Майчинството счетоводно - 27

  • 42 728
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 58
Здравейте,
искам да попитам важи ли долунаписаното когато по- голямото дете започне да посещава държавна ясла или се преустановява изплащането на тези 50% или 120 лв.?

Благодаря    bouquet




2. В случай, че по време на ползването на платения отпуск за отглеждане на първото дете се представят болнични листове поради бременност и раждане за второ дете в размер 135 календарни дни и ако са изпълнени посочените по-горе изисквания, освен паричното обезщетение при бременност и раждане лицето има право и на парично обезщетение в размер 50 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.  След използването на отпуска поради бременност и раждане лицето има право на допълнителен отпуск за отглеждане на второ дете по реда на чл. 164 от Кодекса на труда до навършване на 2-годишната му възраст.
Когато майката през време на ползването на допълнителния отпуск по чл. 164 от Кодекса на труда придобие право на друг такъв отпуск за гледане на новородено дете, тъй като двете отпуски се застъпват, тя ползва само този отпуск, който изтича по-късно.
...

Т.е ако сте в майчинство за първото си детенце и сте влезли в болнични поради бременност и раждане за второто, то имате право на 50% от майчинството за първото + обезщетението за бременност и раждане за второто. Така ще бъде докато първото ви детенце навърши 2 годинки.

# 31
  • Мнения: 2 149
Малко встрани от темата, ама ми е болен въпроса - има ли друга, която вече  седмица да й се бави обезщетението за майчинство, защото правели някакво местене на данните от НОИ към НАП или нещо от сорта? Питам, защото като ми е дошла сметката за тока, мога ли на тези от ЧЕЗ да им кажа да се обърнат към НОИ /или НАП/ и да не ми врътнат бушона #Cussing out /това, че тока го платихме е друг въпрос, но как може такива местеници да се извършват във време, в което се превеждат пари за майките не ми е ясно!/

# 32
  • Мнения: 9 441
Здравейте,имам едно въпросче и се надявам да ме светнете малко  Laughing
Тааа,имам дете на 1 година и почти един месец.Преди да забременея се осигурявах на 730 лева,а след като родих получавах по-високо майчинство 1 година.От другия месец ще взимам вече минмалната РЗ.
Какво ще стане ако евентуално забременея през периода,в който ще получавам минималната РЗ?
Колко пари ще е майчинството ми?На база осигуровките или на база майчнството през 2009?

Дано да съм го обяснила правилно? Embarassed

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Какво ще стане ако евентуално забременея през периода,в който ще получавам минималната РЗ?
Колко пари ще е майчинството ми?На база осигуровките или на база майчнството през 2009?

ако 45 дневния за второто ти започне преди първото да е навършило две години /и ти си си в майчинство т.е не си на работа,отпуск,болничен или детето на ясла/,обезщетението за второто ще е колкото за първото

# 34
  • Мнения: 9 441
Какво ще стане ако евентуално забременея през периода,в който ще получавам минималната РЗ?
Колко пари ще е майчинството ми?На база осигуровките или на база майчнството през 2009?

ако 45 дневния за второто ти започне преди първото да е навършило две години /и ти си си в майчинство т.е не си на работа,отпуск,болничен или детето на ясла/,обезщетението за второто ще е колкото за първото

А,ако е навършило 2 години и не съм на работа?

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

А,ако е навършило 2 години и не съм на работа?

т.е да си неплатен,нали така
тогава се прави нова база 12 м назад т.е на 240 лв

# 36
  • Мнения: 9 441

А,ако е навършило 2 години и не съм на работа?

т.е да си неплатен,нали така
тогава се прави нова база 12 м назад т.е на 240 лв

Благодаря ти, Елфита Hug

# 37
  • София
  • Мнения: 78
Здравейте майчета!!! Имам едно въпросче. Детето ми навършва годинка съвсем скоро и само това чакат от фирмата , за да я закрият. Планирам да започна да се самоосигурявам в нашата фирма , която е замразена в момента, но ще я пуснем като действаща. Интересува ме грубо какви ще са ми разходите на месец ??? До колкото знам трябва само здравната да се плаща - около 20 лева. Само това ли се плаща като самоосигуряващ се??

# 38
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте майчета!!! Имам едно въпросче. Детето ми навършва годинка съвсем скоро и само това чакат от фирмата , за да я закрият. Планирам да започна да се самоосигурявам в нашата фирма , която е замразена в момента, но ще я пуснем като действаща. Интересува ме грубо какви ще са ми разходите на месец ??? До колкото знам трябва само здравната да се плаща - около 20 лева. Само това ли се плаща като самоосигуряващ се??

И на какво основание ще се самоосигуряваш, щом фирмата не работи?
Имам идея как може да стане, но първо кажи каква е фирмата - ЕТ, ООД, ЕООД ... - ти собственик ли си там , управител ...

# 39
  • Мнения: 89
Имам един въпрос и ще съм ви много признателна,ако внесете яснота по него! На 16.02. ми изтичат 410-те дни платен болничен и сега искам да си ползвам 2-та година от майчинството.От един месец обаче имам фирма(ЕООД), на която съм собственик и управител.Досега бях на трудов договор към същата фирма(беше ООД). Счетоводителката ми нещо не е много наясно и от 10 дни я чакам да се консултира с НОИ дали имам право на тези 240 лв и ползване на втората година от майчинството или трябва да се "върна " на работа,което ще е фиктивно,защото всъщност ще си гледам детето...

# 40
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Имам един въпрос и ще съм ви много признателна,ако внесете яснота по него! На 16.02. ми изтичат 410-те дни платен болничен и сега искам да си ползвам 2-та година от майчинството.От един месец обаче имам фирма(ЕООД), на която съм собственик и управител.Досега бях на трудов договор към същата фирма(беше ООД). Счетоводителката ми нещо не е много наясно и от 10 дни я чакам да се консултира с НОИ дали имам право на тези 240 лв и ползване на втората година от майчинството или трябва да се "върна " на работа,което ще е фиктивно,защото всъщност ще си гледам детето...

Може и да не се връщаш, но ако фирмата има дейност трябва да назначиш управител на договор за управление и контрол.

# 41
  • Мнения: 31
Здравейте, към момента съм безработна и си внасям здравните осигуровки сама. Разбрах, че от тази година трябва да попълня декларация обр. № 7 - Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски. Във връзка с това моля, ако някой има информация да ми отговори на няколко въпроса:
1. Декларацията еднократно ли се подава т. е. когато възникне задължението, а не всеки месец?
2. Когато лицето започне работа по тр. договор нужно ли е да попълва някакъв документ за това или след подаването на уведомлението и внасянето на осигуровките от работодателе всичко се оправя автоматично?
3. Каква начална дата трябва да се посочи за възникване на задължението, при положение че съм заварено положение?
4. Остава ли възможността да се заплащат здр. вноски през 1 до 3 месеца без да се прекъсват здравноосигурителните права, тоест декларацията задължава ли да се внасят здр. осигуровки задължително всеки месец?
5. Срокът за подаване на тази декларация е до края на месец 02. 2010г. Така ли е?
Предварително Ви благодаря за отделеното внимание!

# 42
  • Мнения: 89
Lady Brinne,благодаря ти за експедитивния отговор!!! Фирмата не работи в момента(всъщност става дума за стоматологичен кабинет).При това положение означава ли със сигурност,че може да си ползвам майчинството без да се назначава друг управител? Т.е. трябва да се подаде приложение #3 ?

# 43
  • Мнения: 141
Ще бъда благодарна ако някои сподели как стоят нещата с програмата "Отново на работа", т.е. интересуват ме следните неща.

1. Има ли значение дали родителите са на срочен или безсрочен трудов договор?
2. Имаме идея едната баба да гледа детето по програмата, тъй като в момента е безработна и регистрирана в БТ. От там обаче ми казаха, че трябва да изкара някакъв курс за детегледачка за 3 седмици. Това, което не разбрах е кога се кара този курс, когато аз вече съм се върнала на работа и съм подала документи за програмата или по-рано? Защото ако съм се върнала на работа, кой ще гледа детето, докато тя е на курс?
3. Сина ми прави 1 година на 02.04.2010 г. Кога следва да подам документи за участие в програмата / при условие че имам намерение да се върна на работа на 02.04.2010 г./ още на 02.04 или на 05.04.2010 г?
4. Има ли някой възползвал се от програмата и колко време отнема от момента на кандидатстването до назначаването на детегледачка?

Благодаря ви много предварително.

# 44
  • Мнения: 1 733
Момичета, имам въпрос, който не е свързан с майчинството, но няма кой да ми отговори. В НОИ не се свързвам с никого. Казусът е следния: майка ми е безработна, нерегистрирана в бюро по труда, няма никакви доходи. Преди няколко месеца отиде да си плати здравните осигуровки, но се оказа, че е с непрекъснати здравноосигурителни права. И до днес статусът й на здравноосигурен е непроменен, макар че тя не е внасяла здравни осигуровки и не е ясно този статус грешка в сиситемата ли е или не. От НОИ ни казаха, че нищо не могат да направят след като системата отчита, че всичко е ок. Нямало как и да разберем откъде идват парите за вноските. Шах и мат просто. То няма лошо, но ако в един момент се окаже, че дължим стотици левове глоби на държавата кой ще ги плати??? Такааа.
Скоро чухме по ТВ, че до края на февруари самоосигуряващите се лица трябвало да подадат някаква декларация във връзка със здравните осигуровки. За какво и къде - не знам. Ще съм ви много благодарна ако ме осведомите малко повече по този въпрос. Не знам откъде да получа информация!

Общи условия

Активация на акаунт