Майки докторантки - Да се обединим!!!

  • 13 493
  • 118
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 074
Ще подам, като му дойде времето, но дотогава има много, така че викам и по-рано да направим нещо.

# 46
  • Мнения: 51
Момичета, аз получих следния устен отговор от най - висшият компетентен орган в моя университет. Казаха ми следното:
"Щом докторантката е в редовна форма на докторантура - тя се ползва със същите права и облаги свързани с майчинство каквито се полагат и на редовните студентки".  Peace

Така, че момичета аз тотално вече не знам дали проблема не е повече на местно ниво - или законодателно.Simple Smile

# 47
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Лео вени, възможно ли е да получиш писмен отговор на поставените въпроси?

Иначе, компетентността по отпускането на еднократната помощ по ЗСПД е на поделенията на АСП, но ако от университета издадат уверение, в което е записано, че сте студентки редовно - това решава проблема.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 074
Момичета, а да ви попитам.
Ако се случи да роди човек по време на докторантурата и няма 1 година от стипендията какви са неговите права?

Взимаме ли отпуска, след това подновява ли се редовната форма, а колко са парите, които се дават на майката, при условие, че не говорим за 90% от заплата?

# 49
  • Мнения: 765
Сигурна ли си, че искаш да знаеш педварително? Не ми се иска да те отказвам да имаш дете.

Набързо и накратко, ако някой се сети повече, да допълва и да ме коригира - имаш право  по всяко време да прекъснеш докторантурата по майчинство, до една година. След това се подновява редовната форма, а сроковете за защита се удължават с толкова, за колкото време си била прекъсвала. Имаш право на помощи за отглеждане на дете до едногодишна възраст (от Социалното, все едно за безработни; мисля, че са около 100 лв. месечно, но не съм сигурна в момента), както и на помощи за отглеждане на дете до 18-годишна възраст (които пък бяха около 18 лв.).

Т.е. не разчитай на държавата да ти помага особено; после обаче яслата и детската градина идват евтино, доколкото знам около 20 лв. месечно.

# 50
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Ровя в наредбата по др повод, та ето го текста за таксите в ДЗ

Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:

1.  деца с един родител;

2. деца чиито родител отбива военна служба;

3. деца единият от родителите на които е редовен студент или  редовен докторант.

Сега таксата е 40 лв, та затова 20, но нали ще я вдигат.

# 51
  • София
  • Мнения: 1 074
Момичета, елате в темата за ДГ. Там успяхме да открием огромно количество злоупотреби и сме на мнение за категорично НЕ вдигане на таксите за ДГ:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=449763.0

# 52
  • София
  • Мнения: 1 074
Момичета, на лични ще ви пратя координатите ми. Пишете ми, утре ми е изпитът по английски език, ако успея, ще обиколя и другите изпити и ще раздам листовки. Първата ни работа е да създадем база данни.

Помолете всеки ваш познат редовен докторант да ми пише, ще направя нещо като общ форум група в яху, така дискусията ще върви достатъчно активно, без да е толкова публична, че да се чувстват подготвени опонентите ни.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 074
Момичета, днес успях да раздам около 50 листовки, нямах енергия да остана до 14 часа и за другите езици, а там беше идеалното място, защото бяха дошли и докторантите за докторантски минимум по език, та може с някого от вас да сме се видяли. Интересното е, че повечето реагираха почти отрицателно в началото, макар да не изглеждам чак плашеща. Но и няколко да се отзоват, другите поне ще знаят, че има инициатива. Подхвърлиха ми, че имало някъде из нета докторантски форум, в който се обсъждали проблемите.

Приемам поздравления, вече съм редовен докторант, чакам само да ме зачислят Wink

# 54
  • Мнения: 765
Охо, честито! Предимно за това, че са те приели, макар че то някак изглеждаше ясно. Но също и заради това, че си успяла да раздадеш цели 50 листовки... а скептицизмът е нормалното състояние на човека (или поне българина със сигурност); трябва първо да се сблъска човек сам с проблемите, за да осъзнае, че има проблеми.

Аз ще ти пиша и на мейла, само да ми остане свободен дъх за мислене!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 074
Чудесно!
Ако организираме ядро от поне3-4ма, като привлечем и някой юрист, защото ще ни трябва, ще успеем да намерим и други по-активни хора и току виж се получило.

Като начало - база данни, жалба в комисията по дискриминация относно тези 2880 лв., обаче трябва да видим какви са условията за студентките. След което ще видим какви наболели неща има, на какво имаме право и на какво не и ще работим от там в посока реформи.

Благодаря за поздравленията Wink

# 56
  • Мнения: 133
Момичета, това получих във фейсбука:
Новоизбраното ръководство ще встъпи в длъжност на 01 Януари 2010г.
НПСС е единствения законоустановен национален орган за защита на общите права и интереси на студентите и докторантите и се състои от председателите или делегирани представители на Студентските съвети от всички Висши училища в България.

Както пише по- горе " защита на правата и интересите на докторантите". Това е тяхната страница във фейсбук http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=167620016299. Там може да излезем всички ние с предложения за промяна.
Може първо тук да напишем писмо с исканията и да го публикуваме на страницата.

# 57
  • Мнения: 445
Ето относно форумите:
http://phdgate.net/
и тук
http://forum.tu-sofia.bg/viewforum.php?f=19& , но този си е на ТУ

# 58
  • София
  • Мнения: 1 074
Лианка, там едновременно е имало максимум 5 души онлайн, а има няколко мнения, по-голямата част от които малоумни и в смисъл "трайте си, да не ни вземат стипендията".

Не, аз нямам намерение да седя и да гледам как "научният елит" се е превърнал още в младостта си във феодални старци на бъдещето. Пълна помия.

Искам няколко души, които да им се занимава да си отделят малко от времето, да вземем да формулираме всички права и зъдължения, всичко от което сме орязани и веднага след Нова година да започнем да действаме по ред - Комисия по дискриминацията, университетско ръководство, МОН и Министър на образованието, медии и създаване на някаква заинтересованост у колегите. Ако успеем да се преборим дори и само за едно единствено нещо, това е препоставка за по-нататъшни усилия.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 074
Подехме инициатива с няколко майки против вдигането на таксите в ДГ в София. Има цяла тема в Клюкарника, аз съм ви дала линк, ако желаете да се ориентирате.

Ето я и самата петиция:

http://bgpetition.com/DG/index.html

Общи условия

Активация на акаунт