алкохолизъм има ли спасение

  • 26 546
  • 84
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 96
http://e-vestnik.bg/4118

"Този, който си даде сам сметка, че алкохолният му проблем е сериозен и потърси лечение, бих казал, че е голям куражлия. Той обикновено има по-големи шансове по-нататък да се справи с проблема при професионална помощ. Но най-често това се случва (не само при алкохолната зависимост, но и при другите химични зависимости) под натиска на обкръжението, главно на майките и съпругите."

" Повечето алкохолици отричат проблема си, а роднините искат да им помогнат. Какво поведение на близките стимулира човека да осъзнае проблема си и обратното – кое го тласка още повече да се саморазрушава?

- Една от стимулациите още повече да се разрушава човек със сигурност е, ако близките се правят, че все едно нищо не се случва. Нещата си вървят, това е доброто момче (момиче, жена ми, мъжа ми), аз ще се грижа за него, а той да си прави каквото иска. Това със сигурност работи за това човек да продължи с разрушаването. Другото нещо, което работи в тази посока, е човекът да бъде отстранен, елиминиран. Ако го изолират и кажат: „Виж какво, повече не можем да се разправяме с теб, оправяй се, както можеш.“ Разбира се, никой не може да задължи някого непременно да търпи да го тероризира един пиещ човек.

Но това, което със сигурност работи за шанса такъв човек да потърси помощ или някаква промяна, е следното: ако приемем, че близките на пиещия са някакъв отбор, който сравнително добре партнира, този отбор просто трябва непрекъснато да го конфронтира и да казва: „Виж сега, ти наистина може да правиш каквото си поискаш с твоето пиене, но ние се тревожим за теб, не можем да бъдем безучастни и ще търсим някакъв начин да се реши проблемът. Ние не те мразим, не искаме да те изгоним, не те унижаваме, но ние мислим, че това пиене ти вреди.“ Това е една честна ситуация, която идеално е описана в книгата на Бети Форд - съпругата на един от президентите на Щатите, която е била алкохоличка. Там в един момент цялата фамилия (президентското семейство) се събира и казва: „Ние те обичаме и ни е мъчно за теб и затова нещо ще направим.“ И я конфронтират непрекъснато: „Не си добре, това пиене не е добре. Не те мразим, но просто не можем да понасяме пиенето и начина, по който се увреждаш.“ Това е тънкият акцент, който по нашите земи като култура не се среща много често."

# 46
  • Мнения: 727
 newsm78 Голям оптимист тоя доктор бе !
Обичаме ви ...ще ви помогнем  #2gunfire #2gunfire

Ако един  помага , хиляда пречат : Как щял да остане селският кръчмар без доходи и влияние !? И всички останали търгаши по редицата : доставчици , търговци , прекупвачи , изкупвачи производители !? Кой ще им издържа семействата ? На чий гръб ще живеят ? Пияндурника тези работи не ги мисли - мисли ги жена му , изстрадват ги децата му ...

# 47
  • Мнения: 9 991
Това , което най-много ни отличава от животните е , че нито едно животно не пие и не пуши , но има такива , които вземат наркотици . Не от кварталния дилър разбира се  Laughing, а разни треви и др.

# 48
  • Мнения: 2 674
В България е социално приемливо да пиеш нон-стоп. Мой близък роднина се пропи от скука. Мастички-стограмки, по три за отскок! Crazy

# 49
  • Мнения: 96
Не само, че е социално приемливо, а е социално задължително. Поне за мъжете, за жените е малко по-различно. Ако един мъж не пие, значи не е мъж, започват с подмятания, кандърми да пийне едно, тайно подменяне на безалкохолното с алкохол и тем подобни. А ако категорично откаже да пие, то директно го обявяват за мъж под чехъл. В очите на бившите другари по чашка на мъжа ми, аз съм проклетата съпруга, която здраво му е стъпила на врата. Ама че той е избрал да не умира, кой го е грижа...
"Обичаме те... ще ти помогнем" е точно формулата, която помогна при нас.
В крайна сметка от всички замесени, за съпругите е най-лесно - имат избор. Могат да изберат да напуснат алкохолика, да не му позволят да разрушава и техния живот. Но за децата и родителите е друго. Бащата алкохолик винаги ще си остане баща на това дете и в най-добрия случай просто няма да го има на хоризонта. Но как да кажеш на една майка да зареже дъщеря си, която бавно се самоунищожава с алкохол?!

# 50
  • Мнения: 727
Не само, че е социално приемливо, а е социално задължително. Поне за мъжете, за жените е малко по-различно. Ако един мъж не пие, значи не е мъж, започват с подмятания, кандърми да пийне едно, тайно подменяне на безалкохолното с алкохол и тем подобни. А ако категорично откаже да пие, то директно го обявяват за мъж под чехъл. В очите на бившите другари по чашка на мъжа ми, аз съм проклетата съпруга, която здраво му е стъпила на врата. Ама че той е избрал да не умира, кой го е грижа...
"Обичаме те... ще ти помогнем" е точно формулата, която помогна при нас.
В крайна сметка от всички замесени, за съпругите е най-лесно - имат избор. Могат да изберат да напуснат алкохолика, да не му позволят да разрушава и техния живот. Но за децата и родителите е друго. Бащата алкохолик винаги ще си остане баща на това дете и в най-добрия случай просто няма да го има на хоризонта. Но как да кажеш на една майка да зареже дъщеря си, която бавно се самоунищожава с алкохол?!


А моят бивш съпруг-алкохолик ,  от 14 години вече покойник ,  който + това беше роден без задстомашна жлеза / в следствие на което дори освободен от военна служба / и на всичко което му беше пределно ясно , че във всеки един момент може да умре , казваше : Аз , ако спра да пия , ще остана без приятели ...
Щом значи селските идиоти са по-важни от детето и семейството му - юлара на рогата и да прави каквото ще ...на мен мие достатъчно , че на 19 години ми затри бъдещето за винаги

# 51
  • Мнения: 96
Дам, спецове са в намирането на оправдания, за да не спрат  Sad
Аз видях как за 1-2 години, алкохолът промени до неузнаваемост мисленето на мъжа ми. Много пъти се чудех къде изчезна мъжът, за когото се омъжих...

# 52
  • Мнения: 727
Дам, спецове са в намирането на оправдания, за да не спрат  Sad
Аз видях как за 1-2 години, алкохолът промени до неузнаваемост мисленето на мъжа ми. Много пъти се чудех къде изчезна мъжът, за когото се омъжих...

За това казвам аз - бягай и не се обръщай . 2 години не са малко време , но ще се наваксат , но когато станат 20 .... лошото е , че няма да намериш по-хубав с такъв материал разполага нацията . А като гледам не само нашата и руснаците и англичаните и холандците все са джибромани ...

# 53
  • Мнения: 96
Надявам се, че инстинктът ми за самосъхранение ще проработи на макс и че ще го напусна, ако се пропие пак. Поне това съм обещала и на него, и на себе си. Но аз съм съпруга и мога да си го позволя. Но все се питам какво ще правя, ако детето някой ден тръгне по същия път. Не бих могла да го зарежа! Предпочитам да трупам добри идеи за справяне с проблема или поне за увеличаване на шанса.

# 54
  • Мнения: 2 674
Преди години имаше някаква тема за битовия алкохолизъм. Болшинството смятаха, че да пиеш ракийка със салата ежедневно е в реда на нещата.

Един мой познат, мечтата му беше да се върне в България, за да може да пие пред блока със съседи. Дано се е осъществила, не е трудно изпълнима. Peace

# 55
  • Мнения: 727
Намерих гъбата навозник

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B … 80%D0%BE%D0%B4%29
Копринка (род)

Сега остана да направите туршията . Имало само 2 ядливи вида от Coprinaceae . Обаче и да ги сбъркате няма да е загуба при така създалите се обстоятелства

# 56
  • Мнения: 561
В крайна сметка от всички замесени, за съпругите е най-лесно - имат избор. Могат да изберат да напуснат алкохолика, да не му позволят да разрушава и техния живот. Но за децата и родителите е друго. Бащата алкохолик винаги ще си остане баща на това дете и в най-добрия случай просто няма да го има на хоризонта. Но как да кажеш на една майка да зареже дъщеря си, която бавно се самоунищожава с алкохол?!


Точно това си мислех днес, баща ми е алкохолик и е толкова безкрайно трудно да приема, че се самоунищожава... Ако беше партньор или съпруг, никога не бих била с него, това е чист мазохизъм, макар че предполагам, пак не е лесно.

# 57
  • Мнения: 9 991
Намерих гъбата навозник

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B … 80%D0%BE%D0%B4%29
Копринка (род)

Сега остана да направите туршията . Имало само 2 ядливи вида от Coprinaceae . Обаче и да ги сбъркате няма да е загуба при така създалите се обстоятелства

Виждала съм я , доста е разпространена . Тъкмо гледах ,че ми е позната, но не бях сигурна и за това не я качих . Едва ли би помогнала , но все пак няма да навреди .

# 58
  • Мнения: 727
Намерих гъбата навозник

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B … 80%D0%BE%D0%B4%29
Копринка (род)

Сега остана да направите туршията . Имало само 2 ядливи вида от Coprinaceae . Обаче и да ги сбъркате няма да е загуба при така създалите се обстоятелства

Виждала съм я , доста е разпространена . Тъкмо гледах ,че ми е позната, но не бях сигурна и за това не я качих . Едва ли би помогнала , но все пак няма да навреди .


Така казват

http://www.youtube.com/watch?v=bkQci46y3f8
Пища богов. 21.01.2014

# 59
  • Мнения: 9 991
Има ли двойници въпросната, защото ако има не бих я брала, иначе ми стана интересна.

Общи условия

Активация на акаунт