Майки докторантки - Да се обединим!!!

  • 13 501
  • 118
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 133
Да, излъчиха репортаж по тв за мама, спечелила делото. Вече ще отпускат помощ и за докторантите. Трябва да се проучи въпроса как стоят нещата в заварено положение. На много от нас беше отказвано подаването на такава молба за получаването на помощ.  Сега има майки с дечица над 1 година и на практика нямат право да подадат молба, а когато са имали такова право не са им  приемали молбите. Ще направя проучване и веднага като имам резултат ще го публикувам.

# 76
  • Мнения: 765
Шапка й свалям на тази майка!  Peace
Според мен без дело няма да стане нищо за докторантките в заварено положение.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 076
Браво!!!

# 78
  • Мнения: 445
Браво! Гордея се, че има такива борбени жени!

# 79
  • Мнения: 419
Някой получил ли е вече такава помощ?

# 80
И чудото стана. Радвайте се майки докторантки, най-накрая и нас ни признаха за хора. Вчера си взех заповедта от Социалните, с която ми отпускат заветните 2880 лв. и до края на месеца би трябвало да ми ги преведат.

# 81
  • София
  • Мнения: 1 076
Просто нямам думи да ти опиша колко се радвам за теб!
Поздравления, да си гледаш детенцето спокойно вече   bouquet

# 82
  • Мнения: 765
Tsvetanka Slavcheva, три пъти ура!!! Simple Smile

А дали би могла да пишеш - накратко - каква е процедурата? На мен докторантурата ми изтече февруари 2010, и макар че се родиха две деца по време на тази докторантура, се чудя дали ще имам право на нещо...!? Ти като си минала по този път, според теб къде и кого трябва да питам?

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
tralala81,би трябвало да имаш право за второто дете

# 84
Правото за получаване на еднократната помощ възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на майката. Помощта може да бъде поискана в срок до навършване на една година на детето, като изплащането и започва от месеца на подаване на молбата. Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката. Към молба-декларацията се прилагат следните документи:

1. копие от удостоверение за раждане на децата, за които се иска помощта;
2. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията;
3. лична карта (за справка).

# 85
  • Мнения: 765
2. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията;

Благодаря за отговора, съвсем бях забравила тези условия, трябваше сама да си ги потърся. По точка 2 имам чувството, че просто така няма да ми отпуснат помощ, след като в момента вече не съм редовен докторант.
Май ще ги зарежа, нищо, че не са малко пари. Докиселяха ми вече, като на лисицата гроздето.

# 86
  • Мнения: 445
Tsvetanka Slavcheva, моля те, сподели каква беше процедурата при съдебното дело. Кой беше адвокат, какви документи ти трябваха. Все си мисля, че може и да помогне на някой. Аз вече съм изпуснала влака, детето мина година, а и докторантурата ми изтича след месец.

# 87
Tsvetanka не е майката спечелила делото Simple Smile За получаване на помощта не ти трябва да водиш ново дело. просто отиваш в социалните и подаваш документи според техните изисквания. Решението на ВАС касае всички докторанти, не само Лили / майката която спечели - между другото тя е от УНСС/. Лошото е, че ако детето е навършило 1 годинка, а нямате отказ от социалните с по-ранна дата не можете да се позовете на това решение.

# 88
  • Мнения: 445
 Crazy Пак не съм разбрала. Точно майката с делото ме интересуваше. Може да има майки, които ще се решат на съд, ако са имали отказ. Аз не се броя, при мен няма как да стане.
Впрочем, откога са промените? И къде могат да се намерят?

# 89
  • Мнения: 445
Съжалявам, че пак пиша аз, но мисля, че ще ви е интересно да прочетете кореспонденцията ми с Министерството на труда и социалната политика
 
 16-07-2010 
     Въпрос
 Здравейте! Разбрах, че помощ ще се отпуска и за майки докторанти, не само студенти редовно обучение. Преди година търсих и задавах въпроси, но ми отговорихте, че не се полагат на докторантите. Сега разбрах, че вече имаме право. Да, но детето ми навърши година и сега какво, губя, нали? Интересува ме как се процедира със завареното положение?
 
 22-07-2010 
  Елена  Кременлиева - Директор "Социално включване" Отговор 

Уважаема госпожо,
За да се породи това право в ППЗСПД трябва да има изменение и допълнени към него, което да е прието с Постановление на МС.
 
 
и това

 23-07-2010 
   Въпрос
Благодаря за отговора, но пак не разбрах. Цитирам Ви: За да се породи това право в ППЗСПД трябва да има изменение и допълнени към него, което да е прието с Постановление на МС.
Има ли изменение, познавам докторанти взели вече помощта. И пак питам, какво се случва със завареното положение?
 
 26-07-2010 
  Елена  Кременлиева - Директор "Социално включване" Отговор 

Уважаема госпожо,
все още няма изменение и допълнение към ППЗСПД.


Това как ви се струва? Значи според таз висшестояща госпожа докторантите нямат право.
Е тогава как има вече отпуснати пари?

Общи условия

Активация на акаунт