Да намажем и ние........(мазила, пастети, разядки и т.н.)

  • 59 345
  • 133
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 462
Здравейте Simple Smile Някой от вас да си прави пастет от малки рибки като цаца например... Simple Smile Има ли някаква специална технология, моля за някоя вкусна рецепта Simple Smile newsm78  chef  bouquet
Майка ми правеше когато бях малка.
Довечера ще разровя в тефтера и , ако съм го взела у нас .
Спомням си , че го правеше с консерва ропотамо, кр. масло ,мисля че и твърдо  сварени яйца/ /те са по скоро за спойка/.
Описвам ти по памет рецептата .
Спомням си , че беше много вкусно, но и тогава консервите не бяха чак толкова гадни като сегашните.
Разбиваше всичко с миксер.

# 91
  • Мнения: 1 265
Здравейте Simple Smile Някой от вас да си прави пастет от малки рибки като цаца например... Simple Smile Има ли някаква специална технология, моля за някоя вкусна рецепта Simple Smile newsm78  chef  bouquet

АЗ... ДА   chef
Ще предложа моята рецепта:

1) ако рибата цаца е от консерва... 2-3 консерви ?!?!; прибавяш средата на 1 малка филийка хляб, леко овлажнен с мляко или вода; 1 ч.л. захар; 1 глава кромид лук - мнооого ситно нарязан; 2-3 супени лъжици майонеза или  някакаъв сос на сметанова или майонезна основа. Всичко това се разбива с миксер - с капак че ужасно "хвърчи". Подправяш на вкус със сол, черен пипер. Аз слагам и къри.

2) ако рибата е маринована (има едни в малки бурканчета) - тогава процедурата е същата но.... маринатата я изхвърляш (доста блажна и кисела е) и добавяш 1-2 с.л. кетчуп

3) прясна цаца - измита се кисне в оцетена вода 2-3 часа. Измиваме, и сваряваме ако е възможно на пара. Аз я варя в един метален гевгир. Може и в много малко вода да се свари, като рибата се пуска във вряща вода. Варенето е не повече от 5 минути. Изцеждаме хубаво и след това ...по познатия начин. Тук обаче се прибавя повечко кетчуп, а може и лимонов сок.

ВЪОБЩЕ...подправките са по-вкус.

Желая успех в опитите!!!!

# 92
  • Мнения: 1 103
Какво е разядка? Предястие ли ? 

# 93
  • Мнения: 1 265
Какво е разядка? Предястие ли ? 

РАЗРЯДКА - като понятие в рецептурниците ...не съществува.
Ще изкажа личното си мнение.
Според мен, това е наименование от "местен" характер.

Така, както чета рецептите разрядката е нещо като:
* салца,сос или подобно - което става за ядене със разни чипсове; солени коктейлни бисквити; прибавка към меса или месни мезета; прибавка към сирена; ако е по-гъста може и да се намаже и на филия хляб

Обичам да се ровя в рецепти и да ги събирам. От многото прочетено - аз лично стигам до такъв извод.
Може и да греша?!

# 94
  • Мнения: 22 867
Какво е разядка? Предястие ли ? 

РАЗРЯДКА - като понятие в рецептурниците ...не съществува.


Става въпрос за разядка, не за разРядка. Разядката се включва в менюто с цел възбуждане на апетит, т.е. разяждане, вид предястие си е. Peace

# 95
  • Мнения: 698
вчера правих една, която много ни се хареса:
- извара около 400-500 гр, 2 стръка чесън и 1 лук, пресни чушки 2 бр, 1 връзка магданоз, сол и зехтин. Всичко в блендера до гладка смес.

# 96
  • Мнения: 1 265
Какво е разядка? Предястие ли ? 

РАЗРЯДКА - като понятие в рецептурниците ...не съществува.


Става въпрос за разядка, не за разРядка. Разядката се включва в менюто с цел възбуждане на апетит, т.е. разяждане, вид предястие си е. Peace


ИЗВИНЕТЕ.... НАПРАВИЛА СЪМ ПРАВОПИСНА ГРЕШКА....ИМАХ В ПРЕДВИД ТОЧНО "РАЗЯДКА"

# 97
  • Мнения: 9 991
Защо да няма в рецептурниците разядка , като го написах в гъгъл и много нещо излезе  Laughing

https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%8F%D0%B4%D0 … =1280&bih=799

# 98
  • Мнения: X


С артишок
1 бурканче маринован артишок
1 с л каперси
50 гр тофу, става и с извара/Рикота
2 скилидки чесън
1 с л зехтин
сол, черен пипер, магданоз
чили, по желание
Пюрира се до гладка смес.



С пушена риба
1 пушена риба, аз използвах скумрия
200 гр сирене
2 ч л каперси
2 стръка пресен лук
1/2 ч л горчица
1 с л зехтин
1 с л магданоз




Авокадо тартар
1 авокадо
1 малка краставица
1 малка гл пресен лук
2 скилидки чесън, намачкан
1/3 ч ч смлени орехи, на по-едри частици
1/3 ч ч смляно кашу, на по-едри частици
1 ч л хималайска сол, или на вкус
1/2 ч л черен пипер
1 с л магданоз
1 с л зехтин
лимонов сок от 1/2 лимон



Пастет от червено цвекло
1 средна глава червено цвекло, настъргано
1 ч ч слънчогледово семе, накиснато за 5-6 часа
1 с л тахан
1 ч л черен пипер
1 ч л червен пипер
2 с л бобени кълнове
хималайска сол на вкус

Слънчогледовото семе се изплаква добре след накисването.
Всички продукти се пасират до хомогенност.
Може да се добави вода, ако пастета е много гъст.



Пастет от слънчоглед и червена чушка
1 червена чушка
1/2 ч ч слънчогледово семе, накиснато за 4-5 часа
1/2 ч ч кашу
1/2 ч л асафетида
1 скилидка чесън
сокът на 1/2 лимон
хималайска сол на вкус
1 ч л сух червен пипер



Сусамов дип:
1/2 ч ч сусамов тахан
1/2 ч ч  кашу
1 ч л чесън на гранули
3 ч л сусамово олио
сока на 1/2 лимон
щипка хималайска сол
2 с л магданоз



Маслинова паста със сушени домати
200 гр маслини без костилки
5-6 сушени домати в зехтин
3 скилидки чесън
няколко листа пресен босилек
50 гр сирене Чедър
2 с л зехтин (може да използвате зехтина от сушените домати)



Дип от грах
200 гр замразен грах
1 авокадо
2-3 с л сусамов тахан
1/2 ч л черен пипер
1/2 ч л кориандър
2 скилидки чесън, намачкани
2 с л зехтин
сол и лимонов сок на вкус

Грахът се сварява на пара или във вода.
След като поизстине малко, се добавят останалите продукти и се пасира до хомогенна смес.Подправя се на вкус със сол и лимонов сок.



Домашна "бърза" лютеница
4 печени червени чушки
100 мл доматен сок (1 домат, настърган)
1 морков, ситно настърган
30 гр слънчогледови семки
2-3 с л зехтин
1 ч л кимион
1/2 ч л черен пипер
2 с л магданоз
сол, ако е необходимо

Последна редакция: ср, 14 май 2014, 10:01 от Анонимен

# 99
  • Мнения: 698
Краси, благодаря   bouquet, ще пробвам някои от твоите в събота /ще имам пак гости  Joy/

# 100
  • Мнения: 25
Аз нарязвам на големи кубчета около 1 - 1.5 кг. тиквички и ги изпичам във фурната с малко олио и сол. След като се изпекат и поизстинат ги прехвърлям заедно с олиото в блендер, смесвам ги с 1 - 2 шепи орехи, една връзка изчистен от дръжките копър, чесън на вкус и пасирам

# 101
  • Мнения: 363
Аз нарязвам на големи кубчета около 1 - 1.5 кг. тиквички и ги изпичам във фурната с малко олио и сол. След като се изпекат и поизстинат ги прехвърлям заедно с олиото в блендер, смесвам ги с 1 - 2 шепи орехи, една връзка изчистен от дръжките копър, чесън на вкус и пасирам
Става ли за мазане върху мини сандвичи за гости ?  bouquet Joy

# 102
  • София
  • Мнения: 1 004
Ехааа, Краси, страхотни предложения, доста разнообразни..... Обаче да питам, какво е асафетидаnewsm78 за първи път чувам тази дума....
 
Иначе ние много обичаме една рибна разядка!
1голяма глава лук, настъргана на ситно ренде
2 консерви риба тон
1консерва сладка царевица (Лидълската е уникална)
2 майонези, може и 1,2 супени лъжици кисело мляко
сол, малко лимонов сок, бял пипер, зехтин

На филийка е  Party

# 103
  • Мнения: 363
Ние пък в нас си правим една много хубава салатка-разядка и е супер лесна Simple Smile
консерва скумрия в доматен сос
2-3 глави лук, зависи колко са големи, ама аз защото обичам лук и никога не са ми много
Половин или една опаковка майонеза от тези на Краси ползваме, защото най ми харесва
В чиния изсипвате консервата, намачквате рибата с вилица, докато се пораздроби , че е на парчета, после добавяте нарязаният лук и разбърквате, докато се поомесят, после добавяте майонезата и разбърквате всичко до горе-долу "еднородна" смес  Joy и става мммм.....  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes чак ми се дояде Simple Smile   bouquet

# 104
  • Мнения: X


Подправка. Използва се често във вегетариански ястия, защото балансира вкуса. Въздейства благоприятно на организма,като има положително влияние върху храносмилателната, дихателната и нервната система. Тази подправка има остър мирис, който наподобява лука и чесъна, затова се явява прекрасен заместител.


Спокойно може да се пропусне.    Peace

Общи условия

Активация на акаунт