"Парите следват детето" 2

  • 46 460
  • 1 165
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 1 479
Държавата ще плаща на всички частни институции в образованието

Частните институции в системата на училищното и предучилищното образование ще получават субсидия от държавата. Този императивен текст бе приет вчера в ресорната комисия на НС при обсъждането за второ четене на просветния закон. Той разширява кръга на частните структури в образованието, които ще се УхранятФ от държавата. Друг текст, който мнозинството прокара в предишно заседание на комисията, гласи, че частните училища и детски градини може да се финансират от държавата, докато новият текст постановява задължителни пари от хазната за всички частни институции. А товапредполага и неправителствени организации, различни частни езикови школи, частни школи за подготовка за матури  и пр. Ясно е, че става дума за лобистки текст, кажете поне в кои конкретно НПО искате да налеете парите, възмути се лявата депутатка Ваня Добрева.
http://www.duma.bg/duma/node/35501

# 1 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Като нищо може и така да стане, зависи какво тълкувание позволяват текстовете. Това, че публикацията е в точно този вестник не дискредитира автоматично смисъла на написаното.

# 1 142
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Ужас, за какво се борим ние, а какво ще се получи.  #Cussing out

# 1 143
  • Мнения: 2 018
куче влачи, диря няма... 

не съм и се надявала дори, да се приеме нещо в полза на хората, а само да са използвани докато си прокарат лобистките си правила...

всички ще се убедите в това...   Sad


# 1 144
  • Мнения: 784
УЖАС! Ако това е вярно, аз минавам на другата страна. Във форума винаги съм била ЗА- парите за всяко дете, но това е.....................ПОДИГРАВКА! Опорочаване на идеята, наливане пари в гевгир! ЛОБИ, АФЕРИ,МАНГИЗИ.....ЗА СМЕТКА НА ДЕЦАТА! Е, има ли такава държава, г-н Борисов?! Само че децата растат бързо, времето няма как да го върнеш и да "прекроиш" това, което не са научили, като МАГИСТРАЛИТЕ, НА КОИТО СЕ МАХА АСФАЛТА И СЕ ПРАВЯТ ВТОРИ ПЪТ! Е, тук няма втори път! А какво е мнението на хората от БАЧУ?!Какво ли да е, щом приемат членове като Германи! Peace

# 1 145
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
УЖАС! Ако това е вярно, аз минавам на другата страна. Във форума винаги съм била ЗА- парите за всяко дете, но това е.....................ПОДИГРАВКА! Опорочаване на идеята, наливане пари в гевгир! ЛОБИ, АФЕРИ,МАНГИЗИ.....ЗА СМЕТКА НА ДЕЦАТА! Е, има ли такава държава, г-н Борисов?! Само че децата растат бързо, времето няма как да го върнеш и да "прекроиш" това, което не са научили, като МАГИСТРАЛИТЕ, НА КОИТО СЕ МАХА АСФАЛТА И СЕ ПРАВЯТ ВТОРИ ПЪТ! Е, тук няма втори път! А какво е мнението на хората от БАЧУ?!Какво ли да е, щом приемат членове като Германи! Peace
Това в червено много ми хареса.  Peace
Какво е БАЧУ?

# 1 146
  • Мнения: 5 160
УЖАС! Ако това е вярно, аз минавам на другата страна. Във форума винаги съм била ЗА- парите за всяко дете, но това е.....................ПОДИГРАВКА! Опорочаване на идеята, наливане пари в гевгир! ЛОБИ, АФЕРИ,МАНГИЗИ.....ЗА СМЕТКА НА ДЕЦАТА! Е, има ли такава държава, г-н Борисов?! Само че децата растат бързо, времето няма как да го върнеш и да "прекроиш" това, което не са научили, като МАГИСТРАЛИТЕ, НА КОИТО СЕ МАХА АСФАЛТА И СЕ ПРАВЯТ ВТОРИ ПЪТ! Е, тук няма втори път! А какво е мнението на хората от БАЧУ?!Какво ли да е, щом приемат членове като Германи! Peace
Това в червено много ми хареса.  Peace
Какво е БАЧУ?

Ти си ЗА, но не знаеш какво е БАЧУ ... Българска асоциация на частните училища.
Която не видях да пледира за девиза. Само родителите.

# 1 147
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Какво толкова ти е чудно???
Детето ми учи в ЧУ и не знам какво е БАЧУ. Е, и?
Плащам си данъците, но плащам и огромна училищна такса. Мисля, че моето дете има право на толкова пари от държавата за образование, колкото и всяко друго дете.
А това дали ЧУ се асоциират или не, това е техен доброволен акт.

# 1 148
  • Мнения: X
някои хора виждат винаги първо черното и лошото... а някои и само това виждат.

# 1 149
  • Мнения: 784
Е, е извинявам се, никой не е длъжен да знае какво е БАЧУ-Българска асоциация на частните училища. Те водиха преговорите през пролетта.Съгласиха се с убийствените изисквания за прелицензиране на МОМН, а сега.....и клубчетата ще получат субсидия. Тъпо е! Аз вече съм против. Значи получаваш парите на детето си, за да учи то плуване, фехтовка и бог знае какво, а когато отиде в І-ви клас.....детето ще има нужда от психолог за адаптация. Просто се дава зелена светлина на всички печалбари, без към тях да има определени изисквания. Тогава защо в държавните ДГ и лицензираните ЧДГ-та се правят проверки дали се работи по програма, отговаряща на стандартите. Дали ако детето ми по цял ден скача на батут срещу 400лв. и го гледат манекенки, ще отговаря на ДОИ /държавни образователни стандарти/ или това не е важно, важно е да падат парички!

# 1 150
  • Мнения: 4 877
Е, е извинявам се, никой не е длъжен да знае какво е БАЧУ-Българска асоциация на частните училища. Те водиха преговорите през пролетта.Съгласиха се с убийствените изисквания за прелицензиране на МОМН, а сега.....и клубчетата ще получат субсидия. Тъпо е! Аз вече съм против. Значи получаваш парите на детето си, за да учи то плуване, фехтовка и бог знае какво, а когато отиде в І-ви клас.....детето ще има нужда от психолог за адаптация. Просто се дава зелена светлина на всички печалбари, без към тях да има определени изисквания. Тогава защо в държавните ДГ и лицензираните ЧДГ-та се правят проверки дали се работи по програма, отговаряща на стандартите. Дали ако детето ми по цял ден скача на батут срещу 400лв. и го гледат манекенки, ще отговаря на ДОИ /държавни образователни стандарти/ или това не е важно, важно е да падат парички!


Отровка, ако е така, аз продължавам не схващам каква им е логиката. Confused Нали от години това беше борбата за ЧУ и ЧДГ, че спазват изискванията на Министерството и учат по задължителната програма, а не им разрешават по тяхна и щом е така - логично е да се получават тези пари за децата. А ако е както пишеш и както е в публикацията - няма ама никаква логика. Наистина защо изобщо да се прави като е толкова далече от първоначалната идея.
Хм! Странна работа!

# 1 151
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Абе, аз ли нещо съм луда или някои хора/организации се опитват да ми го втълпят???
Искам детето ми, за което за плащам едиколко си хиляди лева, за да учи предмети, които учат и в други общински училища, да му се полагат точно толкова лева, колкото и на другите деца.
Не смятам нито фехтовка, нито логопед, нито нещо друго, като не изключвам ползата им.
За всички деца е предвидена определена сума от(...) лева, за да учат БЕЛ, мат, език и т.н.
Искам същата сума да се предвижда и за моето дете.
Толкова ли е трудно да се разбере!

# 1 152
  • Мнения: 363
След като сме граждани на тази държава и плащаме данъци е редно всяко дете независимо къде учи, да си получава определената сума от държавата за обучение.
Години наред тези пари отиваха в джобовете на някой си?!?!

# 1 153
  • Мнения: 2 510
Зависи какво финансира държавата.
При случай, че държавата не финансира частните училища, частни болници и т.н. може да си дете и да не получаваш нищо т.е. зависи от закона.

# 1 154
  • Мнения: 784
Да де, но "закона" се прави от хора, които "имат сметка" именно от този му вид. /поне в нашата "правова" държава. Е, времената се промениха и освен в хотели, /примерно/, властимащите започват да влагат паричките си в клубченца, центърченца и т.н.т. Но понеже: 1. обществото иска пари за всяка дете; 2. горепосочените хорица нямат време и възможност да изпълнят всички изисквания за учебни програми.... и така, съответното лоби "навлязло" в тази област решава "да угоди" на народа. Приема се внезапно да се субсидира всяка една формация, в която има повече от 3 деца! Е, така и хиените сити и агнетата цели.
foxysilver, абсолютно! Казно точно и ясно! Peace

Общи условия

Активация на акаунт