? към майките в Германия

  • 50 685
  • 124
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 880
Веселина, за разрешителното не мога да кажа нищо, може би е най-добре да отидете до институцията, която трябва да го издаде, там ще ви дадат най-точна информация, ние тук много можем да си приказваме.
Това на което със сигурност имаш право е нормално работно време, никаква работа след 10 вечерта, не каза какво точно работиш, но ако е тежко трябва да ти се осигури по-леко, а ако не може имаш право на болнични. Нямат право и да те уволнят, но пък като ти изтече договора най-вероятно няма и да ти го подновят. Най-добре ще стане ако мъжът ти си намери свястна работа и се махнете от там.
Какви са тези 66 часа Shocked тези добре ли са? Почивни дни имате ли? Или и те не ви се полагат? Само за инфо- работа след 10 вечерта или в събота се заплаща с 50% отгоре, а в неделя или на официални празници даже 100%. На вашия вие сте му много удобни, за тази една година, която работите при него, сте му спестили десетки хиляди евра Confused Пак да питам- германец ли е този експолататор или някой нашенски тарикат? Безплатното жилище поне нормално ли е? Има ли нормални условия за гледане на дете?

# 106
  • Мнения: 11 338
Толкова време я гледам тая тема, не мислите ли, че е време да се премести в общата немска тема, а не тук?

# 107
  • Мнения: 712
Относно разрешителното за работа: Ако имате договор за работа и за следващата година, при удължаване на едногодишното разрешително (Arbeitsberechtigung) ще получите без проблем безсрочно такова. Нямам време да потърся точния документ за това, но ако искаш, при първа възможност ще ти пусна линк.

Относно договора за работа - ами не е много изгоден, но аз не виждам нищо нередно. Вие получавате 600 евро "на ръка" (т.е, на черно) и безплатно жилище, така че часовете по договор със сигурност са в граница (Там трябва да бише, колко са и едва ли са 66 часа на седмица)... Принципно легално трябва да имате до/около 150 часа на месец. Останалото са извънредни, които в Германия се заплащат двойно, но пък и облагането им е съвсем различно (и ДОСТА неизгодно за работника), така че по принцип хората предпочитат да вземат отпуск (за тези часове), вместо парите...

# 108
  • Мнения: 2
За документите Е... нямам никаква представа, но в Германия ще взимаш 300 евро майчинство за 12месеца. Нямаш право да получаваш такова от двете държави. Еднократна помощ при раждане тук няма! Българската пък не ти се полага, понеже детето ти няма да се отглежда в БГ.
на всяко дете с бг гражданство без знацение къде се отглежда след представяне на бг акт за раждане в соц грижи по местоживеене се полага еднократна помощ-инфото е 200% сигурно.обади се в соц грижи по адрес в бг

# 109
  • Мнения: 2
нещо съм сгафила с поста Laughingкакто и да е!ТА-АЗ НЕ СЪМ ВЗЕЛА ОТ БГ ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ-ВЗЕ МОЯ ПРИЯТЕЛКА,ЖИВЕЕЩА ТУК В КИПЪР И РОДИЛА И ОТГЛЕЖДА ДЕТЕТО СИ ТУК!НО ПОПИТАХ ДИРЕКТНО В СОЦ.ГРИЖИ В ГРАДА ПО АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ-НЯМА ЗНАЧЕНИЕ ,ЧЕ ТУК ПОЛУЧИХМЕ ТАКАВА,НЯМА ЗНАЧЕНИЕ КЪДЕ СЕ ОТГЛЕЖДА ДЕТЕТО,ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ НА БГ ГРАЖДАНЧЕТА СЕ ИЗПЛАЩА В СРОК ДО 3 ГОД.И НИЕ НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА КЪДЕ ОТГЛЕЖДАМЕ ДЕЦАТА СИ ,ИМАМЕ ПРАВО ДА СИ Я ПОЛУЧИМ.НОООООО ПРИ МЕН ЗА 3-ТО ДЕТЕ НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА-ЩОТО Е СМЕШНИТЕ 250 ЛВ

# 110
  • Мнения: 2
Zdraveite.Maika sam na 2 detca,majami(s koito niamame brak) e ot 6 mestsa v germania.Raboti ot 4 mesetsa legalno.ta pitaneto mi e imali vazmojnost da vzima toi tam detskite na dvete detsa( kato az tuka ste se otkaja ot tiax) i kak stava.I triabva li da sme jeneni.

# 111
  • Мнения: 712
Не е необходимо да сте женени. Но задължително условие  за детските е, децата да са с адресна регистрация и легално пребиваване в Германия (за ЕС граждани това е примерно Freizügigkeitsbescheinigung)... А адресната регистрация става единствено лично (детето трябва да е там), само паспорт не е достатъчен, ако ще и на 5 месеца да е бебето...

# 112
  • Мнения: 2
zna4i triabva da otideme tam i togava.druk variant niama.

# 113
  • Мнения: 15
Здравейте и от мен,най-накрая открих форум който ,ще ми е от голяма полза.Аз съм бъдеща мама на майско бебе,мъжът ми е от 3 години в Германия и тъкмо планувахме да се преместя при него,когато нашият бебок ни изненада,с две чертички.При нас проблемът е че досега мъжът ми се водеше като контрактор,т.с.го осигуряват в бг,а работи като командировка в Германия.От другата година,ще го преместят към немска фирма,която надявам се да го осигорява там.Въпреки бременността искам да се преместя при него,и да си останем там.Плануваме да замина към февруари когато ще съм около 6 месец,но искам да съм наясно с всичко относно раждане и майчинство там.Разбрах от вас,че  е неоходимо да си извадя Е104 от НОИ,да се преведа всички изследвания на немски до момента на заминаването,и мъжът ми да си направи здравна застраховка там.И двамата имаме евр.здравни карти,и двамата сме осигорени в БГ.
Въпросът ми е Какво следва и от тук нататък....../в момента той е там и всеки ден го пращам на различни места,да пита/но вие мами от Германия ще сте по наясно и ще съм ви много благодарна ако ми помогнете.

# 114
  • Мнения: 133
Здравей,

щом мъжът ти започне официално работа към немската фирма, ще му трябва веднага и немска здравна застраховка. Към нея можеш и ти да си застрахована, при това безплатно, в случай, че не работиш. За да те застраховат, ще ти поискат Е104 от НЗОК. Много често трябва да декларираш, че не си застрахована в друга държава, членка на ЕС.
Имай предвид, че майчинство можеш да получаваш само от Де или от Бг. В Де е 300€, в БГ - 90% от нетния доход за последните (не знам вече колко) месеца.
Аз като раждах си взех всичките изследвания на български, без да съм ги превеждала. Акушерките и дежурният лекар ме питаха дали съм имала някакви оплаквания или не.
Европейската здравна карта е само за спешни случаи и не поема разходите при бременност и раждане.
Леко бременеене и успех!

# 115
  • Мнения: 712
Само да добавя, че Е104 се вади едва, СЛЕД като си прекратила отношения с касата, тъй като там ще пише, от кога ДО КОГА си била осигурена в България. Т.е., необходимо е най-напред съпругът ти да има немска осигуровка, за да започнеш да действаш ти... Лека бременност и от мене!:)

# 116
  • Мнения: 15
благодаря ви много за информацията,надявам се всичко да се нареди следваща година,дано да имам време да реагирам.до колкото знам мога да летя със самолет до 7 месец.
надявам се и занапред да разчитам на вас за съвети.
вие къде живеете в германия,аз се очаква да се установя на север към бремен

# 117
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
до колкото знам мога да летя със самолет до 7 месец.


това зависи от бременността ти (дали е безпроблемна и т.н.) и от авиокомпанията. аз летях средата на 7ми месец на почивка  Mr. Green

лека бременност и успешно преместване

# 118
  • Мнения: 301
За да те застраховат, ще ти поискат Е104 от НЗОК. Много често трябва да декларираш, че не си застрахована в друга държава, членка на ЕС.


На мен не са ми искали никъде този Е104, осигурявам се към мъжа ми. В България не съм приключила отношения със здравната каса... Защо се декларира, че не се осигуряваш другаде, мога ли да си навлека проблеми по този начин?

# 119
  • Мнения: 133
Шанта,

на мен няколко пъти в различни офиси на ТК ме питаха дали не съм застрахована в друга държава, членка на ЕС...било незаконно и тн и тн...
Иначе аз Е 104 си го извадих преди приключването ми на отношенията с НЗОК. Съгласно Е104 съм "работила" до края на Юни, а аз на практика и юли съм била здравно осигурена в Бг.

Аз летях в края на седмия месец. Както е казала asyalein въпрос на бременност и авиокомпания.

Общи условия

Активация на акаунт