левичар в първи клас ?

  • 4 221
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 763
Не виждам проблем, освен ако не държиш буквите да се изписват точно по начина, по който показва учителката. Моята дъщеря е левичар, в градината последно пишеха ченгели, бастунчета и кръгчета. Госпожата дори я похвали, че много добре се справила с ченгелчетата. Тя си е намерила начин да ги изписва и й се получават нещата. Много повече логика има да се притесняваш, че този свят е за десняци и детето ти ще изпитва известен дискомфорт и при отваряне на вратите и при ползване на уреди, непригодени за левичари - но това са едни много, ама наистина, много бели кахъри...

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
леле, какви са тези работи писане с молив до трети клас? Сори, ама много изостават според мен с тези моливи. Моите от втория срок на първи клас започнаха даси пишат само с химикал. Не се бойте, децатаси намират начин и след пети клас! Колкото до краснписа, индивидуално е като при десничарите, няма значение с коя ръка пише.

# 17
  • Мнения: 1 879
А краснописа оправя ли се? Simple Smile

С доста упражнения - включително преписване на една книга около месец през ваканцията на пети за шести клас (по две-три страници голям формат на ден) - постигна четливост. В днешно време писането на ръка става все по-малко, така че красивото писане не е цел у нас  Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 39 878
Andariel, не знам. Учителката беше казала, че обикновено в 1ви клас задължително пишели с моливи. Само някои деца пишели с химикал, явно зависи от представянето им. Но ето, че и във 2ри са писали с молив. Примерно по математика пише с химикал, по БЕЛ пише с молив (защото бъркала много).
Белмекенска, моята за сега набляга на четенето. Онзи ден й казах да преписва и да се упражнява и тя изпадна в амок Simple Smile
Вярно е, че в днешно време писането на ръка става все по-малко, но ще й се наложи да напише или попълни някоя молба или декларация. И ще пише като баща си, само той може да си разбере Simple Smile

# 19
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Ан Мари,така или иначе с навлизането в пубертета краснописа ще отиде на кино... Що се косиш? Hug Joy

# 20
  • Мнения: 1 879
Белмекенска, моята за сега набляга на четенето. Онзи ден й казах да преписва и да се упражнява и тя изпадна в амок Simple Smile
Вярно е, че в днешно време писането на ръка става все по-малко, но ще й се наложи да напише или попълни някоя молба или декларация. И ще пише като баща си, само той може да си разбере Simple Smile

Дай й да преписва нещо кратко - например поговорки или гатанки, които не знае. Важно е, докато преписва, да й е интересно и преписаното да има смисъл само по себе си. Книгата, която преписваше синът ми, бе за най-големите животни на земята, но не беше книжка с картинки, а научен текст - всяка статия около две-три пълни страници, без картинки. Беше му интересно самото четене, а писането беше уж второстепенно, но знаеше, че трябва да се старае да пише по-красиво, та резултатът беше - по-четливо  Simple Smile.



Ан Мари,така или иначе с навлизането в пубертета краснописа ще отиде на кино... Що се косиш? Hug Joy

Това с пубертета - не го разбирам. Аз точно в тази възраст си оправих почерка и не беше, за да се харесам на някого.

# 21
  • София
  • Мнения: 39 878
Защото познавам много левичари, които пишат красиво. Аз пиша сравнително хубаво, развалих си почерка в ТУ.
Превъзпитана левичарка съм, с дясната само пиша. Щерката от време на време казва, че искала да пише като мен, ама аз не мога да покажа начин на изписване на дадена буква с лявата ръка.
Вместо художничка трябва да стане лекарка Simple Smile
Паралелно с четенето ще я карам да тренира и писане, а и задачки трябва да решава.
Отклонихме темата. Съжалявам.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен това с молива и грешенето е една неужна патерица. Какво ги кара да правят, като бъркат и да трият и да губят време? По-добре да пише с химикал, а като сбърка ще си поправи буквата отгоре или ще напише наново цялата дума. Тази учителка се концентрира явно върху НЕгрешенето, а не върху това децата да автоматизират писането.

Краснописа - синът ми, че е десничар, по едно време беше започнал да пише страшно дребно и нечетливо, сякаш икономисваше място и мастило. Просто си говорихме с него з това защо се пише четливо и как може на някой изпит или контролно да му зачеркнат цялата гениална  Simple Smile Wink работа заради нечетливост и язък му за труда. С няколко преписвания от по десет минути нещата се оправиха. Но по-важното е, че детето имаше идея за това защо е важно да му е четливо, а не че е за удоволствие на учителката или родителката.

# 23
  • у дома
  • Мнения: 7 167
Моето дете е левичар (всъщност и двете ми деца,но едното е още малко) и тази година завърши първи клас...за мен си беше мъка,въпреки че другите те успокояват...аз държах да си се пише ако не красиво ,то поне четливо и най-трудно му беше наклона на буквите...пишеше ги или почти изправени или даже и леко наляво...постигнах да пише четливо,но според мен с цената да пише бавно(все не му стигаше времето при диктовките)...при нас си пишеха още отначало с химикал,но госпожата му разреши да пише с молив,за да свикне по-бързо,някъде към декември започна да пише с химикал...Един съвет-непременно търсете химикалки,които пишат светло,иначе като пише с по-тъмните става мазало  #Cussing out На моето дете му беше трудно и да реже с обикновените ножици,купих на кохинор такава за левичари и с нея се справя доста по-добре...Иначе като почне да реже с нож нещо изпадам в тих ужас,все имам чувството ,че ще се пореже,но досега не е имало проблем...просто в моето семейство не е имало левичари и явно не съм свикнала  Embarassed

Последна редакция: сб, 24 юли 2010, 16:03 от svetlaem

# 24
  • Мнения: 2 898
Двете най-старателни деца в стария ми клас бяха левичари. Никакъв проблем  newsm10.

# 25
  • Мнения: 413
Писането с лява ръка става проблем след 5-и клас - страхотна мъка е решаване на задачи, където решението се пренася от ред на ред. Ръката закрива написаното, даже и горния ред - страхотна мъка! Все казвам на сина ми да се опита да си обръща тетрадката под ъгъл, но явно и така не му е удобно.

Мама Меца, моят съвет е наистина да намериш някой, който да му покаже още сега този номер с тетрадката почти перпендикулярно на тялото. Вярно, че детето може и само да си намери как му е най-лесно да пише, но както за повечето човешки дейности, можем да използваме вече натрупания опит, а не тепърва да откриваме топлата вода  Wink

Синът ми ще е втори клас и лично той имаше проблем в първи клас точно със закриването на написаното. Изпускане на букви и по-бавно  писане, защото повдига ръката да види коя е последната буква. Още от начало трябва да му покажете начин на писане, в който ръката да не закрива текста. Ние не го направихме в началото и ни беше по-трудно, защото вече беше свикнал по един начин. Трудно, но не невъзможно. В годините напред той сам ще намери най-удобния за него начин. За химикалите е казала svetlaem.  За красиво писане, не държа, важното е да е четливо и правилно.  Левичарите са като всички друго, но в началото има трудности.

Вижте тук http://www.youtube.com/watch?v=dZGyDtQ3S1M. В някои страни са помислили и за учениците- левичари.

Joya_2010, децата-левичари са старателни и много интелигентни, но това е нещо различно от това, че обучението им по писане (а при някои и по четено)  протича без проблем.

Последна редакция: сб, 24 юли 2010, 16:04 от Душко Добродушков

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Казвам ви, индивидуално е! аКО  детето си е левичар по рождение, прави си всичко с лявата ръка, намира си начин да пише. Това с изпускането на букви не е единствено от закриването при писане, много първолаци в началото изпускат букви.

# 27
  • Мнения: 413
Наистина е индивидуално, но аз имам база за сравнение. Големият ми син пише с дясна ръка и при него беше по-лесно. А в класа на малкия има още едно дете, което пише с лява ръка и при него е същият проблем и този проблем го вижда госпожата в клас и ни обръща внимание. Смятам, че тя е човекът, който има опит и наблюдение.

# 28
  • у дома
  • Мнения: 7 167
За мен моето дете си е левичар по рождение-рита топка с левия крак,ако сложи рапан ще го сложи на лявото ухо,гледа през далекоглед ,като го поставя ан лявото око и т.н и въпреки всичко му беше много трудно при писането и му отнемаше почти двойно повече усилия от това на  др деца в класа (букви не е изпускал никога) и сега чете с удоволствие и без да го карам и то доста,но няма никакво желание да пише...

# 29
  • София
  • Мнения: 39 878
За моята дъщеря не мога да кажа дали беше от рождение. Но на 2г беше утвърдена левичарка.
Букви не е изпускала. Но изпускането на букви е проблем при доста ученици, без значение дали са левичари или десничари. До към края на 1ви клас от време на време ме питаше "еди коя си буква на къде се пишеше" Simple Smile Имаше и някои огледално изписани букви до края на 1ви срок.
Учителката не ми е казвала да има проблем, заради писането с лявата ръка. Т.е. никога не е ставало дума, че еди какви си грешки в домашни работи, работа в клас, тестове, са допуснати заради писане с лява ръка. А учителката ни си пести критиките Simple Smile Не казвам, че щерката е безгрешна, но всички нейни грешки бяха от друго естество.
Трудно изрязва с голяма ножица. Винаги ме кара аз да помагам.
В 1ви клас бяха по едно дете на чин, не е имала проблеми със сблъскване на ръце.

Общи условия

Активация на акаунт