помогнаха, а и те сега най-добре знаят кои банки отпускат и кои не. Така се спестява таксата кандидатстване - кандидатстваш само там, където може би ще ти дадът. Консултантите веднага преценяват дали ти стига дохода или не.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 3 359

здравей, бих искала да попитам теб понеже спомена за пока4ването на лихвата (как ви уведомиха) или изобщо някой който знае...

по какъв на4ин банката ви уведомява 4е е пока4ена лихвата и съответно от утре например вноската няма да е както до в4ера Х а ще е Х+Y??? скоро теглих кредит. в договора пише 4е банката може да увели4ава по всяко време по нейна преценка в заисимост от инфлация и т.н. проблеми които възникнат по време на издължаването. освен да ми се обадят по телефона, но това ми се струва много несигурно ?
 Tired

При нас се обадиха на моб. тел. на съпруга ми и го извикаха да подпише новият договор и му дадоха лист с новият погасителен план. Намират начин да те уведомят.

# 77
  • Мнения: 127

здравей, бих искала да попитам теб понеже спомена за пока4ването на лихвата (как ви уведомиха) или изобщо някой който знае...

по какъв на4ин банката ви уведомява 4е е пока4ена лихвата и съответно от утре например вноската няма да е както до в4ера Х а ще е Х+Y??? скоро теглих кредит. в договора пише 4е банката може да увели4ава по всяко време по нейна преценка в заисимост от инфлация и т.н. проблеми които възникнат по време на издължаването. освен да ми се обадят по телефона, но това ми се струва много несигурно ?
 Tired

При нас се обадиха на моб. тел. на съпруга ми и го извикаха да подпише новият договор и му дадоха лист с новият погасителен план. Намират начин да те уведомят.

Нашия ипотечен кредит е от Булбанк.Първия път,като ни вдигнаха лихвата,по никакъв начин не ни уведомиха-нито по телефона,нито с писмо!Просто съпругът ми,преди да внесе поредната вноска,решил да попита дали случайно не е вдигната лихвата,тъй като няколко дни по-рано бяхме чули по новините,че се очаква такова повишение на лихвите.И хоп-изненада-наистина била вдигната!  #Crazy  Втория път-преди две седмици.Уведомиха ни няколко дена след датата,на която внасяме парите,че са ни вдигнали лихвата и сме в просрочие.При положение,че отново мъжът ми пита всеки път-има ли промяна!И разправии,и нерви...Това за мен не е коректно,но какво да се прави,в момента банките си правят каквото си искат...

 Само за информация,изтеглихме кредита на 6.78% лихва,вече сме на 11 и нещо си #2gunfire

Мислехме да предоговорим,но се оказа,че не е изгодно,защото в момента при нашия договор промяна на лихвата има,ако БЛП-така ли се казваше?-се вдигне с 2%.При новите кредити-промяната влиза в сила само при повишение на блп с 0,5%.Това за Булбанк.

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 415
и аз да кажа за Булбанк, че по никакъв начин не уведомява клиентите си за повишаването на лихвания процент  #Cussing out
на един познат дори му бяха начислили някаква луда лихва за разликата, която дължи, а той човека дори и не подозирал за такова нещо..

# 79
  • Мнения: 7
при тази криза добре е да се избягват ипотечните кредити.

# 80
  • Мнения: 60
и аз да кажа за Булбанк, че по никакъв начин не уведомява клиентите си за повишаването на лихвания процент  #Cussing out
на един познат дори му бяха начислили някаква луда лихва за разликата, която дължи, а той човека дори и не подозирал за такова нещо..
  и аз да се оплача от Булбанк. Вдигнаха ни вноската и въпреки, че попитах служителката дали е вдигната вноската тя каза не след 1.5 месец ни се обаждат, че сме в просрочие.  Платихме  наказателна лихва, колкото половин вноска.
Сега пак я вдигат /за инфо на теглилите кредит от там /, но поне ни уведомиха.

# 81
  • Мнения: 1 599
Ауууууууууу не искам да я чувам тази скапана банка   #2gunfire Булбанк  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт