За забраната за остъкляване на тераси в новите кооперации

  • 36 181
  • 157
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 52
Добре, аз не мога да ги разбера тия архитекти, дето строят апартамент 65 квадрата, с 35 квадрата тераса и 30 квадрата вътрешна част за живеене. И също не разбирам хората, които купуват подобно жилище. Защото ако приемем за нормално това, че нямаш право да дострояваш и променяш фасада, кво ще  правиш тая тераса 35 квадрата и как ще си сместиш домакинството в другите 30? После другите ти са виновни, че не можеш да си усвоиш терасата.

# 76
  • Мнения: 1 020
Прегледах отгоре отгоре темата. На мен не ми правеше впечатление остъкляването докато един мой колега австралиец не ми обърна внимание Simple Smile

Един ден се възмущаваше от това как от отсрещната сграда си остъкляваха терасата (стара сграда в центъра на София на централна улица). Обясни ми, че в Австралия такова нещо не може да се случи, че там не можеш и цвета на стената на терасата да смениш (А тук масово "санират" в различни цветове  ooooh! ). При тях е забранено на терасата да си сушиш дрехите и много се забавляваше и се смееше как човек в нашия град може да се нагледа само на гащи и разноцветни парцали по просторите.

От тогава ми направи впечатление колко грозно е наистина. Според мен много скоро и при нас ще се променят нещата, затова недейте да остъклявате на своя глава без разрешение  Peace

А за 60 кв. апартамент с 30 кв. тераса... ми хората предлагат, кой те кара да купуваш пък после да се изнасяш на терсата. Напълно съм съгласна със Съншайн84.

Външните ролетни щори като си ги сложите на прозорците могат да ви предпазят (да ги забавят) от крадци щом от това ви е страх  Peace

# 77
  • Мнения: 241
Като живеят под наем и не са собственици, няма да могат да си остъкляват. Laughing Laughing
Ако австралиеца беше посетил БГ преди перестройката, освен бельо, щеше да види я наденици, я сушен пипер по простирите, и на печена капия щеше да му замирише..... на изтървал е човека Joy Joy

# 78
  • Мнения: 1 020
А моля моля това все още може да се види и помирише!!!

Иначе не собствеността е проблема с остъкляването, а законите и какво е забранено от общините Simple Smile

Все пак сме в България и тук всеки си прави каквото си мисли и все е над закона Sad Надявам се в най-скоро време това да се поправи, защото нещата излизат съвсем извън контрол.

# 79
  • Мнения: 1 072
Здравейте, ако някой се интересува от развоя на моя случай-пратиха ми писмо от Общината, че ми е непълен комплекта от документи-трябвал ми Протокол от Общото събрание на живущите в блока, че са съгласни да си остъклим терасата + писмено съгласие на съседите в непосредствена близост....не съм сигурна какво ще правим от тук нататък, може и да се откажем, защото блока е нов, населен е около 50%, повечето са наематели, не познавам и не знам къде са собствениците на повечето апартаменти за да им искам съгласие. А и не съм сигурна, че ще се съгласят....
Емма, а какви други документи занесе в Общината? Съгласието на ОС с какво мнозинство трябва да е - 50% от присъствалите на ОС или от представените общи части или по-голям %? Само протокола от ОС ли трябва да е нотариално заверен или и съгласието на непосредствените съседи? За това съгласие има ли някаква форма или е свободен текст?

# 80
  • Мнения: 380
При тях е забранено на терасата да си сушиш дрехите и много се забавляваше и се смееше как човек в нашия град може да се нагледа само на гащи и разноцветни парцали по просторите.

В Италия и Испания също може да се нагледа човек на разноцветни дрешки по въжетата. Не сме само ние така hahaha

# 81
  • Мнения: 2 382
Здравейте! Имаме 14 кв.м тераса, от които 8 са напълно открити. Искаме да направим нещо като навес или олекотена слънцезащитна конструкция, защото всички климатици на съседите капят върху терасата, а лятото положението ще е още по-страшно. Същото е и при дъжд. Не искаме да правим остъкляване или усвояване . За подобна олекотена конструкция необходимо ли е да се вади разрешение от общината?
Имаме съсед, който основно се занимава с пускане на жалби по каквито и да е поводи и ако предприема нещо, трябва да е съобразено с всички възможни наредби.

# 82
  • Мнения: 769
Здравейте! Имаме 14 кв.м тераса, от които 8 са напълно открити. Искаме да направим нещо като навес или олекотена слънцезащитна конструкция, защото всички климатици на съседите капят върху терасата, а лятото положението ще е още по-страшно. Същото е и при дъжд. Не искаме да правим остъкляване или усвояване . За подобна олекотена конструкция необходимо ли е да се вади разрешение от общината?
Имаме съсед, който основно се занимава с пускане на жалби по каквито и да е поводи и ако предприема нещо, трябва да е съобразено с всички възможни наредби.
Монтиране на тента няма ли да ви свърши работа - ще пази сянка, дъжд, пък е и естетично.

# 83
  • Мнения: 769
При тях е забранено на терасата да си сушиш дрехите и много се забавляваше и се смееше как човек в нашия град може да се нагледа само на гащи и разноцветни парцали по просторите.

В Италия и Испания също може да се нагледа човек на разноцветни дрешки по въжетата. Не сме само ние така hahaha

В Италия архитектурата е вековна, къщите са с малки прозорци,  масово без тераси и балкони, близо или долепени една до друга (средновековен стил, който е компетентен да каже какъв), уличките в старинните части на градовете са много тесни, не могат да се разминат и две коли, и да простират си прането над улиците, всичко това е емблематично за тези райони - не случайно във всеки туристически гид има снимки с пране.
Пак в Италия не може да си смениш цвета на гаражната врата или барака за инструменти 2/2м да вдигнеш без разрешение.

# 84
  • Мнения: 822
В Испания се иска разрешение за поставяне на сателитна чиния на фасадата....А тук може и танк да си закачите....всеки готви, спи и живее в остъкленията си.  ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!

# 85
  • Мнения: 241
В Испания се иска разрешение за поставяне на сателитна чиния на фасадата....А тук може и танк да си закачите....всеки готви, спи и живее в остъкленията сиooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
"Открий магията
"Живей в магията" Joy Joy
 hahaha Предлагам, до розовото масло и киселото мляко да се нареди "остъклена тераса", като символ на българщината. Щом само при нас го има това нещо, защо да не е един от символите ни?

# 86
  • Мнения: X
Наистина не очаквах толкова много негативни мнения по темата. Още по-малко пък сравнения с Австралия, Италия, Испания...Азербейджан или Доминиканската република. Щом там е забранено и на вас ви харесва реда в тези държави-защо не отидете да живеете там? Не вярвам някой на сила да ви държи тук. Живеем (за добро или лошо в България), не в някоя от гореизброените държави. И на мен не ми харесват шарените санирани фасади и странно остъклените тераси, но не винаги всичко опира до естетика и добър външен вид. Един много голям процент от хората са толкова притеснени от редица обстоятелства и външният вид на сградата в която живеят и който не радва окото е последната им грижа. И ако имаше установени правила, без безсмислена бюрокрация, без невъзможни документи, без разтъкаване нещата щяха да са по-различни. А може и да греша.

# 87
  • Мнения: 1 020
Ми то е забранено да се остъклява без разрешение (което доколкото разбирам в 99% от случаите не се дава), но на кой му пука, нали?

Ние това се опитваме да кажем... Правила има ама никой не ги спазва и си мисли, че щом комшията го прави значи е ОК.... Еми не е ОК. Аз обичам България и живея тук и искам и тук да се спазват правилата. Който не иска 30 кв. тераса да не си купува апартамент с такава!!!!

# 88
  • Мнения: 3 535
Правила ако има нека се спазват, обаче ако правилата са меко казано неадекватни?, пък и винаги може да се променят.
Точно до моята кооперация има такава, на която по архитектурен план са остъклени северните и западните тераси. И си е идеална, независимо, че няма такива в Австралия. А кой е казал, че Австралия е мярката?
А пък вече във западните демокрации излиза на мода и като много еко - сушенето на гащите точно на въздух. И какво като някой си простира дрехите в неговото жилище - нали това са чисти, негови дрехи. Не е откраднал нищо, нито убил. И на мен специално по ми харесва да видя простряни дрехи, вместо еднообразна скучна фасада. По ми е весело, другото ми е мрачно.
А по въпроса за купуването на апартаменти с големи тераси, моето мнение е, че по-добре би било вместо купувача да виним, по-лесно ми се вижда изобщо да не се одобряват такива конструкции.

# 89
  • Мнения: 44
Да бе, на нас западните народи никога не са ни за пример. Ама никога. Затова са по-подредени, по-цивилизовани и по-културни. Хайде бъдете сигурни, че има и достатъчно хора, които искат да живеят в България без да гледат грозни остъкления, килотено розови фасади и вашите гащи по просторите. Не ми е интересно, а дори ми е просташко. Аз съм за остъкленията само, ако е съгласувано между съседи и всички са поне малко еднакви. Иначе найн.

Общи условия

Активация на акаунт