Фебрилен гърч

  • 51 062
  • 527
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 11 475
Нелка, благодаря за отговора, дано не ви се налага да използвате свещичките.
Нинка, ужас - на почти 6 г. е имало детето гърч? Нали уж докъм петата година се израствало Sad

# 466
  • София
  • Мнения: 727
На нас Литвиненко каза, че до 6 г. може да се случват фебрилни гърчове, след това било по-скоро патология и трябвало да се обърне по-сериозно внимание. Моята дъщеря е на 5г.3м. в момента, още треперя и постоянно я следя /даже през нощта/, и след шестата й година пак ще е така... изобщо който го е изживявал все ще се притеснява  Confused

# 467
  • Мнения: 68 583
Моят вече е на 6г и нещо. Поуспокоих се сякаш. Дано не сме сред патологиите Crazy

# 468
  • Мнения: 54 347
Моята дъщеря също направи втория гърч на 5,6 г.
Първият беше на 5.

За щастие няма патология.

# 469
  • Мнения: 943
И аз още се притеснявам, макар че вече сме на 5 и половина. Гърчовете ни са два през 2-3 месеца. Минаха 3 години от втория и още не съм го преживяла. Преди няколко месеца разбрах, че в рода ни е имало деца с гърчове. Не зная дали са били фебрилни, но не са лекувани и хората са си здрави възрастни вече. Надявам се и нашите да си останат само лош спомен.

# 470
  • Мнения: 1 676
Свещички трябва да се съхраняват в хладилник, защото омекват от топлината.
Чантата не е удачно място.
В метална кутия ги държа, заедно с термометър и ефералган. Не можем винаги да сме около хладилника, а смятам за безполезно да си ги държа вкъщи, нали номерът е да се реагира навреме.
В крайна сметка, ролята на диазепама за бързо реагиране е основно психологическа - поне знам, че мога да реагирам ако се наложи.
Mometo, believe, ние купихме само 1 кутия, защото толкова ни е необходимо. Не се очертава скоро да ходим пак.
Благодаря за отговора, ще търсим друг вариант,на всички пожелавам искрено да нямате повече такива преживявания с дечицата си!!!

# 471
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Какво ти каза всъщност Литвиненко? ЕЕГ как го разчете?

Ами просто го прегледа, не се е задълбочавал. В епикризата прочете, че пише "норма" и каза, че щом тогава е било норма, значи и сега е. Simple Smile

Какво по-успокоително от това, че водещи невролози го приемат по този начин?
В началото и аз така се ядосвах, че карахме 4 гърча без нито едно ЕЕГ, докато не си дадох сметка (подсказаха ми), че подобна реакция от страна на на именити невролози би трябвало само да ме успокои!  Hug

Така е, права си. По-скоро моето усещане беше, че подхождат малко с насмешка на нашите притеснения. А те са си нормални, все пак не сме невролози, нали  Hug

А защо купувате диазепам свещички от Макдедония? Защо не си ги правите в Ерудита? Те работят и по куриер?

# 472
  • Мнения: 11 475
В Ерудита ми поискаха 30 таблетки Диазепам, а ЛЛ категорично ми отказа да ми даде рецепта за толкова.

# 473
  • София
  • Мнения: 3 150
А колко всъщност е срока на годност на правени свещички? Срещах месец, година, кое е вярното?

# 474
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
А колко всъщност е срока на годност на правени свещички? Срещах месец, година, кое е вярното?

1 година са ми написали от Ерудита

# 475
  • Мнения: 452
Здравейте , момичета . И аз ще споделя моята история , понеже вашите ми бяха много полезни .
За съжаление и на моята дъщеря(2,5г) се случиха 3 фебрилни гърча ,първия беше 25.10.2017 с висока температура около 39,1 , тогава викнах линейка и ни приеха в Св.Марина Варна  , но общо взето не обърнаха никакво внимание , казаха че най - вероятно ще си остане само един и няма да се повтори и имахме консултация с д-р Ралчевска , тя изписа свещички с дезиапан на едно хвърчащо лисче , ние с мъжа ми подходихме небрежно към случая и си казахме , че след нова година ще ги поръчваме тези свещички . Но за съжалени след един месец тя пак хваща някакъв вирус и пак почва да дига температура , сваляхме с нурфен , ефералган и хексалгин , но няма сваляне , накрая със студен чаршаф и свалихме с 4-5 градуса , но пак се дигна и направи втория на 10.12. Пак викнахме линейка , но този път със собствен транспорт отидохме до св.Марина , от спешния казаха , че отделението било пълно имало много заразно болни и по - добре да не ни приемат , защото ще я заразим с нещо по сериозно и ни казаха да поддържаме ниска температура . Тръгнахме си , съответно цяла нощ даваме температуро понижаващи , на сутринта пак 38 температура , същия ден имаме час при педиатър в клиника Нова , отиваме при нея , разказваме , тя изкарва някакъв термометър който измерва 36,8 С , което е абсурдно , защото аз я усещам , че гори , както и да е след прегледа в колата по път към нашата лична , тя прави трети гърч . И така с два гърча за по малко от 12 часа ни приеха в св.Марина . Там пак казаха вирус , д-р Ралчевска каза , че ние сме виновни , че не сме си взели свещичките  , но пак никакво сериозно внимание . И след изписването почнахме да четем много с мъжа ми , поръчахме тези свещички , но д-р Ралчевска е изписала 4 мг дизиапам , а от аптеката казаха , че не могат да ги направят толкова , по стандарт били 7,5мг и толкова ни ги направиха , но тези мг са много за кг на моето дете , другото Ралчевска каза когато дигне температура 38  да слагаме превантивно , а от аптеката казаха да сложим по време на гърч , което е абсурдно , то докато я взема от хладилника и я сложа , той гърча ще е свършил . Ходихме при друг педиатър , той ни каза за немски дезиапан 5мг гел , вече го имаме вкъщи . Ходихме пак при Ралчевска тя каза да ползваме немския , че е много по хубав , свещите да не ги ползваме , че са много мг за такова малко дете . Ходихме и при д-р Щилянов в частен кабинет , обърна много внимание , но той изписа сироп Конволекс да започнем и с него се застрахова , че няма да прави нови гърчове , естествено ние не го почнахме , защото още не сме правили ЕЕГ и д-р Ралчевска каза абсурд за сиропа да даваме . Сега вкъщи сме се заредили с панадол , нурфен , ефералган , хексалгин и още един сироп Инфлама 4% ( пак за температура , тези дни ще ми го донесат) , също така свещички дезиапам 7,5 мг и немския тубички 5мг и се молим да не дига температура . Казаха много да я пазим да не боледува , спряхме от яслата и всякакъв контакт с много хора , давам витамини и още сумати неща за имунитет .  Сега имаме час в София при проф. Божинова , там ще правим ЕЕГ и се надявам на по адекватни отговори , защото тук в Варна не ги получих . Някой ако е правил ЕЕГ в св. Наум искам да го питам няколко въпроса . Много е трудно ,защото много се подценява нашето положение и казват пазете детето до 6 години Sad    

# 476
  • Мнения: 68 583
Съжалявам да прочета вашата история.
Който не го е изпитал, той не знае за какво става дума....нагледала съм се и съм се наслушала на неглижирано отношение, вкл. и от приятелки. Абе какво толкова се притесняваш - и това съм чувала.
Пазене, пазене и пак пазене. Спирала съм от градина при всяка карантина от варицела, при всяко съмнение. Пазила съм го от контакти с други хора, особено сега по време на грипните епидемии. Моето дете е вече на 7г., но още си имам едно наум.
Най-важните лекарства в шкафа са ми нурофена, панадола и хексалгина. Винаги гледам да имам по много от тях.
ЕЕГ се прави поне 14 дена след ФГ. Иначе не е показателно. Чака се да се успокоят мозъчните вълни.
Успех с изследването.

# 477
  • Мнения: 452
teta75 , благодаря ви . И аз съм я спряла от ясла и със сигурност до 4 г няма да я пусна  . Когато ще правим ЕЕГ-то ще е минал един месец . Ще пиша пак какво е станало в София .

# 478
  • Мнения: 68 583
Ако те интересуват подробности как минава ЕЕГ-то, влез в темата за епилепсия. Навремето там съм чела много полезни неща за изследванията и лекарите. ЕЕГ не сме правили, не мога да помогна с личен опит.

# 479
  • Видин
  • Мнения: 117
Много ми е тежко, когато чета такива истори, мнооого... Както вече съм писала тук и детето ми преживя 3 гърча. На 17.12.2017г. направи една година от последния гърч. Миналата година по това време много боледува, затова тази година я спрях от детска през тези месеци.  Май месец водих Ева в Сандански, август на море, септември пак в Сандански. И се надявам да са й се отразили добре, понеже последно боледува ноември (само кашлица), а температура не ми е вдигала от близо 7 месеца. Март месец прави 4 години и си давам сметка, че ще треперя още две години, въпреки че и след това едва ли ще се успокоя. Но и аз, като вас, съм запасена с всички видове температуропонижаващи, както и тубички с диазепам, които купуваме от Сърбия. Разбирам прекрасно страха и ужаса, който изпитвате, защото и при нас е така. Имам изграден навик постоянно да слагам ръка върху челото й и да я проверявам, както през деня, така и през нощта. Можете ли да ми кажете колко е най голямата пауза между гърчове на децата ви и на колко години е бил последният (при по-големите и прескочили вече опасната възраст)?

Общи условия

Активация на акаунт