Детска градина и принудителните сборни групи?

  • 12 304
  • 127
  •   1
Отговори
  • Мнения: 210
Мили майки, моля споделете как  е във вашата градина. Нас ни карат от 1.06 да подпишем декларация, че сме съгласни децата да са в сборни групи и така до края на септември? Разбирам един месец - август - ама 4 ми идват много. Имам чувството че по този начин принуждават повечето родители да търсят други алтернативи. Моите дете е и алергично и не мога да го влача всеки ден в нова група и нова госпожа и да се обяснявам и да се моля цял ден да не забрави. Моля споделете как е при вас за да мога да разбера дали това се случва само в нашата прехвалена градина или е масово явление и трябва да се примиря. Опитах се да открия и закон определящ тези тъй наречени почивки, но също не успях. Sad

# 1
  • Мнения: 1 085

Да, и в нашата ДГ ще бъде така. Останах изненадана също. И моето дете е алергично и все още не яде всички храни. Не ми се иска да го поверявам на други учителки, които не знаят диетата му, тъй като лесно може да стане фал. Затова няма да го пускам в смесените групи. Не ми се мисли, ако нямаше кой да го гледа, какво щях да правя.

# 2
  • Мнения: 2 090
За мен сборните групи не са проблем.Но детето категорично отказаха да го вземат лятото в такава група като разбраха че имам бебе и съм си вкъщи,госпожите нали трябвало да излизат отпуска Crossing Arms.Е,това пък просто... Whistling

Иначе за съжаление мисля че във всички градини е така както казваш,поне това е което съм чувала от приятелки с по-големи деца Rolling Eyes.

# 3
  • Мнения: 210
Да и аз чакам бебе и ми казаха, че и така ще съм си в къщи ... А това че с корем ще тичам след детето си е мои проблем. Аз за съжаление съм с "модерни" баби и няма кои да ми помага, и ако това е практика навсякъде съм го закъсла. В яслата беше само август и един месец си е добре, но тези 4 е ужас.

# 4
  • Мнения: 2 821
Същата работа и тук Crossing Arms....Сборните групи почват от сега, защото имат ремонт....Казаха "Ние знаем кои родители работят и кои имат възможност да си гледат децата" Rolling Eyes

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В градината на дъщеря ми винаги от юни са били сборни групи, а юли и август градината не е работила нито един път за 4 години. Така, че майките са доволни и на сборните групи. Лятото е нормално да има сборни групи. Все пак повече деца отсъстват, а да се върти толкова персонал за малък брой деца е нерентабилно. Много майки се молят градината им да работи и са без претенции за сборните групи. Миналата година дъщеря ми беше и в дежурна градина. При непознати учителки и деца. Ходеше с удоволствие, намери си нови приятелчета. Просто помоли да сложат едно листче в групата където е детето, че е с алергия, разговаряй със сестрата и смятам, че няма да има проблем.

# 6
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хе хе, това вашето не е проблем.

Нашата от 01.06 разпределя по сборни групи, а юли и август е затворена за поредния ремонт. От септември - пак сборни.

Чудя се обаче, само аз ли не забелязвам резултатите от ремонта  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 13 206
А кой каза, че трябва да го водите в други групи  Wink
Ами интересно учителите кога ще си ползват отпуската  Wink Нашата градина също ще е със сборни групи. По-добре отколкото както беше преди когато казваха 2 месеца намирайте кой да гледа детето.. градината не работи лятото" Алергията пък какво общо има?

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


Нашата от 01.06 разпределя по сборни групи, а юли и август е затворена за поредния ремонт. От септември - пак сборни.

Чудя се обаче, само аз ли не забелязвам резултатите от ремонта  newsm78
hahaha hahaha hahaha Много си наблюдателна пък ти.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 679
На нас не са ни казали, че ще са сборни групи. Обявиха само, че август ще почиват.
И досега никога юни месец не са били сборни.

# 10
  • Мнения: 1 085
...Алергията пък какво общо има?

Ако детето е на диета е доста сложно, тепърва нови учителки да се запознават с нея. Рисковано е, като не са свикнали, забравят и може да стане голяма беля.

# 11
  • Мнения: 1 092
Хе хе, това вашето не е проблем.

Нашата от 01.06 разпределя по сборни групи, а юли и август е затворена за поредния ремонт. От септември - пак сборни.

Чудя се обаче, само аз ли не забелязвам резултатите от ремонта  newsm78

Стига деее Laughing , смениха дограмите и ремонтираха тоалетните в "конкретната" градина.
А на нас -макар че сега завършваме предучилищна- ни казаха, че няма проблем, градината ще работи до края на юни, после ремонт, защото аз мислех че изписват "предучилищниците" в края на май.

И това с ремонтите си е било всяка година, не свикнахте ли вече Mr. Green

# 12
  • Мнения: 800
и ние сме така - от 15 юни са сборни, а от 15 юли до 15 септември - отпуска?! А госпожите ми се разсърдиха, че записах и двете си деца (3 група и ясла) да ходят до последно - "а ние как ще почиваме?" Нямаме баби и екшъна е пълен както всяко лято ...

# 13
  • Мнения: 1 237
И при нас от юни са сборни групи,като едното лято градината почива юли,а другата година-август.

# 14
  • Мнения: 77
Здравейте мами, моля ви пишете за кои детски градини става въпрос, защото нас са ни приели в 85 ЦДГ и си търся информация за там. Ние до момента сме на частна забавачка и съм безкрайно доволна, но като чета тук във форума направо се плаша.. а ако няма кой да ти гледа детето докато са отпуска или в ремонт?????

# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
...Алергията пък какво общо има?

Ако детето е на диета е доста сложно, тепърва нови учителки да се запознават с нея. Рисковано е, като не са свикнали, забравят и може да стане голяма беля.

Е, айде сега... все пак са професионалисти  Wink Като им напишеш какво може и какво не може да яде, няма проблем. А и вие как си представяте сборната група? Учителките няма да се сменят всеки ден..

# 16
  • Мнения: 4 965
Днес мъжът ми специално пита - казаха му, че юни градината ще работи нормално. Юли изобщо няма да работи - ще има друга дежурна градина, а през август ще има сборни групи.
Безумието е, че късно (едва преди няколко седмици) се сетиха да ни уведомят за юли, когато вече повечето родители са си планирали отпуските, а друг път винаги са почивали през август. Т.е. нашите отпуски също са планирани за август. Сега излиза, че през юли трябва да търсим други варианти, а през август има вероятност да трябва да плащаме такса (нали градината работи, а децата няма да ходят по "семейни причини").  ooooh!

# 17
  • Мнения: 1 265
Да попитам при нас настояват да се платят таксите предварително и за трите летни месеца накуп.Аз по принцип искам да ходи само юни.

Навсякъде ли събират така предварително пари, дори и да не е се предвижда посещаемост на детето за целият период ?

# 18
  • Мнения: 4 970
При нас казаха че юли ще има сборни групи в друга градина  в кввартала, а август- нашата ще дежури. Никой нищо не показва  черно на бяло- нищо не подписваме нищо  официално не излиза... Thinking Устно ми каза лелката миналата седмица.
Дъщеря ми  завършва ясленската група, а септември й предстои  адаптация в първа градинска група. Е_ не ми се ще  д ая лашкам нейде си  по чужди градини за един месец , и след още един - пак на ново място с нови хора... Rolling Eyes Чудя се какво да правя.....@ месеца отпуск ще ми дойдат повече

# 19
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хе хе, това вашето не е проблем.

Нашата от 01.06 разпределя по сборни групи, а юли и август е затворена за поредния ремонт. От септември - пак сборни.

Чудя се обаче, само аз ли не забелязвам резултатите от ремонта  newsm78

Стига деее Laughing , смениха дограмите и ремонтираха тоалетните в "конкретната" градина.

И това с ремонтите си е било всяка година, не свикнахте ли вече Mr. Green

Сменили ги друг път. Дъщеря ми е във филиала. Кенефната им е като от втората световна война. Ползват още принципа на "скачените съдове", за да промият тоалетната. Вратата се връзва с бинт, иначе - на отворено. Половината плочки липсват.

П.П. не плюя градината.

# 20
  • Мнения: 14 133
И при нас винаги е имало сборни групи, като най-зле е положението през август. Никога не сме попълвали списъци кое дете кога ще посещава градината през лятото. Изнасят график и всеки се съобразява според възможностите си. Такси предварително не се събират.

# 21
  • Мнения: 210
еми мен лично заради алергиите на детето ми казаха, да не го водя, че да не стане беля. Другите лелки не ми били длъжни. А 4 месеца отпуска не знам къде ще ми дадат ако не бях по майчинство. Това е всяка година при тях си е практика. Като чета в другите градини е месец макс. два а при нас е 4 месеца. Никоя лелка или госпожа не иска повече отговорности и за тях алергията към яйца на моето дете е нещо страшно.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
еми мен лично заради алергиите на детето ми казаха, да не го водя, че да не стане беля. Другите лелки не ми били длъжни. А 4 месеца отпуска не знам къде ще ми дадат ако не бях по майчинство. Това е всяка година при тях си е практика. Като чета в другите градини е месец макс. два а при нас е 4 месеца. Никоя лелка или госпожа не иска повече отговорности и за тях алергията към яйца на моето дете е нещо страшно.
Ааа не е само вашата. А аз пък не виждам какъв ти е толкова проблема щом си майчинство. Все пак имаш начин да си гледаш детето. Има много родители, които нямат алтернатива. А що се отнася заотговорностите на лелките и госпожите говори с директорката директно.

# 23
  • Мнения: 210
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.

# 24
  • Мнения: 455
При нас никой още нищо не е казал, но най-вероятно ще има сборни групи за Юли и Август. Нямаме алтернатива и поради тази причина ще посещава сборните групи - госпожите и лелите, макар и да са от другите групи се познават /поне той ги познава/ така че няма да е кой-знае какъв стрес за него.
Мен друго ми е интересно - миналото лято нашата градина затвори за около четири месеца. В началото родителите с които говорих скачаха "това, онова и пр." - нямало кой да им гледа децата толкова време и пр., но като заведох сина ни в дежурната детска градина освен него нямаше друго дете от нашата градина /4 групи са общо в нея/ и така и не се появи през цялото време.  newsm78 Единствен той ходеше там! А останалите, нали нямаше кой да ги гледа и пр..... - къде им бяха децата толкова време?!
Явно само на думи няма кой да им ги гледа.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.
Ох, щом си в девети месец не ти е лесно със сигурност. Разбира се, че децата в градината се забавляват много по добре отколкото вкъщи. Но все пак градината ви работи макар и със сборни групи. От това не можеш да се оплачеш. Има и градини, които пускат кепенците през лятото и отварят чак септември.  Най разумното е да говориш с директорката за вашият случай щом не срещаш разбиране от персонала.

# 26
  • Мнения: 800
проблема ми е в това че до месец трябва да родя, а с коремчето ми е доста трудно да тичам, а после и с новородено ще ми е доста трудно да излизам на разходки и да забавлявам по цял ден и баткото които си има нужда от игра и внимание. Сигурно ще се справя но това не ми пречи да попитам как е при другите и да знам само ние ли сме изключение или това си е практика. Смятам че градината е място за забавление на децата и помощ за родителите, а и аз не мога да му осигуря толкова забавления и деца както в градината. Исках да знам ако това е само при нас, за да мога днес като отида да съм подготвена и да мога да поговоря и с директорката.
Искрено ти съчувствам, защото го преживях това отношение - бебко беше на два месеца, когато ми заявиха - тъй и тъй сте си в къщи, гледайте си и каката. Много е трудно, но ще се справиш и знай - това е по-добрият вариант, сега съм го закършила, с тия два месеца и половина ваканция и липса на баби ...

# 27
  • Мнения: 112
http://kg.sofia.bg/?page=news&id=173

Това е линк към отговор на отворено писмо. Отговорът е на Г-жа Фандъкова. Прочетете края на писмото- той е по настоящата тема. Според Г-жа Фандъкова сборните групи се налагат поради ниска посещаемост през летните месеци. Как обаче да има висока посещаемост след като персоналът на ДЗ най-учтиво ни моли да намерим начин да не пускаме децата си лятото на градина, за да могат да си вземат отпуските? newsm78 И аз за пръв път се сблъсквам с проблема, но както разбрах от други майки, а и от този форум, това е практика от години. Също както и с дневното работно време. ДЗ работят от 7 до 19,00, но ни се обяснява, че не трябва да водим детето си рано, и да не го оставяме след 18,00, че щяло да бъде само и да се травмира, а сутрин почиствали с препарати. Скоро една майка, чието дете вече е завършило и училище ми каза "Още ли използват този трик?"
Знам че заплатите им не са високи а работата е много отговорна, но би трябвало общината да намери начин, тези хора да могат да излизат в отпуск, без това да вреди на децата и родителите /примерно назначаване на допълнителни госпожи, които да се въртят и заместват/ И за летните месеци не да ни се казва, че най добре бабите да гледат децата ни, а да се изготви списък, кой ще посещава ДЗ, и на база този списък да се осигури персонал. Нека да има сборни групи ако има по-малко деца, но всички желаещи да могат да посещават ДЗ
Нека не се нападаме помежду си кой е в по-добра позиция. Разбира се на първо място са родители, чиито деца не са успели да се класират за ДЗ изобщо. Работещите без баби са в най-неизгодна позиция от приетите, но не е лесно да гледаш дете и по време на бременност, или с бебе в къщи- дори и да е за 3-4месеца. Да не говорим, че децата ни имат нужда от общуване с други деца.
Не знам обаче какво може да се направи за да се промени това положение

# 28
  • Мнения: 1 173
  И в нашата градина днес учтиво ме помолиха детето ми да спре да посещава градината от 01.06 2009 до 01.09.2009. За мен беше просто някакъв шок - аз лично си мислех, че детето ми има право да е там през лятото, просто си мислех, че месец август се правят сборни групи. Може би съм се заблудила , понеже е за първа година в детска градина и още не съм запозната с правилата... В момента съм в отпуск по майчинство и естествено гледам по-малко дете,което има по-различен режим и става много по-сложно тяхното отглеждане. Проблема е, че и двете баби са от "модерните" - вечно са заети и търсени от работа, а и имат и  други внучета...
 В крайна сметка тези деца аз съм ги раждала,не е проблем да ги гледам заедно,ще им напасна режимите...Но най ми е болно, че изведнъж социалните контакти на детето ми ще спрат,защото покрай малкото ми дете само ще се връща назад...Незнам дали го обясних добре,но све някак ще се справим ,само да ни бяха предупредили по-рано...
 В  крайна сметка,че аз съм по майчинство мен ми помага, но имам разни познати, които в момента все още нямат право на отпуск,нямат и баби за помощ, просто незнам как ще се оправят... Най-вече защото парите няма да им стигнат за детегледачки за съответният период...

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
rreni, a ти кога си взимаш отпуска? М? Щото аз си я взимам през лятото! Престанете да смятате, че лекари и учители са ни длъжни за всичко. Погледни ако искаш егоистично на въпроса. Как очакваш от изморен човек да се грижи адекватно за детето ти. Аман вече от някакви претенции. Има ли къде да ходят децата? Има! И не ми казвайте, че не е намален състава в градините. Колко деца отиват при баба на село. Аз като нямам село си взимам отпуската един месец и детето не ходи на градина  Wink Ами всички родители са така. Така че естествено, че ще си ползват тогава отпуските и учителите. Или те какво? Няма да идат на море със своите деца, защото представете си и те имали деца... . А коя от вас се сети на 24 май да се обади на госпожите и да им честити празника!? Съмнявам се да са повече от единици... защото учителките не са ви слугини, а са УЧИТЕЛИ. Абе имам чувството, че трябва да се писка само заради идеята без особена мисъл.
А децата с алергии са специален случай, но аз пък се чудя какво е това недоверие от родителите. Щом "редовната" госпожа се справя какво ги кара да мислят, че другата няма да се справи.

# 30
  • Мнения: 800
Vache, мисля че всички майки нямат против почивката на госпожите, аз поне подкрепям с две ръце, че имат нужда от голяма почивка и тези два месеца, които искат са им в правото. Въпросът е друг - защо ни принуждават да не записваме децата си (масова практика) за лятото. Просто да намерят начин за редуване или да имат заместници, а не да завързват на фльонга сума си родители като нас. Ти говориш за един месец отпуск, аз нямам толкова и се принуждаваме с мъжа ми да си ползваме отпуските по отделно, за да си гледаме децата 1 месец, а всъщност другите два месеца какво?! Тогава трябва да дам по 750 лева на месец на непозната жена за да ми гледа децата? не става въпрос за мрънкане а за търсене на изход от ситуацията. От нашата градина има не малко като мен родители, които не разчитат на баби и трябва да се оправим сами през тези 3 месеца отпуск на градината. Като вариант обсъждаме с други две майки, разменно гледане на децата, обаче на мен с двете мои ми е сложна оправията, а с още четири?!

# 31
  • Мнения: 112
rreni, a ти кога си взимаш отпуска? М? Щото аз си я взимам през лятото! Престанете да смятате, че лекари и учители са ни длъжни за всичко. Погледни ако искаш егоистично на въпроса. Как очакваш от изморен човек да се грижи адекватно за детето ти. Аман вече от някакви претенции. Има ли къде да ходят децата? Има! И не ми казвайте, че не е намален състава в градините. Колко деца отиват при баба на село. Аз като нямам село си взимам отпуската един месец и детето не ходи на градина  Wink Ами всички родители са така. Така че естествено, че ще си ползват тогава отпуските и учителите. Или те какво? Няма да идат на море със своите деца, защото представете си и те имали деца... . А коя от вас се сети на 24 май да се обади на госпожите и да им честити празника!? Съмнявам се да са повече от единици... защото учителките не са ви слугини, а са УЧИТЕЛИ. Абе имам чувството, че трябва да се писка само заради идеята без особена мисъл.
А децата с алергии са специален случай, но аз пък се чудя какво е това недоверие от родителите. Щом "редовната" госпожа се справя какво ги кара да мислят, че другата няма да се справи.

Ами отпуската ми  е 20дни, не 4м. а и работата ми е такава, че не мога да си я взема на един път, а понякога дори и в рамките на годината.  И не съм казала учителките да не излизат отпуск- уважавам труда им, и разбира се отпуските им са необходими, но не това трябва да е начинът да си ги получат- да принуждават децата да не ходят на детска през лятото. Трябва да се намери друго решение-например със заместници.
Vache, при теб ако проблемът е за месец и имаш възможност да си го решиш, има много други случай. Не можеш да гледаш само от своята камбанария.
За децата с алергии- някоя майка напред беше казала ако не бъркам, че заместващата отказала да се грижи за детето от страх. Това наистина е сериозно. Ако не се спазва определена диета при такова дете може да се получи сериозен проблем.  Нямаме този проблем /за щастие/ и не мога да си представя какво им е на тези родители.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 206
О! хайде моля ви се!!! Тук говорим за сборни групи, нали? Т.е. хората ви осигуряват градина. Изключвам планираните за ремонти. А пък много ми е чудно как така ви принуждавали? Опират ви пистолета в главата ли? То е лесно да се жалваме по форумите, ама е трудно да се отстояват права реално  Wink  Защото аз всяка година си отстоявам правата. И месеца отпуска беше хипотетичен. Аз имам дори повече отпуска (не съм учител  Wink ) Ако искам мога и да я оставя цяло лято в градината. РАЗБИРА СЕ В СБОРНА ГРУПА!!!! Нали тук в крайна сметка това се обсъжда. Имам чувството, че някой е набрал инерция от миналата година и не може да се спре   Laughing. Нашата градина вече 3 г. не е работела по месец или по два. Винаги е имало осигурено къде да са децата. Разбира се, ако не съм си потърсила правата сигурно и аз съм щяла да се жалвам сега.. или може би нямаше, защото от мен си зависи  Grinning Тази година питах как ще почиват и ми отговориха, че няма да почиват. Ще има сборни групи, за да може учителите поетапно да излизат в отпуска. Какъв е проблемът, не разбирам!

За децата с алергии- някоя майка напред беше казала ако не бъркам, че заместващата отказала да се грижи за детето от страх. Това наистина е сериозно. Ако не се спазва определена диета при такова дете може да се получи сериозен проблем.  Нямаме този проблем /за щастие/ и не мога да си представя какво им е на тези родители.

Как така ще откаже  Wink Нали това казвам.. лесно е да се ежим тук, ама е трудно да си търсим правата  Wink

# 33
  • Мнения: 10 605
Копирам си поста от темата за ваканциите в детските градини;
Добре бе, мацки - ревем си в темата и нищо - колко от вас се оплакаха на компетентните органи? Само аз и m-sunny.
Моля ви напишете по едно писмо на имейла на Фандъкова /има го на сайта на СО/ с предмет: затваряне на .....ОДЗ, напишете 2 изречения за колко време се затваря и че няма алтернатива,  и го изпратете.
Ако се притеснявате как ще рефлектира върху детето - използвайте чужд мейл.
Ако не си търсим сами правата и не се организираме - никой няма да ни помогне.
Аз също го отнесох - директорката ми се накара, че съм се жалила в общината, но поне постигнах успех за всички - вече и на яслените групи има бележка, че нуждаещите се деца ще бъдат преместени! Очаквам от всички майки на ясленчета от 51 ОДЗ по един сладолед-почерпка  Grinning

# 34
  • Мнения: 7 390
Отговорът е на Г-жа Фандъкова. Прочетете края на писмото- той е по настоящата тема. Според Г-жа Фандъкова сборните групи се налагат поради ниска посещаемост през летните месеци. Как обаче да има висока посещаемост след като персоналът на ДЗ най-учтиво ни моли да намерим начин да не пускаме децата си лятото на градина, за да могат да си вземат отпуските? newsm78 И аз за пръв път се сблъсквам с проблема, но както разбрах от други майки, а и от този форум, това е практика от години. Също както и с дневното работно време. ДЗ работят от 7 до 19,00, но ни се обяснява, че не трябва да водим детето си рано, и да не го оставяме след 18,00, че щяло да бъде само и да се травмира, а сутрин почиствали с препарати. Скоро една майка, чието дете вече е завършило и училище ми каза "Още ли използват този трик?"
Знам че заплатите им не са високи а работата е много отговорна, но би трябвало общината да намери начин, тези хора да могат да излизат в отпуск, без това да вреди на децата и родителите /примерно назначаване на допълнителни госпожи, които да се въртят и заместват/ И за летните месеци не да ни се казва, че най добре бабите да гледат децата ни, а да се изготви списък, кой ще посещава ДЗ, и на база този списък да се осигури персонал. Нека да има сборни групи ако има по-малко деца, но всички желаещи да могат да посещават ДЗ
Нека не се нападаме помежду си кой е в по-добра позиция. Разбира се на първо място са родители, чиито деца не са успели да се класират за ДЗ изобщо. Работещите без баби са в най-неизгодна позиция от приетите, но не е лесно да гледаш дете и по време на бременност, или с бебе в къщи- дори и да е за 3-4месеца. Да не говорим, че децата ни имат нужда от общуване с други деца.
Не знам обаче какво може да се направи за да се промени това положение

         
                    Може да си напишете и още едно писмо до г-жата дала ви отговор,в което първо - да питате КАКВИ средства се отпускат за заместници,второ-да питате от къде да се вземат тези заместници,защото желаещи - няма,трето - защо не са планирани средства за 12 месеца , а само за 10,четвърто-защо са задържани от бюджетите на ДЗ 20 %,вместо резерв от 10 % .Мога да изреждам още и още.И не на последно място  ЗАЩО вие не се запитате КАК точно се издържа 10 месеца работа с 30 деца / при регламентирана бройка от 22 /и без почивка в единственото възможно време,когато децата са на почивка с вас,при баби ,дядовци или в чужбина.След като вие коментирате ,че не можете да се справите с двете си деца.Нещо ,в което лично аз не вярвам.До сега не съм видяла родител дето не се е справил с децата си.В доста по-голяма възраст съм виждала обаче как децата ви се справят с вас! Laughing
                   zigizagi ,АЛТЕРНАТИВА ИМА и това са дежурните ДЗ и сборните групи.Друг начин няма .Работата на всички ДЗ е невъзможна както по финансови причини така и поради липса на персонал-заместници.При ограничените бюджети,ако ДЗ работи цяло лято с 50-60 % от капацитета си ще затвори на 100 % ноември и декември! Mr. Green Поради липса на финикийчета! Mr. Green

# 35
  • Мнения: 10 605
[quote author=Didia link=topic=399668.msg11340954#msg11340954 date=1243337351
                   zigizagi ,АЛТЕРНАТИВА ИМА и това са дежурните ДЗ и сборните групи.Друг начин няма .Работата на всички ДЗ е невъзможна както по финансови причини така и поради липса на персонал-заместници.При ограничените бюджети,ако ДЗ работи цяло лято с 50-60 % от капацитета си ще затвори на 100 % ноември и декември! Mr. Green Поради липса на финикийчета! Mr. Green
[/quote]
Didia,
на нас ни беше казано, че алтернатива НЯМА. Едва след като написах писмото до Фандъкова алтернатива изведнъж се намери.
Приятелката ми е детска учителка и съм напълно наясно с нещата и от другата страна на барикадата. Всичко, което си написала си е точно така. Но аз трябваше да направя нещо, защото в противен случай от юли месец щях да съм безработна - защото на на някой си му било по-лесно да каже, че не може да осигури яслена дежурна група.

# 36
  • Мнения: 7 390
              zigizagi ,ами като са ти казали,че няма алтернатива добре си написала до Ф! Laughing Защото винаги е имало начин ,които не може да си гледа детето да бъде прието в сборна група в близко ДЗ ,ако неговото не работи определен месец. Peace
              Пропуснах да добавя,че никой не може да ви иска предварително заплащане на каквито и да е такси през лятото или през който и да е друг месец.И да сте дали заявка,че ще идвате,а след това решите да си стоите у дома пак не плащате такси.През лятото от 1.06 до 31.08 отсъствията на децата се извиняват САМО с молба и такси не се заплащат за времето през което не сте посещавали ДЗ.

# 37
  • Мнения: 4 970
Добре де, а какво става ако осигурят сборна група в друга ДГ newsm78 Как стаа тоя номер- защото , колкото и да е намалено присъствието на децата през летните месеци, това си е двойна бройка деца( или поне би трябвало да помислят да осигурят база за толкова) newsm78
По-напред писах нашия случай- юли нашата ДГ почива и пренасо4ват в друга в квартала.Август- нашата ще дежури. И ако повечето родители( както и аз се бях настроила преди да разбера за новата растановка) са планирали да вземат отпуск август, а не юли-посещаемостта  се очаква да е отново сравнително висока. хайде- да оставим настрана моя емоционален фактор че трябва да водя дете в яслена възраст за месец в сборна група в друга градина с други деца и други лели, а септември за я юрна да се адаптира в отново новата първа градинска група ooooh!Любопитно ми е дали са казали на  родителите от приемната ДГ да избягват да си водят децата в този период  на маневри:thinking:

# 38
  • Мнения: 112
Какъв е проблемът, не разбирам!

Проблемът е, че не искам да избирам между това да спомогна хората гледащи детето ми да останат без отпуск или да оставя детето си в къщи. Не че за сега няма да се справя, но и за самото дете е по-добре да бъде с деца. За другите трудности, които ще имам ако го оставя в къщи няма да пиша, че има родители с още по-големи проблеми.

Защото аз всяка година си отстоявам правата. И месеца отпуска беше хипотетичен. Аз имам дори повече отпуска (не съм учител  Wink ) Ако искам мога и да я оставя цяло лято в градината. РАЗБИРА СЕ В СБОРНА ГРУПА!!!! Нали тук в крайна сметка това се обсъжда. Имам чувството, че някой е набрал инерция от миналата година и не може да се спре   Laughing. Нашата градина вече 3 г. не е работела по месец или по два. Винаги е имало осигурено къде да са децата. Разбира се, ако не съм си потърсила правата сигурно и аз съм щяла да се жалвам сега.. или може би нямаше, защото от мен си зависи  
НЯМАМ НИЩО ПРОТИВ СБОРНИТЕ ГРУПИ. Съгласна съм че лятото посещаемостта е по-малка, но не чак толкова. Както се разбра от този форум, а и от разговори с много родители от нашата група в детската доста деца не посещават лятото поради натиск от ДЗ.  Аз лично не искам всяка година да отстоявам правата си. Това означава, че за да защитя правата си трябва да накърня правото на хората гледащи детето ми на отпуск. Искам да имам и трета възможност. Детето ми да може да посещава ДЗ лятото, без това да е в ущърб на никого.
Както разбрах от някой постове, причините са чисто финансови и то от компетенцията на общината. И не виждам нищо лошо да отстояваме правата си -на родителите и на хората, грижещи се за децата ни.
Приемам критиката че е "лесно да се жалваме по форумите". Не съм организирала или участвала физически в протести /жалбите не се броят/. Но нали за това са форумите- всеки желаещ да изкаже мнение по темата.

# 39
  • Мнения: 4 465
Между другото вече от две директорки научавам че родителите масово заявяват присъствие през летните месеци, за да се презастраховат а после децата са на една трета от заявения брой. Имаше и фрапиращ случай (не помня коя ДГ) където за лятото заявили присъствие 67 деца, а посещавали реално 12, но пък естествено се наложило директора да планира необходимия брой персонал, доставки и т.н. и да направи и съответните разходи. Сега като им орязаха бюджетите, а и както Дидиа каза имат бюджет за 10 месеца, а не за 12, е редно родителите също да се опитат да бъдат по-коректни по отношение на ДГ.

Не ме разбирайте погрешно, редно е на нуждаещите се да се осигури алтернативен вариант в сборна група или дежурна градина, но разбирам и директорите, които всяко лято са в приключение.

# 40
  • Мнения: 112
За заявилите, но не ходещи реално би трябвало да се събира пълна такса, тъй като градините си планират и правят разходи за тях. А общината за летните месеци би могла да отпуска средства за заявилите и неходещи на ДЗ в размера на таксите им. Но сигурно тази сума няма да покрие разходите, направени от ДЗ за тези деца Confused

# 41
  • Мнения: 7 390
За заявилите, но не ходещи реално би трябвало да се събира пълна такса, тъй като градините си планират и правят разходи за тях. А общината за летните месеци би могла да отпуска средства за заявилите и неходещи на ДЗ в размера на таксите им. Но сигурно тази сума няма да покрие разходите, направени от ДЗ за тези деца Confused

              На заявилите,но НЕ ходещи деца през лятото НЕ може да се събира такса.Планирането на храната става от предния ден.Така,че ако НЕ сте се обадили ,че няма да ходите в най-лошия случай могат да ви вземат 2 лв за първия ден.На втория ден са ДЛЪЖНИ да ви свалят от присъствие и НЕ се начислява такса.Разходите за персонала оставен да работи,ток ,вода  и консумативи са същите и с 20 деца и с 2.Ако са заявили 40 деца /две групи/, а ходят 20 персонала за втората група се пуска в отпуск.
              Събирането на каквито и да е такси на деца,които НЕ ходят на ДГ си е нарушение и то сериозно.Ако детето няма заявено присъствие за деня НЕ  се начислява такса.Къде отиват тогава взетите от вас такси?Директно в общинския бюджет и полза за ДЗ никаква! Ако пък са приготвили храна за 40 деца , а идват 20 КЪДЕ отива тази храна?
              Каквото и да ви обясняват събирането на такси без да посещавате ДЗ е финансово нарушение.За това се следи през цялата година и то за всеки ден,когато отсъстват 1-2 деца, а какво остава за лятото когато отсъстват повече деца.
              

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 23:04 от Didia

# 42
  • Мнения: 165
нас също искаха да ни накарат децата да не ходят на детска градина от 01,06,  Оказа се обаче ,  че по закон нямат право да правят това.Има доста оплаквания на майки в общината. Така, че аз смятам да си водя детето до края на летния сезон. Говоря за ДГ в р-н Подуяне.
 

# 43
  • София
  • Мнения: 1 844
В нашата градина раздадоха да попълним декларации за юли и август, когато ще бъдат сборните групи с деца от съседната градина. Юли ще работи нашата градина, август съседната. Досега не са ни принуждавали да не си водим децата за определено време, нито са се събирали предварително такси, в квартала винаги е имало дежурна ДГ  Peace

# 44
  • Мнения: 14 133
При нас сборните групи започват от понеделник.  Wink
Аз и на това съм благодарна. И да искат не мога да кажа кога детето ще посещава градината, защото винаги отпуските на работа се съобразяват със спешните задачи.  newsm78

# 45
  • София
  • Мнения: 11 708
Нашата градина ще почива през юли,а през август ще бъдат сборни групи.
През юни ще бъдат сборни групи,ако децата са под минимална бройка,мисля че 15.
Лично аз не вярвам да падне много бройката,защото родителите ползват отпуските си масово през юли и август.
Само ми е чудно,който няма 1 месец отпуска или не му я дават,какво прави?Защото прочетох и такива мнения,взимате си 1 месец отпуска...
И нашата директорка така каза,ще си вземете 1 месец отпуска през юли  Rolling Eyes.

# 46
  • Мнения: 10 605
Аз не познавам хора, на които ще им дадат 1 месец отпуска. В тая криза всеки си пази мястото. И защо директорките си позволяват да разпределят отпуските на родителите? Прекаляват вече.

# 47
  • Мнения: 4 970
вчера пак говорихме в яслата по темата. По закон нямат право да  бавят отпускит еи да ги вла4ат с години( то и да ги влачат няма кога да ги ползват през учебната година).Като почнат септември - с всичките ревящи деца и адаптации...никой няма  и да ги пусне.в края на краищата трябва от общината  да измислят заместващ персонал за летния период.

# 48
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
В нашата градина от 7групи  правят само 1 сборна група и искат възможно най-много да отсъстват децата,ако може изобщо да не ходят цялото лято.В същото време започва ремонт на друга градина и децата оттам се местят в нашата като за тях изискването е да отсъстват само по 1 месец.Е то бива,ама това вече ми идва в повече.

Аз не познавам хора, на които ще им дадат 1 месец отпуска. В тая криза всеки си пази мястото.
Аз също.А на някои дори не им я дават накуп.Да не говорим,че с данъците от нашите пари плащаме заплатите на госпожите за да могат лятото да ползват много платена отпуска.И да ни предлагат в същото време да ни гледат децата срещу заплащане докато са в отпуска.Защото на нас това ни го предложиха като вариант. Close

# 49
  • София
  • Мнения: 38 498
Ох, добре де - сборни групи.
Ама поне да вземат да се разберат как ще са направени тия сборни групи! #Cussing out
Две седмици ги питам как точно ще са устроени нещата!
Само ми мрънкат.
И накрая казаха, че от 15ти ще съберат 2А и 2Б на едно място.

А днес отиваме и гледаме - 2 група събрана с предучилищната, щото нямало как!
И детето ми се разплака и едвам го накарах да взезе!
Май ще я спирам съвсем. Добре че имам възможност.

# 50
  • София
  • Мнения: 11 708
При нас днес не бяха сборни групи и не ми се вярва да станат до края на юни,освен ако учителките не си вземат отпуски.
Повечето родители ползват отпуските си през юли и август,ако въобще им ги дадат.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Сборни групи - ама да ги има  Peace! И в нашата детска вече са сборни. Децата са смесени - от 3 год. до 6 год., не виждам проблем. Учителките познават всички деца по имена , а и децата се познават. От групата на синът ми през лятото ще ходят 6-7 деца ,няма как да работят техните г-жи само за тях!
 Попълних декларация кога детето ми ще посещава градина през лятото. Никой не ме е натискал да си го гледам в къщи. Доволна съм, че едно лято няма да тичам по дежурни градини /там също децата бяха смесени възрасти/.

# 52
  • Мнения: 14 133
И при нас ги има, от вчера,но с около 40 деца в група.  ooooh!

# 53
  • Мнения: 388
Когато в началото на септември тръгна на градина бяха първа с предучилищна група - 42 деца  ooooh! - така големите помагали на малките  Shocked . От днес е в смесена група и при влизането ми се стори, че я чух да плаче  Cry . Детето ми е много чувствително и си иска неговата група, неговите госпожи.... Ако някой ми каже, че това не е стрес... Е, ще свикне, но защо трябва да им се причинява това? Целият юни, август и половината от септември? През юли ще почиват.  Аз лично имам право на една седмица отпуск през лятото, а мъжът ми отсъства много по болест и сега му е абсурд да си вземе отпуск. Добре, че майка ми се нави да я гледа един месец и напусна допълнителната си работа (иначе е пенсионер) ...

# 54
  • Мнения: 46
И при нас е така. Днес са предали на таткото, че директорката на градината, в която ще има сборни групи (нашата няма да работи юли и август) иска да се плати предварително таксата за времето, през което детето ще ходи там. Правилно ли съм разбрала, че това е финансово нарушение? И ако е така, дайте идея как да излезем от тази ситуация. Нещо напоследък взе да куца комуникацията между родители и персонал Confused

# 55
  • Мнения: 7 390
                   Финансово нарушение е на 100 %.За да излезете от ситуацията поискайте наредбата или заповедта ,на чието основание се базират.Като ви я покажат ...тогава платете! Mr. Green При това не трябва да е заповед на директора на съответното ДЗ,а на финасовите органи или общината! Laughing

# 56
  • Мнения: 2 237
И в нашата градина е така /16 ОДЗ/ Групите са сборни от 08,06,2009 до септември.Тъй като съм безработна и съм у дома, спрях дребната за тези месеци от градината.Ще си я гледам.Макар че на нея и липсва и все ме моли да я пусна.

# 57
  • София
  • Мнения: 7 038
При нас са на сборни групи от първи юни. През август детската градина ще почива, никой не ни иска таксите предварително.

# 58
  • Мнения: 22
Оня ден когато взимах моите юнаци от детска градина бях свидетел на отвратителна сцена. Учителката помоли една от майките да си плати таксата за изминалия месец. Беше закъсняла с близо седем дни.  Всички родители плащаме таксата на децата си от 5 до 10 число, наясно сме с правилника за вътрешния ред и сме си подписали декларации. Тази майка и друг път ми е правила впечатление с невъзпитаното си държание пред учителите . Тя каза на учителката, че ако пожелае ще си плати таксата, и тъй като сега й прави забележка е решила, че и следващия месец няма да си плати. Учителката й напомни, че в правилника пише за това, че ако не си плати таксата в уговорения срок детето трябвало да й бъде върнато. Луди закани майката отправи срещу учителката, медицинската сестра, директора, цялата градина и заяви, че си оставя детето и не я интересува какво ще правят с него - вечерта ще дойде и държи от тук да си го вземе. Такса нямало да плати.
Обидите бяха много и най-различни - простачки, овце и т.н. Е, какво стана ли? Учителката се натъжи и прибра детето....

# 59
  • София
  • Мнения: 7 038
Оня ден когато взимах моите юнаци от детска градина бях свидетел на отвратителна сцена...
Според правилника такова дете може спокойно да бъде изключено от детската градина, а "възпитаната майка" - недопускана в детското зведение. Директорката е редно веднага да вземе мерки срещу такава особа, а учителката може дори да я даде под съд за обида на служебно лице. Учудвам се на поведението на служителите на детската градина и не го намирам за нормално. Майката изобщо няма да коментирам, простотията отдавна не може да ме учуди.

# 60
  • Мнения: 800
Мен пък винаги ме е учудвала. При нас бяха казали, че сборните са от 1 юли, да ама не - от 1 юни сме в сборна. Каката всяка сутрин реве когато я оставям, малчо поне е в яслата - там няма сборни, но пък им слагат други лелички - всеки ден различна и това пак е стрес за хлапетата. И леличките ли имат по 2 месеца отпуска? Мислех си че е само за учителките и мед. сестри. А и не виждам защо трябва да излизат тези 2 месеца накуп всички ... ама това е положението - всяка сутрин оставям ревящи деца и всяка вечер обяснявам на децата си защо се налага да ходят на градинка ... Ве че ми писна, ама явно това е положението.

# 61
  • Мнения: 4 970
Ами, никой не им дава отпуск в началото на година да речем, защото приемат нови деца, адаптират се и т.н.... А и едва ли някой ще премре от кеф да почива ...февруари месец например Crazy

# 62
  • София
  • Мнения: 11 708
Ами, никой не им дава отпуск в началото на година да речем, защото приемат нови деца, адаптират се и т.н.... А и едва ли някой ще премре от кеф да почива ...февруари месец например Crazy

При 2-3 месеца годишна отпуска,ако трябва ще си я взимат и през февруари.
Какво се оказва,че през лятото родителите трябва да са в услуга на учителите като не си водят децата,а не обратното-учителите на родителите.


Луди закани майката отправи срещу учителката, медицинската сестра, директора, цялата градина и заяви, че си оставя детето и не я интересува какво ще правят с него - вечерта ще дойде и държи от тук да си го вземе. Такса нямало да плати.
Обидите бяха много и най-различни - простачки, овце и т.н. Е, какво стана ли? Учителката се натъжи и прибра детето....

Простакеси винаги е имало и ще има.

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
И нас ни "зарадваха", че юли и август ще има сборни групи в яслата. Confused И то не само това, ами от 6 групи остават само 3 и децата щели да спят по две на легло(кошара).Направо нямам думи.За съжаление детето не мога да си го спра, няма кой да го гледа.От 01.09 е на градина, но до тогава не ми се мисли. ooooh!

# 64
  • Мнения: 388
Вече трета седмица е в сборната група и всеки ден се започва с молби "Моля те, не ме води на ДГ". Докато си беше в нейната група нямаше такъв проблем. Определено е стрес за по-малките деца. От 4 групи останаха  само две. Добре, но не ми стана ясно, защо децата от една група ги разделят. Така дечица от първа група има и в двете. А те се чувстват сигурни когато са заедно. Когато са на площадката се объркват и изобщо не знаят към коя учителка са. Техните ги няма, а другите преподавателки не ги познават.  ooooh! . Стигна се до там, че онзи ден детето ми се е изпуснало в гащичките (не й се е случвало вече две години) докато са били на двора, защото са им казали, че не им разрешават да влизат вътре. Били са с поредната чужда учителка, дъщеря ми е притеснителна и не посмяла да попита. Когато я взех се разплака и ми каза "Мамо, извинявай, но неможах да стискам повече". Аз се разстроих повече и от нея, но нямам избор - нямам родители на село - ще си ходи на ДГ  Sad

# 65
  • Мнения: 22
В продължение на случая.... разбрах, че дете може да бъде изтрито от регистъра или изключено от детска градина само ако не посещава детската градина. Ако не се плаща такса от родителя то детето не се приема в детската градина предвид това, че прави нова такса. Въпросната майка си оставя детето на външната врата и си заминава, а детето стои отвън и плаче. Учителките го взимат при тях защото не могат да го оставят отвън, възможно е всичко да се случи с него..... Вечерта майката си го взима много бързо, без да се спира при някого и не обръща внимание на никого от персонала. Трупа се нова такса , за която майката в деня, на който скандал бях свидетел, заяви, че и нея няма да плати. Ще го направи когато поиска, а не когато простачките и овцете й наредят... Заплашила е още, че на директорката и на всички ще им се стъжни защото ходи по различни инстанции, медии и се оплаква от тях.

# 66
  • Мнения: 22
Описах този случай , който си има своето продължение защото детската ни градина ще работи цялото лято, което определено е наш плюс. Никой не ни иска предварително да си плащаме таксата на децата. Но пък и да не си плащат някои таксата за изминал месец и да правят нова, за която предварително заявява, че няма да я плати според регламентите, това вече ми преля чашата. Е, такова безобразно поведение не бих изтърпяла, а служителите и директорката търпят защото не им е за пръв път, и ако се създадат такива отношения те си патят в отговор на жалби, сигнали и др. А изключи дете от детска градина, или не допускай майка да влезе в градината! Да ви споделя - имах чувството, че чуждите хора се загрижиха за детето повече от неговата майка. А каква им беше вината - в това, че съобщиха за неплатената такса и правилата, които трябва да се спазват. Учителката сподели на няколкото шокирани наоколо от скандала майки, че директорката и учителите не рядко са плащали такси на деца, които вече са в училище, а родителите им не са направили това... Е, това на какво прилича.. Аз също не съм лесна, когато нещо не ми харесва си го казвам направо, но все пак намирам правилната форма и отсреща в същия културен тон ми се дава отговор. Ето такива трябва да бъдат отношенията в една детска градина.

# 67
  • Мнения: 269
Относно сборните групи - имало ги е и пак ще ги има. Всяко лято ще е така.

Относно случката описана от hagabo  - нямам думи. Незнам как би трябвало да постъпи директорката. Правилника трябва да се спазва от всички. Може би решението е да се направи родителска среща и там да се повдигне този въпрос пред всички. Не може едни да плащат, а други - не.

# 68
  • Мнения: 10 605
hagabo, сега е идеален момент директорката да извика медиите и някоя сутрин или вечер да я снимат със скрита камера тая майка.
Направо съм в потрес от тази наглост!

# 69
  • Мнения: 2 467
При нас сборните групи са от юни, а от 20 юли до 23 август градината затваря нацяло. Какво ще си правим децата - загадка. Който има баба на разположение, спасява положението, но който няма...

# 70
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Да,и при нас са сборни групи от 15 юни,теглили са жребий коя група да разхвърлят по другите,нашата е същата,само учителките се сменят,не сме имали проблем,т.к са си на същото място,засега се адаптира добре.

# 71
  • Мнения: 47
При нас пък в яслата не разрешеват на децата да посещават сборни групи, ако родителят не докаже с документ, че няма право на отпуска. Аз съм в болничен след раждане - според директорката това обаче е отпуска и аз съм длъжна да мога да си гледам двете деца едновременно.

Въпросът ми е към Дидиа или друг компетентен - имат ли право директорките да въвеждат подобно ограничение и на какво основание?

# 72
  • София
  • Мнения: 11 708
При нас пък в яслата не разрешеват на децата да посещават сборни групи, ако родителят не докаже с документ, че няма право на отпуска. Аз съм в болничен след раждане - според директорката това обаче е отпуска и аз съм длъжна да мога да си гледам двете деца едновременно.

Въпросът ми е към Дидиа или друг компетентен - имат ли право директорките да въвеждат подобно ограничение и на какво основание?

Да в яслите няма сборни групи,може би защото са по-малки.Обаче що за глупост е измилсила директорката за да редуцира децата?

# 73
  • Мнения: 10 605
milamateeva, категорично нямат право да ти искат бележка, че нямаш отпуска. Нито да те принуждават да си гледаш детето, щом си по майчинство! Можеш да питаш директорката на основание кой нормативен акт ти иска такава бележка, тъй като управителят на фирмата отказва да я предостави при положение, че няма законово изискване за това.

# 74
  • Русе
  • Мнения: 7 794
И в нашата ДГ започват сборните групи от другия месец. Големият отсега реве че не иска да ходи на сборните. Искам-не искам ще го оставя в къщи. Няма да го тормоза. Водим пазарлъци за поне един ден в седмицата че да не му искат изследвания после. Не се чуствам ощетене от това че има сборни. И на госпожите им се полага отпуска. Пък и ремонти правят.

# 75
  • Мнения: 2 885
В нашата градина са сборни групи от миналата седмица. Събрали са 1 и 1А в стаята на 1А. Искаха ни предварително такса за 3-те месеца. Аз родих наскоро /бебето е на 45 дена/, всички госпожи знаят. Направиха намек, но че децата са повече, а не че съм си вкъщи.
Стефан си ходи нормално, няма стрес. Радвам се, че тази година са в тяхната стая и реално не се е местил на ново място.

# 76
  • Мнения: 919
В нашата са сборни от юни.Тоест ние си останахме в нашата си група,но пратиха деца от другата група при нас.Обаче от другата седмица остава само една сборна и ще я отписвам вече.

# 77
  • Мнения: 3 929
В нашето ОДЗ сборните групи започват официално през юли, иначе вече има такива.

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065

При 2-3 месеца годишна отпуска,ако трябва ще си я взимат и през февруари.
Какво се оказва,че през лятото родителите трябва да са в услуга на учителите като не си водят децата,а не обратното-учителите на родителите.


А учителките като излязат през февруари в отпуска тогава кой ще гледа децата?  newsm78

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Бившата градина на дъщеря ми никога не е работила юли и август. Тази година също ще е затворена доколкото разбрах.

# 80
  • Мнения: 7 390

При 2-3 месеца годишна отпуска,ако трябва ще си я взимат и през февруари.
Какво се оказва,че през лятото родителите трябва да са в услуга на учителите като не си водят децата,а не обратното-учителите на родителите.


А учителките като излязат през февруари в отпуска тогава кой ще гледа децата?  newsm78
                     Ами тогава ще са сборните групи защото и без това няма заместници!!! Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 11 708
Мисля,че в предишен пост го бях написала,вероятно ще се повторя.
Оказва се,че принудително трябва да има сборни групи за да могат учителките да използват отпуските си.И няма да обяснявам някои последствия от това смесване...
През месец юни все още има достатъчно деца за да не бъдат сборни групи,но не те са сборни от началото на юни,което за мен е недопустимо.
Все пак детските заведения малко или много са създадени и за улеснение на родителите.И в този ред на мисли липсата на заместници не би трябвало да е техен проблем.

# 82
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Мдаам, и общината требе да се напъне и да осигури заместници.

# 83
  • Мнения: 7 390

Все пак детските заведения малко или много са създадени и за улеснение на родителите.И в този ред на мисли липсата на заместници не би трябвало да е техен проблем.

                  Някой да е казал ,че липсата на земестници е проблем на родителите? Това не значи обаче ,че такъв проблем НЯМА.Има си го и още как!Точно за това нашите деца не ходят лятото на ДГ. Laughing

# 84
  • Мнения: 10 605
при нас от 50 деца - само 2 ще посещават дежурна градина, а сборни групи през август не повече от 20 деца. Е,много ясно,че ще се затварят градини. Явно всикчи родители имат някакъв вариант. А аз се чудех защо само аз съм се оплакала в общината...

# 85
  • Мнения: 919
При нас ,понеже я отписах в петък ,ми казаха,когато имам ангажимент мога да я заведа .И понеже баба и почти не си е в града вече,ако ми се наложи,може да се възползвам.Но само в краен случай,защото тя никак не иска да ходи в сборната група.По-скоро би се съгласила да виси с мен по дълги опашки някъде,или на фризьор ,отколкото да остане в градината. Laughing

# 86
  • Мнения: 2 467
Аз нямам нищо против сборните групи. И Госпожите са хора и имат право на отпуск.
Но защо след като градината затваря за ремонт цял месец, не си ползват тогава отпуските? А първо месец и половина ще са децата в сборна група, след това нацяло затваря градината за един месец...

# 87
  • София
  • Мнения: 11 708
                  Някой да е казал ,че липсата на земестници е проблем на родителите? Това не значи обаче ,че такъв проблем НЯМА.Има си го и още как!Точно за това нашите деца не ходят лятото на ДГ. Laughing

За съжаление се оказва,че е проблем на родителите...Нашата детска градина например няма да работи един месец.Обаче дежурната детска градина,която ще поеме децата поставя условие по еди колко си деца от група могат да се поемат.
Предучилищните групи завършват на 31.05 и след това не ги искат на градина.Ами техните учители могат да се въртят с останалите.

# 88
  • Мнения: 7 390
Аз нямам нищо против сборните групи. И Госпожите са хора и имат право на отпуск.
Но защо след като градината затваря за ремонт цял месец, не си ползват тогава отпуските? А първо месец и половина ще са децата в сборна група, след това нацяло затваря градината за един месец...
               Ами отпуска е точно толкова  Laughing
               Ali&Meli , хубаво да се въртят,но това е единственото време ,в което могат да си ползват отпуските без да им се откаже! А почивка ще им трябва като се има предвид ,че са работили с големи групи , а сега минават на бебетата! Laughing Да не коментирам колко често се работи по цял ден тъй като няма кой друг да поеме смените!Ама това вече се знае! Laughing
               

# 89
  • Мнения: 800
От понеделник ги спрях, защото в яслата, където е сина ми е по една госпожа (мед.сестра) цял ден и то често бед леля. Не знаех че и лелите почиват по толква много. 3-та група, където е дъщеря ми ги водят всеки ден в различна стая при различни госпожи и вече стана обсълютно весело, сутрин като ги оставях реват и двамата, вечер изнервени. Взех жена да ги гледа, какво да правя?!

# 90
  • София
  • Мнения: 229
Преди 20 мин се върнах разплакана от дежурната градина. Когато подавах молба за дежурната градина съм написала лично детето да посещава и двата месеца /юли и август/. Тогава никой нищо не ми спомена относно това , което ще ви напиша по-надолу.
Тръгваме сутринта всички щастливи без да показваме притеснението си от предстоящата промяна за детето. Обясняваме на Оги, че там ще има нови играчки, ще бъдат госпожите на приятелчетата му от яслата и съответно неговите приятели от групата му. На вратата ни посрещна усмихнати и си отбелязват, че Огнян е дошъл и съответно ни питат кои месеци ще посещава и отговаряме - юли и август. Срещу нас се започна, че не може и двата месеца, само единият да си изберем, те кога щели да си ползват 52 дена отпуска и т.н.  Милото така ни гледаше /ние се опитвахме да си говорим нормално с тази госпожа, може би домакинката/, направо ми е свито сърцето. Госпожата в групата и лелята, които приеха Оги в градината бяха много мили. Днес ще ходим до общината в нашият квартал да говорим с човека който отговаря за градините и ако трябва жалба да подадем.

П.С. Много съжалявам за обърканият разказ, но ми е много притеснено сълзите сами си излизат от очите ми.
 Ще отсъствам 1 седмица от работа в края на юли заради морето, което Оги чака с нетърпение, но ако трябва още за две да си взема, съм без заплата.
Нищо лошо не мога да кажа за учителите, наистина и те са хора и имат нужда от почивка, но не можем да го отнасяме ние родителите . Трябва да се намери решение, някакси да се въртят учителките и аз незнам, но си има хора за тази работа.

# 91
  • Мнения: 46
Валя, хич не си късай нервите. Тази сутрин водя аз децата в сборната група и същата история - да си изберем юли или август. Обаче ние с таткото, като едни гърмяни зайци казахме - и двата месеца Wink. Така де, подали сме молба и за двата месеца. Ако имахме варианти за гледане на децата, нямаше да пишем и двата месеца. Интересно ми беше, че не ни поискаха предварително да платим таксата за юли (както ни бяха уведомили писмено преди няколко дни).

Уважавам учителките и разбирам, че и те имат право да излизат отпуски, но вече не се връзвам на опитите да се упражнява натиск върху нас. Има си зяакони, инструкции и правилници. Има общини и инспекторати. Като не става с добро - ще си търсим правата. Аман от изнудвания  Naughty

Така че, горе главата  bouquet

Аз и мъжа ми имаме възможност само септември да си вземем отпуската. Нямаме баби под ръка, които да помагат, така че опитите да ме манипулират хич няма да сполучат.

Мислех, че само при нас е така ( за избора на месеци), но явно е практика...............

# 92
  • София
  • Мнения: 229
Наистина е само изнудване. И  нас категорично ни бяха предупредили да си платим за месеците, даже днес в разправията бях забравила и се връщах да питам и те ми казаха, че нищо не се плаща. Все си мисля , че някой е попитал на какво основание се заплаща или някой е ходил до общината в района си... #Cussing out.
Аз съм от тези майки  /тип баби/, които са способни да се обадят да питат дали е студено вътре и да го облекат Embarassed.
Въпреки всичко ние днес ще отидем до общината да попитаме относно нашият въпрос. Няма да ни правят на луди само.
Желая на всички дечица без проблем да свикант в сборните групи и градини.

# 93
  • Мнения: 138
Да се оплача и аз.
Та днес сутрента водя дъщеря ми в сборната група на яслата и ме посреща една сърдита лелка с въпроса: И двата месеца ли ще я водите? Аз й отговорих, че да. И от там се почна една лекция, че не може да идва и двата месеца, че детето има нужда от почивка и че дирикторката издала заповед, в която пише, че децата трябва да почиват поне един месец. Аз най-учтива й обясних, че нашата почивка мина юни и сега няма кои да я гледа, защото нямаме баби. Тя почна да вика: Това че няма баби нямало нищо общо и че децата в групата били 30 и това е безотговорност на родителите. След което ми зададе въпроса какво работя. Уффф направо съм в шок. Силно се надявам да не се отрази това отношение на детето ми.

Виждам, че има и други родители като мен. Карат те да се чустваш виновен, че нямаш баба или дядо или достатъчно пари за детегледачка

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Вярно е ,че съм пристрастна, защото съм учителка, но защо обвинявате само учителите? Общината е тази, която трябва да осигури средства за заместници. И директорите, и учителите нямат нищо против да си работи градината, освен ако не се затвори за ремонт. Просто трябва да се реши проблемът с плащането, което си зависи от господата в общината. Дават пари - има заместници - няма спрени деца.

# 95
  • Мнения: 2 885
Това кой ще замества не се ли решава още в края на май месец. Нали се правиха списъци????
Или някой пак не си е свършил работата. При нас няма проблеми.

# 96
  • София
  • Мнения: 229
Вярно е ,че съм пристрастна, защото съм учителка, но защо обвинявате само учителите? Общината е тази, която трябва да осигури средства за заместници. И директорите, и учителите нямат нищо против да си работи градината, освен ако не се затвори за ремонт. Просто трябва да се реши проблемът с плащането, което си зависи от господата в общината. Дават пари - има заместници - няма спрени деца.

Нищо лошо не съм казала за учителките   bouquet, най-отдолу в поста си съм писала, че ще ходим до общината при човека който отговаря за ДГ. Само да вметна, че моя позната , на която синчето и също е в сборната група го е завела към 9 и нещо сутринта и ми каза , че са били вътре не повече от 10 деца. Как ги преброиха 70 не знам. И се надявам да не са по много в група.

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Не се обръщам конкретно към някой, говоря по принцип.  Simple Smile

# 98
  • Мнения: 138
ЗлаВещица, едва ли има родител, от пишещите тук, които има нещо против учителките. Но все пак и ние не сме виновни. Ако имат нещо против, да работят с толкова много деца или пък да работят тези месеци, има директор във всяка градина. Не може да ми се карат на мен за това. И да ми обяснява, че незнам какво е добро за детето ми.

# 99
  • Мнения: 38
Днес мъжът ми специално пита - казаха му, че юни градината ще работи нормално. Юли изобщо няма да работи - ще има друга дежурна градина, а през август ще има сборни групи.
Безумието е, че късно (едва преди няколко седмици) се сетиха да ни уведомят за юли, когато вече повечето родители са си планирали отпуските, а друг път винаги са почивали през август. Т.е. нашите отпуски също са планирани за август. Сега излиза, че през юли трябва да търсим други варианти, а през август има вероятност да трябва да плащаме такса (нали градината работи, а децата няма да ходят по "семейни причини").  ooooh!
Уважаеми родители за летните месеци не се заплащат такси ако децата ви отсъстват по семейни причини, тъй като тези месеци се водят ваканционни

# 100
  • под дъгата
  • Мнения: 630
...Това че няма баби нямало нищо общо и че децата в групата били 30 и това е безотговорност на родителите. ...

Това вече преминава всякакви граници. За наличието на безобразно много деца в една група са отговорни родитилите ли? Това говори за безотговорността на общината. Тя допуска и/или си затваря очите за надвишените бройки, опитвайки се по този начин да разреши проблема с липсата на места в ДГ за децата ни. След като го допуска, е длъжна да намери начин за качествено предоставяне на общинската услуга - детска градина. Дали чрез назначаване на допълнително персонал, включително и на заместващ такъв за периода на летните месеци, дали чрез увеличаване на таксите, или по друг адекватен начин, но е длъжна. От нас - родителите, зависи да си търсим правата и тези на децата ни, за да получваме услуга с необходимото качество, която да не е рискова за живота и здравето им. От директорите на ДГ и от персонала в тях зависи да си търсят техните права като хора, обгрижващи деца. Нещата са взаимносвързани и последните не е нужно да си го изкарват нито на нас, нито на децата.

# 101
  • Мнения: 7 390
...Това че няма баби нямало нищо общо и че децата в групата били 30 и това е безотговорност на родителите. ...

Това вече преминава всякакви граници. За наличието на безобразно много деца в една група са отговорни родитилите ли? Това говори за безотговорността на общината. Тя допуска и/или си затваря очите за надвишените бройки, опитвайки се по този начин да разреши проблема с липсата на места в ДГ за децата ни. След като го допуска, е длъжна да намери начин за качествено предоставяне на общинската услуга - детска градина. Дали чрез назначаване на допълнително персонал, включително и на заместващ такъв за периода на летните месеци, дали чрез увеличаване на таксите, или по друг адекватен начин, но е длъжна. От нас - родителите, зависи да си търсим правата и тези на децата ни, за да получваме услуга с необходимото качество, която да не е рисква за живота и здравето им. От директорите на ДГ и от персонала в тях зависи да си търсят тените права като хора, обгрижващи деца. -Нещата са взаимносвързани и последните не е нужно да си го изкарват нито на нас, нито на децата.
         Joy Joy Joy Супер !Като написано,но на практика знаеш ли колко и пука на общината,че няма къде да са ви децата през лятото,а както спряха 20 % от оскъдни бюджет на ДЗ и зимата ще ви мръзнат в ДЗ и ще ядат боб и леща!За какъв допълнителен персонал става дума ,като средства няма за постоянния ?Да не говоря,че средства са отпуснати за 10 месеца -  де ги юли и август като финансиране?И заместници за 200 лв няма да има,а и основния персонал е със средна възраст около 50 год и като се пенсионират едва ли някой на вашата възраст ще дойде да работи за 450 лв.И общината много добре знае проблемите и на родители и на персонал ,но хич не и пука нито за едните нито за другите.И като протестира персонала му отговарят точно така както и вие - като не ви харесва си намерете друга работа и......младите си намират,а старите чакат ...пенсия Mr. Green За пом.възпитатели вече назначават който дойде ,ако изобщо дойде някой и може да видите и  73 год. жени ,които даже бъркат децата .Взимат го от площадката за да го здаведат до тоалетна и след това го връщат в друга група,а учителките припадат от притеснение да не се случи нещо.Като ги гледаш ,че с едно не могат да се оправят как да им оставиш 27-28 за да заведеш едното до тоалетната.Ей,такива са ни "грижите" на общината и за децата ви и за вас и за работещите в системата!

# 102
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Емоцията ти я разбирам.
Търкалящите се, кикотещи и зеленеещи емотикони в постовете ти из темата, обаче, не.
Не ти и правят чест.

# 103
  • Мнения: 7 390
Емоцията ти я разбирам.
Търкалящите се, кикотещи и зеленеещи емотикони в постовете ти из темата, обаче, не.
Не ти и правят чест.
            Аз пък нещо не разбрах за ....честта! Търкалящите се човечета изразяват настроението ми когато се открива топлата вода!Всичко , за което си писала е говорено,дъвкано и предъвкано,правени предложения та чак ни е писнало .Поне да ни беше чул някой!За разлика от теб аз мога да сравня това ,което се говори на вас и това ,което се говори пред нас!При това от едни и същи хора.Ще ми разбереш човечетата ако можеш поне веднъж да видиш и двете страни на медала.
            А зеленото човече - това си е самоирония към самата мен! Laughing Просто и аз чакам пенсия,но....както ни обещава Масларова  май скоро няма да ни огрее.И тук ми писна да ме убеждават как е в ЕС,ама не е точно така както ни казват.Все пак сме хора с интереси и сме се научили това ,което ни интересува да видим от различни ъгли.
           А дали ми прави чест или не.......въпрос на емоции,но това не ми пречи да гледам от септември 28 3-годишни хлапенца и при това се надявам ,че ги гледам добре с чест или без нея!

Последна редакция: чт, 02 юли 2009, 17:38 от Didia

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
По соцвремето имаше виц. Учителки пишат на Дража Вълчева (тогава тя отговаря за Просветата):

Драга Дража,
намали стажа,
че както преподаваме
се напикаваме.

И тя отговаря:

Ще се пенсионирате
като почнете да се на..рате.

И въпреки всичко за моето дете предпочитам учителки пенсионерки. Имаме си млади  госпожи(ци) в градината, току що завършили. Ама ...  А и като се погледне логично - кой сега учи педагогика. Докато едно време нямаше толкова висши учебни заведения и се влизаше доста трудно. В една от групите младата госпожа излезе в болнични, после в майчинство и дойде бивша учителка от градината, която миналата година се пенсионира. Е, всички са много доволни от нея - жената си знае работата и децата също много я обичат. Не че младата е била толкова зле, но разликата е огромна.

# 105
  • Мнения: 7 390
                   Ако смениш името на Дража с това на настоящата министърка пак си е същото  Laughing
                   А за млади и стари - няма значение!Има хора ,които въпреки всичко си обичат работата и други ,които просто я работят докато си намерят друга!За съжаление вторите са повече!И никой не ги обвинява.Всеки сам решава за себе си! Peace

# 106
  • София
  • Мнения: 11 708
По соцвремето имаше виц. Учителки пишат на Дража Вълчева (тогава тя отговаря за Просветата):

Драга Дража,
намали стажа,
че както преподаваме
се напикаваме.

И тя отговаря:

Ще се пенсионирате
като почнете да се на..рате.



E-е-е тази тема ме развесели най-накрая Joy hahaha Joy

# 107
Здравейте всички!

Ами то и аз работя за 450 лв. НО в реалния сектор, и нямам право до си взема повече от две седмици отпуск наведнъж.
Сборните групи са изход - но не е тайна, че в градините се измислят какви ли не начини да откажат колкото се може повече родители децата им да ги посещават.
Миналата година например, август месец - наистина бяха останали 15-тина дечица в градината на сина ми. И се започна: Имало карантина......., може ли да не водим детето за да го предпазим?........, в петък, докато си прибирам детето около 17,30ч,  ми казват че щяли да затварят градината от понеделник заради карантината....
Като им поисках заповед да видя - още не била издадена, но в понеделник щяла да е готова и нямало да се приемат деца. Въпросът ми как точно от петък привечер ,когато няма кой да подпише заповедта,  до понеделник сутрин тя ще се появи. И като я видя в понеделник /защото държа да ми бъде официално съобщено подобно решение/ какво да правя с детето - като съм тръгнала да го оставям в градината преди да тръгна на работа - нали докато измисля начин къде да го оставя, ще закъснея, работодателя ще ме санкционира и т.н. и т.н.

А тази година  - децата са събрани в 2 групи всичките. Но от началото на тази седмица не виждам да има учителки с тях. И Сашко ми казва че стояли само с "готвачките" Laughing , това е негов израз, но има предвид помощник-възпитателките.

Някой знае ли, дали това не е незаконно да не оставят поне 1 преподавател да гледа децата. Аз доколкото си спомням единственнно учителките носят отговорност за децата. Помощният персонал - не. Е при това положение ако се случи нещо!!!!  newsm78, този емотикон го разбирайте като почукване по дърво..........

# 108
  • София
  • Мнения: 229
maika s vaprosi  бих те посъветвала да отидеш до общината , в която е градината и да потърсиш хората, които отговарят за градините. И им спомени, че не ти приемат  и предават детето учителки. Ние ходихме заради нашият проблем и бяхме готови директно за жалба-писмена, но се оправихме и без нея.

П.С. Явно с тези градини само с жалби или телевизия ще се оправят. Въобще не чакай. Дано всичко е наред с дечицата, че си те представям как ти е свито сърцето.

# 109
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Не ме разбирайте погрешно, редно е на нуждаещите се да се осигури алтернативен вариант в сборна група или дежурна градина, но разбирам и директорите, които всяко лято са в приключение.

Добре де, по какъв критерии се определя кой е нуждаещ се и кой не?!
Аз, въпреки че гледам по-малкото си дете вкъщи, предпочитам синът ми да ходи на градина. И на мен ми казаха, че второто ми дете вече е голямо и имам възможност да се грижа и за двамата. Излишно е да казвам, че това изречение ме вбеси. И сега се чудя имат ли право да спират синът ми да посещава сборните групи /нямам нищо против тях/?

# 110
  • Мнения: 10 605
Нуждаещи са тези, които нямат отпуска и баби. Така ни обясниха на нас - щом няма абсолютно никаква възможност някой да го гледа - отива  в дежурна детска. Сигурно за 3 път го пиша, но от 50 деца само 2 се оказаха нуждаещи се.

# 111
  • София
  • Мнения: 229
И аз за n-ти път ще кажа, че НЯМАТ ПРАВО ДЕЖУРНИТЕ ГРУПИ ДА ОТКАЗВАТ НА ДЕТЕ ДА ГО ПРИЕМАТ.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 819
Това със сборните групи е много гадно, но според мен е оправдано.
Първо, защото работата на госпожите е много тежка и аз напълно разбирам необходимостта им от по-дълга почивка.
Второ, много родители спират децата от градина през част от лятото и няма смисъл да има 3ма души на работа за 5-10 деца при положение, че капацитетът е 25.

Но на мен като майка ми е много тежко, защото дъщеря ми приема сборната група много зле. Поне имаме изключително свястна госпожа, която предложи да й се оадим ако стане много зле и да отиде да се види с детето и да поговорят, въпреки, че тя се опита с разговор да подготви децата за предстоящата й отпуска.

# 113
  • Мнения: X
Абе, щото нашата работа е много лека, айде бе.
Само госпожите в градините работят, останалото целокупно население си клати краката...
Искат не по две седмици, ами по 2 месеца отпуска. Ами, на това му викам, който не му се работи, да си стои вкъщи. После - ниски им били заплатите. Еми при толкова дремане вкъщи и отпуски.. как.
А това, че местят децата ни като чували с картофи от едно помещение в друго, без коментар ще го оставя. Поредната българска недомислица. Няма да се оправим, докато някой искат по 3 месеца отпуска годишно. Но поне да не мрънкат после.

Дидиа, има и трети - тия, дето просто не им се работи.  Twisted Evil

# 114
  • Мнения: 7 390
Дидиа, има и трети - тия, дето просто не им се работи.  Twisted Evil
                 То такива има навсякъде! Laughing И щерката се сърди,че нямала баба в провинцията да ги гледа два месеца , а факта,че аз ги гледам единия от 6 месеца,другия от 9 месеца  до момента и ходя на работа при това където гледам 30 , не го вижда изобщо.Тя имала работа и не можела да си вземе отпуск ,а пък аз сърце нямам да оставя цяло лято децата в дежурна група и си ги гледам. Laughing И мисля,че тя не е единствения случай,който не иска да си ползва сега отпуска . Laughing Наблюденията ми показват,че има деца без нито един ден отсъствие и зиме и лете - това значи ли ,че родителите им изобщо не ползват отпуск? И днес минах през ДГ и ми стана мъчно за 4-ри момиченца,само те са от моята група и са точно от тези дето са записани в дежурна група до септември.Какво ли ще правят когато тръгнат на у-ще през септември?Кой ли ще ги гледа?

# 115
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Ох, направо съм бясна. Днес сутринта отидохме в градината, а те още от вратата - молим, да си пазите сина вкъщи. Малката ви дъщеричка вече е голяма /годинка е, по майчинство съм все още/ и ще можете да си го гледате... Вбесих се. А най-лошото е, че и ревнах по пътя. А синът ми ме гледа, гледа пък каза: "Мамо, ама какво съм направил, че не ме искат в градината". Rolling Eyes

Обикновенно гледам да си мълча, въпреки че има доста неща, които не ми харесват в градината, но сега не изтърпях... Като че ли безплатно ми го гледат. Ама-ха.
Добре, че ми премина. Бях се запътила към Инспектората и такава жалбица /или каквото се казва вече там/ щях да им спретна, че да ме запомнят... А и между другото, не съм против сборните групи - синът ми е адаптивен, сприятелява се лесно и промените не му пречат. Въпросът е в това, че ме изкараха лоша майка, която не иска да си гледа детето - аз не искам, що пък те да искат, бяха неизказаните, но намекнати думи.

Сега съм намислила друго - сутрин го завеждам в двора на градината. Аз ще седя на пейка с малката, а синът ми ще си играе с децата. И така до обяд. После следобед също може да го водя. Ама-ха. Империята отвръща на удара! И само да смеят да ме изгонят! #2gunfire

# 116
Който недоволства да си намери частна забавачка мен поне така ме съветват майки от този форум така че стига сте хленчили Mr. Green никой не бил длъжен да ви гледа децата а и ме убедиха че лелките и учителките са толкова съвестни,добрички,скромнички абе всичко най-хубаво което се сетите така че какво капризничите и сте неблагодарни че ви гледат децата за малко пари. Laughing Grinning

Последна редакция: чт, 16 юли 2009, 19:21 от Petko22

# 117
  • Мнения: 3 929
В нашата градина засега са две сборни групи, като тенденцията  през август да остане само една, но само ако има деца. Иначе ще затворят градината.
За сина ми е голям кошмар ходенето в сборна група. Много тежко го изживява, защото не е с неговата си госпожа. Иначе повечето деца от сборната група, са децата от неговата си група, но той тъжи за госпожата си.
И не е истина това, че всички искали да почиват през лятото и затова затмварят градините. Някои госпожи искат да работят през август, но директорките не им дават тази възможност поради определени причини, за които не искам да споменавам.

# 118
  • Мнения: 800
В нашата детска градина картинката е същата - в момента е една група с около 15 деца (т.е. успяха по един или друг начин да откажат другите, в т.ч. и нас - дъщеря ми прие тежко разходките по сборните групи и аз ги спрях с брат й от началото на юли). Такива като нас без баби познавам много, (аз си реших въпроса с жена, която да ги гледа тези два месеца), но когато говоря с тях никой не се съгласява да отидем при директорката или до общината?!
MiRa_55 - така бях и аз миналото лято - много учтиво ме заплашиха с варицела, после скарлатина и "да не се зарази бебко си я гледайте" ... после ме разнасяха, че въобще не искам да си гледам дъщерята а я пускам в сборна група, независимо че съм си вкъщи .... Бях бясна, ама премълчах и детенце си ходи докато бяха с нейната госпожа, после я спрях.
Най-много ме дразни, че едва ли не ми казват, че ми правят услуга че ми гледат децата и по тоя повод аз трябва да си мълча, защото всичко ще се върне на децата ми?!
Другото което не разбирам и може би ще се повторя - защо само си приказваме тук по форумите и по градинките, а иначе  ... всеки си намира решение и се съобразява с тези условия и отношение в ДГ...

# 119
  • Мнения: 7 390
И не е истина това, че всички искали да почиват през лятото и затова затмварят градините. Някои госпожи искат да работят през август, но директорките не им дават тази възможност поради определени причини, за които не искам да споменавам.
                  Естествено,че не е истина!Само дето не ти дават отпуск по друго време защото няма заместици и няма кой да работи на твоето място.Друга причина е недостатъчния бюджет на ДЗ ,няма планиран такъв за месеците юли и август и като работи ДЗ през тези месеци ще стои на нокти в края на годината и тогава може да му се наложи да затваря.При това са спрени и 20 % от отпуснатия бюджет!Така,че положението става трагично и от септември ако не се промени нещо!

# 120
  • Благоевград
  • Мнения: 142
И при нас положението е същото. Още от юни започнаха сборни.
"Разходиха" децата по всички възможни  групи, като дори не ги посрещаха
и не им казваха в коя точно група, на кой етаж е преместено.
Пълен стрес за детето. Моята дъщеря ходи с желание на градина, но откакто
са на сборни групи направо си плаче сутрин. Изживява го много тежко.
А то тази седмица сменихме и сградата, защото на градината правят изолация и
сега са в сградата на яслата.
Незная какво право имат да правят тези сборни групи, но е факт е в
един конкретен град (чудя се дали да го напиша) има издадена
кметска заповед ,която забранява сборните групи. И познайте - всички гупи
са си пълни с деца, отсъстват само болнички и естествено не са стресирани децата.
Иначе и при нас правят такива изказвания от градината "ако имате възможност, ако
бабата си е у дома, ако ......, ако....... не го пускайте " .
Спирам и дано всички имаме късмет да излезем отпуска и да си пазим децата.   bouquet

# 121
  • Мнения: 7 390
Незная какво право имат да правят тези сборни групи, но е факт е в
един конкретен град (чудя се дали да го напиша) има издадена
кметска заповед ,която забранява сборните групи.
              Би ли обяснила ,моля те,как кмета е решил въпроса с персонала?Защото децата плачат не от смяна на помещения и приятелчета , а от смяна на учителката /най-често/.Персонала не ползва ли отпуски в този град?А ако ползва КАК кмета осигурява 30-тина заместници на учителите в едно ОДЗ например при този оскъден бюджет?

# 122
  • Благоевград
  • Мнения: 142
Didia Нямам подробности за заместници и т.н., но е фак че няма такива групи.
Не се и сетих да питам за това, толкова много ме учуди факта , че те
са намерили решение.
  bouquet

# 123
  • Мнения: 4 970
Ето практиката черно на бяло и в новините Simple Smile http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=376580

# 124
  • Мнения: 7 390
                   Малеее да имах езиковата култура на журналиста " За тях грижи ще се грижат квалифицирани специалисти със страхотна мотивация, които се раздават С моята нещастна българска филология направо ми е трудно "да си преведа" това изречение! Mr. Green
                   Мисля,че и софийския кмет ако мотивира персонала със "страхотна мотивация, които се раздават " може и да се получи нещо,ама  то и бюджет няма та какво остава за друго! Laughing

# 125
  • Мнения: 1 479
                   Малеее да имах езиковата култура на журналиста " За тях грижи ще се грижат квалифицирани специалисти със страхотна мотивация, които се раздават С моята нещастна българска филология направо ми е трудно "да си преведа" това изречение! Mr. Green
                   Мисля,че и софийския кмет ако мотивира персонала със "страхотна мотивация, които се раздават " може и да се получи нещо,ама  то и бюджет няма та какво остава за друго! Laughing
Peace Права си,но Бойко ни каза така:"Ето ви новата ДГ.От нас това,а вие родители и персонал-оправяйте се сами." LaughingИ двете ми деца в момента са в сборни групи,защото вече започнах работа.

# 126
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Абе, сборните групи - това да ни е проблема... Аз продължих да си давам Ивайло, въпреки изреченията, които ми сглобиха вече две от госпожите. Сега и дума не обелват, но пък и аз си трая. То лятото почти мина! Whistling

# 127
  • Мнения: 7 390
                    Е,преди нямаше сборни групи,но пък имаше желаещи за заместване и беше трудно да си намериш място през лятото за заместник.Сега обаче като няма бюджет общината негласно тормози ДЗ да затварят за да се правят икономии и ако не отпуснат спрените 20 % от бюджета ще се наложи да се икономисва от отопление,храна,персонал,което значи отново сливане на групи и през зимните месеци.Дано Ф като министър отпусне спрените средства нали обеща! Laughing

Общи условия

Активация на акаунт