село Ресен?

  • 15 298
  • 79
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 175
 Peace po-dobre tuka ,za da znaem vsichki

# 31
  • Варна
  • Мнения: 294
Nie 6te otsednem na 31.07 i 1.08 za pat na more.Na vrashtane kam Sofia zadaljitelno pak shte minem.(9.08) Ako si mi pishi  facebook- Galia Smith.Maika ti vse oshte li e deistvasht uchitel?
да, учителка е детската градина на село Simple Smile
ще пиша, ако съм си на село тези дати Simple Smile
ако мога с дуго да помогна, пиши  Wink

# 32
  • Мнения: 175
Ei super si,m/u drugoto da se zapoznaem az sam Galia   friendship.Sega otivam da vidia kakvo stava s aganceto vav furnata eat i ubezatelno da pratish pozdravi na maika ti...Jivot i zdrave da izpime po edna bira v Resen.Nazdrave cheers

# 33
  • Варна
  • Мнения: 294
Ei super si,m/u drugoto da se zapoznaem az sam Galia   friendship.Sega otivam da vidia kakvo stava s aganceto vav furnata eat i ubezatelno da pratish pozdravi na maika ti...Jivot i zdrave da izpime po edna bira v Resen.Nazdrave cheers
аз съм Ани friendship, приятно ми е.
Приятен обяд на цялото семейство  Party
Дано се видим, ще си запиша датите, да си подскажа, като дойде края на юли  Grinning
иначе по всяко време, пак можеш да пишеш и тук на лични  Wink

# 34
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
може да организирате седмични детски лагери, с  езикови курсове и танци,  , с каране на велосипеди, вечери на талантите и  приятелството около огъня,  , да им направиш истинска малко ферма, копие на виртуалната, и след всяка дейност да минават на друго ниво  Mr. Green) -можеш да им го измислиш всякак ......
Мисля, че няколко леки бунгала, или палатки и спални чували  в един хубав двор и душове със слънчева вода ще са достатъчни на първо време...... ,

и без това от големите градове се чудят какво да си правят децата през лятото......


ето една идея от подобно място - http://www.villyland.com/selishte.php


- друг вариант е да си направите автокъща,  автоморга,   работилница за поправяне на коли, пребоядисване и т.н..... но това само,  ако му разбирате.  Иначе  има доста трошки по пътищата ни и някой трябва да ги поддържа.......в селата около Търново има доста такива местенца и не остават без работа.

трети вариант-  градински и кетъринг център.

Отглеждане на декоративни растения и аранжиране на градини, което пък може да се съчетае и с организиране и украса на тържества,  или в краен случай с  продажба на някое кипарисче, мушкато или петуния  на заблудена градинарка като мене.  Blush

...което пък разкрива възможност за продажба на цветя и всякакви разсади (защо не и на домати) и по пазарите наоколо (Горна Оряховица, Търново, Павликени, и малко по относително далечни, на около час път с кола,   Русе, Плевен, Габрово ,

сега се сетих,че Павликени и селата около него са се специализирали в отглеждането на храсти и рози за износ.....

 а тъй и тъй ако  градинарствате   Grinning, може да се ориентирате и  към по-сериозно оранжерийно градинарство  на зеленчуци. ( за това е добре да се вземе имот с кладенец или т.н. собствен източник на вода), Има цели села  във Великотърновско,  като Първомайци и  Джулюница,   където хората се изхранват с подобно нещо   Rolling Eyes друг е въпросът колко печелят, ама все нещичко остава


..........


Иначе и аз мисля , че е най-добре е да отидеш на  самото място, и като страничен наблюдател да усетиш какво му липсва  Peace ........

А къде няма цигани? Навсякъде са.
Само пожелай и на лични ще ти кажа къде няма НИКАКВИ Peace

 В Арбанаси например не живее нито един циганин.

Последна редакция: чт, 06 май 2010, 15:27 от Арбанашка кокона

# 35
  • България Сливен
  • Мнения: 245
babyrose ,ако ти в момента живееш в Кьолн, моля те обясни ми мотивите/ако не са много лични, разбира се!/, които те карат да избереш с. Ресен! За мен лично е необяснимо.  Hug

# 36
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Наистина с. Ресен е доста интересен избор.  Но мисля, че е отдалечено от Търново и пътуването на децата до училище всеки ден може да дотежи в един момент.

Ако има някакво значение  , около Търново се предпочитат селата  Леденик, Шемшево, , Малък Чифлик, Самоводене, Присово, , Беляковец и градчето Дебелец......като цените на имотите там са  доста поносими. И са все на около 10-15  мин. път с кола до  града.,
Като в повечето от тях има доста деца и млади хора и са си като квартали на Търново  Peace

Последна редакция: чт, 06 май 2010, 15:42 от Арбанашка кокона

# 37
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Арбанашка кокона , аз се учудвам, че въобще иска да се прибере в Бг в тоя момент. Ако съм разбрала правилно, че живеят в Кьолн, за мен е просто несравнимо.

# 38
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Да,  на много хубаво място живеят, обаче  всеки си знае за себе си кое му е на сърце.
Хората сме различни  и затова има различно право на избор.  Peace


обаче  зимата  не ги виждам как ще си  карат децата на училище сутрин.
Защото, ако са първа смяна от 7.30, ще им трябва най-малко половин час за път ( в най-добрия случай,  и то ако са с кола), а зимата задължително се добавят още 15-20 минути.

трябва да се има предвид и това, че  ако е наваляло яко през вечерта,  ще започнат с почистването му не по рано от 9 часа ( в най-добрият случай), ама за това трябва да се пита хората от Ресен, кое как е точно.

Последна редакция: чт, 06 май 2010, 16:05 от Арбанашка кокона

# 39
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Наистина с. Ресен е доста интересен избор.  Но мисля, че е отдалечено от Търново и пътуването на децата до училище всеки ден може да дотежи в един момент.


Имах няколко съученички от Ресен и бяха на квартира в Търново.Абсурд е да се карат децата всяка сутрин с кола/според мен  Crazy/


Ако има някакво значение  , около Търново се предпочитат селата  Леденик, Шемшево, , Малък Чифлик, Самоводене, Присово, , Беляковец и градчето Дебелец......като цените на имотите там са  доста поносими. И са все на около 10-15  мин. път с кола до  града.,

Момин сбор също е доста близо Peace

# 40
  • Варна
  • Мнения: 294
Ресен-Търново -  с кола, не висока скорост - 20 мин; автобус - около 30 мин, като все пак спира на спирки( с маршутните бусчета е 20 мин). Wink
Зимата е друг въпрос, но и дори в големите снегове тази година баща ми се е придвижвал за 30 мин. с колата. И всички училища и детски градини са работили.
За разлика тук във Варна, при първи 5 см сняг и затваряха всички училища, повсеместна паника. А от транспорта все една виждаха за първи път сняг  Mr. Green и сме вървели пеш из центъра, а от кварталите хората, не можеха да се придвижат - иначе в град живеят.
Има си го неудобството да пътуваш повече от 15 мин, но зависи какви са ти приоритетите.

# 41
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Това е обаче е пътуване само в едната посока, а те ще имат и връщане. И това ще им се случва поне един път на ден . Аз като в приказката за Нероден Петко, но ако са две деца в различни смени, какво ще ги прави?.

Мисля,  че децата от селата около Търново ги извозват  с едни малки жълти бусчета и ги спират пред училищата им. Поне за Шереметя съм сигурна, че е така, но пък там има и много цигани .

Момин сбор също е доста близо Peace

Да, близо е, но там няма млади хора за постояно живеене .
 Когато ходя там , ми изглежда супер безлюдно.  Няма удобни автобуси .
Иначе е на около 12 км  от Търново и се кара само по пътя за София-Варна .
 

# 42
  • Мнения: 205
Не сте споменали Първомайци,но там въпроса,доколко е добро място за живеене,е спорен...

Относно Ресен - допреди години имаше гара,вярно малка,ама все пак гара,там спираха и бързите влакове.Сега,ако не се лъжа,гарата вече е спирка и спират само пътническите влакове.Дано инфото е полезно на авторката.

# 43
  • Мнения: 175
Да прави сте Кьолн е красив ,medien град които е много хубав да се разгледа като за туристи.По принцип сyм от София.От ранна възраст работя и живея в чужбина(от 18 годишна).От всички страни в които съм била май-малко съм искала да оставам в Germany.А и по принцип да оставам където и да е.Така се стекоха нещата при мен ,че се запознах с бащата на моите деца тук(той е американец).Останах против волята ми,само заради децата ,мъжът и работата.Всяка година минаваше с мисълта да е последна.Милеех за България и носталгията ме поболя.От контактна и социална личност се превърнах в суха(германка).Разболях се здравословно до такава степен ,че нямах възможност даже да си гледам децата.Появи се и лошото настроение ,което се предаде и на децата.С бившият ми мъж имахме отдавна личностни проблеми ,до което доведе и нашата раздяла.Важното е, че сме добри приятели и всеотдайни родители независимо, че не сме заедно.Бях на мнението и се оказах права,че е по добре децата да растат с разделени родители щастливо от колкото заедно ,но в напрегната атмосфера.Така се стекоха обстоятелствата при мене,че отново срещнах любовта без да съм я търсила.От 3 год. съм с човек който всеотдайно ме обича и дава всичко от себе си за мен и децата.Плануваме и собствено.Той си е в София за това планувахме там да си се върнем.Миналата година си купихме апартамент ново строителство ,които го правим с Любов.Искам да се приберем в София ,но ме е страх...страх от нещата които са се променили и то на лошо.Децата тук са израснали в по-спокойна среда...и тук ги има лошите страни ,но гледаме да сме далеч от тях.В София като си дойдем с тях (като туристи) много им харесва разнообразието което предлага столицата за децата.Но се уплаших от историите на много майки за начина на живот навън и в училищата.Няма да излаja ,че ме е страх да не направя грешка.За това пък винаги има връщане на зад,макар че не го искам,но ако трябва ще е заради децата.
В този ред на мисли много обмисляхме как и къде да живеем .Обмисляхме варианти около София,но някак си не ни допаднаха.Все попадах на криминална информация и това ме отказваше от района.
Скоро се появи идеята да се върнем и да намерим нашето местенце далеч от големият град.Четях ,информирах се и се радвах да видя съмишленици ,млади семейства които загърбват големят град и живеят на село.Даже тук има една ,две такива теми.Естествено имаме и изисквания, които като младо семейство искаме да имаме.Това са близост до голям град,добра инфрактострура,Училища ,детска градина,аптеки,магазини,лекар ,транспорт ,Интернет и горе долу такива нормални неща за нормален начин на живот.
Годеникът ми работи в ТАЙОТА- София,с две думи работи в област с коли.Във Велико Търново имат също ТАЙОТА,в която вече се допитахме и има шанс да го прехвърлят.
Ресен ни попадна съвсем случайно.Изведнъж интуицията му започна да работи на пълни обороти.Влюбих се в една къща ,която сега сме в сделка(стискайте палци).Навсякъде където можех да прочета за Ресен ,попадах само на позитивни материали.Свързах се с хора ,както и вие виждате и тук.Има няколко семейства-чужденци ,които живеят там,от самите тях получих мотивацията ,която ми трябваше.Те са хората които само повтарят"Младите българи трябва да ценят това което имат като богатство,а не ние да идваме и да им отваряме очите"Прави са.
Ето какво пише един от тях за Ресен:
"we live near vt, the wife runs a guest house and I do house renovations, when we require a new TV we hope to have a plasma screen, my own hope once my uk property is sold is to purchase a flash 4x4 as my back is not doing so good on the bumpy roads, this said, we as a family are here for the reasons that you mention, we walk the kids to school and get a smile and a dober den here and a dober den there we attend village functions and visit Bulgarian friends for dinner and a bottle of plonk, we have at a teachers request given a lesson on Scotland at the local school, we help our neighbours and they help us, we know more people here than we did in the uk, in vt we bump into more friends than we ever did in the uk, we have all the veg from our garden, veno from the vines, jam from the fruit of our trees.
We fit in well here and with our Bulgarian neighbours, that doesn’t mean we cant have our plasma and a confortable mode of transportand."


За училището не се притеснявам ,защото има такова в селото и е с много добра материална база.Докато децата завършат 7 class има доста време да усетим и да видим ,дали да останем или да поемем по нов път.Харесва ми усета които имам за Ресен , че не е много голямо село ,което да  е почти град ,а и не е само село с 3 -ма души.Усеща се живота там,даже и по социалният ангажимент на кметската управа-спечелен е конкурс Красива България и това което е направено е действително красота,плюс природната красота на околността.
Знам че поемаме риск,но пък за сметка на това го правим с голяма любов и желание.Не е като ситуацията в която аз съм тук в ДЕ.Да имам добре уредена икономика ,да съм едва ли не като робот и всеки ден да минава автоматично,просто защото живота тук е така.Всичко ти е толкова уредено,че даже нямаш стимул за живот.Храната може и в къщи да си я поръчаш ,може даже да не излизаш с дни.....никой няма ей така да те покани на гости пак да не говорим за социален живот.Не бъркайте кино,театър,концерти..говоря за отношенията м/у хората.Не напразно немците се славят ,че са студена раса.Даже те самите имат повече от две предавания ,които мотивират германците да имат друг нов живот ,извън ДЕ.И това са предавания за тях си ,казват се "Довиждане Germany" или от типа "моят нов дом".Нищо против тях,но не е моят начин на живот.Всеки път когато си идвам в България,аз грея.Прибирайки се тук хората го виждат ,но това е само докато не се върна на техните релси и после пак ,ден да мине два и чакайки с нетърпение следващото идване.Има си хора ,които си емигрират с цел,настройват се .При мен не беше така,аз не исках ,но така стана!
Тайна е малко историята ,но виждам светлина в тунела и това е моята Родина.Весел празник на всички
  bouquet

# 44
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
 Peace  Hug


Общи условия

Активация на акаунт