Ухапване от котка

  • 30 197
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 390
Здравейте!

Вчера ме ухапа една котка. Заби си два зъба в ръката ми, дланта. Отидох на лекар веднага, промиха ми раните, биха ми ваксина Тетанус и ме пратиха да си ходя. Сутринта имаше гной от едната дупка останала от пробождането. Изписаха ми антибиотик.

Ръката ми е много подута и боли, червена е. Котката май не е ваксинирана.

Страх ме е да не стане по-зле положението, имам изпити от понеделник, а не мога да държа химикалка.

Искам да ви попитам на някой случвало ли му се е и имало ли е усложнения? Много съм притеснена.

# 1
  • Мнения: 3 122
Много пъти ме е хапала и драскала котка, моята домашна котка. Не съм пила антибиотик, не са ми били ваксини, не съм ходила на лекар. Сама съм си почиствала раната със спирт и памук. Не съм имала усложнения.
Къде я намери тая котка? Домашна ли е, улична ли е?

# 2
  • Мнения: 390
Ами полу-домашна... преди са си я гледали добре, но им се родило дете и я пратили да живее на балкона. Май няма ваксини. Иначе е на съседите на приятеля ми. Идвала е много пъти по перваза на прозореца и се гали. Ама вчера нещо му стана и ме ухапа жестоко.

Притеснява ме, че е възпалено. А и не разбирам от котки, какви болести може да има и тн.

# 3
  • София
  • Мнения: 221
Здравей!
Много неприятно, но няма как да не е подуто, устната кухина е мръсно място и най - вероятно е бактериално замърсено. Промивай се хубаво с кислородна вода или риванол, мажи локално антибиотична паста ако има и кортикостероид още по-добре. За ваксината на котката има значение само за бяс, с другите котешкии болести не може да те зарази. Шанса градска котка е болна от бяс е нищожен. Улична ли беше котката или домашна?
Дано всичко да е наред и бързо да се оправиш!

# 4
  • Мнения: 0
Направили са каквото трябва. Няма да мине скоро и лесно, защото котките имат по-специфична "среда" в устата си. Започвай да киснеш ръката в отвара от тетра. Ако набира гной, виж да има откъде да изтича. Изтича, промивка, антибиотик, превръзка. Ще мине доста време, ще започне да засъхва и да хваща коричка. Наблюдавай мястото, все пак ако няма никакво подобрение, иди на лекар. Само за информация - на дъщеря ми й мина за около месец, дори повече, но боли и тече в началото.

# 5
  • Мнения: 390
Здравей!
Много неприятно, но няма как да не е подуто, устната кухина е мръсно място и най - вероятно е бактериално замърсено. Промивай се хубаво с кислородна вода или риванол, мажи локално антибиотична паста ако има и кортикостероид още по-добре. За ваксината на котката има значение само за бяс, с другите котешкии болести не може да те зарази. Шанса градска котка е болна от бяс е нищожен. Улична ли беше котката или домашна?
Дано всичко да е наред и бързо да се оправиш!

Благодаря ти. Ами изписаха ми антибиотик, който да пия, а не да се мажа. Иначе промивки  с йодасепт. Страх ме е от усложнения, наистина полудявам, вече си мисля как ще ми режат ръката.

# 6
  • София
  • Мнения: 221
Няма страшно до рязане няма да се стигне Simple Smile
Много е неприятно, но ще мине. Промивай хубаво ако е дълбока раната може да включиш и кислородна вода са промивка, а и освен общия антибиотик не пречи да се мажеш и локално Simple Smile

п.п. гнойта е от бактериалната инфекция. Няма какво да хванеш толкова от котка, при все че е и полудомашна. Ако си със слаб имунитет множе да хванеш гъбички. 

# 7
  • Мнения: 3 736
Какви точно усложнения? Вече са ти казали, че устната кухина на всяко животно, впрочем, е богата на бактерии. Едно нормално дезинфекциране е достатъчно, стига животното да не е бясно, разбира се, но едва ли. Чак и антибиотик за пиене... Ще спадне отокът, ще ти мине, и гнойта ще изчезне. Пий си антибиотика, щом ще ти е по-спокойно, но няма от какво да се отровиш или да получиш "усложнения".

# 8
  • Мнения: 0
mam@_iv, да разбирам ли, че и дъщеря ти е имала гной? Мен това много ме притесни и да не се отровя от нещо ддз какво може да има тая котка.

Да, тя усети, че й мирише неприятно и като понатисна ръката, изтече.Йодасептът не е много подходящ, защото оцветява и може да не видиш усложнение.Трябва и локален антибиотик.

# 9
  • Мнения: 390
Страхлива съм много, когато става дума за здраве.... абе да си кажа, хипохондричка съм си. Дано сте прави, че всичко, което съм направила е достатъчно. 5 дни ще пия АБ.

Благодаря ви много. Бях намерила една тема от 2007 и там пишеше една жена, че даже дренажи й слагали за да изтича гнойта. Това ме стресна.

# 10
  • София
  • Мнения: 226
До рязане няма да стигне, но ще видиш зор. Дълбоките ухапвания от котка понякога могат да доведат до сериозни възпаления, така че както са те посъветвали вземи сериозни мерки - промивки, локално мазане и отново консултация с лекар за всеки случай. И се въоръжи с търпение.

# 11
  • Мнения: 3 736
Налага се да допълня от собствен опит, че под 'сериозно възпаление" би следвало да се има предвид сериозно подуване и болка, а не някакви общи усложнения. Веднъж така ме ухапа чужда котка, че ръката ми бухна двойно и болеше зверски. Отмина си без каквито и да било медикаментозни намеси. Котките не са отровни змии, все пак, даже човешката уста е по-мръсна от тяхната, макар да не се хапем взаимно, за да го усетим. Laughing

# 12
  • Мнения: 390
Е, подута ми е, но не и двойно. Просто е по-голяма в сравнение с другата. Зачервено ми е даже по китката и седи малко подуто и там. Абе много неприятно, дано сте прави, че няма толкова какво да ми стане. Утре ще видя как е и май ще послушам и ще си взема и локален антибиотик.

А на колко г/д време да сменям превръзката?

# 13
  • София
  • Мнения: 221
Зависи дали отделя много гной и ексудат. Ако има можеш и 2-3 пъри на ден да се промиваш и съответно да сменяш превръзката. После като намалее гнойта може и 1 път на ден.

# 14
  • Мнения: 2 237
Не се притеснявай, ще мине. Не вярвам да е сериозно, пък и нали са били инжекция. Имай предвид, че котките са едни от най-чистите животни. Ако те ухапе човек, риска от инфекции е много по-голям. Имахме такъв случай с приятел, ухапан по време на бой по ръката. Разви се инфекция и едва не се стигна до ампутация. Човека е най-мръсното същество.  Tired
Бързо оправяне ти желая !

Общи условия

Активация на акаунт