Втора или Първа АЕГ?

  • 41 254
  • 146
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 330
На първата родителска във Втора АЕГ ни казаха, че до края немския (това е втория ни език) трябва да бъде усвоен на ниво подготвителен клас за немската езикова. Наистина часовете не са малко, например в 11-ти бяха четири часа седмично, два пъти по два часа. Проблема е в неглижирането на втория език. Не се учи много сериозно и това си е. Иначе тази година синът ме почва да учи немския в школа. Има и други съученици, които от миналата година го учат на частно, с цел кандидатстване в Германия. С повече труд всичко се постига, стига да има желание.

# 76
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Foxy, хорариумът за  втори език не е чак толкова малък. Peace В част от класовете е 4 часа седмично,  в 12 май е и 5. При добро желание нещата биха могли да изглеждат другояче по отношение на  втория език в езиковите. ........  И няма необходимото технологично време за изравняване, както става с  първия език. Thinking

Русалке, това с броя часове е така -  4-5 часа седмично, умножено по 5 години е приблизително равно на 20 часа седмично за една година. Т. е. математически погледнато, в края на 12 клас нивото на втория чужд език трябва да е равно на ниво подготвителен клас, но не е така.
Именно заради интензивността на обучение и защото не е реалистично да очакваме:
1. ученикът да покаже отлични резултати с първия език (все пак това е предпочитанието при избора на гимназия)
и
2. много добро усвояване на метериала по предметите, с които ще продължи университетското си образование
и
3. разбира се перфектно овладяване на втория чужд език Simple Smile
е, хайде да стъпим на земята.  Peace

# 77
  • София
  • Мнения: 18 055
Съвсем здраво съм стъпила на земята. PeaceНикой не говори за перфектно овладяване на език, такова няма, още по-малко пък на втори език.Но както е реалистично да научиш  с положени от твоя страна усилия доста по математика с едва 3- 4  часа седмично с добър учител , със съответните изисквания, така е възможно и достигането на прилично ниво по език за 4 години. Но последното не се случва в повечето случаи без допълнителна подготовка навън. За какво са тогава тези часове? Отчитане на дейност ли, та този език се води все пак  профил....Просто обучението в повечето случаи е проформа.

Сега ще наскачат хора и ще кажат синът ми/ дъщеря ми има сертификати  по английски/ немски/френски/ руски, а му/й  е втори език. Но да видим колко от тях са изкарали дори иначе ниското А2  с познанията си само от училище по неучен преди това втори език. Единици. А това далеч не е недостижимо при добро желание и от двете страни.

Последна редакция: пн, 23 юли 2012, 12:10 от eine in Rente gegangene Nixe

# 78
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не го приемай лично,  Peace
имам преки наблюдения и натрупан опит в сферата, които сметнах за добре да споделя.
Смятам за разумно да поставяме цели, да очакваме и изискваме от децата постижими неща.

# 79
  • София
  • Мнения: 18 055
Не го приемай лично,  Peace
имам преки наблюдения и натрупан опит в сферата, които сметнах за добре да споделя.
Смятам за разумно да поставяме цели, да очакваме и изискваме от децата постижими неща.
Не го приемам лично. Но също имам своите лични наблюдения и опит. Peace
Съвсем достижима цел е научаването на втори език на прилично ниво за 4 години в училище при 4-5 часа седмично. Друг е въпросът защо не се получава в общия случай.

Последна редакция: пн, 23 юли 2012, 12:25 от eine in Rente gegangene Nixe

# 80
  • Мнения: 976
     По въпроса за втория език.
     Вчера за най-голямо мое разочарование научих от една майка, на която дъщерята тази година завърши 1 АЕГ, че по френски не били научили нищо, защото госпожата ей така им пишела оценки и съответно - никой не учел. Това ужасно ме разочарова, защото има/х/ме желание точно за комбинацията първи английски, втори - френски.
      В прогимназията, че се получава формално отчитане на обучение по втори чужд език - донякъде разбирам, макар че никак не оправдавам. Но в Първа английска да не могат да сложат читав учител по френски, който сега е толкова "демоде", че на конкурс за едно място се явявят по двадесетина учителя най-малко...
      Ама нали и учителите са като съдиите - иди мръдни някого, който е на постоянно място. А че той нищо не върши - мигар това има значение?

# 81
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 461
я да ви следя какво се случва че темата е доста разгорещена

# 82
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Имам едно по-обикновено въпросче - Как ходят облечени децата за първия учебен ден? Нещо по-официално или дънки, тениски и кецки. И още едно питане има ли някаква мода дали да са с чанти (от тези големите, през рамо) или с раници на училище?

# 83
  • Мнения: 14 424
Темата ме интересува и допълня и аз малко.Преди малко ми гостува девойка завършила 2АЕГ през 2011г.в момента е студентка в УНСС.Тя сподели с няколко думи-гордее се че е завършила това училище,препоръча ми го,но новата му сграда ми е далечко.В подгответо учителката била зле-пиела кафе в час и не работела с желание,но повечето деца имали познания вече по езика и не било фатално.Иначе за другите  даскали няма някакви по-особени забележки.В последния клас дошла нова учителка по испански и доста ги натискала да учат,но имало ефект. И да мъничко попреписвали   и отсъствали от час,но мъничко.Там за сега се е чувствала най-щастлива. Simple Smile

# 84
  • Мнения: 239
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78

# 85
  • София
  • Мнения: 3 611
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78
Ще се радвам да разбера има ли гимназия, където не е така.

# 86
  • Мнения: 14 424
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78
Ще се радвам да разбера има ли гимназия, където не е така.

Аз не се сещам за такава.Даже по-лошо,когато споделих,че ще кандидастваме след 7 клас в 1АЕГ София,веднага ни информираха за наркоманите в парка Заимов-от училището били.

# 87
  • Мнения: 3 410
На първата родителска във Втора АЕГ ни казаха, че до края немския (това е втория ни език) трябва да бъде усвоен на ниво подготвителен клас за немската езикова. Наистина часовете не са малко, например в 11-ти бяха четири часа седмично, два пъти по два часа. Проблема е в неглижирането на втория език. Не се учи много сериозно и това си е. Иначе тази година синът ме почва да учи немския в школа. Има и други съученици, които от миналата година го учат на частно, с цел кандидатстване в Германия. С повече труд всичко се постига, стига да има желание.

Немския ако е втори език много трудно се овладява до ниво да се учи спокойно в Германия. Наблюдавам при приятелчетата на дъщеря ми, които са с първи език английски следния много хубав опит. Много университети в Германия предлагат курсове по немски за техни студенти от следващата година, имат и общежития, децата учат 1 година немски, полагат изпит за DSD диплома и от следващата година почват с университета. Това което си говорих веднъж с нея е, че за 1 година те успяват да научат езика толкова добре, колкото тя която завърши немска гимназия специализирания им клас за немска диплома.Това за провинция NRW.

# 88
  • Мнения: 14 424
Ето защо според мен ,които иска повече от втория език,се налага допълнително да го учи. Wink

# 89
  • Мнения: 3 410
Taка е, моята дъщеря завърши вече Бакалавър в Германия и се оказа че освен да си владее перфектно немски, трябва да знае перфектно и английския. Така че няма първи, няма втори език, поне два езика трябва да се владеят на високо ниво

Общи условия

Активация на акаунт