Детска градина и принудителните сборни групи?

  • 12 305
  • 127
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 800
Vache, мисля че всички майки нямат против почивката на госпожите, аз поне подкрепям с две ръце, че имат нужда от голяма почивка и тези два месеца, които искат са им в правото. Въпросът е друг - защо ни принуждават да не записваме децата си (масова практика) за лятото. Просто да намерят начин за редуване или да имат заместници, а не да завързват на фльонга сума си родители като нас. Ти говориш за един месец отпуск, аз нямам толкова и се принуждаваме с мъжа ми да си ползваме отпуските по отделно, за да си гледаме децата 1 месец, а всъщност другите два месеца какво?! Тогава трябва да дам по 750 лева на месец на непозната жена за да ми гледа децата? не става въпрос за мрънкане а за търсене на изход от ситуацията. От нашата градина има не малко като мен родители, които не разчитат на баби и трябва да се оправим сами през тези 3 месеца отпуск на градината. Като вариант обсъждаме с други две майки, разменно гледане на децата, обаче на мен с двете мои ми е сложна оправията, а с още четири?!

# 31
  • Мнения: 112
rreni, a ти кога си взимаш отпуска? М? Щото аз си я взимам през лятото! Престанете да смятате, че лекари и учители са ни длъжни за всичко. Погледни ако искаш егоистично на въпроса. Как очакваш от изморен човек да се грижи адекватно за детето ти. Аман вече от някакви претенции. Има ли къде да ходят децата? Има! И не ми казвайте, че не е намален състава в градините. Колко деца отиват при баба на село. Аз като нямам село си взимам отпуската един месец и детето не ходи на градина  Wink Ами всички родители са така. Така че естествено, че ще си ползват тогава отпуските и учителите. Или те какво? Няма да идат на море със своите деца, защото представете си и те имали деца... . А коя от вас се сети на 24 май да се обади на госпожите и да им честити празника!? Съмнявам се да са повече от единици... защото учителките не са ви слугини, а са УЧИТЕЛИ. Абе имам чувството, че трябва да се писка само заради идеята без особена мисъл.
А децата с алергии са специален случай, но аз пък се чудя какво е това недоверие от родителите. Щом "редовната" госпожа се справя какво ги кара да мислят, че другата няма да се справи.

Ами отпуската ми  е 20дни, не 4м. а и работата ми е такава, че не мога да си я взема на един път, а понякога дори и в рамките на годината.  И не съм казала учителките да не излизат отпуск- уважавам труда им, и разбира се отпуските им са необходими, но не това трябва да е начинът да си ги получат- да принуждават децата да не ходят на детска през лятото. Трябва да се намери друго решение-например със заместници.
Vache, при теб ако проблемът е за месец и имаш възможност да си го решиш, има много други случай. Не можеш да гледаш само от своята камбанария.
За децата с алергии- някоя майка напред беше казала ако не бъркам, че заместващата отказала да се грижи за детето от страх. Това наистина е сериозно. Ако не се спазва определена диета при такова дете може да се получи сериозен проблем.  Нямаме този проблем /за щастие/ и не мога да си представя какво им е на тези родители.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 206
О! хайде моля ви се!!! Тук говорим за сборни групи, нали? Т.е. хората ви осигуряват градина. Изключвам планираните за ремонти. А пък много ми е чудно как така ви принуждавали? Опират ви пистолета в главата ли? То е лесно да се жалваме по форумите, ама е трудно да се отстояват права реално  Wink  Защото аз всяка година си отстоявам правата. И месеца отпуска беше хипотетичен. Аз имам дори повече отпуска (не съм учител  Wink ) Ако искам мога и да я оставя цяло лято в градината. РАЗБИРА СЕ В СБОРНА ГРУПА!!!! Нали тук в крайна сметка това се обсъжда. Имам чувството, че някой е набрал инерция от миналата година и не може да се спре   Laughing. Нашата градина вече 3 г. не е работела по месец или по два. Винаги е имало осигурено къде да са децата. Разбира се, ако не съм си потърсила правата сигурно и аз съм щяла да се жалвам сега.. или може би нямаше, защото от мен си зависи  Grinning Тази година питах как ще почиват и ми отговориха, че няма да почиват. Ще има сборни групи, за да може учителите поетапно да излизат в отпуска. Какъв е проблемът, не разбирам!

За децата с алергии- някоя майка напред беше казала ако не бъркам, че заместващата отказала да се грижи за детето от страх. Това наистина е сериозно. Ако не се спазва определена диета при такова дете може да се получи сериозен проблем.  Нямаме този проблем /за щастие/ и не мога да си представя какво им е на тези родители.

Как така ще откаже  Wink Нали това казвам.. лесно е да се ежим тук, ама е трудно да си търсим правата  Wink

# 33
  • Мнения: 10 605
Копирам си поста от темата за ваканциите в детските градини;
Добре бе, мацки - ревем си в темата и нищо - колко от вас се оплакаха на компетентните органи? Само аз и m-sunny.
Моля ви напишете по едно писмо на имейла на Фандъкова /има го на сайта на СО/ с предмет: затваряне на .....ОДЗ, напишете 2 изречения за колко време се затваря и че няма алтернатива,  и го изпратете.
Ако се притеснявате как ще рефлектира върху детето - използвайте чужд мейл.
Ако не си търсим сами правата и не се организираме - никой няма да ни помогне.
Аз също го отнесох - директорката ми се накара, че съм се жалила в общината, но поне постигнах успех за всички - вече и на яслените групи има бележка, че нуждаещите се деца ще бъдат преместени! Очаквам от всички майки на ясленчета от 51 ОДЗ по един сладолед-почерпка  Grinning

# 34
  • Мнения: 7 391
Отговорът е на Г-жа Фандъкова. Прочетете края на писмото- той е по настоящата тема. Според Г-жа Фандъкова сборните групи се налагат поради ниска посещаемост през летните месеци. Как обаче да има висока посещаемост след като персоналът на ДЗ най-учтиво ни моли да намерим начин да не пускаме децата си лятото на градина, за да могат да си вземат отпуските? newsm78 И аз за пръв път се сблъсквам с проблема, но както разбрах от други майки, а и от този форум, това е практика от години. Също както и с дневното работно време. ДЗ работят от 7 до 19,00, но ни се обяснява, че не трябва да водим детето си рано, и да не го оставяме след 18,00, че щяло да бъде само и да се травмира, а сутрин почиствали с препарати. Скоро една майка, чието дете вече е завършило и училище ми каза "Още ли използват този трик?"
Знам че заплатите им не са високи а работата е много отговорна, но би трябвало общината да намери начин, тези хора да могат да излизат в отпуск, без това да вреди на децата и родителите /примерно назначаване на допълнителни госпожи, които да се въртят и заместват/ И за летните месеци не да ни се казва, че най добре бабите да гледат децата ни, а да се изготви списък, кой ще посещава ДЗ, и на база този списък да се осигури персонал. Нека да има сборни групи ако има по-малко деца, но всички желаещи да могат да посещават ДЗ
Нека не се нападаме помежду си кой е в по-добра позиция. Разбира се на първо място са родители, чиито деца не са успели да се класират за ДЗ изобщо. Работещите без баби са в най-неизгодна позиция от приетите, но не е лесно да гледаш дете и по време на бременност, или с бебе в къщи- дори и да е за 3-4месеца. Да не говорим, че децата ни имат нужда от общуване с други деца.
Не знам обаче какво може да се направи за да се промени това положение

         
                    Може да си напишете и още едно писмо до г-жата дала ви отговор,в което първо - да питате КАКВИ средства се отпускат за заместници,второ-да питате от къде да се вземат тези заместници,защото желаещи - няма,трето - защо не са планирани средства за 12 месеца , а само за 10,четвърто-защо са задържани от бюджетите на ДЗ 20 %,вместо резерв от 10 % .Мога да изреждам още и още.И не на последно място  ЗАЩО вие не се запитате КАК точно се издържа 10 месеца работа с 30 деца / при регламентирана бройка от 22 /и без почивка в единственото възможно време,когато децата са на почивка с вас,при баби ,дядовци или в чужбина.След като вие коментирате ,че не можете да се справите с двете си деца.Нещо ,в което лично аз не вярвам.До сега не съм видяла родител дето не се е справил с децата си.В доста по-голяма възраст съм виждала обаче как децата ви се справят с вас! Laughing
                   zigizagi ,АЛТЕРНАТИВА ИМА и това са дежурните ДЗ и сборните групи.Друг начин няма .Работата на всички ДЗ е невъзможна както по финансови причини така и поради липса на персонал-заместници.При ограничените бюджети,ако ДЗ работи цяло лято с 50-60 % от капацитета си ще затвори на 100 % ноември и декември! Mr. Green Поради липса на финикийчета! Mr. Green

# 35
  • Мнения: 10 605
[quote author=Didia link=topic=399668.msg11340954#msg11340954 date=1243337351
                   zigizagi ,АЛТЕРНАТИВА ИМА и това са дежурните ДЗ и сборните групи.Друг начин няма .Работата на всички ДЗ е невъзможна както по финансови причини така и поради липса на персонал-заместници.При ограничените бюджети,ако ДЗ работи цяло лято с 50-60 % от капацитета си ще затвори на 100 % ноември и декември! Mr. Green Поради липса на финикийчета! Mr. Green
[/quote]
Didia,
на нас ни беше казано, че алтернатива НЯМА. Едва след като написах писмото до Фандъкова алтернатива изведнъж се намери.
Приятелката ми е детска учителка и съм напълно наясно с нещата и от другата страна на барикадата. Всичко, което си написала си е точно така. Но аз трябваше да направя нещо, защото в противен случай от юли месец щях да съм безработна - защото на на някой си му било по-лесно да каже, че не може да осигури яслена дежурна група.

# 36
  • Мнения: 7 391
              zigizagi ,ами като са ти казали,че няма алтернатива добре си написала до Ф! Laughing Защото винаги е имало начин ,които не може да си гледа детето да бъде прието в сборна група в близко ДЗ ,ако неговото не работи определен месец. Peace
              Пропуснах да добавя,че никой не може да ви иска предварително заплащане на каквито и да е такси през лятото или през който и да е друг месец.И да сте дали заявка,че ще идвате,а след това решите да си стоите у дома пак не плащате такси.През лятото от 1.06 до 31.08 отсъствията на децата се извиняват САМО с молба и такси не се заплащат за времето през което не сте посещавали ДЗ.

# 37
  • Мнения: 4 970
Добре де, а какво става ако осигурят сборна група в друга ДГ newsm78 Как стаа тоя номер- защото , колкото и да е намалено присъствието на децата през летните месеци, това си е двойна бройка деца( или поне би трябвало да помислят да осигурят база за толкова) newsm78
По-напред писах нашия случай- юли нашата ДГ почива и пренасо4ват в друга в квартала.Август- нашата ще дежури. И ако повечето родители( както и аз се бях настроила преди да разбера за новата растановка) са планирали да вземат отпуск август, а не юли-посещаемостта  се очаква да е отново сравнително висока. хайде- да оставим настрана моя емоционален фактор че трябва да водя дете в яслена възраст за месец в сборна група в друга градина с други деца и други лели, а септември за я юрна да се адаптира в отново новата първа градинска група ooooh!Любопитно ми е дали са казали на  родителите от приемната ДГ да избягват да си водят децата в този период  на маневри:thinking:

# 38
  • Мнения: 112
Какъв е проблемът, не разбирам!

Проблемът е, че не искам да избирам между това да спомогна хората гледащи детето ми да останат без отпуск или да оставя детето си в къщи. Не че за сега няма да се справя, но и за самото дете е по-добре да бъде с деца. За другите трудности, които ще имам ако го оставя в къщи няма да пиша, че има родители с още по-големи проблеми.

Защото аз всяка година си отстоявам правата. И месеца отпуска беше хипотетичен. Аз имам дори повече отпуска (не съм учител  Wink ) Ако искам мога и да я оставя цяло лято в градината. РАЗБИРА СЕ В СБОРНА ГРУПА!!!! Нали тук в крайна сметка това се обсъжда. Имам чувството, че някой е набрал инерция от миналата година и не може да се спре   Laughing. Нашата градина вече 3 г. не е работела по месец или по два. Винаги е имало осигурено къде да са децата. Разбира се, ако не съм си потърсила правата сигурно и аз съм щяла да се жалвам сега.. или може би нямаше, защото от мен си зависи  
НЯМАМ НИЩО ПРОТИВ СБОРНИТЕ ГРУПИ. Съгласна съм че лятото посещаемостта е по-малка, но не чак толкова. Както се разбра от този форум, а и от разговори с много родители от нашата група в детската доста деца не посещават лятото поради натиск от ДЗ.  Аз лично не искам всяка година да отстоявам правата си. Това означава, че за да защитя правата си трябва да накърня правото на хората гледащи детето ми на отпуск. Искам да имам и трета възможност. Детето ми да може да посещава ДЗ лятото, без това да е в ущърб на никого.
Както разбрах от някой постове, причините са чисто финансови и то от компетенцията на общината. И не виждам нищо лошо да отстояваме правата си -на родителите и на хората, грижещи се за децата ни.
Приемам критиката че е "лесно да се жалваме по форумите". Не съм организирала или участвала физически в протести /жалбите не се броят/. Но нали за това са форумите- всеки желаещ да изкаже мнение по темата.

# 39
  • Мнения: 4 465
Между другото вече от две директорки научавам че родителите масово заявяват присъствие през летните месеци, за да се презастраховат а после децата са на една трета от заявения брой. Имаше и фрапиращ случай (не помня коя ДГ) където за лятото заявили присъствие 67 деца, а посещавали реално 12, но пък естествено се наложило директора да планира необходимия брой персонал, доставки и т.н. и да направи и съответните разходи. Сега като им орязаха бюджетите, а и както Дидиа каза имат бюджет за 10 месеца, а не за 12, е редно родителите също да се опитат да бъдат по-коректни по отношение на ДГ.

Не ме разбирайте погрешно, редно е на нуждаещите се да се осигури алтернативен вариант в сборна група или дежурна градина, но разбирам и директорите, които всяко лято са в приключение.

# 40
  • Мнения: 112
За заявилите, но не ходещи реално би трябвало да се събира пълна такса, тъй като градините си планират и правят разходи за тях. А общината за летните месеци би могла да отпуска средства за заявилите и неходещи на ДЗ в размера на таксите им. Но сигурно тази сума няма да покрие разходите, направени от ДЗ за тези деца Confused

# 41
  • Мнения: 7 391
За заявилите, но не ходещи реално би трябвало да се събира пълна такса, тъй като градините си планират и правят разходи за тях. А общината за летните месеци би могла да отпуска средства за заявилите и неходещи на ДЗ в размера на таксите им. Но сигурно тази сума няма да покрие разходите, направени от ДЗ за тези деца Confused

              На заявилите,но НЕ ходещи деца през лятото НЕ може да се събира такса.Планирането на храната става от предния ден.Така,че ако НЕ сте се обадили ,че няма да ходите в най-лошия случай могат да ви вземат 2 лв за първия ден.На втория ден са ДЛЪЖНИ да ви свалят от присъствие и НЕ се начислява такса.Разходите за персонала оставен да работи,ток ,вода  и консумативи са същите и с 20 деца и с 2.Ако са заявили 40 деца /две групи/, а ходят 20 персонала за втората група се пуска в отпуск.
              Събирането на каквито и да е такси на деца,които НЕ ходят на ДГ си е нарушение и то сериозно.Ако детето няма заявено присъствие за деня НЕ  се начислява такса.Къде отиват тогава взетите от вас такси?Директно в общинския бюджет и полза за ДЗ никаква! Ако пък са приготвили храна за 40 деца , а идват 20 КЪДЕ отива тази храна?
              Каквото и да ви обясняват събирането на такси без да посещавате ДЗ е финансово нарушение.За това се следи през цялата година и то за всеки ден,когато отсъстват 1-2 деца, а какво остава за лятото когато отсъстват повече деца.
              

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 23:04 от Didia

# 42
  • Мнения: 165
нас също искаха да ни накарат децата да не ходят на детска градина от 01,06,  Оказа се обаче ,  че по закон нямат право да правят това.Има доста оплаквания на майки в общината. Така, че аз смятам да си водя детето до края на летния сезон. Говоря за ДГ в р-н Подуяне.
 

# 43
  • София
  • Мнения: 1 844
В нашата градина раздадоха да попълним декларации за юли и август, когато ще бъдат сборните групи с деца от съседната градина. Юли ще работи нашата градина, август съседната. Досега не са ни принуждавали да не си водим децата за определено време, нито са се събирали предварително такси, в квартала винаги е имало дежурна ДГ  Peace

# 44
  • Мнения: 14 133
При нас сборните групи започват от понеделник.  Wink
Аз и на това съм благодарна. И да искат не мога да кажа кога детето ще посещава градината, защото винаги отпуските на работа се съобразяват със спешните задачи.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт