Майки докторантки - Да се обединим!!!

  • 13 492
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 309
Здравейте, момичета, ако все още някой чете тази тема! Hug
Преди време бях писала в темата, но тогава все още не знаех дали ще кандидатствам за докторантура.Е, сега вече съм на път да стана докторант.Искам да ви попитам дали имам право да получавам някакви помощи или други социални облаги?Детето ми вече е на повече от година, така че не питам за еднократната помощ от 2880лв.Никаде не успях да намеря подобна информация и затова като вече минали по този път искам да ви помоля ако някой нещо знае- да сподели.Благодаря ви! Hug

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
нищо различно от стандартното

еднократна помощ
детски

# 107
  • Мнения: 4
Здравейте, мами! И аз искам да потвърдя, че вече изплащат еднократната помощ от 2880 лв. и на майки-докторантки! Изпратили са онова съдебно решение до дирекциите социално подпомагане!

Успех на всички!

# 108
  • Мнения: 233
Редовен докторант съм. Не разбрах след като дадат еднократната помощ, до навършване на 2 години на детето има ли други пари, които се получават (особено в случай, в който 12 месеца преди раждането не си работил, а си бил докторант)? Рових по нормативните документи, но не можах да открия информация или пък не мога да си я разтълкувам.
Искаме второ дете, но все още се въздържаме, защото предполагаме, че финансовото ни състояние ще бъде бедствено заради моята докторантура...

# 109
  • Мнения: 309
бульовче, до колкото знам, тези 2880лв ги дават до навършване на 1г на детето.По въпроса за други пари, мога само да ти кажа, че докторантурата ти се води трудов стаж, но дали ще взимаш 90% от стипендията ти или не, не знам, най- вероятно не.Иначе ако родиш второ преди да защитиш докторантурата, ще вземеш тези близо 3000лв.Ако не си работила, мисля, че при всички положения ще взимаш минимална работна заплата.Така мисля аз, но не съм особено компетентна.Успех!

# 110
  • Мнения: 765
Абе да ви кажа, донякъде извън темата, че в България пак е доста добро положението: аз си приключих докторантурата в България с едно дете, което беше вече над 1г., и второ само на път, така че не можах да взема ония заветни 2880 лв., но поне ги има, има и помощи до 1 годинка (онези, които са за ниски доходи на практика).
Второто се роди, докато бях (и съм) редовен докторант в Италия - НИЩО не дават, нито като докторант, нито като социално слаб, нищо просто. Е, позволяват да прекъснеш (без да получаваш никакви пари) една година по майчинство, евала.

# 111
  • Мнения: 309
Момичета, дочух че ако си завършиш докторантурата в срок, ти дават 1000лв! ShockedТова вярно ли е, някой нещо да знае?

# 112
  • Мнения: 765
Мога да ти отговоря за СУ - вярно е, в срока от 3 години на редовната докторантура трябва да ти мине вътрешната защита. Поне така беше по стария правилник, най-добре попитай секретарките на твоя университет дали е все още валидно.

# 113
# 114
  • Мнения: 249
Абе да ви кажа, донякъде извън темата, че в България пак е доста добро положението: аз си приключих докторантурата в България с едно дете, което беше вече над 1г., и второ само на път, така че не можах да взема ония заветни 2880 лв., но поне ги има, има и помощи до 1 годинка (онези, които са за ниски доходи на практика).
Второто се роди, докато бях (и съм) редовен докторант в Италия - НИЩО не дават, нито като докторант, нито като социално слаб, нищо просто. Е, позволяват да прекъснеш (без да получаваш никакви пари) една година по майчинство, евала.
Здравейте, моят случай е малко по-различен имам почти две висши образования за второто просто ми останаха няколко изпита и държавен(тъй като претърпях комоцио и се наложи да прекъсна изпитите), чудя се а за майки с 2 висши някой дава ли нещо или това, че си учен не значи че се ползваш с преференции. В момента нямам доходи, за да го дозавърша. А за момента не намирам работа, която да ми помогне в това начинание. Та се питам, ако имам дете дали ще мога да се ползвам с някакви преференции или ще си мина като най-обикновен среднист с минимални майчински?! (Плащам си здравните осигуровки, въпреки че работа нямам. Имам половин година документиран стаж, другото което съм работила беше на граждански договор или без договор на почти никакви пари, но ми бе нужно докато учех.) Омъжих се миналата година и се безпокоя, че никой няма и да ме вземе на работа като разбере този факт, тъй като на всеки работодател му е ясно че рано или късно ще искам дете, което значи че от негова гледна точка ощетения ще е той, а не аз. Чесно казано не знам и аз какво да правя, а деца много искам да имам Sad
Ако ми отговорите ще съм много благодарна? Истината е, че минах операция и все още се страхувам от забременяване, другата причина е че нямам 12м. трудов стаж, за да мога да си гледам 2 години детето, тъй като не искам да го давам други хора да го гледат. Ще съм много благодарна, ако някой ми отговори.   bouquet

П.П. Това, че не съм бременна в момента не значи че съм по-малко жена от всички майки тук и не само! Просто ще помоля да няма квалификации и т.н., имам нужда от помоща и съветите Ви, тъй като не знам и аз какво да правя. Благодаря Ви.   bouquet

# 115
  • Мнения: 765
имам почти две висши образования за второто просто ми останаха няколко изпита и държавен(тъй като претърпях комоцио и се наложи да прекъсна изпитите), чудя се а за майки с 2 висши някой дава ли нещо или това, че си учен не значи че се ползваш с преференции.
Та се питам, ако имам дете дали ще мога да се ползвам с някакви преференции или ще си мина като най-обикновен среднист с минимални майчински?! (Плащам си здравните осигуровки, въпреки че работа нямам. Имам половин година документиран стаж, другото което съм работила беше на граждански договор или без договор на почти никакви пари, но ми бе нужно докато учех.) Омъжих се миналата година и се безпокоя, че никой няма и да ме вземе на работа като разбере този факт, тъй като на всеки работодател му е ясно че рано или късно ще искам дете, което значи че от негова гледна точка ощетения ще е той, а не аз. Чесно казано не знам и аз какво да правя, а деца много искам да имам Sad
Ако ми отговорите ще съм много благодарна? Истината е, че минах операция и все още се страхувам от забременяване, другата причина е че нямам 12м. трудов стаж, за да мога да си гледам 2 години детето, тъй като не искам да го давам други хора да го гледат. Ще съм много благодарна, ако някой ми отговори.   bouquet

Ще ти отговоря само приблизително, защото не съм сигурна, че разбирам въпроса ти, както и защото не съм 100% наясно с всички тънкости около майчинските.
1) Ако си завършила вече едно висше, значи не си среднист? А и не мисля, че размерът на майчинските се определя от образованието.
2) Щом още следваш, имаш право на майчинските, които се дават на студентки (еднократната помощ в размер на около 1900 лв. и ежемесечните помощи за безработни - май така беше, поправете ме, ако бъркам!). Вероятно трябва да си подновиш следването обаче, т.е. да си редовна студентка.
3) Ако искаш да си го гледаш 2 години, ти трябва трудов стаж, което е съвсем друга история спрямо студентстването. Ако искаш постоянна работа, си потърси, това, че си женена, не значи, че моментално ще почваш да се плодиш и множиш Wink.
Успех!  Peace

# 116
  • Мнения: 249
имам почти две висши образования за второто просто ми останаха няколко изпита и държавен(тъй като претърпях комоцио и се наложи да прекъсна изпитите), чудя се а за майки с 2 висши някой дава ли нещо или това, че си учен не значи че се ползваш с преференции.
Та се питам, ако имам дете дали ще мога да се ползвам с някакви преференции или ще си мина като най-обикновен среднист с минимални майчински?! (Плащам си здравните осигуровки, въпреки че работа нямам. Имам половин година документиран стаж, другото което съм работила беше на граждански договор или без договор на почти никакви пари, но ми бе нужно докато учех.) Омъжих се миналата година и се безпокоя, че никой няма и да ме вземе на работа като разбере този факт, тъй като на всеки работодател му е ясно че рано или късно ще искам дете, което значи че от негова гледна точка ощетения ще е той, а не аз. Чесно казано не знам и аз какво да правя, а деца много искам да имам Sad
Ако ми отговорите ще съм много благодарна? Истината е, че минах операция и все още се страхувам от забременяване, другата причина е че нямам 12м. трудов стаж, за да мога да си гледам 2 години детето, тъй като не искам да го давам други хора да го гледат. Ще съм много благодарна, ако някой ми отговори.   bouquet

Ще ти отговоря само приблизително, защото не съм сигурна, че разбирам въпроса ти, както и защото не съм 100% наясно с всички тънкости около майчинските.
1) Ако си завършила вече едно висше, значи не си среднист? А и не мисля, че размерът на майчинските се определя от образованието.
2) Щом още следваш, имаш право на майчинските, които се дават на студентки (еднократната помощ в размер на около 1900 лв. и ежемесечните помощи за безработни - май така беше, поправете ме, ако бъркам!). Вероятно трябва да си подновиш следването обаче, т.е. да си редовна студентка.
3) Ако искаш да си го гледаш 2 години, ти трябва трудов стаж, което е съвсем друга история спрямо студентстването. Ако искаш постоянна работа, си потърси, това, че си женена, не значи, че моментално ще почваш да се плодиш и множиш Wink.
Успех!  Peace
Ами то защо тогава се жениш нали, за да имаш поколение! Плоденето и множенето го праят една друга категория-и хора, но не и такива на моето положение. Второто ми висше не е редовно обучение...
Което мисля, не ми пречи да продължа първото или да започна да уча нещо друго и то редовно обучение, от което ще имам повече полза от колкото това, което съм учила до сега.
И каква е тази помощ от 1900 лв?!?!
Това, че съм женена си е доста голям минус имайки предвид годините ми, липсата ми на стаж по трудова книжка, тъй като с висше образование не ми се иска да работя като чистачка все пак! А и не мога, тъй като съм опрерирана не мога да работя тежка физически работа. Така, че шансовете ми намаляват. А и търся от месеци за сега нищо подходящо.
Благодаря за отговорите, но ми се иска ако някой е по-наясно да пише. Благодаря   bouquet

# 117
  • Варна
  • Мнения: 36
Здравейте мамчета, радвам се че ви открих.
И аз като вас съм потърпевша  от социалните служителки  и ми беше отказана  еднократната помощ. Вчера обаче излезе материал  в електронните медии, че "Благородни" депутати ще коригират това и ще отпуснат средства за  еднократните помощи за майки докторантки. Ще се радвам, ако някои е запознат да каже как точно трябва ние, на които е отказано вече веднъж да си поискаме пак полагащата ни се по закон сума.

ПП: тъй като не съм чела темата( сега ви открих) искам да попитам какви действия сте предприемали и пред кои инстанции, в борбата за справедливостта към нас.

# 118
  • Мнения: 309
Здравейте пак! Grinning
kori_1, аз не съм вещо лице, но моето мнение е, че ако не си работила последната една година, ще взимащ помощ от 240лв на месец /една минимална работна заплата/.Взимаш майчински само ако си работила, независимо дали имаш 5-6 или 10 висши, дали си доктор, професор или си със средно образование.Не съм сигурна дали за задочните студенти важи еднократната помощ, трябва да провериш.Може да пробваш ти да си внасяш социални осигурвки от джоба си, като помолиш някой познат да те назначи фиктивно на работа.Успех!
happy, по- напред в темата имаше подобни случаи на твоя, прочети, може да ти е от полза!
Сега и аз да питам нещо.Като кандидатстваме за детска градина, дават ли бонус точки, че двамата родители са докторанти и работещи или само за едно от двете?Предполагам, че не, но аз да си питам. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт