Коледа 2014 - тема 1

  • 125 286
  • 738
  •   1
Отговори
# 585
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Днес направих първата доза от меденките на Джема:) за пръв път ги изпекох до съвсем светло бронзово и са толкова мекички и вкусни!!

# 586
  • София
  • Мнения: 5 606
А в София къде може да се намери марципан?Вчера питах в лидъл и Кауфланд и на двете места казаха,че не продават.
Аз заради това бях до Лидл, дори са 2-3 вида. Едното е блокче с шоколад и аз си го ям направо така.

# 587
  • Мнения: 1 153
И в магазина на IKEA има марципан.

# 588
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 357
Извинете, че нахлувам, но и аз мисля да се пробвам с меденки. Горе-долу какво време се пеакт, та да не се препекат? При всяко нещо с печене, това ми е най-трудната част - да не остане сурово или да прегори. А меденките от начало още не са бели, та да се види леката промяна  newsm78
И друго - пообразовах се с този айсинг. На теория не звучи трудно, но все пак има ли някаква тънкост? Меденките трябва ли да са изстинали или напротив преди да ги мажа?

# 589
  • Мнения: 525
Меденките се изваждат щом започнат да порозовяват крайчетата.
За айсинга пудрата захар трябва да е пресята( даже два пъти),защото ако има кристалчета засядат на  дупчицата на фунийката. По същата причина  е добре и белтъка да се прецеди.
Аз не мажа меденките с нищо. Не ги харесвам да са тъмни. Украсявам само с айсинг.

# 590
  • Мнения: 779
Като начинаещ на начинаещ - меденките трябва да изстинат преди украсата.
Аз не съм пресявала, нямах бучици, но пък и не целя някакви перфектни линии.
Аз очаквах да е много по-трудно, отколкото ми беше.
Дори нямах пош или шприц и се справих с торбичка.  Joy
Но ще се екипирам по-добре.  cook

# 591
  • Мнения: 155
Почти съм готова със списъка за Коледни сладки, не че няма да има промени, но в общи линии ще е това:
Меденки - слепени и украсени
Рохлички
Линцери
Двойно шоколадови напукани сладки
Бонбони Рафаело
Забравени сладки
Бисквити с шоколад и фъстъци
Лимоново-кокосови напукани сладки
Фигурки от бисквитено тесто
Чакам началото на декември и започвам!

# 592
  • Мнения: 11 762
В Метро със сигурност има Бадемов марципан - целогодишно  Simple Smile При прахообразните кремове е, и боичките за оцветяване на доктор Йоткер. По реда на подправките са тези неща.

Меденки пека по около 5 мин на тава, на 200 градуса. Правя ги два-три дена преди Коледа, защото остават меки и не е нужно да престояват, за да могат да се хапват. При изваждане са мекички и за десетина минути се втвърдяват после.

# 593
  • Sofia
  • Мнения: 26 528
каква е цената на марципана от метро,з-то миналата година видях в Пикадили и беше доста висока

# 594
  • София
  • Мнения: 5 606
Доли, цената е приблизително същата навсякъде. По спомен беше 3,50 лв. блокче от 200 грама. Ама нямаше миналата седмица. Казаха, че не са започнали да зареждат още. В Лидл има със сигурност.

# 595
  • Sofia
  • Мнения: 26 528
по-поносима е,в пикадили беше много по-скъп

# 596
  • София
  • Мнения: 1 184
  Чета последните постове за айсинга и искам да попитам нещо тъпо. Сега за хелоуин правих меденки за първи път с формата на тиква. Направих и въпросния айсинг, може би и по добре трябваше да стане, но свърши някаква работа. Само че не успях хубаво да го разстеля по меденките - да стане еднакво гладичко и равномерно навсякъде. Ето и снимка.


  Как се прави тази работа. По-течен ли трябва да е айсинга или пък се обработва с някаква метална шпатула?

  Освен това какво ви е мнението за т.н. италиански крем. Вчера гледах в едно кулинарно предаване как първо Рудолф разби белтъците на сняг и към тях добави захарен сироп. Каза, че е по-вкусно, но дали е трайно и става ли за украса на сладки?

# 597
  • София
  • Мнения: 6 286
Марципан има принципно в Метро и Лидл, има и в Икеа. В магазинчето на Три уши също има, но там цените са по-високи. Иначе цената за 200 гр. опаковка е около 4 и нещо лева.

За роял айсинга - винаги се ръководя от указанията на Наталина, препоръчвам да ги ползвате. Меденките се украсяват изстинали. Аз обикновено пека началото на декември, но украсявам малко преди Коледа, когато сглобявам къщата и на един път украсявам нея и меденките.

TEREZA83, според мен за цялостно покриване е по-дибре малко по-течен айсинг, а за рисуване малко по-гъст, за да не се разливат линиите, но все пак и да се внимава не се накъсват при работа.

Това ли е италианския крем: http://cooks-and-bakes.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82% … D0%B8%D0%BD%D0%B8 ?

Според мен не е толкова траен, а и едва ли се втърдява като роял айсинга.

# 598
  • Мнения: 779
Пуснали са формичките в Пикадили. Взех си снежинка и ботуш.

За айсинга - аз не разстилам. Първо правя контура. Изчаквам да стегне и после запълвам. Не знам колко гъст или течен ми е бил, но след 1 минута се е разляло всичко Simple Smile  Peace

# 599
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 357
Като начинаещ на начинаещ - меденките трябва да изстинат преди украсата.
Аз не съм пресявала, нямах бучици, но пък и не целя някакви перфектни линии.
Аз очаквах да е много по-трудно, отколкото ми беше.
Дори нямах пош или шприц и се справих с торбичка.  Joy
Но ще се екипирам по-добре.  cook

И аз нямам шприц/пош. Гледах в нета от кухненска хартия как става. Изглежда лесно, но знам ли  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт