? към майките в Германия

  • 50 696
  • 124
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 712
Социалната от България те е заблудила. Информация относно детските не се търси и получава по служебен път. Всеки трябва сам да се погрижи за подобно удостоверение. Като в някои губерни го изискват, а в други - не. Това е... Доколкото си спомням, обикновено необходимите документи за детски (Kindergeld) са следните:

1. Kindergeldantrag: Формуляр - заявление за детски. По принцип се взема от Фамилиенкасето, но може да се свали и от интернет. Ето, от този линк, в дясно:http://www.arbeitsagentur.de/nn_26532/zentraler-Content/A09-Kind … agsverfahren.html;
2. Geburtuhrkunde im Original: Удостоверение за раждане на детето в оригинал - По принцип трябва да направите такова - преведено и легализирано (с апостил) още от България. Когато вадите копие от акта за раждане в ЕСГРАОН (за превода и легализацията), задължително трябва да кажете, че е за чужбина. То струва повече от тези за България (15лв.), но само такова признават за апостила. В Гемрнаия може да направите копие на готовия (преведен и легализиран) документ и да го заверите. Тази заверка обикновено се извършва най-евтино във  Einwohnermeldeamt и струва по 1 евро на страница... Но за по-сигурно задайте в "гугъл" "Beglaubigte Кopie" и вашия град... и ако излезе Einwohnermeldeamt - добре Wink
3. Вашите Freizügigkeitsbescheinigungen;
4. Meldebestätigung: Документ за адресната регистрация (от който е видно, че детето живее в Германия);
5. Von den bulgarischen Behörden: Bescheinigung über die bis zum Umzug nach Deutschland gewährten Familienzulagen: От българските институции: Удостоверение за отпусканите до момента семейни надбавки.. (от които да е видно, че НЕ получавате вече детски и майчинство);..

Последното удостоверение може и да не ви го изискват. На нас не са ни изисквали такова, а venie също е писала, че не им е било необходимо...
Но миналата година много се говореше за това, че сезонни работници от България и Румъния кандидатстват за детски и получават детски и в Германия и в родината си и май затегнаха положението... 

Е104 е единствено за здравните осигуровки!

# 91
  • Мнения: 2
Здравей, и аз съм в подобно на теб положение, но детето ми е на 1 г. в момента. Доколкото разбрах, в Германия майчинството е 1 г., така че като идеш там, ще имаш право само на детски, затова по-добре не си прекъсвай тукашното майчинство. Аз така ще направя. Ако съм се заблудила и майчинството все пак е 2 г., моля някой да ме поправи.

# 92
  • Мнения: 712
Майчинството е една година, в особени случаи до 14 месеца...

# 93
  • Мнения: 2
Здравейте и от мен искам да попитам след 2месеца ще се преместим в германия дъщеря ми е в трети клас тази година ще я загубили годината след като не знае германски догодина нормално ли ще продължи годината 3клас ще пътувам само с личната ми карта тъй като паспорта ми е изтекъл а аз живея в друга страна ще ми бъдели нужен паспорт при регистрация на мен и децата в германия 

Последна редакция: сб, 22 сеп 2012, 02:32 от Galia Ivanova

# 94
  • Мнения: 3 880
Галя, по първия въпрос- на място ще се реши- зависи от политиката на училището, директора, учителя и т.н. Ние тук не можем да ти дадем отговор. Отиваш, записваш и после каквото сабя покаже. Най-вероятно ще си кара трети клас с останалите и накрая на годината, ако се види че не се е справила с материала заради езика ще я оставят да повтори. Може до тогава обаче да се окаже, че детето бързо се ориентира и справя и да си продължи напред с класа. Някои училища имат интеграционен клас, за учене на език първо, но това е по-скоро рядкост, повечето ги пускат веднага "на дълбокото", но малките са адаптивни и се справят...
За паспорта- не съм много запозната, но чисто теоретично би трябвало и само личната карта да е достатъчна...

# 95
  • Мнения: 27
А  децата имат ли нянанъв документ за самоличност със снимка? По принцип за теб не е проблем че си само с лична карта но за тях трябва задграничен паспорт.

# 96
  • Мнения: 1
Здравейте  Simple Smile От 1 месец живея в Германия при мажа ми имаме дете на 1 годинка и сам бременна в 5-тия месец въпроса ми е мога ли да родя в Германия без европейска книжка и ще ни излезе ли скъпо като нямам осигуровки за 1 година в БГ

# 97
  • Мнения: 3 880
Виктория, да разбираме ли, че смяташ още поне 4-5 месеца да живееш в Германия без здравни осигуровки? Tова не само, че не е препоръчително, но и е противозаконно. Имаш достатъчно време да си уредиш осигуровките, докато дойде време за раждане. Peace Европейската карта, дори да я имаш, е само за спешни случаи при пътувания, а твоят няма да е такъв, след като си живяла тук месеци наред.
Иначе раждането тук, според зависи какво и къде е, може да достигне до 4000-5000€...

# 98
  • Мнения: 712
Виктория, ако съпругът ти е осигурен в Германия, ти би могла без проблем да се осигуриш семейно при него. Но ако и той няма здравна осигуровка, значи и детето (децата) ви нямат такава, което не е особено оптимално най-малкото за тях...

# 99
  • Мнения: 3
здравейте. Simple Smile от 26 декември 2011 год. работим заедно с мъжа ми в германия хесен имаме разрешително за работа 1 год. Осигурени сме в АОК моята заплата е 355 евро на мъжа ми е 420 евро и до тука всичко беше нормално.Но сега съм на болничен от 3 седмици,защото съм бремена на петия месец и сега пак си взех болничен ще продължа със болничния до раждането тъй като работата ми е тежка и работя до 12 часа вечер и това ми тежи естествено шефа малко се ядоса.
Въпросите ми са при този случай на 26 декември 2012 год. ще мога ли да взема безсрочно разрешително за работа
 -да ли могат да направят така че да ми прекратят договора и мъжа ми сигурно ще напусне до 1 месец
настояваме да ни направят митфетрах на квартирата за да можем да се възползваме от социаламт но за сега нямаме ако ни направят мъжът ми може и да продължи при нашия случай от къде и какви  помощи можем да вземем какво как да направим понеже не разбираме езика моля ви да ни помогнете дано някой да може да ми отговори.Благодаря ви!

# 100
  • Мнения: 3 880
Осигурени сме в АОК моята заплата е 355 евро на мъжа ми е 420 евро и до тука всичко беше нормално.Но сега съм на болничен от 3 седмици,защото съм бремена на петия месец и сега пак си взех болничен ще продължа със болничния до раждането тъй като работата ми е тежка и работя до 12 часа вечер и това ми тежи естествено шефа малко се ядоса.
Shocked
Веселина, на помощи едва ли може да се надявате, но ти препоръчвам по най-бързия начин да се консултирате с адвокат, защото така описаната ситуация си плаче за Arbeitsgericht. Вие не работите, а сте роби... на това нещо в Германия му казват Sklaverei  Close Този явно ви води на Minijob (geringfügige Beschäftigung) , което ще рече, че вие за тези пари трябва да работите най-много 12-13 часа на седмица, такъв доход (до 400Е) не се облага с данъци, а работодателят не плаща никакви социални такси. А вашият ви оставя да работите до 12 вечерта Crazy ами да, много е удобно- почти безплатна работна ръка, само че е крайно време някой да го плесне през пръстите.
Договор за такъв миниджоб не предлага никаква сигурност тъй като, както вече казах, за него не се внасят соц. осигуровки и т.н. Времето от такъв договор не се брои нито за пенсия, нито за отработени години в Германия...не знам какво да ви посъветвам, освен да си търсите правата.
Ако искаш сподели каква е тази фирма и къде (може и на лични)...Направо ми настръхва косата от такива идиоти, които са решили, че могат да използват и експолатират хора в безизходица и непознаващи законите- всички са за съд Close Германец ли е тоя?
Лека бременност.

# 101
  • Мнения: 712
Напълно подкрепям мнението на Biba Sparrow! Въпреки, че ти не си споменала, дали сумата, която получавате е по-голяма от "заплатата"... (т.е., дали не работите една част от часовете "на черно")... Но, между другото, нямате сметка от това да работите "на черно", освен ако не стоите във фирмата заради безсрочното разрешително за работа...

Иначе, конкретно на въпроса за разрешителното за работа - ако сте с безсрочни договори за работа, просто кандидатствате за удължаване на разрешителното за работа и следващото, което ще получите, ще е безсрочното. Ако обаче сте с едногодишни договори за работа, трябва най-напред да ви ги удължат, за да кандидатствате за ново разрешително... Важно е да имате договор за работа за следващата година...

Но дори и само съпругът ти да получи разрешително за работа (ако промерно на тебе не ти удължат договор заради болнични), ти като негова съпруга ще получиш онова право, което има и той... Simple Smile

Лека бременност и от мене.

# 102
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
до тука всичко беше нормално

незнам кое му е било нормалното Whistling
с толкова ниски заплати незнам как се оправяте Tired, права е Биба, това си е робство!

щом си бременна и си в болнични, предполагам, че си предала на работодателя Atest. в този случай законът те защитава, не трябва да работиш на акорд, да вдигаш тежки неща, да стоиш дълго време права, да работиш повече от 8ч. на ден, освен ако не се подпишеш, че ти желаеш; както и да работиш нощни смени!
ако ти е такава работата, шефът ти трябва да ти предложи друго място. предполагам, че затова се е ядосал.

много е важно да използваш до дупка правата си!!! незнаенето на език не е причина да позволявате така да ви използват!

пожелавам ти лека бременност и да си намерите нормален работодател  Hug

# 103
  • Мнения: 3
много се извинявам за непълното изказване вижте как следва на
Lohn-und Gehaltsabrechnung

Gesamtbrutto:                                      836,00

        KV-beitrag AN           68,55
        RV-beitrag AN            81,93
        AV-beitrag AN             12,54
        PV-beitrag AN            8,15
summe gesetzlicher abzüge                    -171,17

Nettoverdienst:                                        664,83

        761 Abzug Sachbezug                     -86,00
        800 Abschl/Zuzahlungen                                         -236,00
ZAHLBETRAG                                                                    428;83

това е на мъжът ми по същия начин е и при мен но с 70 евро по-малко
на седмица работим по 66 часа  освен тези заплати получаваме безплатна квартира и 600 евро на ръка.

# 104
  • Мнения: 3
моля ви който знае да ми отговори при този случай какви са моите права и какво мога да направя

Общи условия

Активация на акаунт