в ШЕСТИ клас със замах!

  • 41 250
  • 730
  •   1
Отговори
# 690
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
Какви ръбести тела? или валчести?  Laughing нашите вече са на пропорции. Иначе задачите на контролната - има подобни примери в книга за ученика на Архимед - таблици, където са дадени някои от параметрите на цилиндър, конус кълбо, да се изчислят останалите. А и в учебната тетрадка има, но са доста елементарни.
И по една по-сложна задача с преливане на вода от един съд в друг или пускане в съд на някакво тяло. Пример от контролната - В цилиндричен съд с диаметър 12 см има вода. С колко ще се повиши нивото на водата в съда, ако в него се пусне цилиндър с радиус 3 см и височина 8 см и намерете теглото му, ако плътността на метала е 7,9 г/куб.см

# 691
  • Мнения: 5
Явно ние изоставаме много по математика а госпожата им мисли,че по принцип са много напред.Ние още сме на валчести тела на поточно на свера.Госпожата им е казала,че в понеделник ще правят тест на тема валчести тела.

# 692
  • Варна
  • Мнения: 6 360
Е детето още са на цилиндър. Още малко по-назад от вас.

# 693
  • Мнения: 5
Чувам от дъщеря ми,че много си говорят в училище на темата къде ще кандидатствате след 7 клас.Вашите деца къде искат да влязат?

# 694
  • Мнения: 1 271
Ние си помагаме с тези:

http://pons.bg/images/products/959/izpit_bel_6kl_cov_s.jpg
http://bg1.msrv.stor.bg/prdimg/29622/testove-i-pravila-po-bylgar … -donka-kyneva.jpg

Ако имаше тест след всеки урок щеше да е много добре.
По БЕЛ му е най - трудно, още повече, че пише напълно нечетливо.

# 695
  • Мнения: X
Здравейте момичета Simple Smile
Включвам се с малко обратна връзка за едно помагало. Преди питах тук за помагала по български и след всчики предложения в крайна сметка избрах това
 
Избрах го най-вече, защото е за самоподготовка и разчитах младежа сам да се оправя. Да ама не става Simple Smile Установих, че и аз не мога да се оправя.
- Теоретичната част често е неясана и непълна, макар че е красиво оцветена и тектовете са приятни.
- Въпросите понякога са невероятни - например: Кое  е излишното (критерий няма): (следват изброени изречения) Simple Smile
- Има грешни отговори, а като се имат предвид въпросите това е много неприятно.

Не си представям как би могло дете да си попълва само знанията с това помагало. По-скоро е за дете, което много добре си знае нещата и използва тестовете за тренировка.

И да не го приемете като оплакване това Simple Smile Пиша го за родители, които се чудят какво помагало да вземат на детето, за да му осигурят малко допълнителен самотормоз по български Wink
При моето дете същото помагало свърши страхотна работа. Използваше го самостоятелно и твърдеше, че материалът е много по-достъпно и по-пълно обяснен в сравнение с учебника им. Работеше самостоятелно. Аз участвах само при проверката. Затруднения не сме имали никакви - нито той, нито аз.
Има два-три грешни или неточни отговора общо за всички теми, но досега не съм срещала сборник без грешки.

# 696
  • у дома
  • Мнения: 7 167
Явно ние изоставаме много по математика а госпожата им мисли,че по принцип са много напред.Ние още сме на валчести тела на поточно на свера.Госпожата им е казала,че в понеделник ще правят тест на тема валчести тела.
http://math-bg.com/wp-content/uploads/2010/09/ANUBUS-matematika-6klas-KnU1.pdf - тук от 52 до 54 стр има контролни за валчести тела-по учебника на Анубис са обаче  Peace

# 697
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Ние ползваме помагалото, но към него се посяга след прочитане на урока от тетрадката (диктувано от госпожата, най-важните неща) и направени всички упражнения от учебника. Темите от него горе-долу се припокриват с уроците.  newsm78 Един неточен отговор намерих до сега, но го изчистихме с госпожата (тя беше по-убедителна от мен).
При задачи от типа "кое е излишното" няма нужда от зададен критерий, защото детето трябва да го открие. В случая най-вероятно е трябвало да се определи вида на изреченията или обособените части, за да се махне различното (излишно).  Thinking
dundi73,   bouquet крада си задачата и ще я сервирам като подготовка за олимпиадата и/или контролно по ЧП.

# 698
  • Мнения: 148
Ние сме на тема брекети в момента - вече на щерката й взеха отливки, направихме снимките, сега смятат някакви ъгли и като махнем мъдреците, сме готови за поставяне. Много неприятен момент с мъдреците, това са операции, отнемат време, пият се антибиотици. Но няма как пък с криви зъби - девойка е, не е естетично. Ще й сложат някакви самолигиращи се, дано всичко мине добре. Оказа се, че 2 години напразно е носила апаратчета (шини), нямало е никакъв смисъл от тях. Така или иначе, децата с криви зъби стигат до брекети, дори и да са носили шини - обясни ми ортодонтът.
Очила, брекети, щерката е в потрес.  Crazy
Жасмин, всичко е въпрос на време. В началото и ние бяхме в потрес- и от препоръката за бреки и от очилата, плакахме, тръшкахме се, но го осъзна като необходимост за бъдещата красота и здраве най- вече и сега сме спокойни. Бързо свикна и с двете придобивки. Носихме безполезно апаратче 2 -3 години, а от 1 година сме с бреки. За радост сме  на финала с брекетите, но очилата ще са за дълго време Sad

# 699
  • Мнения: X
Бързо свикна и с двете придобивки. Носихме безполезно апаратче 2 -3 години, а от 1 година сме с бреки. За радост сме  на финала с брекетите, но очилата ще са за дълго време Sad

Значи и при вас апаратчетата не са свършили никаква работа. Ние даже закъсняхме с брекетите, трябваше още лятото да ги сложим, но аз мислех, че има още зъби за сменяне. Много деца от класа й, както и приятелки, са с брекети от около година, значи може и в 5 клас да се поставят; а ортодонтът й каза, че има пациенти на 9-10 години, които са с брекети.
Очилата обаче доста ще ги поноси, около 10 години, до 22 годишна, докато стане на подходяща възраст за лазерна операция. Водя я на прегледи в една лазерна клиника (Вижън), където правят такива операции, лекарите казаха, че тепърва щала да вдига диоприте, сега е с 1,5 късогледство, но на 22 може да си направи лазерна операция и да махне всичко.
А ако чак толкова я дразнят очилата, като стане на 18, може да си постави силикон-хидрогелни лещи за 30 дни непрекъснато носене (но излизат скъпо).
Скрит текст:
Но поне съм спокойна, че и висок диоптер се сваля отведнъж - баща й имаше 5.5 и 6.5 късогледство + астигматизън и проф.Гугучкова-Янчулева с една операция му ги премахна през 1997, в клиниката си на ул.Горски Пътник в Лозенец. И сега той е с абсолютно нормално зрение, вече 16 години. А тогава тези лазерни операции едва прохождаха в България, беше много страшно, вече са нормална практика.

Последна редакция: ср, 12 мар 2014, 09:04 от Анонимен

# 700
  • София
  • Мнения: 3 824

При моето дете същото помагало свърши страхотна работа. Използваше го самостоятелно и твърдеше, че материалът е много по-достъпно и по-пълно обяснен в сравнение с учебника им. Работеше самостоятелно. Аз участвах само при проверката. Затруднения не сме имали никакви - нито той, нито аз.
Има два-три грешни или неточни отговора общо за всички теми, но досега не съм срещала сборник без грешки.

За грешките, абсолютно съм съгласна - затова казах, че пиша само да уточня целевата група. Може би пропуските на младежа са повече от допустимото. Ние се мъчихме с причастията. За мен това е съвсем нова тема, защото едно време нещата не бяха. Сега ги наричат причастия, а преди бяха глаголи Simple Smile Та така, не можах да се оправя само с помагалото. Трябваше да го разгадая и науча от от учебника.

# 701
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
Елл, позабравила си какво си учила.  Peace
Аз лично в 6 клас съм учила причастията като причастия, няма как да са глаголи. Помня, защото тогава бях болна и падна голямо учене, понеже трябваше да ме изпитват.
А с причастия и със спомагателен глагол се образуват сложните глаголни форми. Както е в познатите ми европейски езици.

# 702
  • София
  • Мнения: 3 824
Възможно е. Но миналите деятелни не бяха ли глаголи?
И този термин  - нелична глаголна форма, откога го има? Не помня такова нещо. Но може и да го е имало, де, не споря. Доста неща съм забравила.

# 703
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Причастията съм ги учила като причастия, нелични глаголни форми и т. н. Не мисля, че са нещо ново. newsm78
Ученото в шести клас стъпва на ученото в пети. Аз съм взела и помагалото за пети клас, от същата серия. Ползвахме го при подготовката за класното първия срок. Като видя къде се затруднява на упражненията в шестокласното помагало - пращам го на съответния урок в петокласното и после обратно, за да направи теста. Сега сам прави така, като наближат края на някой раздел или се зададе контролно  Grinning. Но винаги първо се почва с урока, преподаден в клас. Помагалото помага и дообяснява, надгражда ученото в училище, не замества учебника. Според мен.  Peace

# 704
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
Не, миналите деятелни причастия винаги са били причастия, но с тях се образуват глаголни форми.
Както и понятието нелични глаголни форми винаги е съществувало. Обаче това се учи в 6 клас и после се забравя, нормално. Тъкмо сега ще си ги припомниш.
Че догодина като вкарат вид на глагола, наклонение и преизказни форми, ще ни идва да се гръмнем.
А и в езиците, които децата ни традиционно изучават в училище, има само по един вид причастие /минало/, но два основни спомагателни глагола. Ама питайте чужденците как се учи български.  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт