? към майките в Германия

  • 50 697
  • 124
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 68
Здравей, и аз съм в подобно на теб положение, но детето ми е на 1 г. в момента. Доколкото разбрах, в Германия майчинството е 1 г., така че като идеш там, ще имаш право само на детски, затова по-добре не си прекъсвай тукашното майчинство. Аз така ще направя. Ако съм се заблудила и майчинството все пак е 2 г., моля някой да ме поправи.

# 76
  • Мнения: 33
Здравей, и аз съм в подобно на теб положение, но детето ми е на 1 г. в момента. Доколкото разбрах, в Германия майчинството е 1 г., така че като идеш там, ще имаш право само на детски, затова по-добре не си прекъсвай тукашното майчинство. Аз така ще направя. Ако съм се заблудила и майчинството все пак е 2 г., моля някой да ме поправи.
 аз сега се поразровах из нета и аз прочетох,че майчинството в Германия е до навършване на детето 1г.А може ли да не си прекратявам майчинството в Бг?Може ли да съм в Германия и да получавам майчинство от Бг?

# 77
  • Мнения: 68
Не виждам никакъв проблем. Едва ли в трудовия ти договор или в някой закон се споменава къде трябва да отглеждаш детето си, за да си получаваш майчинството. В края на краищата парите ги превеждат по банков път, ние нямаме директен контакт с работодателите си, как ще разберат, че не живеем вече в България? Аз моят работодател изобщо няма да го уведомявам, че се местя в Германия, просто като навърши 2 години детето, ще подам молба за напускане.

# 78
  • Мнения: 33
Frintezza сигорно си права.По принцип и според мен трябва да е така,ама знаеш ли всичко може да се очаква щом става въпрос за даване на пари Laughing.И аз така ще направя няма да казвам на работодателя пък каквото стане.До колкото прочетох майчинство нямаме право да получаваме и да е до 2г от Германия,защото сме работили в Германия.А ти в кой град ще ходиш?Ако сме на близко може да се срещнем. Wink

# 79
  • Мнения: 26
Зравейте!!Искам да ви попитам нещо!?Ако може да ми помогнете?!Ще се местя с детето си в Германия и искам да знам как стои въпросът с детските?Прочетох назад но не разбрах какъв документ ще ни трябва за да получаваме детски в Германия!И мога ли да получавам детски в Германия и да взимам бг.майчинство.Трябва ли да си изкарвам този документ Е 104!! Praynig

# 80
  • Мнения: 133
Зравейте!!Искам да ви попитам нещо!?Ако може да ми помогнете?!Ще се местя с детето си в Германия и искам да знам как стои въпросът с детските?Прочетох назад но не разбрах какъв документ ще ни трябва за да получаваме детски в Германия!И мога ли да получавам детски в Германия и да взимам бг.майчинство.Трябва ли да си изкарвам този документ Е 104!! Praynig

По Принцип можеш да полу4аваш май4инство от Бг и детски от Де в размер на 186 Евро на месец (май бяха). Но най-дорбе се свържи с Фамилиенкасето преди това и виж какви документи ще ти искат. Понякога искат Freizügigkeitsbescheinigung за детските, понякога не. Е104 е документ за здравните застраховки.

# 81
  • Мнения: 26
Благодаря ти много!!Но не разбирам въобще немски.Какво е Фамилиенкасето и Freizügigkeitsbescheinigung??

# 82
  • Мнения: 712
В някои части на Германия  се изисква и документ от българските институции, че не получаваш детски или други социални придобивки...

# 83
  • Мнения: 133
В някои части на Германия  се изисква и документ от българските институции, че не получаваш детски или други социални придобивки...

Точно затова написах, че е най-добре да пита Familienkasse-то...защото почти всяка община си слага нейните изисквания. На мен примерно не са ми искали документ за детски от Бг. Chandra_Den, нали ги знаеш що за случай са немските институции...

Familienkasse е институцията, която отговаря за детските. Freizügigkeitsbescheinigung е документ за постоянно пребиваване (един вид).
Успех с местенето към Де и имай впредвид, че без немски (или английски) ще ти е много трудно...

# 84
  • Мнения: 1
Здравейте мами!
Аз малко се намесвам май където не ми е мястото, ама това открих.
Аз съм мама от белгийския форум Laughing, ама ми трябва малко инфо.
Моя бивш шеф от бг ще започва да строи в Мюнхен, но му трябва стрителен инженер, вписан в камарата на занаятчиите. Обясни ми нещо подобно, извинявам се ако говоря глупости. Та мисълта ми е, ако някоя познава такъв български инженер, който се занимава и с посредническа дейност, а и който иска да вземе някое евро допълнително моля да ми пишете   bouquet
Пожелавам ви приятен ден и прекрасен слънчев уикенд!

# 85
  • Мнения: 27
Здравейте !!!
Записвам се за да ви следя защото ми предстои пътуване до Германия с тенденция да останем там за по дълго.
Да попитам има ли майки които са с деца в училищна възраст имам предвид над 7 год. .
Кога започва учебната година в DE на 15.09 като при нас ли ?   
Сина ми ще е II клас тук в БГ, в Германия ще мога ли да го запиша на училище  ако е започнала вече учебната година и какви док. са ми неубходими.
Много ще се радвам ако някой може да ми отговори.
Благодаря и хубав ден на всички. Simple Smile

# 86
  • Мнения: 3 880
Да попитам има ли майки които са с деца в училищна възраст имам предвид над 7 год. .
Кога започва учебната година в DE на 15.09 като при нас ли ?   
Сина ми ще е II клас тук в БГ, в Германия ще мога ли да го запиша на училище  ако е започнала вече учебната година и какви док. са ми неубходими.
Да, има.
Учебната година започва между началото на август и средата на септември, според зависи от провинцията.
Можеш да запишеш детето и след като е започнала учебната година, даже е задължително, но за документите не мога да кажа нищо...

# 87
  • Мнения: 27
биба благодаря ти за експресният отговор. Имам още много въпроси, но малко по малко.  Simple Smile Не сте много активни в тази тема но ще ви следя.
Още веднъж благодаря.

# 88
  • Русе
  • Мнения: 2 613
И аз да се намеся .. Crazy..моя приятелка е в германия-казва,че може да получава детски,но трябва да си изкара документ,че тук не получава.Да ,ама ми го отказаха-казаха че трябва адвокат да го изиска..що за глупост?Кажете как да го заобиколя това?По адресна регистрация се води в русе,ако има значение ,де?
Благодаря ви  bouquet  bouquet

# 89
  • Мнения: 27
Преди няколко месеца ходих да подавам такава молба за прекратяване на детските добавки в БГ, за да мога да получавам в Германия такива и работничката ми обясни, че когато се стигне до там да взимам детски в чужбина социалните от там си намират сами информацията която им е необходима .
Само че при мен нещата не се развиха в моя полза защото никъде не заминах Confused и след като ги спряха, отново трябваше да си ги искам срещу предупреждение от тяхна страна.
 Ако ти научиш нещо повече, можеш да споделиш.
Приятен ден. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт