? към майките в Германия

  • 50 700
  • 124
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 712
Във връзка с възможността да се осигуриш легално.
Според мене най-изгодно е да си осигурена към държавна каса, пък макар и като freiwillig versichert. Това би могла да сториш, ако най-напред се (само)осигуриш в България. За целта в България би могла да платиш вноски за 6 месеца назад (последно преди около година бяха по 17лв. на месец) и след това да прекратиш осигуровката с аргумента, че отиваш да живееш в Германия. В тази връзка трябва да изискаш от Касата в България да ти издадат документ Е104 (http://www.nhif.bg/web/guest/82). А този документ в Германия би могла да се запишеш към някоя държавна каса като freiwillig versichert.

# 61
  • Мнения: 133
Само дето като поиска Е104 от НЗОК се запо4ва едно ходене по мъките...

# 62
  • Мнения: 712
Вероятно зависи, в кой град... Познати го правиха това и при нас нямаше никакви трудности... На линка в предишния ми пост има препратка към формуляр "Заявление за издаване на Е 104" (третата препратка от линка) - попълва се такъв и с него се отива в НЗОК... Готовият формуляр Е104 може да се изпрати ли по факс на съответната немска каса или да се даде лично...

# 63
  • Мнения: 2
blagodarq za otgovorite znachi ako si platq v bg za 1 godina nazad tuk moga da po4na dase osigorqvam a znaete li  mogali ot tuk dasi platq po bankov pat li kak i az ne razbiram mnogo ili da namerq telefon dase svarja s tqh napravo trqbva da tarsq v gabrovo kontakti oxx xi4 nesam v 4as Sad

# 64
  • Мнения: 26
Здравейте!!И аз ще ви помоля за помощ.Искам до си направя здравна застраховка в Германия.За мен и детенцето ми.Дали може да стане?В момента се осигурявам в България.В майчинство съм.И искам да отида в Германия да живея.Ако може да стане къде трябва да отида.И колко ще ми е застраховката.

# 65
  • Мнения: 133
Здравейте!!И аз ще ви помоля за помощ.Искам до си направя здравна застраховка в Германия.За мен и детенцето ми.Дали може да стане?В момента се осигурявам в България.В майчинство съм.И искам да отида в Германия да живея.Ако може да стане къде трябва да отида.И колко ще ми е застраховката.

С май4инството от Бг ли ще си? Или искаш немско такова?

# 66
  • Мнения: 26
Да.Със бг майчинство.С немско едва ли ще стане.

# 67
  • Мнения: 712
В постовете непосредствено преди твоя пише, какви са възможностите да се осигуриш в Германия...

# 68
  • Мнения: 68
Здравейте, мами. Не мога да намеря инфото, което ме вълнува, затова ще ви питам Simple Smile Става въпрос за прането на дрехи в Германия. Разгледахме доста квартири в някои сайтове, но в никоя кухня нямаше пералня... По балконите (където имаше такива) нямаше простряни пранета (то май само в БГ има  newsm78 ), та искам да ви питам как процедирате там: на обществена пералня ли ходите или си имате перални помещения в мазетата на блоковете или как процедирате?

# 69
  • Мнения: 3 880
...но в никоя кухня нямаше пералня...
Simple Smile Правилно сте забелязали- в Германия пералнята не е част от кухнята, там само се готви, не се пере. На пералнята мястото й обикновено е в банята или ако там няма място тогава в мазето, в специално помещение...Но пералнята всеки си я купува сам, не очаквай да наемеш жилище с пералня... тя се числи към мебелите...
Прането, когато се суши на балкон, е на такъв сушилник да речем, т.е. гащите не се веят на височината на лицето, а по-нисичко, а и комшиите не разбират какъв цвят прашки си носила вчера Laughing Wink
Иначе освен балконът, някъде може и в мазето- пак специално помещение, отоплявано, зимата е много удобно, за който го има...

# 70
  • Мнения: 301

 Simple Smile Правилно сте забелязали- в Германия пералнята не е част от кухнята, там само се готви, не се пере. На пералнята мястото й обикновено е в банята или ако там няма място тогава в мазето, в специално помещение...Но пералнята всеки си я купува сам, не очаквай да наемеш жилище с пералня... тя се числи към мебелите...

Привет Biba Simple Smile

Нашата пералня пък е в кухнята  Sunglasses Е, не е най-перфектното място, но в банята би било още по-малко перфектно. Далеч съм от мисълта и че сме единствените. Просто зависи от даденостите на жилището. При нас няма отделни помещения за перални, нито за сушене. Суша на терасата на нисък сушилник както и почти всички останали. Мога и на двора да си вея гащите Wink , но не ме устройва - на 3 ОГ сме = много стълби.  Peace

# 71
  • Мнения: 712
В повечето жилищни сгради (особено онези без балкони) има две места за сушене - в таванското помещение (за по-горните етажи) и във вътрешните дворове (обикновено удобни за хората, живеещи на по-ниските етажи). Нашата пералня също е в банята и не е част от кухнята, с която сме наели жилището... В някои блокове има и перални помещения в мазето, но са рядкост и обикновено това е описано в офертата. Като цяло избирайки жилище трябва да предвидите и място за пералня... Обществени перални има, но не са изгодни за редовно ползване......

# 72
  • Мнения: 68
Здравейте, мили мами. Имам още едно спешно питане. Нашият татко в момента е в Берлин и има нужда от сим карта за телефона, нещо на принципа на предплатените услуги, а не с договор. Знаете ли към кой оператор да се насочи, как се казва услугата и колко струва? Благодаря ви предварително.

# 73
  • Мнения: 19 386
Казва се prepaid. Аз имам на Fonic, но не знам дали в момента те са най-изгодни.

# 74
  • Мнения: 33
Здравейте и от мен!Моля и аз за помощ.Колкото повече чета толкова повече се обърквам Cry.Приятелят ми е в Германия от 11.2011г имаме близнаци на 1г5м-нямаме брак.Края на август аз и децата ще ходим да живеем при таткото в Германия.До сега сме взима ли детски и майчинство.Искам да спра детските и майчинтството,за да може да ги взимаме от Германия.Въпроса ми е може ли да взема майчинтство от Германия след  като го спра в Бг-в майчинство съм до 02.2013г ако може какви документи ми трябват и от къде трябва да ги взема,ако неможе да взимам от Германия трябва ли да го спирам в Бг и какви документи ми трябват?Работила съм преди да забременея само в Бг-осигоровки всичко ми е платено,нямам и прекъсване.За детските ако можете да ми помогнете за тях какво трябва и от къде да взема необходимите документи.Може ли таткото като дойде да ни забере да вземе направо от Германия каквито документи трябва и да ги попълним тук като сме взели и необходимите бележки от Бг.Смисъл неискам да правя пълномощно ако е възможно и да оредим бележките които са ни необходими преди да сме заминали.

Общи условия

Активация на акаунт