Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата...

  • 178 399
  • 921
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 800
Още нещо за остеопорозата: Вече споменах, че усвояването на калция и магнезия от организма изисква калций, магнезий и витамин Д. В процеса участва и стронций, но той не поражда проблеми. Излъчването на калций и магнезий чрез урината се блокира ефикасно от елемента бор - също рядко е дефицитен.

Резорбцията на калций и магнезий  от храната се затруднява при приемане на фосфорна киселина - Кока-кола! Затова, ако пиете кола - размествайте я далеч от времето, когато пиете калций и магнезий. Калциевите и магнезиеви фосфати са неразтворими и отиват в тоалетната.

Когато водата, която пиете е мека, в урината има повече калций и магнезий, отколкото във водата. Значи отмивате калций и магнезий.

Изграждането на костите е сложен процес, който се осъществява от два вида клетки - остеобласти (които изграждат нови кости) и остеокласти (които разграждат старите). Най-общо остеобластите се управляват от прогестерона, а остеокластите - от естроген. При мъжете всичко се регулира от тестостерона. За целта калция се взема от кръвния серум и се връща обратно там.
Причина за значително по-често срещащата се остеопороза при жените се дължи на постоянно променящото се отношение между естроген и прогестерон през месечния цикъл. Допълнително натоварване предизвиква всяка бременност, а също така и фактът, че между 30 и 55 години нивото на естрогена спада 2-3 пъти, а на прогестерона - 100 пъти!

Затова е препоръчително приемането на допълнителен прогестерон.


Настойчиво ви съветвам добре да запомните гореизложеното. Ендокринолозите прекрасно го знаят, но защо не могат да го обяснат така - не знам.

Последна редакция: пн, 28 сеп 2009, 16:55 от PinkPanther

# 31
  • Мнения: 1 984

 
Г-н Тonev-2, очевидно пишете, ама трябва и да се чете... Ето тук по-горе съм писал:

"През последните няколко години няколко независими изследователи доказаха, че витамин Д значително обогатява генетичното излъчване на антимикробни пептиди в човешките моноцити (прекурсори на макрофагите),неутрофили и други имунни клетки. Тези антимикробни протеини помагат в разрушаването на проникващи инфекциозни микроорганизми. Със своето широкоспектърно действие, те са в състояние да убият всичко, от бактерии до вируси."  Това естествено беше цитат.

А за дробчетата сте в грешка (не че не са вкусни...): съдържат голямо количество арахидонова киселина(омега-6) , която трябва да се компенсира с рибено масло. А за пикочната киселина (подагра!) и холестерола да не говорим. Ако сте на зряла възраст - избягвайте карантията!

[    
червенкото е глупост. напишете от къде е зада проверя какво точно са искали да кажат.

# 32
  • Мнения: 800
Г-н Tonev, моля:

Vitamin D’s Role in Bolstering Immunity

Nor did Hope-Simpson have knowledge of another recently reported phenomenon. In the past few years, several independent researchers have shown that vitamin D significantly enhances the genetic expression of antimicrobial peptides in human monocytes (precursors to macrophages), neutrophils, and other immune system cells.15,16 These antimicrobial proteins help to destroy invading infectious microbes. With their broad-spectrum activity, they are capable of killing everything from bacteria to viruses. They have been shown to be an important part of the respiratory tract’s defense against invaders, and likewise show promise in fighting the influenza virus.17-19
Акцентите - мои.

стр. 2 от статията:

http://www.lef.org/magazine/mag2007/feb2007_report_vitamind_01.htm

Приятна вечер на всички! До утре...

# 33
  • Мнения: 1 984
Г-н Tonev, моля:

Vitamin D’s Role in Bolstering Immunity

Nor did Hope-Simpson have knowledge of another recently reported phenomenon. In the past few years, several independent researchers have shown that vitamin D significantly enhances the genetic expression of antimicrobial peptides in human monocytes (precursors to macrophages), neutrophils, and other immune system cells.15,16 These antimicrobial proteins help to destroy invading infectious microbes. With their broad-spectrum activity, they are capable of killing everything from bacteria to viruses. They have been shown to be an important part of the respiratory tract’s defense against invaders, and likewise show promise in fighting the influenza virus.17-19
Акцентите - мои.

стр. 2 от статията:

http://www.lef.org/magazine/mag2007/feb2007_report_vitamind_01.htm

Приятна вечер на всички! До утре...

коректния превод е генната експресия на антимикробни пептиди.
разликата е че това е само един от етапите на производството на тези белтъци. никъде обаче няма и дума че високите нива на витамин д повишават имунитета. става въпрос за едно много важно откритие обясняващо високата заболеваемост при хора с дефицит на вит. д. проблем обаче няма при хората които нормално образуват и усвояват вит. д. 
недостиг на вит. д се появява най вече при хора който не го усвояват, не го преработват до активна форма или нямат достатъчен капацитет за транспорт - това се дължи най вече на генетични причини или на прекарани други заболявания - примерно на бъбреците, кожата, или на червата - примерно при глутенова ентеропатия.

# 34
  • Мнения: 572

 никъде обаче няма и дума че високите нива на витамин д повишават имунитета.


"Дефицитът на Витамин Д води до отслабване на имунната система и до повишен риск от развитието на така наречените автоимунни заболявания."

"Аз препоръчвам да се приема дневно до 2 000 МЕ без някаква специфична медицинска  нужда, докато не се докаже със сигурност безопасността на по-големите дози. Гледайте в добавките да има Витамин Д3, който е три до четири пъти по мощен от Витамин Д2. "

Цитатите са от тук : http://www.sanifar.com/index.php?option=com_content&task=vie … d=18&Itemid=2

А линка е пуснат по горе от PinkPanther .

tonev , вече един път Ви казаха че не четете, сега Ви го казвам и аз.  newsm78 

И коректният превод е на PinkPanther. Вашият е като този на Google. Разбира се...ама не става. Дайте да набутаме чуждицата, че не сме сигурни как да го кажем на български.

# 35
  • Мнения: 1 984
дефицитът води до това. а хипервитаминозата до??? посочете ми къде се казва че ако в организма има достатъчно количество вит. д ако дадем доп доза вит. д ще повишим имунитета? проведено ли е такова проучване? проучена ли е безопасността на препоръчваните дози? етапа на задължителното даване добавки и имуностимуланти в световната медицина отмина. сега ако от нещо няма доказана нужда - не го даваме! нито калции нито витамини нито желязо... от това загубите на фармацефтичните компании са огромни и в места като нашия пазар те все още мачкат всеки който каже, че от струващите по 10 - 120 лв имуностимуланти няма абсолютно никаква полза...

 Генна експресия е процесът, при който информация от един ген се трансформира във функционален генетичен продукт, например белтък/протеин/. стъпки в процеса на генна експресия могат да бъдат транскрипцията, транслацията и посттранслационната модификация на един протеин.
просто става дума за терминология. иначе изследването е много интересно.

# 36
  • София
  • Мнения: 38 537
Мойто дете цяла зима изкара без грип и без имуностимуланти.
Само портокали и мед.
Съседчетата и другарчетата по градина ги разбиха от скъпи сиропи и все болни си ходеха!

# 37
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Моето дете откак се е родило не е карало грип  Simple Smile Хем не е кърмено.
Е, изкара един "епизод" с Т, повръщане и разстройство на 8 месеца
Тази година от море го върнахме здрав, както и замина
Давала съм му през зимата Ескимо Кидс, нищо друго

# 38
  • SA
  • Мнения: 3 196
Генна експресия при левкоцитите/ в случая моноцити, неутрофили и т.н./ по принцип означава, че под вьздействието на активирани гени се е осьществила синтеза на сьответни белтьчни молекули, които се прикрепват на повьрхността на левкоцита.
В посочения от PinkPanther цитат явно става вьпрос, че витамин Д повишава експресията на тези антимикробни пептиди вьрху сьответните левкоцити и това помага значително в защитата на организма от различни вируси, бактерии, гьби и паразити. Така поне аз го разбирам и мисля, че PinkPanther сьвсем добре го е превел.
По отношение на дозите на вит.Д - дози от порядька на 2000- 3000 UI се считат за безвредни при вьзрастни хора при продьлжителна употреба. Така че препорьчваните тук 3-4 капки не могат да предизвикат хронична интоксикация. А и доколкото знам в някои лаборатории се изследват нивата на някои витамини, така че ако някой се страхува от предозиране, може да провери това на вит.Д.
Самата аз от години не сьм се пекла на сльнце и целогодишно използвам сльнцепредпазни кремове за лицето си, така че сьс сигурност трябва да имам нужда от допьлнителен прием на вит.Д . Макар и почти да не боледувам от грипове и тем подобни инфекции. То тук идва лято та може в по-редуцирани дози през следващите месеци.

# 39
  • Мнения: 800
Мисля, че задълбахме в плиткото...

Посочил съм ви 4-5 източника (мога да дам още), доказващи, че необходимите дози за поддържане на здрав имунитет изисква от порявъка на 2000 М.Е. вит.Д дневно.

Посочил съм ви източници, доказващи, че дози до 10 000 М.Е. могат да се считат за безвредни при здрави хора.

Посочил съм ви източници, доказващи, че токсично действие от предозиране на вит.Д се наблюдава при системно приемане на дози над 40 000 М.Е. ежедневно.

Аз не съм преводач. Аз ползвам свободно английски, като срещам средно една непозната дума на две страници. После се оказва, че ми е непозната и на български...

Когато обърна внимание върху потенциалното приложение на даден препарат off label, т.е. в страни от това, за което е регистриран, хората ме питат "Помага ли?", а лекарите: "Това нещо изпитано ли е?".

Г-н Тонев, Вие отлично познавате навиците на фармацевтичните компании. Я помислете, кой ще даде около милион долара за провеждане на двойно сляпо, плацебоконтролирано, четирифазно изследване (както го изисква FDA) за регистриране на препарат, който не може да се патентова? Аз такава компания не познавам.

Вие ме питате как ще се повиши имунитета, ако след достигане достатъчно ниво на калцифероли в серума, добавим още. Ми много просто - кажете ми каква е според вас дозата за ежедневен прием на вит. Д, която считате за достатъчна. И я съпоставете с препоръчителната (също достатъчна) посочена в предложените материали. Там е разликата.
А какво е мнението на фармацевтичните компании по въпроса се досещате. Бърка им се в джоба...

Аз имам слабост да издирвам в мрежата данни за препарати и субстанции, които никога няма да станат популярни по гореизложените причини - не могат да се патентоват, а могат да изместят други, скъпоструващи субстанции. А рекламата я правят фармацевтичните компании. Те много искат да "сметат подобни препарати под килима".

Преди около месец водих дълъг и безсмислен спор, относно това, може ли приема на рибено масло да предизвика хипер А-витаминоза. Сега водим подобен спор за вит.Д. Посочил съм достатъчно данни в подкрепа на тезата си.

Прощавайте, уважавам Ви, но нямам намерение да споря повече по този въпрос. Ако имате възражения - отправете ги към авторите на статиите, които цитирам. Аз не ги представлявам.

Желая Ви приятен ден!

# 40
  • Мнения: 4 806
Пантера,  благодаря за статията  Hug  
Два въпроса:
- единият е следният: момичето ми е на 5 години. приема по една чаена лъжица Ескимо 2 Кидс на ден. В него е включен и ВитД Vitamin D 200iu (100% RDA). трябва ли изобщо да и добавям вит Д.
- вторият е следният: имаше някаква необходима пропорция между ВитД и ВитА. Каква е?
....
Имам да питам още - кога (сутрин, обед, вечер?) взимате капките? преди/след ядене? или отварям устата, капя и напред ... как се приемат? в листовката пише, че за децата е в лъжица с мляко, а за възрастните - с течност ... каква течност?

Последна редакция: вт, 29 сеп 2009, 11:12 от ...просто Асса...

# 41
  • Мнения: 800
...просто Асса... Някъде по.горе писах, че за деца в предучилищна възраст е препоръчитело да се дава една капка (660 М.Е.),по края на пуберитета - 2 капки, а след това като на възрастни. Нормата от200 М.Е. е стара и това е смисълът на цялата тема - просто е недостатъчно. Числото 660 М.Е. също не трябва да се схваща буквално - и 500, и 700 е в нормата. Ако вашият вит.Д е в друга форма, а не на капки, го преизчислявате.

За връзка межди дозите на вит.а и вит Д, не съм чувал. Не изключвам да има, просто не съм срещал.

Няма никакво значение как и кога се приема вит. Д. Аз си го слагам в тахана (вечер), жена ми - в кафето (сутрин). Може във всичко, но трябва да сте сигурна, че ще се изяде (от детето) изцяло. За да бъде и дозата цяла. В листовкото пише мляко, защото бебетата пият мляко.

Можете да го давате и през ден или през два дни - няма значение. Разбира се, дозата се увеличава пропорционално.

Не го превръщайте в ритуал. Вигантолът е абсолютно без вкус и никой не може да усети, че е прибавен в храната му. Вашето дете - също.

# 42
  • Мнения: 27
пинко да попитам и aз нещо.
какво е; Calcipotriol'
това е някакав витамин д.
лекувам се с даивонекс които ми е малко скъп и си търся по ефтин заместител.
то между другото нещо от 1 седмица не го намирам в аптеките.
лошо ми се пише.
чао

# 43
  • Мнения: 800
paragraf.22 - Съгласно статия в Гугъл, Calcipotriol е синтетичен дериват на вит.Д, ефикасен при случаи на твоето заболяване. Ако го смениш с обикновен вит.Д  ефективността пада. Порови се в мрежата (днес съм много зает за да отделя време) да потърсиш заместител в България.

Настойчиво ти препоръчвам, обаче, да почнеш да пиеш рибено масло и да изчетеш темата за мазнините! Няколко души около мен се изчистиха почти напълно и контролират положението си.

тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=422612.0

Пак ще ти пиша.

Успех!

Последна редакция: ср, 30 сеп 2009, 14:07 от PinkPanther

# 44
  • Мнения: 2 898
това е някакав витамин д.
лекувам се с даивонекс които ми е малко скъп и си търся по ефтин заместител.

 Извинявай, какво лекуваш с това лекарство?

Общи условия

Активация на акаунт