Детска градина и принудителните сборни групи?

  • 12 313
  • 127
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
...Алергията пък какво общо има?

Ако детето е на диета е доста сложно, тепърва нови учителки да се запознават с нея. Рисковано е, като не са свикнали, забравят и може да стане голяма беля.

Е, айде сега... все пак са професионалисти  Wink Като им напишеш какво може и какво не може да яде, няма проблем. А и вие как си представяте сборната група? Учителките няма да се сменят всеки ден..

# 16
  • Мнения: 4 965
Днес мъжът ми специално пита - казаха му, че юни градината ще работи нормално. Юли изобщо няма да работи - ще има друга дежурна градина, а през август ще има сборни групи.
Безумието е, че късно (едва преди няколко седмици) се сетиха да ни уведомят за юли, когато вече повечето родители са си планирали отпуските, а друг път винаги са почивали през август. Т.е. нашите отпуски също са планирани за август. Сега излиза, че през юли трябва да търсим други варианти, а през август има вероятност да трябва да плащаме такса (нали градината работи, а децата няма да ходят по "семейни причини").  ooooh!

# 17
  • Мнения: 1 265
Да попитам при нас настояват да се платят таксите предварително и за трите летни месеца накуп.Аз по принцип искам да ходи само юни.

Навсякъде ли събират така предварително пари, дори и да не е се предвижда посещаемост на детето за целият период ?

# 18
  • Мнения: 4 970
При нас казаха че юли ще има сборни групи в друга градина  в кввартала, а август- нашата ще дежури. Никой нищо не показва  черно на бяло- нищо не подписваме нищо  официално не излиза... Thinking Устно ми каза лелката миналата седмица.
Дъщеря ми  завършва ясленската група, а септември й предстои  адаптация в първа градинска група. Е_ не ми се ще  д ая лашкам нейде си  по чужди градини за един месец , и след още един - пак на ново място с нови хора... Rolling Eyes Чудя се какво да правя.....@ месеца отпуск ще ми дойдат повече

# 19
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хе хе, това вашето не е проблем.

Нашата от 01.06 разпределя по сборни групи, а юли и август е затворена за поредния ремонт. От септември - пак сборни.

Чудя се обаче, само аз ли не забелязвам резултатите от ремонта  newsm78

Стига деее Laughing , смениха дограмите и ремонтираха тоалетните в "конкретната" градина.

И това с ремонтите си е било всяка година, не свикнахте ли вече Mr. Green

Сменили ги друг път. Дъщеря ми е във филиала. Кенефната им е като от втората световна война. Ползват още принципа на "скачените съдове", за да промият тоалетната. Вратата се връзва с бинт, иначе - на отворено. Половината плочки липсват.

П.П. не плюя градината.

# 20
  • Мнения: 14 133
И при нас винаги е имало сборни групи, като най-зле е положението през август. Никога не сме попълвали списъци кое дете кога ще посещава градината през лятото. Изнасят график и всеки се съобразява според възможностите си. Такси предварително не се събират.

# 21
  • Мнения: 210
еми мен лично заради алергиите на детето ми казаха, да не го водя, че да не стане беля. Другите лелки не ми били длъжни. А 4 месеца отпуска не знам къде ще ми дадат ако не бях по майчинство. Това е всяка година при тях си е практика. Като чета в другите градини е месец макс. два а при нас е 4 месеца. Никоя лелка или госпожа не иска повече отговорности и за тях алергията към яйца на моето дете е нещо страшно.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
еми мен лично заради алергиите на детето ми казаха, да не го водя, че да не стане беля. Другите лелки не ми били длъжни. А 4 месеца отпуска не знам къде ще ми дадат ако не бях по майчинство. Това е всяка година при тях си е практика. Като чета в другите градини е месец макс. два а при нас е 4 месеца. Никоя лелка или госпожа не иска повече отговорности и за тях алергията към яйца на моето дете е нещо страшно.
Ааа не е само вашата. А аз пък не виждам какъв ти е толкова проблема щом си майчинство. Все пак имаш начин да си гледаш детето. Има много родители, които нямат алтернатива. А що се отнася заотговорностите на лелките и госпожите говори с директорката директно.

# 23
  • Мнения: 210
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.

# 24
  • Мнения: 455
При нас никой още нищо не е казал, но най-вероятно ще има сборни групи за Юли и Август. Нямаме алтернатива и поради тази причина ще посещава сборните групи - госпожите и лелите, макар и да са от другите групи се познават /поне той ги познава/ така че няма да е кой-знае какъв стрес за него.
Мен друго ми е интересно - миналото лято нашата градина затвори за около четири месеца. В началото родителите с които говорих скачаха "това, онова и пр." - нямало кой да им гледа децата толкова време и пр., но като заведох сина ни в дежурната детска градина освен него нямаше друго дете от нашата градина /4 групи са общо в нея/ и така и не се появи през цялото време.  newsm78 Единствен той ходеше там! А останалите, нали нямаше кой да ги гледа и пр..... - къде им бяха децата толкова време?!
Явно само на думи няма кой да им ги гледа.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.
Ох, щом си в девети месец не ти е лесно със сигурност. Разбира се, че децата в градината се забавляват много по добре отколкото вкъщи. Но все пак градината ви работи макар и със сборни групи. От това не можеш да се оплачеш. Има и градини, които пускат кепенците през лятото и отварят чак септември.  Най разумното е да говориш с директорката за вашият случай щом не срещаш разбиране от персонала.

# 26
  • Мнения: 800
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.
Искрено ти съчувствам, защото го преживях това отношение - бебко беше на два месеца, когато ми заявиха - тъй и тъй сте си в къщи, гледайте си и каката. Много е трудно, но ще се справиш и знай - това е по-добрият вариант, сега съм го закършила, с тия два месеца и половина ваканция и липса на баби ...

# 27
  • Мнения: 112
http://kg.sofia.bg/?page=news&id=173

Това е линк към отговор на отворено писмо. Отговорът е на Г-жа Фандъкова. Прочетете края на писмото- той е по настоящата тема. Според Г-жа Фандъкова сборните групи се налагат поради ниска посещаемост през летните месеци. Как обаче да има висока посещаемост след като персоналът на ДЗ най-учтиво ни моли да намерим начин да не пускаме децата си лятото на градина, за да могат да си вземат отпуските? newsm78 И аз за пръв път се сблъсквам с проблема, но както разбрах от други майки, а и от този форум, това е практика от години. Също както и с дневното работно време. ДЗ работят от 7 до 19,00, но ни се обяснява, че не трябва да водим детето си рано, и да не го оставяме след 18,00, че щяло да бъде само и да се травмира, а сутрин почиствали с препарати. Скоро една майка, чието дете вече е завършило и училище ми каза "Още ли използват този трик?"
Знам че заплатите им не са високи а работата е много отговорна, но би трябвало общината да намери начин, тези хора да могат да излизат в отпуск, без това да вреди на децата и родителите /примерно назначаване на допълнителни госпожи, които да се въртят и заместват/ И за летните месеци не да ни се казва, че най добре бабите да гледат децата ни, а да се изготви списък, кой ще посещава ДЗ, и на база този списък да се осигури персонал. Нека да има сборни групи ако има по-малко деца, но всички желаещи да могат да посещават ДЗ
Нека не се нападаме помежду си кой е в по-добра позиция. Разбира се на първо място са родители, чиито деца не са успели да се класират за ДЗ изобщо. Работещите без баби са в най-неизгодна позиция от приетите, но не е лесно да гледаш дете и по време на бременност, или с бебе в къщи- дори и да е за 3-4месеца. Да не говорим, че децата ни имат нужда от общуване с други деца.
Не знам обаче какво може да се направи за да се промени това положение

# 28
  • Мнения: 1 173
  И в нашата градина днес учтиво ме помолиха детето ми да спре да посещава градината от 01.06 2009 до 01.09.2009. За мен беше просто някакъв шок - аз лично си мислех, че детето ми има право да е там през лятото, просто си мислех, че месец август се правят сборни групи. Може би съм се заблудила , понеже е за първа година в детска градина и още не съм запозната с правилата... В момента съм в отпуск по майчинство и естествено гледам по-малко дете,което има по-различен режим и става много по-сложно тяхното отглеждане. Проблема е, че и двете баби са от "модерните" - вечно са заети и търсени от работа, а и имат и  други внучета...
 В крайна сметка тези деца аз съм ги раждала,не е проблем да ги гледам заедно,ще им напасна режимите...Но най ми е болно, че изведнъж социалните контакти на детето ми ще спрат,защото покрай малкото ми дете само ще се връща назад...Незнам дали го обясних добре,но све някак ще се справим ,само да ни бяха предупредили по-рано...
 В  крайна сметка,че аз съм по майчинство мен ми помага, но имам разни познати, които в момента все още нямат право на отпуск,нямат и баби за помощ, просто незнам как ще се оправят... Най-вече защото парите няма да им стигнат за детегледачки за съответният период...

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
rreni, a ти кога си взимаш отпуска? М? Щото аз си я взимам през лятото! Престанете да смятате, че лекари и учители са ни длъжни за всичко. Погледни ако искаш егоистично на въпроса. Как очакваш от изморен човек да се грижи адекватно за детето ти. Аман вече от някакви претенции. Има ли къде да ходят децата? Има! И не ми казвайте, че не е намален състава в градините. Колко деца отиват при баба на село. Аз като нямам село си взимам отпуската един месец и детето не ходи на градина  Wink Ами всички родители са така. Така че естествено, че ще си ползват тогава отпуските и учителите. Или те какво? Няма да идат на море със своите деца, защото представете си и те имали деца... . А коя от вас се сети на 24 май да се обади на госпожите и да им честити празника!? Съмнявам се да са повече от единици... защото учителките не са ви слугини, а са УЧИТЕЛИ. Абе имам чувството, че трябва да се писка само заради идеята без особена мисъл.
А децата с алергии са специален случай, но аз пък се чудя какво е това недоверие от родителите. Щом "редовната" госпожа се справя какво ги кара да мислят, че другата няма да се справи.

Общи условия

Активация на акаунт