Домашна машина за сладолед

  • 141 438
  • 365
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 2 298
Да, plm_79, ако не успея да го направя по-мек, ще мисля в тази посока..
По-мек остава с малки алкохол, но не става за деца.
При температурата на фризерите няма как да остане мек. Това е начинът  - престой за малко в хладилник след изваждане от фризера.

# 316
  • Мнения: 46
Снощи направих най-вкусния шоколадов сладолед, който съм яла. Яйца, Маскарпоне и натурален шоколад. Жестока работа. След час престой във фризера беше още леко мек в средата, но по краищата се беше втърдил. Все пак ставаха топки. Днес не съм го видяла..надявам се довечера да не е леден блок, защото е страшно вкусен и смятам да правя само такъв вече.

# 317
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, предполагам е обсъждана темата с яйцата, но.. не ви ли е страх да слагате яйца в сладоледа? Също - те за какво спомагат, за по-добра консистенция или вкус или?

# 318
  • Мнения: 46
Здравейте, предполагам е обсъждана темата с яйцата, но.. не ви ли е страх да слагате яйца в сладоледа? Също - те за какво спомагат, за по-добра консистенция или вкус или?
Страх ме е. И белтъците и жълтъците ги минавам на водна баня. Не знам дали е достатъчна тя, за да "убие" бактериите, но като се замисля, каква е хигиената в повечето заведения. Един път в месеца да ядеш извън дома, пак си е също толкова опасно.

# 319
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, предполагам е обсъждана темата с яйцата, но.. не ви ли е страх да слагате яйца в сладоледа? Също - те за какво спомагат, за по-добра консистенция или вкус или?
Страх ме е. И белтъците и жълтъците ги минавам на водна баня. Не знам дали е достатъчна тя, за да "убие" бактериите, но като се замисля, каква е хигиената в повечето заведения. Един път в месеца да ядеш извън дома, пак си е също толкова опасно.


Според мен в заведенията не ползват истински яйца, има си яйчен прах и някакви други подобни химически продукти Simple Smile

# 320
  • Мнения: 389
Аз никога не използвам сурови. Винаги има някаква термична обработка и гледам да е докъм 83°, за по-сигурно. Доколкото съм чел е достатъчно. Една от функциите е да свързват съставките, които принципно не могат, като мазнина и вода. В тях има лецитин, който пък е емулгатор. Използването на маскарпоне е добра идея. И аз съм опитвал и става добре. Така се избягва един стабилизатор, поне според описанието на опаковката на сиренето, който има в повечето сметани.

# 321
  • Мнения: 46
Да, с Маскарпонето се избягва и използването на сметана. Четох, че някои хора се притесняват от сметаната, макар и животинска.  А относно заведенията за хранене - нямах предвид точно яйцата, които използват, а като цяло за хигиената. На една пицария да отидеш, не се знае как е сготвена храната.

# 322
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 187
Сладоледът се съхранява при по-висока температура. Мисля, че е някъде над -10. Във фризерите ни е поне -15.
при по-ниска бре, наборе  Laughing
ако го подложиш на + 20 +30 градуса няма да успееш да го съхраниш  Laughing

# 323
  • Мнения: 389
Мисля, че е ясно, че имам предвид по-висока от тази, която е във фризерите ни. Написал съм -10, а не +20 +30. Потърсих, за да видя дали някъде има по-точна информация. Запомнил съм само, че е около и над  -10, в зависимост дали е сладолед или джелато. Доколко е вярно не съм проверявал.

Каква е разликата между сладолед и джелато?

# 324
  • Мнения: 19 296
Здравейте! Четох всички коментари тук и най-накрая купих машината на Лидъл. Направих сладолед от мляко, 2 яйца, захар, 2 с.л. нишесте (това на котлона) и след като се сгъсти и изстина го добавих към разбитата животинска сметана висок процент и 1 намачкан банан. След като машината поработи 40 мин. добавих парченцата шоколад. Сладоледът е вкусен. Беше точно както ми харесва леко размекнат. Сложих го във фризера. След час беше идеален за оформяне на топки. Малко ми се стори леден обаче..в смисъл не с ледчета, но някак по-замръзнал. Не кремест като купешките (например Рафи). Днес едвам се гребе с лъжица. Да не кажа, че лъжицата се огъна. И вашите ли стават толкова твърди след престой във фризера? Дали е от прясното мляко? Ще тествам без него, само със сметани (например животинска и кондензирана). Ще пробвам и с Маскарпоне. Още не съм прочела темите с рецептите. Разочаровах се, че става толкова твърд..
Нормално е да замръзне много във фризера. Сладоледените фризери не са с толкова ниска т.

# 325
  • Мнения: 874
Здравейте,
някой правил ли е сладолед с манго, с кокос или с папая? Търся нещо по-нестандартно и с радост бих разгледал Вашите рецепти за подобен вкус сладолед! =)

# 326
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
Аз съм правила с кокосови стърготини. Обожавам ги и много ми допадна. С повечето плодове става. Правила съм с праскови, с кайсии,  с ягоди.

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 17:03 от blue.angel

# 327
  • Мнения: 874
Да се похваля...днес си взех от Lidl машината за сладолед. Още от 30.01 е намалена на 24 лева, така че, ако някой си търси...да тича до близкия си магазин, може да са останали още 😉.
 В петък ще правим сладолед. Чудим се с какъв вкус да е първия. За сега се спрях на райска ябълка (ако някой е правил такъв, моля да сподели рецепта) или просто ще използваме рецептата от книжката за бананов сладолед. В интернет не открих рецепта за сладоледа с райска ябълка 😏 и затова питам Вас 😊 , ще се радвам някой да помогне.
 Също така, няма да откажа съвети, за да не проваля нещо в първия ми опит за правене на домашен сладолед 😁

# 328
  • София
  • Мнения: 52
Да се похваля...днес си взех от Lidl машината за сладолед. Още от 30.01 е намалена на 24 лева, така че, ако някой си търси...да тича до близкия си магазин, може да са останали още 😉.
 В петък ще правим сладолед. Чудим се с какъв вкус да е първия. За сега се спрях на райска ябълка (ако някой е правил такъв, моля да сподели рецепта) или просто ще използваме рецептата от книжката за бананов сладолед. В интернет не открих рецепта за сладоледа с райска ябълка 😏 и затова питам Вас 😊 , ще се радвам някой да помогне.
 Също така, няма да откажа съвети, за да не проваля нещо в първия ми опит за правене на домашен сладолед 😁


От следващата седмица отново пускат машината за сладолед в Лидъл. Споделете впечатленията от вашата, доволни ли сте? Може ли да се постигне същият резултат с миксер, според вас?

# 329
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
От следващата седмица отново пускат машината за сладолед в Лидъл. Споделете впечатленията от вашата, доволни ли сте? Може ли да се постигне същият резултат с миксер, според вас?
Имам машината от 2 години, миналата не я ползвах изобщо. Но първата година правих няколко пъти и резултатът  беше доста добър. С миксер не можеш да постигнеш същия резултат, защото машината едновременно го охлажда и бърка и става по-пухкав. Правила съм и само разбит с миксер и замразен, но определено има разлика.

Общи условия

Активация на акаунт