Майчинството счетоводно - 27

  • 42 703
  • 736
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • София
  • Мнения: 167
Имам два въпроса:
1. Кое приложение трябва да подам в НОИ, за да ми продължат майчинството след изтичанто на първата година?
2. Ако детето тръгне на ясла, но аз не съм се върнала на работа, спира ли ми се майчинството?

предварително благодаря   bouquet

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
_ilka_

2. Ако детето тръгне на ясла, но аз не съм се върнала на работа, спира ли ми се майчинството-ако то ходи на ясла,ти си на работа и взимаш 120 лв+ заплатата до 2 г на детето.не може то на ясла,а ти вкъщи и да взимаш майчинство
1. Кое приложение трябва да подам в НОИ, за да ми продължат майчинството след изтичанто на първата година

преди да  изтекат 410 те календарни  дни броят се от началото на 45 дневния болничен


1. МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО - (Приложения 3 изтегли от тук http://www.bgstuff.net/content/view/1296/523/

2. Копие от акта за раждане на детето

3. Заявление, че желаете да получавате обезщетение за отглеждане на малко дете

4.Молба за отпуск до работодателят-свободен текст

5. Декларация по чл. 46 ал. 1 от НРВПО –не е задължителна,само ако ти я поискат

Ето един примерен текст за заявлението:


З А Я В Л Е Н И Е



От ................................., ЕГН: ................. , на длъжност .....................

На основание чл.164, ал.1. КТ и чл.46, ал.1, НРВПО,

Заявявам, че ще ползвам отпуск за отглеждане дете до 2г., считано от ............... до .............. г.


Прилагам:
1. Декларация по чл.46, ал.1 НРВПО за обстоятелствата, свързани с правото ми да ползвам отпуска
2. Акт за раждане на детето. – за справка


                                                                            С уважение:

                                                                                                   ..........................


Дата: ................
гр. Пловдив


Ето и молбата за отпуск до работодателя


                                                                         До Изпълнителния Директор
                                                                          на фирма ………………

М О Л Б А-ЗАЯВЛЕНИЕ
                                                         
От  …………………………………………………………………………………………..
/трите имена на служителя/
на длъжност  ……………………………………., отдел …………………….., дирекция ………………..   /длъжност и място на работа/

Уважаеми Господин ………………,

Моля да ми бъде разрешено да ползвам :
отпуск според чл. 164, ал. 1 от КТ за отглеждане на дете до 2 г. възраст
за детето ми ...
                      /трите имена на детето/
родено на ......................................, в размер на ......................................... календарни
дни за периода от ............................ г. до ............................... г. включително.
   
Декларирам, че детето ми не е настанено в детско заведение и не съм прехвърлила правото си на отпуск за отглеждане на дете на друг правоимащ член на семейството ми.   

Надявам се молбата ми да бъде удовлетворена.

   С уважение:
гр.  ..................                          /................................./






Ето я и декларацията:

ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 46, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

Долуподписаната ……………………………………………………………… с ЕГН ………………..……… с постоянен адрес : ……………………………… л.карта № ……………………… , издадена на …….……….... от ……………….
на длъжност ………………………………….



ДЕКЛАРИРАМ

1. Детето ми, ……………….,родено на …….………... г., с ЕГН ……….……………. не е настанено в детско заведение.
2. Не съм дала съгласието си платения отпуск за отглеждане на дете по чл.164, ал.1 от Кодекса на труда да се ползва от бащата /осиновителя/ или от някой от моите или неговите родители,работещи по трудово правоотношение, съгласно чл.164, ал.3 от Кодекса на труда.
3. Детето ми не се отглежда от безработно лице по програмата в „Подкрепа на майчинството”.

Известна ми е предвидената по чл.313 от Наказателния кодекс отговорност за деклариране на неверни данни.


дата: ………………….                                                                     ДЕКЛАРАТОР: ............

град:Пловдив








# 3
  • Мнения: 134
Добър вечер .
По майчинство съм до края на март месец ,но си намерих работа от началото на февруари . Въпросът ми е .....трябва ли да ходя в старата фирма да подавам някакви документи ,или направо ще бъда назначена на новото място и ще ми бъде спряно майчинството ?
Предварително ви благодаря .  bouquet

# 4
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Добър вечер .
По майчинство съм до края на март месец ,но си намерих работа от началото на февруари . Въпросът ми е .....трябва ли да ходя в старата фирма да подавам някакви документи ,или направо ще бъда назначена на новото място и ще ми бъде спряно майчинството ?
Предварително ви благодаря .  bouquet
Възможно най-скоро подавате при стария работодател обр.12 - декларация за промяна на обстоятелствата и  (не толкова спешно) при новия - заявление-декларация по чл.54 за половината обезщетение за отглеждане на дете до 2г. за февруари и март.

# 5
  • Мнения: 798
Здравейте! Повтарям поста си от предишната тема.

Самоосигуряваща се мама има въпрос   Grinning
В момента ползвам отпуск за отглеждане на малко дете 1- 2 г. Какъв процент здравни вноски дължа според промените за тази година? Да разбирам ли, че независимо, че съм в майчински (т.е. доходът ми е 240) трябва да се осигурявам на 420 лв???

# 6
  • Мнения: 134
Добър вечер .
По майчинство съм до края на март месец ,но си намерих работа от началото на февруари . Въпросът ми е .....трябва ли да ходя в старата фирма да подавам някакви документи ,или направо ще бъда назначена на новото място и ще ми бъде спряно майчинството ?
Предварително ви благодаря .  bouquet
Възможно най-скоро подавате при стария работодател обр.12 - декларация за промяна на обстоятелствата и  (не толкова спешно) при новия - заявление-декларация по чл.54 за половината обезщетение за отглеждане на дете до 2г. за февруари и март.
Много ви благодаря   bouquet
Но тази сутрин мъжът ми ходи да търси по-книжарниците декларацийте и никъде не ги е намерил ,от интернет си принтирах обр.12 ,но заявление-декларация по чл.54 не намерих никъде  Tired
Ако случайно знаете линк от където да го изтегля ще съм ви благодарна много  Embarassed

# 7
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Здравейте! Повтарям поста си от предишната тема.

Самоосигуряваща се мама има въпрос   Grinning
В момента ползвам отпуск за отглеждане на малко дете 1- 2 г. Какъв процент здравни вноски дължа според промените за тази година? Да разбирам ли, че независимо, че съм в майчински (т.е. доходът ми е 240) трябва да се осигурявам на 420 лв???

Да, ЗО се внася на 420 лева. Това важи и за трудовите договори.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
но заявление-декларация по чл.54 не намерих никъде  Tired
Ако случайно знаете линк от където да го изтегля ще съм ви благодарна много  Embarassed

теглиш приложение 4 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6

# 9
  • Мнения: 798
Здравейте! Повтарям поста си от предишната тема.

Самоосигуряваща се мама има въпрос   Grinning
В момента ползвам отпуск за отглеждане на малко дете 1- 2 г. Какъв процент здравни вноски дължа според промените за тази година? Да разбирам ли, че независимо, че съм в майчински (т.е. доходът ми е 240) трябва да се осигурявам на 420 лв???

Да, ЗО се внася на 420 лева. Това важи и за трудовите договори.
не знам, парадоксът е че от инф. телефон на НАП първоначално казаха, че не дължа ЗО  Joy, после нещо проверяваха и ми отговориха 8% на 420, но от инф. тел. на НЗОК бяха категорични, че при майчинство се плаща ЗО 8%, но от 1/2 от сумата, т.е. от 210!
За други, които са в моето положение -  ще пиша след като се върна от НАП  Peace

# 10
  • Мнения: 134
но заявление-декларация по чл.54 не намерих никъде  Tired
Ако случайно знаете линк от където да го изтегля ще съм ви благодарна много  Embarassed

теглиш приложение 4 http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6
Много благодаря  bouquet

# 11
  • Мнения: 798
За който следи моята одисея:

Връщам се от НАП, където служителите също не са наясно с казуса: самоосигуряване-майчинство. При всички пложения системата отхвърля 8% като невалидна стойност и след ровене в някакви книжа, решиха че трябва ЗО да ми е 4.8%.

Обобщаващо - две институции - три мнения!
Удоволствие е човек да е съвестен платец  newsm48

# 12
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
За който следи моята одисея:

Връщам се от НАП, където служителите също не са наясно с казуса: самоосигуряване-майчинство. При всички пложения системата отхвърля 8% като невалидна стойност и след ровене в някакви книжа, решиха че трябва ЗО да ми е 4.8%.

Обобщаващо - две институции - три мнения!
Удоволствие е човек да е съвестен платец  newsm48

Не съм институция, но и моето мнение е, че се изчисляват 4.8 % върху 420 лева.

Ето, че така мисли и ЗЗО - чл.40 ал. 1

5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За възнаграждението по чл. 40, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване осигурителните вноски се дължат по реда на т. 1;

# 13
  • Мнения: 798
Lady Brinne, може би ме обърка това, че не ми беше писала процента.
Все пак исках са споделя за нивото на информация от информационните телефони  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 750
Безработна съм и научих, че трябва да подам декларация номер 7 за самоосигуряващя се (здравни осигуровки). Моля кажете от къде да я взема и къде да я подам по точно.

Общи условия

Активация на акаунт