Програмата за детегледачките - 6

  • 50 959
  • 765
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 337
Имаш право на нова детегледачка най - рано  3 месеца, след като сключите договора с тази /и аз им зададох този въпрос в БТ/. Договорът се сключва нзй - малко за 3 месеца, най - много за 24 месеца. Може да ползва болнични, ако й се налага и платеният й отпуск е 20 работни дни./Алекс76 ти е отговорила  Simple Smile /. Може да ползва и неплатен. Има условие да посочиш къде ще се отглежда детето. Ако сменяш мястото на отглеждането от детегледачката, трябва да предупредиш в БТ с молба /по образец/. Действай смело, скоро чух, че имало доста пари за тази програма, които няма да успеят да усвоят, защото нямало желаещи  Shocked ! Това означава, че са мотивирани да включат повече семейства! Желая ви успех!

# 721
  • София
  • Мнения: 725
благодаря ви момичета, надявам се да се възползвам, стига да не ми избяга тази детегледачка която искам. Peace

# 722
  • София
  • Мнения: 1 193
Здравейте ,четох ,четох и се пообърках.Затова искам директно да питам това което ме интересува.При кой вариянт ще взимам дбавката от 120 лв към заплатара ми : ако си прехвърля майчинството или ако ползвам програмата за детегледачка?

# 723
  • Мнения: 337
Ако ползваш програмата "Отново на работа" нямаш право да получаваш 120 лв майчинство.
А при прехвърляне на майчинството - може би ще ти каже някоя мама икономист.

# 724
  • Мнения: 2 140
Чл. 53.(2) Кодекс за социално осигуряване(Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.-240 лв. се прехвърлят и ти не получаваш нищо.

# 725
  • София
  • Мнения: 1 193
Чл. 53.(2) Кодекс за социално осигуряване(Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.-240 лв. се прехвърлят и ти не получаваш нищо.
Ако ползваш програмата "Отново на работа" нямаш право да получаваш 120 лв майчинство.
А при прехвърляне на майчинството - може би ще ти каже някоя мама икономист.
Мерси момичета   bouquet !

# 726
  • Мнения: 337
Чл. 53. (4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

Чл. 54. (*) (3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

По - рано в темата Алекс76 беше цитирала измененията в закона, с които се спира изплащането на 50 % майчинство при отглеждане на детето от "лице, включено в програми в подкрепа на майчинството" /в сила от 1 юли 2010 г/.

# 727
  • Мнения: 915
Момичета, извинете ако се повтарям, но четох противоречиви неща и искам да разбера последно: мога ли да подам документи за програмата отново на работа, ако имам право на отпуск за отглеждане до 2год., но съм го прекратила, върнала съм се на работа  и съответно си получавам само 1/2 обезщетение (което ясно, че няма да получавам, ако ме одобрят).

# 728
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
инкс, на мен ми казаха, че към момента на подаване на документите трябва да съм в отпуск по майчинство, може на следващия ден да се върна на работа, но нека и други по-запознати да се включат.

Аз да попитам колко време трябва да чакам евентуално да ни одобрят?

За тези при които единия родител е самоосигуряваш се изискват копие на последната внесена осигуровка и документ с данните на фирмата/забравих как точно се казва/, но да го имате предвид, защото в сайта не го пише и два пъти ме връщаха за документи.

# 729
  • Мнения: 224
здравейте! Искам да ви попитам имате ли идея какви документи трябва да подготви детегледача / понеже става въпрос за майка ми/ ако знаете какво е необходимо като документи, при назанчаването , ви моля да споделите! Благодаря предварително  Hug Hug Hug Hug Hug

http://www.monitor.bg/article?id=277310
майчета тук пише, че имаме право на 120 лв, ако сме се върнали на работа, въпреки,че вече имаме детегледачка.  ooooh!
Цитат
Според Мариана Мърмърова от Агенцията по заетостта програмата е много полезна за младите семейства, понеже освен детегледачка без пари те получават и други бонуси. Ако майката се върне на работа преди да е изтекъл разрешеният й отпуск за гледане на дете, освен своето възнаграждение тя има право и на още половин минимална заплата. Самата агенция  предпочита да включва безработни в  предпенсионна възраст, за да им помогне по-лесно да достигнат до пенсия. С промяната в Кодекса на труда стаж и възраст вече не се допълват, а трябва да се доказват отделно.

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 21:47 от AnMary

# 730
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Лейди М, ето от тук си изкарвате документите и ги попълвате http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28&WA=Efunds/ … 105/Menu_1105.htm

Това за 120-те лева звучи добре, но не ми се вярва, само се моля да ни одобрят по програмата.

# 731
  • Мнения: 91
здравейте! Искам да ви попитам имате ли идея какви документи трябва да подготви детегледача / понеже става въпрос за майка ми/ ако знаете какво е необходимо като документи, при назанчаването , ви моля да споделите! Благодаря предварително  Hug Hug Hug Hug Hug
При назначаването искат: CV, медицинско от психодиспансера, здравна книжка, свидетелство за съдимост, диплома, сертификат за изкаран курс за детегледачка....може да пропускам нещо, един куп документи са.

# 732
  • София
  • Мнения: 725
здравейте! Искам да ви попитам имате ли идея какви документи трябва да подготви детегледача / понеже става въпрос за майка ми/ ако знаете какво е необходимо като документи, при назанчаването , ви моля да споделите! Благодаря предварително  Hug Hug Hug Hug Hug
При назначаването искат: CV, медицинско от психодиспансера, здравна книжка, свидетелство за съдимост, диплома, сертификат за изкаран курс за детегледачка....може да пропускам нещо, един куп документи са.
Тези документи за чия сметка са?
И друго питам в трудовия договор каква длъжност е записана да заема детегледачката?

# 733
  • Мнения: 2 140
sanitamm, длъжността е детегледачка.
Според Мариана Мърмърова може да имаме право на половина майчинство, но според  Кодекса за социално осигуряване- нямаме.
Не вярвайте на това кой какво е написал.Има си нормативни актове. Naughty

# 734
  • София
  • Мнения: 650
Здравейте. Прочетох 10-тина страници назад и ми станаха ясни доста неща. Искаме майка ми да гледа бебка след като навърши 1г. Проблема е, че майка ми в момента работи. Дали може да напусне работа и да се регистрира в БТ? В смисъл, тя иска да го направи, но дали няма да има проблем. А и с това забавяне от 1-2 месеца, де факто ще е безработна ако напусне работа... Как точно да го направим?

Общи условия

Активация на акаунт