ИСТАНБУЛ и лалетата [тема 29]

  • 56 669
  • 742
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 539
Може да го заведете до Българската Екзархия в Шишли с метрото, слизате на станция Османбей и продължавате пеша по булеварда около 350 м в посока Меджидиекьой.


За да влезете в Българската Екзархия не можете през булеварда, изкачвате се по тези стълби на улицата успоредна на основния булевард http://maps.yandex.ru/?um=&ll=28.989460%2C41.050262&spn= … 2Cskl%2Csat%2Cstv

# 691
  • Мнения: 61
Някой може ли да ми каже дали аптеките в Одрин работят в неделя ? Извинявам се че не в темата но имам поръчка за лекарства а събота в Истамбул незнам дали ще ми остане време и за аптеки.

# 692
  • Мнения: 1 934
Здравейте Simple Smile...тази събота ще пътувам за Истанбул с приятелка,ще бъдем с нашия автомобил,който се води на името на мъжа ми.Въпросът ми е трябва ли да се вади нотариално пълномощно и ако да...на какъв език да е преведено-турски ,английски...??
Задължително пълномощно и след това- задължително преведено на турски.

Ангелинка, светни ме и мен по този въпрос  Hug. Значи собственикът на фирмата трябва нотариално да упълномощи себе си, така ли?


Ние винаги имаме велики проблеми на границата /само на турската!!!  Naughty/, защото колата е фирмена, фирмата е на мъжа ми и е логично да не носим пълномощно  Crossing Arms

Ако някой друг се е сблъсквал с този казус, моля нека помогне  Simple Smile

# 693
  • На юг от тук
  • Мнения: 3 355
Здравейте Simple Smile...тази събота ще пътувам за Истанбул с приятелка,ще бъдем с нашия автомобил,който се води на името на мъжа ми.Въпросът ми е трябва ли да се вади нотариално пълномощно и ако да...на какъв език да е преведено-турски ,английски...??
Задължително пълномощно и след това- задължително преведено на турски.

Ангелинка, светни ме и мен по този въпрос  Hug. Значи собственикът на фирмата трябва нотариално да упълномощи себе си, така ли?


Ние винаги имаме велики проблеми на границата /само на турската!!!  Naughty/, защото колата е фирмена, фирмата е на мъжа ми и е логично да не носим пълномощно  Crossing Arms

Ако някой друг се е сблъсквал с този казус, моля нека помогне  Simple Smile

Да сам себе си упълномощава,но такова е изискването./нямат достъп до ТР/ .Приемат и с английски превод. Носете си и копие,което да остане при тях.

# 694
  • Мнения: 1 934
Катина, благодаря за отговора  Simple Smile

Да поясня, че това с превода на английски не е добра идея. На нас не ни свърши работа особено, два часа ни препращаха къде ли не и хич не чаткат английски. За разлика от гърците например. Говоря за средно ниво, за да се разберете, даже и под средното става  Simple Smile

Явно трябва вече на турски документа.

Междувременно моят мъж намрази точно по този повод да минава границата с ТР  Wink

# 695
  • На юг от тук
  • Мнения: 3 355
На Лесово сме нямали проблем с превода на английски,но си права че на турски е най-добре. Дори ако  фирмената кола е  по-голяма или микробус,турците искат и пътен лист,който сканират.Не знам защо им е newsm78

# 696
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Ох, това минаване на границата .. много ми беше стресиращо. На отиване турците те преджобват сакън да не им върнеш някой бежанец, който услужливо са пропуснали на БГ територия. На връщане те пускат, а българите обръщат коли и рейсове с хастара навън, заради цигарите и подобните им акцизни благинки, които хората завлачват насам. Разбираемо е, ама се чувствах като престъпник. Оценям какво е да си в отворени граници и пропусквателният режим да се свежда до проверка на личните карти и евентуално в системата дали лицето няма забрана да напуска страната.

# 697
  • Мнения: 5 138
Като стана на въпрос за цигари и други благинки , може нали да си вземем от турско?

# 698
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Цигари масово се купуват от фри шопа, НО - имате право само на 2 кутии, не 2 стека! Изрично ни предупредиха, че българските граничари видят ли торбичка от фри шопа, задължително проверяват основно МПС-то. За това вземе ли се нещо от там, се разопакова още преди БГ границата и торбичките се изхвърлят.
Проверката я правят на принципа оценка на риска или ако са в акция - масово наред. В момента тече такава акция цигари, която ще продължи до май, доколкото разбрахме. За това проверките са по-стриктни. И все пак - имахме късмет, че нашият автобус не го гледаха толкова подробно. Някои от спътниците попрекалиха със зареждането на цигарите и ако ни бяха направили пълна проверка щеше да има почерпка с актове и конфискации.

ПП - точно пред нас разкостиха един микробус. И имаше защо - десет пътника вътре, 20 найлонови торби пълни с кутии цигари, натикани във всевъзможни опаковки от натурален сок, дамски хигиенни материали ... и т.н.

# 699
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
Като стана на въпрос за цигари и други благинки , може нали да си вземем от турско?
Нервакова, ти кога пътуваш и кои двама трябва да срещнеш че съм отървала ако си отго
ворила Mr. Green

Цигарите на границата май са поскъпнали да ви кажа,ноември Карелията слим беше 18 евро,
а през октомври 2012 беше 12 евро,щото разпределяхме картона та си спомням.Иначе в Истанбул
тези с бандеролите някъде имат цени,във веригите,в Моловете,преди влизане в града,обаче на
Юскюдар Борото като питам 10 лири,а от Каракьой вземах на 8,50.А Честърфилда беше 6,50-по сегашния курс на лирата- по -евтино от тук.
За други благинки какви питате по-точно Нервакова,щото ако питаш Госпожата и Сержант Еминов
си е баш благинка! Crazy Mr. Green Laughing Hug

# 700
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Моля ви,не си правете експерименти с преводите на пълномощното,ако не ви с виси на границата. Превежда се на турски, заверява се нотариално и се правят няколко копия,за всеки случай. Пътуваме до Истанбул през последните 4 години на всеки три-шест месеца със служебен ван, вадила съм и съм прибирала пълномощното от жабката по-често от колкото цигарите си.Simple Smile и да, собственикът на фирмата упълномощава сам себе си .
Цигарите в Турция са вече значително по-скъпи от в България. Тютюнът за цигари обаче все още е по-ок да се купува от безмитния, но позволеното количество е мисля 100 гр., т.е. 1 пакет.

# 701
  • София
  • Мнения: 627
Ето ме мене пак с въпросите си  Laughing

Иска ми се да прочета някъде информация за етикета в Турция , знам че на места са доста консервативни и си има едни определени норми . Както и на определени места как да си облечен и т.н.
Търсих в нета но не попаднах на нищо конкретно  Thinking

Help ? Интереса ми е от чисто любопитство  Crazy

# 702
  • Мнения: 5 138
Аааа Редемче, нища ни цигари ни ракия, ако мога да прекарам Сеит Еминов през граница съм съгласна само един ден в седмицата да е мой, другите дни го давам на Госпожата, тя има лиценз за ползване доживот.
А ако не намеря  офицера от царската гвардия , ще се наложи да обикалям рибните ресторанти в Бебек  Mr. Green

Едното девойче дет ще е с нас иска, парфюмчета, прахове за пране , цигарки затова питам, най вече от Одрин сигурно ще е пазара.

# 703
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
 Hug Като каза Анжата тютюн та да продължа и аз.От Саръйер си взех и двата пъти през есента
най-скъпия беше 100 лири-ама мирис да видите Mr. Green-има и серт,и по-мек.Това за килограм.
Взехме и от по-евтиния от 70 лири.И двата пъти по половин кило общо,даже имах и поръчка за повече,ама и лекарства купувах,че се притеснявах за границата,но не ни проверяваха обстойно-това на Дерекьой.На моста Галата късно вечерта продаваха и на 3-4 лири цигари,ама нелегално.
Края на декември си купихме оттук с аверката една кофа Карелия тютюн за 60 лева килото- и вчера
го изхвърлихме -мухляса и взе да посинява,стиснеш го то излиза сива пепел. И тя запазила от Истанбулския,без да е мръднал,хем стои в обикновена найлонка,та свихме папироски с дъх на череши и шоколад! bowuu Mr. Green

Аптеките в Истанбул работят и в неделя,ама за Одрин не знам Thinking
Кориджиму,в джамия-жените със шал,без голи рамене,май и коленете да не са открити,друго не се сещам,и останалите да кажат.
Нервакова,еми то щом е за Бебек,аз там съм дебнала от засада Онур,ама нъцки! Mr. Green Crazy
Позната ни е УпстаноФката,ще помагаме! Mr. Green Mr. Green
И парфюмчета-реплики носих за Вели от Мъсъра,има там едно магазинче,ама и той дигна цените.
Прахове не съм купувала никога,ни от Одрин,ни от Къркларелито.

Габивелкова,ти записа ли номера на автобуса,да не объркаш с 303В,че право в затвора на Силиври ще ви откара! Peace Wink

# 704
  • Мнения: 4 567
koricimu, много са ти хубави аватара и подписа   Heart Eyes
Облеклото за Истанбул поне си е такова каквото си е и в Бг. Дънки, поли... Може да видиш на камерите от първата страница по Истиклял как ходят хората. Сега някой ако си е много религиозен си ходи съответно с бурки, пинджаби или каквото е там. В джамиите жените трябва да са с покрити глави, да не са с поли, къси панталони изобщо да няма много голотии. Но то това си важи и за православните храмове.

Общи условия

Активация на акаунт