Декларацията за напускане на страната

  • 141 909
  • 786
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 6 274
Не е много по- различно и в други страни, за които знам.
В Щатите е същото.

# 361
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
Момичета,от месеци чета..чета..все още не съм започнала дело,но бих дала всичко за тази декларация..Имате ли представа как е в другите страни,Европа,Шенген..? Защо не се вдигнем..не е нормално това..и нашите деца са членове на ЕС..поне червен паспорт и кратки излизания да ни разрешат без да се молим на БНД или съда...Аз съм нова в тази Одисея,но едва издържам и знам,че ме чакат 18г късане на нерви,защото моето момиче е на 7 мес,а баща и вече ме изнудва за пари...
Какво да направим????
едва ли ще има промяна, аз чаках 8  години и най-накрая заведох дело и спечелих, така че ако не подпише доброволно, започвай дело

# 362
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Момичета,от месеци чета..чета..все още не съм започнала дело,но бих дала всичко за тази декларация..Имате ли представа как е в другите страни,Европа,Шенген..? Защо не се вдигнем..не е нормално това..и нашите деца са членове на ЕС..поне червен паспорт и кратки излизания да ни разрешат без да се молим на БНД или съда...Аз съм нова в тази Одисея,но едва издържам и знам,че ме чакат 18г късане на нерви,защото моето момиче е на 7 мес,а баща и вече ме изнудва за пари...
Какво да направим????
едва ли ще има промяна, аз чаках 8  години и най-накрая заведох дело и спечелих, така че ако не подпише доброволно, започвай дело

Аз отговорих в друга тема, но и моят съвет е : заведи дело и то в България преди да си заминала за ЕС. А и ще ти струва по-малко (от 2000лв)...  bouquet

# 363
  • Мнения: 15


Мнениеот Искра Онцова » 30 Ное 2008 19:58
Здравейте!
Ще се опитам да отговоря колкото се може по-изчерпателно, за да стане ясно. Декларацията-съгласие от родителя е необходима за пътуване на малолетно (0-14 год) или непълнолетно дете (14-18 год) извън границите на РБългария. Вариантите за съдържанието на тази декларация са два:
1) безсрочна декларация - важи до навършване на пълнолетие на детето и за пътуване по цял свят. На практика по този начин единият родител предоставя неограничена възможност на другия да извежда детето неограничен брой пъти в различни държави като престоят не се ограничава. (Аз лично не препоръчвам да се съгласявате на такъв вариант. )
2) срочна декларация - важи само за конкретно пътуване и за конкретен период от време, напр. за Гърция, от 25.12.2008 год. до 03.01.2009 год. като се посочват трите имена и ЕГН-то на възрастния който ще придружава детето.
Къде се заверява тази декларация? - при нотариус, като би било препоръчително текста на декларацията да е предварително изготвен. При нотариуса следва да носите и акта за раждане на детето в оригинал, за да се легитимирате, че действително сте родителите на това дете. Нотариалната заверка стува 3.60 лв. с ДДС по Тарифата за нотариусите. Възможно е някъде да ви съберат и по-висока такса.
Веднъж издадена такава декларация може ли да бъде отменена? - да, като би било добре това да стане отново чрез нотариус. Необходимо е да се изпрати нотариално уведомление до лицето, на когото е дадено правото да извежда детето, че родителят от този момент оттегля съгласието си за извеждане на детето зад граница.
адв. Искра ОНЦОВА





моя приятелка не можа да я вземе  детето и което вече е на14,не може да излезе никъде.пее в народен хор и има голяма дарба,НО  има едно голямо ,,НО,,-не може да си изгради таланта извън страната.Така,че моят съвет помолете бащата най-учтиво и вземете подписа му!


ПОЗДРАВ НА ВСИЧКИ!   ГОРЕ ГЛАВАТА! Praynig Praynig Praynig

# 364
  • Мнения: 5
zdraveite iskam da pusna iskova molba sadat da mi pozvoli da napusna stranata s dvete si deca maika im ne se e poiavavala ve4e 9g.dori i po telefona ne se obagdala no problemat e tam 4e nemogem da ia otkriem molia niakoi ako znae newto po vaprosa da piwe blagodaria vi predvaritelno

# 365
  • Бургас
  • Мнения: 6 070
zazu_82 , адвокатът ти би трябвало да ти е обяснил. Като не можете да я откриете, призовката се праща по постоянния й адрес. Ако няма такъв - призоваване чрез "Държавен вестник".

# 366
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
да, при моето дело стана точно така, иска се справка от ГРАО какъв й е постоянния адрес, какъвто има, ако има български документи, и се праща там призовката, дори и да не живее на адреса, се залепва уведомление на вратата и пак се счита, че е призована

# 367
  • Мнения: 15
здравейте на всички,аз  съм отново с въпросче,когато е упоменато името ми какво става.само с мен ли ще напуска страната? ами ако ще ходи на екзурзия без мен?

# 368
  • Мнения: 2 553
Декларацията е поименна и упълномощава конкретно лице /единия родител упълномощава другият, т.к. първият не е там/ с конкретните му данни - паспорт и т.н. Без теб с кой да пътува? Ако не е родител - тогава вероятно трябва да има декларация и от теб, и от БНД.

# 369
  • Мнения: 15
Декларацията е поименна и упълномощава конкретно лице /единия родител упълномощава другият, т.к. първият не е там/ с конкретните му данни - паспорт и т.н. Без теб с кой да пътува? Ако не е родител - тогава вероятно трябва да има декларация и от теб, и от БНД.










много БЛАГОДАРЯ за бързият отговор,но не можах да разбера само с мен може  да напуска страната ли?

# 370
  • Мнения: 2 553
НЕ, само с теб може, ако БНД ти е дал декларация на ТЕБ. Ако е на екскурзия и вие двамата не сте там, трябва декларация от двама ви, че сте съгласни да пътува с третото лице (учител, треньор и т.н.) Peace

По нашето законодателство дете може да напуска страната само със съгласието на двамата родители - било то устно на място на границата (когато пътувате заедно), или писмено (заявено пред нотариус), чрез което заявявате съгласието си да напусне страната с трето лице.

# 371
  • Мнения: 15
Благодаря отново за бързият отговор,значи ще трябва нова декларация да подпише бащата newsm78,която да упоменава,че детето може да ходи и на  екскурзия.а някой знае ли тогава каква трябва да е тогава декларацията с която детето може да излиза извън страната с майка си и да ходи на екскурзия? трябва ли изрично да бъде упоменато? нещо взех да се обърквам май. Rolling Eyesна моято пише,че бащата разрешава детето да бъде изведено страната с майка си -декларацията е безсрочна.също имам и допълнение към това,че мога да му вадя и вземам паспорта от паспортна служба,защото той е малък и не може сам.  bouquet  bouquet  bouquet

# 372
  • Мнения: 2 553
Обърка ме вече. Нека адвокатите да кажат  Peace

# 373
  • Мнения: 15
Обърка ме вече. Нека адвокатите да кажат  Peace








БЛАГОДАРЯ ТИ 2 bad,,беше много мила,и бърза с отговорите!  bouquet

# 374
  • Мнения: 2 553
Е моля те , няма за какво Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт