Данък върху доходи от наем. Моля за повече информация

  • 42 732
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
не, не трябва.

# 16
  • Мнения: 359
Чакайте сега, нали 10% данък вече се плащат от НАЕМАТЕЛЯ, а не от НАЕМОДАТЕЛЯ? newsm78 Да няма ново 20 пак? И всъщност наемодателят не би следвало даплаща нищо, т.е. на него му данъка вече му е приспаднат от наема.

# 17
  • Мнения: 497
Чакайте сега, нали 10% данък вече се плащат от НАЕМАТЕЛЯ, а не от НАЕМОДАТЕЛЯ? newsm78 Да няма ново 20 пак? И всъщност наемодателят не би следвало даплаща нищо, т.е. на него му данъка вече му е приспаднат от наема.
Да, ако наемателя е правил това, накрая не плащаш нищо, но наемателя трябва да е издал "сметки за изплатени суми" и служебни бележки (в уверние на това, че еди каква си сума е внесена по еди коя си сметка на НАП), с подписи и печат на фирмата на наемодателя, които просто се прилагат към данъчната декларация. Това обаче е само в случай, че наемателя е фирма-ЕТ, ООД, АД-те имат задължение да ти отдържат данъка и да го внасят от твое име (както ако си на трудов договор напр. работодателя ти внася данъка, ама данъка си е твой, а не на работодаля ти). Иначе казано данъка си е на наемодателя и ако неговия наемател не го е правил, това не освобождава наемодателя от данъка или пък ако наемателя е физ. лице, тогава наемодателя си върви по стария ред-той си плаща данъка (като действие). Иначе във всички случаи данъка си го дължи наемодателя, а не наемателя!

# 18
  • Мнения: 1 195
един въпрос и от мен
съпруга ми и майка му имат магазин, който им ве преписан с/у гледане на майката н свекърва ми.Тази година за първи път го даваме под наем. Кой ще трябва да подава данъчна декларация?Бабата или съпруга ми и майка му? Също така свекърва ми е с над 70% инвалидност това ще се отрази ли на данъка който ще трябва да плати?
Благодаря предварително за отговора!

# 19
# 20
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Здравейте, и аз имам въпрос който е свързан с тази тема.

Има ли минимум доход от наем, който не се облага с данък, ако физическото лице няма никакви други доходи в България и не живее в България?

ПС' порових се доста, и мисля, че си отговорих на ?-са - не, няма такъв необлагаем минимум, а е имало до края на 2010. Правилна ли ми е информацията?

Но имам други ?си, ако някой знае моля нека пише:  Praynig

1. Ако физическо лице отдава под наем лична собственост на юридическо лице, помещение под наем, то това физическо лице не плаща авансовият данък, а юридическото лице което нема помещението приспада 10% от сумата на наема и ги внася?

2. Ако е физичско лице на физическо лице, тогава наемодателя дължи и трябва да внася тези 10%?

Дано добре съм разбрала, но моля потвърдете.  Praynig

Последна редакция: нд, 19 фев 2012, 14:47 от Baby*

# 21
  • Мнения: 83
Здравейте, наскоро закупих едно помещение, което има наематели. Досега са нямали сключен писмен договор, не са издавани и разписки за получените наемни плащания. Понеже се договорихме наемателите да останат във връзка с плащането на дължимия данък трябва ли да се сключва писмен договор и да се издават разписки всеки месец? Доколкото намерих информация плащането на данъка се извършва на всяко тримесечие, но трябва ли да се прилагат към декларацията писмен договор за наем и разписки? Благодаря предварително.

# 22
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 759
И аз с един казус - наем на апартамент от физическо лице на физическо лице. Договорът за наем е изтекъл след първата година, но отношенията продължават няколко години след това. Наемодателят не е декларирал доход от наем и не внася данък. При разногласия между страните, наемодателят уязвим ли е? Дали могат да му наложат административни глоби за минал период? Има ли последствия за наематели? Благодаря!

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 21:06 от Лита

# 23
  • Мнения: 40 950
Наемодателят е укрил данъци и подлежи на санкции.
Наемателят си е платил и не е негова работа дали наемодателят е декларирал дохода.

# 24
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 759
Благодаря ти, Черна станция! Липсата на договор за наем има ли отношение към декларирането на дохода и плащането на данъка или той е само пожелателен, с цел уреждането на правата, задълженията и отговорностите между страните?

# 25
  • Мнения: 40 950
"Договорът за наем е неформален, т.е. законът не изисква писмена форма за неговата действителност. Устният договор за наем е еднакво правно валиден, както и писмения такъв. И двата вида договор за наем влизат в сила от момента на постигане на съгласие между страните относно наетия обект, наемната цена и срока на действие на договора"

https://www.cks.bg/en/news/458-Doghovor-za-naiem-na-niedvizhim-i … ki-probliemi.html

Това намерих най-напред, но има много подобни, като цяло в ЗЗД пише кои договори трябва да са в писмена форма и за наем не  е такъв. Неудобството на устния договор е, че ако възникнат проблеми е трудно да се докаже кой крив и кой прав. Но вие някога сте имали договор, а тогава според ЗЗД:
Цитат
Чл. 236. Ако след изтичане на наемния срок използуването на вещта продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита продължен за неопределен срок.
Ако наемателят продължи ползуването въпреки противопоставянето на наемодателя, той дължи обезщетение и трябва да изпълнява всички задължения, произтичащи от прекратения наемен договор.

Тоест при вас важат положенията от изтеклия договор.

При всички случаи не вие трябва да декларирате доходите и наема, а наемодателят.

# 26
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 759
Благодаря много за помощта и отделеното време, Черна станция! Flowers Hibiscus

# 27
  • София
  • Мнения: 1 742
Лита ,а вие по какъв начин сте проверили ,че наемодателя не е платил данък в Нап за отдаването от него имот.

# 28
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 759
Става въпрос за мои познати и не съм наясно от къде знаят, че не е внасян данък. Вероятно има начин това да се провери.

Общи условия

Активация на акаунт