Хиатална херния и бременност

  • 11 333
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте мами,

Бих искала да попитам дали някой е имал подобен проблем.

Аз съм бременна във втори месец и след преглед ми казаха, че най-вероятно имам хиатална херния.
Не могат да ми направят необходимите изследвания, за да го потвърдят, защото съм бременна.

При мен симптомите са сърцебиене след ядене на определени храни + ако съм яла някоя "забранена" храна и си легна, освен сърцебиенето изведнъж получавам и пик в кръвното, което се нормализира 5-10 минс след като стана от леглото и поседя.
След като се разчетох в интернет, разбрах, че кръвното може да се дължи и на притискането на сърцето в резултат от хернията, но знам ли дали е това. Определено не се получава ако не ям от забранените храни.

Започнах да се замислям дали е възможно да се направи гастроскопия или няма да стане сега?
Знаете ли дали това състояние е опасно по време на бременност? Гастроентерологът нищо конкретно не ми каза, само ми пожела лека бременност, което не ме успокои много  Simple Smile

Благодаря на всички за отговорите  Hug

# 1
  • Мнения: 21
Няма ли някой да отговори Sad

# 2
  • Мнения: 147
Здравей I_Dare_For_More , гледам че темата е прочетена 59 пъти значи все пак някой се интересува от този род здравословен проблем. Относно това което мога да споделя аз от личен опит е че с първата си бременност съм нямала този род проблеми освен сутрешното гадене и главоболи от което се оплакват една голяма част от бременните. Но за съжаление преди време ми откриха хиатална херния и то доказана от гастроентероскопия и дори с последвано лечение тя си остава защото е един вид механична повреда в организма и медикаментозното лечение е средство само за облекчаване на рефлукса който е следствие от хернията, възможни са и операции но не са препоръчителни за млади хора, тъй като вероятността пак да се появи е голяма, това са препоръки на моя гастроентеролог. В моя случай днес аз също съм бременна и споделям същите твои симптоми и неприятни неразположения защото явно при този вид херния взети заедно с симптомите на ранната бременност е много трудно поносимо ежедневието дори бих казал че съм така и в денонощие. За съжаление ми се наложи да огранича работата и да си почивам повече, но освен хомеопатия не ти препоръчвам нищо друго тъй като при гастроентероскопия се прилага местна упойка и аз лично не бих рискувала живота и здравето на бебето. Аз също се ограничавам с много от храните но дори и това механичното изместване при хиаталнта херния увеличава симптомите при бременност в още по неприятен аспект, сърцебиене, трудно дишане, постоянна и болезнена тежест в гърдите. Пожелавам ти успех и кураж, все пак не си сама и аз споделям   Hug твоите проблеми както споделям и твоята радост, все пак носим нов живот за което имаме щастието да се погрижим и дори да преживеем тези неразположения радостта от бебенцето си струва!  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 21
Здравей, sea-fr,

Да си призная честно, аз чак сега виждам, че все пак някой ми е отговорил  Embarassed

Аз вече съм в 6ти месец и бих казала, че се чувствам малко по-добре от преди. Вече като че ли свикнах с кофти симтомите и ги приемам по-скоро като нещо нормално.
Отказах се и от яденето 3 часа преди лягане - това определено помогна много.
Аз продължавам да си ходя редовно на работа, като много внимавам какво точно ям. В резултат на това отслабнах по време на бременността вместо да наддам. Целта ми в момента е да минимализирам симптомите максимално, за да мога да върша обичайните си задължения.

Надявам се всичко при теб да е наред. Все пак сме длъжни да сме добре заради малките съкровища, които ще имат нужда от нас. Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 387
Здравейте! Аз имам същия проблем. Откриха ми хиатална херния и ГЕРБ. Сега лекувам симптомите на ГЕРБ, но не знам дали ще има някакво облекчение. Най-много ми е се притеснявам за това, че много исках да имам второ дете, но при това положение, не знам дали е възможно. Мисля си, че или трябва да уморя себе си или детето с купища лекарства. Кажете моля ви как мина при вас бремеността, може вече и да сте родили. Имаше ли някакви сериозни проблеми, дали тази херния може да се увеличи от натиска на бебето. Всякаква иноформация за този проблем ще ми е от полза, как се справяте, какво ядете, какви лекарства пиете за ГЕРБ и и изобщо всичко. Благодаря предварително и дано с бременостите всичко да е наред!

# 5
  • Мнения: 10 614
И аз имам хиатална херния, и преди 2 дни разбрах, че съм бременна. Още преди години, когато ми я откриха, специалистът (испански доктор) ми каза да си го имам едно на ум при евентуална бременност. Аз тогава бях ученичка, но все пак доста години съм се мъчила да контролирам състоянието си.

Хиаталната херния е навлизане на стомаха в хранопровода, при което хиатуса е разхлабен и пропуска стомашния сок нагоре към хранопровода. На това му викат Рефлукс или ГЕРБ (в България). Но всъщност, хората не знаят, че това не е болестно състояние, просто изисква да се избягват дразнещи лигавицата на стомаха храни и съставки. Абсолютно противопоказани са: кафе, кола, кофеинови напитки, ядене на пресен лук преди лягане, червения пипер, кисели краставички и туршия, и чесън на скилитка. Те причиняват по-голяма киселинност, която от гастрит преминава в по-тежки ситуации.

Аз бях стигнала до такава ситуация, че не можех да си поема въздух и да ходя. Все едно камък ми притискаше слънчевия сплит и гръбначния стълб. Единственото ефикасно лечение, което се прилага, не е хапчета за разреждане на киселинността (като Ранитидин и Фамотидин), ами Омепразол, който неутрализира действието на протонната помпа, т.е., спира произвдството на киселинност за определено време. Аз пих омепразол около 2 години, докато ми се оправи лигавицата. После се научих да избягвам храните, които ми дразнят стомаха, както и да оставям разстояние между вечерята и лягането за спане. Но усетя ли, че ми се е възпалила хернията (при навеждане и изправяне или завъртане на ляво се усеща бодеж/парене в областта на слънчевия сплит) пия омепразол 1-2 дни и после пак минавам на режим "отбягване на дразнещи лигавицата храни".

Гастроендоскопията не е задължително да се прави с упойка, на мен ми я направиха без упойка, а бях само на 21. Имах чувството, че ми забиват нож до дъното на стомаха и бях спряла да дишам за около 50 секунди, докато на докторите не им светна, че мозъка ми не възприема, че мога да дишам през носа си и ме побутнаха и накараха да дишам през носа си. Абсолютно противопоказано е да си правите гастроендоскопия по време на бременност! Самия стрес от изследването е противопоказан, а с упойка пак не става.

Сега съм в трета седмица на бременност и вече ми се гади, когато стомаха ми почне да се изпразва. Освен това кардиограмата ми показа сърцебиене. Самата аз почнах да усещам, че сърцето ми подскача и трябва да се изкашлям, за да си влезе в нормалния ритъм. Не съм мислела, че може да е свързано с наличието на херния. Притеснена съм - не знам какво ще стане като вземе бебето да надига стомаха ми нагоре. Омепразола е противопоказан по време на бременност и някои лекари (не говоря за българските) изписват Ранитидин като заместващо средство при бременни. Най-вероятно ще трябва да съм на стрикна диета, с цел да намалям максимално киселинността, или да стана като Джъмбо Джет - да ям постоянно, за да има какво да смила стомаха ми. Хернията на хиатуса е опасна най-вече заради иррадиациите, които се получават към белия дроб и грабначния стълб, Господ да пази.

Дано I_Dare_For_More да се разпише и да каже как е износила бебето си. Надявам се тя и детенцето й да са добре.

# 6
  • Мнения: 10 614
Здравейте,

Днеска съм се поразписала и реших да попиша как върви бременността с хиатална херния.

9-та седмица...

Яко гадене и повръщане като по часовник - сутрин още като се изправя във вертикално положение първата ми работа - бльок!  Sick Главно повръщам пяна (безвкусна) и жлъчен сок (горчиво). Вечер преди да си легна задължително пак повръщам (каквото ми е останало в стомаха от деня, т.е., вода).

Киселинността в устата понамаля. Минах на диета 1 седмица - без всякакви зеленчуци и подправки.

В 6-та, 7-ма и 8-ма седмица хернията ми беше супер раздразнена - повръщах с примеси кръв, много кисел стомашен сок. Каквото и да ядях всичко ми киселееше. Сладко не можех и да погледна. Трудно спях, защото усещах движение в хранопровода си. Можех да лежа само обърната на дясно и ми се схващаше цялата дясна страна. Сега в 9-та седмица мога да лежа и по гръб и спя повечко. От както разбрах, че съм бременна не пия никакви лекарства.

След като спрях да повръщам киселяци, тази седмица отново минах на зеленчуци, но много ограничено количество пресни домати и краставици и главно задушени зеленчуци на фурна. Пак ми киселеят, но не както преди 2-3 седмици.

Като мина първото тримесечие пак ще описвам какво е положението с хернията.  Peace

# 7
  • Мнения: 184
Здравейте! Симптомите са изключително неприятни ! Имам установена хиатална херния, при която симптомите се отключиха преди 1 година! Имам тежест в областа на сърцето, сърцебиене, задух и киселини! Мислех че имам проблем със сърцето, при което обиколих доста кардиолози и правих разни изследвания и нищо не се установи! Преди месец разбрах че най вероятно симптомите се дължат на хернията и ми изписа Ацилесол 20 мг пих го 14 дни нямах симптоми, но ето че сега пак се появи гадната тежест! Днес си взех пак ацилесол , но незнам дали да го пия , тъй като планираме бебе, а пише че не се препоръчва за бременност и кърмене! Някой ако може да ми отговори !

# 8
  • Мнения: 10 614
Пиех Омепразол (инхибитор на протонната помпа като Рабепразола, който ти пиеш).

Моят скромен съвет: изчакай известно време да ти заздравее добре лигавицата (по принцип това не става за 2 седмици, ами поне половин година на диета, да нямаш вече болки, да можеш да хапваш повечко неща) и тогава планувайте бебето. Много е важно ти да се чувстваш здрава.

Моята бременност не беше планувана и аз сега много страдам. Стомахът ми в момента е много зле (все едно имам стъкла вътре) и няма как да си го предпазя без да навредя на бебето.

Последна редакция: пн, 02 юни 2014, 16:17 от amy_nka

# 9
  • Мнения: 184
Пиех Омепразол (инхибитор на протонната помпа като Рабепразола, който ти пиеш).

Моят скромен съвет: изчакай известно време да ти заздравее добре лигавицата (по принцип това не става за 2 седмици, ами поне половин година на диета, да нямаш вече болки, да можеш да хапваш повечко неща) и тогава планувайте бебето. Много е важно ти да се чувстваш здрава.

Моята бременност не беше планувана и аз сега много страдам. Стомахът ми в момента е много зле (все едно имам стъкла вътре) и няма как да си го предпазя без да навредя на бебето.

Благодаря за бързия отговор, аз от спазвам хубав режим на хранене , ям само плодове, зеленчуци пилешко , ядки и млечни продукти! Не ям захар, въглехидратни храни, никакво пържено и пак получавам гадната тежест в сърцето, все едно ще получа инфаркт всеки момент!
Скъпа   amy_nka  ти имаш ли го този симптом на тежест в областа на сърцето?

# 10
  • Мнения: 10 614
Butterfly<3, да имах я тази тежест в началото още, когато ми установиха наличието на хернията. Аз въобще не можех да дишам, вървях прегърбена.

То минава, ама с продължително пиене на хапчета и добра диета. Внимавай много какви зеленчуци ядеш - не всички са ни приятели. На мен много добре ми идваше зелева водичка от варено зеле за пиле със зеле на фурна, например. Също така броколите много ми помогнаха. С доматите много внимавай. Чушките презорват червата. Плодовете трябва да ги ядеш без кора. А ядките не знам как ги ядеш!  newsm78 На мен ядките ми пречат, тъй-като спомагат за допълнителното производство на птиалин (слюнка). Както и дъвките и бонбоните...

Обаче прясното мляко ми е приятел номер 1. Студено прясно мляко. Даже сега като повръщам киселяците, единственото, което ми неутрализира свръхкиселинността е прясното студено краве мляко.
Горещи неща също избягвай. Чайовете и въобще всичко с оцветители - избягваш също. Кафе и кола - бляк на бляковете!  Sick

Въглехидрати що не ядеш?!  newsm78 Моя най-добър приятел номер 2 са макаронените изделия. Усещам ли си празен стомаха - хапвам макарони със сирене. Супер лесна за усвояване и храносмилане храна.

Ако имаш такава притискаща тежест в гърдите, значи хернията ти, или по-скоро лигавицата на хранопровода и/или стомаха ти ти казва да ги лекуваш. Пий си лекарството периодично, поне докато усетиш, че само с диета вече нямаш оплаквания продължително време.

Оправия има, ама като забременееш, нещата се усложняват. Недей да рискуваш според мен, ако сега не се чувстваш добре. Изчакайте да нямаш никакви болки и дразнения поне в продължение на 4-5 месеца само на диета, след проведено лечение с помоща на инхибитор на протонната помпа.

# 11
  • Мнения: 21
Аз малко късно, но все пак да кажа, че ще се почувствате доста по-добре след като родите.

На мен мъката ми беше главно до 6-ия месец и след това нещата почнаха да се понормализират. Родих си нормално, но до самия край на бременността следях много сериозно какво ям.
Избягвайте яденето късно вечер и наблягайте на по-леките храни. Прясното мляко и при мен беше добре дошло. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 10 614
И ние вече сме в шести месец и смея да потвърдя, че мъките с хернията бяха до 4-тия месец, докато не спряха повръщанията. Киселините продължават да ме дразнят от време на време (оригвам се като някаква пияница  ooooh!), за това наистина много следя и аз кога и какво ям. Моето коремче все още не е почнало да се качва нагоре, а на тегло съм наддала само 3-4 кг.

# 13
  • Мнения: 184
И ние вече сме в шести месец и смея да потвърдя, че мъките с хернията бяха до 4-тия месец, докато не спряха повръщанията. Киселините продължават да ме дразнят от време на време (оригвам се като някаква пияница  ooooh!), за това наистина много следя и аз кога и какво ям. Моето коремче все още не е почнало да се качва нагоре, а на тегло съм наддала само 3-4 кг.
Здравейте момичета!!! Радвам се че сте добре и че симптомите са ви отшумели!!! Аз да Ви се похваля тихичко, бременна съм в 11 г.с., имах много притеснения като разбрах, защото бях болна и пиех 2ри антибиотик, но за сега всичко е ОК! Да споделя, че 1 седмица след като разбрах че съм бременна, започна едно вдигане на пулса и едно сърцебиене, не мога да спя на ляво, симптомите се появяват най често вечер като си легна в леглото.Незнам какво да мисля дали е от хернията. Много се притеснявам, като почне бебо да расте, какво може да се случи, сигурно тогава ще съм с пулс 200! Май ще се слагам на диета, а вечер не трябва да ям! Лека бременност Amy_nka, пожелавам ти безпроблемно раждане и едно здраво бебче за финал, сигурно вече знаеш пола, аз сега след 10 дни съм на Биохимичен скрининг и се надявам всичко да е ОК, пък може и пола да видим! Лека Вечер!!!

# 14
  • Мнения: 184
Аз малко късно, но все пак да кажа, че ще се почувствате доста по-добре след като родите.

На мен мъката ми беше главно до 6-ия месец и след това нещата почнаха да се понормализират. Родих си нормално, но до самия край на бременността следях много сериозно какво ям.
Избягвайте яденето късно вечер и наблягайте на по-леките храни. Прясното мляко и при мен беше добре дошло. Simple Smile
Здравей мила, честито бебче, да ти е живо и здраво!!! Видях в поста ти че си родила нормално! Аз съм чувала че при хиатална херния се препоръчва секцио?Ти имаше ли консултация с хирург, на мен АГ ми каза че ще направим консултация с хирург.

Общи условия

Активация на акаунт